Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

elana
15. lis 2012

@biba321 aha, tak Tvůj prcek to má takhle namixované...Ondra právě měl od začátku hypotonii (a CKP), hypertonus mu nikdo nediagnostikoval, ač ty nožičky propínal hrozně. On má slabší bříško spíš, zádíčka už (po cvičení) ok. Aha, v SR jsou jiné značky populární než u nás, vůbec nic mi neříká ani jedna z těch, co jsi vyjmenovala 😒 Ale koukla bych po AIO plínkách, ony obecně míň sajou, protože na kalhotky se dává jen savé jádro a vkládačka se může/nemusí dát, což přes den, kdy je malý aktivní a jste doma, takže můžeš přebalit častěji, tak nevadí. Já používám GroVia, dělají opravdu malý zadeček. Kalhotkové plenky (Anavy a Little Comfort Bambee) jsem si pořídila až teď, když víc čurá, tak na procházku a na noc. Ale přes den na doma má pořád ty GroVia, je to USA firma, tak si myslím že se u Vás prodávají taky a ty jsou opravdu štíhlé mezi nožičkama.

biba321
15. lis 2012

@elana tie gro via su bambusove? a Anavy bambus? ja najradsej nech je v prirodnom,dik moc za tipy ,vyskusam nieco 🙂
ty davas aj doma AIO???? wow ja nie,navonok ich mam,doma len tie vkladacky bambusove save,tie nie su az take tucne,6-9 vrstiev a na to pul
ja tie b bies zboznujem,francuzske su
a groVia su tam volne gumky? diikk sme ale v dobrej teme plienkovej 😀 😀

elana
15. lis 2012

@biba321 já Ti radši napíšu IP, abysme tu někoho třeba nepobouřily, že jsme mimo téma 😀

priadka
15. lis 2012

@biba321
@elana
caute, aj my pouzivame latkovky, no najnovsie skusame aj cikanie na signal a funguje to 😵
Podla mna latkova plienka rozhodne vyrazne ovplyvnuje pohyblivost babatka. Ved ked malu rozbalim, je odrazu totalne akcna, aj ked sa teda este nikam nepresunie, hmyri sa o106. V plienke sa jej na brusko nedari otocit, vyzlecenej uz ano 🙂
A ked ma plastovu plienku, je to s pohyblivostou urcite lepsie ako s latkovkou. Zalezi aj od toho, ako velmi jej latkovku nabalim. Kedze uz skusame to cikanie na signal, kazdu chvilku ju rozbalujem, takze nemusi byt taka navrstvena a hybe sa lepsie...

elana
16. lis 2012

@priadka opravdu? 😕 asi je to hodně individuální, já fakt rozdíl nepozoruju, jak říkám...Ondra byl cca. půl roku bez látky a přišlo mi to stejné. Navíc toto je první (max. druhá v západních zemích) generace, která vyrůstá v jednorázovkách, látkovky jsou staletími prověřená věc a nebyly jsme my, naši rodiče, prarodiče...opoždění kvůli látkovkám a že jsme měli řádný balíky, ještě s igelitovou vrstvou, kam se hrabou teď ty moderní látkovky (samozřejmě myslím AIO-SIO plenky, ne nějaké čtverce, vícevrstvé a navrch ještě vlňáky). To je ale malá šikovná, že čurá na signál 😵

lv
16. lis 2012

@tulipaki ..taky to tu pročítám, hledám informace a zkušenosti..jak je velký tvůj synek? moje dceruška má 5měsíců, poslala nás na rhb pediatrička, když ani ve 4měsících pořádně nepásla koníky, neopírala se o lokty, měla rozhozené ruce. Cvičíme 3.týden. No mě se zdá, že je šikovnější, teď už by měla mít vzpor na natažených rukách, někdy se to povede, jinak hračky si podává - nepivotuje zatím. Otáčí se, ale nějak tak jak ji to napadne, ne cíleně, když jí dám hračku mimo dosah na bok, to na mě čučí, jako mami podej a i na fyzioterapeutku. Je hypotonická, no co já vím, v jaké míře? jinak co má umět umí, sice vždy až na konci měsíce, ale umí..já byla určitě taky, chodila jsem od 18měs, a knedla jsem doteď. Je tu někdo, kdo to měl podobně a za chvíli se to srovnalo?

tulipaki
16. lis 2012

@lv ahoj, malej má 5 měsíců a 2 týdny. Máme cvik reflexní plazení, ale nevim, jestli to nedělám blbě, u každýho cvičení bulí míň a míň 😅 Co cvičíte vy a jak dlouho vám cvičení trvá? Doufám, že se posílí, nožky i ruce zvedá, ale hnout se kolem svý osy,nebo z místa, to teda néé 😀 Jojo, taky čeká, až mu hračku podám. Jak jsme začali pozdě, tak je to boj, je už hrozně vychytralej 😝

elana
16. lis 2012

@tulipaki to je dobře, že brečí míň a míň, to je ideální stav 😉 Pokud stále pozoruješ hybné odpovědi, tak je to v pořádku a znamená to jen to, že psychicky snáší vojtění dobře, že už ví, že se nic hrozného neděje a že za pár minut si půjde zas hrát. V 5m ještě nemusí vůbec pivotovat...klid. Hnutí z místa v tomto věku taky kdepak, nejdřív se to většinou odehrává pomocí válení sudů a na to je ještě brzo, otočit na záda by se měl až do konce 8. měsíce. A pozdě jste nezačali, tohle je ještě paráda, my začali v 9m 😅 a určitě jsou tu i starší děti.

svija
16. lis 2012

Ahoj, my taky používáme látkovky, ale doma nechávám Vítka co nejvíc nahatého a na bříšku jen v jednorázovce nebo (častěji) bez plíny. Zatím se mi nikam neposouvá, tak to jde. Jinak dle naší fyzio se po očkování necvičí 3-4 dny. My máme taky hypotonii a největší posun směrem k lepšímu byl vidět během prvního měsíce. Začali jsme cvičit brzy, ve 2,5 měsících.

lv
16. lis 2012

@tulipaki tak to začínáme prakticky stejně, taky má teď 5 a půl..jo máme taky reflexní plazení a teď nově i reflexní otáčení, (na boku a tlačím na hranu lopatky a na kyčel.kost)..řve jak tur, pravda je, že když zkončíme a vezmu ji do náruče jednou fňukne a je po pláči..jen si pořád dělat ten čas, no sice cvičíme 3 týdny, ale z toho 1x očkování /bylo mi řečeno 4dny necvičit/, pak horečky tak zas 4 dny ne..snad to bude jak píše svija, že něco uvidím, až budu cvičit měsíc v kuse..

tulipaki
16. lis 2012

@elana no, fakt je, že se mi hrozně těžce rozhejbává ramínko, tim si nějak nejsem jistá, ale jinak jo. Cvičíte od 9 měsíců? Tak to už s tebou o cvičení malej polemizoval, ne? 😀

elana
16. lis 2012

@tulipaki 🙂no, zkoušel to, ale naštěstí on jednak je poměrně muší váha, tak se to docela dalo a druhak on to taky snáší dost dobře, řve jen když máme nový cvik...ale když se mu už ochodí, tak je to v pohodě a zlobí se jen, když je třeba unavený.

tulipaki
16. lis 2012

@svija díky, doufám, že za ten cca měsíc už nějaký pokrok taky uvidíme...
@elana když je malej unavenej, tak už to taky stojí za houby. Proto se snažím odcvičit do 16. hodiny a pak už ne. Ale je to docela těžký, protože máme bejt co nejvíc přes den na bříšku a jak přepadává na bok, tak musim bejt furt u něj, aby se neztočil zpět na záda (což občas chybně udělá). No a večer už vydrží na břiše chvilku a pak jen pláč pláč pláč 🙄

elana
16. lis 2012

@tulipaki to chápu...ale on si možná kolem toho půlroku upraví zas denní režim a bude Ti třeba jinak spát a bude míň unavenej. Můj prcek spí 1x denně, po svačině z ovoce, kterou má v 11:00, takže většinou tohle 2. cvičení před svačinou je dost naprd 😒 , protože už se těší do postýlky. Když jó ryčí, tak mu to i odpustím, ale v těch začátcích bych to nedělala, to jsme fakt cvičili 4x denně kdyby hrom na hromu jezdil.

tulipaki
16. lis 2012

@elana no, my do tý 16. hodiny odcvičíme 4x. Taky bych si nedovolila to teďka šidit. Přes den spí půl hodiny, tak doufám, že ho to trošku unaví 😀

nat28
16. lis 2012

Ahojte. Tak dnes sme boli prvykrat na rhb na kramaroch. Mame CTP, axialna hypotonia a hypertonus na nozkach. Dali nam cvicit bobatha, plus virivku a suche zabaly. Myslite ze to pomoze? Nie je to malo? Nie je pri tejto diagnoze vojtovka nutna?

iwuskaaa
16. lis 2012

@nat28 ahoj, my máme tiež hypertonus na DK. Vojtovku sme cvičili 16 mesiacov, potom sme začali cvičiť Bobatha. Ľutujem, že sme s Bobathom nezačali skôr, pretože 16 mesiacov Vojtovky nám nedalo to, čo dva mesiaca Bobath.
My okrem toho chodíme na hippoterapiu, tiež odporúčam 😉

nat28
16. lis 2012

@iwuskaaa ale ctp nemate, nie? Co to vlastne ctp je? Je to kombinacia hypotonusu a hypertonusu? Alebo sa mylim? Ja sa bojim ze bobath je na ctp malo... ☹

biba321
17. lis 2012

@nat28 centrálna tonusová porucha
my máme to isté čo vy a cvicime vojta,ale ja mam extremne predčasniatko..

biba321
17. lis 2012

@iwuskaaa ahoj,myslis ze bobath je lepsi??? fyzio aj neuro vravia ze urcite nie,ze vojta vojta vojta 😠
a na hipoterapiu chodite od kolkych mesiacov?a polepsilo sa maličkemu? a na tom konikovi je aj fyzioterapeut s nim?ako casto chodite?

biba321
17. lis 2012

Baby mne sa zda že v ČR cvicite 4x denne vojta,a tu u nas bezne 3x denne
alebo sa mylim?? ja som teda tiez zacala 4x denne uf,ale tazko sa mi to stiha,aby nebol po papani,aby nebol nahnevany nevyspaty hladny atd... a moc neskoro aby sme necvicili..

iwuskaaa
17. lis 2012

@nat28 CTP znamená centrálna tonusová porucha, to znamená, že tonus svalový je "iný" ako by mal byť. Hypertonus je vyšší a hypotonus je nižší. Niektoré detičky majú kombináciu týchto dvoch typov.
Ja som sa tiež bála, nevedela som si predstaviť, že mám prestať cvičiť Vojtu. No prestali sme vlani presne dva týždne pred Vianocami. Dostala som sa k doktorovi Fedotovi, robí kraniosakrálnu terapiu a na jeho odporúčanie som cvičenie teda do Vianoc prerušila, aby sme zistili, čo bude, či pôjde dozadu, alebo bude napredovať aj bez toho cvičenia. Na šťastie napredoval a začal sa mi stavať pri nábytku. Vtedy som si povedala dosť a s Vojtovkou som skončila. Hneď na to, v januári sme sa dostali na pobyt do Dunajskej Lužnej - ODPORÚČAM a tam sme začali s Bobath naplno. Tam mi tiež potvrdili, že pre Tomáška Vojtovka už nieje, že škoda, že sme nezačali s Bobath skôr, že by bol už niekde inde(!)...On totiž Vojtovku veľmi veľmi zle znášal. Cvičil super, všetci sa čudovali, ako krásne na cviky reaguje, ako zaberá, ale ja som ho nešla dať ešte hodinu po cvičení dokopy! Plakal, vypínal sa, bil ma a to mal 1 rok a 4 mesiace....Takže ja neradím, každá mamička sa musí rozhodnúť podľa svojho uváženie a myslenia, ale ja teraz môžem povedať, že to ľutujem, že som nezačala s Bobath skôr 😒 . No čo už, musíme sa pozerať dopredu a nemyslieť na to, keby bolo keby... 😉 ...

@biba321 ako vravím, je to každej mamičke, ale ja viem, že fyzioterapeuti si presadzujú len Vojtu, Vojtu, Vojtu, pretože je to stará technika a nechcú sa toho púšťať. Veď na čo?! V Rusku je Vojtovka zakázaná, v USA je to dokonca trestný čin, čo som sa dopočula.
Ak niečo budete chcieť vedieť, kľudne píšte do IP @biba321 @nat28 😉

mvmk
20. lis 2012

@nat28 chtela bych se s tebou podelit o moji zkusenost, ziji v SRN tady se preferuje Bobath.
Moje holcicka nyni uz 28 mesicu mela stejnou diagnozu. Je donosena v tehotenstvi jsem nemela zadne problemy jen porod byl strasny. Mala se do 6 mesicu vyvijela relativne dobre, ja ale pozorovala, ze neni az zase tak vse OK.
Po druhem ockovani ze zastavila a zacala se horsit.
Abych to schrnula, jestli muzu poradit najdi si nekoho opravdu kvalitniho kdo te nacvici na Vojtu, jelikoz bobath je dle meho nazoru uplne na nic je jen pro deti, ktere nemaji zavazny problem a zvladly by to i bez cviceni.
Moje mala ma hrozne problemy s rovnovahou, staci nozicky mota se hrozne pomalu se vyviji, jsem z toho moc nestastna. Jsem si jista, ze kdybych jsem zacala s Vojtou byla bych uplne nekde jinde. V uSA a Anglii se sice Vojta necvici, maji ale podobne reflexni cviceni nazyvajiho vsak jinak. A rozhodne maji daleko vic deti s problemy. Preji ti a tvemu detatku hodne stesti.

elana
20. lis 2012

@mvmk jssem ráda, že jsi to napsala...i když jsem měla dost problém s tím "To se mi líbí", vzhledem k zdravotnímu stavu Tvojí holčičky 😒 A souhlasím, i kdybych měla na vybranou, vybrala bych si znova Vojtu, Bobath kdyžtak jen jako doplněk (a on kvalitní fyzioterapeut zpravidla zvládá obě techniky a průběžně si jimi vypomáhá vzájemně, takže my třeba cvičíme Vojtu, ale když se učil lézt, měli jsme i základní bobathovský handling na čtyřech, teď zas mám sledovat, když stojí u nábytku, aby nevtáčel nožičky a kdyžtak je upravit atd.). Myslím (a není to jen můj názor, spíš jsem ho vyčetla a ztotožnila se s ním), že dítě reaguje na vojtovku tak, jak se k ní staví jeho matka...když té metodě věří, chce to dělat a cvičí sice laskavě, ale rázně, tak se k tomu postaví i její potomek. Když se z toho dělá věda, maminka nejdřív půl hodiny pláče, pak lehce dítko přidrží, u toho jí tečou slzy stejně jako jemu, tak to nemá nejenže efekt fyzický, ale opravdu to může narušit i psychiku dítěte. Vždyť ono poznává svět díky reakcím své matky a jestliže maminka se teď něčeho bojí, tak se opravdu něco hrozného děje.

nat28
20. lis 2012

@mvmk ahoj, dakujem ti za nazor, ja sa bojim ze bobath bude malo. Preto sa pohravam s myslienkou ze si najdem dalsieho fyzioterapeuta a budeme mat teda dvoch, jedneho na bobatha a druheho na vojtu. Asi mi nic ine neostava. Aj tak sa bojim ze dcerka je uz velka, ze zaciname cvicit prilis neskoro ☹

mvmk
20. lis 2012

Vubec se neboj, do 1 roku ditete se da udelat velice mnoho, proto neodkladej ani den, jestli mas spatny pocit, vyslechni si nazory nekolika neurologu a hledej opravdu dobreho fyzioterapeuta. Ja se nechala chlacholit do 18 mesicu, a ted jsem dostala ucet 😒 Kdybych jednala hned ridila se vnitrnim hlasem a vyuzila vsechny moznosti, mohla moje holcicka byt uplne zdrava. Ted me strasi s DMO a buhvi co jeste. Nastesti muj neurolog ma jiny nazor tak uvidime.
Tvoje holcika ti urcite podekuje az bude velika za to zes s ni cvicila, jinak kdyz to nechas tak nikdo nemuze odhadnout co se bude dit dal. Oni i opravdu dobri odbornici nedokazi odhadnout v tak nizkem veku jak se vse vyvine. Samozrejme u velmi tezkych poruch ano. Ja zacala opravdu dlouho stratila jsem spoustu casu s naprosto neucinym bobathem, a vse ted musim tezce dohanet. Drzim vam obema palecky.

suninka
20. lis 2012

Nat28, aj my sme cvičili vojtovku do 1,5 roka a úplne súhlasím s iwuskaa, presne to je aj môj názor. Keby sme neprestali cvičiť vojtovku a nezačali bobatha, tak neviem čo by s nami bolo. Ibaže bobath je fakt náročný, pretože sa musí stále pri ňom rozmýšľať, ako motivovať dieťa aby urobilo pohyb správnym spôsobom a my ho cvičíme niekoľko hodín denne. Ale stojí to za to.

elana
20. lis 2012

@nat28 to se neboj, nikdy není pozdě začít, když je to potřeba. My jsme začali cvičit v 9 měsících (skoro 9.5 měsíce přesněji řečeno) a výsledky jsou obrovské. Dobrý fyzioterapeut je schopen volit cviky (případně je modifikovat ) tak, aby se cvičit daly, když se dítě v něčem udržet nedá, tak se prostě vybere jiný, věř mi, že vím o čem mluvím. Už to neodkládej a zkus někoho, kdo Vás vojtovku naučí najít, ale fakt neházej flintu do žita, není pozdě.

tenerezka
21. lis 2012

Ahoj holky, najde se tu nějaká maminka, která má podobné zkušenosti jako já a je třeba o kousek napřed než já, abych se trochu uklidnila. Mám holčičku 6.5m má CKP je dost velká hypotonička, hlavně teda má slabé a problém s vrchem těla. Stále ve svém věku pořádně nedrží hlavičku, když ji držím brichem k sobě a nedám ji za hlavu ruku, tak hned tou hlavou kinklá, zatím se mě stále neotočila, občas si lehne na bok, ale prostě nejradši má přes den záda, naopak zase neusne jinak než na břiše. Cvičíme 4x denně vojtu, ale je to s ní velký boj, dělá všechny možné úniky, které byly kdy popsány. Zaklání se, místo aby ramena stahovala je vytahuje atd. Skoro vůbec nereaguje na mačkání hrudní zony, ani rehabilitačce se to tam moc nedaří dát, občas má světlou chvilku ale spíš jen u levé ruky. Neurooložka zatím říká, že si stále myslí že to je a bude pouze ta hypotonie, že náznaky DMO nevidí, že i co se týče intelektu, tak je přesně věku, ne-li napřed, prostě jen ten pohyb je stále dosti špatný, v prosinci mě napíše Jánské lázně, tak doufám že to pojišťovna schválí a březen-duben vyrazíme....tak budu doufat, že někdo tady má taky takové podobné problémy a nakonec třeba vše dobře dopadlo. Syn taky byl hypotonik, cvičila jsem s ním vojtu do roka, ale proti naší nikolce byl dle mě naprosto v pořádku....

angel31
21. lis 2012

@tenerezka rada ti poradim.. to moj syn toho casu mal podobny problem... len u nas je problem taky, ze sa narodil neskor.. teda po termine..a z nedostatocnosti placenty vzhladom na jeho prenatalnu vahu prislo k ciastocnemu prechodnemu poskodeniu mozgu zapricinenym slabym prekvenim...tak sme zacali aj my cvicit.. skusame cviky vojtovu metodu striedame s prvkami thajsjej masaze, kde posobime na brusne hladke svalstvo, malemu sa to moc nepaci lebo ho to unavuje a place, co sa mu nedivim., je to dost namahave , ale po 15min. ho necham odychnut a trosku ho ukludnim tou dodovou masazou... vysledky su skvele, maly je ovela pohyblivejsi a zlepsenie je viditelne aj v jemnej motorike, co pochvalila aj pani doktorka.. uz som si zvykla na tu namahu pri tom cviceni, viem ze je to pre jeho dobro, aby chudacik nebol zaostaly, len mi ho je luto ako chudacik este aj grcka pri tom..tak mu uz predtym radsej 2 hodinky nebudem davat mliecko.