Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

ivkaivka
8. bře 2010

tinuska, ja byvam za PO, Bzenov.
No dnes sme boli, poriadne ju zriadila, mala neplakala, ale rycala. Mna islo roztrhnut, srdce mi islo puknut. No ked docvicili, mala krasne lezala na brusku, nozicky uvolnene...vraj je velmi stuhnuta, ukazala mi ako poriadne ju drzat a tlacit a tahat...no normalne mna boleli ruky a cvicit min. 3x denne, 2x je vraj nic. Cvicili sme doma, no ja neviem ci ju dobre drzim, mam strach, ze jej zlomim rebra...
nanai, super, ze sa pretacate, ja zatial o tom len snivam.
Ja krmim vo vybracnom kresielku (bez vybracie), je v polosede. NO mala mi v nom posedi sama bez opory, no rhb zakazala, vraj to nie je prirodzene, no co s nou mam robit, ked sa sama oprie o lakte a vytiahne sa do sedu? Hadam ju nemam priviazat...

nanai
8. bře 2010

Petrach a jaká to je značka? Zvažovala jsem Chicco Polly nebo Prima Pappa-ale jsou dost drahé, nebo třeba Fábula? Jde mi o to aby byly taky bezpečné. Jinak ta židlička z Ikey co vyhrála ten test židliček v r. 2007 je podle naší fyzioterapeutky dost nevhodná, protože nemá opěrku na nožičky, takže visí volně do vzduchu, a tím se prý dost přetěžuje páteř i takového miminka, které již samo bez problémů sedí!
Ivkaivka:přetáčíme, i když zatím jen občas a skoro vždycky nechá pod tělíčkem ruku a pak ji pracně i 10 minut zkouší vyndat, někdy při tom přepadne zpět na záda. na to že cvičíme 4 měsíce to zas taková sláva není. Jinak vím že před časem jsi tady řešila cvičení po očkování-taky jsme byli očkovaní hexavakcínou, a neurolog nám řekl že když bude malá bez problémů, můžeme už po 3denní pauze cvičit To je Tvoje maličká silná, když se už do sedu přitahuje..to my ani omylem. JHa myslim že když ji máš v tom lehátku jen na krmení, tak za tu chvíli se snad nic hrozného s páteří nestane

petul.a
8. bře 2010

Ahojky 🙂

Nanai, gratulace k úspěchu 🙂 🙂 🙂 Malá je šikulka, na to, že je hypotonik, se začala přetáčet brzo (naše Barunka začala v 8 měsících). Židličku máme tuto: http://www.radi.cz/detail.php?zbozi=446310 Je polohovací i výškově nastavitelná, používáme ji už dlouho a ještě dlouho budeme, jsme s ní fakt spokojeni.

pacesova
9. bře 2010

kristina11-tak jsme na tom stejně, nám je také 9.měsíců a otáčení tabu-jen na bok a někdy z bříška na záda,ale opačně ani jednou.Cvičíme na balóně-jen se pohupujeme a natáčíme ho do stran,aby pěkně zvedal hlavičku.Držíme ho za prdelku.Na něm se už i uvolní a udělá takovou tu houpačku. Jinak hříbátka pase, když chce.Také Plaveme-výborná věc a masírujeme dle Indie.Vojtu cvičíme 5xdenně od 5,5 měsíce.

pacesova
9. bře 2010

nanai:velká gratulace!!!!!!!!!!!!My budeme za chvíli také cvičit 4.měsíce-máme to stejné jako vy -5x denně.Zatím mi jde jen na bok a nebo se mi otočí z bříška na záda.Jak jste toho docílily?Šlo to nějak postupně nebo se prostě najednou otočila. A jaké jste měli cviky. My máme už dlouho ten na zádech a na bříšku a teď nám nově přidala ty boční.Budu vděčná za odpo, propadám panice, že to nikdy nepříjde.

pacesova
9. bře 2010

andriss:ráda bych ho vzala sebou,ale předpokládaný pobyt je 6 týdnů a za den chtějí 440Kč,protože už mu byli čtyři.To by nás to stálo přes 23.tis.Kč.Budu se snažit šetřit,ale na celých 6.týdnů to asi nepůjde.Platila si za sebe i mimi? Po nás to chtějí, každý 2520Kč za pobyt.

ivkaivka
9. bře 2010

pacesova, ked cvicite 5x denne, v akych intervaloch? Teda kolko je volny cas medzi dvoma cviceniami?
No moja sedi aj sama, bez pomoci, neviem, hadam jej to neuskodi, ked ju vezmem na ruky do polosedu, hnes sa certi, chce sediet na kolenach...rhb zakazala, no neviem co s nou.

pacesova
9. bře 2010

ivka:my cvičíme nejdříve po hodině.Takže tak 2x dopo po hodině a 2x odpo po hodině a pak před koupáním.Pak si hrajeme a většinou usneme na bříšku,dáváme do toho balón,takže pro něj je to ohromná zátěž.

orlik
9. bře 2010

Ahoj, tak máme po kontrole na neurologii a rehabilitaci a jsme prý holky šikovné. Predilekci hlavičky už nemáme, teď musíme pořádně vymakat svalíky na bříšku. Podle fyzioterapeutky prý už nebudeme muset cvičit nijak dlouho, Terezka se obrovsky zlepšila. Jen nám poupravila cvik na boku - už jí nemačkám bod na lopatce, ale dlaní tlačím na celou lopatku. Terka se dokonce včera prvně překulila na bok. Jsem nadšená a šťastná.

monnaa
9. bře 2010

Ahojte. nanai, orlik. moc gratulujem k úspechom vašich detičiek ! 🙂
my sme boli včera na rhb a dnes na pol ročnej prehliadke, no nie je to s nami ešte vôbec dobré :(, totiž pri trakčnej skúške vôbec nezapája svaly krku a hlavička mu úplne padá do zadu, takže nám pridala ku cviku na brušku a na chrbte aj cvik na boku, čo nám zatiaľ moc nejde, ale to chce asi cvik. Ja som sa rozhodla, že budem cvičiť 4x denne, aby sme to dáko dohnali. Už sa nechce ani pretáčať na bok a na bruško ( čo sa pedtým asi 3x sám pretočil ), tak neviem, či sme sa posunuli späť, alebo čo...som z toho akosi zúfalá, lebo sme poctivo cvičili 2 mesiace .
Bavili ste sa tu o polohe pri jedení- aj my sme začali zavádzať príkrmy, zatiaľ sedí v lehátku v polosede.

monnaa
9. bře 2010

baby, čo je to cvičenie podľa Bobatha ? Dá sa to niekde pozrieť na nete ?

petrach
9. bře 2010

monna bobatha ti ukáže rhb..a že se neotáčí..to deti delají,párkrát to předvedou a chvilku pak nic a pak přijde zasse skok..

nika12345
10. bře 2010

emanka: prepacte ze som sa tak dlho neozyvala ale mala som teraz toho strasne vela v skole a v podstate ani nic noveho som sa nedozvedela. Dnes som si zistila meno aj cislo toho doktora v Brne. Ak sa mi podari tak este zajtra sa s nim spojime a potom vam dam vediet ze co a ako. Zatial sa majte 🙂

lilili2
11. bře 2010

Holky chtěla jsem se Vás zeptat (psala jsem to už do téma hypertonus, ale nikdo mi neodpověděl). Nevíte je nějaký rozdíl mezi označením centrální hypertonickým syndromem a hypertonií všeobecně. Malému byl diagnostikován centrální hypertonický syndrom lehčí. A ještě jsem se chtěla zeptat jaký je rozdíl mezi hypertonií a centrální koordinační poruchou. Nějak se tady v těch výrazech ztrácím a na netu jsem nic nenašla. Moc díky

betelgeuzz
11. bře 2010

Lili, CKP máme my. Já myslím, že hypertonie je problém svalů, CKP jsou špatné reakce. Ale možná si to myslím špatně.

My jsme dneska dostaly ten cvik na boku 😒 Malá se sice snaží otáčet, ale moc jí to nejde a řekla bych, že ji to v poslední době přestalo bavit a začla dělat most. Tak nám sestra dala tento cvik. Řvala u toho jak pardál, jsem zvědavá, jestli si to dobře pamatuji.

ivkaivka
11. bře 2010

ahojte, dnes som si vsimla, ze mala ma na bedrach, male modrinky, asi som jej ich sposobila silnym tlacenim pri cviceni. Uz sa vam to stalo? Mam teraz strach, no rhb povedala, poriadne zatlacit do podlozky a tahat dole, takze predpokladam, ze ked to budem robit, modriny nezmiznu a malu to bude velmi boliet.

petul.a
11. bře 2010

Ahojky

Pro maminy větších "vojtíšků" - nové téma: https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... Tady se schází většinou maminky miminek; my, mamky batolat, už to se cvičením/necvičením máme malinko jinak, tak ať v tom není hokej 😅 To ovšem neznamená, že sem nezajdeme - podpořit, poradit či si jen tak zavzpomínat. A mamky miminek můžou do nového tématu samozřejmě taky nakouknout 😉

aknel2002
12. bře 2010

ahoj holky,
sice sem má otázka nepatři, ale v tématu bobatha mi bohužel nikdo ještě neodpověděl, ale snas tady některá máte zkušenost a poradíte:
máme 3. měsíční miminko, příští týden začínáme cvičení bobatha, má ochablé šíjové svalíky, vyrostl totiž moc rychle a svaly nezesílily - zaklání hlavičku a občas se prohýbá do luku, jinak je šikovný, byli jsme moc pochválení, že máme zvědavce a objevitele. Chtěla bych vás poprosit, jaké máte se cvičením zkušenosti, jak to vaše děti zvládaly, zda moc plakaly a jak dlouho jste cvičili, kdy jsou vidět pokroky? Na další kontrolu na neurologii jdeme za 3 měsíce.
Moc děkuji za odpovědi. Metoda by měla být lépe snášená a míň drastická jak vojtovka, ale hlavně že nám cvičení pomůže a bude to ok.

kristina11
12. bře 2010

Ahoj aknel my cičime bobátha a znáša to veľmi dobre, je to skôr hra takže mu nemá čo vadiť, avšak niekedy mám pocit, že je to nač. My sme sa tieto cvičenia učili v Bratislave, ale teda nič moc...
rahbka nám povedala, že s takýmito malými deťmi sa to cvičí tažko lebo je nerozumejú čo od nich chce aby robili. Keď som tam bola na pobyte, tak mi maminy z Košíc hovorili, že to čo nás tam učili ani bobath nie je, takže neviem??????????
Inak ak niekto viete porodit dobru rehab. pri TT alebo BA budem velmi vdačna, kedže teda neviem ako to poriadne cvicit.

kristina11
12. bře 2010

myslela som, že je to na nič

stija
12. bře 2010

ahojte
nanai, orlik, gratulujem k uspechu 🙂
my sa otacame uzdost dlho, lenze otaca sa stale iba na jednu stranu. cvicime uz cca tri mesiace, ale stale nic. stale iba vlavo. nestretli ste sa s niecom podobnym? aj ked zostane na boku, akoby si chcela sadnut, stale iba na lavej ruke a prehne sa vzdy iba v pravom boku. mam obavy, aby nemala pokruteny chrbatik. vdaka

a nasa terapeutka vravela o bobathovi, ze sa zavadza az po roku.

aaronka
12. bře 2010

Holky prosím o radu. Dostaly jsme nový cvik - na boku. Na rehab.mi bylo vše jasné, ale doma zjišťuju že jaksi nevím, kde co chytnout. Vím, že spodní ručička má mít pravý úhel. Pak svojí rukou chytnu někde u lopatky a tlačím směrem o sebe a druou rukou chytnu kůstku v tříslech a tlačím pánev k sobě? Je to tak nějak? 😕 A dítě má reagovat jak? Díky

betelgeuzz
12. bře 2010

Aaronka, tak s tímto cvikem jsme přišly včera 😀 Jak jsi to popsala, tak to cvičíme. Mělo by zdvihnout hlavičku nad podložku. KDyž to nebude dělat, ještě tlač to vrchní ramínko dolů, jakoby k jejímu pasu.

aknel2002
12. bře 2010

kristi, díky za odpověď
já jsem teda na tu středu zvědavá, když tak napíšu, jaké to bylo 🙂

aaronka
12. bře 2010

betelgeuzz, no zkoušela jsem to, ale vůbec nic při tom nedělala jenom křičela a na rehab. tak krásně zvedala hlavu. My to právě máme o to težší, že na každou stranu máme cvičit jinak, protože má malá špatné držení těla a každý bok má jiný a cviky se jí musí ještě přizpůsobovat. Radši ho asi cvičit zatím nebudu, protože si fakt nejsem jistá a v úterý si to nechám zopakovat.

orlik
12. bře 2010

Aaronko, my taky cvičíme tenhle cvik, ale Terezka u toho má zatáhnout břišní svaly a zapřít se o ručičku. Moc nám to nešlo, honila jsem ji po celém přebalovacím pultu, tak nám to na rbh upravili. Teď mačkám jen kyčel a druhou ruku mám na lopatce celou, zmáčku ramínko dolů a od sebe. Takhle to zvládáme dobře.

Ale zato cvik na zádech, Terka by se už chtěla přetáčet, ale kvůli těm ochablým svalíkům jí to zatím moc nejde. Tak neustále dělá most - zapře se o patičky a zvedne prdelku. Tak s ní zase bojuju při mačkání bodu pod prsem, protože je pořád prohnutá.

ivkaivka
12. bře 2010

aj my cvicime tento cvik, na bokoch ma modriny, co tak tlacim, no hlavicku nedviha, len lezi a vresti, ale tiez mi hovorila rhb,ze ma stiahnut brucho, tak ako u orlika.
Moja sa stale nechce pretocit na brusko? Nemate nejaku radu, ako jej pomoct? Pytala som sa rhb, no nic nepovedala.

pacesova
12. bře 2010

orlik:my museli začít ten cvik cvičit na stole,aby měl nohy volné a nemohl se vzepřít a skutečně to pomohlo-tak to vyzkoušejte.Jinak cvičím ostatní na zemi. O tom bočním mi povídejte, opět mě dnes opravovala. Mně zase řekla (držím bod na lopatce a kosti nad třísly),že si má vykročit horní nožičkou a hlavičku otočit k podložce jako že se chce svalit na bříško. V žádném případě, že nemá být prohnutý a hlavu vytáčet na mne, to že je špatně. Spíš, že má být podlomený k podložce a přidala nám jiný. Máme spodní nožku ohnout tak o 120 stupňů a držet kolínko a horní by si měla vyšlápnout. Jenže on mi ji vždy propne a jsem......Prostě ho poprvé opravdu neudržím. Jsem z toho špatná. Ivkaivka:my se taky pořád neotočíme, jen na bok a nebo z bříška na záda.Aaronka: mně tak také z prvu reagoval-to mačkání těch bodů musíš dělat jako proti sobě-jako bys ždímala, jestli mi rozumíš a neměla by si při tom cucat ručičku - to to bojkotuje. Holky, to jsou starosti. Ono se řekne cvičení, ale když prckové nechtěj, tak je to o nervy,co?

juliagregor
12. bře 2010

ahojte...
chvalabohu máme už dávno vojtovku za sebou ...
mne sa dobre cvičilo na komode (cca 85 cm vysokej), na zemi ma bolel chrbát a posteľ je strašne mäkká...
chlapci sa nechceli otáčať a povedala by som, že sa skôr plazili ako otáčali 😎

prajem vám veľa síl

monnaa
12. bře 2010

aaronka- aj my sme na tom podobne s cvikom na boku ( máme ho od utorka ), na rhb som všetko chápala, ale doma katastrofa....
Malo by to byť tak, že trup leží v jednej línii, ktorá prechádza spodným bedrovým a ramenným kĺbom, aj hlava by mala ležať v tejto línii ( môj syn ju ale vychyľuje dozadu ), ramenné a bedrové kĺby stoja nad sebou, nožičky sú ohnuté v bedrách a kolenách ( uhol presne neviem ) ,rameno spodnej ručičky je kolmo na hrudníček, medzi hlavou a spodným plecom musí byť ešte nejaké miesto , lebo plece nemá byť natlačené na hlavičke . Ak je dieťa k tebe chrbtom, tak ty tlačíš jeden bod na vnútornom okraji lopatky akoby smerom do ramenného kĺbu hornej končatiny ( od seba ) a druhý bod na panvovej kosti smerom do bedrového kĺbu hornej nožičky ( ku sebe ), tie tlaky sú" protismerné ", ako si napísala. Dieťa by pri tom malo robiť pohyby ako by sa chcelo prevrátiť na brušku - dvíha hlavičku od podložky, zväčšuje sa tak vzdialenosť medzi hlavou a spodným ramenom , ručička spodnej ruky sa otvára a naťahuje v zápästí ( príprava na oporu v polohe na brušku ), tiež na hornej ručičke sa otvárajú prsty, horná nožička sa pohybuje smerom k hlave a bruchu.
No dúfam, že si z toho niečo pochopila, tieto info mám z mojej novej knižky- díte ve Vojtove terapii , ktorú sm si len teraz objednala a ešte ju nemám celú naštudovanú, ale je fajn.tak veľa zdaru v cvičení 🙂