Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

stylly
20. led 2010

kocule:Moc díky za info🙂 🙂

rohacka
20. led 2010

stylly - my sme predcasni 33+3, do 5 mesiacov v poho, potom sa neotacal, tak nas poslali cvicit. A nakoniec je z toho detska mozgova obrna - postih len na dolne koncatiny - ako nasledok nedonosenosti a nedokyslicenia mozgu po porode (mal syndrom respiracnej tvrdze a vrodeny zapal pluc) 😔 . Cvicime uz viac ako 2 roky. Mentalne v poriadku, chodi od 19 mesiacov, ale chodza je neobratna, tzv. opilecka. Keby sme neboi cvicili, neviem, neviem, ako by to bolo dopadlo..... ☹ .

klara.t
20. led 2010

Tak já cvičím s malou už od porodnice. Dnes je nám 20 dní. V podstatě to začalo tím, že malinká stáčí chodidla k sobě, ale teď už vím, že to dělá také tím, že má špatné postavení pánve. Ona má jakoby vyšpulený zadeček, takže trénujeme to podsazování pánve. Tím i rovná ty chodidla. Laik by nepoznal, že má špatně postavenou pánev. To až ta rehabilitační sestra na to přišla.
Teď jsme od ní přišly a byly jsme pochválené. Už je prý vidět pokrok. Chodidla už staví lépe. Zmizely nám tam nějaké vrásky a dolíček, co měla u kotníčku. Pánev při cvičení podsazuje, ale stále mi především vykopává nožičkama, místo, aby je obě současně přitáhla k bříšku a tím podsadila pánev. Takže nám maličko obměnila ten cvik na zádech. Stále stláčíme bod pod prsem, ale rukou jí nedržím za hlavičku, ale za zádíčka a trochu táhnu mezižeberní svaly. Upravila nám i cvik na bříšku. Musím jí zádíčka fixovat předloktím až k zadečku, aby krčila jen tu jednu nohu pod bříško. Ona totiž i na bříšku těma nohama šermovala a to nesmí.
Tak mám radost i z toho malého zlepšení.
Na ten pláč si už zvykám. Ale trpím s ní. Jsem z toho vždy celá spocená. 😒

kocule
20. led 2010

Holky, teď jsem se tady 10 minut proslzela. 😀 Než cvičíme, tak ho nechám nahatého na baru, je to jediné vyvýšené místo, kde se dá tahle operace provozovat a on normálně kormidloval hlavičku tak, jak má. Byla jsem z toho úplně paf, tak jsme to zkoušeli a zkoušeli a šlo to. Když ho obleču, tak se mu asi na zavinovačce nechce nebo co a zase si drží "skřípáka", tak já nevím, jestli vám to taky dělají mrňata. Pořád si říkám, že když už na to přišel, tak to bude opakovat, ale v postýlce se mu moc nechce, lumpovi jednomu. 😝

Klári, já taky trpím, když malej ječí, ale dělá veliké pokroky, takže jedem. Hodně si s ním povídám a pusinkujeme, tak se to celkem dá a uklidňuje ho to. Co jsme ale dnes došli na rehabku, tak jsem ho jen položila na lehátko a byl řev. 😅 Nic nepomohlo, holt to pozná. 😝

lilili2
20. led 2010

kocule: u nás u malého jsou za 14 dní taky vidět pokroky. Když je vzhůru na hracím koberečku tak si krásně hraje na pravou stranu (dala jsem mu tam totiž všechny hračky ať ho tím motivuji). Ale jakmile usne šup na levo. Rehabilitační doktorka říkala, že s tím spaním to může trvat i do 5-tého měsíce - pokud to je jeho oblíbená poloha. Že jakmile usne tak je stimulace na nic protože v hlubokém spánku mu to povolí. Jinak ti homeopatika se má brát 1 tableta denně. Já mu ji rozdrtím a smíchám s trochou mateřského mléka, poté mu to prstíkem vkládám na jazyk. Dej si bacha nesmí to přijít do kontaktu s kovem. Jinak dnes nás mudra. taky pochválila, že tělíčko už má v ose a predilekce se pomalu ztrácí. 😀 😀 😀 😀

en0108
20. led 2010

Ahoj holky, pokud se tento dotaz již v diskusi oběvil omlouvám se. Chtěla jsem se zeptat na váš názor. Moje dcerka má 5 měsíců a 3 týdny a ještě se mi neotáčí ze zad na bříško. Už se jí párkrát, když byla nahatá, podařilo z bříška na záda, ale opačně ještě ne i když jsem někde četla, že by se miminka měly nejdříve otáčet ze zad na bříško. Tak teď nevím, já si myslím, že bych s ní asi taky měla začít s Vojtovkou, co říkáte vy? V půl roce jdu na kontrolu, ale vím o tom, že někteří lékaři prostě řeknou, že by to neřešili, když dítě celkově dobře prospívá, tak co pak s tím?

emanka
20. led 2010

Ahoj en0108, naša malá bola na tom rovnako...tiež sa jej to najskôr podarilo z bruška na chrbátik, ale potom prestala...z chrbátika na bruško začala až keď mala 6mes. aj 3 týždne, ale skoro vôbec to nerobila, asi raz-dvakrát za deň sa pretočila a to bolo všetko, vôbec jej to nechýbalo...no ale ešte predtým ako sa začala pretáčať, som hovorila na každej poradni dr., že ona to ešte nevie!!! A ona nič, že naučí sa. No a teraz, keď mala malá 7mes aj 2 týždne, tak som jej povedala, že má slabé nožičky...poslala nás neurológovi a samozrejme musíme cvičiť vojtovku a povedal nám, že škoda, že sa to nezistilo skôr...a rehabilitačná nám povedala, že sa zle otáča, inak ako ostatné deti a to preto, lebo mozog nedával správne signály na otáčanie a vytvoril si náhradnú cestu, ktorá je ale zlá...takže teraz ju tým cvičením musíme odnaučiť ten nesprávny systém pohybov a musíme ju naučiť správny...takže, keby sa to zistilo skôr, keby nás dr. počúvala a poslala hneď neurológovi, tak by sme ju cvičením naučili hneď ten správny spôsob a bolo by všetko jednoduchšie...
Každopádne by som to povedala lekárovi a asi trvala na tom, že chcem ísť neurológovi...môže sa stať, že povie, že máte čas, môže sa stať, že malá sa to nakoniec naučí správne, ale môže sa stať to, čo nám, takže je lepšie ísť neurológovi ešte predtým, než sa začne otáčať, aby sa to nenaučila správne...
Dúfam, že si ma pochopila, lebo sama mám problém pochopiť to, keď čítam, čo som napísala 😉

betelgeuzz
20. led 2010

En, někdo tu psal, že na rehabku si můžeš zajít i sama bez doporučení. Rehabilitační doktorka by to měla umět posoudit. Třeba nebudeš potřebovat vojtovku, ale jen nějaké cviky na posílení. Když jsme cvičily jenom první cvik, tak nám sestra ukázala i další cviky na posilování, které můžu cvičit i několikrát během dne.

emanka
20. led 2010

En, ak sa to dá, ako hovorí betelgeuzz, tak by som si zašla na tú rehabku...ak to bude v pohode, môžeš byť kľudná a ak nie, aspoň ti ukážu, čo máš s ňou robiť...

kocule
20. led 2010

Hlava ve spaní je potvora. 😀 😀 😀 Ale už jsem malého přistihla, že ji vykormidloval i rovně, nesmí na to lumpík myslet a jde to. 😖 No jsem na to zvědavá, za jak dlouho se to spraví a taky ta hlavizna, jak to vyšmejdíme. Moc díky za ta homeopatika, třeba to pomůže. 🙂 Nás poslala dětská, ale aby to hradila pojišťovna, tak musíš mít zprávu od neurologa, jinak z vlastní kapsy. 😝 No a neurolog tě vyšetří, když máš žádanku od dětské. No na blázna. 😝 😝

en0108
20. led 2010

Holky děkuji moc za radu, to mě jen utvrdilo v tom, že nebudu čekat a pozjišťuju, kde u nás něco je a zajdu se jistě poradit. Raději zajdu za nějakým doktorem, protože na cvičení teď chodím, ale zdá se mi to, že je to spíš o setkání maminek a poklábosení a naučení se nějakých říkánek, co se týká odborných rad, tak to beru raději s rezervou poté, co jsem se tam dozvěděla, že mám malou zvedat za ručičky a cvičit tak přitahování do sedu, a to v 5ti měsících. Mi říkala jedna rehabilitační sestra, že je pro miminko hodně důležité, aby na všechno přišlo samo, takže se s ním asi ani nemá nic moc cvičit -teda pokud se nejedná o nějaké odborné cvičení, které má mít nějaký výsledek.

emanka
20. led 2010

En, daj potom vedieť, ako ste dopadli...držím palce 😉

lilili2
21. led 2010

en jdi tam k tomu neurologovi 100%, na dětskou doktorku nespoléhej z vlastní zkušenosti vím, že psychmotorický vývoj podceňují.

lilili2
21. led 2010

Holky když už jsme u toho v kolikátém +/- měsíci se mají začít miminka obracet ze zad na bříško?

betelgeuzz
21. led 2010

Lilili, tak 4 -5.

TAdy na těch odkazech najdeš vývoj. Ten první je víc odbornější, ten druhý jednodušší
http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2004/0...
http://www.peceodite.cz/kalendar-psychomotorick...

kocule
21. led 2010

Betel, super, moc díky. Kalendář je super, budu na něj koukat. Dneska jsem dala spací pytel místo zavinovačky a fakt se nám daří kormidlovat lépe. Těžko říct, proč mu zavinovačka vadí, ale na baru už je to suverén a na koňovi už taky montíme. Hurá hurá, musím to zaklepat. Ťuk ťuk. 😵

My třeba máme dětskou super, ale taky bych to nepodcenila. Radši jedna návštěva lékaře navíc, než potom dohánět promeškané. A ty řeči, že dřív se to taky neřešilo a děcka se s tím srovnala sama, tak to taky pravda moc není. Mě třeba naše terapeutka říkala, že rodičům se moc cvičit nechce; no jo, chce to čas a pevné nervy, co si budeme vykládat, takže zapřít se a makat. 😝 Pak jí tam chodí i roční děti, co špatně sedí, nebo špatně ovládají jednu stranu těla. Nebo taky školáci se skoliozou atd. Vše důsledek necvičení a zanedbání. Dospělých, co trpí na záda, těch určitě každá známe dost a určitě je to touto nevědomostí. Nic se nesmí přehánět, ale radši budu cvičit do alelujááááá, klidně i rok, hlavně, když se prcek srovná a nebude mít pak problémy s páteří. 😀

emanka
21. led 2010

Ahojte, nám dnes dali nový cvik, cvičí sa na boku a malá strašne pri ňom reveeee ☹

nanai
21. led 2010

Ähoj holky, my taky cvičíme Vojtovku, už od 9. týdne života, potože malá má predilekci hlavy doprava, nezvedala hlavičku, a neurolog ji potvrdil centralni hypotonicky syndrom. Cvicili jsme 5x denně, teď už cvičíme 4x denně, ale zase je to cvičení delší, cvičíme 3 cviky. Problém je, že postupně od té doby co jsme začali cvičit, malá začala popstupně blbnout s jídlem, až to v posledních 3 týdnech došlo tak daleko, že nepije v bdělém stavu vůbec, nakrmit se mi ji daří jen ve spaní. Vypadá to že si dala nějak dohromady cvičení a jídlo a získala k jídlu odpor :(. Měla jste některá podobný problém? Většinou jsme cvičili relativně krátce před jídlem, bohužel to tak většinou vychází :(. Nevím co dělat, tahle situace je šílená.

nanai
21. led 2010

Ještě dodám že malá od narození jak byla hypotonická tak i hrozně slabě sála, takže po 2 měsících pokusů o rozkojení jsem jí začala svoje mlíčko odsávat a dávat lahvičkou, což dělám doteď.Je to strašně časově náročné(odsávám tak 4 hodiny denně), ale co by člověk pro dítě neudělal. O to víc mě mrzí to její nepití. Zkoušeli jsme spoustu různých lahviček i saviček, stříkačku, lžičku, nic nepomohlo. Ani kojeneckou vodu nechce. Jsem těžká alergička, tak umělým mlékem ji zatěžovat nechci, navíc myslím že by to stejně nepomohlo, hypoalergenní mléka jsou včechna nahořklá, takže by ho určitě nechtěla. A myslím, že v chuti to není, spíš jak vidí lahvičku, už začne házet hlavou a zakrývat si obličej, prostě odmítá cokoliv co připomíná jídlo :(. Je jí 4,5 měsíce.

kocule
21. led 2010

Nanai, tohle bych asi probrala s doktorkou. My taky cvičme před jídlem, ale malej má děsnej apetit, takže problém nemáme. Navíc nekojím, nešlo to, nebylo mlíko pro dva prcky. Taky jsem těžkej alergik, takže jsem nakonec ráda, že jim dávám UM a netahají to ze mě. Tohle mi dokonce řekla doktorka, on asi co doktor, to jinej názor. Když na to dojde, tak jí nemusíš dávat rovnou HA mléko, my třeba baštíme Bebu Sensitive, je taky vhodná pro potenciální alergiky a podle mě není tak hořká. Chuť moc neřeš, mimča ji nemají zkaženou, snědí fakt všechno, věř mi. Pozkoušeli jsme toho dost.

Zkus třeba změnit i čas cvičení. Ne před jídlem, ale něco mezi, třeba to pomůže. Ale určitě bych to řešila s odborníkem, ten by si měl vědět rady. 😉

lilili2
21. led 2010

nanai: já jsem taky cvičila před kojením, ale teď už dva dny cvičím asi hodinu po kojení a musím říct, že je to o dost lepší. Předtím malý křičel spíš i hlady teď se na mě hezky u cvičení usmívá (pokud tedy nemá prdíky nebo jiný problém) - doufám, že to teď nezakřiknu.
Nanai: a pomáhá vám alespoň to cvičení? Vidíš už nějaké výsledky?
Mi mudra. na začátku taky říkala, že se jí malý zdá trochu hypotonický.

lilili2
21. led 2010

Nanai: teď mě ještě napadlo nedostala jsi už náhodou menzes. Na netu jsem četla, že některá mimča odmítají mlíko když máma má menzes. Tak třeba jestli to není tím 😒

janka79
21. led 2010

nanai: my mame taku istu diagnozu, cvicime 3x denne, nikdy nie tesne po jedle...sice kojim, ale niekedy sa mi zda, ze mala zje viac, inokedy menej...ale pribera, tak to neriesim...to by tvoja dcerka vydzala aj cely den nejest?...ak len nechce jest v urceny cas a naje sa neskor, tak by som sa jej prisposobila...ale ak vazne nechce papat, tak sa spytaj na to lekarky...a tiez by ma zaujimalo ako lilili, ci vam to cvicenie pomaha...lebo u nas sa to skor horsi ako lepsi

nanai
21. led 2010

Holky, dekuju moc za reakce. S doktorkou jsem to probirala, moc si nevi rady, mysli si ze by to melo casem zase odeznit, ze to je snad jen prechodny stav, mam zkusit cvicit v jinou dobu, mezi jidly. Ja se snazim, ale stejne to vetsinou vyjde tak ze 2x cvicime kratce pred jidlem a /zacvicit-uspat-nakrmit/ a 2x mezi jidly. Kdy rano zacinate cvicit? Nejdriv nakojite a az pak cvicite, nebo zacnete den cvicenim? My jsme zacinali cvicenim, a to mozna byla chyba..takovy neprijemny zacatek dne-jenze jinak jsme nestihali cvicit 5x denne. Myslim ze cviceni nam pomohlo, co se vyvoje motoriky tyce, i kdyz je ten pokrok velmi pomaly. Cvicime velmi poctive, jeste nikdy jsme necvicili mene nez 4x denne. Ted uz na brisku drzi hlavicku celkem slusne, i kdyz porad ta poloha neni uplne stabilni, vic se opira o pravou rucicku, a dost jeste zaklani hlavu, vydrzi tak par minut. Na zadickach uz dovede hezky vysoko zvedat nozicky, hraje si s rukama, strka si vse do pusy-vice pravou rukou-ale rucicky ma dost slabe, a neumi je jeste moc zkoordinovat, hracka ji vetsinou vypadne, kdyz si ji smeruje k puse.

nanai
21. led 2010

Myslim ze to nebude chuti mlicka, menzes jeste nemam, myslim ze se nic nezmenilo/manzel obcas dopiji po male a zmenu nevypozoroval 🙂/. Spis asi jsem ji to jidlo postupne znechutila, mala nikdy nebyla velky jedlik a jeste v kombinaci s Vojtovkou se to umocnilo. A protoze posledni 3 tydny ty boje s malou pri jidle byly fakt hrozne, zacali
jsme ji krmit spici, a ona si na to asi nejak uz zvykla, asi ji to tak i vyhovuje, ze se naji behem spanku a pak uz tim nemusi ztracet cas 🙂. Jenze probvlem je kdyz neni ospala, to vydrzi treba 5-6 hodin, a az kdyz usne tak ji muzem nakrmit. Zatim jsem se bala nejakych vetsich pokusu o vyhladoveni, ale ted jsme se s manzelem domluvili, ze to pres vikend zkusime. Proste ji budem treba po pulhodinach nabizet, a treba ji casem hlad donuti. A kdyz usne, dokrmime ji jen nejakou malou davkou, nebo vubec, uvidime jak to vydrzim. Samozrejme se bojim hlavne dehydratace, takze kdyz by malo curala, budu se muset vratit k osvedcenemu zpusobu. Ale castecne vyhladoveni ji snad neublizi.
Dneska jsme ale slavili jeden malinky uspech-po 5 hodinach bez jidla , a asi 2 hod po cviceni se mi podarilo malou postupne malicko nakrmit z lahvicky, vzdycky 2-3x polkla, pak se smala a nechavala to mlicko vytekjat z pusy, pak zase parkrat polkla..takhle vypiila behem asi pul hodiny 60ml a byla celou dobu vzhuru!Nevypadala ze by ji to nejak vadilo, spis jako by uz zapomnela jak se z lahvicky pije. Tak snad se to zlepsi.
Cviceni snasi mala porad nic moc, sice kdyz je v dobrem rozpolozeni tak cvik na zadech a na boku celkem zvlada jen s mirnym pofnukavanim, ale pri cviku na brisku vzdy hrozne place. Mam z toho hrozny pocit, ale co se da delat, cvicit musime.

martnov
22. led 2010

Nanai, jak to tak čtu, tak nás v tom poznávám. Můžu tě uklidnit, že nejsi sama, my jsem na tom s jídlem úplně stejně. My máme dvojčátka a asi od 3 měsíce zažíváme přesně to jak píšeš - za žádnou cenu je nenakrmíme, když jsou vzhůru. Takže je krmíme ve spánku. Jsme na UM, tak jsme vyzkoušeli různé značky... Nutrilon, Bebu, Sunar... i různé lahve a savičky - všechno stejné. Prostě holky když jsou vzůru, ta nepijou. My cvičíme asi měsíc kvůli ochablému břišnímu svalstvu a prohýbání, mudr. na rehábce říkala, že to mají holky z deček, které jsme museli nosit kvůli nevyvinutým kyčlím. Ležely prostě 3 měsíce bez pohybu, pod zádama bachor dečky, prý pak není divu, že jsou prohnutý. Teď už jsme se deček zbavily, tak se můžou hýbat, ale rehábku budem muset dál. Ono je to jednos druhým ☹

Jinak ohledně toho krmení - nejprve pily normálně, okolo 3měsíce začaly strašně u jídla vyvádět, tak jsme je začaly krmit ve spánku, a ejhle, to šlo, pijou krásně a je to pro nás jednoduhý. Přes den pijou až po 5hodinách, někdy i dýl - až když usnou. Občas je to na palici. Teď do toho to cvičení, my musíme sice jen 3x denně, víc bych to asi s dvěma nestíhala, ale stejně - dělám to tak, že před jídlem cvičit nemůžeme, protože cvičením by se mi vzbudily a pak by mi nejedly. Takže je nakrmím a třeba po 2 až 3 hod cvičíme. Je to fakt na bednu. Protože přes den papají né moc často, budí se mi i v noci po těch 5 hodinách. Poslední dobou máme ale mírné zlepšení - něco vypijou i když jsou vzrůru, ale jen třeba 50ml ze 180ml, víc ani ťuk. Cumlají dudlík v puse a strašně se u toho usmívají. A to jedině když mají fakt ohromnej hlad, když více jak 5hod nepapaly, jinak nevypijou nic. Pak je dokrmuju, až když zase usnou. Když přes den neusnou a já je nemůžu nakrmit, tak pak řvou hlady, ale prostě pít stejně nechtějí a já s tím nic neudělám. Jistota je dát je do kočárku, tak mi usnou, a pak jim tu lahev vrazit do pusy v kočárku.

Jinak přesně jak píšeš, naše dětská dr o tomhle nikdy neslyšela, divila se, ale když prý pijou ve spánku, tak dobrý a moc se s tím moc nezybývala. My teď stejně začínáme s příkrmy, tak snad se to zlepší. Úspěch je, že jim dávám teď kaši na noc a ta jim teda chutná, tu vypijou úplně normálně. Mně prostě přijde, že jim mlíko nechutná. Jednou se mi stalo, že mi nejedly od 7 ráno do 5 odpoledne, prostě neusnuly, tak nechtěly pít. To už bylo fakt maso.

Skloubit tohle u dvou dětí ještě se cvičením není jednoduchý, já občas jednu i druhou musím krmit v jinou dobu, jak postupně usnou... komukoliv to vyprávím, tak tomu nevěří, že to nikdy neslyšeli. Tak vidím, že občas se to snává i někomu dalšímu. Nám to teda začalo bez ohledu na cvičení (dřív než jsme začali cvičit), tak myslím, že to s tím cvičením nesouvisí.

kocule
22. led 2010

Nanai, my ráno vstaneme, povykládáme, dáme baštíka. Pak si hrajeme, nechám je zase schrupout a pak teprve jdeme cvičit. Nikdy necvičíme hned po probuzení, to by mi malý asi bojoktoval taky. Já když chodila do posilky hned ráno, tak jsem byla taky jedině rozespalá a hotová, prostě nemám na to tělo nastartované. Takže začínáme až kolem 10 h. Cvičíme 4krát denně, takže to stíháme. Naše terapeutka mi říkala, že i kdyby to mělo být třeba 2krát za hodinu, tak to nevadí, na čase a časových rozestupech prý nezáleží. Hlavní je, že cvičíme a zbytek se doladí. Zkus změnit režim, třeba to pomůže.

Jinak s tím jídlem mi malá taky papá jen když ji nosím, jinak ne. Má 6 kg, takže jsem naprosto vyřízená a asi budu muset za chvíli cvičit sama se sebou. 😀 😀

kocule
22. led 2010

Ještě malého nechávám před cvičením popást koňa, to on strašně rád a líbí se mu být nahatý. Hodně ho vždycky pusinkuju a pak jdeme na to. Posledně se u toho dokonce tak řehtal, že jsme si museli udělat pauzu, nešlo to. 😀 😀 😀

kvakulka
22. led 2010

Holk, chodíte některá na rehabilitaci v Praze? Znáte nějkého dobrého fyzioterapeuta, který je přes Vojtovku odborník?
Malej má slabý krční svalstvo, takže máme dost potíže s pasením, o přitahování s rovnou hlavičkou ani nemluvě- má ji visací jak novorozenec (teda skoro🙂.
Díky moc!

betelgeuzz
22. led 2010

Tak to my cvičíme hned ráno po probuzení a až pak je kojení. Vlastně všechna cvičení jsou po probuzení a po nich kojení. Nevím, jak by mi po cvičení usnula, to kojení ji uklidní, pak si pohraje pod hrazdičkou a usne.

Kocule, tak cvičit 2x za hodinu mi příjde drsný. V porodnici mi říkali, že dodržovat 3h odstupy, tahle sestra mi říkala, že už je větší, tak už to není nutné, ale většinou cvičíme tak po 2 h.