Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

mima22
2. říj 2009

napiste mi niekto
alebo ak viete kto tam bol tak mi dajte nanho nick

zzuzca
2. říj 2009

elisbet, my sme z p-4, chodili som na cvicenie na micich a asi aj budeme pokracovat. my sme z lhotky a cvici sa pri novodvorskej plaza v materskom centre. co ale viem tak casto najdes info aj tam kde sa plavci, pripadne v inych MC... to cvico mi prislo skor ako taky spolocensky doplnok a odpocinok ale snad nam to nieco aj dalo...zalezi od instruktorky..ak chces blizsie info, mozem ti dat kontakt priamo na cvicitelku.

marusch.mat
2. říj 2009

Zzuzca, my ten cvik na kolínkách cvičíme stále ( Veru má 5 let) a já ji tu nožku, kterou nemá pod sebou držím za kolínko někdy ji krčí někdy ne, důležíté je také to aby měla tendenci se na té nožce, kterou má pod sebou pokoušela jakoby zvednout.
Jinak určitě stačí to cvičení 3x denně. Ono je to u toho cvičení tak, že se spočátku cvičí 4x pak 3x a děti chodící do školy už jen 2x ale ve finále tím cvičením strávíš stejný čas. Menší děti mají menší výdrž, proto se jim cvičení dávkuje víckrát za den kratší dobu, pak se ubírá cvičení, ale prodlouží se doba toho cvičení. No snad jsem to napsala srozumitelně. 😎

lendy1
2. říj 2009

zzuzca, náš D. měl silnou predilekci, upravilo se to až kolem 6.měsíce. Vždy dělal vše na jednu stranu lépe a i u cvičení bylo vidět, že jedna strana se cvičí krásně, ukázkově a druhá hůř. Teď nepoznáš vůbec nic a já už si ani nepamatuji, kterou stranu měl horší a kterou lepší, dělá vše stejně. To plazení bylo u nás podobné-D. používal jen jednu ruku a nohy za sebou táhnul, popř. skrčil jen jednu nohu a druhou za sebou táhnul. Jakmile začal s plazením, hned jsme přešli na nácvik lezení formou hry-dávala jsem ho na kolínka a houpala s ním, dá se to dělat i na míči, tam ty svalíky zabírají ještě víc. Nutila jsem ho, aby z plazení šel do vyšší polohy na 4-dávala jsem mu do plazení překážky-třeba krabici, moji nohu, prostě aby šel na kolínka. To plazení se srovnalo, jakmile začal správně lézt. Ze začátku lezl a střídal to s plazením, ale plazení už bylo perfektní-zkřížený vzor, jak má být.
Na RHB to nesprávné plazení nikdo neřešil, spíš aby správně lezl.

zzuzca
2. říj 2009

marusch, diky za info 🙂 to som teda nevedela o tej frekvencii cvicenia... ja som chcela aj preto 4x, ze nie vzdy sa mi podari ten cvik 100 percentne, takze ten 4.krat to mala byt taka poistka 🙂 tak neviem ci myslime ten isty cvik 😕 u nas tu volnu nozku ma akoby vystierat a odrazat sa spickou od podlozky akoby chcel ist dopredu. tu co ma skrcenu pod bruskom mu fixujem, teda, snazim sa 🙂

lendy, davi je sikulka ze teraz nic nie je poznat. tiez diky za skusenost, hned som trosku kludnejsia.

elisbet
2. říj 2009

Keba: Ahojky,díky za uklidnění,snad to tak bude,už pěstičkuje čím dál méně,tak to snad bude o.k 🙂 jinak Nelča je šikovná,za chvíli se ti rozběhne,uvidíš 😉 Bára začala obcházet v 11 měsícich a chodit začala ve 13,5,tak ji dej čas,uživej si zatím jejího brebentění 😀 Je faj,že se Nelče ve vodě líbí a nic ji nedělá,Barča plavání úplně zbožńovala,ale byla pak pořád nemocná ☹ /rotaviry/,tak jsme přestali chodit a bohužel to bylo vážně tím bazénem,od té doby žádná nemoc 🙂 Tak právě scháním nějakou jinou aktivitu,pro ty její hypotoní svalíky 😀

myky
3. říj 2009

Ahoj holky, jsem se zase přišla juknout, jak tu krásně cvičíte a koukám, že se to tu pere 😢 .
Dvojka, mě spíš příjde ta tvoje, co to bylo, švagrová? Jako jednoduchá žena s nižším IQ. Nechci urazit, ale každá mamina asi časem pochopí, že když něco řekne lékař, tak to nedělá, že chce dítě týrat, ale pomáhá a léčí. Což ty víš a proto píšeš. Jak jí přesvědčit? Možná bych jí dala nějakou knížku, nebo poukaz na jiné cvičení. Tam by viděla, jak vypadají vrstevníci a asi by pochopila. Ono totiž přesně, jak tu někdo psal. není lezení, jako lezení a pak chození jako chození. Některé děti "prospívají" dle tabulek, ale když se na ně podíváš, jak chodí trupem napřed, našlapují na vnitřní stranu chodidel. No děs!
Vojtovka je určitě nepříjemná, ale 100% nesmí bolet. To je pak špatné cvičení. Nepříjemná je proto, protože odnaučuje zlozvyk a učí správný postup. Tolik pro kočičinku.
Tak ještě dodám, že cvičím a určitě si nemyslím, že dělám dítěti trauma. Naopak. On si na cvíčo zvyká a jde mu to líp, protože s ním cvičím. A přesně, jak píšou holky. Mám z toho dobrý pocit, protože on by se mohl srovnat, ale taky nemusel a to už by bylo pozdě!
Ludva, cvičení by se mělo rozložit.
Taky se někdo ptal na častější cvičení. Nemělo by se cvičit častěji, protože to dítko zatěžuje. Je dobré dodržovat to, co dopručí rehábka. Víc či míň není k dobru. Ona ví, proč řekne počet cvičení 😉
Tak, holky cvičení zdar a těm co kazej morálku nashle 😉 .

luccii
4. říj 2009

ahoj holky, tak ja si uhnala zanet slach z vojtovky a ted musi cvicit manza (jenze ten to nestiha 4x denne) 😒
nevite, jak se zanetu slach na rukou zbavit? malemu jsou 4 mesice, nemuzu si nechat dat obe ruce do sadry a protoze kojim, tak skoro ani zadnou masticku nemuzu 😔

petul.a
4. říj 2009

Ahojky

Hlásíme veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelikánskou novinku: BARUNKA CHODÍÍÍ!!! 😵 😵 😵 Pravda, sice za kočárkem nebo za ručičky, ale to už se vypiluje 😉 Jsme šťastní jak blechy 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 Jé, já se tak těším, až nakráčí příští týden k rehábce 😀 Ta bude mít radost 🙂

elisbet
4. říj 2009

Petula.Ahojky,ooooooooooooooooooooobrovská gtatulace Babu k prvním krůčkům,počkej za týden ji nebudeš stíhat 😀 To je nejhezčí završení té dřiny,vidˇ?Tak oslavujte a pilujte,papa 😀

aleachim
5. říj 2009

petul, gratulace, to je odměna za tu dřinu s cvičením a strach při vyšetření z minula. Barča se ti odměnila za to, že jsi ji v tom nenechala.

luccii, s tím ti neporadím, na zánět šlach to chce klid. Víš určitě, že je to z vojtovky?? Já to kdysi měla z klikání myší a doktor říkal, že se to stává, když je nějaký monotoní pohyb rukou, což mi k vojtovce moc nejde. Myslím, že mastičky by ti stejně moc nepomohly, chce to hlavně mít ty ruce v klidu.

denisee
5. říj 2009

luccii: A já zas věřím, že je to z Vojtovky, já měla ráno po probuzení najednou strašně ztuhlý ruce, prsty, nemohla je dát v pěst i když jsem už k večeru třeba usínala, takl jsem cítila jak tuhnou. Rehabka mi řekla, že na to pozor, abych si neuhnala zánět šlach, že nesmím tak na ty body tlačit, ale já už cvičím s malým 14měsíců 4x denně. A je problém ho udržet, takže je to pořádná makačka. Byla jsem na ortopedii, tam mi doktorka řekla, že to je prostě namožený a ty šlachy oteklý, dostala jsem homeopatika, ale bolí to pořád. Přes prázdniny cvičil manžel,je učitel tak měl volno, takl se to zlepšilo, teď se to zas vrací ☹ . Ten klid na to je asi jediný co pomůže, taky si dělat třeba zábaly (príznicovy-nevím jak se to píše) jako se dělá na krk a mazat fastumem.

aleachim
5. říj 2009

denis, tak beru zpět, asi to z vojtovky opravdu jen. Jen jsem myslela, jestli to nemůže mít ještě z něčeho jiného, aby se tomu vyhla.

Takže Vám přeji brzké uzdravení a brzký konec vojtění, abyste měly po problémech 🙂 .

denisee
5. říj 2009

aleachim: v pohodě 😉 já tomu taky ze začátku nějak nevěřila vůbec mě to nenapadlo, ale pak mi to řekla rehábka, že je to běžný, když se cvičí hodně a dlouho. A děkujeme za přání, malej pouze obchází, tak čekáme, až bude konečně chodit a snad už nás taky z Vojtovky propustí.

luccii
6. říj 2009

denisee, mne se to trochu zlepsilo, cvici ted manza, ale bohuzel vetsinou ne 4x denne, ale ruce potrebuju, nemuzu je mit v sadre, to bych se o maleho nepostarala a to by proste neslo... ja na ty body moc tlacila, ale kdyz me rehabka varovala, uz bylo pozde...

senja
6. říj 2009

Ahoj holky, cvicime s malym Vojtovku a chci se poradit, zda to delam spravne: Mame takovy ten cvik davam maleho na bok a rukopu mu mam pritlacit panev na podlozku, aby se (to jsem moc nepochopila) bud se otocil nebo aby zvedl hlavicku. Kdo z vas ten cvik zna? Jak moc mu tu panev mam pritlacit? Co ma provest - zvedat hlavicku, nebo pretocit se? Poradte prosim 😉 Dekuji

denisee
6. říj 2009

senja: jestli je to co myslím, tak otáčí hlavičku(obličej dolů, směrem k podložce) a měl by otevírat taky dlaň u té spodní ručičky, která je na podložce. Taky by měla ta spodní nožička(chodidlo) dělat jakoby takovou mističku.
Ono je víc variant toho cviku.

blandik
6. říj 2009

já nevím, jestli je to stejný cvik, ale my jsme s malým cvičili na boku takto: malý ležel na boku, horní část jeho pánve (je tam takový výstupek, člověk se do toho kolikrát bouchne třeba o stůl) a tak jsem mu prsty chtila tento vystupek a tlačila tu pánev jakoby dozadu a do podložky současně. Dále jsem druhou rukou držela jeho lopatku dlaní a prsty měla na rameni a tlačila lopatku do zad a rameno mírně do podložky - tím jsem ho celého dávala do roviny (na pánvi jsem tlačila dozadu a do položky a na té lopatce zase mírně dopředu a do podložky), tím jsem ho nutila, aby ručičku, která byla u podložky - aby její dla'n otevřel (neměl pěst) a taky aby obličej začal otáčet směrem do podložky - jakoby se chtěl otočit na bříško. Ale měla by ses znova zeptat na RHB a't ti to ukážou.

petrach
6. říj 2009

petul.o mooooc gratuluju,zasloužíte si to holky 😉
senja cvičíme to stejne jako blandik..

holky my se od včerejška otačíme 🙂 zatím jen na jednu stranu,za to se mu to zřejme hodne líbí,dela to pořad 😉

dm1
6. říj 2009

zdravim nemam cas vsetko citat ale prave nam predpisali rehabilitacie vojtovkou tak chcem vediet ci niektora z vas cvici s mimi kvoli zvysenenu svalovemu tonusu

petul.a
6. říj 2009

Petrach, veeeeliká gratulace k otáčení 🙂 🙂 🙂 Je to super pocit, když je vidět pokrok, co? 😉

aleachim
6. říj 2009

petrach, Luca se otočila cca před 3týdny (když koukneš dozadu, budeš vědět přesně) a teď už je na bříšku pořád a od soboty začala válet sudy a pokouší se plazit (lézt?? ještě se to nepozná, protože dává kolínka pod sebe a odráží se hlavou 😅 ). Uvidíš, teď to už půjde. Každopádně gratuluji!!!

petrach
6. říj 2009

petul je to super vedet že je to k nečemu,ja vojtovce veřím od začatku a cvičíme fakt poctive,když se bavím s holkama z porodky tak vetšina to fláká..
dm1 my cvičíme že jsme předčasne narození,bohužel neporadím

aleachim tak to taky gratuluju,jsou to latíčka ty naše deti 🙂
všechny tady 🙂

keba
7. říj 2009

Petul.a moc a moc gratulujeme 🙂 Barunka je holčička šikovná!!!Ted už to půjde rychle,ani se nenadám a bude lítat že se ani na chvíli nezastavíš už vůbec!!!My zatím pořád obcházíme nábytek,snad se taky brzy dočkáme!!!!!!!!

aleachim
7. říj 2009

petrach, jo, jo, jsou to děti statečné. Jinak jsem moc rda, že je tohle téma-zpočátku mi hodně pomohlo, že tu holky psaly o jijich úspěších.ˇTakové jako jsou kocinda, zelmirka mě totiž dos rozhodily.

kacci
7. říj 2009

Ahoj holky, moc vás prosím o radu - včera jsem byla poprvé s dcerou na rehabce (u paní dr. nepředvedla pasení, trochu se prohýbá do oblouku a má zaťaté pěstičky), ale dneska jsem z toho trochu rozpačitá - mám stlačovat bod cca 2 cm po prsíčkem + bod na pánevní kosti, ale vůbec si nejsem jistá, že to dělám správně - jak ten bod pod prsem najít? Zajela bych znovu, ale mám dvojčata a jsem na ně sama, navíc bez auta, takže nereálné...zkoušela jsem najít nějaký popis na netu, ale nic...moc vám děkuju za jakoukoliv radu

zelmirka1
7. říj 2009

aleachim, to ma mrzi za som ta rozhodila, to nebol moj ciel, ale mna tiez rozhodilo ked nam bola odporucena vojtovka ktora nakoniec nebola vobec potrebna a prvykrat som pocula moje dieta naozaj plakat.
Nechcem sa opakovat, nespochybnujem vojtovku ako metodu, mnohym detom uzasne pomohla ale nepovazujem za spravne ju ordinovat v kazdom pripade s tym ze nemoze uskodit, zial nie je to pravda, dokaze zanechat aj nasledky preto je potrebne velmi zvazit pre kazde dieta individualne co potrebuje a co pomoze. Zaujimave je ze v zahranici je velmi malo pouzivana prave pre ten stres pre dieta. A tiez je velmi tazke hodnotit uspechy lebo napr. neda sa vediet keby clovek necvicil ci by tie uspechy boli rovnake alebo nie. Je jasne ked cvicim a vidim uspech automaticky som rada ze to pomaha.Obdivujem vsetky maminy ktore dlhodobo cvicia, ste uzasne silne a drzim vam vsetkym palce aby ste mali zdrave deticky.

senja
7. říj 2009

Holky, diky, ta fyzioterapeutka nam to ukazovala, ze se to dela jednou rukou - dlan tlaci panev a loket drzi hlavicku v rovine, aby ji maly nezaklanel dozadu. Ale asi se zeptam jeste jednou.
Jinak mam takovy dojem, ze nam to vubec nepomaha ☹ Je fakt, ze cvicime teprve tyden, ale dnes mi maly uz odrana prijde nejaky slabsi, ty svaly jsou jakoby unavene a hur se zatinaji ☹ Cvici nejak lineji nez predtim a mam dojem, ze predtim mu to slo lip. Treba takovy ten cvik na podporovani paseni koniku, jak mu panev pritlacuji k podlozce s tim, ze tu stranu, na kterou se zataci mam stlacit vic, tak dnes u toho absolutne tu hlavicku nezveda 😢 Nevim co si mam myslet. Zacinam propadat panice, ze to paseni snad nikdy nezvladne 😢

aleachim
7. říj 2009

zelmirka, já to naprosto chápu, ale když mamka začne cvičit, slyší dítě plakat, tak je jasné, že má hrozný pocit a tak hledá útěchu, tak jako já. No, a ty jsi my napsala, že je to pro děti strašně psychycky náročné a může jim to uškodit a já se úplně složila, že ji ubližuji. Beru, že máš na vojtovku jiný názor, ale maminky sem chodí pro podporu, ne proto, aby je někdo odrazoval. Nemyslím to zle, ale ty jsi ty miminka nikdy neviděla, tak asi těžko posoudíš přes net, zda to potřebují či ne.

katka2808
7. říj 2009

senja,
aj ja mam ten pocit ze to nikdy snad nezvladne. nas maly ma uz vyse 4 mesiace. dva tyzdne cvicime taky ten cvik co sa tlaci prst pod bradavkou, ale mam pocit, ze to vobec nepomaha, prave horsie. na brusku dviha len zadocek, ale hlavku mal posledne dva dni polozenu... inde na nete sa na forach vyjadrovali mamicky k tomu, ze ich babatka su neradi na brusku, ale normalne sa dalej vyvijali, v 6. mesiaci sedeli atd a ze sa to casom normalne spravilo ... tak obcas rozmyslam, ci to vobec ma zmysel... a mozno cvicime zle... ☹ zajtra mame kontrolu, budem mudrejsia. je tam taka neprijemna sestra, tak snad mi nevynada... 😕