Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

pacesova
8. dub 2010

licina:a jak jste na tom pohybově?Co umíte? Já vím, že se vše přenáší na něj, ale mám doma ještě čtyřletého zlobiváka a do toho bez přestávky již přes 4.měsíce cvičíme 5x denně a fakt melu z posledního. U toho cvičení s ním bojuju čím dál víc. Ono udržet ho- má sice jen 7,5kg, ale sílu velkou. My jsme neměli krvácení, pouštěli nás jako OK. I na 3. měsích vše OK.
Petrach zkusíš toho Bobatha?
Betelgeuzz-tak to jsme na tom byli podobně. Náš měl Apgara 9-9-10 a vidíš..................Jestli jsem to pochopila, tak Vám je 5 měsíců a už se otačíte? No, to je super. My pořád jen z bříška na záda, je to lenoch a do toho nám asi roste tak nějak divně první zoubek, takže je dnes opravdu naladěn.
monnaa:bylo to klasické kojenecké plavání - byli jsme mezi normálními dětmi, nejdřív vynikal v potápění, teď mi začal plakat, tak asi další lekce neprodloužím.Je to dobré na svalové uvolnění, naučili mne tam i masírovat a různé hmaty, chmaty ve vodě na posílení zadíček, bříška atd. Takže už můžu chodit do bazénu sama a cvičit si s ním.

monnaa
8. dub 2010

licina- vďaka za tvoj krásny príspevok, tak toto ma naozaj povzbudilo a dodalo silu, lebo som úplne hotová - dnes sme boli na kontrolnom sone mozgu a nález nevyzerá dobre , musíme sa objednať na NMR, ja mám stále slzy v očiach ( tak riadne poplakať si môžem až v noci, aby ma nikto nevidel ). Stále sa utešujem, že to nebude také zlé, a je to predsa moje dieťa, pre ktoré som ochotná urobiť všetko.

monika - vitaj , prečo cvičíte ?

olgas. tak to je super správa, gratulujem a prajem veľa zdravíčka a krásnu MD 🙂

betelgeuzz- gratulujem k pretáčaniu, Alicka je šikovná. A petáča sa už na obidve strany ?

lilili2
8. dub 2010

pacesova: jakou máte diagnózu? Jste hypo nebo hypertoničtí. U nás se jim taky nelíbí jak paseme koně. Furt u toho zvedá ruce ☹ . Taky nám to začalo po očkování

pacesova
8. dub 2010

lili2-máme hypotonii.Zvedá ruce?To je dobře,né?Je to známka uvolnění, my jsme spíš v křeči.

petrach
8. dub 2010

monno já vím jak ti ted je..mi meli tech diagnoz od začatku hodne a všechno pak dopadlo dobře..jen musíš veřit,že to bude dobré..to sono ješte nemusí nic znamenat..objednejte se co nejdřív,budeš ted z toho hodne neštastná,at to máte brzo za sebou..moc moc vám přeju dobré zpravy,drž se

moniko vítej

lilili2
9. dub 2010

pacesova: neurolog říká že ty ruce zvedá protože má hypertonii trupu. Vypadá to jako letadlo ale trup by měl být výš. Nechápu ale když máte hypotonii tak by přece měl být uvolněný a né v křeči to je přece hypertonie? 😖 Fakt člověk aby se v tom vyznal. 😒 .

lilili2
9. dub 2010

jo, a to nám 3 týdny předtím psali axiální hypotonie (trupová) no a už máme hypertonii. 😒

pacesova
9. dub 2010

lili2:já se na to ptala a prý se nám to střídá - chvíli je jak gumová panenka a chvíli v křeči - takže máme prý obojí. Vím, že hypertonii se dají brát léky a úplně se to tím může odstranit, ale hypotonie se musí vycvičit. Takže shrnuto máme obojí, ale spí hypotonii. Takže to je tělíčko bojuje samo se sebou. Mastíme na RHB.

betelgeuzz
9. dub 2010

Monna, jo, otáčí se na obě, na to mě vždycky rehabka upozorňuje, že má všechno umět na obě strany.

Ještě jste tu řešily očkování. Nám neuroložka očkování odložila, první hexu dostala až v 5 měsících. Dětská se mě ptala, jestli chci dát Prevenar, ale já nejsem zastánce hodně očkování, takže jsem nechtěla. Řekla mi, že mi to taky nedoporučuje, protože očkování je velká zátěž, tak to zatím nedávat. Pokud by byla hodně nemocná s ušima, tak se to dá naočkovat později. Akorát pojišťovna to proplácí jen do určitého věku, tak bych to musela třeba zaplatit.

lilili2
9. dub 2010

pacesova: teď už tomu rozumím. Nám dali hořčík na uvolnění te hypertonie a pyridoxin na dozrání CNS. Bereme to už skoro 14 dní a vůbec se mi to nezdá lepší. No snad se to později projeví. No doufám, že se toho zbavíme. Holky nevíte o tom, jestli tonusové poruchy mohou mít předpoklad dědičnosti. Jedná se mi o to, že od manžela ze strany synovec měl taky hypertonii. Manžel a manželův děda chodí jako Chaplin (stopa ve sněhu je jako by projel traktor). A někde jsem četla, že to potom taková chůze může být. Akorát o té dědičnosti jsem nic nečetla. Tak nevím 😒

pacesova
9. dub 2010

lili2-tak pyrodoxin jsme také brali,pak nám ho vysadili.Hořčík nám tedy nikdo nenapsal.Máme z Prahy doporučený nootropil sirup.Akorát jsme dorazili z RHB. Opět nám řekla, že se u něj při cvičení pere spasticita a hypertonie, ale že to prý tak většinou bývá, že nezůstává při jednom.
Petrach:tak jako kdyby nás vyslyšela.Dnes jsem tam byla přes 30 minut a chtěla vidět všechny cviky.Tak mě opravovala skoro u každého,prostě vždy něco měla. U nás to bohužel funguje tak, že než udělá, to co má udělat, tak se mi prohne. A ona mi ze začátku tvrdila, že to nesmí. Tak jsem jí řekla, že pokud to neudělá a zdravě se nenaštve, tak mi prostě nereaguje. Tak ona zase, že je to OK, když udělá to, co má. Tak si vyberte. Fakt děs. Všimla jsem si, že se mu klepe nožička u některých cviků. Nestává se Vám to taky někomu? Prý by to mohlo být přetížením. Tak to mám vysledovat a za týden znovu. A to jsem tam necvičili tak dlouho jak doma a ona z toho byla vyřízená, že jsme mu dali. Nevím, zda si umí představit 5x denně taková muka.

lilili2
9. dub 2010

pacesova: ta spasticita se projevuje jak?. To je ta hypotonie?

dankolucka
9. dub 2010

kocky aj vas sa spytam, je mozne, aby nebola diagnoza DMO odhalena pri vysetreni u neurologa a sone mozgu v tretom mesiaci, ale prejavila sa az neskor?

pacesova
9. dub 2010

dankolucka: je to možné, může se diagnostikovat dokonce až kolem 3 roku, kdy dítě třeba nemluví - je to různé a různé formy.
lili2: ta spasticita je právě hypertonie - prostě u nás se střídá svalový tonus - jednou je to hypotonie a podruhé hypertonie.

dankolucka
9. dub 2010

dik pacesova. Ja som myslela, ze na tom sone mozgu by to bolo viditelne uz od zaciatku. Je fakt mozne, ze sa tam akoby objavi nieco co nasvedcuje dmo az neskor? Neviem dobre formulovat otazky, lebo o tejto diagnoze absolut nic neviem.

lilili2
9. dub 2010

dankolucka: mi neurolog na otázku zda bude mít dítě dmo řekl, že to nikdo nikdy neví. Že se vývoj jak psychiky tak motoriky může v jakémkoliv okamžiku u jakéhokoliv dítěte zastavit. Že třeba u nějakých dětí se to podle příznaků dá předpokládat ale určitě to nikdo nikdy neví. Že se dmo většinou projeví do 1 roku, ale může se projevit jak napsala pacesova až do 3 let. Po těch 3 letech to taky může nastat, ale to prý pozná už jen odborník (neurolog).

katika_m
9. dub 2010

mam syna ktory sa narodil so skratenym svalom na krku a na pravej rucke ma slabsiu obrnku. kazali cvicit vojtovku. je este nieco aj ine

dankolucka
9. dub 2010

moje nervy lilili, to si ma moc nepotesila, v pondelok nas uz aj objednavam na neuro..ja som taky panikar a nervak, my mame aj v rodine vselijake diagnozy, parkinson, epilepsiu, ja mam strasny strach z chorob. A dmo znamena aj mentalny postih vzdy alebo aj len fyzicky? Mala sa mi inak javi sikovna, brble dost, reaguje, zlosti sa, podava mi veci ked si pytam, tapka, vybera z kocky, zvlieka a skusa navliekat kruzky na tyc a pod. Len v hrubej motorike sme akoby uz mesiace na tom istom mieste.

monika127
9. dub 2010

ahoj sisipetka, Samko nechce dvíhat havičku,má slabšie chrbtové a ramenné svalstvo.Dnes sme boli cvičiť druhý-krat a tuším plakal viac ako včera-no krik to bol poriadny...

pacesova
10. dub 2010

dankolucka: pryč se zlýma myšlenkama. Malá je moc šikovná. Zkus popátrat - DMO je sice strašák a má opravdu různé formy a řekla bych, že v méně případech se týká i mentálního narušené. To je spíš u těžkých případů, které jsou známy už od narození!!!! Uklidni se opravdu a nepřenášej stres na malou. Vás to určitě mine!!!!!!!!!!!

luccii
10. dub 2010

ahoj holky, my cvicime uz cca 8 mesicu a mam na vas dotaz - nejsou vase deti plactivejsi nez jejich vrstevnici (myslim behem dne, ne behem cviceni)? nas Vojtik ano a me napadlo, zda to neni cvicenim, ktere samozrejme doted prorve... taky je peknej neposeda, v klubicku a na kline uz nechce byt a prebaluju ho ve stoje...
diky za vase postehy!

dankolucka
10. dub 2010

pacesova ja som desna panikarka, musim sa ovladat a nestanovovat diagnozy. Mame rovnako starych krpcov inak. 🙂

sisipetka
10. dub 2010

Ahojte kocky,
hypotonia vraj moze byt dedicna...mam znamu, ktorej obidve deti mali hypotoniu a pravdepodobne po otcovi. Starsia uz je rozcvicena a ostali jej akurat ploche nozky a mladsi teraz pekne cvici a napreduje.

Monika, chodite niekam cvicit do centra? A s tym krikom...mne Chrisko plakal dnes pri jednom cviku (zatial mame len 2), ale skor si myslim, ze bol unaveny, lebo nad ranom sa dost v postielke prehadzoval. Uvidim ako bude dopoludnia s cvicenim.

....inac to prykrat pocujem, ze hypertonii sa da pomoct liekmi 😅

A neviete mi poradit, stimulujeme ten bodik pod prsiami na hrudniku a nie vzdy som si ista, ci to robim spravne. Mate nejaky trik ako ho najst co najlepsie? Vopred dakujem.

Luccii, ja si myslim, ze to moze mat suvislost...ja mam pocit, ze nas syncek viac potom placka (pri cvikoch zatial iba dnes rano)....akoby bol unaveny a to telicko prechazdalo zmenami a on dava najavo, ze asi nie je ok.....

Pacesova, ak si z toho niekedy na nervy, tak ver...ze asi kazda....ja som si dnes rano tiez riadne poplakala. A rozhodla som sa, ze pojdem navstivit psychologa. Ked nam zomrel prvy syncek, tak som nesla....snazila som sa vsetko zvladat sama....ale teraz uz mam pocit, ze za posledne obdobie je toho na mna vela a potrebujem, nech ma niekto vypocuje, mimo MM....

Monnaa, vsetko zvladnete....drzim pasticky....a ako sa povie, asi sme vsetky na jednej lodi a nic ine nam nezostava, len verit a bojovat...

petrach
10. dub 2010

pacesova to 5x denne cvičit vám dal neurolog,nebo rhb?? on fakt muže byt přestimulovaný..malí mi ve vzteku tou nohou háže sám..
dankolucka DMO se vetšinou dá určit až kolem roku,ale pokud se malá vyvíjí dopředu,reaguje atd..tak se neboj..je v pořadku..
vetšina detí byvá opoždená vyvojove a ani to ješte nic neznamená..muže byt lehčí forma,kterou normálne nepoznáš,jen z nich třebas nebudou vrcholoví sportovci.. 😉

sisipetka víš že ti to schvaluju s tou psycholožkou? já nad tím přemyšlím taky poslední dobou..u nas to byl zase předčasný porod a pořad ješte cítím,že nejsem v pohode,jsem hrozne přecitlivelá,bojím se o malého..stačí se asi vypovídat nekomu cizímu..proto chodím i na koníka,,
ten bodík je pod bradavkou zmáčknout..když mel malí už víc síly,tak jsem ho chytla všemi 4 prsty z boku a palec pod bradavku,tak mi to ukázala rhb 😉 vlastne si ho tím přikurtuješ k podložce a nehne se ti

lucci malí teda vyvádí u cvíča pořad,ale jinak je to smíšek..

katika existuje ješte cvičení podle bobatha a suprové jsou baby masaže

sisipetka
10. dub 2010

Petrach, mne rhb ukazovala bodik cca 2 cm pod bradavkou smerom k hrudnej kosti. Tam ma byt medzi 2 rebrami medzierka na uvolnenie napatia. Niekedy mam pocit, ze som dala spravny bodik a maly kopka nozkam a niekedy len na mna pozera a usmieva sa ....

...a ja uz toho psychologa musim. Ked nam zomrel syncek v 40tt, tak to bolo to najhorsie v zivote, co som si prezila. Ked som bola uz ako tak ok a chceli sme sa snazit o dalsie, tak mi nahle zomrel 30 rocny bratranec, s ktorym som vyrastala ako s bratom.....a este ine veci okolo, tak mi zacal blbnut cyklus, bola som stale chora a stale dokola. Az potom som si uvedomila, ze psycholog by sa hodil. ale najskor som sa rozhodla to riesit v hlave sama, zamerala sa na ine veci, zacala chodit na masaze a pod....tak som za 2 mesiace otehotnela a zacal dalsi kolotoc strachu a obav, kedze dr. nevedeli, preco prve babatko prestalo v brusku dychat 😔 No a vlastne aj teraz sme mali na male, robili mi urgent sekciu (aj prve bolo sekciou), bola som cele tehu pod dohladom a vidis, aj tak sme mali dychacie, pociatocne problemy...nikto mi nevie povedat preco, ale ked budem chciet mat dalsie dieta....tak vraj opat nam to hrozi...a to sme zdravi, bez genetickych predpokladov.
A vlastne toto vsetko ma primelo sa vyrozpravat aj s odbornikom
...prepacte, za ten monolog

lilili2
10. dub 2010

sisipetka: úplně chápu tvé obavy. Na uvolnění hypertonie nám dali magnézium 0,5. Máme brát čtvrt tab. ráno a čtvrt večer. Navíc nám dali pyridoxin na dozrání CNS ten máme brát 0,5 tab. ráno a 0,5 večer.
Nám rehab. doktorka pokoždé ten bodík trochu poupraví. Přijde mi že na malého po nějaké chvíli přestane účinkovat. Říkala, že ta oblast stimulace pod prsní bradavkou je velká.
dankolucka: myslím si, že můžeš být klidná. Tvá malá je moc šikovná. Neurolog navíc říkal, že je výhoda u nerovnoměrného psychomotorického vývoje když je napřed psychika před motorikou, protože potom tu motoriku ta psychika táhne ku předu. 😉

sisipetka
10. dub 2010

Lili, dakujem za info.
Pyridoxin sme brali asi 2 mesiace po narodeni, potom sme prestali. Ale teraz asi este budem pre istou davat.
To magnezium som si kedysi ja davala na uvolnenie.....takze asi na tom nieco pravdy bude. Skusim sa popytat dr. A davas to nejako do mliecka, alebo ako ?

lilili2
10. dub 2010

sisipetka: rozdrtím jej na prášek a smíchám jej s mateřským mlékem. V letáku píši, že se to má dávat po jídle a zapít dostatečným množstvím tekutin. Takže malého u kojení vždy přeruším dám mu to magnézium a pokračuji v kojení. 😉

sisipetka
10. dub 2010

aha 😉 ....no ja odsavam a flaskujem, takze pripasne to viem dat aj vo flasi 😵 No ale uvidim, najprv sa popytam.

evi21
10. dub 2010

Zdravím,
tak u nás to vyzera, že budeme musiet cvičit Vojtovu metodu kvoli hypertonii. Chcela by som sa spytat, či ste pozorovali zmeny v spravani u hypertonickeho dietata po dlhšom cvičení, či sa viac uvolnilo a ukludnilo aj po psychickej stranke, lebo ten náš malý je pekný plačko už teraz, tak neviem čo bude ešte len potom , ak budeme cvičit....