Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

andulka4
11. říj 2008

No vy jste začali lézt v 9ti měsících .) No to je parááááda. 🙂 🙂 🙂
A jak vám jde ta chůze?

lendy1
11. říj 2008

anet, nee, David začal lézt až na 11,5měsících, ale prostě kolem toho 9. už ho nešlo udržet, tak jsme skončili se cvičením i když ještě nelezl.
Chůze: pořád to samé-maximálně kolem nábytku nebo za ručku, sám ani omylem-bojí se a hlavně není stabilní-neudrží se sám ve stoji. Občas jo, když někde stojí, něco ho zaujme a pustí se opory, ale velmi rychle hledá, kde by se zase zachytil. Na samostatnou chůzi to fakt ještě není... 😔

andulka4
11. říj 2008

Lendy to nevadí.....to už je jen krůůůůůčinek k cíli 🙂 To samotné chození je už jen třešinka na dortu 🙂 Moooc pěkně jste to zvládli 🙂

Jo a já Davídka udržet problém vůbec nemám.....je tak slabý že to furt jde 🙂

lendy1
11. říj 2008

anet, já jsem si říkala, jak to, že je jak hadrový panáček s tou hypotonii a má takovou sílu, že ho nezvládnou udržet 2 lidi-prostě on se tak našponoval a napnul, že abych mu třeba natočila hlavu, ohnula nohu nebo ruku, tak bych mu je snad musela zlomit, jaký vyvinul silový odpor proti tomu ho dostat do nějaké polohy 😔

andulka4
11. říj 2008

Třeba u toho cviku kdy mu tlačíš pod bradavku tak u toho mi už vůbec nebrečí 🙂 Drží si u toho obě nohy nahoře a já ho nechávám :( Nemá smysl ho přesvědčovat že má mít ramínka na podložce....on má ty nohy vlastně pořád nahoře když je nahý. Zřejmě to necvičím dobře :( Ale impuls v podobě tlaku v mezižebří dostává, tak snad to stačí.

Když je na boku tak tam jsem už měla problém ale RHB mě naučila mu schoulit nohy a tak to zvládáme dobře i když nechápu proč to musíme stále cvičit když se přetáčí.

No a plazení....když je na břiše....tak to je děs :( Hrozně mi u toho zvedá zadek a to je prý špatně, tak ho musím vlastně držet za zadek a tlačit dolů :( Tím pádem není v poloze jak má být. Ruku ale udržím bez problémů.

mimkae55
12. říj 2008

Ahojte 😉
Chcela by som sa s vami podeliť o moju skúsenosť.Ja mám doma dve predčastne narodené detičky.Starší mal 1300g a ten ročný mal 2000g.Cvičiť sme začali už v Trenčíne a pokračovali v Bojniciach,ale nič lepšie som pre detičky nemohla urobiť ako s nimi cvičiť.Veľmi im to pomáhalo aj keď niekedy hrozne plakali,ale ten pokrok sme videli každý deň vedela som,že im to len pomôže.Teraz má ten starší už 7 rokov a nikto by na neho nepovedal,že sa narodil takí maličký.

andulka4
12. říj 2008

Minkae jojo máš pravdu....cvičit se musí 🙂
Jenže nám to na hypotonii nepomáhá....teda spíš jen velmi velmi pozvolna ašnečím tempem 🙂

cipin
12. říj 2008

Andul, ale o to snad v tom cviku jde, aby měl přitažený nožičky k bříšku, ne? My to máme cvičit taky - malá nezapojuje bříško, tak aby ho posílila, takže pokaždé když je přitáhne, mám velkou radost, aby je tam držela pořád je pro nás vyšší level, ke kterýmu se snad někdy dopracujeme. Tak jsem to aspoň chápala...

Jinak se vás chci zeptat, byly jste jste všechny předtím, než jste začaly cvičit, nebo v průběhu RHB na vyšetření u neurologa? My jsme právě zatím nikde nebyly, tak nevím, jestli si to mám kdyžtak radši vydupat...

Jinak mě to štve, cvičíme cca od toho 6. týdne, jenže ta naše rehabka je tam malo a jak je hodně lidí, tak chodíme na kontroly po třech týdnech a kousku. Na další kontrolu ted jdeme teda už za necelý dva týdny, ale zdá se mi, že malá teď začala nějak blbě pást a levá ručička se začíná horšit (nebo vlastně asi jakoby zaostává za pravou) Tak přemýšlím, že si v pondělí zkusím zavolat někam jinam a půjdeme tam jako samoplátci pro radu, ať toho pak nelitujeme... Jak často chodíte k RHB vy, nebo jste aspoň zpočátku chodili?

cmilka
12. říj 2008

ahoj cipin, my sme mali zo zaciatku ten isty problem, objednavali nas na kontroly po 2 tyzdnoch, medzi tym som stale doma hysacila, ze urcite s malym necvicim dobre ☹ , tak potom sme chvilku chodili raz do tyzdna, ale teraz zase chodime raz za dva tyzdne. ak mame novy cvik, tak nas niekedy objedna po tyzdni, aby skontrolovala, ci to cvicime spravne.
a maly tiez niekedy cvici lepsie na pravu stranu, po par dnoch potom zase nalavu stranu a tak dookola, ale na RHB mi povedali, ze to suvisi s centr.koordinacnou poruchou, pri ktorej sa tie strany (raz je lepsia jedna, raz druha) mozu menit.
na neurologiu chodime kazde 2 mesiace, dr. maleho vysetri a urobi mu USG mozgu, pri prvom vysetreni mal robene aj EEG. t.c. podla neurologa zaostava cca o 2,5-3 mesiace, tj. je na urovni 4.5-5 mes. dietata.

andulka4
12. říj 2008

Chodila jsem pravidelně co týden....po dobu 1měsíce, pak po měsíci chodíme co 14dní. Cvičíme pod dohledem RHB od 3 měsíců, ale Vojtovku mne už naučili v porodnici takže jsme ji cvičili uř od týdne narození...preventivně

neurologem jsme sledováni od narození....u vás je to si myslím zbytečné

andulka4
12. říj 2008

Cmilka a co máte s malým za problém? Nám UTZ mozku na kontrolách na neurologii nedělají :(

No a máme silnější levou stranu....a to o hodně

cmilka
12. říj 2008

ahoj anudlka, maly mal prvu kontrolu este v centre, kedze tiez bol rizikovy novorodenec (narodil sa o 2 tyzdne skor, ale mal plucnu hypertenziu, otvorenu spojku medzi aortou a plucnicou, takze chvilu bol hypoxicky),a v 3.mesiaci mal mierne rozsirene komory ako mozny nasledok hypoxie. Takze kvoli tomu nam pravidelne robia USG mozgu, ktore je t.c. v poriadku (a neurologa trochu pozname,takze asi aj to zohrava urcitu ulohu 🙂 ) Vyjadril sa,ze mentalne bude v poriadku, len po motorickej stranke bude trochu zaostavat,t.c. je to cca o 3 mesiace, dufam, ze o viac to uz nebude a v 2 rokoch vraj nebude ziadny rozdiel medzi nim a jeho rovesnikmi,tak dufam, ze ma pravdu. Zatial sa pretaca na brusko a teraz zacal trochu chytat hracky, ale veeeelmi neisto.

andulka4
12. říj 2008

Je to zvláštní kolik existuje rizik že budou děti opožděné.Kdyby mi někdo před porodem řekl že zrovna já budu mít hypotonického chlapce asi se mu vysměju 😉
Davídek je taky o dost pozadu.....ale mě se nezdá že by byl pozadu až tak jak mi tvrdí na neurologii nebo jak se zdá RHB

cmilka
13. říj 2008

dnes sme boli na RHB a mam z toho hlavu v smutku. maly je vraj silne hypotonicky a aj tie otocky ktore robil na lavu stranu, tak su vraj zle, robi to nespravne, vraj stav je alarmujuci a je najvyssi cas nieco s tym robit, akokeby som s nim doteraz nie nerobila. pred 2 tyzdnami nas pochvalili a dnes... ☹ ☹ ☹ ale mali sme pauzu, lebo maly bol chory, bral ATB, takze sme tyzden necvicili, ale teraz uz tyzden poctivo makame. objednala nas hned na zajtra.
doslova povedala,ze musime poriadne zamakat, ak chceme aby bol maly v poriadku ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

evaje
13. říj 2008

cmilka; chci tě potěšit, už jsem tu kdysi náš příběh psala, tak se budu asi opakovat, omlouvám se...
Náš Maty se narodil ve 33tt. Byl hodně nevyzrálý,ale i přes to měl váhu 2570g. Asi 4dny po porodu ho vytáhli na 2 dny z inkubátoru pod lampu, která mu měla snížit novorozeneckou žloutenku. Maty to neustál a přidusil se. Propouštěli nás po třech týdnech od porodu domů a měli jsme kvůli rozestouplým břišním svalům cvičit Vojtu. Cvičili jsme asi 1,5 měsíce a malému se projevila epilepsie. Šupajdili jsme zase do nemocnice, nasadili nám léky a zjistili, že má na mozku atrofické změny, které jsou následkem přidušení. Podotýkám, že Apgar score měl 8,9,10. Tak si myslíme, že je to následek péče odborníků na nedonošencích 😠 .Zakázali nám Vojtovku, protože to mohl být spouštěč záchvatů a my šli z neurologie zase po třech týdnech domů. Maty byl v pohodě, ale v 7 měsících se teprve začal točit na bříško a když ležel na zádech, prohýbal soe do takového luku. Jako by chtěl koukat nahoru za sebe. Všichni, včetně neuroložky mě tvrdili, že to děti dělají , ale mě se to nelíbilo. Prý nemůžeme nic dělat, když nemůže cvičit vojtovku. Jediné co nám řekli bylo to, že je mírně hypotonický, ale nic se nedělo.
Ale já nejsem člověk, co složí ruce do klína a jak ovce čeká , co se bude dít. Tak jsem pátrala a vypátrala jsem Bobath koncept. Je to tzv. Bobathova metoda, která se cvičí hlavně s dětmi po mozkové obrně. Na netu jsem našla dětský stacionář, kde to cvičí a poprosila dětskou dr. o žádanku. Jezdili jsme cvičit 2xtýdně. Při prvním vyšetření nám paní primářka, která si vyšetřovala všechny pacienty sama řekla, že je moc dobře, že jsme přišli, že jí by se to zaklánění taky nelíbilo. Navíc byl pozadu. Ne o moc, ale tak o 3 měsíce. Cvičili jsme až do doby, než se sám postavil a udělal první samostatné krůčky. Byli opravdu skvělí. Hlídali, aby jeho vývoj šel správně a postupně, tak jak má. Aby posiloval ty svaly, které jsou potřeba pro udělání dalších kroků ve vývinu.Vše šlo nenásilnou formou a já musím říct, že nám hodně pomohli. Sám začal chodit v 17 měsících. Ve srovnání s jeho vrstevníkama,je ve všem vždy poslední. Ještě nemluví, i když bude mít za dva měsíce 3 roky. Ale domluví se na všem. Má opožděný vývin řeči, ale víme, že je chytrý a vyčuraný 😉 . Rozumí všemu co po něm chceme, o vše si dokáže nějakým způsobem říct. Před půl rokem jsme vysadili léky na epilepsii a i pak udělal velký pokrok. Asi ho brzdily.
Musím říct, že nás neustále nechával v napětí jestli bude po mentální stránce v pohodě. Až teď v poslední době můžu říct, že jsem se sklidnila, že nejspíš bude. Nevyrovnal se ještě svým vrstevníkům, dodnes třeba nedokáže snožmo vyskočit (a to jsme mu koupili trampolínu), ale kdo ve 20 letech pozná, že seděl, chodil a mluvil později, než ostatní? 😉
Chtěla jsem vám jen napsat, že chápu co prožíváte. Věřte, že to všechno uteče jak voda a za dva roky budete jen vzpomínat, jak vám dali prďousci zabrat a mateřskou si začnete užívat. Hlavně se nevzdávejte a nepřestávejte cvičit. (Bobathu můžu jen doporučit) Já vždycky říkám, že lepší je rožnout svíčku, než nadávat, že je tma.
Tak holky, hlavu vzhůru, úsměv na tváři, ať mají miminka na co koukat a hodně, hodně trpělivosti.
Ps. za dva týdny mám rodit, tak doufám, že starosti a nemoci už jsme si vybrali a teď bude vše v pohodě 🙂

andulka4
13. říj 2008

Evaje myslím si že toho se každá znás bojí...toho že to budou děti i mentálně pozadu.

Mě třeba dneska Dr vyrazila dech, když mi řekla že by o příští návštěvě měl zvládnout udělat ručkou "Papá!

Cmilka to ti nemohla říct RHB už minule, že se špatně otáčí? A co jako dělá špatně? Davídek má taky silnou Hypotonii :( je to běh na dlouhou trať :( Jak vám jde přítak za ručičky? Nám to stále nejde....hlava jde do záklonu :(

lendy1
13. říj 2008

Andulko, kašli na dr. 😠 Jak někdo může dávat dětem nějaké mezníky...
David dělal pápá nějak před rokem, nijak jsem ho to neučila, prostě to odkoukal a když se mu chtělo zamávat tak zamával a když ne, tak ne. Navíc jsou i v tomhle kluci pomalejší a neradi se předvádí, takže bych to nehrotila. Mě se neurolog ptal až na roce, jestli David dělá nějaké "dětské hříčky" jako tř. to pápá. Tak jsem mu to odkývla, že jo, ale že je to vše a že ho ani neučím nic dalšího. Vše přišlo samo po roce, během pár dnů toho uměl moc, teď krásně povídá, umí ukázat kde co má (vlásky, oči, nos...), všelijaké ty "dětské hříčky", umí najít v knížce spoustu věcí a pojmenovat je, umí zvuky několika zvířátek, staví kostky, obrací si stránky v knížce, vkládá tvary...každý den se naučí něco nového a několikrát denně to pak vše opakujeme. A stejně, když se mu nechce, tak neudělá nic. Ale když vidí někoho nového, tak musí předvést celý svůj repertoár, co vše umí 😀 a dělá to sám a bez výzvy. Takže to chce opravdu čas, až to bude chtít dělat a bude na to připraven, tak to udělá.
Jo a ještě jsem si vzpomněla-jednu dobu jsme pořád několikrát denně blbli a dělali: vařila myšička...a najednou po několika týdnech David sám z ničeho nic začal ručičkama dělat tuhle říkánku -takže prostě to odkoukal a až se mu to srovnalo v hlavě, tak to začal používat.

andulka4
13. říj 2008

Lendy 🙂 dík

andulka4
13. říj 2008

Evaje malý je náááádherný 🙂
Přeju pohodový druhý porod 🙂

stesticko..
14. říj 2008

ahojky, také jsme cvičili Vojtu rok a půl, malej se narodil na 31.týdnu,1910g v Motole, měl nález na mozku periventrikulární leukomalacie, /ohledně adnátní infekce po předčasném porodu/podezření že bude těžce postižený...málem se mi zhroutil svět...začli jsme bojovat...bylo to zlý, moc zlý....bylo podezření, že nebude chodit...nebo napadat na 1 nohu...když začal KONEČNĚ lízt...táhnul 1 nožku za sebou....měla jsem strach..těch mých slz...a jeho nespočítám... a nakonec jme to dokázali!!!!! ale nesmíte to vzdát, cvičila jsem poctivě 5x denně na každou stranu i víc vteřin a opravdu je odčítala...i ta vteřina se mi zdála věčností,stálo to za to...je úplně v pohodě...jen trošku když běží, tak po špičkách...dr. řekl, to je zázrak...děti s jeho diagnozou leží..přišlo mi to tak zdlouhavé...a dnes už jsme na tu bolest zapomněli..je mu 6, má odklad do školy, nosí brýličkyú sice má za sebou 3 operace šilhání, ale už kouká krásně a je šíleně upovídanej, je moje sluníčko...nikdo vám nepomůže, je to na vás maminkách, když je maličký drobeček, vše má naději, čím je větší, tím se naděje ztrácí a je cvičení mnohem náročnější...když budete některá chtít vědět víc, ráda napíši na meil. Buďte statečné, opravdu to pomáhá!!!!!!!!!!! Musíte vydržet!!! jednou vám to ten malej drobeček vrátí...tím jejich krásným úsměvem a vy si budete moci říct, udělala jsme vše, opravdu vše..nevyčítat si zbytek života, kdybych cvičila pravidelně..třeba by to bylo lepší...nevzdávejte se, sama vím jak moc to je těžké, bolestivé...

cmilka
14. říj 2008

evaje, dakujem, stesticko, to je super,ze ste to tak krasne "rozchodili" 🙂
dnes sme boli zase cvicit, bolo to uz lepsie, vraj na to ma, len to treba z neho vydolovat. a trochu sa na nu zlostim,lebo ked som pred niekolkymi tyzdnami ju prosila,aby nas objednavala castejsie (chcela som si za to zaplatit), tak povedala,ze netreba a dnes nas objednala zase na zajtra, to je uz treti den po sebe 😉 😉
cvicime kazdy den, naozaj poctivo, len pred 2 tyzdnami sme vynechali,lebo bol chory, mal teploty, bral ATB, vtedy bol naozaj ako handrova babika, tak to je mozno aj tym... neviem. Teraz ho tak "puci" az ma z toho modrinky na kolienkach 😒

cmilka
14. říj 2008

andulka, pritahy nam idu celkom slusne, hlavicku drzi pevne, nezaklana ju. ked ho chcem polozit lezat na chrbatik, tak dokaze niekolko sekund udrzat hlavicku nad podlozkou 🙂

andulka4
14. říj 2008

Cmilka tak pokud mu jdou přítaky pěkně tak nebude zas až tak Hypotonický.Nám nejdou vůbec :(
Jinak je Davídek šikovný.Zřejmě to chce svůj čas 🙂

iira
15. říj 2008

ahojky holky chtěla bych se zeptat jestli mi mužete některa poslat cviky na vojtovu metodu?Nemužu na netu nic nikde najit ...dik

iira
15. říj 2008

kdyžtak mi napište do IP diky moc

harvyova
15. říj 2008

Máte některá zkušenosti, že se Vaše dítko plazilo a tahalo jednu nožičku za sebou? Nožičku má sice v pořádku, ale při tom plazení ji nepoužívá, plazí se jen jednou. Taky mě už začíná znervózňovat, že se mi nechce rozlézt. Už se skoro 2 měsíce plazí a 1 měsíc péruje na 4, ale neleze. Na RHB mi teď dali nový cvik,který vychází ze cviku na kolýnkách, který taky cvičíme, prý aby si nožky taky posílila a uvědomila. Tak jsem zvědavá, kdy to zabere. na RHB mi říkali, že někdo péruje 2 dny a leze, někdo déle.Jak vám dlouho trvalo Vám?

lendy1
15. říj 2008

harvyova, jj, taky se tak David plazil, táhnul za sebou jen jednu nohu a plazil se stylem, že vše tahal spíš rukama nebo taky jen jednou, ale srovnalo se to a lezl pak správně. Myslím, že spousta dětí se plazí podobným stylem...A na lezení máte ještě fůru času, ono to přijde...

irra, ty cviky ti musí ukázat na RHB, jak to vypadá se dá vidět tady:
http://www.vojta.com/cgi-local/ivg_cz.cgi?id=102
musí se rozkliknout plazení a otáčení + jsou tam další info a pak taky tady:
http://www.rl-corpus.cz/

harvyova
15. říj 2008

Lendy1, dík, uklidnila jsi mě. Přece jenom, jak už jednou něco dítěti je, tak každá byť sebemenší odchylka člověka vyděsí, jeslti je všechno v pořádku.

melliska
15. říj 2008

harvyova, takhle se plazí zpočátku většina dětí, u nás to nebylo jiné, postupně zapojí ručičky a nožičky jak má a až je bude umět střídat nastoupí lezení 😉

susik77
16. říj 2008

Ahojte, nechodite nahodou niekto na neurol., al. rehabky do Prahy na Haje?
My sme dnes boli a bol to des 😠 Boli sme objednani na 11.30, mala bezne chodi spat po 12.h. Takze bola uz strasne unavena, nervozna, a boleli ju zuby-este jej vychadzaju stolicky. Dr. chcel, aby som ju vyzliekla do plienky. To zacal taky krik, ze si vsetci zapchavali usi 😒 Potom chcel nech ju polozim na zem a nech lozi. Samozrejme, mala ma teraz obdobie separac. uzkosti, takze ked som ju dala na zem revala a rozplacla sa, lozit vobec nechcela. trochu dala dopredu nozicky, Dr. z toho zdiagnostikoval, ze zle lozi 😠 Pritom doma lozi ako sarkan, prelieza vsetko, vratane svojej stolicky a stredom cez konferencny stolik. Ale aspon ze nam nedal cvicit vojtovku, len rehabky-tusim cvic. na mici...
Mala dava ked chodi spicku dovnutra, iny probl. nema...