Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

lenkad86
29. zář 2013

@elana Já jsem taky slyšela že pan dr. Peřina je skvělý doktor, tak mu budu věřit. Jj tak to mu dělal že ho držel za nohu a za ruku ... Já myslela že myslíš nějaký jiný testy, třeba to CT mozku ...Já vždycky když jdu s malým cvičit do tý Arpidy tak mi je hrozně když tam vidim ty postižený dětičky 😢
Malej se narodil 8 dní po termínu a normálně, ne císařem.
Uvidíme, já doufám že se malej brzo rozcvičí a začne lézt, protože jinak je opravdu živej, pořád sebou hází, kope nohama, válí sudy ....
Moc ti děkuju za tvé zkušenosti, jsi moc hodná 🙂

sheronka
11. říj 2013

Ahojte maminky. Cvičím s malou od 4.týždňa. Teraz má 8 mesiacov. Viete mi poradiť nejakú knihu s ukážkami alebo možno nejaké cd s cvikmi? Je mi jasné, že je lepšie priamo radiť sa s reh. sestrou. Skôr len na také preštudovanie. Ďakujem.

libertine
11. říj 2013

@sheronka ja som mala knihu od heidi orth - Dite ve Vojtove terapii.

sheronka
11. říj 2013

@libertine A bola to dobrá kniha?

libertine
11. říj 2013

@sheronka ano, v niecom urcite pomohla. no neviem, ake su ine knihy, ja som iba tuto nasla v knihkupectve. cez net sa asi daju aj ine kupit.

jankabodka
12. říj 2013

Vedeli by ste mi niekto, prosim poradit, ci je Vojtova metoda vhodna aj pre starsie deti? Mam syna, ktory ma 3 a pol roka, narodil sa troska predcasne (37. tyzden) a mal diagnostikovany mierny hypertonus. ALE vidim, ze do dnesneho dna je stale akoby stuhnuty - v krci, aj v spravani sa to prejavuje, je napaty... Dakujem.

gretocka
12. říj 2013

pokial si spominam na nasu rehabilitacnu sestricku co s nami cvicila, hovorila, ze cvici aj dospelakov. Urcite by som vsak necvicila Vojtovku len tak sama, je potrebne byt pod dohladom profesionala. V Bratislave odporucam centrum STAMINA na Teslovej, neviem ci sa tam da dostat aj bez odporucania obvodneho lekara - nas tam poslala pediatricka, ale sestricka Veronika bola uuuplne skvela a Vojtovka nam velmi pomohla.

dena567
13. říj 2013

ahojte prosim vas mozem sa s vami poradit mate niekdo skusenosti??mam stvormesacnu dcerku cvicime vojtovku od prveho mesiaca kvoli tomu ze ma trosku slabsie svalstvo...no ked sme cvicili prvy cvik a vlastne iba ten jeden bolo dobre..ale od kedy nam dali novy cik a cvicime dva po sebe tak malinka nam strasne place pri kazdom papani a uz som sa uistila ze je to s tej vojtovky lebo nam zase dali uz treti cize cvicime ten druhy aj treti a podla mna malinka je strasne unavena a nedokaze si tahat a preto sa nam jeduje a streasne place pri papani...krv mala v poriadku boli sme aj na gastre nic sa nenaslo..a ked sme prisli z rehabky ked nam dali novy treti cvik cely den mi prespala ani papat nepytala...uz mesiac sa takto trapime..prosim napiste mi vase skusenosti ci ste mali taky problem a ako ste cvicievali ci tiez dva cviky???ci to nei pre take male babetko moc....my sme uz pri papani vyskusali vsetko mozne ona je aj hladna ale pride nam unavena a zaspava pri krmeni ale horsie je ze nam strasne place a nase krmenie je dlhe...dakujem

petrusska6
14. říj 2013

@dena567 Ahoj, ja si myslim, ze vase problemy s krmenim nesuvisia s vojtovkou, skus skor kontaktovat laktacnu poradkynu, nech vam skontroluje dojcenie, ci je mala spravne prisata, ci je poloha spravna, atd. My sme cvicili vojtovku tiez od narodenia, mali sme vzdy minimalne 2 cviky, ale vacsinou tri, a maly si sice vzdy dobre pospal po cviceni, ale s dojcenim nemal vobec problem, napil sa vzdy dostatocne, a zaspal az ked bol plny. Je dost mozne, ze prave prezivate dojcensky strajk, a mala sa jeduje a place preto, lebo jej zrejme nejde dost mliecka, alebo sa pomalsie spusta atd.. tak ozaj odporucam kontaktovat laktacnu. Drzim palce 🙂

dena567
14. říj 2013

ahoj len ja malicku nekojim bola mi len raz prisata na prsnik a po mesiaci som mliecko stratila...a neviem ci mi vc tomto laktacna poradkina poradi..ona taha pomalsie ale my uz mame tolko flias pokupovanych vyskusali sme uz vsetko...mala je na UM a uz budem rada keby som zacala z hustejsimi prikrmami...

petrusska6
14. říj 2013

@dena567 aha, rozumiem... hm, tak to neporadim teda. Drzim palce, aby ste vyriesili oba problemy 🙂

dena567
14. říj 2013

dakujem velmi pekne...vies ona bola aj sondovana cize aj to tahanie si tak neosvojila...ale ked sme prisli s porodnice pekne nam papala sice dlhsie ale bez placu...a najlepsie je ze ani doktori nevedia poradit ze uz nevieme na koho sa obratit...

zeminka29
15. říj 2013

ahojte mamičky, mám predčasniatko narodené v 31tt,cvíčim s ním od 2 mesiaca, teraz má 7 mesiacov a ešte stale nevie dvihat hlavičku z lahu do sedu a to cvičíme 3 cviky 4 krat, jeden cvik je na tu hlavku, že držím hlavku a tlačím bod pod prsnou bradavkou, babetko by malo dvihat hlavu, ale ono dviha trup ..ja už neviem ako mám s ním cvičit..dviha trup, brucho a zadok a odtlača sa nohami....neviete mi s tým poradit prečo to robi, čo je najlepšie na tu hlavku aby sa dieta dvíhalo do sedu?inač na bruchu vie dvihat hlavku nad podložkou..vdaka

priadka
15. říj 2013

@zeminka29 ahoj, ked pises, ze nevie dvihat hlavku z lahu do sedu, znamena to pri trakcnej skuske (ze lezi na chrbte, ho chytis za rucky a potiahnes priamo do sedu?). Takze ma asi slabu siju a brusne svaly. Ako ho dvihas do narucia? Idealne by si ho mohla dvihat cez rotaciu - lezi na chrbatiku, pravou rukou ho chytis pod jeho lavou pazuskou, tvojou lavou rukou mu chytis pravu rucku a tu potiahnes oblukom v smere do otocenia cez jeho lavy bok, v podstate ho pocas zdvihu otocis na brusko, tvoja prava ruka mu robi oporu pod hrudnikom a uz si ho len posadis chrbatikom k tebe. Nedvihaj ho radsej priamo do sedu, je to prenho velmi tazke a podpori to nespravny tonus svalov.
Pri tom cviku - reflexne otacanie v polohe na chrbate, ked stimulujes zonu pod bradakou, by nemal hlavku zdvihat ale otacat v smere zelanej rotacie, cize od teba. Ty mu hlavku pridrzas v osi tela, pripadne trochu naklonenu k tebe, a on by mal tlacit do opacnej strany. Ale nie zdvihat z podlozky. Pises, ze si podsuva nozky a dviha panvu (je to jeho sposob uniku z polohy), to mu nesmies dovolit, takto sa reflexne hybne odpovede vobec nevyvolaju. On uz je velky a silny, treba zmenit uchop - sposob ako ho pridrziavas. Najlepsie ti poradi vasa fyzioterapeutka. Ak ti nebude vediet upravit drzanie tak, aby ste to zvladali bez unikov, najlepsie bude, ked sa obratis na Corpus Olomouc, pripadne si od doktora vypytajte odporucanie na pobyt v Dun. Luznej (www.tetis.sk)

zeminka29
16. říj 2013

ahoj ano pri trakčnom teste ked ho doktorka dvíha za ručky z lahu do sedu nedvíha hlavku ale trup a zadok, do lukovitého postavenie sa dava.ja som myslela iný cvik z vojtovej metody čo cvičíme, že jeho hlavku držím v mojej ruke nad podložkou a s jedným prstom zatlačujem jedno ramienko a zaroven s druhou rukou mu tlačím zonu pod prsnou bradavkou, ono by to malo zdvíhat trošku krk, fyzioterapeutka mi dala ten cvik na šiju, lenže on nedviha krk, ale trup.a ano cvíčíme aj ten druhý cvik to reflexné otačanie a to tiež vypína hrud ..no a tak ho netaham za ručky z lahu do sedu, to je vyšetrovacia metoda..tak neviem ...ale vdaka

priadka
16. říj 2013

@zeminka29 aha prepac, ano - trakcna skuska je vysetrovacia metoda, takze je dobre, ze ho tak nedvihas...len som sa pre istotu opytala, nechcem tu nejako mudrovat. Len viem, ze maminy to casto robia, myslia si, ze trenuju takymto posadzovanim siju a brusne svaly 😒
Tak o takomto polohovani/cviku, ze mas podlozenu ruku pod jeho hlavkou som nepocula, ale zda sa mi to logicke, vlastne mu trochu dopomozes k tomu zdvihu a otoceniu hlavy, a zaroven tym predides zaklonu. Lenze potom mu nemas ako zafixovat trup - to je asi problem. Moja dcerka ked uz bola vacsia a silna (az tak od 1 roka), musela som prsnu zonu stimulovat mojim predlaktim, z druhej strany som jej bok fixovala druhou rukou, vlastne tiez celym predlaktim. Inak by sa "vystrelila ako luk zo stola". To zacina asi skusat aj tvoj syncek.
A vasej fyzio ta poloha isla dobre? A tebe sa to u nej darilo? Ved najlepsie ti ona poradi, upravi drzanie, ked bude vidiet, ako zapasite...

zeminka29
17. říj 2013

@priadka tak vlastne fyzioterapeutke to nerobil, a ani mne..len par dni toto robí že dvíha hrudník a to aj vtedy ked s ním necvičím...ale dneska ked som s ním cvičila už mi nedvíhal hrudník, ale hlavičku, ale pri tom si cmulal palec, takže neviem či je to dobre.a takže ked som spravne pochopila aj po roku si s dcerkou tie cviky cvičila?možem sa opýtat na kolko mesiacov chodila?tiež je predčasne narodená?priznam sa ja dakedy tej vojtovke ani neverím..proste cvičím poctivo s dietatom..a vysledky su minimálne...neviem asi ma vlastné tempo..alebo čo..

priadka
17. říj 2013

@zeminka29 aha, tak to robi takuto novinku. Nevadi, ved to spomen fyzioterapeutke, snad ti poradi co robit, ak by sa k tomu maly zase vratil. Hm, ani palec by si nemal cmulat...
My sme s dcerkou cvicili do 18 mesiacov, vtedy mala operaciu srdca, takze sme na 2 mesiace prestali, a potom sme uz ani poriadne nezacali, lebo sme postupne presli na Bobath. Cvicime doteraz, mala ma velke psychomotoricke oneskorenie, narodila sa s viacerymi vrodenymi vyvojovymi chybami, neplazi, nelozi, nesedi, nechodi. Je tazka hypotonicka a robi jej problemy koordinacia pohybov. Ale robi sustavne pokroky, v nasich ociach velke 🙂 Pomalicky...
Odkial ste? Mozno by som ti vedela poradit aj alternativy k vojtovke.
Inak takym stadiom, kedy nevidis efekt vojtovania, si presli hadam vsetci rodicia, ktori s detmi cvicia. Ono su aj take obdobia, ked to proste nefunguje - ked tie hybne odpovede nevyvolas. A potom sa opat zacne darit...

zeminka29
18. říj 2013

no cmula si palec , lebo mu asi idu zuby, to skoro stale to robi.no my sme z vychodu, tak asi nebudeš mi vediet poradit, ano moje dieta robi strašne pomaličky pokroky ale robi...držím palčeky aby to tvoja dcerka dobehla 🙂no musím sa popýtat tej fyzioterapeutky..hoci nejak nie som s nou spokojná...

lenkad86
23. říj 2013

Ahoj holky, už jsem z toho našeho malýho opravdu nesvá a na nervy!8.11. mu bude rok a stále neleze, jen válí sudy. Vojtovku cvičíme už skoro 3 měsíce a zatim žádné velké pokroky!U cvičení mi pořád strašně brečí a mě už to přestává bavit s nim cvičit, já vím musim vydržet, ale mám už toho nějak plné zuby!

elana
23. říj 2013

@lenkad86 jojo, jen vydržet. Mě začal malý lézt 1.6., narozený je 9.6. Opravdu se rozlezl ale až během toho června celého, takže můžu říct, že vlastně až "po roce".

romantika
23. říj 2013

@zeminka29
muj maly dela to same s trupem, tento tyden jsem se radila na rehabilitacích a rehabka mi doporučila davat ho nohama na okraj stolu, aby se nemohl zapirat o nohy a prohýbat v zadech. vždycky je dobře se poradit s rehabkou. on mi maly taky jinak cvici doma a jinak u rehabky, tam je vždy slusny a doma se bud krouti nebo mne taha za triko nebo si ocucava ruce a kasle na to apod. 🙂))))

zeminka29
27. říj 2013

@romantika ahoj, no vieš ja ho davam na kraj stola takže nožkami sa nemože zapriet, ale on dviha trup aj tak..ja neviem ako to dokaže ale dvíha trup miesto hlavy...za chvílu idem na rehabku ta skusim sa poradit.

lucialen
30. říj 2013

Ahojte mamicky, onedlho zaciname aj my s vojtovou metodou, ale som zvedava, mozte mi prosim vysvetlit, co mi dr. napisala k malemu: axialny hypotonus a akrálny hypertonus. Máva rucicky vpast, to bude asi ten hyper a to druhe neviem co moze byt? Dakujem

petrusska6
31. říj 2013

Axialny hypotonus znamena nieco v zmysle ze po osi (pozdlz chrbtice, chrbtove svalstvo, brusne svalstvo) je znizene svalove napatie, a akralny hypertonus znamena, ze na okrajoch, teda na koncatinach ma zase zvysene svalove napatie - to su tie pasticky, ramienka pritiahnute akoby k hlave, chodidla ma stiahnute, lytkove svalstvo napate atd...

petrusska6
31. říj 2013
joanna
8. lis 2013

@lucialen ahoj, a kolko ti ma maly.. my sme isli so zatatymi pastickami na neuro, ked mal 6 mesiacov, teraz ma 8, prava ruka uz je ako tak, ale s lavou sa nam vobec nedari.. tiez ma hypotoniu chrbta, este sa ani neobrati a ked ho drzim na rukach, tak ako keby sa skrucal do jednej strany... uz aj vojtis?

janazzz
10. lis 2013

Maminky, mám na Vás dotaz. V pátek jsme dostali na rehabilitaci za úkol cvičit Vojtovu metodu se synem 3,5 měsíce (2 měsíce korigovaně). Jenom takový ten první cvik - mačkání toho bodu na žebrech pod prsem a současně mačkat roh pánve. Pak se mají dítěti zaktivovat břišní svaly, má si srovnat hlavičku do osy, začít kopat nohama a začnou řvát. A já mám pocit, že dělám něco špatně. Dneska měl dobrou náladu a vůbec na nějaké mačkání nereagoval, nesrovnal se, nebrečel... Pak zase další cvičení brečel už před cvičením, takže břicho měl tím brekem sice pevné, ale přijde mi, že hlavička úplně v ose nebyla, nohy chvíli kopaly, chvíli ne. Takže asi něco dělám špatně a nevím co, nenapadá Vás co? Nemačkám mezi špatnými žebry? Nemačkám málo nebo moc? Říkali mi, že nemám tlačit silně, tak netlačím moc, ale i tak má vždycky otlačený to místo. Už nevím, co dělám špatně V pátek, když jsem to zkoušela před rehabilitační, tak mi to šlo a doma mi přijde, že to dělám stejně, tak nevím, co je špatně. Nebo jak dlouho se má čekat než se svaly aktivují? Já někdy čekám i 3-5 minut a furt nic. Té rehabilitační (a i mně, když jsem to zkoušela před ní) to naběhlo do pár sekund. Děkuji.

elana
10. lis 2013

@janazzz podle mě špatně neděláš nic...je to normální, že ne vždy dítě reaguje a ta hybná odpověď se dostaví a u tohohle nenáročného cviku zvlášť. Jinak mě zaujalo, že má dítě kopat nohama...já čekala na to, až nožky zvedne, přitáhne je k tělíčku, hlavičku jsem ani nesledovala. A u tohohle cviku mi neplakal skoro nikdy, obvykle se smál, to mu přišlo spíš legrační...pláč nastoupil až s dalšími cviky (reflexní plazení atd.), ale i to trvalo jen pár sérií (dohromady max. 3 dny), než pochopil, že nic hrozného se neděje, on pláčem vždy reagoval na nový cvik jako takový, že netušil, co se s ním děje.

takže já bych řekla, že je vše ok, to otlačení v mezižebří je v pořádku, nesmí vznikat modřiny, ale krátká stopa po prstu je běžná a žádoucí. Tlak zde má vést jakoby "do těla", naopak ten bod u kyčle ji má jak kdyby "odtahovat", prostě směrem k pokožce a ven-je dobré si to u toho představovat. Určitě jdete zas brzo na rhb, tak jí to předveď, kdyžtak Tě opraví...ale fakt si myslím, že u tohohle cviku není moc co zkazit.

janazzz
11. lis 2013

@elana Moc jsem nepochopila, jak tlačit na tu kyčli, jak odtahovat? A jak tedy poznám, že jsem to aktivovala správně, podle čeho to poznám? Moc děkuji. Na rhb mají právě čas až příští čtvrtek. Dneska jsem jim volala, ale po telefonu jsme se moc nedobrali k tomu, co dělám špatně. Prý je dobré, když je miminko naštvané a brečí, tak nevím...