Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

lendaw
19. led 2011

Tak já nevím, jestli ten první cvik dělám správně. Bětuška u něj přitahuje kolena k hrudníčku, obě najednou a ruce si strká do pusy 😒 Ani jedno na rhb nedělala 😖

virivka
19. led 2011

@lendaw aj my sme zacali s tymto cvikom. Druhy cvik nam pridala po mesiaci. Prve vysledky boli u nas vidiet uz po tyzdni. Ale este stale to nie je uplne v poriadku. Aj moja malicka teraz velmi casto pri nom pcha rucicky do ust, ale ked som sa pytala na rhb, tak mi sestricka povedala, ze pokial aspon nozicky dviha je to v poriadku.

monnaa
19. led 2011

@lendaw @virivka - pri cvičení by nemali ručičky do úst, dieťa nemá mať ani cumeľ, lebo to ,ôže narušiť samotné cvičenie. Ja som pri cviku na chrbátiku keď bol syn ešte maličký fixovala obe ruky , aby nimi nemohol manévrovať

lendaw
19. led 2011

@monnaa jak jsi zvládla držet hlavičku,mačkat ten bod na žebech a ještě držet ručičky? 😕 Já na to mám asi málo rukou 😅 Zkusím to manželovou pomocí.

virivka
19. led 2011

@monnaa ja som zase niekde citala, ze cumel moze mat(ale malej ho nedavam pi cviceni). Nema mat nahodou dietatko pri tomto cviku jednu ucicku volnu? Lebo nam povedala sestra na rhb, ze tou volnou rucickou ma tiez zacvicit, urobit nou obluk.

fraufrt
19. led 2011

Chcem reagovat na ten cumlik. Nasa rehab.sestra nam cumlik odobrila, ale ked ju zastupovala ina sestricka, cumlik jej okamzite zrusila. Ze vraj ten cvik nieje efektivny a dieta mam nechat vyplakat, cim sa viac namaha, viac krici, viac cvici. Trhalo mi to srdce, mala ak aj dovtedy pri niektorych cvikoch neplakala, bez cumlika jacala ako besna, cvicenie sa nedalo zvladnut, nemohla som ju udrzat v spravnej polohe (boli to najhorsie dva tyzdne cvicenia). Potom sme isli opat k nasej sestricke a ta, ze cumlik je v pohode,ze pri cviceni, nieje dolezite ani cielom, aby dieta revalo, ale aby spravne cvicilo a pokial ju cumlik ukludnuje, je to v poho. A ked sa mala zacala lepsit, tak aj cviky sa upravovali tak, ze aj v rucickach mohla a moze mat teraz hracku, len aby som s nou nebojovala, udrzala ju v spravnej pozicii. Je to individualne a treba sa riadit aj vlastnym instiktom a pocuvat dieta....urcite aj my mame cviky, ktore bez kriku nejdu, ale vzdy cvicime s cumlikom. Odputavanie pozornosti je dovolene!!! 🙂

tinika
20. led 2011

@fraufrt zaujimave 🙂 s tym som sa nestretla .)

lilin
20. led 2011

@fraufrt teda to jsou snad první takové názory co čtu.... naše rhb dudlíka nedovolí a ani hračku do ruky ne, pokud hodně křiči tak ji třeba něco ukazujem ale nedotýkáme se jinde aby jsme nenarušly dráhu kterou obnovujem. kdybych Nikolce dudlik dovolila tak bych se cvičení asi nedočkala, musim ji vyloženě nechat vykřičet pak cvičí hezky, jakmile začnu uklidnovat tak je po všem.

fraufrt
20. led 2011

@lilin
@tinika posialam celkom dobre citanie, i ked urcite toho mate nastudovane az,az... 😉 (uplne na konci je nieco o cumliku), http://rehabilitace.org/?page_id=14 mozno i preto mame povolenu i hracku v rukach, lebo mala ma hypertoniu a udrzat ju je "fakt fuska" aj pre rehab.sestru.... a mozno aj preto, ze celkom pekne napreduje. 🙂 drzim palce vsetkym cvicitelkam a ich detickam, drzte sa. 😅

tinika
21. led 2011

@fraufr tak mozno preto ze hypertoniu, my sme mali opak, hypotomiu 🙂)

lilin
21. led 2011

@fraufrt @tinika no a my máme oboje a hračku nám jen ukazuje 😀 😀 zlatá střední cesta 😀

monnaa
21. led 2011

@lendaw
@virivka - ja som fixovala jednou rukou ručičku čo išla pozdĺž tela / na tej strane kde sa tlačí pod bradavkou / a zároveň som stláčala prstom bod pod bradavkou. Druhou rukou / spodnou časťou predlaktia / som fixovala hlavičku v 30 st. uhle a prstami tejto ruky som pridržiavala druhú ručičku asi v 90 st. uhle v lakti + niekedy som aj tlačila aj na bod nad laktíkom. Tú druhú rúčku som ale fixovala len keď si ju strkal do úst alebo sa ňou škrabkala a podobne.

monnaa
21. led 2011

@tinika - dodatočne gratulujem k úspešnému ukončeniu cvičenia !!!! 🙂 🙂 , až teraz som čítala trochu spatne diskusiu. To je super správa !

virivka
21. led 2011

@monnaa my to cvicime trosku inak: hlavicku ma mat rovno, rucicku na strane, na ktorej tlacim bod ma fixovanu a druhu ma volnu. Tou volnou ma urobit taky oblucik. Zaujimave, ze ty si to takto cvicila. Som myslela, ze tie cviky su rovnake.

monnaa
21. led 2011

@virivka - ten cvik je podobný ako náš, len my sme mali tú hlavičku otočenú 30 st. smerom k tej strane, kde sa tlačí pod bradavkou. Aj ja som sledovala druhú nefixovanú ručičku zo začiatku, ale keď si ju začal dávať do ust a podobne, tak mi to takto poradila rhb sestra priamo v Olomouci, kde sú dá sa povedať naozaj špičky v cvičení Vojtovky.

fraufrt
21. led 2011

@lilin dobre som to pochopila,ze mate aj hyper aj hypotoniu? Nikdy ma nenapadlo,ze moze byt aj kombinacia.

lilin
22. led 2011

@fraufrt ano máme oboje a po každé návštěvě je ve zprávě napsané bud to a nebo ono asi podle toho co zrovna vede. hypertonie na končetinách a hypotonie trupu. a z hypertonie končetin máme spatickej vývoj. naučila jsem se brát doktory s rezervou.... vše ukáže čas.. na diagnoza kolikrát moc nezleží.
děvčata nemáte někdo zkušenost s motolskou nemocnicí??? dětská neuro klinika??? v pondělí odjíždíme a na netu mají jen tak obecné informace.... (vlastně ani nevím co se chci dovědět, asi chci slyšet či číst že jsou tam super sestřičky a užasenej personál a hezký pokoje..... 😉 )

tinika
22. led 2011

@lilin ta to sa nenudite ked mate oboje

tinika
22. led 2011

@monnaa dakujem pekne vy este cvičite? tak nech to mate čim-skor za sebou

caara
22. led 2011

Holky,

našla jsem tuto diskuzi a ráda bych se přidala...
Najde se tu nějaká maminka, která má výrazně hypotonické starší dítě? Mám holčičku 22 měsíců, stále nechodí, pouze leze, staví se u nábytku, krom výrazné hypotonie má pupeční kýlu (a spoustu dalších drobnosti... 😖 )

Ač nám kolem jejího roku bylo doporučeno už jen lehce cvičit na míči, vývoj se nelepšil, tak jsme teď od prosince začaly opět vojtit... má to ale jeden háček... dcera totálně nespolupracuje, rve se se mnou, je to hooodně náročné a já to teda blbě nesu, hlavně psychicky...

Dcerka je naše malé sluníčko, bohužel kromě pomalejší hrubé motoricky se vyvíjí nestandardně i mentálně... nemluví, neukazuje, nereaguje na pokyny, dle posledního vyšetření je tak horko těžko na 14 měsících, v některých oblastech bohužel i na úrovni 8mí měsíčního miminka...

Důvod? Nevíme... těhotenství i porod v pořádku, v termínu. Bráška v pořádku. V roce jí dělali testy metabolických vad, genetiku... v pořádku. Teď nás krom odstranění nosní mandle (dlouho jsme se báli poruchy sluchu, i když teď dle reakcí víme, že slyší...) čeká vyšetření magnetickou resonancí...

Tak co, najde se tu maminka nějakého podobného zlatíčka? A pokud možno s dobrým koncem, potřebovala bych to jako sůl, protože stále ještě doufám, že má dcerka bude zdravá...

esh
22. led 2011

Ahoj maminky, ráda bych se taky přidala do diskuze. Matymu jsou 4 měsíce a musíme cvičit. Od začátku jsme preferovali levou stranu a v důsledku toho jsme špatně pásli koně. Přiznám se, je to hrozné. Bobek u toho moc pláče a mě připadá, že se vůbec nelepší. Spíš naopak, je hodně stresovaný a přestal se usmívat. Než jsme začali cvičit, měl ručičky krásně před tělem a skoro otevřené dlaně. Ale co cvičíme, často je zavírá a ručky háže za sebe. Taky přestal trochu zvedat nožičky a staví se do luku.Máte někdo podobné zkušensti? Nevím zda mám z léčbě pokračovat, aby mu to spíš ještě neublížilo. nebo ho možná moc pozoruji.

fraufrt
22. led 2011

@lilin tak nech vam to vsetko dobre dopadne, malicka je zlatucka, prajem prijemny pobyt. 😉

monnaa
23. led 2011

@tinika - no jasné, my stále cvičíme, i keď vraj chodiť budeme do 2 rokov, ale hypotónia bude stále ...takže podľa rhb sestry to potiahneme min. do 3 rokov 😒

@lilin - aj ja prajem podľa možností čo najpríjemnejší pobyt a máš úplnú pravdu, lekárom netreba až tak moc vo všetkom veriť, hlavne ke´d ide o naše ratolesti 😉
ahojky @caara , tvoja dcérka lozí po štyroch pekne skríženým vzorom ? Ak áno, tak by mala chodiť v blízkom čase. A chodí aj okolo nábytku ? Hmm, to je zaujímavé, že už v roku ste nemuseli cvičiť. Ja ti asi moc neporadím, lebo my sme mladší , ale výrazne hypotonický, takže cvičiť budeme ešte dlho. A držím palce na rezonancie, nech všetko dobre dopadne . Inak to je fajn, že máte genetiku aj metabolicke vyšetrenbia v poriadku ? A čo očkovanie ? Nezačala sa dcérka meniť po ňom ? Nie že by som chcela všetko zvalovať na očkovanie, ale poznám viacero maminiek čo im detičky začali práve po ňom zaostávať.

@esh - a kvôli čomu cvičíte : Ide o hypertóniu? Tu detičky totiž reagujú tak ako píšeš. No treba si na to cvičenie trochu zvyknúť, je to ťažké zo začiatku, ale neskôr si nájdeš režim, aj cvičenie pôjde ľahšie, a ke%d bude robiť synček pokroky, tak ťa to bude pozitívne motivovať 😉

tinika
23. led 2011

@monnaa oooj tak drzim palce nech sa to zlepšuje, a to jedno ako dlho, hlavne nech to pomoze 🙂 hoci viem, ako by si rada uz to mala z krku

culi79
24. led 2011

Ahoj, ráda bych se taky přidala do diskuse. Mám 4měsíčnho hlapečka a taky cvičíme. Začali jsme pře týdnem. Sama jsem vyhledala fyzioterapeutku, protože malej vůbec nepásl koně. Mám s tím už nějaké zkušenosti, protože se starším jsem pro hypotonii cvičila 9 měsíců, tak jsem tušila, že opět není něco v pořádku. Tentokrát to není tak špatné, není hypotonický, ale nakonec jsem se rozhodla, že cvičit budeme, protože u něj ještě přetrává reflexní stoj, což by už v jeho věku dávno nemělo být. Po prvních dvou dnech jsem viděla obrovský pokrok, malý začal krásně pást, ruce se mu ještě rozjely, ale většinou si je sám vrátil do správné polohy. Pak nám rehabka změnila držení u cviku a zdá se mi, že je to opět o něco horší, ruce se mu častěji rozjíždějí, tak jsem se vrátila k původnímu držení. V pátek jdeme na kontrolu, tak uvidíme, co s tím uděláme....Byla jsem po těch prvních dvou dnech celá šťstaná, i rehabka nás pochválila a říkala, že pokud to takhle půjde dál, tak to nebude na dlouho...tak doufám...

iwuskaaa
24. led 2011

@virivka presne tento cvik máme aj my 🙂 .
Zajtra ideme na neurológiu, kontrola po troch mesiacoch, som zvedavá, čo nám pani Dr. povie 😕 ...ach

karmenta
24. led 2011

Ahoj, dnes jsme byli na kontrole a byl nám přidán cvik na to aby si srovnala malá strany (pořád preferuje pravou) - držíme hlavičku a mačkáme prstem v mezižebří pod bradavkou.. Tak uvidíme zda se začne i na tu levou trošku otáčet 🙂

@culi79 prosím, co je to ten reflexní stoj?

slavkazv
25. led 2011

Ahoj mamičky, nás poslala neurologička k rehabilitačnej, že či by sme nezačali svičiť vojtovku (s tým, že mi povedala, radšej teraz ako neskôr.. z čoho som bola prekvapená). Malý má 7,6 kg a 4 mes. Ja mám ale pocit, keď sa zhováram s inými mamičkami, že dieťatko pozadu nie je. Mali ste aj vy taký pocit a cvičili ste? Mne sa to zdá dosť drastické a neviem či som toho vôbec schopná. Viete sa so mnou poradiť so skúsenosťou?

culi79
25. led 2011

@karmenta reflexní stoj je, když vezmeš dítě po pažema (nesmí se ti do nich zaklesnout) a postavíš ho na nožičky a zatížíš šlapky váhou jeho těla, tak od 3 měsíců už by nemělo udržet váhu svého těla. Je to jedna z poloh na vyštření vývoje kojence. Náš samozřejmě stojí a kolínka se mů vůbec nepodlomí. Svou váhu by měli začít pomalu držet tak od 6. měsíce. Reflexní stoj je novorozenecký reflex, který by měl vyhasnout..... dneska jdeme k naší mudr a 7.2. na kontrolu na neurologii, tak se tam budu muset zeptat, co to zanemná. Je mi ale divné, že na přišla až rehabka minulej týden... tak nevím...

@slavkazv a proč tě neuroložka poslala na rehabilitaci, kvůli tomu nepřitahování hlavičky? Pokud to děti nedělají, tak mají většinou ochablé šíjové svalstvo. Neznamená to, že by byl malý něja opožděný jinak ve vývoji. Náš taky jinak všechno dělal, kromě toho přitahování. Nám neuroložka řekla, že na vojtovku to není a ukázala nám jeden cvik, tak jsme ho doma dělali a pomohlo to, ale u vojtovky jsme nakonec stejně skončili, protože přestal úplně pást koníky a to s tím asi taky souvisí...

slavkazv
25. led 2011

je tu niekto kto začal iba cvičiť vojtovku?