Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

snehuliacika
5. únor 2010

neni začo, rado sa stalo a držte sa výsledný efekt stojí za to ;) držím päste dúfam, že som aspoň trošku povzbudila ;) a emanka ty si z tn? nevedela by si mi tam poradiť praktickú lekárku pre dospelých ?

emanka
6. únor 2010

snehuliacika, už pol roka nebývam v TN, ale v Teplej. No ale ani z Trenčína nepochádzam, takže som tam nemala lekárku, stále som chodila mojej starej. No a teraz už mám lekárku tu, v Teplej. Takže je mi ľúto, ale v tomto ti neporadím.

kocule
8. únor 2010

Ahojte děvčata, dlouho jsem tady nebyla, ale jsem teď na malé sama, tak běhám. 😀 Normálně Toma už rovná hlavču a vyrovnává skřípáka, to je naprostá bomba. 😀 😀 Jsem z toho vedle, mám strašnou radost. A to jsme tomu moc minulý týden nedali, byli jsme se očkovat, takže půlku týdne nic.

Budeme cvičit ještě cvik na nožičku, protože tou vadou má vlastně malinko jinou rotaci trupu, je to vidět na zadečku, máme jeden faldíček vetší než druhý na zrcadlové straně. 😀 😀 Prý je podle toho dobře vidět držení těla; když jsou fladíčky jiné a některé mimčo má třeba na jedné straně 5 a na druhé 3, tak je někde problém. ramínko ještě nemáme dokonalé, ale jsem nadšená, jak se mu to spravilo. Spinkáme na bříšku, facan se nám zakulatil a fakt se viditelně zmenšil. Dávám mu ta homeopatika od Lili a myslím, že to má něco do sebe. 😉 Držím palečky i vám a napište, jak se vám daří.

lilili2
8. únor 2010

Ahojte, u nás je to teď s cvičením trošičku horší. V úterý jsme byli na očkování pneumokoka, tak to jsme do pátku nemohli cvičit, no a pro změnu v sobotu jsem Domískovi našla na šíji 3 zvětšené uzlinky (asi reakce na očkování tbc) takže nevím jestli s ním můžu cvičit. Tak s ním cvičím jenom ten cvik kde se mačká bod pod prsíčkem. To mi příjde, že není až tak moc náročné. Každopádně zítra jdeme s těmi uzlinkami k dětské tak budu potom volat rehabilitační doktorce a uvidím jak s cvičením.
Kocule: nám se ta šíša taky zlepšuje. Dneska jsem mu ty homeopatika raději nedala, uvidím až co mi na ty uzlinky řekne dětská. Každopádně jsem z toho taková přešlá. ☹

smajlik
9. únor 2010

ahoj holky. .. tak se nám malá konečně postavila. Ale nevím co si mám popravdě myslet - na začátku samozřejmě mega radost, ale už je to týden a má pořád stejný "styl" - nepokrčuje nožičky takže se jakoby plazí směrem vzhůru nebo jak to popsat. Prostě se chytne křesla nebo naší manželské postele (o nic jiného se nepostaví, bojí se a křičí) a vytáhne se za ty ručičky nahoru. Žádné pokrčení nožky do kolínka a tak. Prostě úplně rovné nožky od samého začátku. Stojí na palcích nebo špičkách, a je hodně předkloněná, prdelku má vzadu a ještě dál má nožičky. Není možné jí přisunout, nic, nedá se s ní pohnout, má ty nožky jak z kamene ... tak nevím. Na RHB jdeme až 22.2. 😕

rioko
9. únor 2010

smajlík Vojta úplně stejně začínal stát, ale úplně jak popisuješ, rehabce se to nelíbilo, jen říkala aŤ ho ve stání nepodporuji,no stejně mu nešlo bránit a během dvou týdnů začal stoupat přes kolínko a přisune se je kraji, stojí na celé šlapce, akorát teda má furt šlapky nějak od sebe

smajlik
9. únor 2010

rioko: díky moc ... já jí nijak nepodporuji, staví se sama (když jí chytnu za ručičky tak se nepřitáhne, ona musí mít opravdu třeba to křeslo) ... jsem ráda že u vás už se stojí normálně, a uvidíš že i ty šlapky se srovnají k sobě 🙂. A jinak je to frajer v deseti měsících 🙂

rioko
9. únor 2010

no stoupl si v necelých 9, ale my jsme taky cvičili vojtovku, protože se od 6 měsíců plazil a nechtěl lézt, no před dvěma týdny se i rozlezl, ale dřív stál a seděl potvůrka 🙂

terezka
10. únor 2010

ahojte dievcata, dnes som tu este len 2.krat, ale cvicime uz skoro 5 mesiacov, akurat dnes sme zacali ten cvik, ked mam mat maleho na kolene, ale vobec sa mi nedari ho poriadne pridrzat. nemate nejaky grif vyskusany, co zaberie, aby sebou maly netrhal do kazdej strany? Rehabka ked ho drzi, tak krasne cvici aj nozkou aj ruckou, ale ja ho proste neviem chytit poriadne...

orlik
10. únor 2010

Ahoj holky, v pondělí jsme začali cvičit vojtovu metodu. Bohužel až ve 4,5 měsících, protože mě pořád doktoři přesvědčovali, že počkáme. Docela u toho s Terezkou bojuju. Nemáte náhodou některá odkazy na internet ohledně vojtovky. Chtěla bych si o ní něco přečíst a nemůžu nic najít. Díky.

pink_lady
10. únor 2010

ahojte aj my cvicime. teraz sme zmenili rehab. pracovisko chodili sme 3 mesiace na jedno kde, fyzioterapeutka po nas furt zjapala, efekt ziadny a este sme aj platili za kazde cvicenie 4 eura. uz dva dni pred tym co smemali termin tak som mala stres a brucho ma bolelo. teraz chodime do nemocky a tam maju o 180 lepsi pristup ako kmalemu tak aj ku mne a navyse to zadarmo 😎 😎
ale dakedy to nezvladam placem spolu s malym ale tak hovorim si ze je to pre jeho dobro

snehuliacika
10. únor 2010

pink- lady verím ti ale vydrž to a uvidíš výsledok dosiahneš. krsná cvičievala s bratrancom zabralo to a vdaka tomu neostal na vozíčku, drž sa zvládnete to obaja ;)

renat2
11. únor 2010

Ahoj holky..taky jsem tu dlouho nebyla (dělala jsem státnice na VŠ, takže jsem se ve volných chvílích učila a učila - naštěstí jsme je v úterý úspěšně zvládla).
I my za sebou máme další RHB, asi po 10dnech (nějak to nevycházelo, očkování, pak jsme byli právě pryč...), no pracuje a spolupracuje hezky 🙂 pořdá nebrečí, občas zanadává. RHB je spokojená - hlavičku krásně točí už na obě strany, jen prý by měl mít výš ručičky, tak to musíme hlídat (no nevím, dr. byla spokojená...přijde mi, že občas se to oc sleduje, ale je jasné, že kdyžý to může vidět jinak, ale zas vím), no a trochu nám padá při pasení ramínko, ale to prý není tragédie, chce to hlídat a přidržovat mu ho chvíli a půjde to 🙂 že prý nikd ynic není i miminek 100%..ale taky se to nějak neřeší, že se to upraví, ale když na to přišla, půjde to prý líp.

pink: to je dobře, že jste vyměnili fyziot. je to lepší, pokud byl ten přístup jak píšeš, není o čem.

orlik: ahoj, někdy juknu na listop. jak se daří a jak prckové rostou, tak vím co a jak. Určitě to s Terezkou zvládnete, i když jasně, že by bylo lepší začít dřív, ale to si ty nemohla vědět. Mám jeden odkaz na stránky jen ho musím najít, určit je ale i tady v diskusi...

A jinak všem gratulace k úspěchů a pokrokům 🙂

renat2
11. únor 2010
lendy1
11. únor 2010

orlik,
těch informací je na netu mraky...stačí zadat vojtova metoda, CKP, CTP, CNS...a další termíny do vyhledávače 😉
Už jsem to tu někde psala...

lendy1 • 1d • 7. únor 2009 ve 21:12
Třeba všem maminám, co začíná cvičit pomůže pár skvělých odkazů k Vojtovce a o různých potížích (hypotonie, CKP..). Myslím, že tam jsou zodpovězené všechny otázky ohledně cvičení a všeho kolem:

http://rehabilitace.org/?page_id=14
http://www.rl-corpus.cz/
http://www.vojta.com/cgi-local/ivg_cz.cgi?id=105
http://sedmikraska.mb-net.cz/view.php?cisloclan...
http://www.dieta.sk/index.php?page=1&type=news&...
http://www.dieta.sk/index.php?page=1&type=news&...
http://www.dieta.sk/index.php?page=1&type=news&...
http://www.radost.sk/kniznica.php?action=fullte...
http://www.radost.sk/kniznica.php?action=fullte...
http://dmoinfo.cz/modules.php?name=News&file=ar...

orlik
11. únor 2010

Ahoj holky, moc díky. Hned se na to vrhnu. Když jsem to hledala, vyjely mi samé odkazy na kurzy a semináře, jediné rozumné stránky byly v němčině a teď zrovna nemám moc času si to překládat. Pro jistotu zítra jdeme znova na rhb, předvést jestli cvičíme dobře. Mám strach, že ne. Terezka se u toho hrozně vzteká, kope nohama a většinou drží ručičky zaťaté v pěst. A to by neměla. Uvidíme zítra, aspoň se uklidním.

wewe4
11. únor 2010

orlik, a preco cvicite vojtovky? ..ked sa mozem spytat..? mala je hypertonická, ked ma ruky v pastickach? lebo aj moj maly ich ma casto v päsť, ale este ideme k jednej neurologicke a potom sa uvidi, či budeme cvicit a akou metodou..

renat2
11. únor 2010

orlik: když už jsem udělala ty stítnice z němčiny 😀 😀 jukla bych na ty stránky, až bude volná chvíle, nemáš odkaz🙂??
My jsme zase opak, K. u toho právě moc nepláče, spíš třeba když nemá náladu, tak nadává (anebo když už je to dlouhé), ale jinak ne, dokonce se i směje, taky jsem si myslela, že to dělám špatně, ale ne. Předváděla jsme to před fyzioterapeutkou a dobrý. Určitě to děláš dobře, každí dítko je jiné, Terezka si musí zvyknout. Oni ti řeknou 😉

orlik
12. únor 2010

Ahoj, tak jsme se vrátili z rhb a dostala jsem pochvalu, že cvičím dobře, ale dokonce že už je vidět malé zlepšení. Tak jsem se uklidnila a hurá na další mučení, když to zabírá.

Renat, ty stránky jsou http://www.vojta.com/
Taky mám státnice z němčiny, ale bohužel teď nestíhám skoro nic než Terku. Vyžaduje hodně pozornosti, tak čteme, říkámě básničky, zpíváme.

Wewe4, Terezka má predilekci hlavičky. Ve 3.měsíci začala dávat hlavičku sama i na druhou stranu, tak jsem se uklidnila. Ale pak jsme se snažili o pasení koníků - hrozně u toho plakala a když to konečně trošku zvládla, pásla jen s hlavičkou natočenou na pravou stranu. A ani dlouho hlavičku neudržela. Na neurologii a pak i na rhb jsem se dozvěděla, že hlavičku sice točí i doleva, ale špatně. Pomáhá si přitom celým hrudníčkem a tak se jí začíná stáčet. Má kvůli tomu i nesouměrnou pánev a jedno ramínko výš než druhé. Pokud bychom nezačali cvičit, hrozila by skolioza páteře nebo by třeba musela nosit krunýř. Samozřejmě má slabý tonus a ty zaťaté pěstičky s tím taky souvisí. My musíme u Terezky brát v úvahu korigovaný věk (je narozená o 6 týdnů dříve, tak po ní musíme chtít věci, jako by jí teď byly 3 měsíce). A ve 3 měsících děti běžně drží ruce v pěst.

wewe4
12. únor 2010

tak dik orlik, som zvedava ci nam povie ta druha neurologicka...drzim palce!

pink_lady
12. únor 2010

snehuliacika, renat, dakujem 🙂 a diky aj za linky tiez som hladala vselikade ale nejak som sa k tymto nedopatrala 🙂

Olik ma tiez vacsinou ruky v pastickach, teda ked je na brusku, nepacilo sa to tej prvej rehab. doktorke /ta bola celkom fajn len mlada a neskusena dost, vrieskala po nas jej fizioterapeutka/, tak som to povedala pediatrovi, zec i je to zle s tymi pastickami, on ze jemu sa to zda blbost, ze opierat sa moze o co chce, ale ze nas posle pre istotu na neurologiu a tam bolo zle, ze tie pasticky su neni dobre, on hlavne ma palcek taky moc vtiahnuty, nevedel ho poriadne vystriet, na nozickACH nemal reflexy, chrbatik ochably a hlavicka mu lietala ...ale teraz uz pekne vystiera rucicku aspon niekedy a vcera nas tato nova rhb pochvalila a ze mozno ani nebudeme dlho cvicit ze pekne napreduje 😵 inak zacinali sme tiez kvoli hlavicke, bol KP a tak mal hlavicku taku vykrutenu do jednej strany a este tomu pomohli v inkubatore ked mu tam hlavicku len na jednu stranu kvoli krmeniu davali...takze mal 3 mesiace a vobec sa nechcel dvihat a tahalo mu chrbatik do jednej strany, toto uz je nastastie dobre

kocky drzim vam vsetkym palce cloveku to doda trochu odhodlania ked vidim ze nie sme samy co sa trapime a ze su ovela horsie pripady aj ked samozrejme by som vam radsej vsetkym zelala uplne zdrave deticky ...

orlik
14. únor 2010

Ahoj holky, pokud máte při přebalování nebo jako my při civčení velkou spotřebu přebalovacích podložek (Terka mi během dne počurá tak 4), táborská firma Dita má novinku - nepromoková přebalovací podložka, která se nechá vyprat. Mrkněte na stránky, třeba se to bude některým z vás hodit.
http://www.dita-angel.cz/site/katalog/novinky/P...

pavlazabka
14. únor 2010

Holky, můžete mi prosím poradit? Cvičíme Vojtovku od pátku, kde jsme byli nainstruováni. Cvičíme "plazení", aby se nám srovnala ramena a posílily ruce. A samozřejmě mě přepadá pocit, jestli to provádím dobře. Jde mi hlavně o ten konečný úchop, který zabraňuje jakoby tomu plazení. Zvládám si pohlídat jeho ruku u svého těla, trup i hlavu, ale nevím, jak správně "zatlačit" na tu cvičící ruku. Pochopila jsem, že mu mám jakoby bránit v tom plazení, jedním prstem tlačit lehce na místo nad loktem. Palcem pak lehce přitlačuju cvičící paži směrem k posložce a ven = od těla.Snad jsem to trochu srozumitelně popsala. Je to tak dobře, případně máte na to nějaký grif? Díky moc za rady.

renat2
14. únor 2010

Ahoj holky.
Orlik: moc díky za odkaz, až bude chvilka, zkusím juknout. A taky odkaz na přebalovací podložku je super, určitě koupím, hodí se nám i na cestování apod.
Docela mě překvapuje, že Terezku oopravdu nenechali cvičit, jak to šlo. Sami asi těžko víme...no ale určitě to zvládnete, a všechno se upraví.

My dneska cvičili a K. to bojkotoval, fakt žádná efekt, tak jsem ho moc netrápila, neměl asi den... 😔

Pavli: ten cvik my nemáme, teda máme asi jiný, upravený, ale někdo určitě poradí 😉

terezka
15. únor 2010

pavli: podla mna to robis dobre, vysledok ma byt, ze sa na tej cviciacej rucke otvara a zatvara pasticka, ramienko sa pritahuje k telu a nazad a zaroven nozicka na tej strane sa pritahuje k telu. Ak toto robi, cvicis urco dobre.

pink_lady
15. únor 2010

pavli aj mne sa to zda celkom ok ako to pises, len ja mam este prirom aj tlacit bod nad patickou

inak ten link je super len skoda ze nezasielaju na slovensko ☹ 😎

stija
15. únor 2010

ahojte kocky, v tejto teme som prvy krat, aj ked uz cvicime 2 mesiace. zacali sme ale neskoro, aj rehabilitacna povedala. ale ked u nasej pediatricky bolo vzdy vsetko OK 😒 ja teda neviem, ale radsej cvicit zbytocne, nez necvicit a potom mat problemy, nie? len ked ona to vzdy straaasne odplace. a niekedy mam pocit, ze vlastne ani poiadne neviem, ci to cvicim dobre, alebo nie. akosi nevidno vysledok. mala sa pretaca len jednym smerom (na brusko aj na chrbat, ale iba cez jednu ruku), nelozi, neplazi sa, nevie si sadnut. a najnovsie vraj aj nedobre dycha, uz by mala aj do hrudnika, ale ona dycha stale iba do bruska. a ma vraj hypoticke brusko.
viem, ze su na tom deticky aj o dost horsie, preto som nejako zvlast niektore veci nesurila, ked nasa doktorka vzdy povedala, ze je vsetko OK. no ale predsa len uz cvicime nejaky ten piatok a zlepsenie stale nic. 😒

evikg__2
15. únor 2010

ahojte, my sme zacali s dcerkou cvicit pred tyzdnom, takze sme taki zaciatocnici. U nas to bolo podobne ako u stiji, ze detska lekarka toto nikdy neriesila ani nijak nesledovala. Musela som za nou ist, ci je to ok, ze dcerka ma 9,5 mesiaca a stale neplazi, nelozi a ani sa sama neposadi. ☹ Tak nas poslala na vysetrenie k rehabilitacnemu lekarovi a ten povedal, ze mame oneskoreny motoricky vyvoj a treba zacat cvicit. Boli sme 1. krat minuly pondelok a cvicili sme doma iba v pondelok, lebo ochorela. Medzicasom ale zacala plazit, takze aspon nejaky posun. 😒 Mame cvicit 3x denne po 10 minutach, pricom cvicime 2 cviky - taky na boku, aby dvihala hlavicku nad podlozku a taky cvik, kde ma nozicky skrcene pod sebou a tlacim laktiky k zemi a tlacim na laktovu kosticku. Place pri tom neskutocne, ale tak, ze sa jeduje, nie ze by ju nieco bolelo. Dufam len, ze si casom zvykne a nebude jej to tak velmi vadit. Trochu mi robi problem sklbit vsetky aktivity tak, aby sme aj stihli cvicit, aj spinkat, papat, hrat sa a ist na prechadzku. Tych 10 minut je sice iba cisty cas, ale priprava a prestavky medzi tym robia z tych 10 minut tak 30 minut realne. 😖 Tiez som zvedava po akej dobe sa prejavi nejake zlepsenie, ale zatial je este skoro. Drzim vam a vasim detickam palce a co najmenej placu pri cviceni a vela uspechov. 🙂

stija
15. únor 2010

hmm, hovor mi o tom sklbeni. my cvicime 4 krat denne, s rozostupom 2,5 az 3 hodiny. nema sa vraj cvicit pred spanim, no ale ked niekey nam to tak vychadza. co narobim. a place pri tom stale. ale neviem, ci je to iba preto, ze jej je to neprijemne, lebo to by vraj mala prestat plakat, ked ju vezmem na ruky. lenze ona place aj potom. niekedy ukludnovanie trva dlhsie ako samotne cvicenie. a hrozne sa vzpina, casto mam co robit, aby som ju vobec udrzala. obcas pomoze muz, ked je doma. asi by som potrebovala 4 ruky. aj rehabilitacna mala problem ju udrzat. ale islo jej to lepsie ako mne 😖

nanai
15. únor 2010

Jo, to plánování je náročné. Taky cvičíme 4x denně, už cvičíme přes 3 měsíce, první 2 měsíce jsme cvičili 5x denně 😝 . A pláče u toho skoro vždycky. Do toho odsávám malé mateřské mléko 4hod denně, protože malá neumí pít z prsa, a díky Vojtovce získala navíc celkově averzi k jídlu, takže mléko do ní dostávám převážně když spí. Konzultovala jsem to s dětskou psychiatričkou i psycholožkou, podle nich to vypadá na to že si dcerka spojila jídlo s Vojtovkou, a tak k němu nemá dobrý vztah. Navíc pochopila, že nám na tom, aby jedla, záleží, tak s tím jídlem takhle hrozně vyvádí-jako protest proti cvičení. Takže je to fakt děs, věčně číhat kdy usne, abych ji mohla nakrmit. Jenže cvičit musíme, malá je hypotonická a pořád ještě není dle rehabilitačního na bříšku ani na úrovni 3měsíčního dítěte, í když k tomu už se konečně prý blíží. Kolikrát si říkám, jestli to cvičení vůbec pomáhá, když ty pokroky jsou tak hrozně pomalé. Je mi z toho smutno. Kéž by se tak dalo cvičit místo Vojtovky něco stejně účinného, ale šetrnějšího. Až bude starší chtěla bych s ní zkusit Bobath rehabilitaci, ale ani nevím kde to v jižních Čechách dělají.