Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

priadka
10. srp 2012

@elana ste sikulky 😉

katkvy
12. srp 2012

Ahoj, cvičíme vojtovku už přes tři měsíce, protože syn má potvrzenou hypotonii. Za dva týdny máme jet na dovolenou do hotelu. Nějak se nedovedu smířit s tím, že by jsme neměli cvičit. Mám hrozné výčitky. Jak jste to řešily vy?? Je to tak velký problém, když nebudem týden cvičit?

schumianca
12. srp 2012

KOmárno a okolie,ked potrebujete poraadiť,pomôct ohladom vojtovej metody tak kludne píšte ip.

elana
13. srp 2012

@katkvy taky jsem měla výčitky, ptala jsem se rhb a řekla mi, že týden vynechat nevadí, že naopak se to někdy i doporučuje, jakoby dát na delší dobu příležitost té spontánní motorice, aby ukázala, co opravdu umí..že to někdy i přímo ordinuje, když se jí to dítě zdá už takové "přecvičené" nebo jak to říct. My jsme teda cvičili už 6. měsícem (cvičíme od konce března, na dovolené jsme byli koncem července), tak je to přece jen trošku delší doba, tak nevím, co třeba by řekla Vám. Každopádně stejně mi to nedalo a aspoň ráno jsme si zacvičili. Když jsme se vrátili a najeli na běžný režim, tak bylo vše v pořádku (bála jsem se, aby nezlenivěl, aby přicházely odpovědi atd.), akorát se mu do toho moc nechtělo, dost se zlobil...ale po dalším týdnu vše opět srovnáno. A na té dovolené úplně rozkvetl, jak se chvíli nepilovalo tělo, ale (hlavně) duch, tak je z něj úplně jiný dítě 😵

katkvy
13. srp 2012

@elana Já se právě ani nemám odvahu naší rhb přiznat, že jedem na dovolenou a nebudem cvičit. Mám strach, že by mi řekla, že pokud nemůžem cvičit, tak nemám nikam jezdit. Jedem sice v Čechách, ale budem na hotelu, takže si nedovedu představit ani jedno cvičení. Malý u toho pořád hodně brečí, takže by z toho byl na nohou určitě celý hotel.

elana
13. srp 2012

@katkvy kvůli čemu cvičíte, smím-li se ptát? Já myslím, ba jsem si jistá 🙂 , že během prázdnin rozhodně nejsi jediná maminka, co si "dovolí" dovolenou s cvičícím dítětem, tak rhb je na to určitě zvyklá. Ale i kdyby ne, tak je to Tvá věc, máš na to právo, celý rok jsi v zápřahu, tak proč si neodpočinout, ono to pomůže všem. Podle mě (nejsem teda odborník, ale snad to dá i zdravý rozum) se po týdnu necvičení nestane vůbec nic 😉

katkvy
13. srp 2012

@elana máme potvrzenou hypotonii. V roce si sám nesedne, nelozíme, jen se plazíme a tím pádem i další věci. Já vím, že nejsem jediná, jen mě to dost trápí, a čekám na každý sebemenší pokrok, proto se snažíme cvičit hodně poctivě, takže se s tím musím v sobě srovnat, že ten týden nic neznamená.

elana
13. srp 2012

@katkvy tak to máte podobné jako my-na neurologii v 9m mu diagnostikovali středně těžkou CKP (ani se neobrátil na břicho), po třech měsících už lehkou CKP a nyní jen hypotonii a lehké opoždění vertikalizace. Syn v roce ještě taky sám neseděl (je mu čerstvých 14m), lézt sotva začínal (rozlezl se až v průběhu července), plazil se asymetricky. Takže Tě chápu, že cvičíš poctivě, mám to stejně, naštěstí teda mi to rhb fakt s úsměvem schválila, že je to dobře, že si odpočinem oba.

katkvy
13. srp 2012

@elana já si pořád slibuji a motivuji se, že čím poctivěji budem cvičit, tak tím dřív příjdou pokroky a bude s cvičením konec. Ale zatím mi ty pokroky příjdou strašně malé. Máme slíbeno, že jakmile se postaví a začne obcházet nábytek tak končíme, ale tohle je zatím pro nás naprosto nedohledná budoucnost.

elana
13. srp 2012

@katkvy jen vydrž, tohle jsem si říkala taky...ono to jde někdy hrozně rychle. Pořád se plazil, semtam ulezl dva lezy a jakmile pospíchal, šup na břicho a vytíral 😝 A pak jednou nechtěl po obědě spát, tak jsem ho tam prostě nechala, ať se teda postaví na hlavu...a on se fakt postavil (na nohy 😀 ) a od tý doby to piloval. A stejně tak teď obcházení-pořád stál a stál a brečel a křičel a zlobil se, ať ho jdu sundat. A já jednou nemohla, něco jsem musela dodělat...a šup ho, najednou to šlo taky samo. Neobchází nijak extra zatím, jen kousínek, ale snaží se. Cvičit máme do ukončení vertikalizace, tj. samostatná chůze.

katkvy
14. srp 2012

@elana já vím, že musíme vydržet, ale je to těžký.

elana
14. srp 2012

@katkvy je, to mi povídej 😉

annieella
14. srp 2012

@katkvy ahoj maminky,chtela bych se zeptat, jestli jste si nahodou nevsimly, ze se vam psychomotoricke problemy deti objevily po nekterem z ockovani.To by se dalo poznat tak, ze se vam miminko napriklad do 4 mesicu vyvijelo v poradku a pak po ockovani se jeho vyvoj pozastavil vzhledem k tomu, ze ockovaci vakcina obsahuje hlinik, rtut a dalsi tezke kovy, ktere vzhledem k vetsimu obsahu ve vakcine(30 az 50krat vetsimu nez mnozstvi,ktere dite je schopno z tela vyloucit ) umi poskodit nervovy system dite. Nervovy system je zodpovedny za spravnou a vcasnou koordinaci a pohyb ditete. Lekari vam sice primo nepotrvrdi, ze za to muze ockovani,az na ty vyjimky, kdy se neboji rict svuj vlastni nazor.Kamaradce se psychomotoricky vyvoj miminka pozastavil, lekari ji naordinovali vojtovou metodu, ta mu ve vysledku spise psychycky ublizila (dite casto plakalo a nebylo klidne).Pak na stesti kamoska narazila na homeopatii.Doktorka ji doporucila, aby se dite zbavilo pomoci homeopatik tezkych kovu (tak zvana detoxikace)a pak se teprve zacalo s cvicenim.Kdyby to bylo naopak,mohlo by to diteti ublizit.Chtela bych jenom vedet, jestli jeste si nevsimly, ze ty problemy u miminka vznikli po nekterem z ockovani.

snufi
14. srp 2012

@katkvy ahoj, tak jsem si četla kousek diskuze a mu
sím říct, že moje malá je na tom úplně stejně. Máme rok a sama si nesedne, neleze. Jen teda s tou vyjímkou, že mě nikdo neřekne co jí je. Na neurologii chodíme od 3m, u rehab. doktorky jsem byla v 9m. Neuroložka vůbec nic, rehabka řekla, že má jen trošku slabší břišní svaly. Můžu se zeptat jak vás neuroložka vyšetřovala a co cvičíte ve Vojtovce. Nebo nemáte nějaké motivační cviky. díky

elana
14. srp 2012

@snufi u nás neuroložka dělala polohové testy´, vypadá to hrozivě, různě s dítětem pohazuje, drží ho hlavou dolů jako králíka, za jednu nohu a ruku atd, oťukává ho atd., každý ten test má svůj název (např. Mingazzini, Galant, Landau, Vojta) a k tomu píše plus či mínus (nebo pozit. či negat. ev. bpn), měla bys to mít ve zprávě. Z počtu těch abnormálních polohových reakcí pak stanoví stupeň CKP nebo prosstě diagnozu.

my ve vojtovce začínali jen na zádech tlačením bodem pod prsní bradavkou (ani hlavičku jsem nefixovala)-měl dávat nahoru nožičky. Potom jsme přidali reflexní plazení a nakonec cvik na boku, aby začal lézt (ten mi přišel hodně účinný, opravdu asi týden po jeho zavedení se o lezení začal pokoušet). Jako poslední jsme dostali cvik na hraně stolu vkleče, ale ten jsem teda nějak nezvládla, malej se mi rozjížděl a prostě to nešlo. Ale nevadilo, rhb. zkonstatovala, že stačí ty dva, co mu prospívají.

jinak motivační cvik jsme měli jediný-srovnat ho na zemi do kleku a posunovat ručičky, nožičky, prostě "učit" lézt. A potom na hraně stolu kleknout, držet ho za bedra a podrážet mu nožky, aby si je musel vytahovat nahoru hezky na střídačku.

katkvy
14. srp 2012

@annieella absolutně nesnáším fanatické, bezejmené maminky, který se schovávají s těmito řečmi za prázdným profilem. Absolutně nevíš, čím vším jsme si prošli. Podle tvého tvrzení, by všechny současné děti, nebyli kvůli očkování v pořádku, což je absolutní nesmysl. Kvůli maminkám, jestli jsi vůbec maminka, se můžou obnovit nemoci, které už tu dávno nebyli. Jde vidět, že si nevážíš toho, že máš zdravé dítě, a že mu to zdraví můžeš zajistit. Poslala bych tě na týden někam do Afriky, aby jsi viděla, jak vypadá neproočkované obyvatelstvo a co by tam maminky dali za to, kdyby měli naše podmínky a možnosti. Samozřejmě o tom, že obsahují látky, které by tam být nemuseli být vím a nelíbí se mi to. Přesto pro mně převažují klady před zápory.

snufi
14. srp 2012

@elana děkuji, no něco takové neuroložka dělala i s malou 🙂 Mě právě rehabka ukázala jen ten cvik na rohu stolu a to já neudělám. V roce malou neudržím - jak píšes stále ji mám rozpláclou na stole... Můžu se ještě zeptat na ten cvik na boku, jak vypadá (aspoň přibližně.) díky

katkvy
14. srp 2012

@snufi víš u nás je to složité od narození. Takže na neurologii i rehabilitaci chodíme téměř od narození. Vojtovku jsem cvičili od dvou měsíců, pak jsem byli na operaci a po ní jsme nemohli měsíc vůbec cvičit a po té jsme začali míň náročného Bobatha, který nám absolutně nepomohl. Takže už třetí měsíc válčíme opět s Vojtou. Ale dle mého, výsledky taky jsou velmi pomalé. Cviky máme tři, dva na boku a jeden stejný jako popisuje elena, na hraně stolu v kleče, nejdříve jsme mačkali jen bod na lokti, teď nám přidali i na patičce. Opět stejně jako elena, ho sami absolutně nezvládáme, ale máme tu výhodu, že máme hned vedle babičku. Takže pokud není manžel doma, tak nám kdykoliv vypomůže babička. I když ze začátku to pro ni bylo hrozné, protože malý samozřejmě pláče, ale už si zvykla. Vyšetření na neurologii i rehabilitaci u nás probíhá stejně, jak popisuje elena, na neurologii chodíme každé dva měsíce, na rehabilitaci (k lékařce, ne na cvičení) chodíme každé tři měsíce. Nevím od kud jsi, ale každopádně bych si ve vašem případě zažádala u vyšetření u jiného lékaře, třeba v nějakém větším zařízení. Máš na to nárok. U toho je problém to, že se teď zanedbá, tak už nemusíš nikdy dohnat. Vojtovka je nejúčinější do jednoho roku. Takže rozhodně na nic nečekej.

elana
15. srp 2012

@snufi ten cvik na hraně stolu je prý nejtěžší, plno maminek ho nezvládne, kor s většími dětmi. Já ho prostě naprosto nedala☹ a to jinak syn spolupracuje při vojtovce skvěle, už obvykle ani nebrečí, jen když je unavený nebo se mu prostě nechce...ale takhle mi s úsměvem udělal žábu a hotovo. Naštěstí u nás teda není prioritní (uf a doufám že nebude, protože jinak fakt nevím)-slouží pro správný nákrok při stoupání a nejspíš na podporu chůze (kamarádka ho cvičí, pouze tenhle, s holčičkou, která se neumí správně postavit, tlačí to přes nárty a stojí na nich, chodí pak po kolenou).

na boku je takový, že (budu popisovat stimulaci kdy leží hlavičkou na levou stranu): položím ho zády k sobě na bok, svou levou ruku vložím mezi jeho ruce, svou pravou rukou chytnu jeho levou (spodní) nohu a ohnu ji co nejvíc k bříšku a držím ji tam svým levým předloktím. Svou pravou rukou natáhnu jeho pravou nohu, trošku ji jakoby vyrotuju ven (aby nešmajdal) a levou dlaní ji chytím pod kolínkem zhruba. Uvolněnou pravou ruku položím na jeho pravý bok (pánev, prostě tudy, co vede upnutí plenky), narovnám dlaň a hranou (spíš spodkem) ruky tlačím na ten bok, jakoby směrem dolů (do těla, do té kyčle a zároveň ven-těžko se to popisuje, jakobys "odškrtávala" nějakou správnou odpověď, prostě dolů a nahoru ven🙂) Tak tenhle cvik nám řekla bych hodně pomohl. Hybná odpověď je otvírání a zavírání levé nožičky (spodní)-jakoby kroková fáze a totéž na levé ručce, plus, a toho si všimneš hned, zvedá se trup s hlavičkou od podložky, jakoby se chtěl přetočit na bříško.

snufi
15. srp 2012

@elana
@katkvy
Děkuji za odpovědi. U nás je to taky složitější ☹ Malá se narodila o 3týdny dřív, ale je braná jako donošená. A kvůli otáčení hlavičky na jednu stranu jsme začali chodit na neurologii a pak i cvičit Vojtu. Cvičila jsem s ní od 3m do 6m. Pak neuroložka řekla dobré - cvičit už nemusíte. Možná i díky tomu cvičení se malá otáčela už ve 4m. Jenže pak jak když utne a nic. Plazit se začala někdy kolem 9m a od té doby se jen plazíme. Na kontroly na neurologii chodíme po 3měsících. Neuroložka jen řekla - nechávejte ji na zemi.... Tak jsem sama vyhledala rehabilitační doktorku a podle ní má malá slabší břišní svaly, ale cvičit prej nemusíme. Záleží prej na nás. Já jsem chtěla - takže jsem se ocitla u té samé sestry co nás cvičila, když byla Kája maličká. Ta mě přímo nadala (cítila jsem se úplně strašně) Prej jak jsem si mohla dovolit přestat v půl roce cvičit atd. No teď mě nutí do toho cviku na hraně stolu. Jenže malá to strašně blbě nese. Křičí, pak někdy i blinká, dokonce se tak bojí cvičení, že už ji ani normal nepřebalím - bojí se že budeme cvičit. Nesmí jí chytit nikdo cizí.... Takže pediatrička řekla, dost. Že jí nebudeme stresovat - necvičit. No takže já vůbec nevím :o((( Dnes jdeme na rehabky a přístí týden na neurologii. Někdy je to opravdu na palicu!!!!!!!!!!!!!!!!!!

jarkalada
15. srp 2012

@elana tak přesně tenhle cvik mám jako jediný s Lukáškem. Snažím se, snažím, ale má takovou sílu v nohách, že ho tím předloktím prostě neudržím, když nechce. A nechce skoro vždy 😒
Přijde mi, že snad z toho mám už celé ruce namožené.
Na rhb ho jakžtakž udržím, i jak maj ten vyšší a měkčí stůl, tak je to lepší, ale doma mi to prostě nejde. Přitom to samé mám s Anet a tam relativně bez problémů.
Ptala jsem se, jestli je nějaký jiný způsob-cokoli-aby při popocházení nevtáčel chodidla trochu dovnitř-kvůli čemuž cvičíme a prý ne, jen toto. Už našlapuje sice mnohem líp než třeba před měsícem - ale babo raď, jestli na to má cvičení vliv nebo ne..

katkvy
15. srp 2012

@snufi Tak kvůli otáčení hlavičky jsme cvičili na začátku taky, ale u nás se z toho vyklubalo úplně něco jiného, jak si určitě viděla na fotkách na profilu, tohle se operací naprosto srovnalo. Honzík se začal otáčet poprvé až skoro v osmi měsících a plazí se tak od desíti. Ale tím zatím končíme a žádný další pokrok. Na tvém místě bych opravdu změnila lékaře i rhb. Pokud to tedy jen trochu jde. Ta rhb tam není od toho aby ti nadávala a dávala ti cviky, které doma nezvládáte, takže jsou vlastně k ničemu. Měla by ti pomoct najít takový způsob aby jsi to zvládala, pomáhat ti i radit. A pokud to nejde vůbec, tak zkusit třeba toho Bobatha. Některým dětem to stačí. Nám ne, Malý byl prostě koumák a vždy si našel způsob, jak se z toho vyvlíknout. Tady ho prostě zafixujem a je to. Jinak, co se týče pláče. Musíš se smířit, že to k tomu patří. Honzík taky brečí vždy, když ho začnu svlékat. A hlavně dokud má ještě plínku, tak to celkem jde, ale jakmile mu ji sundám, je mu to naprosto jasné. A u nás je to teda naopak., Honzík chce ke všem, jen ne ke mně. A věř, že tohle jsem ze začátku obrečela i já.

elana
15. srp 2012

@katkvy můžu se zeptat, co malému bylo? jestli nechceš, neodpovídej, nebo do IP, nechceš-li veřejně.

elana
15. srp 2012

@jarkalada no teda, tak to je silák a já si říkala, jak je to pohodový cvik, zprvu jsem teda taky myslela, že ho nedám, ale šlo spíš o tu souslednost kroků-jak jsem se to naučila, co kterou rukou, fixnu ho během sekundy a hotovo. Tak jsem se domnívala, že to je pozice, ze který dítě nemá vlastně úniku a koukám jak se pletu. Tak to si toho budu vážit o to víc, Ondra vůbec neprotestuje. Ze zečátku řval hrozně, ale to bylo právě než jsem se naučila ho složit a nevěděl, proč ho lámu.

jarkalada
15. srp 2012

@elana já s Anetkou nemám vůbec problém, i když se občas u toho taky snaží utéct. V pohodě si jí držím, ona krásně stáčí chodidla do mističky, tak jak se to má. Ale s malým jsem z toho hotová

tichackova
17. srp 2012

Holky, potřebovala bych poradit. Cvičíme vojtovku kvůli stáčení hlavičky a celkově celýho těla na pravou stranu. Už po dvou dnech výrazný zlepšení, hlavičku si už krásně točila na obě strany, nožičky tedy když přitáhla k bříšku, tak jí pořád ujížděli doprava, ale hlavička fakt super. A teď, po třech týdnech cvičení, se krásně srovnaly nožičky, ale přestala otáčet tu hlavičku, i když by chtěla☹ Poslední dva dny jí prostě neotočí, je mrzutá... Nevím, co dělám špatně a rehab. má zrovna dovolenou...

silvie_z
17. srp 2012

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, jestli u vás vojtovka nějak neovlivnila krmení. cvičím s dvojčaty asi měsíc, zatím jsme měly reflexní otáčení na zádech a plazení na břiše, ale v pondělí nám rehabka přidala i otáčení na boku. od té doby obě holky špatně jí, nevypijí tolik, kolik dřív, a při krmení brečí. včera jsem se rozhodla, že ten nový cvik vynechám a budu cvičit jen první dva, které vypadají bezproblémově. trochu se to zlepšilo, občas projde krmení bez řevu, ale rozhodně to není ani u jedné v pořádku. ráno jsme byli u doktorky, vzala holkám nějaké stěry a říkala, že to opravdu může udělat i vojtovka. máte někdo podobnou zkušenost a co vám pomohlo? díky moc

gable
18. srp 2012

@silvie_z ahoj, já cvičím se synem. Měli jsme cvičit 4x denně,ale nezvládat k tomu potom papat, usínal mi u prsa a nevytáhl to,co potřeboval,byl z toho cvičení grogy. Cvičili jsme jen na zádech a na bříšku,tak jsem to řešila s RHB a ta nám prozatím jedno cvičení odpustila a jeden týden jsem ho měla jen tak cvrnknout, nedržet ho v té pozici příliš dloho. Někdy si totiž nejsem jistá,jestli dělá to,co má,tak ho podržím dýl,až už jsem si stopro jistá. Teď už máme přidané i cvičení na boku,ale stále třikrát denně. Malý papá líp a je to pro mě i výhoda, protože odpoledne, když už máme odcvičené potřetí se můžeme vzdálit od domu,nejsme vázaní cvíčem. Držím palec, ať to vychytáte, důležitější je papání, vojtovka má prospívat a ne škodit 🙂 to je i názor naší RHB

silvie_z
18. srp 2012

@gable díky, taky si myslím, že bez vojtovky by se rozhýbaly, i když třeba později. zatím cvičíme 4x denně, ale jen ty dva cviky, které jim dřív problém neděllaly. pořád při jídle brečí, i když se asi malinko uklidnily. bohužel k dřívější pohodičce to má daleko...

priadka
19. srp 2012

@snufi s tym blinkanim sme to u nas vyriesili tak, ze mala cvici uplne nalacno. Ani to sice nie je v poriadku, dieta pri cviceni potrebuje energiu a celkovu pohodu, ktoru mu hlad asi narusa, ale co uz sa da robit. Cvicebny program mame prisposobeny krmeniam - dcerka je az po cviceni.