Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

lendy1
18. lis 2008

simi, CKP u nás bylo diagnostikováno jako u andulky.
Ze začátku jsme měli strašně moc potíží, nejvíce s centrální hypotonii, do 6.měsíců se díky Vojtovce skoro vše srovnalo a zbyla jen ta hypotonie 😝 David byl od narození o cca 2.měsíce pohybově pozadu.

Anet, u nás to bylo trošku jinak než u vás-tvůj Davídek to vezme z toho houpání rovnou do lezení, je to už jen otázka času - tak pár dnů, max. pár týdnů.
Náš David se nejdřív všude plazil, pak se začal houpat na kolínkách a když chtěl dopředu, tak slezl na to plazení, s tím lezením jsem mu musela pomoci. Aby nešel ihned do plazení, ale byl na 4, tak jsem mu dávala do cesty překážky (nohu, krabice...), aby musel jít do vyšší polohy a ne do toho plazení. Pak jsem ho ze začátku trošku přidržovala u lezení a během asi 3dnů se rozlezl sám.

lendy1
18. lis 2008

jsem napsala teda pěknou blbost, byl vždy pozadu o 2 měsíce, ale projevilo se to až kolem toho 3.měsíce ne od narození 😀

marusch.mat
19. lis 2008

Simonko - u Verunky byla taky prvně před tím, než proběhlo komplexní neurologické vyšetření diagnostikováno CKP III. (Centrální koordinační porucha se diagnostikuje totiž všem dětem, které mají nějaký problém, než se dá zpřesnit diagnoza) S malou jsem začínala cvičit kolem 13 měsíce, a to měla kolem 12 kg ale nakonec jsem se naučila ji držet, během 14 dni cvičení se malá rozlezla.

Jinak jsem našla novou zajímavou stránku http://rehabilitace.org/?page_id=14

simonka2007
19. lis 2008

andulko bolo mi to divne mysleli sme si ze to preto ze mala je tucna je pohodlna...ze to pride samo z dna na den.ale kazdy mi hovori ze na to je detska lekarka aby si vsimla nieco zle 😢 lendy ale vam to zistili ovel skor a to sa lepsi cvici.marusch.mat a tvoja veronka si sadne sama??ako jej robili vysetrenie ?mi sme sli k neuro poobzerala si ju a napisata tazka ckp 3 trimeon doporucila liecbu lucetam a piridoxin,no mi sme sli este k inej neuro do kosic a ta nam povedala ze; lahka ckp,ctp a ze mala ma na nozickach zle slachy zato je na spickach[sama sa nepostavi iba ked ju postavime drzi sa postielky tak trochu stoji na spickach] povedala nam ze mam jej masirovat paty a natahovat slachy robit vojtovku doporucila lieky magneb6 tebokan tak jej to davam.ten lucetam a piridoxin jej nedavam. tak neviem co je lepsie.

marusch.mat
19. lis 2008

Simonko Verunce už jsou 4 roky, takže už téměř vše dohnala. Vyšetření - prohlédla ji neuroložka a dva měsíce po tom, jsme si šli na tři dny do nemocnice, udělali ji odběr krve , poslali nás do Brna do dětské nemocnice na vyšetření EMG. Po těch vyšetřeních ji diagnostikovali centální hypotonický syndrom - snížené napětí ve svalech.
Ty šlachy ji opravdu masíruj, aby se jí ještě víc nezkracovaly. A cvičit určitě dál, ona je asi tvoje malá hodně jakoby křečovitá, že?

simonka2007
19. lis 2008

marusch.mat ja len nechapem ako neuro v kosiciach mohla zistit pohmatom ze mala ma slachy.netreba na to urobit ine vysetrenie? nejaky rengen alebo neviem,ta prva neuro u nas v michalovciach mi povedala ze na vianoce mala bude chodit ze jej treba len trochu pomoct vojtovkov ,neposielala nas na nijake ine vysetrenie a ze mame k nej prist na kontrolu 1/2009 mala nevedela vobec liest teraz sa zacala plazit na kolena nevie sadnut sama si nevie tak mam strach aby nebola na vozicku ,som s toho smutna tak uz myslim na to najhorsie.a tvoja verunka nebrala alebo neberie ziadne lieky?

andulka4
19. lis 2008

Simi k čemu máte ty léky? Davídek má CKP 1stupně a centrální hypotonický sindrom....a vlastně máme naordinováno pouze cvičení....žádné léky nebereme. Neboj vše vycvičíte na vozíku nebude 🙂

ad ty šlachy...to pozná dr i tím jak má vtočené šlapky u nožiček.

marusch.mat
19. lis 2008

Simonko ono je to vidět už na pohled, když se zkracují achylovky tak se nožičky vtáčejí špičkama dovnitř a nejde nožiška zflexovat ( dát jak to říct do fajfky prostě lýtko a nárt neudělají pravý úhel). A neboj na vozíčku nebude. Mě malá také v roce neseděla, nelezla, ale díky poctivému cvičení stihla chodit v 18 měsících. Léky nebrala, protože na ochablé svaly léky nejsou.
Andulko, oni žádné léky na hypotonii nejsou, na hypertonii ano.

lendy1
19. lis 2008

my měli do roka Pyridoxin, ale je to jen vitamín, dá se volně koupit v lékárně. Často ho předepisují nedonošencům kvůli dozrání nervové soustavy. Ale jeden dr. řekne, že dávat a další, že je to zbytečnost.

marusch.mat
19. lis 2008

Tak ten Lucetam se dává i pro snižování křečí a k usnadnění okysličení mozku. Takže malá od Simonky má možná hypertonii ( tam je to svalstvo jako křečovité)

silrej
19. lis 2008

Ahojky, chtěla bych se vás zeptat, zda mi nemůžete doporučit nějakého dobrého fyzioterapeuta/fyzioterapeutku na cvičení Vojtovy metody...děkuji moc! 🙂

lendy1
19. lis 2008

silrej, z Prahy?

andulka4
19. lis 2008

Chodím ještě na jiný chat a tam byla nedávno holčina s chlapečkem 8měsíců na operaci právě těch šlach. Kvůli tomu prý nedokázal udělat jednoduchý pohyb jako otočit se z bříška na záda a opačně.

Simi nechci být v žádném případě nějak netaktní ale myslím si že něco tvá dětská doktorka asi zanedbala :(

silrej
20. lis 2008

Lendy, ano z Prahy... 🙂 Cvičíme vojtovku tedy teprve týden, ale přeci jen bych se poradila ještě i jinde než kam nás poslali z neurologie, protože je to ve stejné budově... 😅 My totiž nosíme od 6 týdne třmínky kvůli kyčlím a díky tomu Kája byla lenivá pást koníčky, také točíme hlavičku na levou stranu a celkově nemá posílené tělíčko...ani se nedivím, protože ty třmínky má po celém těle a celý den, tak v tom moc tělocviku nanadělá...a tak jsme skončily u vojtovky! 😖

lendy1
20. lis 2008

silrej, tak já ti hodím kontakt na perfektní RHB sestru do IP 😉 Jezdili jsme k ní až z Lbc

silrej
20. lis 2008

Děkuji Lendy. 🙂

simonka2007
20. lis 2008

ahojte vsetky ten lucetam jej nedavam odporucili mi radsej tebokan4percentny lebo je na cisto prirodnej baze a magneb6 to je vitamin tak uvidime,cvicime poctivo 3xna den zatial lezie ale na kolena nepojde,pred cvicenim nevedela nic len sa otacat z brucha na chrbat a opacne.cvicime od 11.11.08.a co sa tyka deckej lekarky kazdy mi hovori ze ona to podcenila kde vsade pojdem s malov tak sa ma pytaju ci chodim pravidelne na poradnu jasne ze chodim staram sa ako naj.viem.mame doma skoro 7r.syna a ten po 4vobec nechodil mal rok a 10 dni ked sam zacal chodit proste ziadny problem s nim nebol vazil 2510kg,mala vazila 2690kg.a dnes som sla a zobrala som od deckej lekarky zdravotne karty,dala som k inej lekarke.svokra mi radi aby som na nu dala staznost uvazujem o tom ,co by ste mi poradili???

marusch.mat
20. lis 2008

Simonko, nevím ono je to těžké, když si viděla, že se malá nejde ve vývoji kupředu, měla si trvat na na vyšetření. Já šla tedy taky až v téměr roce na neurologii, ale malá, se otáčela na bříško, pivotovala, plazila se, i na kolínka se dostala, takže když se do pak nerozlezla ( na kolínkách prostě zamrzla, do té doby se vyvýjela úplně v pořádku), nechala jsem si napsat od lékaři doporučení na neurologii. Ale lékařka tě tam určitě měla poslat, vždyť dítko , které se vroce jen otáčí to je opravdu zarážející.

hancas
20. lis 2008

ahojky já chodím na rehabilitace s Kubíčkem asi od 3měsiců a cvičíme Vojtovku,zezačátku to bylo hodně smutný pořád plakal a vůbec nechtěl,je mu 10 měsíců,nesedí,nechodí po 4,jen se plazí ale už stojí což je zajímavé,doktorka tvrdí že vše je ok,že sezení může mít až až a lést po 4 vůbec nemusí.tak nevím

simonka2007
20. lis 2008

marusch.mat uz sme rozmyslali aj o tom ci tomu neni navine to povinne ockovanie,u nas totizto bola taka relacia skusim najst na nete ,ze deti potom ockovani mali vselijake problemi vo vyvoji .ked dnes stihnem najdem na nete potom vam dam aby ste si to pozreli aj preto som malu nedala ockovat proti tym pneumokokom PREVENAR.inac je ockovana tak jak ma byt to co je povinne.zatial pa ideme cvicit kupat...............

andulka4
20. lis 2008

Simonko je zbytečné se na Dr zlobit....malému to stejně nepomůže.Nezbyde ti stejně nic jiného než s ním poctivě cvičit :(

Jinak to že by očkování zarazilo vývoj je nesmysl....několika lékařů jsem se na to ptala

Hancas....lezení po čtyřech je jedna s nejdůležitějších vývojových etap ve vývoji dítěte. Každé by mělo umět lézt!!!!!!A to nejpozději do 10ho měsíce.....pak už by se měla Dr zajímat proč neleze a měla by naordinovat cvičení, rehabilitace nebo aspoň návštěvu neurologa

andulka4
20. lis 2008

Jinak dneska jsme byli na RHB a dostali jsme pochvalu že jsme na čtyřech....protože se v té poloze u toho nového cviku už nedal udržet dostali jsme cvik nový.Spočívá to v tom že mu jedna nožka vysí z gauče dolů a musí na gauč nakročit aby se naučil pohnout nožkou při lezení....no je to strašně obtížné....držet mu hlavu, ruku....tělo

ach jo :(

no a ten cvik jak se píchá pod bradavku už dělat nemusíme......teď budeme posilovat jen lopatky

marusch.mat
20. lis 2008

Anduko souhlas, tak jsem to měla já , jenže trvalo než na nás vyšla na neurologii řada.
Jinak ten cvičk je na kolínku a druhá vysí dolu , jedna ručka musí být před hlavičkou /musí se opírat o loket né o zápěstí/ a druhá ručka leží podel těla - ramínko je podložené? To děláme my. A nebo ještě leží na břiše a noha je spuštěná? To jsme dřív také dělaly. Ale neboj zvládneš to, když zvládnu já tu moji 18 kg krásku. 😉

andulka4
20. lis 2008

Maruš jojo to je on....fujtajbl cvik 🙂 Hele a jak to že ho pořád cvičíte? Vždyť lezete....chodíte....víš že jsem si myslela že už je to pak zas jiné

jinak dítě se v těch pozicích dá udržet....chce to jen šikovnou RHB která ti ukáže jak a popřípadě cvik upraví

Maruš proč cvičíte už tak dlouho? A jak dlouho ještě budete?

marusch.mat
20. lis 2008

Andulko no protože malá je ještě pořád hypotonická, má vydný chůzový stereotyp, ploché nožky a vbočená kolínka ( při cvičení vojtovky se správně tvoří klenba, mrkni tady u toho cviku na tu nožičku na které klečí, dělá se jakoby mistička) a cvičíme ho, protože se při něm zpevňuje celé tělo, nejen nožičky, ale vidíš i jak zabírají šikmé břišní svaly, jak se zvedá na předloktí a vylaďuje rovnováhu. Do schodu zatím chodí s oporou a hodně brzy se unavuje. Jinak nám ze začátku psala primářka, že cvičení do samostatné chůze. Ale jak budeme dlouho cvičit nevím, prostě tak dlouho jak bude potřeba, kdyby jsme přestali cvičit, mohlo by se stát, že by se přestala dál rozvýjet, zas by jakoby zamrzla, je cítít i když je nemocná a nemůžeme cvičit a pak začneme,nebo líp je to popsané v tom odkazu co jsem dávala výš u č. 25. A naše "teta Jája " rhb sestra říkala, že jí tam s hypotonii chodí i středoškoláci. A ona je fakt dobrá i jezdí k ní i děti z Prahy, Brna, prostě odevšad.

lendy1
20. lis 2008

marusch, teď jsem teprve přelouskala ten článek, co jsi dávala výše odkaz a dávám si ho do oblíbených. Super vše popsáno a velmi srozumitelně, jsou tam zodpovězeny snad všechny otázky ohledně Vojtovky. Opravdu je to velmi kvalitní článek 🙂

andulka4
20. lis 2008

tak já ho jdu přelouskat taky 🙂

jinak nám řekli že budeme cvičit do chůze....ale máš pravdu mysleli tím kvalitní chůze

jinak nám bylo už naznačeno že budeme cvičit celý život....brusle, plavání atd. Navíc nám RHB řekla že 75% lidí jsou hypotonici....ani o tom neví 🙂

marusch.mat
20. lis 2008

Lendy taky se mi moc líbil je to tam hezky po lopatě.

Andulko jj, spousta lidí o tom neví, protože s tím nemají problémy a nebo mají hypotonii z nedostatku pohybu, což je dost časté - stačí když se koukneš kolik dětí místo aby běhalo venku sedí jen u pc pak ochabují svaly atd.
Verunka asi brusle nebude moct, protože by přetěžovala ty vybočený kolínka a kotníčky (ona je měla kousek nad zemí) a bez speciálních botek ani ránu. I doškolky má místo bačkůrek ortopedické sandálky http://www.dzo.cz/ortoped3.htm - sandálky do školky máme ty vzor 011P, na léto ten 011, celoroční botky máme 014 a zimní 013H. Když mi na ně třikrát do roka přispěje VZP tak to není tak strašná pálka, ale třeba už na ty sandálky do školky mi nevyjde poukaz ( může se žádat jen třikrát za rok a né dřív jak po 4 měsících) tak je to pálka - k tomu doplatku co je tam uvedenej si připočítej 1000 Kč.

hancas
20. lis 2008

andulka4--on se udrží na čtyřek i péruje,ale prostě když chce někam jít tak se radi plazí,četla jsem že to může přeskočit a vrátit se k tomu pak.kluci jsou prostě línější tak uvidíme 26.11 jdeme zase na kontrolu tak uvidím co níám řeklnou

oblacek
20. lis 2008

Ahoj, mela bych prosbu, zda nevite o nejakem dobrem fyzioterapeutovi, ktery Vojtovku cvici, okoli Rican u Prahy nebo Praha 4. Chodili jsme se synem k pani, ale je ted dlouhodobe nemocna a tak hledam nekoho jineho...diky moc