Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

sukubka
14. čer 2011

ahoj holky,tak sme byli na té rehabce,další cvik nám dneska nepřidala protože malej se u všeho tak bránil že říkala že budu mít co dělat ho u dalších cviků udržet že nám do zítřka musí vymyslet cvik kterej nám bude vyhovovat tak tam jedem zítra a ještě pak ve čtvrtek!no jinak malej se prý vlezl do tabulek a otočil se v 6měsích jak měl na civčení reaguje dobře prý se hodně spravil ale pak sem se jí zeptala na do CKP a jak to spojují s DMO tak říkala že je to hodně individuální ale že je to pravda že vyhráno budeme mít až bude chodit a pořád takové věci no nepotěšila mě vše vidí jen podle těch jejich tabulek!ale má prý zvýšené napětí v nohách tak musíme pořádně cvičit! holky co to napětí je?já sem si všimla že má melej na levé noze pořád nataženej palec!!!!

irsina83
14. čer 2011

@adra22 lebo my sme mali operaciu nosteka kde se mali hemangiom a 10 mesiacov sme brali kvoly tomu lieky a kvoly tym liekom..ideme na prve ockovanie buduci tyzden

marusch.mat
14. čer 2011

@sukubka co je to to svalové něpětí? Když je svalové napětí nízké, tak je to hypotonie - hadrovitost, vláčnost, když je to zvýšené napětí jde o to, že sval je furt zakoby zatnutý, pak jsou lidé tuzí nebo prohíbají se do luku atd. Ale lip to pochopíš tady : http://www.porodnice.cz/node/39767
A i když nemáme rádi tabulkování, tak věř, že tyhle tabulky jsou dobré, je tam přihlédnuto k tomu, že dítě nemusí při vyšetření úplně spolupracovat. A hlavně jde o to, že stav se pozná, podle reflexů a některé reflexy už v určitém věku nemají být a jiné ano, prostě tady to ošidit nejde. Něco jiného jsou třeba tabulky na váhu a délku, tam by se měl brát v potoz i genetický základ rodičů. Ale v neurologii je to dané přirozeným vývojem 😉

sukubka
14. čer 2011

@marusch.mat tak Lukášek podle toho co píšeš má na nožkách nebo nožce zvýšené svalové napětí má tam i pořád napnutý paleček,spraví se to tím cvičením když se bude poctivě cvičit?ach jo ☹ na ten odkaz 100% kouknu děkuji

adra22
14. čer 2011

@irsina83 jaj tak to ano. No dnes som písala do olomouca tak sa ideme objednať aspoň na konzultáciu a uvidíme čo nám povedia a podľa toho sa potom zariadime. ďakujem za rady.

iwuskaaa
14. čer 2011

@irsina83 my chodíme na pobyt do Martina, tiež som spokojná s nimi 🙂 . Uvažovala som aj nad Lužnou, uvidím, či sa nedám zapísať aj tam.
Tak vy ste to mali potom horšie, ale super, ako ste sa z toho dostali 😉 🙂 . Tomáško mal AS 9, 10, 10 tak sme na tom asi ešte dobre.
Tak sa držte, prajem veľa pokrokov a úspechov dcérke 😉

irsina83
14. čer 2011

@sukubka ahoj aj my sme mali hypetonus honych a dolnych koncatin a a nam zmizol po polroku cvicenia vojtovky 4x denne po dva cviky...skus kontaktovat Olomouc aspon na konzultaciu a tam ti urcite poradia, nieje kazdy fyzioterapeut dobry...aj u nas su taky stastny ,, odbonici,,... ze som ani nevahala a nasla som si dobreho i ked sukromnika...platila som 10 euro tyzdenne ale stalo to za to 😉
@adra22 super, som zvedava ze co ti povedia...daj potom vediet 😉 oni ti povedia ako treba cvicit a mozno ti aj odporucia nejakeho dobreho v tvojom okoli 😉
@iwuskaaa dakujem, som stastna ze sma to tak zmakli ale poviem ti ze za ten rok sme si uzili riadne nervy a stresy 😝 moje dve kamosky si nevedia Dunajsku Luznu vynachvalit 😉 ked ide o zdravie dietata tak treba vyskusat vsetko 😉

iwuskaaa
14. čer 2011

@irsina83 verím ti, že ste si užili svoje 😖 . Úplne ťa chápem. My sme na tom tak isto, niekedy ma chytia také stavy, že plačem a myslím úplne negatívne ☹ , čo neprospieva ani mne, ani maličkému ☹ .
Ale dnes mal zase skvelý deň, krásne cvičil a krásne sa hýbal na zemi, plazil 😵 😵 😵 . No už aby sedel, to by bolo super 🙂 .
Môžem sa spýtať, to ste chodili do Olomouca za fyzioterapeutom? Každý týždeň?

irsina83
14. čer 2011

@iwuskaaa nie ten nas tam bol vyskoleny 😉 ale vravel ze ze tazsie pripady tam chodia na konzultacie...tam ta skonzultuju a mozno aj odporucia fyzioterapeuta 😉 skus ho davat do sedu, eluska mi uz sama sedela ked mala 8 msiacov ale len na chvilu, ale natrenovali sme to a ked mala 10 postavila sa v postielke..neboj pojde to postupne...skus tu dunajsku luznu, uvidis ze tam sa ti maly rozbehne...kamoskin maly len lezal a sedel a nic viac a je stay ako moja mala a ked tam sli prvy krat tak sa hned na drudy den postavil v postielke 😉 v ktorom tt ste narodeny??? ja to poznam tie stavy beznadeje a placu..a my mame k tomu aj tie hemangiomy kvoly ktorym chodime na onkologiu tak si vies predstavit 😝

iwuskaaa
14. čer 2011

@irsina83 teraz si ma presvedčila, budem kontaktovať aj Lužnú. Nám pomohol aj Martin, bola som spokojná aj tam. Rozhýbal sa určite viac 🙂 . Ja ho nechcem dávať sedieť, veľmi mi to neodporúčali, kým nesedí sám, tak neviem. Narodil sa v 37tt., neukončený. Nie tak skoro, ale mal problémy s dýchaním.
Elinka je naozaj šikovná, klobúk dole 😉

irsina83
14. čer 2011

@iwuskaaa clovek by povedal ze 37tt je uz super a nieje 😝 deticky su velmi krehucke..neboj zvladnete to...kazdemu to idem inym tempom...ani mne nehovorili o sedeni ale nas kamarat uz sedel a inspiroval nas tak som ju skusila posadit a sedela...musis aspon vyskusat 😉 ale sama sa posadila 3 dni pred narodeninami 😉

marusch.mat
15. čer 2011

@iwuskaaa
@irsina83 dovolím si nesouhlasit s posazením dítka. Dítě má opravdu sedět, až se samo dokáže posadit, dřívější posazování ( i když je bez opory) škodí a to hned dvakrát. Za prvné dítě které se samo nedokáže posadít, nemá pevné svalstvo kolem páteře a ta se pak při sezení bortí, křiví a podobně ( v tom je logika motorického vývoje, dítě si lezením zpevní zádové svalstvo a teprve z lezení se dostává šikmo do sedu). A za druhé dítko, které zjistí, jaký rozhled má ze sedu, už pak odmítá ležet a vzteká se, protože o ten rozhled, který jsme mu ukázali přijde. To samé je třeba později s voděním za ruce - nedělat to. Udržujeme za dítě rovnováhu, stabilitu, ono má pak potíže naučit se udržet rovnováhu samo, prvně musí obcházet nábytek, chodit do stran, tím si zpevnuje svalstvo kolem kyčlí atd a pak teprve může přejít na chůzi v před. Vím o tom své dcerka jezdila v kočárku ještě ve 13 měsících v leže (protože se sama neposadila) a když pak začala díky cvičení chodit, nesměla jsem jí dávat ruce, musela sama. A zvládla to v 18 měsících přesně jak je určeno jako hranice pro "zdravé děti"

irsina83
15. čer 2011

@marusch.mat neviem lebo co aj vidim kamaratky co maju donosene deticky tak ich davali sediet a v podstate ani fyzio nam na to nic nehovoil a v rizikovej poradni malu chvalili ze je sikovna lebo ona tym ako cvicila bola pevna a tak sa potom postupne spevnila...sedela ako 8mes kor. vek 6 m., postavila sa ako 10m kor.vek 8 m. a sama sa posadila 12m kor. vek 10m... takze neviem skutocne lebo v mojom okoli sa to realizovalo takto a nikto nemal namietky 😉 ono deticky co cvicia vojtovku su povacsine velmi pevne ako bola moja mala a nemyslim si ze som jej tym ublizila.....moj nazor 😉

adra22
15. čer 2011

@irsina83 no k tomu sedeniu to bolo prvé čo nás v Martine upozornili aby som ho v žiadnom prípade neposadzovala, a dôvod ten aby sa sám chcel posadiť aby videl svet okolo aby bol motivovaný. Aj autosedačku vajíčko na to nás tiež upozornila že tam má byť iba nevyhnutný čas na prevoz ináč ho tam nemám dávať. Tak neviem.

iwuskaaa
15. čer 2011

@marusch.mat ja ho nedávam sedieť, mňa na to upozornili, že sedieť nie a takisto ani dávať na nôžky, aby sa hypertonus neprehĺbil viac, pretože keď ho dám do stoja, automaticky vypne špičky.

petra7788
15. čer 2011

Ahoj holky,můžu se k vám přidat??Taky cvičím s klukama Vojtovu metodu.

janel
15. čer 2011

ohledne sezeni: me teda taky fyzioterapeutka vyslovene zakazala posazovat, davat do choditek, postavovat atd. presne z tech duvodu, co pise marusch.mat, takze nosim v klubicku, i kdyz sedim, tak mu podsazuju zadecek do klubicka, v kocaru vleze nebo ve vajicku, to pouzivam i doma, kdyz se maly nechce nechat nosit, nebo nechce byt na brisku, na zadech, v tom mi aspon nerve a cuca si tam nozky. I kdyz by se to nemelo, ale nez bych ho nechala plakat, tak volim pro me mensi zlo.

sukubka
15. čer 2011

@janel i já toto mám v papíru od fyzioterapeutky neposazovat nedávat do chodítek-upřednostnovat pobyt na dece ve volném prostoru a obklopovat hračkami!

jinak sme dneska dostali nový cvik ☹ malej je na boku a držím ho za pánev (lopatu) a za ručičku a on musí zvedat hlavičku a opírat se o loket asi víte o čem mluvím vůbec mi to ale nejde ještě tam jedem znovu zítra to dopilovat ale je to děs!!!! 😒

irsina83
15. čer 2011

@iwuskaaa
@adra22 nevedela som, moze byt, nas na to neupozornili..nevadi...
@sukubka ten cvik je uplne super, aj my sme ho cvicili, uvidis ze vam pomoze 😉 ja som ho mala rada aj ked sice sa mi mala pri nom jedovala ale pomohol 😉

iwuskaaa
15. čer 2011

@sukubka neviem, či je to podobný cvik, alebo niečo úplne iné ako máme my, ale zdá sa mi to podobné 🙂 .
Malý je na boku, nohu nakročím cez nohu, v podstate jedna noha prekročí tú druhú, tlačím bok na lakti o ktorý je opretý a hlavička má smerovať do podložky. Noha ktorá je nakročená robí pohyb - prsty sa roztvoria a zodvihnú.

sukubka
16. čer 2011

@iwuskaa nene tak to je jiný cvik,malej leží na boku spodní noha je pokrčená tak aby všeude byl pravý úhel jako u kolínek a pak u prstů a je položený na ručičce a tlačím na lopatku na rameni a držím ho v pase a musí zvedat hlavičku a opírat se o loket 😒 no blbě se to popisuje a ještě blběji se mi to cvičí 😠
ale jinak nás dneska na rehabce velmi pochválila!
akorád mě teda štve že malej fakt upřednostnuje levou ruku tak se mu snažím dávat hračky jen k pravé on je veme a šupne zase do levé 😒

marusch.mat
16. čer 2011

@sukubka tohle je cvik na to aby šlo dítě do sedu šikmo přes bok a tohle ještě cvik na pohodu, jsou i těžší, třeba když ti dítko kleční na jedné nožce, pravou lopatku má podloženou míčkem nebo polštářem, opírá se o levé předloktí, zápěstí musí být zvednuté hlavička musí být v protažení trupu , koukat se musí dolu, a pravá nožička musí být natažená .

@iwuskaaa Dělám něco podobného horní noha je položená přes spodní, koleno tvoří právý úhel nebo ostý úhel, horní ruka směřuje dozadu za záda, nebo spočívá na boku, spodní ruka je natažená před tělo ( né podél těla) já musím rukou tlačit do ramínka směrem do zadu a pánev tlačit do předu, když se vymění nožky, tak se pánev tlačí dozadu a ramínko do předu.

sukubka
16. čer 2011

@marusch.mat no díky pěkně za horší cviky já mám teda fakt co dělat s tímto pořád mám strach že to dělám blbě ale 100% dobře to určitě nedělám občas mi ujede ruka a zjistím že malej nemá rovná záda ale má je prohnuté a pořád něco 😒 fakt horor!ale aspon sem ráda když občas zvedne tu hlavu!

adra22
17. čer 2011

ahojte takže Olomouc máme vybavený ideme 1.7. 2.7 máme krštiny a 4.7. odchádzame na pobyt do Martina. Tak som zvedavá ako dopadneme. Ináč ako sa máte? Tu je nejak pod mrakom tak neviem či nezačne pršat ☹

venika86
17. čer 2011

@adra22 Doufám, že Vám tam řeknou něco nové a pomůžou 😉 budu drže palce.
Adámek měl teď angínu, takže jsme týden necvičili a přišlo mi, že se trošku zhoršil. Jakoby ochabl ☹ tak jsem se dnes ptala doktorky, jestli můžeme cvičit a prej ano. Zkusila jsem pro začátek cvik jen jeden s kolínkem pod bříškem a najednou ožil 😨 Pořád se válí sem a tam a pase a povídá tatata 🙂 tady je vidět, jak to ty děti nakopne.

sukubka
17. čer 2011

@andra22 také držím pěstičky at vám pomůžou 😉
my také měli křtiny a bylo to moc krásný,tak si to pořádně užijte!!!!

sukubka
18. čer 2011

holky nám ten novej cvik vůbec nejde 😒 ve středu jdeme znovu na rahabku tak se optam co s tím!

ještě mám dotaz,je ormální že mi malej třeba ve veně kope převážně pravou rukou,jako jinak nohy nahoru mi zvedá obě ale kope jen tou jednou a ještě třeba to tak má i s ručkama pro hračky se mi prozměnu zase natahuje levou když mu ji dám do pravé chvíli s hračkou zatřepe a hnedka si ji dá zase do levé!ale když sem mu z dosahy levé ruky ukradla hračky a dala je k jeho pravé moc ho to nebere ale o chvíli se pro to tou pravou naháhne ale moc se mu do toho nechce,dělaj to tak i vaše děti nebo je to nějaká chyba?

adra22
19. čer 2011

Ahojte baby potrebujem poradiť ideme na pobyt do martina ktorá ste boli ako to tam prebieha? Čo všetko si treba zobrať a načo nezabudnúť? Môžete aj do správy. Ďakujem za ochotu.

zuzulienka17
19. čer 2011

Ahojte mamičky. Cvičíme Vojtu od 3 mesiacov dcerky, Lea ma teraz 6,5mesiaca, doteraz nám cvičenie išlo celkom dobre, malá si na to zvykla aj cvičila tak ako sa má cvičiť. Asi pred týždňom pri cviku na reflexné otáčanie I.fáza/ to je cvik, kde sa tlačí pod bradavkou a protiľahlá ruka sa má otvárať a predlaktie natáčať, nožičky sa dvihajú/, neotvára tu ruku, ale chytá všetko dookola, niekedy sa chytí za uško , inokedy sa chytí mojej ruky, ktorou jej fixujem tu druhu ruku, alebo mi chytá tričko, natáča sa ramenom a lopatkou ku mne, ale mala by ísť do podložky. Nohy dvíha. Proste ten cvik vôbec nerobí tak ako nás to učili na rhb. Minulý týždeň sme boli u rehabilitačnej, tá bola z Ley úplne mimo, že necvičí tak ako doteraz........Povedalla mi, že mám cvičiť dlhšie. Tento týždeň sme cvičili dlhšie, ale Lea si stále robí s rukami , čo chce. Cvičíme 3-4x denne, máme ešte ktomu ďalšie dva cviky.... tie sú v pohode...Neviem , či mal niekto takúto skúsenosť. Máme ísť na rehabku na kontrolu o týždeň......

renysek77
19. čer 2011

@zuzulienka17 Ahoj Zuzi! Mám dvojčátka, za týden jim bude 6 měsíců, cvičíme od 4 měsíců. Máme zatím jen dva cviky - reflexní otáčení a reflexní plazení. Holky cvičily téměř ukázkově, ale asi posledních 14 dní dělají při tom otáčení obě to samé, co popisuješ ty. Tahají si za palce u nohou, žužlají si prsty u rukou, sahají na mě, atd. Sice mě na to rehábka upozorňovala, že jim postupně bude cvik víc a víc příjemnější a že si při tom budou hrát a pak v určitém okamžiku jen tak samovolně upaží a otevřou tu ruku, ale mě to někdy neudělají vůbec, i když se snažím cvičti déle. Jedna z holek mi i teď míň zvedá nohy a taky čekám dost dlouhou dobu....Jsem zvědavá, co mi na to řekne rehábka, ale tam jdeme až 11.7. Jsem ráda, že zatím relfexní plazení je bez problémů, potřebujeme ho totiž kvůli vytažení krčků, které máme hodně moc zapadlý mezi ramínky. To cvičí pěkně a už u toho skoro nebrečí. Ze začátku tenhle cvik ale nesnášely.....Spíš mě teď víc trápí to, že jedna holčika, která má větší problém s preferencí jedné strany má v noci tendenci spát přetočená půlkou těla - jakoby od pasu nahoru právě na tu "špatnou" stranu. Několikrát za noc je přetáčím zpátky a to se u toho dost vzteká, někdy se mi i probudí, jak se chce přetočit zpátky. Mám pocit, že co s ní přes den nacvičím, tak tímhle jejím přetáčením přijde vniveč......Přes den se krásně přetáčí na bříško, sice taky zatím jen na tu jednu stranu, ale to se dotočí až na bříško, kdežto v noci to není ani poloha na zádech, ani na boku....
Jsem moc zvědavá, co ti za týden rehábka řekne. Držím palečky a přeju hodně moc trpělivosti při cvičení
Tobě i dcerce.