Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

kalo
26. čer 2009

lendy: je to doporučení neurologa...Nejdřív říkali, že ji žádné vyšetření dělat nebudou, že je sice pomalejší, ale srovná se a teď, se rozhodl, že po 2 roce jí to vyšetření raději udělají ☹

lendy1
26. čer 2009

kalu, tak ať to dobře dopadne 🙂
Nebudou spíš hledat, v čem je problém? Chodili jste dřív třeba na sono mozku, EEG?

marusch.mat
26. čer 2009

No ono je to i obráceně s tou hypermobilitou, větši na dětí s hypotonií ji má protože svaly netvoří pro klouby pevnou oporu, proto mohou dětí pohybovat klouby ve větším rozsahu.

Verunka byla jen ve 14 měsících na EMG pro vyloučení nervosvalového onemocnění. Výsledek vyšel dobře. Před nástupem do školy jí budou EMG vyšetření opakovat, už kvůli zvýšené únavnosti svalů co má ( zatím) na nožkách a ručkách.

lendy1
26. čer 2009

marusch.mat a jak jste vypozorovali tu únavovost? Do kdy jste používali s Verunkou kočárek?
A tím EMG se dá zjistit co všechno? A jak to vyšetření probíhá?

keba
26. čer 2009

Lendy:díky za zajímavý článek o hipotonii...opět jsem se dosvěděla spoustu nového..ikdyž musím přiznat že jsem se i dosti polekala jak vážné to i může být!!
My jsme sice u neurologa byli ale vyšetření mě přišlo úplně o ničem!Vlastně jsem se nic nedozvěděla,Mudr.provedla stejné reflexi u malé jako nám dělaj na rehabilitaci a konstatovala že je hodně opožděná...na můj dotaz jestli by bylo možné nějaké vyšetření mozku řekla že není potřeba!!Já osobně bych byla raději kdyby nás poslali třeba na mag.resonanci...přece jenom 6měs.pozadu je dosti...

marusch.mat
26. čer 2009

Lendy ta únavnost je, že ji prostě po určité době začnou bolet nožky, nebo při malování , modelování ručky. Kočárek máme stále, na delší procházky ji vozím, nebo nosím, protože se rychle unaví.
Vyšetření EMG není moc příjemné Verunce dělali jak kondukční tak jehlovou. Ta kondukční je, že se přilepí taková elektroda na nožku (nebo ruku, Verunce dělali na nohách) a o kus výš se přilípne jiná do té spodní se pustí slabý el. proud a ta vrchí snímá vodivost svalů. Pak ta jehlová to se zapíchne jehlička do svalu a opět se pustí proud a zkoumá se jak svaly a nervy ten vzruch vedou. Dá se tak zjistit poškození svalů a nervů, nebo jejich onemocnění. Víc najdeš tady http://www.nempodlesi.cz/obsah/ambulance/eeg/ar...

andulka4
28. čer 2009

o té unavovosti ještě nemůžu nic napsat ale D se mi unavený po celodením běhání nezdá ani náhodou. Od malička spí strašně málo a je i hodně aktivní...pořát běhá

je ale pravda že ten pohyb co dělá není tak dokonalý jako u nehypotonických dětí, ale do kopce chůzi zvládne, patník taky.....ale nedokáže vylést na zkluzavku, nebo z kopce/prudčího jako vrstevníci

čtu ale i jiné chaty a tam mam,inky píšou že se to okolo 3ho roku vše upraví

Lendy co tvůj Davídek ještě nezvládne?

miracle
28. čer 2009

Trošku neskôr, ale ďakujeme za gratulacie... ten môj výmyselník si najnovšie obľúbil sed na pätách a niekedy aj medzi nimi, tak dúfam, že mu to vycvičím z hlavy. Inak pri cvičení väčšinou nespolupracuje a ja sa namakám oveľa viac ako on (zlatá vojtovka, to som ho aspoň dokázala poriadne prichytiť a podržať v danej polohe...teraz sa napne ako had a ja musím používať skryté energetické rezervy.

Ad keba....z mudr. si nič nerob, rozprávanie z inteligenciou nemusí súvisieť. Manželov bratranec nehovoril vôbec asi do 4 rokov!! A skončil VŠ a je veľmi šikovný, v tom, čo robí. Možno ťa malá prekvapí celou vetou, alebo začne hovoriť úplne plynule.

Držím palce

lendy1
29. čer 2009

marusch, díky. A tu únavovost jsi poznale ještě dřív, než ti to dokázala malá říct nebo ne?
David teda chodí bez kočáru ven, ujde docela dost, ale pak už se věší a chce nést. Když ho něčím zaujmu, tak zase jde v pohodě. A bohužel nevím, jestli je unavený a už nemůže nebo to jen zkouší, abych ho nosila.

Andulko, David třeba neumí běhat-on rychle chodí, že utíkám já za ním, ale není to klasický běh, pořád chodí divně, vyjde schody, ale potřebuje oporu zábradlí, na chodník mu nedělá problém vyjít, z chodníku je to horší, to je víc opatrný. Nevyleze na prolézačky jako jiné děti. Zná pouze jeden způsob, jak se dostat do stoje, jiné děti, co vidím dělají vše jinak, lépe, jsou stabilní a jisté svými pohyby, to u D. nehrozí. Bohužel nevím, co vše připisovat hypotonii (i když ve zprávách od neurologa už má dávno svalový tonus v pořádku) a co mozečkovému syndromu ☹

marusch.mat
29. čer 2009

Ona právě Verunka taky po určité době dál jít nechce, ale stačí ji třeba 10 minut nést, nebo na kočárku a zas už jde. Primářka mi říkala, že když už nechce nemám ji nutit. Ale je fakt, že když si hraje s dětima a běhá ( no běhá, je vždy poslední) , tak ji nechám, ale v noci pak brečí, protože jí bolej nohy a já jí me musím mazat a masírovat. Jenže vím, že ji omezovat nemůžu. Jinak kdyby měl mozečkový syndrom tak by neudržel rovnováhu ne? Ale neboj, má teprv 2 roky, on to taky vypiluje. Verunka schody dolu začala zvládat někdy až po 3 roce a s tím, že se jednou rukou držela zábradlí a druhou mě. I teď potřebuje často oporu, často se ji stane, že nevím jak to přesně říct, se jí jako smekne nožka. A jak chodí Davídek jako přijde ti že při chůzi vytáčí kyčle a má nožky víc od sebe? To má Verunka do dnes, sice už nemá nožky tak daleko od sebe, ale pořád víc než ostatní děti. Ale kdo neví, co jí je tak to na ní nepoznají.
😉 Ale tedy vojtíme pořád no.

lendy1
29. čer 2009

marusch, jj, vytáčí kyčle-vypadá jak ženská na podpatcích 😀 a jednu nožku velmi nepatrně vytáčí, ale nědy to nedělá vůbec a je to tak nepatrný, že kdo ho vyloženě nezkoumá jako já, tak si ničeho nevšimne.
Ten mozečkový syndrom má jen lehkého stupně a navíc ten paleocerebelární, který není zase tolik vážný. Jinak má právě potíže s rovnováhou, už jsem si na to neurologovi stěžovala dřív, ale napsal to až teď. A z jiných zdrojů vím, že se to neurčuje dřív, jak po 6.roce, do kdy ještě malý mozeček zraje a teď spíš je to jen popis toho, že má potíže s rovnováhou. Dlouho mu trvalo, než si sám stoupnul v prostoru, než zvládnul chůzi do kopce, z kopce, na chodník, dřepnout si...někdy se sám sesune k zemi a přitom stojí na rovině.

andulka4
29. čer 2009

Lendy myslím že máme oproti vám hroznou výhodu že jsme začali chodit na jaře. Já totiž od začátku Davida nutím aby chodil přes patníky, na naší zahradě musí chodit do kopečka atd atd....

v MC mají takové dřevěné zábradlí a děti v jeho věku zvládnou bez problémů vyjít schody a seběhnout mírnou plochu dolů....David to nezvládne ani náhodou

v prostoru si ale začal stoupat sám v 16měsících a to jsem to sním tvrdě trénovala :(

myslím si že ten mozečkový s. nemáte že jen Dr už neví jak by tvým všetečným otázkám odpověděl a dodal ti klid

jo a s těma nožičkama to máme taky :( stále chodíme zeširoka a někdy se stane že vtáčí jednu nožku :(

na gauč, postel nebo tak...to vyleze bez problémů

amira55
29. čer 2009

ahojte často si vás čtu-my cvičíme od 3 měsíce a dneska se malej začal plazit a to jsme ještě ve 4 měsícich ani nepásli-proto vzkaz pro ostatní cvičící maminky vydržte!!!!!

marusch.mat
29. čer 2009

Lendy, ale to nemusí nutně znamenat, že ten mozečkový syndrom má. Mě bylo řečeno, že děti s hypotonii mívají potíže s rovnováhou a to proto, že hůř ovládají svaly a a svaly jsou chabé , tudíž hůř drží tu kostru tak jak má. Ale neboj, on to fakt dožene, Verunka začala chodit někdy v 18 měsících a to prvně chodila jako robot, neohýbala kolínka. Schody začala až někdy kolem toho 3 roku. Je to prostě běh na delší trať.

andulka4
29. čer 2009

Maruš máš ji ve školce? Musela jsi jim to tam říct? Má nějaké omezení? Je něco co doteď nezvládá oproti vrstevníkům? Nemyslím to že je dříve vyčerpaná....protože od známe kluk má 3roky a taky nic moc neujde 🙂

lvice9
29. čer 2009

Ahoj holky, můžu se přidat? Dnes jsem objevila tyto stránky 😉 . Chtěla jsem vám jen říct, že my cvičili vojtovku od 4. měsíce, malému bude za 14 dní rok a hodně se s motorikou "rozjel" v 11 měsíci. Během měsíce začal lézt, sedět a postavil se. To byl fofr, jen jsem zírala 😀 . A co jsem se natrápila, malý šel 36 týden. Takže dočasně jsme z vojtovky propuštěni a máme se přijít ukázat, až budeme chodit 🙂

amira55
29. čer 2009

lvice9 to jsi mě potěšila s tím že během měsíce vše zvládl-my jsme taky 36týden a ještě indukcí po špatných jaterkách...takže pomalu se nám to taky zašíná rozjíždět🙂

marusch.mat
30. čer 2009

Andulko ve školce ji mám, ale na delší procházky si musím chodit s ní a pak si ji nést, nebo vézt ( záleží na terénu). Takže jsem to kvůli tomu říct musela. Je kvůli tomu vedená v sociálně pedagogickém centru, a ve školce je jako integrovaná. Speciálně pedagogické centrum si dělalo posudek zdravotního stavu a výsledek - pro účely výchovy a vzdělávání, je lehce tělesně postižená. Omezení - jen ten kočárek, jinak je soběstačná. Co nezvládá, no nevím je prostě v mnoha věcech týkajících se pohybu pomalejší. Zatím co ostatní děti jezdí na tříkolce někdy od 3 let, ona začala až teď na jaře. Ale zas po mentální stránce je v mnoha věcech předbíhá.

andulka4
30. čer 2009

Ivice u nás to bylo taky tak akorát my jsme 30tt. Začal lézt v 10,5m a týden na to stál a chodil okolo nábytku. Taky nás propustili z Vojty.

andulka4
30. čer 2009

Maruško takže jediné v čem má vlastně problém je její unavenost? Zvládne tedy chůzi do i ze schodů? Dokáže skákat snožmo, udělá dřep, kotoul? Proč tedy cvičíte?

mě řekli že u nás je to na doživotní cvičení ale okolo 3let že už bude chápat jak cvičit....plavání, kolo, balon atd

Mám ještě jednu otázku, jsou vaše hypotonické děti hubené? Myslím tím mají útlejší tělíčko než ostatní děti?

marusch.mat
30. čer 2009

Chůzi do schodů, i ze schodů zvládá s oporou ( ve školce schodny nejsou), ale střídá nohy jen sem tam, převážně je to stále s příšlapem. Skákání no skočí třeba ze schodů, ale prolamuje u toho kolínka do zadu. Kotrmelec neudělá. Ve škole bude mít minimálně částečné osvobození od tělesné výchovy. Ona má i špatné postavení kolínek a kotníků, často prolamuje kolena a lokty. Cvičíme právě kvůli tomu, že je pořád ochablá, že kdyby jsme necvičili, mohli by sme se za pár let vrátit třeba ze skoliozou atd. Aby dotáhla to střídání nohou , naučila se hlídat si to prolamování ( mohlo by dojít k předčasnému opotřebení kloubů a pod. Naše rehab říkala, že jí tam chodí i děti ze střední na cvičení - hypotonici.
Jestli je Verunka hubená nevím. Ona hodně dlouho byla taková udělaná a veliká ( ale to i starší dcerka, která měla menší porodní váhu než Verunka) narodila se s 4,18kg a 53cm a v roce a půl měla11,20 kg a 86 cm, ve třech letech 100cm a 18 kg a teď má tak 110cm a 17 kg. A jako by jí odstávají spodní žebírka.

andulka4
30. čer 2009

Maruš no nevím jestli je to může souviset s těma mírama protože to my bychom byli úplně přesní adepti. Měříme v 17m 84cm a to jsme měli při narození 44cm takže si vem že u nás je ten nárůst daleko větší než u vás.....doktoři když už neví co by nám řekli tak to svedou na to že své dlouhé tělo nezvládá. Zatím co vy jste porostli o 33cm tak Davídek o 40cm a možná už měří víc (nebyli jsme ještě na 18m prohlídce)

já právě u něj nepozoruju žádnou větší unavenost oproti jiným dětem ba právě naopak akorát že já to asi zatím nemůžu srovnat protože jezdíme většinu dne v kočárku

je ale pravda že pohyb který je mu nepříjemný právě z důvodu slabších svalů prostě neudělá a řve ja pavián

keba
30. čer 2009

Ahojkky holky mám dotaz...prosím vás nebyli jste někdo se svým dítkem na nějakém jiném vyšetření než je mag.resonance atak podobně.Konkrétně myslím nějaké genetické vyšetření kde by se dali odhalit vady týkající se psychického opoždění...Naše Neli v skoro 14měs stále nemluví,nezopakuje jedno souvislé slůvko a stále se jen plazí...takže dle mého zaostává jak motorika tak psychika.Prostě bych byla klidnější kdybyse nějaké testy udělali ale moc se v tom nevyznám na neurologii ani děcký mě nijak neporadí tak bych si nějaké vyšetření chtěla vyžádat sama teda jestli to vůbec jde.

andulka4
30. čer 2009

Kebi nemůžu ti v tomto poradit ale většinou se uvádí psychomotorický vývoj takže to jde ruku v ruce. Kupříkladu hypotonici hůře mluví jelikož jsou oslabeny mezilopatkové svaly a jazylka s tím úzce souvisí....

to že ale nezopakuje v 14m žádné slovo to mi příjde naprosto normální....kamarádčina dcerka má 15m a taky nemluví

vím že cvičíš vojtu ale zkoušela jsi někdy s malou zajet na LTV tělocvik? Tam RHB sestra ukáže jak dítě motivovat hračkama a různě ho polohuje

andulka4
30. čer 2009

Keba podívej se na toto video
přesně toto jsem musela dělat s Davidem když se jen plazil....nutit ho na 4ři a do šikmého sedu

zanedlouho se houpal na 4ech....pak seděl a lezl

https://www.youtube.com/watch?v=EFa0BErKbjk
porubenka
30. čer 2009

Ahojte,aj ja sem casto pridem a citam vase prispevky. My cvicime vojtovku od 5teho mesiaca. Zatial sa plazime. Preto andulka dik za ten link, budeme to s drobcom skusat. Mame aj cvik na to aby sa dostal na styri, no ja ho do tej polohy nie a nie dostat, neviem ho v nej udrzat, je to velky boj a plac.

Chcem sa este spytat, davate svoje deticky sediet, alebo cakate na to kedy sa dokazu posadit sami? Viem ze pospravnosti sa deti maju dokazat posadit same. No my uz mame 10 mesiacov a nic ☹ .

andulka4
30. čer 2009

vživotě jsem Davídka neposazovala pokud si nesedl sám a to i dlouho potom co dávno seděl

šikmý sed co je na videu je něco jiného!!!!!to nezatěžuje páteř ale posiluje šikmé břišní svaly a ruce

zanys
30. čer 2009

keba, myslím, že v tak raném věku vás nikde moc vyšetřovat nebudou chtít, je to strašně brzy dělat nějaké závěry, když se nejedná o opravdu těžší postižení. Pro podezření na organické poškození se dělává sono, ale to je vhodné jen než se uzavřou fontanely. Pak funkci mozku monitoruje EEG (na obojím jsem s Vojtíkem byla, výsledky o.k.). No a pak ta mag. rez. zobrazující strukturu. Na tu jsme měli jít, ale Vojtík dostal kašel a rýmu, nemohli mu dát narkózu, tak čekáme na další termín. Udělali mu tam alespoň psychologické vyšetření, ale jen tak namátkou, právě proto, že je ještě malý, a celý vývoj je stále otevřená záležitost. U dětí bývá přelomový třetí rok věku, až poté začínají něco zevrubněji zkoumat (další vývojový bod 7-8 let). Mně tedy V. připadal jako případ pro psychologa, do roka se téměř nesmál, pak jen trochu, jinak byl stále jen vztekající se, donedávna jej nebavily ani hračky, jen se chtěl pořád chovat, bál se dětí a všeho možného.... ale psycho. vyšetření dělali až ve 22 měsících. Týden po vyšetření se úplně změnil. Vše je jinak, jiné dítě 🙂 Takový zlom jsem sama nečekala.Tvé obavy chápu, každá máma má strach, ale co ti třeba říká instinkt? Děti mají své tempo, mají čas, to jen my dospělí pořád spěcháme. Věř Nelince i sobě. Také jsem se bála, V se plazil do 16 měsíců, chůze v 21 měsících....Jo a nemluví. Pediatrička mávla rukou, že tohle do tří let neřeší, takových dětí že je plno, pak se rozmluví. Já si tedy na neuro. vyžádala logopedii (standardně se chodí opravdu až od 3 let). Tak stejně neočekávám, že by spolupracoval, to tak pro jistotu, aby byl sledován. Z nak. Portál jsem objednávala říkanky pro rozvoj řeči od Jitky Tučkové, jsou tam procvičovány jen hlásky z prvního artikulačního okruhu, tak jsou docela blboučké, ale pro malé děti jednoduché na výslovnost.
Jinak jak psala andulka, psychomotorický vývoj zpravidla jde ruku v ruce, někdy ne, jedno předčí druhé. Jestliže se při opožděné motorice opožďuje i psychika (u Vojtíka ano), nemusí se jednat o postižení mentální, ale o pomalejší dozrávání nervového systému, není poškozen intelekt.
Vím, že ti to připadá nekonečné, nikam nevedoucí, ale Nelinka potřebuje čas, čas, čas. A taky mámu, která je v pohodě, aby jí tu pohodu mohla předávat, tak se prosím s předstihem nestresuj. Samozřejmě nemůžu zdravotní stav Nelinky posoudit a neradím k podceňování potíží.

zanys
30. čer 2009

ještě k těm genetickým testům. Podle mě (nemůžu tvrdit na 100%) se provádí při podezření na taková onemocnění jako Downův syndrom, Klinefeltův, Turnerův, některé myopatie atd., takže při prostém opožděném psychomotorickém vývoji ne, ten nebývá způsoben poškozením genu. Dispozici k pomalému vývoji může zdědit, ale to není poškození, mutace genu.

andulka4
1. črc 2009

Zanys napsala jsi to naprosto perfektně. A já jen dodávám že je to opravdu tak....jeden den se ti zdá že to dítě nic neumí a druhý den zvládne vše. U nás to bylo zrovna tak.

Pokud máš problém s mluvením mě se osvědčilo synovi říkat denně jedno slovo aspoň 50x po dobu 2týdnů a pak ho říkal sám

dnesk je mu 17m/ necelých 15m protože je předčasně a mluví docela slušně
někde radí i dítěti koupit píšťalku ať do ní fouká že to podporuje mluvidla