Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

carodejnica
30. kvě 2010

Ahojte maminy.. pridávam sa k "vojtovkám". 😒
Dcérka ma axiálnu hypotóniu + asymetriu (pri plazení používa len ľavú ruku a pravé koleno) - v 11. mesiacoch sa stále len plazíme. ☹ Sestrička na RHB tvrdí, že malej stačí len "jedno nakopnutie" a rozbehne sa, len nevieme aké. ☹
Cvičíme 2 cviky. Cvik na chrbáte, tlačím bod pod prsnou bradavkou a zatláčam nožičku do podložky. Cvik na boku, tlačím na bod pod lopatkou.
Cvičíme ešte len druhý týždeň, ale mám z toho strašné depky, vôbec netuším, či to cvičím správne, máme strašne zlatú sestričku, krásne mi to ukáže, chodím aj s manželom, ale keď prídeme domov, mám dojem, že to robím nejak zle... neviete poradiť nejaké stránky, kde by som si o tom mohla poštudovať, máte aj vy podobné pocity?
Ďakujem.

monnaa
30. kvě 2010

ahoj carodejnica- aj ja som mala podobné stavy, keď sme začínali cvičiť, akurát my sme to mali vtedy asi jednoduchšie v tom, že malý mal 4. mesiace a dal sa udržať v určitej polohe. S väčším bábetkom je to už ťažšie. No a pravidelne sa mi stávalo , že na rhb som všetkému rozumela a doma depka, že mi to nejde, respektíve malý nereagoval správne. Ale to sa postupne naučíš a bude z teba matka - cvičiteľka- profesionálka 😉 . Inak mne dosť pomohla knižka- Díte ve Vojtove terapii , teraz neviem presne autora, ak by si chcela viac o tom napíš.
Kedy sa ti začal dcérka plaiť ? Náš malý má 8. mesiacov a stále nič 😒 . Ale prevaľuje sa po celej izbe pekne - "váľa sudy ", lenže to plazenie nie a nie...

lukza
30. kvě 2010

Monno moc děkuji jsem ráda že je nás víc komu to mrnata dělaly mě dokonce tedka malý se začal otáčet na bok na bříško to ještě nedotáhne no jo máme dost KG🙂)) a tím pádem my už aji dělá že moc nezvedá nožišky spíš se o ně odráží a zvedá mi zadeček a nebo se chce otočit na bok a tím pádem se spíš skroutí 😖 s tímto cvikem mám teda boj ach jo 😒 a to už cvičíme na zemy protože mám nad tím větším přehled.ale musím se pochlubit Lukášek né jen že se už krásně otáčí na boky ale aji my chytá už zároven hračky obouma ručenkama souvisle s otevřenýma pěstičkama mám stoho hroznou radost.

Holky jak cvičíte cvik na boku uplně mě zarazilo že Čarodejnica(to je teda přezdívka 😲 ) tlačí bok pod lopatkou já cvičím cvik na boku tak že malý leží na boku a já mu jednou rukou tlačím na ranemo a to tlačím směrem dolu a dopředu a pak postavenou dlaní najedu na vrch pánve a tu zase tlačím směrem s sobě.

Čarodějničko nikde to nenajdeš nebo my to nenašly všude je o cvičení jen napsané ale vydea žádné jen možná na youtube bys něco našla.jinak přeji mkoc uspěchu při cvičení 😀

sisipetka
30. kvě 2010

Lukza my cvicime na boku nasledovne:
- telicko lezi na rucicke, ktora musi byt vystreta do priestoru, aby sa mohla stimulovat rotacia zapastia
- hlavicku musim tlacit bradou k hrudniku
- spodnu nozku mam pokrcenu k brusku a akoby rotujeme do podlozky
- vrchnu nohu vlastne fixujem rukou, ked drzim tu spodnu nohu, pricom maly sa snazi nastupovat na otocenie na brusko, ale tou rukou mu umyselne branim
- a rukou, ktoru tlacim hlavicku do predklonu (tlacim predlaktim, aby som mala volnu dlan)...a volnou dlanou, jednym prstom tlacim-spustam bod na lopatke
Dufam, ze si mi porozumela, lebo tie cviky niekedy vysvetlit, je vacsie umenie ako zacvicit.

Carodejnica, ked rhb hovori, ze staci jej nastartovat, asi to je v celku ok a neboj, coskoro budete uplne krasne 😉 Drzkajte sa

lukza
30. kvě 2010

Sisipetko tak to my cvičíme jinak já vlastně jak zatlačím na to ramínko dolu a do strany tak malý okamžitě zvedne hlavičku a jak mám zatlačit na tu pánev a talčit k sobě tak mě má dávát odpor že se chce otočit ale nejde mu to a při držení pánve má spodní nožka chodidlo dělat jak když takovou lopatičku dovniř a druhou vrchní nožička má dělat ukrok dopředu jo a mají se otevírat pěstičky. my to dostaly taky na otáčení a na držení hlavičky proto asi jí nefixuji a nechávám vlastně ve vzduchu a on jí krásně drží tedka když jen dám už ruku na ramínko tak jí hned bez problému zvedne 😀
snad sem to napsala srozumitelně

Tak koukám že je víc druhu já prostě myslela že cvik na boku je prostě jen jeden

carodejnica
30. kvě 2010

Dievčatá ďakujem za povzbudenie. 🙂 A ja Vám držím všetkým palčeky. Moja dcérka sa narodila v termíne, akútnou sekciou (nepostupujúci pôrod), abgar mala samé 10. U nás ide hlavne o to, skorigovať tú asymetriu - ona sa vlastne "zasekla" v nesprávnom pohybe a "nevie" ako ďalej, takže musíme obnoviť prepojenia medzi mozgom a svalmi, ktoré nepoužíva.

@monnaa - myslím, že sa začala plaziť, keď mala cca 8 mesiacov, neviem to presne.. tú knižku poznám..http://www.gorila.sk/product/206487 - neviem, možno si ju nakoniec kúpim.. 🙂
@lukza - tento nick mám už dávno na viacerých fórach, tak som mu zostala verná.. 🙂
@sisipetka - tak nejak veľmi podobne to mám cvičiť aj ja, akurát netlačím jej dlaňou hlavičku, ale tlačím na ten bod na lopatke, prstami pridržiavam ručičku pri tele.. 🙂

lilili2
31. kvě 2010

carodejnica: neboj vše bude v pohodě. 😉 Já už tady dlouho nebyla jelikož nějak nestíhám. My cvičíme zase pravý opak centrální hypertonii (tzn. že byl taky asymetrický). Byly jsme ale na kontrole na neuru i na rehabilitaci pochváleni, že asymetrie vymizela a už je jen pouze mírně hypertonický a to už prý taky odeznívá. Tak se neboj. Chce to jen poctivě cvičit a vše bude ok 😉

carodejnica
31. kvě 2010

@lilili2 ďakujem za povzbudenie, naozaj to teraz veľmi potrebujem.. 🙂

monnaa
31. kvě 2010

@carodejnica - áno, to je tá knižka. Mne moc pomohlo, keď som si mohla o tých všetkých polohách a bodoch prečítať niečo odborné. Akurát je trošku ťažšie písaná.

lukza - existuje viacero variácií cviku na boku, podľa toho, ako dieťa reaguje, čo mu viacej vyhovuje atď. My sme začínali tak, že malý bol ku mne chrbtom a ja som tlačila na bod na lopatke a na panv. kosti. Potom sme dali polohu že bol ku mne obrátený bruškom ( tiež tlačím na tie dva body ), no a na poslednej rhb mám tento cvik modifikovaný tak, že malého fixujem v polohe na boku svojou nohou a ja mu stimulujem nožičky - jedna je pokrčená v kolene a druhá celá natiahnutá - tu sledujem pohyb chodidiel.

gabininka
31. kvě 2010

AHOJ dievčata. V stredu idem prvý krát na rhb. Mala je hypotonička. Prosim vas ako to tam prebieha a kolko to trva. dakujem

betelgeuzz
31. kvě 2010

Gabininka, jdete na cvičení, nebo na vyšetření? My jsme byly nejdřív u RHB doktorky, ta udělala s malou různé cviky a sepsala zprávu pro RHB sestru. Pak jsme byly u RHB sestry, ta ji nechá chvíli na podložce, dá ji hračky a nechá ji si hrát, různé ji motivuje k pohybu. vysvětlí mi, co třeba dělá špatně, případně jaký by měl být další vývoj. Když jsme měli nový cvik, předvedla mi ho na malé, pak jsem si ho já vyzkoušela na hadrové panence a nakonec ho zacvičila s malou sama.

monnaa
31. kvě 2010

ahoj gabinka- my sme boli tiež najskôr u rhb doktorky a potom u rhb sestričky. Tá mi ukázala 1 cvik ( my sme začínali s cvikom na chrbátiku ), ja som si ho pred ňou vyskúšala a potom som cvičila doma .U nás na rhb nie je handrvá bábika, škoda :(. Potom sme chodili ( chodíme ) na kontroly ku sestričke cca 1-2 x do týždňa. Držím palce, aj my sme hypotonický.

beautynka
31. kvě 2010

Ahojky,
tak máme dneska za sebou první vojtovku. Malej nejdřív začal plakat, když ho rhb sestra zvedla do vzduchu a začala ho přetáčat na strany, pak ho položila na zádíčka, povídala nám o té medotě, Rudík se zatím uklidnil a pak mu začala mačkat body pod bradavkou a na ramínku a to už se malý díval a i se usmíval nevadilo a pak ho přetočila za stehýnko na bříško a srovnala mu ručičky, že to on ještě neumí a pak s ním válela sudy a to už se mu taky nelíbilo a začal fňukat a pak mi ho dala do klubíčka ať ho pochovám a pochválím. Máme svičit pár minut 3x denně. a 10.6. jdeme na kontrolu a na další cvik.

Jo a máme diagnózu: CKP, opoždění vzpřimovacích mech. a lehkou hypertonii, nerozumíte tomu některá? Snad to není nic hrozného ☹ ?

Carodejnicko- neteř začala chodit až v 17. měsíci a do té doby lezla tak podivně, že jednu nohu měla klasicky na zemi - jako koleno a tou druhou se odstrkovala jen chodidlem, jako když chodí opice, nebo já nevím jak to popsat 😝 a nikdo to neřešil a teď už jí bude pět let a je normální a druhé neteři je rok a ta třeba zase vůbec nelezla, ale hned začala chodit, tak neboj 😉

Lukzo - promiň, že až teď reaguji na tu tvoji odpověď, já neměla nějak čas 😅 To jsem vůbec netušila, že Lukáškovi zjistili lehkou retardaci ☹ ale to se dr. určitě spletla, že jo? lukášek ji šikovný chlapečeak a jak píšeš tak děláte pokroky a to je super 🙂 😉

lukza
31. kvě 2010

@monnaa vidíš a já fakt nevěděla že je víc druhu 😲
@beautynka to mě řekla dětská doktorka s tou retardací ale na neuroligii řekla jen že jen upřednostnuje tu jednu stranu ale jinak psychologický vývoj uplně v pořádku takže retardace tam není to zase za moje s prominutí kráva dětská něco vypustila s huby 😠 ,ale musím říct že jsem to hodně obrečela než jsme šly na tu neuroligii.
@gabininka my byly prvně na neuroligii a pak rovnou na rehabce u sestřičky která na něho koukla přečetla zprávu ao neuroložky a řekla kolik cviku dohromady budeme mít a hned nás jeden naučila.

Holky všem moc držím pěstičky při cvičení moooc mám z vás radost když čtu že děláte pokroky já na malým vidím jak je krásně šikoný než jsme začaly cvičit tak nechtěl moc pást a tedka už drží hlavičku uplně sám ,chytá si hračky obouma ručenkama zároven takže jí nezapomíná někde v zadu ale jen furt máme to že když ležíme tak skloní vlačku do prava to musíme ještě vypilovat,jo a už se přátáčíme na oba boky ale na bříško to zatím nedotáneme.a už i krásně zvedáme nožičky k bříšku 😀

Zítra jdu na tu rehabku aby koukla proč to malý začal bojkotovat to cvičení tak pak pisnu co my řekne

beautynka
1. čer 2010

Lukzo- aha tak to jo to, to je ale slepice ta tvoje dr. takhle tě zbytečně vyděsit 😠
Máš hezkou fotku v pasu 😉

erika160669
1. čer 2010

gabininka ----ja tiez chodim na rehab.do Noveho Mesta.Mam 8 mesacneho chlapceka predcasnika ked sa narodil mal len kilo a 36cm takze my tam chodime uz od decembra.Aky mate problem ked Vas tam doporucili?A kto Vas tam doporucil?

erika160669
1. čer 2010

@gabininka netrva to moc dlho asi tak pol hodinu a zalezi aj na tom co bude s vami cvicit.A co ma mala hdk?

rennca
1. čer 2010

ahoj holky. my taky cvičíme vojtovku. Malý se narodil CS - konec pánevní. 14 dní po porodu jsem mu na krku po uchem nahmatala velkou bouly. Dětská nás hned hnala do Motola. Tam nám vysvětlili že je to poranení při porodu. jak ho tahali ven prdelkou tak se mu namol krk a udělal se mu hematom. prý se to stává i když jdou děti normálně. bude to prý trvat dlouho než se to srovná...no a jak tam měl tu bouly tak furt upřednostnoval jednu stranu na polohování hlavičky. Takže má teď tuší pravý kývač a musíme posilovat krk. taky je to prý tím jak celou dobu v bříšku seděl tak si ten krk moc neposiloval a nevytahovat.... Taky měl blbou osu těla. tu už sme za 1 měsíc srovnaly ale hlavička furt zlobí a tu v ose na 100%nemáme.

setkal jste se stím někdo. Cvicíme plazení. Ze začátku to šlo ale ted jak je už silnější tak ho neudržím. Furt sebou mele a to cvičení není nic moc. Taky máme cvik na boku aby zvedal hlavu a posiloval ten krk(ještě se nepřetáčíme - dnes mu jsou 4 měsíce) to mi furt hází hlavu do zadu a místo toho aby to dělal tělem tak si pomáhá tou hlavou a zaklonujejí což nesmí

petka.k
1. čer 2010

ahoj Rennco, mému malému jsou 4 měsíce a týden, taky se nepřetáčí, upřednostňuje levou stranu, takže cvičíme vojtu. zatím týden, cvik na zádech a mačkání po bradavkou, zítra jdeme na rehab. na další cvik, pravděpodobně ten na boku...Osu těla má taky blbou, je takovej stočenej, jde si furt za tou levou stranou, je fajn, že už to máte ok. a drží ti už sám hlavičku?

lukza
1. čer 2010

Holky než vás dočtu tak dneska sem byla na té rehabce tam mě ty cviky upravila abych malého ještě víc fixovala a nemohl u toho dělat co dělal a zase krásně cvičil tak sem ráda jo a dostaly jsme pochvalu že je užasné jak u malého rychle zabýrají cviky že už krásně leží rovně(někdy se zapomene a stočí se co C ale jen vyjímečně) říkala že dokonce jsme v nějakých věcech dál než na daný věk že dělá co by ještě nemusel a že už má krásně skoro pořád otevřené pěstičky tam mám stoho velkou radost že vidí pokroky🙂)) říkal že je zvědavá co my řekne doktorka na neurologii při kontrlole ale to jdeme až 22.6.

betelgeuzz
1. čer 2010

Rennco, my cvičíme přesně kvůli tomu samému. Malá byla KP, ale rodila jsem ji. Měla i ten hematom na krku a stáčela se do Céčka. Na poslední kontrole dr říkala, že to ještě mírně zůstává, tak stále cvičíme. Na otáčení má ještě spoustu času. Malá se otočila na břicho v 5,5 měsících a to ju RHB sestra chválila, jak je šikovná.

betelgeuzz
1. čer 2010

Lukza, gratuluji. To budeš mít pěkný den, že? Já když příjdu s RHB a chválí nás, tak mám celý den výbornou náladu. 🙂

lukza
1. čer 2010

@rennca My taky máme následkem KP že se my malý točil do C ale né skrz hematom na krku ale skrz to že byl dlouho KP a mělbyl stočený na stranu takže když ho pak vytáhly tak ještě tak 14dní po SC nedokázal ležet na zádech a furt padal na ten jeden bok pak se už srovnal že ležel krásně na zádech ale při otočení hlavičky do pravé strany jí dá spíš k raneni no prostě tak jak to má zafixované s bříška.a mě se už malý točí krásně na strany ale na bříško to ještě nedotáhne ,ale to říkala že ještě nemusí ona na rehabce bere gestační věk malého a ten máme o tři týdny méně

lukza
1. čer 2010

@betelgeuzz děkuji jj to máš pravdu furt je my do smíchu a mám stoho hroznou radost už sem to volala i manžovy a taky měl radost a dodává my to sílu do dalšího cvičení 🙂))

lodgermaniacka
1. čer 2010

ahojte, my tiež cvičíme vojtovu metodu, už som to tu pisala, začali sme ked mal maly asi necely mesiac a mesiac cvičím stale len ten jeden cvik-stlačanie pod bradavkou, myslela som že nam tiež bude pridavať..no uvidime, ale mame sice necele 2 mesiace, ale maly sa mi dosť vzpiera pri cvičeni, ako mu fixujem jednu ručičku a druho rukou stlačam bod, tak spravi na stole take kolečko ako hodiny 😀 akurat nam dala 4x denne a pri každom jednom cvičeni každu stranu 2x

hypo
1. čer 2010

pekny den, i ja se pridavam, pred tydnem jsme zacali s amalkou cvicit, mela u porodu zlomenou klicni kost a ma proto spatne drzeni tela, raminko taha nahoru a nechce poradne past koniky a to ji ted bude 5 mesicu
zatim ame jeden cvik ktery se mi zda vubec neumim a bojim se ze ji spis ublizim nez pomuzu, zitra jdem na kontrolu tak to musim poradne procvicit, protoze po pravde receno mame cvicit 3x denne ale timze se mi zda ze to delam spatne tak cvicime jednou denne (bojim se ze ji ublizim) takze jsem zvedava jak moc nam zitra vynadaji ☹
pripadam si totalne neschopna

petka.k
1. čer 2010

ahoj hypo, a jaký cvik cvičíte? Taky jsem se bála, že mi to nepůjde a že to bude k ničemu, ale na tom prvním byl s námi i manžel, já z těch informací a všeho vyvalená a říkám, že to nezvládnu a on, že je to jednoduchý, tak první týden cvičil hlavně on 🙂

hypo
1. čer 2010

terapeutka nam ukazovala asi 4 cviky ale me nic z toho neslo tak jsme skoncili na tom na boku ze ten mi jde nejlip ale jen co jsem odesla z ordinace tak uz jsem nevedela co presne delat ☹ amalku mam na boku a tlacin na panev a na lopatku, nozicky ji jdou jak maji jedna nahoru druha nakroceno ale pesti mame stale zavrene a rve jak tur....

lukza
1. čer 2010

@lodgermaniacka to mě právě malý taky dělal že se odrážel a poskakoval a tak máme cvičit tak aby měl noženky ze stola dolu takže prdelku má na kraji stola a tím pádem se my nemuže odrážet a točit.

@hypo a jaký máte cvik🙂) určitě vám nevynadají toho se neboj a včem si myslíš že děláš chybu moooc vám přeji bay cvičení šlo dobře a měly jsme brzo krásné výsledky

hypo
1. čer 2010

myslim ze spatne tlacim ja uz ani nevim kam a jak tlacit jestli mackat ty body jako k sobe (jestli vubec mackam ty spravne body) nebo jako dolu, proste jsem si ve vsem nejista ☹