Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

monnaa
16. čer 2010

@lukza - ešte som zabudla odpovedať na tvoju otázku- neviem ti povedať, čo bolo zlé na tom mojom cvičení , lebo mne sa fakt nezdá, že by sme cvičili úplne zle, moja rhb mi pridáva cviky postupne a celkom sa sa snaží. Ale mne sa od začiatku zdalo, že tá rhb v Olomouci bola naladená tak, že iba oni majú dobré postupy. Neviem, ako mohla usúdiť za tú jednu minútu, čo som jej ukazovala na bábike tie cviky, že je to zlé....ja mám doma tú knižku- Díte ve Vojtove terapii, a tam sú podobné pozície. No na druhej strane bola tá pani veľmi šikovná a skúsená, na malom skúšala rôzne cviky a potom na základe jeho reakcií mi odporučila ktorý cvik dať ako prvý, druhý atď. Bolo vidno, že má skúsenosti a keby som bývala bližšie, určite by som volila ten Olomouc. Ale takto mám stále dilemu, hlavne kvôli tej vzdialenosti.

@veronika2509 - vítaj medzi nami 😉 . Pozerám, že máme rovnako staré detičky 🙂 . A videl Andrejku neurológ , respektíve lekár rehabilitácie? Keď pekne sama sedí, hypotonická asi nebude, si myslím. Môj Peťko sa síce prevracia na všetky strany ( vďaka Vojtovke ), ale sám neusedí. Sedieť ho vlastne ani nedávam cielene, lebo sa sám nedokáže posadiť, tak aby mu netrpela chrbtica. Možno potrebuje Andrejka len trošku naštartovať, tak držím palce !

minka21
16. čer 2010

ahojky,tak citam citam,a este musim pokracovat v citani co ste tu popisali,ale vidim ze pri poctivom cviceni pride aj odmena🙂 mi cvicime koli hypertonii,neviem ci som tu uz pisala,narodena 30+6 -mala krvacanie do mozgu,ale na kontrole na neurologii sa vraj uz na 85%vsetko vstrebalo,doktorka bola uplne v soku ze 3mesacnemu babu sa to mohlo takto vstrebat,len musime stale ccvicit,a dokonca musim malu totalne fixovat,to je hlavu opretu o mna,tou rukou co drzim bod este aj medzi prsty jej dat ruku a fixovat,fixovat bedra-palec na panvu a drzat este aj plienku,,,no vreskuuuuuu!!!usi mi trha!!!! ale malinka mi uz dlho nemostikovala,pasticky drzi malo kedy zatate,len ked je na brusku a certi sa.uz ani na patickach sa neodraza,ale ked ju niekedy beriem z postielky tak sa prehne ako luk!! ☹ teraz sme mali par dni volno koli urazu,ale uz opat cvicime,tak ja dufam ze o chvilku nam aj to zrusia,lebo fakt nestiham nic!!! 😠

ake prve pokroky ste si vsimli?co su take znaky toho ze to naozaj zabera!lebo niekedy som uz na pokraji a vzdavam to,,,ale ked som si precitala prispevok od sisipetka tak sa mi vratila sila a budeme bojovat dalej🙂 len s klapkami na usiach🙂 lebo ta nasa ma hlasivky!!!! 😅

monnaa
16. čer 2010

Ozaj, dievčatá, ešte som sa vás chcela spýtať - na čom cvičíte doma ? Na rhb to majú super, polohovací stôl, žinienka...ale čo doma ? Ja si napríklad dávam na kuchynský stôl matrac a naň ešte taký plastový obrus , ale v poslednej dobe sa mi to dosť hýbe a zle sa mi cvičí, tak rozmýšľam o nejakej žinienke menších rozmerov, len neviem či také niečo existuje.

monnaa
16. čer 2010

@minka21 - no to je super, že sa nález na mozgu zlepšil. Ako tu čítam, tak sa mi zdá, že hypertónia je " lepšia " ako hypotónia, väčšinou sa s cvičením končí omnoho skôr ako u hypotonikov - viď príklad sisipetka 🙂 . Pokroky vidno ako u koho, cca po 2 -4 týždňoch cvičenia. Chápem, že máš chuť to niekedy vzdať, to aj ja, ale musíme dáko vydržať . ja tiež nič doma nestíham, aj teraz mám výčitky že tu sedím pri pc 😀 , ale dáko sa človek musí odreagovať.

veronika2509
16. čer 2010

@monnaa nie ešte ju nevidel žiaden lekár len detská doktorka, ktorá nás vypísala. Od pondelka nastupujeme tak uvidím čo nás všetko čaká, ako vidím dosť náročné obdobie. Nejak som si to doteraz spájala s tým, že pri jej vysokej váhe sa jej asi nechce, je lenivá. Má 8 mesiačikov a 10kg.

cepinek
16. čer 2010

ahoj maminy. jen jsem k vám nakoukla, protože jsem s malým taky chodila na cvičení. Poprvé jsme byli v 8.měsících, protože se špatně pohyboval po čtyřech, už se začínal stavět na nožky,ale neseděl. Byl to boj, ale spravilo se to. Znovu jsme začali chodit na vojtovku před měsícem, protože při chůzi začal Štěpánek vtáčet nožičku dovnitř, takže šmatlal. Sestřička na rehabkách říkala, že to bude boj, ale to jsem teda nečekala. Až mě bolelo u srdíčka, jak moc plakal. Nakonec nám sestra doporučila reflexní masáže a stimulaci chodidel. On už se tak bránil tomu cvičení, že ho ani ona nepřeprala. Snad už to bude lepší. Přeju vám a vašim miminkům, aby jste byli brzo v pořádku a užívali si každý malý (velký) pokrok 😉

minka21
16. čer 2010

monnaa ja som tiez doma vacsinou sama,manzel chodi na 10dni do prace,nasi maju starosti s braskom teraz su na transplantacii tak manzel ostal doma ale tak ci tak kazdy den varit,upratovat do toho mala,do toho uz musime zacat stavat tak behacky po uradoch a behanie po doktoroch kazdy tyzden nejake vysetrenie,esteze sme prestali uz brat injekcie,,,no obrovska kopa pradla ma caka ale kaslem na to🙂 este na potvoru som dostala mrchu a nemozem ani chodit co ma krize bolia...ale radsej si tu zdvihnem naladu pozitivnimi prispevkami🙂 inak ja cvicim na barovom pulte v kuchyni lebo nemozem mat malu na zemi,strasne ma boli chrbtica,tuhne mi svalstvo a zo zaciatkom som pri tom revala od bolesti viac ako mala 🙂 tam si poskladam deku a nemusim sa ohybat,ale neskor bude cosi treba vymysliet vy kolko cvikov cvicite? a mate hypertoniu ci hypo?

monnaa
16. čer 2010

@minka21 - my máme hypotónou a budeme cvičiť až dokým malý nezačne chodiť, teda počítam že min. do 18 mesiacov 😒 . Máme celkovo 4 cviky - jeden na chrbátiku, 2 varianty na boku a jeden na brušku, pri každom cvičení cvičím ale len 3 cviky - chrbátik, bok ( vyberiem si jeden z tých dvoch ) a bruško. Ja si neviem predstaviť cvičenie na zemi, aj mňa by asi bolel chrbát, ale neviem či by som to prakticky zvládla udržať dieťa.
@cepinek - no vy ste teda zaujímavý prípad. To verím, že s takým veľkým dieťaťom je ťažké cvičiť. Držím palce, aby sa to všetko rýchlo napravilo 😉
@veronika2509 - neboj sa, my ti poradíme , zo začiatku to nie je väčšinou také zlé, asi dostanete len jeden cvik na chrbátiku, ten je celkom fajn, deti niektoré pri ňom ani neplačú. Možno to bude skôr boj, lebo Andrejka je už väčšia, ale určite ti rhb poradí, ako ju udržať a správne cvičiť 😉

minka21
16. čer 2010

@monnaa no nam hned na zaciatku povedali ze budeme cvicit kym nebude chodit!!!ale tak ako dufam ze to nas len strasili,lebo to by som nevydrzala!!! drzim palceky!!!! a pokroky mate ake? lepsie sa vam hybe?

monnaa
16. čer 2010

@minka21 - ja pokroky vidím 🙂 - ešte sa síce neplazí, lebo má slabé svaly na rukách a chrbte, ale prevaľovaním sa dostane kam chce, tiež sa točí okolo vlastnej osi, je živší, ďžavoce si, naťahuje sa za hračkami , priťahuje sa do sedu, hlavička mu už nepadá do zadu konečne 🙂

lukza
16. čer 2010

@monnaa je pravda že vždy muže být huř,ale taky nemusí doufám že už bude vše jen dobré a nakonec vše dobře dopadne jak s tatínkem tak s tvým synáčkem.já se měla taky rozhoudnou mezi prostejovem a olomoucem ale jsem v prostějově jáprávě slyšela že v olmiku nejsou zase tak dobří tak nevím 😲

sisipetka
16. čer 2010

Ahojky kocky,
@monnaa - prekvapil ma tvoj prispevok z navstevy v olomouci 😅 Mozno su tam dobri, ale poznam pripady, kedy deticky nutili cvicit vojtovku velmi dlho a nakoniec sa prislo na to, ze si len nahanali klientov na rhb (body/poistovna a pod.). Toto mi pripada troska podobne, ale je to o peniazoch. My sme cvicili s 3 roznymi rhb a kazda mala sice iny postup, ale v konecnom dosledku vysledok mal byt rovnaky. PResne ako pisala jedna kocka vyssie, treba si vsimat hlavne reakciu, ktoru ma vyvolat konkretna akcia - teda nase stimulovanie a pod. Ja som sa pri kazdom cviku pytala na co sa mam sustredit, aka ma byt reakcia a ako to napravit, ak to nejde...pripadne inac prechytit a tak. Mozno mi to prislo jednoduchsie, kedze dlhe roky trenujem deticky predskolskeho i skolskeho veku krasokorculovanie a je mi prirodzenejsie vnimat celu stavbu tela, cinnost svalov a pod. Ale myslim, ze to zvladne kazda mamina, len to chce spravne pochopenie od rhb a trpezlivost.
Co sa tyka dunajskej luznej, tak znama tam chodi cvicit uz 10 rokov so synom - mal tazke krvacanie do mozgu, vyzerali na to, ze v zivote nebude vediet fungovat samostatne a dnes je to krasny 10 rocny chlapec, ktory sice nevie uplne 100%pracovat s pravou rukou, ale na telesnej vychove sa aj napriek zakazu lekarky vysplha po tyci 😵
Ano je pravda, ze deticky sa vysiluju prilisnou aktivitou - masaze, fitlopta, gymnastika a pod. - ale mne na to dr. povedala, ze ked ideme v dany den plavat, tak mam vypustit jedno cvicenie vojtu a tak isto, ked sme mali detsku gymnastiku. Proste, ked chcem dodrzat 3 x denne cvicit, tak to mozem kombinovat aj takto. Mozno sme iny pripad, ale boli dni, ked sme cvicili vojtu iba 1 x, lebo sme mali gymnastiku a potom som videla, ze uz ma maly toho dost....a myslim si, ze prave tento pristup nam pomohol. Avsak nic nie je vyhrate, stale mozeme neskor opat cvicit, ale neurologicka nam to uz neodporucila, aby sme zbytocne nedrazdili nervovy system a radsej sa venovali miernejsim aktivitam.
Ja pevne verim, ze aj vam vsetkym sa postupne dostavia dobre vysledky, len to chce trpezlivost a pocuvat srdcom svoje dietko 😉

ralanka
17. čer 2010

ahojte sisipetka vidím že si znalec chcem sa opýtať neurologička malého ohodnotila ako hyperaktívneho a že preskakuje vývoj a má mierny hypertonus tak sme boli na 2 týždne na pobyte on prosto len neotváral ručičky ked bol na brušku mal ich v päsť ale inak sa obracia vrtí dookola a aj ona zhodnotila ostatok o.k. na pobyte sa mu to upravilo otvára ručičky aj sa už posúva do zadu to že je dobre že najprv idú deti dozadu a potom do predu a odporučila že stačí jeden pobyt a ked sme absolvovali pobyt tak máme nadalej cvičiť to je v poriadku ale máme ísť opäť na pobyt čo sa neurologička čudovala pretože že jemu stačilo len ukázať aby si v hlavičke uvedomil ako otvoriť ručičky inak že problém nemá že je dosť aktívny aj sa dobre vyvíja že by to bolo ozaj o naháňaní bodov lebo kamoškyn malý je o mesiac starší a nechodí cvičiť vojtovku a oproti nášmu doteraz poriadne nevedel udržať hlavičku neobracia sa no vždy ked sme boli u nich a nie len na chvílku ale skoro na celý deň malý bol ako mrtvolka a náš ako divá osa 😀 taký rozdiel medzi nimi že je na pohlad vidno že náš je naozaj aktívny aj DR. vravela že motoricky a celkový vývoj je na viac ako v skutočnosti má mesiacov.

pagacovaola
17. čer 2010

ahojte maminy,
rozhodla som sa pridat do tejto skupiny dufajuc, ze najdem spriaznene mamy, ktore maju podobny problem...
nasa Klarka ma 15 mesiacov /77cm, 9kg/ a doposial sa nam sama nepostavila na nozicky☹ stvornozkuje velmi pekne, aj na kolienka sa da, len nie a nie na nozicky☹ posledny mesiac sme absolvovali vysetrenia na reumatologii, ortopedii i neurologii- s vysledkom: ortoped navrhol ihned zacat cvicit vojtovku a neurolog Dr. Ořisek naopak pockat este 2 mesiace, zatial len plavanie a fit loptu...v stredu nas este caka EEG a potom sa definitivne uvidi. neurolog nam stanovil diagnozu hypotonicky syndrom. tak som z toho troska vystresovana, neviem co je lepsie- rehabilitovat alebo este cakat? mala je velmi tvrdohlava a odmiata akukolvek manipulaciu do poloh, ktore sama nechce, tak mam z toho strach..uz sme rehabilitovali v 4 mesiacoch pre torticollis a pedes calcanei....

lollipops
17. čer 2010

Ahojte holky.Jestli muzu,tak se taky pridavam.Cvicime se synem od jeho 2 mesicu a je to vazne boj.Mel rozhozene snad uplne vsechno a na rhb mam rekli,ze to vypada na postizeni (pediatricka si toho nevsimla,nekontrolovala motoriku,neptala se co a jak dela a zjistila sem uplnou nahodou ze se nesmi zaklanet tak sem si vyrvala rhb) nastesti se to lepsi ale chodime na kontroly na neuro.Jeste ho vic hlidaji,protoze mi doma prestal dychat tak aby tam nebo pripadne poskozeni mozku.Ja se modlim,abych nikdy od doktora neslysela vyraz DMO.Je to dost tezky taky citove.Dnesni rhb jsem po druhe pekne obrecela s Alexkem.Mame to taky tezky v tom,ze sme na to sami bez tatinka.Ale musime to nejak zvladnout a vydrzet.Pred 3 dny se zacal zkouset pretacet na bok-samozrejme uplne spatne s silenym zaklonem.Ja uz kolikrat becim ze to nezvladam.Zda se mi,ze je porad vse spatne a nechapu,proc uz nemuzeme mit chvilku klid od tech zdravotnich potizi.Jsem rada ze se muzu vykecat aspon na internetu.Kamaradky v mem veku uz nejspis nestoji o neustale poslouchani stiznosti a negativnich veci.Tak sem se vyprndala aspon tady 😀

lojzina
17. čer 2010

ahoj,muzu se taky pridat?i my cvicime vojtu,kuli zlomene klicni kosti pri porodu.Kost srostla ale rucicka nejak stavkuje...snad to bude dobry,ja to nepoznam a k neurolozce na ko jdeme az 30.6. ...

@lollipops Nemas to jednoduchy,drzim palce at to zvladnes,bude lip...My sme na to sice 2 ale vlastne v podstate sama,jestli chapes...Nekteri chlapi na to nejak nejsou,MM sice pomuze ale cvicit s malym nebude... ☹

lollipops
17. čer 2010

@lojzina
@lojzina Jasny,vim co myslis.Alexuv otec by to taky nedelal.Jde spis o to,mit se s kym o ty starosti delit.Snad se to brzo upravi i u vas.

A at je to u vas vsech jen a jen lepsi

lojzina
17. čer 2010

@lollipops diky.ta vojtovka je dobra vec,ver ze pomuze.My cvicime 4krat ndenne,a pokazde ten cvik jeste jednou opakujem,taky je to sila ale snazim se nad to povznest...

rohacka
17. čer 2010

Pagacova - ja by som na tvojom mieste s cvicenim neotalala, cim je dieta mladsie, tym lepsie vysledky s tym dosiahnes. A urcite jej neublizis.... Nas maly chodil od 15 mesiacoch popri nabytku a od 19-mesiacov sam minus 6 tyzdnov, co sa narodil skor.
Lollipops - hlavu hore, nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byt horsie 😉 . To je povzbudenie, co?????????? Ver mi, ze viem o com hovorim. Odkedy sa nam narodil Kubko, po nicom som netuzila, len nech uz ma rok, nech uz chodi, nech mi nikto nepovie, ze ma DMO, proste bola som v napati a casto uplne znicena, ze preco prave my.... stale nejake problemy. A vies co? Vobec mu to nepomohlo, ze som sa stresovala, snad som ho stresovala tym aj ja. Vobec nic tym nezmenis. Ty mozes cvicit, ste este iba na zaciatku, cvicenie moze vyrazne pomoct. Ano, my mame diagnozu DMO, nechcela som ju pocut, ale pocula som ju a stale ju pocujem......Mame lahku formu, chodiace nadherne dietatko, ktore nam robi velku radost, mentalne nad svojich rovesnikov...... Lekari mi vravia, ze som s nim spravila zazrak, ze je na svoju diagnozu uplne super, cudzi ludia nechapu, ze on ma DMO...... Takze to nevzdavaj... Ja stale vravim, ze ci ma diagnozu alebo nema, stale je to moje dietatko, ktore nesmierne lubim a urobim VSETKO, aby bol v pohode. Cvicime vojtovku od 5. mesiacov az dodnes a ktovie, kolko este budeme.... Cvicime este aj kopu dalsich cvikov. Pytaj sa, hladaj na nete, spytaj sa ineho odbornika, co ti este odporucia, skus s nim chodit na baby plavanie, zacni ho masirovat, a neviem co vsetko. Nepoznam presne vasu diagnozu, ale jedno je iste - mozes urobit vela, do roka je mozog najplastickejsi a prijima nove veci vyrazne, aj do troch rokov sa da este vela spravit, tak sa drzte a bojujte. On ma len teba, tak mu bud vsetkym a vsetko. Mozno raz pride ako moj maly a povie, ze si ta najlepsia mamka na svete a ze ta lubi.... Stoji to za to bojovat. Viem, ze nasho Kubka ho budu deti odstrkovat a ze to bude v skolke, v skole, medzi kamaratmi tazke, lebo nie je taky obratny ako ostatne deti a tak, ale verim, ze si stale bude isty, ze doma stale najde istotu a koooopec lasky. Drzim prsty!!!!

katherine27
17. čer 2010

Ahojte kočky, tak ja sa tiež pridávam k skupine ala Vojta, dnes sme boli 1krát na rehabilitácii a mám z toho riadnu hlavu.Malý má zležanú hlavičku na ľavej strane,zakláňa sa a je trošku v oblúku do prava keď leží - na všetko nám povedali že to je fakt mierne a dali nám 1 cvik na chrbátiku 3x denne.Každý týždeň kontrola a veľká za 4 mesiace.
Ale potrebovala by som od vás radu k danému cviku, nie som si istá či to robím správne, asi by som sa to dočítala keby som prešla všetky stránky, ale je ich skutočne dosť.
Keď s ním cvičila daná pracovníčka skoro vôbec neplakal, taká pohodička a pri mne taký rev, až hrúza.
Prosím poradte:
mal by ležať na chrbátiku a predlaktím mu jemne tlačím pod prsný sval, resp. na rebrá a hlavičku mu jemne ťahám s rukami akoby z krku von, malo by tam zostať červené miesto - čo som nemala a nožička by sa mala tiež automaticky zodvihnúť, čo sa tiež nestalo.Z toho mi vychádza že som to robila zle.
Prosím poradte, tie ktoré to cvičili alebo cvičia ako to mám správne robiť, čo si mám všímať..neexistuje na to nejaké video alebo niečo podobné?ďakujem za všetky rady.

monnaa
17. čer 2010

Ahojte, vítam nové maminky 🙂
@pagacovaola - ja by som na tvojom mieste tiež začala radšej cvičiť, ako písala rohacka, čím skôr, tým, lepšie. Keď Klárka štvornožkuje, to je veľmi dobre, lebo chodiť raz určite začne, len je otázka kedy, však ? Zaujímavé je, že hypotonický syndróm jej uzavreli až teraz, podľa mňa neskoro .
@lollipops - máš o teraz určite ťažké. Ale neboj sa , určite bude aj lepšie . Deti sú veľmi "tvárne", motorika sa dá Vojtovou metódou strašne veľa ovplyvniť a tvoj synček je ešte maličký, takže úspechy sa na 100% dostavia, len to treba všetko nejako vydržať. Diagnózy DMO sa tiež netreba báť , ako píše rohacka, tie ľahšie formy niekedy ani nespoznáš. ja poznám jednu pani s DMO a keby mi nepovedala že ju má, tak by som si to vôbec nevšimla, vedie normálny plnohodnotný život 😉 . A nakoniec môže všetko dopadnú aj bez diagnózy, treba len pevne dúfať a cvičiť, cvičiť, cvičiť. Viem, že bez partnera je to ťažšie, a čo tak tešiť sa z úspechov s rodičmi, súrodencami, alebo dobrou kamarátkou ? A napíš aj sem Alexove pokroky, my cvičiace maminky sa budeme z nich tiež veľmi tešiť, lebo vieme veľmi dobre, aká je to drina. Inak mne mangel pri cvičení nepomáha vôbec, nemôže zniesť teb plač, tak si pustí väčšinou telku 🙄
@lojzina - vitaj 😉 , pozerám, že vy máte doma veselo s 3 detmi 🙂. Pri zlomenine kľ. kosti došlo asi k ochrnutie nervu na ruke , však ? ja myslím, že to by sa malo cvičením určite napraviť, ide vlastne o periférny nerv, nie centrálnu poruchu ( v mozgu ) , čo si myslím je ten ľahší prípad 🙂
@sisipetka - jéj, ty máš teda krásne povolanie 🙂 , aj ja som chcela byť krasokorčuliarka ako malá, asi ako každé dievčatko. No poďme k veci - mne rhb vždy povie, čo mám pri cvičení sledovať , aké svalové skupina sa aktivujú, ktorá prvá, druhá...čo má robiť s hlavičkou, rukami, nohami....ešte mám preštudovanú aj tú odbornú knihu, tak preto som bola trošku mimo z toho, že "zle cvičím" . A podotýkam ešte raz, že tá pani v Olomouci ani nevidela cvičenie s Peťkom , len zrýchla polohy na bábike. A ešte čím ma zarazila bolo, že ešte predtým ako ho vyšetrila povedala, že toto nie je hypotónia , pričom dg. máme stanovenú viacerými odborníkmi ( neurológ, lekár rhb ). Tak možno to bude asi len o tých bodoch a poisťovni, ktovie... Ale pani bola určite skúsená, vyskúšala na ňom veľa cvikov a nakoniec mi povedala, pri ktorom reaguje najlepšie a ako ich pri cvičení presne zaradiť a sebou , toto napríkla moja rhb nikdy neriešila.

lollipops
17. čer 2010

Dekuju za dodani odvahy.Presne to sem potrebovala.Takovou pomyslnou facku,abych si uvedomila kolik lidi musi zvladat sve problemy a i horsi.Ja tady predbiham a lituju se i kdyz ta diagnoza jeste nezaznela,misto toho abych sebrala vsechny sily pomoct svemu synovi.Nekdy bych si taky nafackovala.Jsem precitlivela a mam houby vydrz.To je tak kdyz otehotni mlada holka co neni na takovo zodpovednost poradne pripravena.Ale na potrat sem porste jit nemohla.Co by za to jine daly ze..Mam z te diagnozy strach hlavne kvuli tomu jak prestal dychat a nakou dobu trvalo nez sem ho ozivila.Ale musim se vzpamatovat a sbirat sily pro ten mul nejmilovanejsi uzlicek.Dekuji za vzpruhu a preji hodne stesti a sil,at to vy i prcek co nejlip zvladate.Smekam nad vasi silou.Snad ji taky budu mit.Tak hodne sil a co nejvic radosti s tema nasema laskama

monnaa
17. čer 2010

ahoj @katherine27 , ja som presne nepochopila ako to cvičíte, je totiž viacero variantov tejto polohy na chrbátiku( inak je to poloha- reflexné otáčanie ) . Podstata je, že sa tlačí bod pod bradavkou a dieťa by malo dvíhať nožičky, čím sa spevní brušné svalstvo. Hlavička by mala byť v línii tela, pri cvičení je tendencia akoby ju vykrútiť na opačnú stranu ako stláčaš bod ( napr. stláčaš bod pod pr. bradavkou, tak hlavička sa vykrúca doľava, čomu ty musíš akoby brániť. ) Tiež pri pracujú ručičky. kde malo byť miesto po cvičení otlačené ? Nožičky sa možno budú dvíhať po viacerých cvičeniach, keď sa sa zaktivuje určitá nervová dráha, alebo je možné, že si cvičila nesprávne a preto sa nedvihli. Tento cvik sa dá pozrieť aj na youtube , do vyhľadávania dáš Vojtova metóda alebo Vojtovka , cvičenie podľa Vojtu....Inde videá nie sú, lebo cvičenie je veľmi individuálne a každá rhb má iné postupy pri fixovaní dieťaťa.

sisipetka
17. čer 2010

Rohacka - klobuk dole, si uzasna mamina a tvoj syncek to zvladol tiez statocne 😉 MYslim, ze tvoj prispevok povzbudil vsetky maminky, ktore maju strach, co ich este caka. Ani my este nemame vyhrate, nikto nevie, co sa deje v hlavicke, ale ja verim ,ze nase slniecko bude uz len zdravucke a jeho bracek v nebicku bude vzdy pri nom stat 😔 😵
Ralanka, nie som velmi znala, len akosi som si to vsetko spocitala a naozaj tomu viac rozumiem ako na zaciatku a snazim sa vnimat svojho synceka ako samostatnu bytost, ktora mi naznacuje, co je dobre a co zle. S tou hyperaktivitou by som ja vojtovku asi necvicila a ani moc nerehabilitovala. Skor by som sa ho snazila viac ukludnovat - masaz, kupel, spievanie a hudba...aby sa uvolnil, lebo za cely den je jeho telicko asi riadne unavene. Tie pasticky aj my este sem tam mame zovrete...ale ked je to iba niekedy, tak je to ok. Kazde dieta je ine a moze to byt aj jeho reakcia na nepohodlie, sttres a pod. A ked si to aj zoberies z logickeho hladiska, tak vojtovka povzbudzuje telicko, resp. mozog k dalsej aktivite - takze ak cvicite, tak ho este viac stimulujes k aktivite a on to nepotrebuje. To je ale moj nazor, nie som lekar....
Pagacovaola - podla toho co pises, tak malicka je sikovna, ale chodenie jej robi problemy. Moja sestra nikdy nerehabilitovala, bola "normalna" a zacala chodit az niekedy na prelome 15.-16.mesiacov. Ale to je tak, ze ked su deticky z nejakeho dovodu sledovane, tak je na nich aplikovane cele portfolio spravneho vyvinu vzpriamovania a niekedy zbytocneho stresovania rodicov. Neporadim, ale myslim si, ze mozno skusit zacat cvicit, uvidis ako to zvladnete a aka bude jej reakcia...podla toho sa rozhodnut - drzim palce, viem, ze to nie je lahke.
Vitam nove maminky a drzim palceky a zelam hlavne vela trpezlivosti 😉 - vzdy si spomente, ze moze byt aj horsie a toto je len "mala kozmeticka chybicka", ktora sa da odstranit laskou maminy k svojmu dietatku 🙂

sisipetka
17. čer 2010

Katherine - niekedy dietatko nemusi pri tom zdvihat nozicky, dolezite je si vsimat pracu brusneho svalstva - take stahovanie bruska.....ked to dietatko zvladne, tak aj nozky sa neskor pridaju. Nam napr. syncek nechcel zdvihat nozky a brusko mu pracovalo. Tak som mu musela druhou rukou, ktorou som tlacila bod na ramienok, este aj kolienko tahat k brusku - bola som ako hadimrska a maly pri tom jacal a jacal 😝
Tu hlavicku by si mala tahat k hrudnicku preto, aby sa mu vlastne natahoval krk zo strany temena a tym vlastne podporis to reflexne otacanie, kedze tam zohrava dolezitu ulohu aj praca hlavicky. Bod pod prsiami - no nam to ukazovala tak, ze pojdes po strede hrudnej kosti a tam kde ti konci, tak spravis rovnu ciaru smerom pod bradavku a narazis na medzeru medzi rebrami. Je jedno, ci pojdes viac k hornemu alebo dolnemu rebierku. Je tam dost velky priestor na stimul. Skusaj viackrat, postupne na to prides 😉

Monnna, pani v Olomouci bola urcite skusena, to jej neberiem...ale aj zdravotnictvo je biznis 😅

monnaa
17. čer 2010

@lollipops - ty si veľmi silná, len o tom ešte nevieš 😉 . Veď už len to, že si si dieťatko nechala v mladom veku, keď sa tvoje rovesníčky zabávajú na diskotékach, je obrovské plus a o pár rokov sa ti to všetko vráti. Treba len vydržať toto horšie obdobie, urobiť pre neho maximum a nestrácať nádej. Ty si pre neho všetko na svete, v tomto veku má pocit, že ty a on ste jedno telo a jedna duša a preto cíti aj tvoj smútok. Ja plne chápem tvoj strach, tiež som si niečím takým prešla , tiež čakám na diagnózu, neviem čo bude ďalej, ale snažím sa žiť pre každý deň, tešiť sa zo synovho aj maličkého úspechu. A máš plné právo občas zlyhávať, byť precitlivelá, ľutovať sa....to je úplne normálne a patrí to k životu. Ale potom sa musíš vzchopiť a povedať si, že ideš do boja a urobíš pre malého maximum.
Inak čo sa týka toho dýchania, neviem ako spíte, ale pre detičky je vraj lepšie spať spoločne s matkou ak majú problémy s dýchaním, lebo vtedy majú akoby pocit bezpečia a aj matka lepšie zareaguje v noci na prípadnú zástavu dychu. No a samozrejme monitor dychu.

katherine27
17. čer 2010

Monnaa ja mu nefixujem nič, iba by som mala jemne tlačiť predlaktím buď na alebo pod prsný sval, rebro, z boku smerom šikmo k plecu, a rukou by som mala hlavičku ťahať smerom von /aj za pomoci 2.ruky/ , jeho by to malo vraj donútiť vyrovnať sa, mal by si v tom momente uvolniť plecia - to jediné som si všimla, že sa aj stalo...

sisipetka
17. čer 2010

@lollipops zvladnes to, tak ako pise monnaa 😉 A ked chces este jedno povzbudenie, chod do mojho blogu a precitaj si moj pribeh.....ver, ze sa da zvladnut naozaj vsetko, my zeny sme silne

katherine27
17. čer 2010

sisipetka tú hlavičku nedvíham smerom k hrudníku, on ju má stále na podložke, len mu ju naťahujem, ako pružinu, ale v rovine, natiahnem, podržím a vrátim, mám to urobiť 2x z pravej aj ľavej strany

katherine27
17. čer 2010

sisipetka, ďakujem za vysvetlenie toho bodu 🙂 , ráno keď budeme cvičiť skúsim to tak nahmatať, ako kontrola, či práve tam mám opreté to predlaktie