Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

slavkazv
25. led 2011

pásť koníky to znamená, že leží na brušku a dvíha hlavičku?

karmenta
25. led 2011

@culi79 aha, tak to ta rehabka včera zkoušela, malá začla jakoby ťapkat.. Dnes jí jsou 3 měs (korigovaně 25dní), takže je to snad ještě ok. Ale říkala mi že já to s ní dělat rozhodně nemám.

culi79
25. led 2011

@slavkazv ještě jsem zapomněla napsat, já si myslím, že vojtovka je fakt dobrá věc, cvičila jsem ji 3/4 roku se starším a doufala jsem, že nás to teď mine s mladším, ale neminulo.... Nicméně podle mě, se v dnešní době někdy doporučuje zbytečně, je fakt, že to miminku rozhodně neublíží, je to ale dost stresující pro matku. Já u prvního jsem z toho fakt byla úplně hotová, teď už to beru tak nějak sportovně...Takže za mě, pokud je nějaký nález, který vyžaduje cvičit, tak určitě cvičit, ale pokud miminko dělá vše správně, jen ne dle tabulek, na které se dneska dost dá, tak bych necvičila.

slavkazv
25. led 2011

ja ani neviem poriadne prečo ma neurologička poslala k rehabilitačnej..... ani mi nič nepovedala...

culi79
25. led 2011

@karmenta tak učitě se to doma nemá dělat, od toho jsou doktoři a rehabky 😉 pokud ti rehabka neřekla, že by bylo něco špatně, tak je to ok. U nás akorát říkala, že je to zvláštní, že většinou jsou k tomu ještě přidružené jiné věci a všechno ostatní má náš malej dobrý, tak nevím....uvidím, co mi dneska řekne na še mudr, měli bychom jít na očkování, ale malej nějak chraptí...tak to asi bdue bez očkování

slavkazv
25. led 2011

@culi79 no ja sama neviem, ... nemám ale pocit, že by zaostával. Je síce veľký a ťažký, tak to ma odrádza, že aj s tým to môže byť spojené, že nechce, aby kôli tomu zaostával. Uvidíme čo mi dnes povie rehabilitačná sestra. Ono by mi to ani tak nevadilo, že cvičiť, ale ten srdcedrásajúci REV ... to si neviem predstaviť.

culi79
25. led 2011

@slavkazv tak měla by jsi mít zprávu z neurologie, tam nemáš něco napsané? rehabka ti malého vyšetří a podle toho ti řekne co se jí nezdá. Ta naše mi dala na vybranou, jestli cvičit nebo ne, takže neboj, třeba to nebude tak hrozný

slavkazv
25. led 2011

@culi79 a čo bolo tvojmu drobcovi?

culi79
25. led 2011

@slavkazv Ten starší byl hypotonický, po klešťovém porodu nemohl otáčet hlavičku na jednu stranu, měl záklon hlavičky, úklon a špatně osy těla, takže s ním bylo to cvičení složitější a myslím opravdu potřeba. Cvičila jsem s ním od jeho 14 dnů díky naší mudr, která ho tak brzo poslala na rhb. Nejhorší bylo, že první 4 měsíce jsem cvičila s rehabkou,která neměla certifikát na cvičení vojtovky a tak neměla takové zkušenosti a nebyly viděl žádné výsledky. pak jsem přešla jinam a tam už to bylo dobrý a malej tady teď lítá jak ďas.
Mladší nepsál koně ve 4 měsících a taky má stále ten reflexnmí stoj, což bylo to hlavní, proč jsem se rozhodla opět cvičit.

slavkazv
25. led 2011

no tak náš má aj reflexný stoj, čo som teraz čítala v správe od Neurologičky a tiež pekne drží hlavičku v polohe na brušku mám napísané. Tak nechápem. Je pravda, že keď ho potiahla za ruky tak malý zostal v šoku a podvihol si hlávku až keď bol vyššie. Asi to ...

astrinka1
25. led 2011

Mohu se zeptat, jestli nevíte nektera co dělat s miminkem, kdyz mu hlavička visí dozadu při zvedání do sedu? Mám 3 a pul mes. syna a jsme ted obj. na RHB. On pase koníčky od konce 1 mes. a hlavičku drží i kdyz ho mám na rameni aj kdyz se předáci na brisko. Tak nevím proč máme tento problém. Poraďte jestli o tom něco nevíte . Děkuji.

culi79
26. led 2011

@astrinka1 na rhb ti ho prohlídnou a poradí ti nejlepší cvičení, to se takhle na dálku moc nedá. Raději to nech na odborníkovi. Ale je šikula, když se už přetáčí na bříško, to našemu bude příští týden 5 měsíců a ještě to nesvede...

miona
26. led 2011

@astrinka1 Moje děti to dělaly obě - hlavičku držely, ale při tomhle zvedání ji nedokázaly udržet - s oběma jsem cvičila. Nejsem odborník, laicky, jak jsem to já pochopila..problém bude ve špatném vzorci pohybu..že to držení hlavy je z části řešeno záklonem, takže nezapojuje úplně správně svaly. Ale to spravíte rychle.

astrinka1
27. led 2011

Mohu se zeptat jak ste cvičila? Ak to není moc složité popsat to tady. Děkuji.

culi79
27. led 2011

@astrinka1 my na to cvičíme vojtovku, myslím, že je na to určitě i něco jiného. Pokud se ale jedná o špatný pohybový vzorec, jak píše miona, tak myslím, že je na to asi vojtovka. ale třeba ti někdo poradí něco jiného 🙂 Ale pokud jsi objednaná na rhb, tak bych počkala, co ti řeknou tam.

monnaa
27. led 2011

Dievčatá, prevrátiť sa z chrbátika na bruško je aj pre zdravé deti norma 6 mesiacov, takže sa nebojte 😉 . napríklad moja strašia dcéra sa prevrátila ako 5,5 mesačná a motoricky bola veľmi šikovná, chodiť začala sama v 11 mesiacoch.

astrinka1
27. led 2011

@monnaa a jak ste s detmi cvicila? ja davam zatim maleho na balon, ale on takhle hlavicku udrzi bez problemu 20min

iwuskaaa
27. led 2011

@slavkazv skús zavolať neurologičke a opýtať sa, prečo Vás posiela na RHB 😉 . Popýtaj sa jej, radšej skôr ako neskôr. Ja teraz už viem, že pýtať sa nieje hanba, aj keď možno si už niekedy tá Dr. musí pomyslieť o mne svoje, ale odkiaľ to mám ja všetko vedieť? 😀
My sme boli na kontrole v utorok, pochválila nás, že pekne napredujeme, ale cvičiť musíme ďalej. Ale vôbec ma to netrápi, cvičím pre jeho dobro a zdravie 🙂 . Máme mierne hypotonické DK, takže nožičky idú do špičiek a toho sa musíme zbaviť, lebo to môže urobiť riadnu šarapatu! Máte niekto podobné skúsenosti??? Ďakujem 😉

culi79
27. led 2011

@iwuskaaa máš pravdu, je lepší se zeptat, než pořád přemýšlet o tom, jak to vlastně je. Já to znám, taky se hlavně rehabky pořád dokola na něco ptám, ale jak jinak se to mám dozvědět, že ? 😀 Na netu se toho sice najde hodně, ale je lepší info přímo od odborníka 😎

iwuskaaa
27. led 2011

@culi79 súhlasím s Tebou 😉 ...
A niekedy zase ani nieje dobré tak veľa čítať, lebo by sme sa zbláznili z toho! Teda, ja už radšej ani nečítam, lebo môj malý by mal všetky diagnózy, keby som ja bola Dr. 😝

culi79
27. led 2011

@iwuskaaa jojo, to máš pravdu, taky si vždycky musím zakázat číst na netu, raději jdu uklízet, abych na to nemyslela 😝
Zítra jdem na kontrolu RHB, teď jsme tři dny necvičili, protože jsme byli na očkování, tak jsem zvědavá, s čím odejdeme, zatím máme jen jeden cvik, tak čekám další...ještě, že jsem ostřílená z 3/4roku cvičení s tím starším, tak už tak nenervačím 😠

iwuskaaa
27. led 2011

@culi79 držím palce, nech je všetko podľa Tvojich predstáv a dostanete s Tomáškom pochvalu 😉 . Aký máte cvik a kvôli čomu vlastne cvičíte?

culi79
27. led 2011

@iwuskaaa poslala jsem ti IP 🙂
cvičíme zatím jen na bříšku, to jsem tam zapomněla napsat 😎

monnaa
27. led 2011

@astrinka1 - my sme mali v tomto veku podobný problém- malý koníkov pásol / teda aspoń mne sa zdalo, že pásol , hlavičku mal zdvihnutú, ale mal taký záhyb na krku, čo tam nemal byť + tiež mal torticollis /, ale keď ho Dr. ťahala do sedu tak hlavička mu úplne visela . Vtedy nám uzavreli diagnózu- hypotonický syndróm . Vysvetlili mi to tak, že má slabé svaly na krku a nevie si tú hlavičku pritiahnuť do sedu. Cviky je ťažko popísať, ani sa to cez net nedá, treba zájsť na rhb a tam ti sestrička presne ukáže ako cvičiť. My sme začínali s cvikom na chrbátiku, kde sa tlačí bod pod bradavkou a dieťa má pri tom zdvíhať nožičky. Ak by si chcela vidieť Vojtovku na videu, tak zopár cvikov sa dá násjť cez youtube , do vyhľadávača zadáš napr. Vojtova metóda a podobne.

astrinka1
28. led 2011

Moc ti děkuji. Mne přídě to čekání až do ctvrtku nekonečné dlouhý.

culi79
28. led 2011

@astrinka1 neboj, já to znám, čekání je nejhorší. Ale určitě to zvládnete, pokud budete muset cvičit, tak vojtovka na to opravdu zabírá a malej bude v pohodě. Já měla se starším to samý a teď bys to na něm vůbec nepoznala a je naprosto v pohodě a ještě pohybově šikovnější než jeho vrstevníci. Tak držím palce a pak napiš, jak jste dopadli. My jdeme na kontrolu na rhb dneska....

astrinka1
28. led 2011

@culi79 tak vam drzim palce, at to dobre dopadne. ten tyden je pre mna nekonecny. urcite pak napisem.

virivka
28. led 2011

@astrinka1 aj moja mala mala ten problem. Cvicili sme Vojtovku a ani nie po dvoch mesiacoch je to v poriadku. 😉

virivka
28. led 2011

Uz sa vam stalo, ze na rhb a neurologii sa nezhodli? Vcera na rhb sme uz skoro skoncili s Vojtovou(cvicime uz len jeden cvik...ja predpokladam, ze do mesiaca skoncime) a dnes na neurologii doktorka kazala cvicit, cvicit, cvicit. teraz fakt neviem, ze co. Kazala cvicit aby sme uvolnili svaly na pravej ruke a nozicke ale na rhb cvicime na chbatik(to by mal byt nas posledny cvik, aspon vcera povedala rhb sestra, ze vsetko ostatne je uz v poriadku). Tiez sa vam to stalo?

karmenta
29. led 2011

Ahojte, můžu se zeptat jak vaše děti snáší vojtovku co se týče fyzické síly??? měli jsme jen 2cviky (na bříšku se chytla hlavička, zafixoval zadeček a tahala se ručička aby se posilovaly svaly u lopatek a druhý cvik taky na bříšku se držely ohnuté ruce u hlavičky a malá má tu hlavičku jakoby přetáčet ze strany na stranu). Toto jsme nějak zvládaly. Ted nám přidali další cvik - leh na zádech, mačká se pod bradavkou, fixuje se hlava a malá se má snažit tlačit hlavou na opačnou stranu. Místo 10min. cvičení máme skoro půl hodiny. Cvičily jsme 4dny, váhový přírůstek se z 250g týdně posunul na 60g týdně, místo vypitého mlíčka 80ml sotva 40ml, úplně u toho usíná. Dnes jsme necvičili a malá se rychle srovnala - zas pije 80-90ml, přibrala 70g a je taková "živější"..
Poradte mi, řekli byste to rehabce jestli by se nedalo cvičit mín, nebo byste prostě přestali tolikrát denně cvičit, nebo byste cvičili např. obden, nebo byste cvičili i bez ohledu na to že váha bude několik dní stát? Díky moc za odpovědi.