Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

lipetra
2. únor 2012

@ilonne Tak ja doufam,ze to delame spravne a ten pokrok uvidime brzy. I kdyz vetsi stabilitu u paseni ma oproti minulemu tydnu. Tak uvidime. Ja jsem sla v jedenact na sal a cele jsem to zaspala.

ilonne
2. únor 2012

@lipetra Tak v jedenáct jsem opět dostávala kapačku s oxytocinem, páč mi epidurál zastavil porod. No, to si mě tam možná i slyšela. Byla jsem poměrně blízko operačního sálu.

lipetra
2. únor 2012

@ilonne Me prave nejdriv zkouseli epidural a kdyz to neslo tak me uspali. Ja jsem nevnimala ani predtim co se deje,nesnasim nemocnice. Ale koukala jsem na fotky a taky si te pamatuji.

silvia.t
2. únor 2012

Ahojte mamicky,aj my musime cvicit ,dcerka sa narodila predcastne v 33tt a tym ze ja som mala celkovu anestezu bola hypotonicka co jej zial ostalo,cvicime zatial len jeden cvik,a to stlacanie bodu pod bradavkou na oboch stranach...chcela som sa spytat ci je tu niekto kto zacinal s tymto cvikom...mame sa stahovat za manzelom do NL ale obavam sa ako budeme dalej rehabilitovat ci to tam vobec poznaju tu vojtovku 😅

gabulle
2. únor 2012

@silvia.t i my jsme začínali tím to cvikem,a teprve včera nám přidali druhy cvik,mě se malej narodil 34+5 a měl 2180g a 49cm rodila jsem v srpnu. docela stim cvičením bojujem,malýmu se to moc nelíbí

holky kolikrát denně cvičíte? my mame 4x a taky okaždy mimčo vysvlékáte do nahata? to je další boj docela nerad se obléká🙂

dibik
2. únor 2012

@silvia.t my mame zatial tento cvik, ale od buduceho tyzdna by nam mali pridat dalsi a ten sa uz bude cvicit na brusku, tak toho sa trosku obavam, lebo baby tu polohu neznasaju....
@gabulle my cvicime 3x denne a aj to mi hovorili, ze to bude uspech, ked to s dvojickami zvladnem... ale ked sa chce, tak sa da... o tom obliekani mi ani nehovor, akurat, ze ja to mam krat dva...

nadenkaaa
2. únor 2012

@silvia.t ahoj ja tiez v podstate od 2 tyzdnov"este na jiske sme zacali/ cvicim so synom vojtovku tiez bol hy potonicky narodil sa 34tt a tiez sme zacinali s cvikom na chrbte teraz ma maly korigovane 9 mesiacov a krasne stvornnozkuje takze vsetk namaha sa vyplatila -ono treba sa obrnit trpezlivostou a vydrzat mame teraz da cviky najviac sme mali tri cviky a ono sa pridavaju cviky ked uz je na to dieta zrele to znaci ze mesacne dieta nebude cvicit cvik ako trebars 8 mesacne

silvia.t
2. únor 2012

dakujem baby,tak dufam,ze nam to pomoze...tento cvik nam zatial nevadi mala pri nom ani nemrnkne,az sa cudujem ze ci to robim spravne 😅 a to vyzliekanie je fakt na nervy,ked ma body a polodupky tak ju nevyzliekam len jej tie body vytiahnem ku krku,aj overal len rozopnem

iveta107
2. únor 2012

Ahoj, chtěla bych se zeptat máte tady někdo taky problém s technikou cvičení?Mě to cvičení moc nejde, malá se dost brání a většinou jí v té poloze neudržím ☹ .Že bych byla taková nešika?

lupinek82
3. únor 2012

@iveta107 Taky často mívám ten pocit, ale výsledky jsme zatím měli vždycky, tak neboj! Chce to se na všechno ptát, nechat si několikrát ukázat, příp. i volat, když si nejsi jistá. Ale myslím, že se od nás nečeká, že budeme cvičit jako sestry🙂

monnaa
3. únor 2012

@lupinek82 -moc sa ospravedlňujem, že ti odpovedám až teraz , ale dlho som tu nebola . 2.1. si sa ma pýtala, či je normálne, ke´d tieťa pri cviku po 4 týždňoch cvičenia nereaguje na cvik. No myslím si, že by malo už reagovať nejakým pohybom, alebo stiahnutím svalstva , možno aj Nellka reagovala a ty si si to nevšimla. Niekedy stačí vyvinúť iný tlak na bod ktorý tlačíš, zmeniť smer tlaku, trošku napraviť telíčko, alebo skúsiť pulzovať na ten bod, ak dlhšie nereaguje / to je typické u hypotonikov, že sa niekedy lenm tak uložia a nič nerobia / najlepšie bude, ak ti ten cvik skonzultuje rhb sestra a upraví ona.
Čo sa týka polohy na brušku a dávania nožičiek pod telíčko, ja by som to nerobila, lebo ten vývoj je taký, že dieťa sa musí najskôr správne postaviť na ručičky / volá sa to vzpriamenie z pletenca ramenného /, zároveň sa posúva ťažisko v polohe na brušku na panvu, tá by mala byť fixovaná ku podložke, a až potom sa dieťa dvíha na kolienka / to je vzpriamenie z pletenca panvového /. myslím si, že by sa to nemalo umelo preskakovať a dieťa by si malo samo robiť na brušku len to, čo dokáže. Postupne sa potom z polohy na štyroch buď posadí, alebo začne štvornožkovať a potom sa posadí.

lupinek82
3. únor 2012

@monnaa Díky, už jsme zase o kus pokročili, spíš sem ty reakce nezpozorovala. Malá už mi teď krásně péruje na čtyřech, včera se začala plazit dopředu🙂 Kontrolu máme za 14 dní, čekáme, jestli se dobře rozplazí a rozleze🙂

matyaja
5. únor 2012

Ahoj! Nečetla jsem bohužel celou diskusi, ale jak už nadpis napovídá, mluví se o Vojtovce. Já jsem začala cvičit s Matýskem (3,5měsíce) teprve minulý týden, dle neurol. má slabé břišní svaly, špatně pase koníky a ještě něco s pánví. Už když jsem slyšela o Vojtove metodě, byla mi proti srsti. K neuroložce jsme se dostali čistě náhodou. Bojím se, že cviky (reflexní plazení a reflexní otáčení) nedělám správně a že malému spíš ublížím. Potřebovala bych ze začátku chodit na rehabky tak denně, ne jen 2x týdně. Měly jste ze začátku taky takový pocit? A jak s vámi a vašimi miminky fyzioterapeutky zachází? Nechávají miminka řvát skoro "do bezvědomí"? Jsem na všechno bohužel sama, přítel mi nepomůže a kamarádku nemám. ☹

stanka02
5. únor 2012

Cvicili sme Vojtovku asi mesiac, nas drobcek bol trochu lenivucky, mal asi 5 mesiacov, pomohlo to. Chodili sme sukromne k jednej pani, ktora to robila s citom, bola som spokojna, naucila ma to. Nerobilo sa to u nej s placom drobca, to by som nezvladla. No su pripady, ked zdravotny stav nedovoluje taketo lahke prevedenie. No po pravde cvicenie preplacane poistovnou sme odmietli, lebo tam bola pani, ktora to robila ako ju naucili v skole a vobec to neprisposobovala potrebam dietatka. Kazde ako na pase, som nazoru, ze pokial sa to nemusi robit brutalne, tak zvolim jemnejsi sposob.

snufi
6. únor 2012

@lupinek82 dobré ráno, můžu se zeptat jaký cvik cvičíte na podporu toho lezení. Nebo aby malá aspoň začala pérovat na těch kolínkách. děkuji

lupinek82
6. únor 2012

@snufi Těžko se to popisuje - mimčo leží na bříšku kolmo ke mě, ručku u mě má nataženou nahoru, k ní má otočenou hlavu, druhou ruku má podél těla, nožku protilehlou držím pokrčenou a ona si druhou nožku přitahuje nahoru a později pod sebe.

Tohle je celkem složité - mě doporučovala na podporu čtyřnožkování když je mimčo na bříšku pokrčit jí jednu nožičku a chodidýlko přidržet na zemi a druhou rukou jí podepřít na druhé straně pánev a jakoby přitáhnout dozadu. To sme dělali asi 3-4 dny a pak už šla na nožičky sama, ale do té doby sme dělali ten cvik, který se pokouším popisovat nahoře aby posílila nožky.

hedushka
7. únor 2012

@matyaja ahoj my cvičíme už tři měsíce a podobný problém máme taky slabé bříško, a k tomu predilekci a je lehce hypotonický, cvičení jsem taky ze začátku nechápala, a bále jsem se doma s tomáškem sama cvičit, teď už si více věřím, pokroky tu jsou, ale jde to hodně pomalu, a při cvičení na rehabce brečí a brečí, k tomu přišel do období, kdy už rozeznává osoby a ta paní se mu prostě nelíbí 😒 , na cvičení jsem taky prakticky sama, přítel to nechce dělat, prý mu to nejde, a rodiče dělají jako když ho mučím a nechtějí u toho být

lipetra
7. únor 2012

@matyaja Ahojik my cvicime 14 dni zabickovy cvik a pokroky jsou i kdyz male,ale furt ma tu jednu stranu slabsi,tak nam ten cvik upravila. Maly rve jak tur,ale jakmile ho vezmeme do ruky tak se uklidni. Ale je pravda,ze na rehabce rve i potom a uklidni se az v aute. Ty rehabilitacni jsou vuci tomu imunni,musi,jinak by to asi nemohli delat.

lipetra
7. únor 2012

@hedushka tak to mame podobne,rodice delaj jak kdybych ho trapila a pritel ten tak o vikendu,jinak nato nema nervy.

monnaa
7. únor 2012

@lupinek82 - to je super, že malá robí také pokroky, ,len tak ďalej 🙂
@matyaja - zo začiatku je cvičenie vždy ťažké, pre každú maminku, málokto sa s tým vie hneď stotožniť, aj mne to dlho trvalo. My sme začínali ale tým najľahším cvikom- reflexným otáčaním- poloha na chrbátiku, postupne nám rhb pridávala ďalšie cviky. Dobré je si to aj prípadne natočiť na kameru a doma dookola pozerať, lebo často sa cvik zdá jednoduchý keď ho cvičí sestrička a doma je to katastrofa.....Tiež si môžeš pozrieť cviky na youtube, zadáš do vyhľadávania Vojtova metóda, cvičenie podĺa Vojtu a podobne. Mne osobne dosť pomohla kniha od heidy orth- díte ve Vojtove terapii. Držím palce, neboj sa, časom si zvykneš a potom budeš aj ty radiť začínajúcim maminkám ako skúsená cvičiteľka 😉
Čo sa týka rhb sestier, ja som zažila viaceré, každá bola úplne iná, ale vačšinou som mala šťastie na milé osôbky.

lupinek82
8. únor 2012

@hedushka Nell taky rhb sestru bezpečně pozná a řve a řve🙂)) A před rodičema necvičím a beru si jí do patra, protože je mi jasný, že by to bylo stejný 🙄

matyaja
9. únor 2012

Tak na Vojtovku nemám sílu, přecházíme na Bobatha. Zítra jdeme poprvé na vyšetření, tak uvidíme. Držte nám palečky 😀

janakar
10. únor 2012

Ahoj,
já jsem vojtovku cvičila se všemi třemi dětmi. S nejstarší dcerou jen asi tři měsíce, byla lehce asymetrická. Tenkrát jsem to těžce nesla a měla jsem poocit, že cvičíme zbytečně a myslím, že to opravdu nutné nebylo. Pak se mi narodily dvojčátka o dva měsíce dřív a já tušila, že nás vojtovka nemine. A neminula. Začala jsem s nimi cvičit hned v porodnici, když měli něco kolem dvou kilo a s chlapečkem práv ě v těchto dnech vojtovku končím, má necelých 18 měsíců. Holčička přestala cvičit už před několika měsíci. Musím říct, že to bylo těžké. porodnice jsem si přivezla měsíční děti a začal kolotoč kojení, odstříkávání a vojtění a to vše dvojmo. A do toho se mi pod nohama motala 1.5 roční dcerka 😅 mnohokrát jsem si myslela, že to nezvládnu, ale vzhledem k tomu, že Tobiášek měl a ještě má opravdu problémy (poměrně značnou hypotonii) měla jsem fakt nahnáno a strach o něj mi dával sílu vydržet. Dneska (vlastně už včera) udělal své první samostatné krůčky. Jsem fakt šťastná, protože jsem nevěřila, že to vzhledem k předchozímu vývoji zvládne tak "brzy". Předpokládám, že mu už vojtovku zruší, alespoň jsmeo tom tak vždy mluvili, že budeme cvičit do chůze, a přejdeme na cvičení na balóně. Posílám všem maminkám - cvičitelkám hodně sil a věřte, že ikdyž je to neoříjemná metoda, fakt pomáhá.

snufi
13. únor 2012

@matyaja ahoj, taky jsem o tom moooooooc přemýšlela, už jste byli na tom cvičení Bobatha? Zajímalo by mě jaké to je. Malou už při vojtovce nemůžu vůbec udržet... A proč jste měli cvičit Vojtovku. díky

eyael
14. únor 2012

ahoj holky, tak jsem si, jak jsem avizovala, sama našla rehabku, která cvičí vojtovku, dneska jsme tam byli poprvé. Malá na tom prý není až tak špatně. Máme povolenou břišní stěnu, protáčí se na zádech do praku a trochu preferuje otáčení hlavičky na pravou stranu, ale ne moc. Dostali jsme cvičit jeden cvik, nevím jak se jmenuju, ale tlačí se na dva prsty pod prsy jeden bod a pak na hlavičce za uchem a tvář aby byla v ose a 30°. Malá u toho řve jak tur, ale asi jí to pomáhá, protože se lépe vyprazdňuje, prděla jak starý chlap 🙂 Prý by nám mělo stačit pár cviků relativně krátkou dobu a za chvíli budeme v normě. V pátek jdeme na kontrolu jak nám to jde.

hedushka
15. únor 2012

@eyael no vidíš, tak to je super 🙂

eyael
15. únor 2012

@hedushka - to mi povídej! Ještě že jsem opětovně nedala na naší "úžasnou" pediatričku a jela si po vlastní ose.

eyael
15. únor 2012

hele holky, jak velký tlak vyvíjíte na ty jednotlivé body? Trochu mám psychický problém s tím, že rehabka mi docela dost tlačila na prsty, bojím se, abych malé neudělala modřiny, zvlášť když tlačí proti nebo protestuje 😕

hedushka
15. únor 2012

@eyael taky jsem měla ze začátku obavy, ale později až se ti dítě začne vzpírat a bojovat, že nechce být v dané pozici a ty budeš mít co dělat ho udržet, tak obava bude tatam

matyaja
15. únor 2012

@snufi
Ahoj,
tak opravdu cvičit začínáme až 24.2. Zatím jsme byli u doktorky ve stacionáři, aby se na něj podívala. Takže zatím nevím, do čeho jdeme. Prý u toho děti také pláčí, ale ne všechny a ne tolik. Údajně je to cvičení formou hry a různé techniky držení. Matýsek má hooodně slabé břišní svaly, špatně pase koníčky a rehabilitační na Vojtovce mi říkala, že má něco s pánví (moc vysunutou nebo tak něco). Mimoto už Maty začal přetáčet i na bříško ze zad, ale jen na levou stranu, na tu pravou mu to nejde. A začíná se zvedat na bříšku i na ručičkách. Sama jsem zvědavá jak se Bobath cvičí a jak to bude malý snášet. Nikde jsem totiž nenašla žádnou diskusi o Bobath konceptu, jako o Vojtovce. A co máte vy za problém? Jak dlouho Vojtíte?