Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

gable
19. pro 2012

@lucajdak náš semišek má taky levou ruku stále v pěst 😀 už to neřeším, zpočátku jsem z toho byla smutná, ale jakmile jsme začali chodit po doktorech a každý mi říká něco jiného, tak to neřeším. Každý to vidí jinak a já to vidím tak,že mám doma super kluka, který je šikovný a dohání co se dá 😉 Mimochodem četla jsem tvůj příběh o porodu a úplně mě zamrazilo. Dostala jsi do vínku taky skvělý "zážitek", který asi nikdy nezapomeneš. Mě ukončovali těhotenství ve 32+1t, taky preeklampsie. Třikrát mi odkládali císaře kvůli mému stavu a až se mi jakž takž ulevilo,tak přestala fungovat placenta a maličký musel ven. Včera jsme dostali nový cvik, s pokrčeným kolenem pod bříškem,no je to mazec se do té polohy vůbec seskládat 😀

imzadi
19. pro 2012

Tak se hlasim z kontroly...u nas mirne zlepseni, hlavu uz tolik nezaklani ale porad pase blbe...stale je hyperreflexivni ale uz je to lepsi, prava strana tela lepsi nez leva, obcas i ruce uz rozevre i dlane...no cvicime dal to same a pridala nam jeden cvikna balone jen tak pro zmenu a zabavu😀

jasnenka81
19. pro 2012

Ahoj, tak po dnešní kontrole na neurologii se oficialně přidáváme do klubu. Máme dva cviky reflexní terapie plus nám ukázala ještě nějaké další cviky na posílení zádových a břišních svalů. Mazec je, že ačkoli jsem se to snažila všechno vstřebat, tak mi přijde, že už si skoro nic nepamatuju 😉 Ale v pátek jdeme znova, tak tam mě případně opraví.

pavlk
19. pro 2012

@gable já teké cvičím s dcerou narozenou o dva měsíce dřív.A na rehabce i neurologii říkají do kvalitního lezení.U nás už to bude doufám brzo 🙂

tulipaki
19. pro 2012

@imzadi super, takže to přecejen k něčemu je, super zpráva 😉
@jasnenka81 já si to fotim, páč jakmile sednu do auta, tak nevim co jsme s rhb řešily 😅 Navíc malej tam vždycky celkem vyvádí, tak se moc nedokážu soustředit.

imzadi
19. pro 2012

@tulipaki no a dalsi kontrola az za mesic...hruza☹ pry nestihaj...

tulipaki
19. pro 2012

@imzadi tý jo, až? Tak asi to stačí, děláte to dobře 😉

imzadi
19. pro 2012

@tulipaki no nevim...moc dobrej pocit z toho nemam 😝

lucajdak
19. pro 2012

@gable no jo stali nade mnou vsichni svati 😒 ale je to za nami, ted uz jen radosti a starosti s detma, uz se kvuli nim nemuzu dockat jeziska. Ten cvik myslim mame taky, je to na boku ze?

gable
20. pro 2012

@lucajdak tento cvik je na bříšku,na boku držím pod lopatkou a spinu v kyčlích. Je to hrozné,ještě si ho neumím pořádně poskládat,tak je to zase boj,ale to je vždycky tak dva dny při změně polohy při cvičení 😀

lv
20. pro 2012

dneska kontrola u primáře rhb - ona se ho chlapa zarostlýho bojí, jen řve a neukáže mu nic, při trakci mu visela v rukách, na břiše bulící letadlo 😖 a tak prý nás ještě nepustí ze spárů a musíme cvičit dál...jsem doufala, že už nééé 😕 a pak cvičení, no samá úprava toho co děláme, to na boku, i refl.plazení, protože se mi hrozně vysmýkává a vykrucuje ze správného postavení, na to sílu v těch svalíkách má gigantickou..chjo, stejně vím, že ji nikdy takhle pevně nezmáčknu a neudržím. 😔

tulipaki
20. pro 2012

@lv jů, to mě mrzí! Tak zatněte zuby a ještě chvilku to vydržte. Těch pár měsíců dáte 😉 Malej když má něco předvést tak je to to samý. Hadrovej panáček. Ale naštěstí se vždycky něco jakžtakž najde. Na můj vkus mu hlava v trakci padala a držela jen chvilku a paní doktorka ho pochválila jak pěkně drží 😅 A nemůžete vymyslet nějakej schůdnější cvik? 😕

lv
20. pro 2012

@tulipaki právě že trakci doma udělá málem do stoje, ztopořená celá /a zkouším to minimálně, jakože se to nemá, to moje matka příjde na návštěvu a než se votočím už ju drží za paciny 😵 ..u doktora jak hadra, hlavu nazad..sice zhodnocení toho, že se kontinuálně pořád vyvíjí, prakticky teď už pořád umí to, co je psychomotor.tabulkách přesně načas ke svému měsíci věku, je výborný, že vývoj jde dopředu stále, ale neumí to na 100% správně..

elana
20. pro 2012

@lv no, to je škoda, že se u doktora takhle "předvedla"...to oni uměj 😖 Tak ještě vydržte, co se dá dělat.

lv
20. pro 2012

@elana jsem z toho zdrblá..navíc teda malá je silák a z těch pozic uniká strašně, prý ji musím držet daleko silněji, a se nemám bát, ještě prý nikomu nic maminka u cvičení nezlomila - ale mě to vadí, že ji už vyloženě velkou silou držím, tlačím..sice jí nic nezlomím, ale TOHLE už musí bolet jako kráva, a ne že brečí, že se jí nelíbí být v někaé pozici..to už poznám, kdy řve vzteky, že ji omezuju, nebo bolestí...sorry, fakt mám z toho dneska splín...a tady by to mělo být o podpoře ve společném trápení.. 😢

elana
20. pro 2012

@lv ale ne, každá máme někdy slabou chvilku, je tady toho plno a o tom to přece je, kdo jiný Tě a Tvoje stesky pochopí než my, co s tím denně bojujem nebo jsme bojovaly taky. Tyjo, co já se nabrečela, když nám nešlo reflexní plazení, silou jsem to rvala, šlachy jsem si na tom oddělala...ale to všechno už je pryč. Ona si na to zvykne a přestane se tak bránit (aspoň u nás to tak funguje, pere se, když je nový cvik, ale jak zjistí, že se vlastně nic tak hrozného neděje, tak kapituluje, teď už brečí u cvičení fakt málokdy, jen když je unavený hodně, tak mu to asi nejde a je to nepříjemný, tak si postěžuje). Je to náročný, ale to zvládneš, uvidíš 😵 Nelam to moc silou, když neodcvičí, neodcvičí...aspoň jsi to zkusila, pořád lepší než nic.

lv
20. pro 2012

@elana
@tulipaki a ke všemu tomu negativnímu naladění jsem si pustila video 1.dcery 5.-6.měsíc, pohybují se úplně stejně, ne víc, jak to bylo do 4.měsíce, to blbý pasení Eveli nešlo, ale jak se to doučila, jistě s pomocí vojtovky, tak je na tom jako starší ségra...ta začala chodit ve 13měs, naprosto bez problémů a a rehabek..

lv
20. pro 2012

@elana děkuju, teď to čtu a bečím...i rhb se ptala, jestli brečí tak strašně moc, to jsou záchvaty do fialovění, bez nádechu, starej, novej cvik, jí je to jedno, jak ji omezím v pohybu, tak je zle /odbočka - když jí dávali u dr naušnice, ječela jak na zabíjačce, dokud jí nepustili hlavu, ona to omezení prostě nesnáší/..děkuju, ono mě to přejde, jen jsem celá nasr..á na...na...já vlastně nevím nač 😔

elana
20. pro 2012

@lv aha, tak jestli je to až takhle hrozný...tak možná bude z těch dětí, co si zkrátka nezvyknou. Na druhou stranu podle toho, cos psala a co píšeš, tak asi nemusíš mít až tak černý svědomí, když se to nedaří (nebo třeba prostě s tím fakt budete muset seknout), protože se nezdá, že by na tom byla nějak moc špatně. To my na tom byli hůř, fakt blbý...takže to bylo hop nebo trop...půjde cvičit, fajn, možná bude i chodit, nepůjde cvičit, průser, kdoví, jestli bude chodit. No, naštěstí jsme byli varianta Á, i to chození se jistě vypiluje, ale tohle by u Tvé malé hrozit nemělo, tam tahle volba není...v podstatě (jestli jsem správně pochopila co píšeš a taky co mi říkala rhb, co následuje, když dítě dělá něco sice, ale špatně), tak u ní nejhorší co se může stát je, že bude třeba mít špatné držení těla (vypouklé bříško, kulatá záda atd.), ale tak to se dá taky upravit pak cvičením u staršího dítěte, může plavat, to taky hodně pomáhá atd. Ale nehrozí jí DMO a podobný "radosti".

lv
20. pro 2012

@elana to ne, právě zhodnotili všichni, že DMO, nebo jinak opožděný psychomot.vývoj nemá, jen třeba ty pohyby neumí tak super, jak by měla, protože je trošku hypotonická, slabší mezilopatkový a břišní svalíky, že zatahovala ramena /želva, já to říkám furt/ a různě fláká ty pohyby..že jí bude déle trvat, než se správně udrží v sedě, ve stoje, a že chodit bude, asi ne v roce, ale určitě..A Ano, kaju se, metodu uznávám, opravdu pomáhá a jak píšeš, mít volbu makat-cvičit-dřít aby se děcko někam posunulo, a u nás, je rozdíl, proto jsem tak rozčarovaná..myslela jsem, že už nás propustěj 😨

tulipaki
20. pro 2012

@lv tý jo, tak teď čtu, jaký až máte trápení. Já teda občas malýho na boku taky rvala, až mu v těch lopatkách křupalo 😖 Ale myslim, že ho to nebolelo, že ty děti maj fakt práh bolesti posunutej. Po cvičení se hned uklidní a dokonce se na tom boku někdy i směje, tak snad to nemá zafixovaný jako nějakou hrůzu. Ale u vás je to už koukám jiný. A co zkusit místo vojtovky třebas něco z bobatha? Je to asi časově náročnější a chce to trpělivost, ale třeba by to bylo pro obě snesitelnější 😕 Hlavní je, že je v pohodě a neni mentálně opožděná. Nám na neurologii taky paní doktorka říkala ať nestresujem, nenutíme ho, že si na to přijde. Tam jde jen o to, aby neměl brzy problémy s páteří. Ale souhlasim s @elana že třeba až malá povyroste může se cvičit na ty zádíčka líp 😉

imzadi
20. pro 2012

@lv naprosto ti rozumim a to cvicim teprve 3 tydny 😝 je to hroznej oser...musis vydrzet! Drzim palce😉

Ja se chci zeptat vas zkusenych, mate zkusenost ze po nejake dobe pri danem cviku prcek prestane delat to co ma? Mame mackani bodu v mezizebri kdyz lezi na zadech. Ma zvedat ty nohy a pritahnout k brisku ale od vcera cviceni co cviceni je nepritahne, jen zvedne trochu nad podlozku a ma je napnuty. Dokonce uz u toho ani tak nerve. Jakoby to prestalo fungovat a to jsem nic nemenila 😅

lv
20. pro 2012

:@imzadi fuuuj, neuvěřitelnej oser, to máš pravdu! tento cvik nemám, ale u těch dvou co mám nevidím tu správnou odpověď svalů taky, nebo si myslím, že to co vidím je dobře a ejhle, co kontrola, to je to blbě a ukážou mi fígl na zlepšení, co se koná pár dní a zas prdlačky..grrr...to jse ti moc neporadila 😅

lv
20. pro 2012

@tulipaki díkec, ptala jsem se dneska jestli s ní nemám cvičit něco na balonu, bylo mi řečeno, jestli toho cvičení mám málo..ještě před měsícem to cvičení šlo, řve teda pokaždý jak kdybych ji zabíjela, ani náznak, že by už věděla, co po ní chci, ale teď to je už fakt rvačka kdo- z koho, a po pravdě řeknu, že rhb mi na moje ruce tlačila "zaberte víc, zatlačte ji do podložky, ať neuteče" že takto já tlačit nedokážu, plnou svou silou, až se mi třesou paže tlačit na mimino..a že mám velký děcko, který musím přeprat...jsem z toho smutná.

argo1
20. pro 2012

ahoj, tak se k vám přidávám. cvičila jsem se starším a teď s mladším nás to čeká taky, chjo. je celej šejdrem. to jsem zvědavá, co nám RHB doktorka řekne...

@imzadi jestli můžu odpovědět. co si pamatuju z vykládání rehabky, tak stačí opravdu nepatrně změnit směr tlaku prstu a už ta správná odpověď těla nemusí nastat. mě vždycky pomáhalo, když mi ten směr k něčemu přirovnala, jako "ruka do kapsy" nebo tak něco. a stejně tak se může nepatrně změnit základní poloha dítěte a odpověď není... 😒

imzadi
21. pro 2012

@argo1 diky..ale ja ji fakt rovnam furt stejne a i ten tlak mi prijde nezmenenej...smerem dovnitr...no budu zkouset laborovat, horsi je ze dalsi kontrola az 21.1. ☹

tulipaki
21. pro 2012

@imzadi tak to se nám stává pravidelně dva dny před návštěvou rehabky 😀 Tam se to vždycky napraví, změníme polohu, nebo tlačíme jinak. Přijde mi, že si na to jakoby zvyknou a pak už nechtěj makat, potvůrky malý 😀
@lv já tě chápu, to neni žádnej med, snažit se přeprat svý mimčo. Ale já bych třeba ten balon v rámci hry zkusila, tim nemůžeš nic zkazit, když to cvíčo jde takhle blbě, tak nevim, jestli to má vůbec smysl? 😲 A co říká rhb na ten pláč?

lv
21. pro 2012

@tulipaki rhb říká, že je z těch hodně uřvaných..našla jsem si na netu neuroložku /teda chodí k ní muž a rodiče/, která vyšetřuje a léčí i děti od kojenců, má vlastní rhb pracoviště, kde dělá vojtu i bobatha ať mám ještě jeden názor a netrápím se pochybnostma..balon napíšu ježíškovi, nevíš jaký? koupit v rhb pomůckách nějaký overball, velký, malý...

tulipaki
21. pro 2012

@lv to bude nejlepší, když zajdete ještě jinam 😉 Držim moc palce! Balon máme velkej, ale na rehabkach má ještě větší. A na posilování ručiček používá takovej malej polovyfouklej. Ten doma nemám, používám smotanou deku 😀

elana
21. pro 2012

@lv balon kup kvalitní (u nás na rhb mají Gymnic, průměr 45cm...bohužel menší se nedělá, byl by ještě lepší, menší už je pak jen jejich overball-ten má tuším 26cm; já jsem koupila Maxsafe, má 42cm, je mi příjemnější na dotek, je takový sametový, ten Gymnic jsem dostala dárkem kdysi já a hrozně se na něj lepí špína). Malýmu teda s ním velkou radost nedělám (sama na tom upřímně řečeno taky cvičit ani sedět neumím), moc se mu to nelíbí, bojí se (mám ho tam koulet, aby se držel rukama země a pak zas nohama, prostě aby držel balanc bříškem), ale tak občas zkoušíme.
@imzadi jo, to je úplně normální, že po čase ty hybný odpovědi slábnou. Jednak si dítě možná někdy najde trošku únikovou polohu (kterou necvičené oko nepostřehne, takže doporučuju požalovat na něj na rhb, ta to skoukne a kdyžtak opraví), druhak jak se to právě pořád piluje a učí, tak vlastně dítě přebere tu nově zafixovanou dráhu za vlastní a už mu nenabízíš nic nového, proto cvičí míň. Čím starší dítě, tím menší hybná odpověď bývá, vojtu cvičí i dospěláci a tam samozřejmě málokdy už bys viděla to, co na kojenci, asi nebude plazit jazýček, čurat, ale i se nějak moc zvedat např. a to miminka dělají běžně.