Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

monnaa
30. dub 2011

ahoj @zlobidlo - neboj sa Vojtovky, pre také malinké bábo je určite zo všetkého najlepšia . Týmto cvičením sa dá toho fakt veľa napraviť, aj keď je časť mozgu poškodená, tak deti majú neuveriteľnú regeneračnú schopnosť, a opakovaným cvičením si vytvoria akoby náhradné nervové dráhy. Zo začiatku je to ťažké zvyknúť si na cvičenie, neboj sa plaču, určite to nie je bolestivé. Bobath je pre vačšie detičky, ale Bobathom sa nezahuje do centrálnej nervovej sústavy, len sa posiľujú svaly, Vojtovou metódou sa ovplyvnňuje priamo centr. nervový systé, čo je vo vašom prípade určite dobré. Tak držím palce. čím skôr sa začne s bábom cvičiť, tým je to lepšie.
@evikj - ja cvičím doteraz na kuchynskom stole, ale mám na ňom ešte taký tvrdý matrac , takže výška mi celkovo vyhovuje. A keď mi na rhb chcú dať nový cvik, tak si vždy priamo na rhb nastavím ich stôl približne do výšky môjho / aj s tým matracom /, aby som sa cvik už tak naučila. Predtým ma dosť vedelo " nahnevať ", že na rhb si regulujú výšku stola ako chcú, ale doma sa to nedá 😖
@taella - píšem ip
@katka6211 -my sme tiež hypotonici, malý začal štvornožkovať až v 16 mesiacoch, v 17 sa sám pistil chodiť, ale cvičiť musíme stále, lebo má slabý chrbátik. Hypotonici vačšinou ostanú hypotonikmi po celý život a treba im stále športovať, ideálnej je plávanie 😉 . Ale s cvičením Vojtovky je to dosť individuálne, napr. nám povedali asi v roku, že budeme cvičiť min. do 3 rokov, možno aj viac / myslím Vojtovku /

monnaa
30. dub 2011

@martinka05 - a do kedy ste cvičili Vojtovku ? Ak sa môžem spýtať, máš aj predĺženú MD kvôli dcérke ?

kamcza
30. dub 2011

My s naší dceruškou také pravidelně docházeli na Vojtovku...už asi od jejich 4 týdnů věku do jednoho ročku. Při porodu ji totiž skřípli nerv a nemohla pořádně otočit hlavičkou a výsledky byli úúúžasnéééé..za pár týdnu se otáčení hlavičky zlepšilo a po pár měsících už neměla vadu žádnou.A navíc, podle mě díky Vojtovky, ve 4 měsících se začala plazit, v šesti si sedla a začala lozit po čtyřech a v osmi měsících začala sama chodit.
Cvičení je sice náročné a naše Vendulka jej pokaždé hrozně proplakala, ale výsledky byli a jsou taky skvělé..takže já mohu jen a jen doporučit.)))

martinka05
1. kvě 2011

@monnaa ahoj, vojtovku sme cvicili od siedmych mesiacov zhruba do 2 rokov, potom sme mali asi dva roky pauzu lebo Katka bola nezvladnutelna pri cviceni uz ju ani nasa teta cvicitelka nedokazala udrzat 😉 asi v 4 rokoch sme zacali cvicit znova, ale uz nie vojtovku ale ine cviky. Cvicime 2x do mesiaca v rehabilitacnom stredisku a kazdy den doma. Teraz jej opat pridali stlacanie reflexnych bodov, ale vobec nespolupracuje :((( tak uvidime co bude dalej. V septembri mame ist na kontrolu. Na predlzenej MD nie som. Katka chodi uz treti rok do skolky.

martinka05
1. kvě 2011

@katka6211 no sikovna to ona je len keby sa jej chcelo cvicit kazdy den😉 dost ju do toho cvicenia musim tlacit 😢 v septembri ideme na kontrolu tak uvidime ako dlho este budeme cvicit

zlobidlo
1. kvě 2011

@monnaa díky, vojtovky se nebojím, už chci něco dělat a všechno napravit! 🙂 on je hodně dráždivý a hodně se třese, takže chvilku počkat musíme. v úterý jdeme k neuroložce tak uvidíme...ve čtvrtek jedeme do brna na neurochirurgii (malý má shunt) tak snad se taky vyjádří kladně k tomu cvičení.

zlobidlo
2. kvě 2011

holky znáte někdo tyto metody?
•Synergická reflexní terapie (SRT)
•Kranio sakrální terapie osteopatie

katka6211
5. kvě 2011

martinka05 a cviky mate ake? na lopte ? aj vojtovku? lebo ja s malym vojta cvicit neviem, chodime k fyzioterapeutke cvicit aby mal poriadne odcvicene. aj ked s nim uz vojtuje coraz menej a menej

katka6211
5. kvě 2011

monnaa no viem, ze sa zvykne cvicit dlhsi cas, ale my plavat nebudeme moct este dlhsi cas chodit, lebo je tam kvoli srdiecku zvysene riziko infekcie 😒 takze uvidim co mi do buducna poradi rhb sestricka

alisek
7. kvě 2011

Holky, dlouho jsem tu nebyla ale chci se zeptat "vojtovek" jak dlouho cvičíte nemyslí od narození atd. ale jedno cvičení? nám se to ted natahuje na 30-40 min a z toho kvalitních cviků uděláme tak 30%, je některá z vás na tom podobně? cvičíme 3 cviky.

monnaa
7. kvě 2011

@martinka05 - Katka chodí do škôlky od 2 rokov ? Aspoň tak som to vypočítala... a dá sa to zvládnuť, cvičenie + škôlka ? My sme boli včera na rhb a sestrička mi povedala, že cvičiť budeme Vojtovku určite min. do 3 rokov 3x denne, potom možno 2x , a ona by na našom mieste cvičila do 6. rokov. No neviem ako sa to bude dať zvládnuť, už teraz je neudržateľný ☹
@kamcza - šikuľka je tvoja dcérka !
@alisek - to je nejak dlho na jedno cvičenie, nie ? My sme cvičili v tomto veku asi 8-10 minút, ale dôležité je koľko krát urobí daný pohyb, ak cvičil pekne tak sme skončili aj po 5 minútach. Často však ležal a nerobil nič / ako hypotonici zvyknú / avtedy som cvičila aj 12 minút. Ale rhb mi vyslovene povedala, že nemám cvičiť viac ako 12 minút na jedno cvičenie, lebo môže mať svalovicu a tiež hrozí únava.

janakar
8. kvě 2011

@alisek To je nějak moc ne? To si neumím vůbec představit, cvičím s oběma dvojčata a to bych nedělala nic jinýho. Nám to zabere tak 10 minut s jedním

martinka05
8. kvě 2011

@monnaa Katka chodi do skolky od 2 a tristvrte roka ona je novembrova a teraz ma 5,5 roka. My sme cvicili a aj teraz cvicime iba 1 x denne a to vecer.

martinka05
8. kvě 2011

@katka6211 cviky mame na fit lopte potom mame taky kruh na ktorom stoji na udrziavanie rovnovahy, cviky v tureckom sede, byciklovanie, mostiky - to s nou cvicime doma a vojtu s nou cvici iba na rehabilitacii 2 x do mesiaca lebo ja ju uz neudrzim. My v podstate teraz cvicime len cviky na posilnenie brusnych svalov.

alisek
8. kvě 2011

@monnaa @janakar Holky my dřív taky cvičili 10 min to byly jen dva cviky, pak se nám to natáhlo na 15 až 20 min při třech cvicích ale poslední měsíc malej skoro nespolupracuje, cvičili jsme cca 30min a včera se to natáhlo na 40min., jem z toho zoufalá, protože nedělám nic jiného než ho polohuju do daných pozic a než zacvičíme tak z nich unikne a takhle to je dokola. Buď je v amoku a řve, je napnutej jak luk a nožky mu skčím po x pokusech, to samých když ho polohuju s nohama po břichem (klek) to je kolikrát i 10x než se mi podaří zacvičit, a te´d si začal u cvičení cucat palec a to se moc nesoustředí. Zítra jdeme po 14 dnech na rhb tak jsem zvědavá co s náma udělá, včera a dnes jsem mu dala od cvičení pauzu. Cvičíme 3x denně.

janakar
8. kvě 2011

@alisek No asi to chce vymyslet nějaký nový variace, rehabka Ti určitě poradí. Já s Tobíkem mám taky kolikrát takový problémy, že nespolupracuje, kroutí se a je třeba to cvičení prostě obměnit.

zlobidlo
8. kvě 2011

holky můžu se zeptat, proč s dětmi cvičíte? Martínek se narodil a den po porodu mu diagnostikovali krvácení do mozku prodělané v těhotenství. po 6 týdnech na JIPce má shunt, kvůli následnému hydrocefalu a změny v mozkové tkáni. takže cvičíme a čekáme co bude. začali jsme v pátek, máme ten jeden základní cvik - bod pod prsem - a docela v pohodě, nějak moc u toho neřve většinou. akorát se tak kroutí u toho, že nevím jestli to vadí. cvičíme teď vlastně 4minuty jenom. 4x denně

oktavia
8. kvě 2011

Ahojte, aj ja s dcérkou cvičíme vojtovku, cvičíme od 2 mesiaca. Je narodená o 3 mesiace skôr. Teraz máme problém už len s tým, že sa malá stavala na špičky a ešte má troška akoby vytočené pršteky na nohách.Máte s tým niektorá skúsenosť? Rehabilitačná vraví, že sa to upraví celkom. Okrem tohto sme si vývoj skoro dobehli, od 9 mesiaca cedí a štvornožkuje, teraz sa pokúša chodiť.

lilin
9. kvě 2011

ahojte holky.... opět vítám nové mamičky a přeju hodně sil a pevnou vuli ( jsem už tady skoro taková stará páka, ale nějako ted nestíhám pravidelně psát)
konečně jsme začali s očkováním tak budeme brzy psát snad už žádanku na lázně, malá mi ted vubec nechce cvičit na kolínkách, ani blbiny ne.. prostě nic jen příšernej vztek... neurolog nás ted docela pocválil a řekl že si mužem klidně přidat jedno cvíčo, že byc to bylo fajn, ale teda á fakt už nevim kam bych to sedmé cvičení nacpala.. už takhle to mám doma nahusto....
tak cvíču zdar mamičky a držte se

monnaa
10. kvě 2011

ahojky @lilin , tak ty si tu už fakt dlho nebola, som moc rada, že si sa ozvala 🙂 . Vy stále cvičíte 6x denne ???? Klobúk dole. Ja už ledva stíham 3x 😒 . A neuvažovala si o takej 2- týždňovej pauze ? Nám pauza moc pomohla, vlastne do 15 mesiacov som cvičila non - stop, pauzy boli len tak maxim. 3-5 dní, ale po 2- týždňovej pauze sme začali štvornožkovať a po mesiaci chodiť / znova po pauze /, takže nám neuškodila 😉 . To je super, že idete do tých lázní, ty si tam určite oddýchneš a malej to na 100% prospeje. A čo Nikolka už všetko vie ?
@zlobidlo - my cvičíme pre centrálny hypotonický syndróm od 4. mesiaca . Tak veľa zdaru do cvičenia 😉

lilin
10. kvě 2011

@monnaa ahoj.. no holka v praze jsme měli pauzu zhrzba týden - malá skončila na kapačkách. jinak se snažím 6x denně pořád dodržovat ale přiznám se že ne vždy to jde... ted i kuli očkování máme pauzy.... spíš mám ted problém se do toho zase dostat... malá po té týdení pauze hrozně vyvádí, ani na rhb jsme necvičili několikráte všechno protože i ona malou litovala jak plakala... na lázně se těším hrozně a jsem zvědavá co všechno budem s malou dělat a hlavně jak ji to "nakopne"... jinak Nikolka se stále na bok sama neotočí - ale spíš asi jen nechce, jestli se bojí nevim, ale kdyby chtěla zmákla by to - otočí se když ji podržím ruku, ale krásně se plazí, ne skříženým vzorem ale kolikrát pěkně maže, snaží se zvedat zadeček tak snad do třech let budem na čtyřech a lézt, dostane se přes práh a mě na nohu ale uplně přes nohu se ji nechce - leda když ji pak nechám zlobit... a co u vás je nového? ve čtvrtek máme informativní schuzku na ranné péči, tak se docela těším co všechno se dozvím

monnaa
10. kvě 2011

@lilin - no super pokroky , keď sa už plazí a prelieza. Ona má asi teraz aj také to obdobie vzdoru , to ja tiež poznám ten ukrutný plač doma ☹ .
Náš Peťko už chodí, ale chrbátik je stále dosť slabučký, aj to vidno na chôdzi, dosť ho má prehnutý, takže cvičiť budeme ešte dosť dlho. Chodíme aj plávať 2x týždenne a teraz by som chcela vyskúšať hippoterapiu. On sa do 15 mesiacov plazil nedokonalým vzorom (od 9 mesiacov, teda 1/2 roka ) , takže to že chodí je pre mňa totálny zázrak 🙂 . Tiež sme chodili opakovane na rehabilitačné pobyty, ale len na 2 týždne, mne by sa viac ani nedalo kvôli staršej dcére.

macik27
10. kvě 2011

ahojte my cvičíme vojtovku od tretieho mesiaca pre hypertonus 😒 máme síce len ľahkú formu no snažím sa robiť všetko aby sa malinká vyvýjala správnym tempom začali sme plávať a asi tri týždne chodíme tri krát do týždňa na hipoterapiu a to s ňou robí hotové zázraky donedávna len ležkala a sem tam sa otočila teraz sa plazí a aj si sama sadká a neustále sa snaží niekam dostať a dočiahnúť 😀 cvičíme dalej len už to začína byť ťažké malá už má silu a aj sa vie parádne najedovať tak dúfam že to už dlho nepotrvá

lilin
11. kvě 2011

@monnaa pane jo.. to je super že už chodí.... nám jestli malá bude chodit tak uděláme doma obrovskou oslavu, na rhb nám říkala at se připravím na to že budeme cvičit tak sedm i deset let.. tak doufám že malá bude šikovnější protže už ted mi to začíná lézt na nervy... u nás je právě blbé že nám všechno co by jsme mohli ještě k vojtění přidat ztopilo očkování.... to si plavání taky rásně užiješ vid? a hipoterapie je prý vynikající, u nás trošku drahá... bavila jsem se o tom s rhb a ta mi řekla že stejně nejlepší je vojtění, tím mě docela odradila a navíc i když by jsme to neměli daleko na hipoterapii tak za měsíc by na to padla celá moje mateřská - což ....
Peťko je obrovský šikula a večer si na vás s manžou připijem 😉 a jak jsi ho třeba motivovala aby šel na kolínka? my když jsem začali kolínka cvičit tak to nebylo tak hrozné jako ted, to nechce ani dělat blbinky, na ruce se taky nezvedá jako když jsme začali, navíc si ručičky pořád drží ☹

culi79
11. kvě 2011

Ahoj holky, já se hlásím po dlouhé době. Cvičila jsem s malým 4 měsíce, naštěstí jsme už mohli skončit, takže oproti vám to bylo jen kraťoučké cvičení, ale i tak mi to stačilo. Se straším jsem cvičila 9 měsíců. Každopádně to oběma moc pomohlo, takže vám všem moc držím palce a přeju hodně síly do cvičení. Přestože to je někdy hodně těžké, tak dětem to moc pomáhá a to je hlavní. I když teď už necvičíme, tak si diskusi stále čas od času pročítám. asi zvyk 🙂

monnaa
16. kvě 2011

@lilin - možno to nakoniec nebude 7 rokov a malá vás prekvapí 😉 . Klobúk dolu , teda cvičiť toľkokrát denne to musí byť poriadny zaberák. Ako myslíš motivovať na kolienka ? To aby štvornožkoval ? ja som ho nedávala na kolienka, dokým to sám nespravil. Mám akurát problém s cvičením, kedy je na brušku a kolienka má pod sebou, vtedy ho už moc neudržím ☹ a ja sama mám často aj svalovicu. Teraz necvičíme, staršia má kiahne a vyzerá to, že aj malý bude mať, hmm, aspoň to budeme mať za sebou. ja som tiež s mojou rhb rozoberala tú hippoterapiu, ona je tiež za Vojtenie, len mne tie rôzne alternatívy k cvičeniu / plávanie, hippoterapia / prídu ako niečo príjemné, čo prospeje dieťaťu a aj matka si oddýchne nachvíľu od cvičenia + je to aj zmena , veď deti v takomto veku už nechcú stále sedieť doma, že ?
A vďaka, ak ste si teda s manžou na nás pripili, aj my opatujeme s radosťou 🙂
@culi79 - veľká gratulácia !!!!! To je super správa, tak si teraz užívaj materskú , bez cvičenia to musí byť paráda 🙂
@macik27 - tú hippoterapiu vám doporučili na rhb ? A ako to vyzerá s takým malým bábom na koníku ? Ty si s Karolínkou na koni a ona sedí ,alebo leží ?..... neviem si to dáko predstaviť. My sa tiež chystáme na hippo, ale sme v stále v štádiu zháňania vhodného zariadenia v blízkosti. Ako často to máte do týždňa ?

iwuskaaa
16. kvě 2011

@macik27 ahoj, môj synček má tiež hypertóniu 😒 . Aj keď to pomaličky povoľuje, ale ešte budeme musieť cvičiť dosť dlho, čo si ja myslím. Chodíme tiež plávať, 2 x do týždňa.
No Karolínka je potom šikovná, keď už aj sedká a plazí sa 😵 .
Tomáško je lenivší, zatiaľ sa iba pretáča, už sa mu podarilo pretočiť aj z bruška na chrbátik, ale fakt len občas, keby bol trošku viac šikovnejší, bola by som rada.
Nesedí ešte sám 😒 .
Dúfam, že to prejde, lebo začínam mať strach, či bude všetko tak ako má byť ☹ .

@culi79 teším sa s Tebou, že už nemusíte cvičiť 😉

macik27
16. kvě 2011

@monnaa chodíme 3 krát do týždna a rehabilitačná len spomenula že by to nebolo na škodu a ja som sa toho hneď chytila a je to super malinká napreduje mílovými krokmi pred dvoma dňami sa priplazila ku stoličke chytila a zrazu sa postavila akoby nič 😀 ja hneď vyštartovala aby som ju chytala a ona tam stála a škerila sa ...začínali sme tak že ona len ležkala a tá pani čo to vedie s ňou trošku cvičila nožičky bola len tak prevesená cez neho, potom sme ju dali ležkať na bruško a skúšali sme trošku pochodiť a to sa jej veľmi páčilo neskôr som si ja sadla na koňa a ju som mala pred sebou a len tak som ju pridržiavala a teraz to trošku striedame troška pocvičíme potom pochodíme ona je buď na brušku alebo na kolienkach a nakoniec sa trošku povozíme spolu...tiež som si to nevedela predstaviť lebo ja som si myslela že dáme nejakého poníka ale tie vraj nie sú dobré lebo majú krátky krok...zajtra ideme na kontrolu k neurologovi tak som zvedavá čo nám povie 🙂
@iwuskaaa neboj on sa rozbehne a potom ho nezastavíš 😀 Kajka bola tiež veľmi dlho taká nehybná a potom sa rozbehla a šlo to takým tempom že som len kukala či je to ozaj ona 🙂

lilin
16. kvě 2011

@monnaa jo myslela jsem aby lezl jak jsi ho k otmu donutila, my teda nečekáme až to malá udělá sama, ale snažíme se jí na kolínka často dávat, dnes jsme se i na rhb domluvily, že spíš máme právě dělat blbinky než vyloženě cvičit aby s jí to hodně nezošklivilo
zabíračka to je když musíme tak často. někdy je dost znát že na ukor domácnosti a pak musím holt cvíčo třeba i vynechat abych to dala doma do kupy, nebo k večeru doma lítám a tatínek hlídá.... jinak to nejde... ted budeme hodně chodit cvičit ven a to je vubec o improvizaci na dece, ale jak jsi psala - co pořád doma, už ji to taky nebaví
maminky nemáte nějaký dobrá cvik či typ jak posílit ručičky??? nám se cvičením nějak moc nedaří a malá se mi nechce pořádně zvedat ☹

iwuskaaa
16. kvě 2011

@macik27 prajem si to aj ja, aby sa rýchlo rozbehol, už aby to bolo. Radšej ho budem naháňať po celom byte, len nech je v poriadku 🙂 .
Odkedy cvičíte vy s Karolínkou?
A povedal vám niekto aj dôvod, prečo je hypertonická?
Ešte som sa chcela spýtať, ako prebieha hippoterapia? To je na to školený inštruktor?
Ďakujem za odpoveď 😉