Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

januliku
7. kvě 2012

Pridam svoju skusenost. Malinka mala hlavku v brusku nakrivo. Tortikolis. Pediatricka (dakujem za nu) nam ukazala jeden cvik z vojtovky. Mala sa dost jedovala, ale pomohlo to (1 mesiac, 2x denne).

ludva
7. kvě 2012

@jezulicka Vojtovka by malé opravdu pomohla 🙂 Lezení je pro dítě velice důležité kv. vývoji břišních i zádových svalů... Můj nyní už 11ti letý synek nikdy nelezl, rovnou od deseti měsíců chodil a teď se mu bortí páteř ☹ 😠 Od ledna cvičíme Vojtovku - cvik na lezení 😲 Jsem dost překvapená, že i u takhle velkého dítěte jsou vidět pohyby svalů při cvičení, tedy pokud se opravdu cvičí pravidelně 🙂 Mmch. cvičíme stejné cviky, jako jsem cvičívala s nejmenším dítětem coby maličkým 😀
Maminky, vydržte!! Opravdu Vojtovka pomáhá 🙂

ivadoly
9. kvě 2012

Ahojky všem...mám takový problém,malému jsou tři měsíce a nechce mi pořádně pást koníky...pořád zvedá zadeček a hlavně se u toho hodně steká...dneska jsme byli u paní doktorky která nám doporučila Vojtovku ale jenom na posílení bříška...moc tomu nerozumím...prosím poradte mi..děkuji

elana
10. kvě 2012

@ivadoly neboj se, na rehabilitaci Tě všechno přesně naučí i vysvětlí, jak který cvik dělat, co máš u toho pozorovat atd. Začnete možná reflexním otáčením, u toho miminka většinou ani nebrečí, leží na zádech a mačkáš jim dvě zóny (já mačkám hrudní a u kyčle, ale možná to má každý jinak)-mimčo by u toho mělo zvedat nožičky.

nesluka
12. kvě 2012

Holky, predavam doporuceni fyzioterapeutky, jejiz hobby je prave Vojtovka: http://svethomeopatie.cz/cs/436-vojtovka-a-home...

silvia.t
12. kvě 2012

Ahojte baby my mame CKP a CTP hyypertonia,je tu este niekto s takouto dg.? ako dlaho ste musli cvičiť?

nat28
14. kvě 2012

Ahojte, cvicili ste niekto vojtovku len preto, ze vase 2 mesacne babatko neudrzi hlavicku ked ho lekar taha do sedu???

venika86
14. kvě 2012

@nat28 co je to za hloupost??? Kvůli tomu se vojtovka určitě necvičí a hlavně dvouměsíční dítě se takto v žádném případě netahá!!! Změnila bych doktora!

adrika25
14. kvě 2012

@nat28 Písala som ti už aj v téme marcovčatká, mne to dokonca zakázala pediatrička jej robiť, že nech ju tak neťahám a moja ju tiež ešte neudrží keď ju ťahám. Počujem to prvý raz takýto názor....

jasekd
14. kvě 2012

@nat28 Na tvuj dotaz neodpovim, cvicime kvuli necemu jinemu s o hodne starsim deckem, dite se takhle tahat nema, to je pravda, ale behem vysetreni to doktori udelaji, dela to kazdy, je to soucast prohlidky, takze prohlaseni o vymene lekare z tohoto duvodu jsou zbytecna 😉 Ovsem kdy by melo hlavicku udrzet, to nevim, nasi Vendulce se hlavicka v tomto trochu opozdovala jeste pomerne nedavno 😅 Ale ona je hypotonicka, problem tam je.

nat28
14. kvě 2012

@venika86
@jasekd
@adrika25 rozhodla som ze vojtovku zatial cvicit nebudem, pockam este par tyzdnov. Inak mne sa tiez zda ze po nej to tahanie hlavicky chcu nejak skoro 😠

katussamus
14. kvě 2012

@nat28 a ktorý dr. ti to doporučil detský alebo už fyzioterapeut, samozrejme doma sa hlavička neťahá ale aj naša dr to vždy v poradni kontrolovala, takže robiť hneď výmenu dr sa mi zdá zbytočne 😉 ak ti detská kázala cvičiť tak ja by som skôr počkala na vyjadrenie fyzioterapeuta, takže by som sa pýtala na vyšetrenie k nemu a až potom začala cvičiť, ak je to potrebné tak je dobré začať čo najskôr, čím je dieťa staršie tým sa cvičí ťahšie, my sme boli ľahko hypotonický cvičili sme cca len 4 mesiace, stačilo nám sa len naštartovať a sme už v pohode ale absolvovali sme vyšetrenie u fyzioterapeutičky a až na základe jej odporúčaní sme cvičili 🙂

nat28
14. kvě 2012

@katussamus odporucila nam to rehabilitacna sestra, ale ona je velky zastanca vojtovky, kazdemu ju dava cvicit co som pocula.

katussamus
14. kvě 2012

@nat28 no každopádne ja som tiež našej rehabilitačnej nerevila a išla som k známej až do bratislavy t.j. 35O km od nás a ona mi to potvrdila a pritom mi povedala, že dieťa od narodenia má vedieť nejaké úkony, i keď nepatrné a to isté platí aj o hlavičke v každom mesiaci sú určite stupne i keď nám laikom sa to môže zdať že žiadne no oni to vedia, to že je zástancom vojtovky to je diskutabilné, lebo vojtovka je jediné cvičenie ktoré sa používa na svalové tonusy a ktoré je pre cvičenie malých detičiek, ktoré nevedia spolupracovať, praktici ide len o stláčanie reflexných bodov, ale ak si nie si istá a neveríš jej skús sa popozerať po inej rehabilitačnej a získať aj iný názor, tak ako ja. 🙂 Pravda je ale tá, že ak to malá fakt potrebuje cvičiť a naštartovať motoriku, tak ťa to počká aj o pol roka a raz budete musieť cvičiť tak ako ja tiež som odmietala a predsa to bolo potrebné 😀 Možno ma tu mamičky ktoré sú proti vojtovke zlinčujú, ale ja som si o nej dosť prečítala, ale nie z diskusií a viem o čom to je a tak isto viem, my sme toho dôkazom, že nám pomohla, že sa toho netrebá báť, tak ako som sa toho ja bála, a cvičili sme poctivo a malý neplakal pri tom usmieval sa, za toto vďačím jednej super sestričke, ktorá ma naučila cvičiť a urobiť atmosféru, aby malý aj ja sme boli v pohode. 🙂 Teraz máme 15 mesiacov a sme v pohode a neľutujem nič. 😎

jasekd
14. kvě 2012

@nat28 Ja se pridavam s tim, ze zacit lepe ted nez pozde. My zacli az na 10 mesicich a je to neskutecna drina a stres pro obe, a holky, co cvicily temer od zacatku, mi rikaly, ze zacit tak pozde si ani neumi predstavit. Mala ma neco pres 9 kg, uz to neni drobecek a ja mam zada, ruce v haji, vsechno jde hur, pokroky minimalni 😝 Muj prvni je motoricky dost opozdeny, ale neurologicky v poradku, a ve srovnani s nim se holka dlouho jevila jako motoricky genius, a pak se taky zasekla, sli jsme na neurologii a pry je hypotonicka a skoda, ze jsme nezacli driv 😅 Se synem jsem ani nemusela cvicit. My laici to casto nerozezname, ale ti rhb pracovnici to vidi.

elana
14. kvě 2012

@nat28 hlavně než byste začali cvičit, je dobrý nechat dítě vyšetřit neurologem a ten doporučí nebo ne. Pokud řekne ano, tak se necukat a začít, protože jak píše @jasekd čím dřív, tím líp, hlavně proto, že si na to dítě zvykne. My začali taky až v 9m a je to dřina, i když výsledky máme (nevím zda díky vojtovce nebo prostě se nastartoval konečně vývoj, to je v medicíně to hezký i zrádný, že neexistuje "paralelní svět" 🙂 ), nicméně dneska zrovna jsme byli na neurologii, CKP už není středně těžká, ale lehká a samozřejmě cvičit, cvičit, cvičit musíme dál, synovi je 11m a teprve kleká na kolínka, o lezení, sedu, natož stoupání a chůzi si můžu nechat ještě zdát, ale pokrok udělal, motorická retardace se dle neuroložky neprohloubila, mentálně se jí zdá že odpovídá věku, tak budu s pokorou doufat, že to půjde i dál.

jasekd
14. kvě 2012

@elana napsala jsi to krasne, ze neexistuje paralelni svet 🙂 Mne se zda, ze holka nepostupuje, a pritom by mozna bez cviceni na tom byla o moc hur. Jinak muj syn zacal chodit az na 22 mesicich. Dcerka ma necelych 13 mesicu a plazi se, neleze, sama si nesedne, kousek pred 1.narozeninami si poprvy stoupla v postylce, ted si stoupa u nabytku a do lezeni se furt nezene 😝 Je prima, ze delate pokroky a stav se lepsi 🙂

katussamus
14. kvě 2012

@jasekd
@elana
chcem sa vás opýtať a okrem vojtovky máte ešte nejaké cviky ktoré cvičíte?

jasekd
14. kvě 2012

@katussamus my ne, jen Vojtu.

katussamus
14. kvě 2012

@jasekd my sme cvičili vojtovku 3 krát denne a pomedzi to nám dala sestrička nejaké cviky tiež na posilnenie, takže som si potom zostavila takú cvičebnú zostavu 🙂 napríklad som zacvičila s malým prvý cvik z vojtovky a potom niektorý cvik čo nám ukázala sestrička, zvláš dva sme mali veľmi obľúbené a myslím, že dosť pomáhali, jeden bol na posilnenia brušných svalov, a ten sme cvičili tak, že malého som si dala na bok ľahnúť a rukou som ho chytila za bedrovú kosť, musela som trošku zatlačiť aby som cítila kde je, a trošku potiahla/zatlačila dole a malý sa tak na boku dvíhal, dvíhal sa od pásu hore, posilňoval si tak brušné svaly, sestrička hovorila, že toto je veľmi dobrý cvik, že veľmi pomáha a potom sme ešte cvičievali/hrávali sa na fit lopte, tam sme tiež precvičovali brušné a šijové svaly, fitlopta je na cvičenie hypotonikov tiež veľmi dobrá. 😉

elana
14. kvě 2012

@jasekd no vidíš, ten náš akrobat je na tom podobně, je teda trochu mladší, ale nevím, zda ve 13m lézt bude...i mě se zdá, že nijak extra pokroky nedělá, ale právěže nevíme, jak by na tom bez vojtovky byli, nakonec víc než děláme už dělat nemůžem.
@katussamus my taky jenom vojtíme (plus teda máme takový hračko-cvik, který nepatří do vojtovky, klečí na kraji stolu a já mu podsekávám střídavě nožičky a on si je má vytáhnout nahoru, to se mu i líbí 🙂 . Je pozoruhodný, jak ta slabší nožička hůř drží stabilitu, takže mu ta silnější jde nahoru vytáhnout mnohem hůř, než ta druhá).

terezzz_zl
14. kvě 2012

@nat28 - Ahoj, no doktor někdy dělá s miminkem věci, které se Ti nezdají, neodpovídají správné manipulaci atd, ale oni ví co dělají, jsou to speciální postupy, které by měli používat jen lékaři. Nicméně u dvouměsíčního miminka bych to tak nehonila, na držení hlavičky má ještě čas, takže bych ještě zkusila měsíc dva počkat a pak by se vidělo, jak na tom bude. Doufám, že se to spraví a bude v pořádku 🙂)

jasekd
14. kvě 2012

@nat28 ted jsem si vzpomnela, kdyz pujdes na neurologicke vysetreni, tak tam treba dite skubnutim za nohy vytahnou do vzduchu hlavou dolu, nebo ho drzi za ruku a nohu a opet skubnou smerem nahoru, zkousi se tim vybavnost reflexu apod, vypada to desne a samozrejme doma se to taky nedela.
@katussamus balon mame taky, akorat na to mezi Vojtou, behanim po doktorech, chozenim ven a sem tam nejakym hranim si neni cas, nez jsem meli Vojtu, "cvicila" jsem s ni denne na mici.

jarkalada
14. kvě 2012

@elana jen se zeptám, když taky vojtíte: My teda pořád to bříško cvičíme. Minule jsem se na rhb ptala, jestli můžu cvičit právě na balóně s nima..a to mi přímo zakázala, že to ne, že to není dobré kombinovat. Vy chodíte jinam - je tam stejný názor?
Jinak náš Lukin v 7 měsících leze jak ďas, sám sedí a teď tak týden si začal stoupat. Moc nadšená z toho ale nejsem, bojím se, že je to moc brzo a budem kvůli tomu spíš zas cvičit něco na posílení, aby to zvládal správně. Ale jak ho trochu "pozastavit"?

katussamus
14. kvě 2012

@jarkalada my sme na fit lopte mohli cvičiť/hrať ale len dva cviky povedala a to na brúšku položiť na loptu a gúľať dopredu, dozadu a do strán a potom na chrbátik položiť na loptu a do strán to isté, tieto dve guľačky /tak sme to volali/ sme cvičili 😅 Ale ak ti povedala nekombinovať tak asi mala na to dôvod a asi by som sa riadila tým čo ona povie, predsa pozná malého, tak určite vie prečo to povedala a prečo nemáš kombinovať. 😉

elana
15. kvě 2012

@jarkalada fakt nevím, proč máte s ním vojtit, takový šikovný dítě...nojo, Kolářová, jen to potvrzuje, co se o ní povídá 😒 Já se na míč neptala (protože s míčem nějak cvičit neumím), akorát mě pochválila, že když leží a zádech, že mu házím míček na bříško a on ho chytá rukama a nohama, že s tím dobře posiluje bříško. Ale jinak fakt netuším, proč by se nemělo, vojta je reflexní cvičení, úplně jiný princip zapojení svalů než ostatní cviky a pokud vím, tak třeba s Bobath konceptem se normálně kombinovat může. Ale když řekla necvičit, tak necvičte, asi tím nic taky nezkazíte.

jarkalada
15. kvě 2012

@katussamus
@elana no, nám říkala, že vojta je reflexní a např. na míči, když s nima právě třeba koulím dopředu/dozadu nebo do stran, tak tam oni samy musí zapojit svaly, aby to vyrovnaly. Ale tím právě že se samy o své vůli různě kroutí, aby se udržely, a to že je špatně. Říkala jsem si, že by to bylo příjemnější, než vojtění. ale už to tedy nezkouším.
A cvičit - prý necvičíme kvůli vývoji, tam že je ok, ale proto, aby to dělal správně. Takže když nebude mít posílený břicho, tak klidně bude chodit, to že nebude problém, ale jak nebude pevný, tak může pak chodit jak kachna, nebo naopak špičky dovnitř..atd..
Holky - cvičíte s dětmi samy, nebo vám někdy pomáhá manžel/přítel? Já toho mýho do toho nemůžu dokopat, aby mi někdy pomohl, prý že je nebude lámat. Ale když mě vidí, jak se s nima trápím, kór s Lukinem, kterýho už nemůžu fakt pomalu udržet, to je spíš taková přetahovaná, tak to mu nevadí. A na řeči typu, že to dělám kvůli nim, nějak nereaguje..

elana
15. kvě 2012

@jarkalada tak když Ti to takhle vysvětlila, tak jí věř a necvič, on je vojta stejně účinnější než to hraní na balonu...asi 🙂 No, aby to dělal správně-víš co, to by preventivně mohly cvičit všechny děti, aby to náhodou nedělaly špatně 😅 , taky by jim to neuškodilo...ale tak co, řekli cvičit, tak cvičíte.

jinak mě manžel pomáhá od doby, co nám sestřička doporučila cvičit reflexní plazení tak, že krom lokte a patičky je dobrý nastimulovat zároveň ještě bod u lopaty kyčelní kosti (ten co se stimuluje při refl. otáčení v poloze na zádech-nevím zda taky máte). Je znát, že když se zároveň tlačí na všechny tři, tak malý začal ten cvik konečně dělat správně, tj. ne už máchat tou nožkou jen do strany, ale přizvedávat k tomu zadeček. Samozřejmě když jsem doma sama (tj. 3 ze 4 cvičení ve všední dny), tak to musím dělat tak, že nejdřív 20s mačkám loket s kyčlí a potom přejdu na nožku, ale když je možnost, tak muž drží nohu a já loket a kyčel a je opravdu hrozně vidět rozdíl v kvalitě tý hybný odpovědi. Bývám často i u našich a mamka 3x týdně končí v poledne, takže to potom cvičíme 2x denně takhle "líp" a prcek se to naučil a teď i mě často zacvičí s nadzvedlou prdelkou, i když mu zrovna kyčel nemačkám.

ale dokud to nebylo potřeba, tak se do cvičení taky nehrnul...a mamka taky ne (a to je pediatr, kdy sama děti na neuro posílá a vojtící pacienty má. Ale u vlastního jí to nějak netáhlo asi🙂).

clare.emilee
17. kvě 2012

Ahojte mamicky, my cvicime vojtovku a poviem vam, ze ja na to nejako nemam 😢
ruky drzime stale v paste, sem-tam uvolni, hlavu pretoci tak, ze ruky vobec nepouziva a zdviha zaroven aj nozicky, a na brusku sa strasne jeduje. cvicime mesiac a ziadne vysledky. a koniky este vobec nepasieme.
boli sme narodeny nacas.
chcela by som sa vas spytat ci existuje nejaky fakt dobry cvik na dvihanie hlavicky a pasenie konikov?

elana
17. kvě 2012

@clare.emilee cvik neznám, v tom neporadím, my začali cvičit až v 9m, pasení ještě zvládl tak jak měl, do konce 3m...ale chtěla bych Tě povzbudit. Není pravda, že na to nemáš. Určitě máš takový pocity (však si pročti pár stránek dozadu, to jsem měla splín zas já), ale musíš to brát tak, že samo se to asi nezlepší a když vojtit budete, máte velikou šanci, že ano. Mě teď taky zas čekají perný chvíle-dostali jsme dneska nový cvik, takže předpokládám, že sem budu brzo zas chodit plakat, že jsem k ničemu a nejde mi to...ale od toho jsme tady, abysme se vzájemně podpořily. Tak se drž a snad Ti někdo napíše i něco konkrétního k tomu, jak cvičit s takhle malým mimčem.