Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

bobulik22
13. říj 2011

@sarulinda Tie prilbičky sa dávajú aj na noc? Moja prvá dcéra mala zležanú hlavičku vtedy ma to dosť trápilo tak som ju od štvrtého mesiaca stále polohovala aj v spánku a po pár mesiacoch sa to upravilo. Pri synovi som si dala na to pozor už od narodenia som mu stále striedala polohy tak má peknú hlavičku, hoci tiež sa mi zdá že preferuje jednu stranu. Teraz má zas trápi toto "vojtenie" už aby to skončilo...

ajkuska
14. říj 2011

ahojte aj my musíme cvičiť vojtovku - zatiaľ máme 2 cviky, začali sme preto lebo ešte neplazí (nelezie?) vlastne nám neurologička povedala že by to dobehol aj sám len by mohol mať problémy s chrbticou - dosť ma to trápi lebo som už počula toľko historiek ako deti pri tom strašne plačú a zopar kamošiek ma od toho odhovára že oni cvičiť nechodili, ale na druhej strane vidím a viem že už by sa mal pohybovať viac a trápi ma to, na prve cvičenie takmer nereagoval a pri druhom plakal tak že ešte som ho tak plakať nikdy nepočula, takže mám z toho také zmiešané pocity. ☹

libertine
14. říj 2011

@ajkuska pozri sa na to inac - ze mu cvicenim pomahas. a skus sa mu pri cviceni prihovarat, to celkom trocha pomaha.

ajkuska
14. říj 2011

@libertine ďakujem - niekedy mám pocit akokeby vedel že ide cvičiť ešte len ho položím na stôl a už plače a pritom on inak takmer neplače.

libertine
14. říj 2011

@ajkuska ano, aj my to tak mame. prve dni som bola vystresovana z toho cvicenia. ci cvicim spravne a ci jej to nerobi zle... potom som si zvykla a zacli prichadzat aj pokroky, tak to ma hned clovek motivaciu.

ajkuska
14. říj 2011

@libertine ako dlho cvičite a od koľkých mesiacov ak sa smiem spýtať, my cvičíme len 2 týždne dozadu, ale rehabilitačná povedala že sme mali začať cvičiť už skôr, kedy si začala badať pokroky?, ja tiež stále rozmýšľam či cvičím správne - požičala som si z knižnice knihu vojtová metóda - dnes by som mala pre ňu ísť tak dúfam že tam budú obrázky 🙂

libertine
14. říj 2011

@ajkuska cvicime asi od 2,5 mesiaca. dcera ma lahku axialnu hypotoniu a nevedela byt na brusku a ma aj torticolis - nakrivo hlavicku, tak je taka asymetricka, nevedela udrzat stabilitu na brusku. asi po 5 dnoch cvicenia uz vedela past koniky a asi po 3 tyzdnoch jej prestala zapadat hlavicka. tiez mam knizku, tam som si to nastudovala, aby som presne vedela, co a ako a potom nas aj fyzioterapeutka pochvalila, ze dobre cvicime.

ajkuska
14. říj 2011

@libertine nám neurológ keď mal malý 5 mesiacov takisto napísal axialna hypotonia ľahkého stupňa, ale uviedol len polohovanie a keď sme boli na kontrolu v 8. mesiacoch vtedy už odporúčal cvičenie - tak sme začali cvičiť - včera po týždni a 1 dni som videla ako sa začal dozadu posúvať (plaziť), ale to bolo ešte len raz.

sarulinda
14. říj 2011

@bobulik22: ta přilbička s nosí 23 hodin denně 😖 , ale prý se to nemusí tak dramaticky dodržovat. Já se právě taky snažím malého polohovat, taky si říkám, že se to spraví, ale on to má fakt hodně a je otázka jestli by se to samo fakt nějak zlepšilo, nějak to vydržíme no, s tou helmičkou to bude jistota....jo no to vojteni je des, ale je to efektni, chce to trpělivost ☹

ajkuska
14. říj 2011

chcela by som sa vás spýtať či môže spací vak, v ktorom spí v noci znižovať rozvoj pohyblivosti ? Už dosť dlho používame spacie vaky, v lete mal tenký tak sa mohol pohybovať v ňom bez problémov, ale teraz ako je chladnejšie tak spí v hrubšom a v ňom je trochu problém sa pohybovať.

blankarybka
14. říj 2011

Včera jsme byli u diktorky na neurolce a tam jsme se dozvěděli, že náš desetiměsíční Přemeček je na úrovni 5-6 měsíčního dítěte ☹ Jenže cvičit zatím nemůžeme, protože malý je po operaci. Máme pást koníky a posilovat ochablé svaly na zádech, aby už si konečně sedl a ukázat se máme přijít za 2 měsíce. Takže to pude asi dost pomalu 😒

marusch.mat
15. říj 2011

@blankarybka Neboj nic se nejí tak horké jak se to uvaří. Mě dcerka v roce nelezla, neseděla nechodila, měla retardaci vzpřimování o 4 měsíce a během 14 dní cvičení se rozlezla. Však on to Přemeček taky dožene, on je prostě jen opožděnej kvůli té hlavičce, až bude moct uvidíš jak to půjde. Znám i spoustu dětí, které byly opožděné, protože měly třeba kyčle v sádře několik měsíců a pak to krásně dohnali. A hlavně prosím tě, ho neposazuj, prvně by se měl dostat na všechny 4 a pak by měl jít až do sedu šikmo. 😉

@ajkuska Pokud ho má jen na spaní tak ne. Problémem jsou třeba lehátka, kam maminky odloží dítě téměř na celý den a dítě pak nemá možnost se pohybovat a prozkoumávat. Vak má jen na spaní, pak mu ho snad sundáváš ne?

blankarybka
15. říj 2011

@marusch.mat Díky, věřím, že to dožene. Jen je to trochu nápor na psychiku - když vidíš ty děti kolem, jak se pohybují a pak se nějaká maminka nahne do kočárku a zeptá se, proč nesedí??? ☹ ☹ ☹ , tak bych jí dala ťavku 😨
Ale jo, bude to dobrý... 😉

ajkuska
15. říj 2011

@marusch.mat ďakujem, nie má ho len na spanie.

ajkuska
15. říj 2011

@blankarybka to ti verím že je to nápor na psychiku, tie večné otázky mne to príde že nás sa pýtali niekedy už od 4 mesiacov či sedí a teraz keď má 8 mesiacov tak niektorí exterti sa pýtajú či už by nemal chodiť, my sme tiež začali cvičiť lebo ešte neplazí (nelezie), tiež verím že to dobehneme, veľa šťastia a trpezlivosti vám tiež prajem. My sme začali chodiť aj na plávanie, tak uvidíme či to pomôže.

marusch.mat
15. říj 2011

@blankarybka Věř že já to znám, v roce jsem vozila dcerku v leže v kočáře a pořád jsem poslouchala rady chytrých , jak ji mám posadit, že jinak se jí záda nezpevní, že ji mám vodit za ruce, aby se naučila chodit. A jsem moc ráda, že jsem ani jedno nedělala akorát bych jí ublížila. A stihla se naučit chodit sama do 18 měsíců - takže v limitu pro "zdravé děti". A to máš podobné, jako když ji sem tam ještě (7 let) musím na delší cestu vézt na kočáru, ježiš proč ji máš na kočáře, když umí chodit a bla, bla, bla. Prostě to neřeším, je to moje dítě a ostaním je po tom kulové.

nelinka0401
15. říj 2011

baby je normálne ked má môj malý 13 mesiacov a vôbec si sám nechce sadnúť a ani ked už sedí dvíhať sa??ani po štvornožky nechce len sa mi plazí a ked ho postavím tak pomaly prejde sám po miestnosti???už neviem čo mám robiť.. ☹ ☹

marusch.mat
15. říj 2011

@nelinka0401 A jste sledováni na neurologii, nebo chodíte vojtit? Pokud ano, tak tam ti jistě poradí. Prostě každé dítě má své tempo, ale rozhodně bych ho přestála postavovat, když ho postavíš ty, nemá potřebu se o to snažit sám. Zkus ho motivovat, dávat mu jeho oblíbené hračky tak aby se k nim musel dostat.

nelinka0401
15. říj 2011

to som skúšala a doplazí sa k niečomu a snaží sa hned na rovné nohy postaviť,vôbec nechce pokrčiť kolienka.na neurologii sme ešte neboli lebo dr.mi povedala že ked pekne prejde že je len lenivý..no ja neviem 😒
@marusch.mat

marusch.mat
15. říj 2011

@nelinka0401 zkus si zjistit kde máte nejbližší dětskou neurologii a zavolej si tam a řekni jim co tě trápí a oni ti řeknou, jestli máš přijít, ale podle mě lepší vyšetřit, než čekat a pak se divit. Mě se dcerka v 8 měsících dostala normálně na kolínka, ale už se nerozlezla, tak nás poslala MUDr na neurologii, že může být jen línější, a nebo tam něco je. Když by byl línější, tak bys byla aspoň klidnější, protože by to neurolog poznal.

nelinka0401
15. říj 2011

@marusch.mat už som nad tým premýšlala.zistím si to a pôjdem radšej na vyšetrenie ako čakať čo sa stane 😒

iwuskaaa
15. říj 2011

@nelinka0401 radšej choď so synčekom k lekárovi, ja by som skôr išla na rehabilitáciu ako na neurológiu, možno ho treba len trošku "naštartovať" 😉 .
Náš Tomáško sa tiež len plazí, dá sa na štyri, ale neštvorkuje, na štyroch sa len kolíše. Stáť stojí, ale krok neurobí, no sám tiež ešte nesedí pekne, ešte je labilný. Ale my sme sledovaní na neurológii aj rehabilitácii, máme diagnostikovanú hypertóniu, čo je zvýšený svalový tonus. Daj vedieť, ako si dopadla, som zvedavá 😉

jajuska1411
15. říj 2011

@nelinka0401 ahoj my sme mali podobny poblem mali sme 7 mesiacov a nic nevedel ani na brusku nechcel byt len sa pestovat isli sme na neurologiu odtia l nas poslali do detskeho rehabilitacneho centra chodime 2 krat tyzdenne po hodine a pol a maly najprv plazil teraz stvorkuje stavia sa zacina sa posuvat pri nabytku a tak...a ma 11 mesiacov nic za to nedas skus ist a domahat sa na neurologiu

nelinka0401
15. říj 2011

@iwuskaaa no dám vedieť ako sme dopadli.on pekne sedí len sa plazí a tiež ked sa dá na kolienka tak sa len pohupkáva.on prejde už celkom veľa len sa sám nechce posadiť a dvihnúť

nelinka0401
15. říj 2011

@jajuska1411 a kam ste chodili na tie rehabilitácie.ja som už bola so staršou na neurologii na klokočine ale ona tam bola kvôli vracaniu

jajuska1411
16. říj 2011

@nelinka0401 aj ja som na neurologii na klokocine u nemcovicovej doktorky a ta nas nie ze poslala ale vravela ze by bolo dobre kebny chodime na cermani je take detske rehabilitacne centrum su tam vselijake deticky male velke a nieco ako skolka ale male deticky tk okolo jedneho dvoch rockov tam sme na hodinu a pol 2 krat tyzdenne a je to viac menej formou hrania sa ale asi 10minut sa cvici vojtova metoda to si preplaceme aj zo zaciatlku sme si nove prostredie ale teraz uz vobec nie a mam aj ja kamaratky aj maly deticky okolo seba a vazne mu to pomohlo

nelinka0401
16. říj 2011

@jajuska1411 ked som ešte u žiadnej nebola,potrebujem od svojej dr.potvrdenie,že tam mám ísť na tu neurologiu alebo stačí sa zahlásiť na neurologii aby nás objednali??

jajuska1411
16. říj 2011

@nelinka0401 nie musis mat odobvodnej ja som mala taky papier s nejakou diagnozou cosi myslela doktorka

marusch.mat
16. říj 2011

@iwuskaaa nevím jak to chodí u vás, ale u nás nás na cvičení - tedy rehabilitace posílá právě až neurolog.
@jajuska1411 Jenže tam je ten problém, že dětská si myslí, že to nepotřebuje, proto radím ať si na neurologii zavolá a domluví se s něma.
@nelinka0401 zkus si tam zavolat a domluv se, řekni jí, co ti povídala vaše dětská, že ta si myslí, že to není potřeba, ale že tobě se to nepozdává, oni ti řeknou, jestli tě vemou i bez doporučení.

iwuskaaa
17. říj 2011

@marusch.mat to záleží tiež od detskej lekárky. Viem, že niektoré detičky, ktoré treba len "naštartovať" cvičením, pošlem rovno na rehabilitáciu 😉