Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

katka2808
7. říj 2009

kacci, ten cvik s tym bodom, co sa stlaca pod bradavkou... ja ho najdem tak, ze v strede na syncekovej hrudi si najdem taku tu jamku, tam konci hrudna kost a idem potom prstom smerom doprava ci dolava az pod bradavku. sestra vravela, ze by pri tom cviku mal malinky kopat nozickami a plece oproti /ked mu drzim prst pod pravou bradavkou, tak rameno lave/ by mal tlacit akoby dolu smerom k podlozke... nuz, ja neviem, ja som si to velmi nevsimla... aj ked nozickami kope, ale to robi vzdy... mne sa to tazko cvici, lebo nas malinky je prave vo veku, ked sa uci otacat a preto ma rad teraz polohu na boku, vkusa sa vrtí a otaca ... no a zatial velmi neplace, aj ked obcas ano, ze mu drzim hlavicku, ale ono asi preto neplace, ze cvicime len tento jeden cvik... ostatne su mozno drastickejsie, neviem...

elisbet
7. říj 2009

senja+katka 2808/a další pochybující/:Ahoj holčiny,nezoufejte a cvičte,výsledky nejsou vidět hned a nějaký čas to trvá,každé děti je originál a reaguje jinak,některé po 14 dnech cvičení a třeba u nás to bylo až po 3 měsících 😉 Chce to zatnout zuby a vydržet,z výsledků se budete radovat hlavně vy 😀 Asi většina z nás si tu prošlá tím,zda cvičí správně a zda to má vůbec cenu,ale když pak vidíte jak se váš prcek začne otáčet,lézt,sedět.chodit....máte ohromnou radost,že to zvládl a vy jste mu k tomu pomohli 😉 Jak zmiňuje Katka 2808,možná by to zvládl i sami,ale s jakou výbavou do budoucnosti?Asymetrie,skolióza,bolesti zad atd. 😠 Já si to na triko nevzala a nikdy si nebudu nic vyčítat,udělala jsem pro svoje dítě maximum,je z ní krásná,šikovná a veselá/žádná trauma nepozoruji 😒 /běhajicí holčička,takže nezoufejte děvčata,ono to všechno přijde a budete se radovat víc než mamky,které to dostanou"zadarmo" 🙂

aleachim
8. říj 2009

elisbet, napsala jsi to nádherně. Nemohu než souhlasit.

aleachim
8. říj 2009

holky, jak vůbec dopadl sraz cvičitelek a jejich cvičenců??

katka2808
8. říj 2009

ahoj kočky,
tak nam pridali dnes dalsi cvik, len nie som si ista, ci si ho pamatam...

chcem sa ta spytat, ci niektora cvicite aj taky ten cvik, ked je babatko na boku a ty mu zozadu tlacis na panvu a lopatku? lebo ja si uz nepamatam, jedno tlacis akoby jednym smerom a druhe akoby protitlak... uz neviem, ktory bod mam kam tlacit, uspech bude, ak vobec najdem tie spravne body ... 😒

aleachim
8. říj 2009

katko, na předchozí stránce tento cvik (snad je to on) popisuje docela dost dobře blandík.

keba
8. říj 2009

alechim:srazík jsme museli přesunou až po novém roce!Petul.a nemohla....ale doufám že po novém roce nám to už výjde a setkáme se a třeba nás i přibude,ne?

aleachim
8. říj 2009

keba, já bych i jela, ale je to komplikované. Stavíme barák a tak víkendy trávíme tam. No, uvidíme 🙂 .

kacci
8. říj 2009

Katko, prosím tě, a ten bod pod prsem je jakoby mezi žebírkama nebo už pod? Když jsem byla u té rehabky, tak jsem měla pocit, že jsem měla prst mezi žebírkama, tak to tak pořád dělám - nožičkama kopou i pěstičky rozevírají, ale je otázka, jestli by to nedělali vždycky. Z tvého popisu mám trošku pocit, že by měl být až pod nimi...ach jo. Ještě mi říkala, že poznám, že mimi zatíná svaly - jenže naše Karolínka má 3 měsíce a 6,5 kg, tam se ty svaly trošku ztrácí🙂))))))))

senja
9. říj 2009

elisbet Asi mas pravdu. Ale asi nas chapes 😉 Treba nas mrnous za poslednich par dnu dost povyrostl do delky, takze najednou nam hlavu nezveda temer vubec. Mozna je to shoda nahod, ale mne se to nejak kryje s tim, jak jsme zacali cvicit Vojtovku ☹
Zjistuji, ze u naseho prcka je to geneticke - manzel ma silenou skoliozu a hodne trpi bolestmi zad. Driv se to asi zas tolik neresilo, ale manzela ani nenapadne z toho obvinovat svoji mati. A tchyne uz vubec nic nechape, dokonce se jeste chlubi tim, ze manzel jako maly nelezl, tak ho zacala tahat za ruce, aby rovnou chodil 😅 No, ale to uz jsme opravdu nekde jinde 😉

elisbet
9. říj 2009

senja:Já tě určitě chápu,já sama kolikrát pochybovala jestli s tím neseknout,vždycky když jsme přestali z nějakého důvodu cviit/nemoc,očkování/,tak Barča začala dělat něco nového/otáčení,váleni sudů apod/Tak jsem si říkala,jak je možné že necvičíme a ona válí sudy? 😕 Alle vše souvisí se vším,zrovna jako tvůj prcek nezvedá třeba tedˇhlavičku,protože mu Vojtovka dává zabrat a on posiluje ty správné svaly,které před tím nepoužíval,tak Bára zase po odpočinku,začala dělat něco nového 😉 Určitě ještě vydrž a kdyby se to pořád nezlepšovalo,tak vám určitě rehábka řekne co a jak 😉 Co se týče genetiky,tak nám taky na rehábce řekli,že má Bára hypotonii rodovou,i když to na nikom z rodiny nepozoruji a ve vývoji bylo vše jak má být 😀asi už si neveděli rady,když nebyla předčasně narozená,porod bez problémový a vše neurologická vyšetření ok 😉 Dodnes nevím jestli je hypotonie opravdu dědičná 😀 A názory tvé tchýně raději nebudu ani komentovat 😠Ale máš pravdu v tom,že dříve se to určitě tak neřešilo,proto je dnes tolik lidí se skoliozou a bůh ví čím ještě a toho my ty naše prcky ušetříme 😀
tak držím palečky,atˇmalý začne brzy správně pást koníčky 😀

elisbet
9. říj 2009

senja: tedˇčtu zpětně a nemůžu nikde najít z jakého důvodu vás vlastně nechali cvičit Vojtovku?

senja
9. říj 2009

elisbet Take asi hypotonie - maly je dlouhy a hubenejsi. Takze spatne paseni koniku a zataceni na jednu stranu. U paseni spis zveda zadek a dela letadlo ☹ Mam takovy dojem, ze to zataceni se mu objevilo teprve nedavno a koniky od zacatku sice pasl jen nekdy (rikali jsme si, ze je lenoch, protoze se o to nekdy ani nepokousel, jen si na brisku cucal pesticku 😀 ), ale ted uz je nepase temer vubec, takze proto ten pesimismus ☹ U mne prave take zadne komplikace u porodu a maly mel dokonce i perfektni Apgar 10-10-10, psychicky se podle nas vyviji dobre (brzo zacal se zvatlanim, odpovida na usmevy, vede "dialog" apod.), tak fakt nevim cim to je 😒
Jinak ja svoji tchyni take nekomentuji, je svihla 😠

elisbet
9. říj 2009

senja:pokud by šlo jen o pasení koníků,tak ve 3 měsících ještě nemusí být dokonalé,kor u chlapečka/maminky klučíku at´ se nezlobí 😉 /,ale pokud jde o stáčení k jedné straně,mohl by mít pak predilekci,preferovat více jednu stranu a z toho mít pak špatné držení těla atd.,tak tam bych možná problém viděla!Ale být tebou,tak se ještě zeptám,z jakého důvodu cvičíte,i pro tvuj klid a získání více info 😉

katka2808
10. říj 2009

aleachim,
dakujem. myslim, ze je to presne ten cvik, co popisuje blandik. aspon som tam nemusela hned opat volat, ze kde tlacit ktoru stranu, lebo som si nepamatala ci panvu k sebe a lopatku od seba alebo naopak...

elisbet, mas istotne pravdu, ja sa chvilu premaham, aby sme isli cvicit, lebo nechcem mojho nadherneho chrobacika mučit, a zvlast ked sa este tesne predtym na mna usmieva, ale premozem sa a cvicime 3 x denne, aj ked chudatko place. no co uz... neskor by som si mohla vycitat, ze som s nim necvicila... ono, su take dni ako dnes, ze malicky nadherne vysoko mi dvihal hlavicku pri paseni konikov /este pred par dnami skoro vobec/ a zda sa, akoby sa uz zacal aj otacat z bruska na chrbatik... a neviem, ci je to tym, ze "vojtíme" vyse dva tyzdne, ale aj tak to potesi a vtedy si clovek povie, ze cvicit treba... ved sama by som si vycitala, ze aka som to mama, ked s nim cvicit nechcem... ono, aj cela vychova bude predsa o tom, co chcem ja rodic od toho dietata a nie co chce dieta, lebo ono v tom veku este nevie, co je pren dobre... aj ked sa mu to mnohokrat nebude pacit...

petrach
10. říj 2009

holky mužu dotaz?
cvičite před jidlem,nebo kdy? my před jidlem a nekdy byvá tak uplakany a vzteklí,že nechce příkrm a musím dat mlíko..jestli je to tím 😒

senja
10. říj 2009

petrach Tak my mame reflux, takze hlavni pozadavek - aspon 1 a pul hodiny po jidle. Takze pokud je mrzuty, cvicim pred jidlem - jen rychle si zacvicit a hned placiciho k prsu.

elisbet Jo, myslim, ze mame napsano, ze je tam i naznak predilekce. Je to nejak nebezpecne? Ja uz prave nechci ani googlovat, vzdy jsem z toho vydeseno, co vsechno je na internetu 😨

elisbet
10. říj 2009

petrach:načasování cvičení je asi ten nejtrvrdší oříšek 😀 necvičit když je unavené,těsně před spaním,přímo po spaní,né po jídle,né přímo před jídlem,dodržovat časové rozestupy,tak kdy tedy vlastně cvičit? 😕 Ze začátku jsem se v tom trochu plácala 😀 cvičila jsem také před jídlem,ale byla vždycky moc uplakaná,asi už myslela na mlíčko 😀 a moc toho nenacvičila,tak jsem pak začala cvičit tak 1 a 1/2 hodinky po jídle,nejlépe když měla dobrou náladu,tak se třeba alespoň první cvik obešel bez breku 😉 Nevím jak dlouho už cvičíte,ale časem to určitě všechno vychytáš k oboustrané spokojenosti 😀
senja:predilekce není nebezpečná,když je odhalená brzy a začne se cvičit 😉 Jedná se o to,že mimčo točí hlavičku jen k jedné straně,u novorozenců je to normální,ale do 6 týdnů by mělo mimčo zvládat otáčet hlavičku na obě strany,když to nezvládné a není ochotné ji otočit ani když mu pomáháš,jedná se o predilekci a mělo by se začít cvičit!Žádné podkládání plínkou a podobně nezabírá,mluvím z vlastní zkušenosti 😒 Pokud se necvičí,dítě preferuje jen jednu stranu,zkracuje se svaly a dochází nejčastěji ke skolióze páteře,ale i asymetrii obličeje,hrbení a další!
A máš pravdu,já byla taky kolikrát vyjukaná,co jsem si na netu přečetla o hypotonických dětech,ale holky tady mně vždycky uklidnily a hlavně jsem věřila Báře,že to všechno zvládne a ona mě nezklamala 😀
Takže holky,věřme ve své děti,oni důvěřují nám a jednou nám to všechno vrátí/doufám/ 😀 😀

petrach
10. říj 2009

elisbet cvičíme skoro od narození,asi od mesíce..ale fakt před tím objedem cítím že nejí proto že už je toho na nej asi moc..
ten den je moc kratky,pořad organizuju čas ,co kdy,cvičíme a ja ješte odsavam mlíkol.abych se nenudila..
jsem si říkala,že až jednou docvičíme a nebudu odsavat,co ja budu delat celí den 😀

jmisa
11. říj 2009

Ahoj, taky jsme dostali cvičení. Neuroložka nám řekla, že malej špatně pase, moc zaklání hlavinku, takže mám držet zadeček, fixovat tělo a bránit hlavince v záklonu. Děláme to od čtvrtka a Alex přestal používat ruce u pasení, vypadá jak lachtak a už vůbec rád nepase. Když ho dám na bříško a nevšímám si ho, tak vidím sama ten faldík na krčku, co tam prý nemá být, ale když ho "upravím" a zafixuju, tak to zabalí a přestane pást, roztáhne ruce a jen se snaží zaklánět hlavu.

No a pak se dr. zdálo, že málo zvedá nožičky, takže máme ten cvik - zafixovat hlavičku, druhou rukou mačkat bod pod prsíčkem a mimčo zvedá nohy. To nám šlo, ale zase od včera jsem si všimla, že mu jde líp pravá strana, levou nožku zvedá hůř a tím pádem si pomáhá tak, že zadeček se snaží dát na prvaou stranu, tak mu ještě bráním v tom, ale to bych potřebovala několik rukou navíc a hlavně nevím, jestli dělám dobře, že mu bráním. Na pravý straně jsou vidět svalíky a levá strana bříška se mu spíš vybouluje.

Přitom hlavinku vžda dával spíš na levou stranu, má ji tam taky slehlou. Sice se točí na obě strany, ale levá vede. Triky s otočením postele nebo směru jak spí, jsou mu fuk, klidně koukal do zdi. Takže hlava na levou stranu a zadek na pravou. Přijde mi to ještě horší, než když jsme k dr. šli.

jmisa
11. říj 2009

Jo a stím cvičením - cvičíme tak půl hodiny před jídlem, což je u nás hodinu a půl po jídle. Mladej jí po dvou hodinách, teda naštěstí jen ve dne, v noci chrní krásně.

katka2808
11. říj 2009

ahojte,
tak my cvicime hodinu alebo aj viac po jedle, aby negrckal moj malicky. a na inom nezalezi, lebo viem, ze tak ci tak plakat bude, takze ci ma dobru naladu, alebo zlu, idem s nim cvicit.

este som sa chcela spytat. ja viem, ze je to asi individualne... ale, kedy ste asi postrehli prve pokroky? nas malicky posledne dva dni krasne pasie konikov /dufam, ze to nezakriknem/, predtym to bolo ovela horsie... neviem... ze by to bolo tym, ze nam pridali ten druhy cvik, co sa mu tlaci panva a lopatka zaroven? strasne pri tom place, ale asi to zaberá

petrach
12. říj 2009

jmisa naše rhb me učila že pokud se u toho cviku z bradavkou točí a kroutí,tak palec dej pod bradavku a zbytek prstu mu dej přes bříško na bok,ne na bříško,za nej a jakoby na druhé žebra a tím ho ukurtuješ a ani se nehne..u nas to platí..

katka2808 ono se kolikrat zda že nic nedelají a že pokrok není,ale my to nepoznáme,ja jsem se až ted naučila poznavat co umí noveho,jsou to maličkosti,jako třeba jak dava ruce při pasení,jak moc se zveda ze bříška nad podložku,není pasení jako pasení..určite pokroky mate,jen je nevydíš..od toho je rhb,aby ti řekla co a jak,naše je na tohle super,třeba se me zepta jestli delá to a to a ja říkám že ne,a pak doma zjistím že vlastne jo,jen me to netrklo do očí 😉

kalerat
14. říj 2009

ivuska23 • 2d • Dnes v 17:11
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, nebo potřebuji spíše poradit a asi i psychicky podpořit. Dnes jsem byla s malým poprvé cvičit vojtovu metodu.Má hlavičku jen na jednu stranu. Chtěla jsem se zeptat, jak se snima cviči doma? Jsem z toho zničená, když vidím, jak ten můj drobeček pláče.Snad bude někdo hodný a opoví mi. Předem děkuji Ivka

ivuska23
14. říj 2009

Ahoj, jsem tu nová. Včera mi neuroložka řekla, že malej musí chodit na cvičení. Máme Vojtovu metodu a držim hlavičku a pod prsíčkem mačkám bod. Chci se zeptat jestli u toho vůbec někdy přestane brečet a jestli to pomáhá. Byla jsem dnes poprvé a jsem z toho vyjukaná jak malá holka. Brečela jsem tam, naštěstí byla sestra hodná 🙂 prosím písněte mi někdo kuju

elisbet
14. říj 2009

Ahoj holčiny,tak jsem dnes byla poprvé s Bárou na cvičení v rodiinném centru a zas tak nadšená jsem nebyla ☹ Báře se tam evidentně líbilo,ale já nevím,jestli to té její hypotonii nějak pomůže 😒 Trvá to 45 minut,půl hodinky se při říkankách různě protahiue,běhá a skáče do kolečka a skáče a houpe na míči,zbývajících 15 minut se postaví opičí dráha a ta mi přišla nejlepší/klouzačka,tunel,trampolína,chození po lavici atd/ 🙂 Prostě mi to asi po vojtovce přišlo moc málo cvičení 😀 Chodíte taky někam a jestli ano,probíhá to tam obdobně?Nevím jak se mám rozhodnout,drží mi místo do pondělka,tak když tak prosím písněte,co si o tom myslíte 😉 Cvičitelky jsem se ptala a ta mi řekla,že na posílení svalů je nejlepší plavání/což u nás po řadě nemocí jako možnost odpadává/ ☹

amira55
14. říj 2009

Ahoj Kalerat a kam chodíte cvičit?No cvičí se s něma podle toho jak ti doporučí fyzioterapeut většinou 3-4x denně...Neboj když se zatnou zuby zvládnout se to dá my cvičíme stále a už si ani nedovedu představit den bez cvíča🙂Jo jinak jsem se chtěla zeptat proč jste začali až tak pozdě???A co malý zvládá?Kdyby tě něco zajímalo písni jo a co máte za cvik???

amira55
14. říj 2009

Beru zpět🙂🙂🙂Ty jsi pouze přepisovala zprávu ivusky 😀 jsem to ale popleta 😉 tím pádem půlka zprávy ztrácí smysl-tak nic holky mějte se🙂

petrach
14. říj 2009

ivus ja brečela taky,vydrž bude to lepší a lepší..malí jednou brečí a podruhé vykláda,podle toho jak je naladený..určite to pomáhá,jen musíš vydržet

gartneroval
14. říj 2009

IVUŠKA23- ahoj, mi jsme měli ten stejný problém, už od narození nám malá dávala hlavu jen na jednu stranu, ale řešit jsme to začali až jí byli 4 měsíce a to už měla hlavičku řádně placatou z jedné strany, no hrůza. Nepomáhalo žádné podkládání, otáčení hlavičky, prostě nic, byla jsem z toho zoufalá, prostě se mi z toho chtělo pořád brečet, v noci jsem k ní pořád chodila a hlavu ji otáčela, ale nemá to cenu, prostě se to musí vycvičit. Asi má zkrácený sval na krčku, že? Malá to měla, proto mimi nemůže tu hlavičku otočit. No, šli jsem na rehabilitaci a začali jsme tím cvikem co máš ty, no děs, doma jsem bulela, nechtělo se mi do toho, protože nesnesu když malá pláče, ale překonala jsem to a cvičila 3 až 4krát denne, většinou 3krát denně, víckrát mi to nevycházelo. A po týdnu jsme jeli na další cvičení a představ si, už byl vidět výsledek, no a cca za měsíc už hlavičku otáčela normálně na obě strany, všimla jsem si toho třeba u hraní, když spinkala, tak to pořád tu hlavu točila špatně, ale tam byl spíš problém pak v tom, že jí ta hlava padala na tu placku, n oa je tomu tak měsíc co už točí krásně hlavičku i při spánku a já jsem štastná jak nikdy, odpadlo mi tolik nervů. Přiznám se ale, že po prvních pozitivních výsledcích jsem to pak trochu šidila to cvičení, třeba i jenom 2krát a někdy se mi stalo že i 1krát denně, ale pak jsem z toho měla špatné svědomí, chodíme tam asi pět měsíců a budeme končit, už si i všímám, že hlavička se nám začíná spravovat, je to i tím, že už lozí a je většinu času na břichu. Jsou to děsný stresy ale to zvládnete, taky ještě obča dostaneme nějaký cvik, když se jim něco nezdá, třeba že by se už měla rozlozit, ale to už nejsou takové nervy, to už tak neřeším. Hoooodně štěstíčka a at vám to rychle zabere. 😉