Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

aaronka
4. dub 2010

monnaa, naše Ada pase ostošest, ale občas jí taky padne hlavička, to nic, to jenom chvilkama odpočívá. Zkus ho dávat hodně na bříško ať si zpevňuje svalíky na krčku a na zádech 😉 Adélka nejdřív moc nechtěla na bříšku být, ale teď už tam vydrží docela dlouho.

monnaa
4. dub 2010

aaronka - Peťko nechce byť vôbec na brušku, snažím sa ho dávať ako často to ide. Tá hlavička ma ale vystraší vždy aj preto, lebo ju má zväčšenú ( + nález asymetrie mozgových komôr ) , chodíme pravidelne na usg kontroly, najbližšia je vo štvrtok, už teraz nemôžem kvôli tomu spávať, zdá sa mi totiž, že je znova väčšia :( .

olifcek
4. dub 2010

ahojte, je tu niekto aj z kosic? ideme na kontrolu ku neurologicke, a neviem, ci ist do novej nemocky, ci do starej...mate niekto skusenost? ak ano, pls, napiste mi do IP.

dakujem krasne

my sme vojtovku zacaliv nemocke, ale uhnalo nam to pruh, takze sme to potom nerobili a vlastne od cca 09.01. ani nerobime...no uvidim, ci opat cosi nezacnu navrhovat..

ivkaivka
4. dub 2010

olifcek, Tvoja dcerka ma nadherné meno 😉
ani moja nechce byt na brusku, davam ju casto, no nepaci sa jej , hned zacne revat, musim ju pretocit na chrbatik, no niekedy je hned spat a opat rev

olifcek
4. dub 2010

ivka vies, ze i Tvoja mala na nadherne meno? tusim to najkrajsie na svete x;o)

my nechceme byt na brusku a tak ju na brusko nedavam. ked ju mame cez rameno, krasne drzi hlavku, takze je to ok, myslim x;o) ked bola mensia, drzala hlavku i na brusku, no cim je vacsia, tym menej na brusku chce byt...my sme boli v nemocke 25 dni, a tam bola na brusku casto...no a doma som si vsimla, ze krasne hlavku drzi x;o) mala mozno mesiac a cosi x;O)

sisipetka
4. dub 2010

ahojky 😉
...to pretacanie ma len zaujimalo, nakolko niektore "mudre" knihy to chcu od nas uz v tomto veku 😅 ....ale radsej nic necitam. I tak dr. povedala, ze Chrisko je fyzicky popredu oproti inym detom v jeho veku a to sme narodeny o 25 dni skor.
a s tym pasenim konikov - nam niekedy pasie o 106 a niekedy ho objavim ako si riadne grcne a tvarickou priamo do toho odkvecne 😅 ...no a potom ho teda nemotivujem nicim 😎
Olifcek, ono to asi aj suvisi dost s nemocnicou - nas maly bol na jiske v inkubatore a tam namiesto grgania, davali deticky na brusko a ony sa pekne vycvicili v tom drzani hlavky 🙂

olifcek
4. dub 2010

sisi no my sme tiez boli v jis boxe. nastastie nie na jis oddeleni. malicka sama dychala, i zivotne funkcie mala od zaciatku v poriadku. len kvoli udrzaniu tepla bola v inkubatore. nasu malicku tiez davali n abrusko po pape..ale divne, ze teraz to nema rada, byt na brusku...jasne, ze nie hned po pape x;O)

v troch mesiacoch sa uz pretacat? ale kde..x;o) to je skoro...my napriklad...narodila sa malicka v 32tt+3dni, lekari jej ale urcili dva tyzdne skor, lebo bola nastastie vyvinutejsia...i teraz, hybe sa o 106, na rukach hlavku sama drzi, pozera po okoli, komunikuje...ale nepretaca sa x;o)

pacesova
4. dub 2010

aaronka: já právě nevím jak se to pozná. Směje se, hračku si drží a žužlá, ale pokud bych mu ji nedala do ruky, tak by ležel. Snad to souvisí s tou hypotonii a hybností. Na rovinu - bojím se o mentální postižení. Nevím, kdy se to dá rozpoznat. Tím, že nelezeme, nesedíme, prostě zaostáváme. Doufám, že jen motoricky.

olifcek
4. dub 2010

paces aky mate vek? nemas pas vyplneny

sisipetka
4. dub 2010

olifcek - no my sme nastastie tiez dychali sami, ale mal troska problemy s dychanim (dyspnoe) a dali ho na pozorovanie pre istotu. Bol hranicne donoseny, ale teraz je ok....teda ten hypertonus...ale to rozcvicime 😉 A ako pises, aj ten nas je taky certik pohyblivy...a hrozne sa mu paci vo vani 😀
...no vidim,ze Olivia je nas "rocnik" 😀 😉

Pacesova - vraj do pol roka by uz nejake vaznejsie mentalne postihnutie malo byt vidiet...ale urcite ste ok 😵

olifcek
4. dub 2010

sisi x;o) my sme nedonoseni, ale vitalni x;o) a apgar skore sme mali 10z10, co je uzasne, donosene to nemaju tak vysoke, nie vzdy x;O)

niekedy mam pocit, ze mi chce odist z ruk za niecim, co sa jej zapacilo, hehe...chytate uz hracky do ruk? my este nie...snad je to ok, vzhladom k nasmu gestacnemu veku . buchat do hraciek uz buchame x;O) i fajne klabosime, az viskame od radosti x;o)

sisipetka
4. dub 2010

Chrisko mal apgar 5/7/9 - bol problem, ze nedostatocne dychal a tym padom sa to prejavilo aj na ostatnych funkciach. Mal plodovu vodu na plucach, takze to mu robilo problem 😅 Teraz bude hadam ok, a ten nedostatok kyslika mu nesposobil velke skody....
Hracky sice chyti a snazi sa ich dat do pusy 😉 ....ale musime mu ich ukazovat a davat pred neho...sam si ju zo zeme este nezoberie...to by musel byt riadny frajer 😎 Najradsej ma velkeho slona (ako on), ktoreho oblapi a chce ho celeho zjest 😀

A teda Olivia mala krasne skore 🙂 ....a nas tiez riadne viska....bude z neho operny spevak 😀

olifcek
4. dub 2010

sisi dakujem, my sme to mali od zaciatku 10 a nekleslo. i preto verim, ze uz okrem pruhu, ktory si Oliv uhnala v nemocke, lebo ju nutili cvicit vojtovku, uz nic mat nebudeme. anemiu mame zatial pod kontrolou, tak snad v tom budeme pokracovat, ale to je u deticiek bezny jav...

keby som vedela, ze vojtovku staci cvicit od pol roka, grrr, nemuseli sme mat pruh...ale verim, ze sa to da same do poriadku a nepojdeme do nemocky na zakrok...prepada nam vajickovod, fnuk, ale vraj lepsie, nez by to crevo malo byt...nastastie pruh nevidiet, kym Oliv neplace a place uz len ked sa chystame von, ze ju obliekam a kusok v kociariku, i preto nechodime pravidelne vonku, ale zmeni sa to a Oliv si iste zvykne, ved najnovsie uz, ked ju dam edo kociarika este protestuje ale uz miernejsie a vonku sa na nas diva, potomzaspinka x;o)

a druhy pripad, ked place je, ked ju zacnem po kupani obliekat...zvlastne ale, ze ked jej umyjem dupku v umyvadle, co je casto, tak je v pohode, smeje sa a neplace x;o) kupkanie ma radaoliv sa kazde rano rozprava s lustrom, uz par tyzdnov, hehe x;o) na hracky sa zatiallen diva, nechyta ich...ale ona zo dna na den robi nove veci...tak mozno jedneho dna si vsimnem, ze uz berie hracky do rucky x;o) zo dna na den ich totiz zacala sledovat a kecat s nimi 😉

olifcek
4. dub 2010

resp,ze oliv este mala cas...ze stacilo masirovat...na to, na co sme my mali cvicit vojtovku, jednej babe v nemecku povedali, ze staci masirovat...tka uzto robime aj my a je to lepsie, keby mi to povedali skor a hlavne ako...mame len probem, ze davame lavu nozicku dovnutra kusok, tzv. kacacie nohy x;o) vlastne uz len chodidielko, tak totiz bola v brusku...

teraz mame ist na neurologiu a ja som v strese, ze co vymyslia na nas...

ivkaivka
4. dub 2010

olifcek, to si pis, ze najkrajsie.
pacesova, myslim, ze neurolog by to mal vediet. Malej robil sono hlavicky a povedal, ze mozog je cisty, takze ak mas podozrenie urcite za obvodnou a tak neurologom, ten skontroluje aj reflexy- u nas je vsetko o.k. mala je vraj strasne leniva.

pavlluna
5. dub 2010

Dobrý den, zdravím všechny rodiče malých nedonošeňátek a obracím se na Vás s velkou prosbou: píšu právě bakalářku o tom, jak vše rodiče se svým nedonošeným miminkem zvládají během prvního roku jeho života, když navíc cvičí podle Vojtovy metody a hledám maminky alespoň ročních nedonošeňátek, které by byly tak hodné a povykládaly si o tom se mnou: co jim dělalo radost, starost, kdo je nejvíc podporoval, jak vše zvládaly časově, psychicky,... Studuju psychologii na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, takže hledám nejlépe maminky z okolí, ale není to vůbec podmínkou. Můžete mi napsat na mail pavlluna@seznam.cz. Za všechny odpovědi moc děkuji, budu se těšit a přeji krásné Velikonoce :o) Pavla Kolomazníková

ivkaivka
5. dub 2010

no dnes som s malou cvicila, makala opat ako diva a revala este viac, po cviceni som ju dala na puzzle, chvilu plakala, dala som jej najvatsi motivacny prvok-moj mobil a mlada normalne do kruhu za nim ruckovala. No hadam sa to uz zlepsuje, na brusku vydrzala takmer 12 min. 😀 Normlane mam na seba zlost, ze som skor nevymenila tu bosorku - strigovu 😠

petrach
5. dub 2010

ivka mobil a ovladač to je magie 😀 😀 my se tak rozplazili 😀
olivcek teda malá je šikulka,ten apgar mela užasný na ten tyden ve kterém je narozená..my meli 4-6-7..ale jsme 28 tt 😒

my ted necvičíme,malí od večera horečky,jinak mu nic není a nevím co se z toho vyklube ☹
včera byl ješte v pořadku,byli jsme u našich a tam lozil jedna básen,on me fakt jen skouší,co vydržím 😅

pacesova to dr poznají,kdyby neco mel..ale veřím jak Ti je,já ješte ted občas mám myšlenky,co by,kdyby..nejlepší se narovinu zeptat neurologa..kolem roku se pry pozná DMO..z toho jsem mela hruzu já..ale myslím,že bys to sama poznala..víš jak na Tebe a rodinu reraguje,jestli je živí a má zájem o okolí..bude v pořadku,jen To to dá taky zabrat a jak se říká vyžrat do dna ☹

olifcek
5. dub 2010

petrach wow, tak gratulujem k zdravemu babu na tak skory tt x;o)

Olivka je velmi usmievava, vnima okolie, keca s okolim, viska od radosti...je zdravucka uplne, duuufam...x;o) ani mi nenapadlo, zeby nie, glg...

akurat, ze sme ju dali dnes na brusko na minutu a pol...tak davala nozicky pod seba, akoby na 4 chcela ist...hlavku bolaleniva dvihat a pritom, ked bola mala, islo to krasne, len sme to prestali robit, kedze nema rada byt na brusku, rucky taha vedla tela, safra, ale, prevratila sa na chrbatik x;O)) tak snad to bude ok u neurologa...spomeniem ale, ze sme ju na brusko len teraz zacali davat, lebo je pokojnejsia, kedysi strasne ricala, zlostila sa a to nesmie kvoli pruhu, co ma...takze...

olifcek
5. dub 2010

petrach, ale je krasny malinkyyyy...este ale nechodi,ze? a fakt sa odratava vek do toho roka, co sa motoriky tyka?

aaronka
5. dub 2010

Pacesova dívala jsem se co je to ta hypotonie -snížené napětí svalů, takže jestli s tím má opravdu potíže, tak bych se mentálního postižení nebála, prostě mu ten pohyb zatím tak nejde..A když ti říkala rhb. že je v pořádku..myslím, že jí pod rukama prošla spousta dětí a určitě by poznala, že něco není ok. A poslali vás i na nějaké vyšetření?
Naše Adélka má zase skoliozu-hlavu a pánev háže doprava, takže je na levé straně prohnutá do oblouku. Navíc ještě levou nožičku má vybočenou do strany tím jak se vyvažuje. Zatím teda nemám pocit, že by se něco zlepšilo i rhb mi řekla že se to nemusí úplně podařit vyrovnat. Tak mám hrůzu z toho, až se jednou postaví, aby nebyla pořád pokřivená a navíc tu nohu do strany...ach jo, jsou to starosti s těma dětma... 😖

petrach
5. dub 2010

olifcek i dr a neurolog vek koriguje,tzn. že odečítá o kolik jsou narození dřív+ jim naše neuroložka dává ješte mesíc k plusu..
my máme gestačne 11 mesícu..popmalu se rozlízá,ale na 4 je už víc jak 2 mesíce,plazí,kleká..je takoví pophodář leniví 😅
myslím že vaše maličká je hrozne šikovná,na to že by ted mela mít jen 6 tydnu,je vyvojove teda dál.. 🙂

aaronka Adelka je ješte moc maličká,do roku je ješte moře času a říká se že do roku vojtovka zabírá nejvíc..my meli koordinační poruchu,a slabší ručičku a všechno jsme vycvičili..neptala jsi se i třeba na cvičení bobatha? to je šetrnejší a formou hry..m
y ted se chceme na to ptát neuroložky,malí u vojtovky hodne vyvádí a má už sílu a už minule mi řekla,že když ho neudržím,at přestanu cvičit,ale jen tak nechci přestat..aspon než bude mít snahu stát a delat kručky

olifcek
5. dub 2010

petrach od narodenia ubehlo 17tyzdnov...mam ratat normal termin na 42tt ci 40? ako si vypocitala 6? wow, vidis? takto som sa na to ale nedivala 😵 😵

tak preco malicku nechali cvicit vojtovku, chudak mala 😒 grrrr

nevychadza to na 11? neviem moc ako to ratat 😕

petrach 11mesiacov? tak to jo, to je dobryyyy....a povinne ockovania si ako absolvovala? uz asi bez odratavaia, ze?

monnaa
5. dub 2010

pacesova- ja ťa plne chápem, aké má máš obavy. Ale neboj, ako tu dievčatá už napísali, mentálne postihnutie by dr. aj rhb rozpoznali. Keď sa smeje, zaujíma o hračky ktoré mu dáš, je to v pohode 😉 , a že nesiaha po hračkách- to nie je žiadna tragédia, určite je lenivý a dobre vie, že maminka mu ich podá sama 🙂 . Ja mám takisto strach z rôznych diagnóz, aj z DMO, ale sú rôzne formy DMO, videla som už zopár takých detičiek a nezdali sa mi vôbec nejak " choré " , tie ľahšie formy sú v pohode.
aaronka- neboj, Vojtovkou to určite vycvičíte, ešte máte veľa času 😉

Náš malý sa dnes konečne pretočil aj z bruška na chrbátik, a dokonca sa chcel aj akoby plaziť, teda nôžkami našľapoval, ale ručičky a svaly na chrbátiku má ešte dosť slabé, tak sa len pajedil že mu to nejde 😀 .

petrach- malý je veľmi šikovný keď už štvornožkuje, to máš aspoň istotu, že určite začne chodiť. A prejem skoré uzdrvenie, nech tie teploty rýchlo prejdú !

No a ovládatka, mobily, papierové vreckovky, sáčky atď. sú aj u nás najoblúbenejšie hračky 🙂

lucka825
5. dub 2010

Ahoj maminky, prosím o radu, nevím jestli jeden vik dělám správně. Minulý týden jsme dostali 3-tí cvik. Dělám ho dobře? Miminko je na boku, spodní nožičku a ručičku má do pravého úhlu a já plochou dlaně tlačímdo vrchní lopatky směrem dopředu a druhou rukou vrchní kyčli směrem dozadu. A co má to miminko dělat. Vím ýže by měla jakoby naznačovat chůzi tou vrchní nohou a co dál???? Děkuji za všechny rady. Paa

aaronka
5. dub 2010

Petrach o tom cvičení dle bobatha vůbec nic nevím. Sice při vojtovce křičí, ale už to není takový ten zoufalý pláč jako na začátku, spíš to jen tak vytlačuje a po očku se dívá na mě co já na to 🙂 A navíc když křičí, tak fakt zabírá, když je v klidu, tak se nic neděje.
monnaa díky, snad to tak bude 😉

aaronka
5. dub 2010

Lucko máme ho taky 😉 Spodní ručku kolmo k tělíčku (o nožkách nám nic neříkala) Tlačíš správně na vrchní lopatku dopředu a kyčli k sobě. Malá by měla vykročit vrchní nočkou, zvednout hlavu z podložky a vystrčit ji dopředu, jako by se chtěla převrátit na bříško. Koukám že máme stejně staré holčičky 😉

lucka825
5. dub 2010

aaronka: já jsem si ani nevšimla, že máme stejně staré holčičky, to je náhoda 🙂 děkuji moc za odpověď, já jsem si teď nebyla úplně jistá tou hlavičkou co má dělat, ale cvičíme teda správně 🙂 a můžu se zeptat Adélka je donošená a kolikrát denně cvičíte? my teda donošený jsme, ale máme křivý zádíčka, tak cvičíme. Pa

petrach
5. dub 2010

olifcek musíš jí ubrat ty tydny o kolik je dřív..počítá se 40tt..pokud jste psaní že 31+ neco..odečteš 9 tydnu..naše neuroložka to bere jako 2 mesíce,nepočítá to přesne na dny 😉 my jsme o 12 tydnu dřív,což je 2 mesíce a 21 dní a ona bere o 3 mesíce dřív
očkovaní musí dovolit neurolog,je to podle vyvoje,pry by je to mohlo zastavit..nás začl v 8 mesících..a máš nárok na prevenar bezplatne,nevím ted jak to je,jestli už ho proplácí pojištovny všem detem,mela byt po novém roku zmena,ale předčasne narození mají nárok zdarma,dr to vyřídí sama na pojištovne,jen jí řekni 😉

holky malí má pořad přes 38 teplotu a ted po spaní tady leze před babičkou a já jen zírám,necvičíme 2 dny a zase pokrok 😅

lucko já při tom cviku přidržuju obe ty nohy v kyčli..v pokrčení..jinak to popsala aaronka 😉
aaronka s tím pláčem to máme taky,když brečí tak krásne cvičí a když ne,tak ani necvičí..spíš to je vztek než pláč..jen doxcvičíme,tak je dobře,ted se teda začal hrozne tulit po cvíču,ale to je krásné.. 😉

aaronka
5. dub 2010

Luci, zkoukla jsem Silvinku a je moooc krásná 😉 My jsme taky donošení, taky máme špatné držení těla, psala jsem dnes ve 13:35, tak se koukni 😉 Cvičíme 4x denně. Jak dlouho už cvičíte? My teprve od necelých 5ti měsíců.