Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

cucu2
10. čer 2011

@adra22 k tomu Martinu- vrelo odporucam. Bola som tam min. rok v aprili. Super je to, ze 2x za den cvicis s fyzioterapeutkou a raz sama s dietakom. Naucia ta tam ako spravne cvicit a take "chvaty", ze uz nebudes riesit problem s utekajucim zadockom a kratkymi rukami. 🙂 .

sukubka
10. čer 2011

@marusch.mat jojo je to tak jak píšeš CKP a je to něco vážného?protože mě říkali že je vše ok 😕

sukubka
10. čer 2011

No já četla na netu že to pořád spojují s tou mozkovou obrnou,mě trefí!!!!!!
a mám tam napsáno CKP 3 stupně,to je špatný nevíš?jakého ste měli vy?

cucu2
10. čer 2011

@sukubka ahoj, my sme mali v karte CTP ale viem, ze nam aj pisali koordinacne poruchy. Tiez som si na nete kadeco precitala a z diagnozy DMO(mozgova obrna) som mala teda bobky u prdele. Vseko sme ale vycvicili poctivo Vojtovkou.

sukubka
10. čer 2011

@cucu2 a říkali ti že s toho hrozí obrna nebo něco?mě nikdo nic neřekl,byli jsme i ve středu na neurologii a tam mi řekla že Lukášek má jen malé odchylky jinak je v pořádku až tedka jsem si četla zprávu s té rehabilitace a koukala na tu zkratku!

cucu2
10. čer 2011

@sukubka o obrne mi nikto nic nehovoril ani rehabka ani neurolog. Len som si tiez citala na nete ako ty, ze CTP a CKP spajaju z DMO a tiez ma z toho islo trafit, proste som sa bala ako ty.

cucu2
10. čer 2011

@sukubka a ked ti povedali, ze ma len male odchylky tak by som sa uz vobec nebala

sukubka
10. čer 2011

@cucu2 no ale člověk se prostě pořád bojí ikdyž doktoři řeknou že je to ok protože ten net je na něco děsnej co se tam vše píše že?a kolik má tedka tvé dítko?

cucu2
10. čer 2011

@sukubka v juli budeme mat 2 roky. Cvicili sme od 2 mesiacov do 10tich mesiacov- vtedy sme zacali stvornozkovat, tak povedali, ze uz netreba. Ale fakt poctivo som cvicila. Net je riadny strasiak- ja som si tiez kadeco precitala a zbytocne som sa bala.

sukubka
10. čer 2011

@cucu teda nám doporučili cvičit teprve před 14dny ale taky cvičím poctivě a budu cvičit poctivě!tak gratuluju 🙂 stvornozkovat je chodit ? 😕 🙂

cucu2
10. čer 2011

@sukubka stvornozkovat je - neviem to povedat po cesky - skusim to popisat - premiestnovat sa po styroch ako pejsek 🙂 , 😀 vid foto

venika86
11. čer 2011

@marusch.mat díky, zkusím. Ale nejsem si jistá, jestli se vůbec udrží 😒

adra22
11. čer 2011

@cucu2 no ved presne preto tam chcem ísť, síce tam chodíme aj na RHB ambulantne ale predsa je to iné ako keď to vidíš iba raz a keď si tam dlhšie. A koľkokrát denne ste cvičili? Ja cvičím 4 x denne. No to CTP máme aj my v karte a presne som na nete našla toho veľa a teraz mám strach že čo sa z toho vyvinie. No nám povedali v MT že cvičiť budeme kým nezačne sám chodiť.

marusch.mat
11. čer 2011

@venika86 Zkus to a uvidíš, ono vlastně ten balon ho podpírá a tím mu ulehčuje to, že se nemusí držet celou vahou.

Holky CKP centrální koordinační porucha ani CTP centrální tonusová porucha nemusí být nutně spjata s DMO. Koordinační porucha je, to, že dítě něco nedělá správně - tedy tak jak by mělo, ale časem se to naučí - moje dcerka umí nádherně zkákat přes švihadlo - rehabilitační je z ní nadšená , protože jí to tam nikdo ještě nepřevedl a u toho je ta koordinace potřeba, cvičením se té koordinaci pohybu naučí. Porucha tonu - čili napětí svalů - my máme hypotonii - prostě to tak má nastavené v mozku - jinak poškození mozku, moezčovký syndrom a jiné vyloučeno, někdy se stane, že je hypotonie u dětí, které se předčasně narodily a nemají dozrálou nervovou soustavu. Paktřeba i u dětí přidušených, kde se trošku poškodí mozek. Další možností je genetika , někdo už to v rodině měl . Ale může také být jen tak - to máme my. Cvičením se děti naučí svalstvo používat v takovém stavu v jakém ho mají a hlavně správným způsobem a nezatěžují tělo náhradním pohybovým vzorcem, který je často vadný a zatěžuje víc než je zdrávo svalstvo a klouby.

@sukubka
štvornožkování - lezení po čtyřech

marusch.mat
11. čer 2011

@sukubka ještě k té obrně - ne z toho obrna nehrozí dětská mozková obrna ( není to správný výraz, protože poškozením mozku dochází k obrně končetín a tak podobně, podle toho, kde je mozek poškozen) často vzniká krvácením do mozku po komplikovaném porodu nebo po úraze. A pokud dítě dětskou mozkovou obrnu má může k tomu jako vedlejší "potíže" mít spasmy ( křečovité stažení končetin), hypotonii a tak dále, ale to má díky poškození mozku. To že má dítě ckp nebo ctp neznamená, že má dětskou mozkovou obrnu

rohacka
11. čer 2011

@marusch.mat dovolim si ti oponovat. My sme boli CKP, CTP a vyvinulo sa z toho DMO. Nechcem tym strasit, ale zasa ani podcenit. Niektori autori dokonca popisuju a pouzivaju, ze nieco, co sa do roka nazyva CKP, CTP - hypotonia alebo hypertonia po roku uz nazyvaju istou formou DMO. Preto je velmi, velmi dolezite naozaj poctivo cvicit hlavne s detmi do roka, vtedy sa da strasne vela napravit. A tych foriem DMO je tak strasne vela, niekolko sto, a zahrnaju sa tam aj lahke formy, kde je velmi tazko rozlisit, kde je hranica medzi DMO a len "obycajnou" hypotoniou. Citujem z clanku z www.solen.sk o DMO-
Detská mozgová obrna (DMO) je nešpecifický popisný termín pre poruchu motorických funkcií, ktorá je zjavná vo včasnom veku a je
charakterizovaná zmenou svalového napätia – zvyčajne spasticitou, prítomnosťou mimovoľných pohybov, ataxiou, alebo ich kombináciou.
Vyvolávajúca príčina má za následok poškodenie mozgu a nie je epizodická alebo progresívna. Plný motorický deficit môže byť
evidentný až po 3. – 4. roku života. Porucha intelektu, správania a senzorický deficit môžu sprevádzať DMO, aj keď nie sú zahrnuté do diagnostických kritérií. Po vyšetrení môžeme rozlíšiť nasledujúce 3 skupiny detí (2):
1. Deti s vysoko pravdepodobnou diagnózou DMO – napr. nedonosené dieťa s anamnézou
hypoxicko-ischemického inzultu, ultrasonograficky dokázanou PVL, abnormnými reakciami
v polohových testoch a neurologickým nálezom svedčiacim pre spasticitu. Tu je na mieste zahájenie rehabilitácie ihneď.
2. Deti ohrozené rozvojom DMO, ide obyčajne o deti s tzv. centrálnou tonusovou, alebo koordinačnou poruchou, u ktorých možno podľa závažnosti nálezu vyčkať niekoľko týždňov a nezahajovať rehabilitáciu okamžite.
3. Deti rizikové s normálnym klinickým nálezom, kedy odporúčame ďalšie sledovanie v špecializovanej ambulancii a kontroly detský neurolog.

rohacka
11. čer 2011

@sukubka len aby si sa nevystrasila mojim predchadzajucim prispevkom, podla toho co pises, mate lahku odchylku a lahke odchylky v tonuse su aj "v ramci fyziologickeho vyvinu".
http://www.choredieta.sk/index.php/neurologicke...

cucu2
11. čer 2011

@adra22 my sme cvicili 3x denne, tiez nam v MT hovorili ze budeme cvicit az kym nezacneme chodit, ale v 10tich mesiacoch nam povedali, ze uz netreba, len sa mame prist ukazat ked budeme chodit. Nakoniec som tam nesla ani na kontrolu(mam z toho vycitky), kedze neurolog mi povedal, ze chodza je v poho.

a tiez chcem napisat, ze poznam pripady, ktore mali zozaciatku diagnozu CTP a potom neskor DMO.

marusch.mat
12. čer 2011

@rohacka Hádat se rozhodně nechci a to co si napsala je fakt. Já jen chtěla říct, že samotná CKP nebo CTP není důvod pro rozvoj DMO. Ano u spousty dětí bylo diagnostikováno CKP a CTP a později se zjistilo, že mají DMO, ale nevyvinulo se to z toho. Jde o to, že než se udělá spousta vyšetření atd, tak se koordinační porucha nebo porucha tonu píše jako diagnoza - my měli i nespecifickou vývojovou poruchu motorových funkcí. Pak se samozřejmě dělají vyšetření ( nebo u nás to tak bylo krevní odběry na svalové enzymi - na vyloučení nervosvalových onemocnění, EMG jehlová i indukční a podrobné neurologické vyšetřeni) a po té až jsou výsledky se může určit konečná diagnoza - u nás centrální hypotonický syndrom. Ale jak už jsem psala nahoře, pokud dítě má DMO a přijde se na to později, není to, že by se objevila kůvli CKP a CTP, ale ty poruchy jsou doprovodným jevem DMO stejně jako mohou být doprovodným jevem u DS. Rozumíte mi co jsem chtěla říct? Prostě ano dítě může mít DMO, ale né kvůli tomu, že má poruchy motoriky atd, ale ty poruchy motoriky atd má kvůli tomu, že má DMO. Tak doufám, že už si rozumíme. 😉 Jinak co vím, tak u miminek, se dělá třeba i utz mozku přes fontanelu, nám ho nedělaly, protože už nebylo přes co utz dělat, na neurologii jsme šli v roce (objednávali jsme se v 10m)

sukubka
12. čer 2011

teda holky vy mě děsíte 😕 ale na neurologii se nás ptala jestli malej po narození měl ultrazvuk mozku v pořádku?tady o dělají každému miminku a to měl v pořádku.pak mi ta neuroložka řekla že malej má jen malé odchylky.ale stejně se bojím.aji jsem se ji ptala na tu obrnu jestli by to šlo už poznat a říkala že malej nemá žádné znaky obrny no a ta neonatoložka mi do zprávy napsala to CKP tak sem s too blbá!jak se jinak DMO projevuje?malej se mi už začal přetáčet na bříško jen ty nožky ještě necpe do pusy.ale po tom cvičení se i to pasení koníku náderně spravilo!no fakt mam ale strach @roacka a Jakubko má DMO? a jak na to přišly nebo co nedelal tak jak by měl?

sukubka
12. čer 2011

omlouvám se že píšu jak blbec ale naši mají jinak klávesnici než já doma tak mě to mate 😀
podle too co i píšete vás doktoři honili i po vyšetřeních že?mě nikdo nikam neposlal na nějaké specialní vyšetření

marusch.mat
12. čer 2011

@sukubka my byly na těch vyšetřeních, protože malá dělala vše téměř podle tabulek - otočila se kdy měla, dostala se na kolínka, ale pak už nic, zamrzla ve vývoji ( v 7 měsících jsme byli v nemocnici kvůli zánětu průdušek, vyšetřovali ji a nic nezjistili, žádný problém) to jí bylo 10 měsíců. V roce nelezla, neseděla, nestoupala, nevěděla ani že má nohy, její horní polovina nespolupracovala se spodní. A tak měli podezření na nějakou svalovou dystrofii nebo myopatii - proto vyšetření EMG. Jak je tomu malých dětí do jednoho roku netuším.

sukubka
12. čer 2011

@marusch.mat a jak je na tom malá tedka?

marusch.mat
12. čer 2011

@sukubka Chodí do první třídy, učí se na jedničky, kolem 4 roku se naučila sama všechna písmenka a od 5 let si už četla celá slova. Sice je stále hypotonická a stále bude, trpí na bolesti nožek, na delší cesty musí být na kočárku, ale jinak na ní nic nejde poznat, chodí, běhá, v tv zatím omezení nemá ( to bude až bude muset třba šplhat na čas nebo běhat na čas atd.), sice nemá svaly ale má chytrou hlavinku, a zjistila, že né vše se musí zvládnout svalama. Třeba v tv se přetahovali na laně 4 holky - naše a tři další ( mimochodem pořádné baby) a holky táhly táhly a Veru stála a čekala, vyhlídla si okamžik, kdy holky polevily a zatáhla a holky už se válely. Jinak baví ji hrát na flétnu. Takže jsem ráda, že díky cvičení unikla tomu, že nebude třeba chodit. A taky jsem ze začátku byla stresovaná, když mě spousta lidí tvrdila, že bude mentálně postižená, nebo bude mít nízké iq, protože to u hypotonie je. Není to pravda.

lysssa
12. čer 2011

Ahojky maminy, tak nesu zprávy jak jsme na tom po týdnu a kousek necvičení. Kdyby jsem tuto zprávičku psala před 4 dny, byla bych plná nadšení jak nám to prospívá... 8.6. mi totiž Erička udělala největší radost, ráno jse ji položila na deku a prdelinka se z ničeho nic chytla za chodidla a začla je cpát do pusy - nešlo ji to, ale drží chodidla!!! Brečela jsem štestím, jak si je držela tak se i přetočila na bok... Mno, stála jsem s fotákem a celá uslzená blejskala jak o život... Stejné kousky prováděla až do večera... Druhý den si taky šla občas po nožkách, ale minimálně a točrnní na boky přestalo... na tom by nebylo nic zlého, ale strašně se pokazila v pasení koníčků.
Jak psala @sukubka tak jí padá hlavička najednou z ničeho nic dolů... To jí padal ještě než jsme začli cvičit, když jsem jí dala na krkání... Ale ona se i celá jakoby zkřivila... 😒 , je celá prohlá k levé straně a včera na ní několikrát přepadla, že by šla tímto nezvládnutím pasení až na záda.. Viděla jsem jak ona sama se toho lekla... ☹
Mám strach, že se nejednalo o žádný "přecvičení" a jsem asi paranoidní, ale nevím komu z doktorů věřit... každý říká něco jiného... Jinak sukubko, my také měli v papírech od rhb napsano CKP, ale nebyl tam stupeň, psala jsem jim následně mejl jakého stupně to bylo, což je dost důležité a ona mi na to neodpověděla...Přitom v ordinaci mi taky říkala, jak je problém minimální atd a pak v papírech máme samí lepší zkratky... Když jsem si luštila na netu co to je tak sem valila oči!!!!!
A zprávu z neurologie mi ani do rukou nedali, prej ji pošlou doktorce.... hmm.... tak to sem zvědavá... b§hví co byh se tam dočetla...
Sakra, jeden doktor mi řekl, že když se u cvíča prohejbá může to bejt známkou náké patologie... Božínku už mě děsí jestli neměl pravdu... je to šílenej stres.
Když čtu jak píšete, že se z CKP může po čase diagnoza změnit na DMO nebo DS. Že prostě se takto může z počátku projevovat... Ono ti vlastně asi doktor nemůže říct takhle brzo jestli má dítě DS nebo DMO, co???

sukubka
12. čer 2011

@lyssa tak to mě moooc mrzí ☹ já tě úplně chápu malej se mi teprve od předvčerejška začal točit na břicho a mám s toho taky děsnou radost.U cvičení se mi prohejbá tak že prostě vyšpulí břicho,ale jen když u něj sem z boku,jak změním polohu že si kleknu za něj chytnu hlavu a mačkám bodík tak to dělá mnohem mít j myslím že je to prostě jen reakce že se mu to nelíbí,nevím no!!!!A my máme napsáno v papíru CKP stupen 3 tak já se v úterý na to rehabilitační hnedka optám.je to šílený!my byli ale s malým když byl ještě v břichu na odběru choriových klků a vyloučili nám downův syndrom a všechny trizomie takže on by downa mít 100% neměl!byli jsme na tom dokonce 2x protože poprvé mi vzali málo biochemického materiálu a nešlo s toho nic určit tak sme to museli podstoupit znovu!!!!dneska sem na malého koukala hlavu měl zabořenou na dece a ulezl tak 30cm tak sem měla taky radost,předevčírem se začal přetáčet a dneska jakoby pokus o lezení tak sem zvědavá co rehabilitační bojím se toho co nám řekne!!!!

@marusch.mat tak to je holka šikovná!!!!jsi na ni určitě mooc pyšná!!!!doufám že náš malej se dopracuje taky tak!!!!!!

irsina83
12. čer 2011

Ahojte baby ja len chcem taky maly prispevok...moja mala je narodena o 9tt skor a mali sma diagnostikovany hypetonus hornych a dolnych koncatin mali sme kilo pri naodeni atd... my sme si vyhladali fyzioterapeuta ktory bol vyskoleny - vystudovany v Olomouci lebo ze tam su najlepsi odbonici na cvicenie Vojtovky 😉 cvicili sme 4x denne po dva cviky ktore nam menil podla toho co chcel u malej dosiahnut 😉 ... cvicili sme pol roka a dalsieho pol oka sme chodili na kontroly a dnes sa mame tak ze mala stvonozkuje ako drak, chodi popri nabytku a je velmi sikovna a hypertonus zmizol 🙂 ...a to mi v porodnici jedna dr. hovorila ze budeme mat DMO 😉 maminy niekedy vela zavisi aj dobreho kvalitneho fyzioteapeuta... 😉

rohacka
12. čer 2011

@sukubka ano, Kubko ma lahku formu DMO, postih na pravu polovicu tela, neskor sa otacal, neskor stvornozkoval (okolo roka), neskor chodil (19.mes). Jedna nozka zaostava v raste, trochu skuli. Ale chodi, beha, po schodoch chodi bez drzania, vylezie na kazdu prekazku, co ma v ceste, ale chodza je trochu nestabilna, viac pada ako ine deti. Diagnostikovali nam to az v 2.5 roku, kedze stale to bolo take na hrane, ci hypotonia, alebo uz DMO, ale to zaostavanie nozicky v raste (cca 8 mm momentalne) ich definitivne presvedcilo 😒 . A najnovsie mame aj zle EEG 😔 (moznost epilepsie).

sukubka
12. čer 2011

@rohacka to je mi moc líto ☹ je to strašný proč se toto děje!!!!!!!!Proč lidi co děti chtějí musí mít takové starosti a jiní se o ně nestarají toto je strašný je mi s otho smutno!!!!!!Přeju at se ta epilepsie neprojeví!!!!!!!!!!!!!!!!A to on tu pravou polovinu těla vůbec nepoužíval nebo jak se to projevovalo?to si nebral hračky do pravé ruky a nepoužíval pravou nožku? ☹ kdy se Jakubko přetočil na bříško?ale zase později vše taky dělal určitě proto že se narodil o dosti dříve né?

rohacka
12. čer 2011

@sukubka on normalne tu polovicu tela pouziva, len ta nozka je trochu kratsia a rucicku drzi v trosku neprirodzenej polohe obcas, ale nie casto, pouziva ju, sklada s nou puzzle, hra sa normalne s obidvoma rukami, bicykluje. Pretocil sa v 7. mesiacoch, potom na chvilu prestal a od 9. mesiaca sa normalne otacal (narodil sa ale o 6 tyzdnov skor). Len prosim nehladaj nejake podobnosti s vasim pripadom! Kazde dieta je ine, my sme predcasni, s kopou problemov pocas tehotenstva a tak, takze je zrejme, ze on mal problem uz v brusku. A deti predcasne su ohrozene DMO viac. Ja som tiez stresovala,stale som cakala, nech uz robi to alebo ono, nech uz konecne chodi, nech mam istotu, ze je v pohode. A naco mi to bolo? Zbytocne... je to stale moje dieta, milovane a chcene, tak co riesim. Ja stale hovorim, ze kym nelezime niekde na detskej onkologii, este aj tak je stale dobre 😉 . Pozri, aj zdravemu dietatu sa moze stat, ze spadne kdesi z hojdacky na hlavu a nasledkom toho bude postihnute alebo bude mat epilepsiu... Ale nemozem sa stale tym stresovat, cakat, bat sa.... Radsej cvicit, venovat sa, lubit ako sa len lubit da. My mame doma hendikepovane dieta, ale je to jedno radostne nadherne stvorenie, pre ktoreho je svet krasny a my sa z neho strasne tesime.