Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

manika77
3. srp 2009

tak my sme zacali dnes s vojtovkou a poviem vam nebolo mi vsetko jedno ☹

elisbet
3. srp 2009

Ahojky holky,hlásím se po dlouhé době,jsme totiž s Bárou na chatě a tam nemám internet,ted je ošlklivo tak jsem doma a hlásím velkou novinu BARUNKA CHODI 😀 Je hrozně šikovná,za týden to zvládla na jedničku,dokonce si i sama stoupá,k lezení už se nevracíprostě když upadne,tak vstane a jde dál 😉 Jsem hrozně štastná,že to dokázala a gratuluji všem co díky vojtovce a dřině co je s ní spojená udělaly njaké pokroky 🙂 Jen se zase hrozím,co mě čeká na rehábce,kde se máme hlásit,až začne Bára samostatně chodit,tak držte palce a všichni kdo máte pochybnosti vydržte,vyplatí se to,papa 😉

petul.a
3. srp 2009

Ahojky

Elisbet, veeelikánská gratulace 🙂 🙂 🙂 Barunka je fakt šikulka. Ty samozřejmě taky 😉

Holky, asi tu nějak zapadl ten můj nápad se srazíkem - co vy na to? Udělat si prima víkend někdy na podzim... 😉

zilkojc
4. srp 2009

Ahoj hoky,
s malou chodím taky na rehabku, bo se mi stáčela jen na jednu stranu a má slehlou hlavičku. Snažíme se cvičit, ale mám ten problém, že mi Barunka moc blinká a to nejen na bříšku. Jak ji na něj položím, aby si zapásla koníčky s tím, že pak budeme cvičit, tak šup a už to z ní jde. A to nemluvím o tom, jak pak začne plakat. Většinou cvičení končí tak, že si lehne na ručičku a řve nebo se do ní zakousne, ale o cvičení nemůže být ani slovo 😒
Nemáte ještě nejakou šikovnou radu co s tou slehlou hlavičkou? Dokud nespím, snažím se jí hlavičku o táčet na tu stranu, kterou potřebuje srovnat, ale to bych musela být vzhůru celou noc. Na boku tak dlouho nevydrží a když jí něčím podložím, tak buď jí to nevadí, nebo odcestuje tak, aby si udělala pohodlí a to jí mám zafixovanou mezi polohovacíma válečkama.

keba
4. srp 2009

Elisbet..taky mooc gratulujem!!!!!!!!jste holky šikovný 😉
Petul.a...já jsem samozřejmě pro!!!!!!!!!!tak snad se nás přidá více....jen bych asi byla pro aby jsme se tedy setkali všichni někde na půli cesty (mezi Čechy a moravou..)a také o víkendu!

petul.a
4. srp 2009

Zilkojc, my jsme podkládali pytlíkem s moukou 😅 Nebo bys mohla zkusit takové ty polohovací válečky, to hodně maminek chválí.

Keba, to se rozumí - víkend a někde na půl cesty, ať je to spravedlivé 😉

alu78
5. srp 2009

kocky nemate niektora zaujem o knihu Dite ve Vojtove terapii? Je uplne nova, lebo som ju nepotrebovala.

andulka4
5. srp 2009

Elis moooc vám to přeju a samozřejmě gratuluji 🙂

Knihu neznám ale slyšela jsem o ní....myslím si že ale bez docházení na RHB a bez dohledu prostě Vojtu cvičit nemůžeš....a pokud máš plno otázek tak se na to můžeš zeptat přímo RHB a nemusíš mít knihu

zilkojc
5. srp 2009

petul.a .. já ji podkládala od malinka, ale ta potvůrka mi od 5ti týdnu začala kvůli tomu cestovat po postýlce. Válečky mě napadli později, takže ji v nich mám a dávám ji když usne na bok, ale nevydrží na něm dlouho a to podkládání? Zkusila jsem už i knížku, ale tý mršce to vůbec nevadí a klidně si na ní lehne. To se bojím, že jí tím tu hlavičku zdeformuju ještě víc. A nebo zase někam odcestuje i když je mezi válečkama. Je to had malej a udělá si pohodlí podle svého. 🙂

aleachim
10. srp 2009

tak mám trochu splín, vojtovku cvičíme poctivě a mám pocit, že se Lucka zasekla. Je jí skoro 7měsíců a neotočí se a polohu na bříšku nesnáší jen o trochu míň než dřív. Vím, že má ještě čas, protože se narodila o 6 týdnů dřív, ale nikdy jsem nebyla moc trpělivá a tohle mě deptá ☹ . Skoro celý den spí a tak mám pocit, že co jí narvu do hlahy cvičením si nemá šanci utvrdit, takže to je k ničemu. Snad už zítra nebo příští týden se něco změní a já zase dostanu chuť bojovat a cvičit s ní 😵 . Omlouvám se, potřebovala jsem si postěžovat.

petul.a
10. srp 2009

Aleachim, naprosto tě chápu, taky mívám depkoidní období. Ale moje zkušenost je taková, že po takové depce vždycky přijde nějaký ten pokrok 😉 Naše Baru se začala otáčet v 8 měsících (právě po jedné takové depce), chvíli nato se začala plazit. Nedávno jsem zase depkovala a ona se posadila, začala zkoušet lezení a od včerejška si kleká. Takže je možné, že ty naše depky jsou předzvěstí pokroku 😉

smajlik
10. srp 2009

aleachim: vůbec se neomlouvej, i já mám takové depky a v poslední době trochu častěji , je to totiž podobně jak píšeš - Simonce je 7 měsíců a zatím nepronikla do tajů otáčení se na bříško, i když se už snaží a je tak na půli cesty - obličej zarvaný v dece ale zbytek těla stávkuje na boku 🙂. Další pokrok vždy nakopne, ale jak to dlouho "stojí" a nic se neděje, tak je deprese, to je jasný. Musíš se radovat i z drobných pokroků, třeba u nás si malá začala cucat paleček u nohy a dnes se vzepřela na celých ručičkách s otevřenými dlaněmi (koníky paseme od čtvrtého měsíce, měla vrozenou pupeční kýlu a proto nevyvinuté břišní svaly, proto cvičíme Vojtovku). Hlavní je že cvičení zabírá 😉

bene
11. srp 2009

ahojte
aj my cvicime vojtovku, len sme vcera boli na kontrole a doktorka nebola nadsena dokonca povedala ze sa to zhorsilo, som z toho smutna a zvlast ked sme to cvicili poctivo.
Nechapem zacali sme v 2 tyzdni a po 4 tyzdnoch nas vychvalila do nebies ze o mesiac skoncime, a teraz ze sa to po dalsich 4 zhorsilo, mala preferuje jednu stranu a ma z toho skoliozu,a torticolis,
a preto uz pochybujem nie o cviceni ale o tom ci dobre cvicim, baby vy ste si iste ze cvicite dobre?
je mozne ze som jej zlym cvicenim tak zhorsila stav, aj ked pravdu povediac mne sa zda ze mala tu hlavicku otaca viac predtym ju to ani nenapadlo otocit si tu hlavku na druhu stranu,
a v noci tiez uz vydrzi spat na tej zlej strane aj 3 hodiny ak jej hlavku otocim, tak pospi aj na boku dokaze spat
3 hodky v noci. tak ja neviem ...

aleachim
11. srp 2009

bene: No, mě říkala paní na rehabce, že i když bych cvičila špatně, tak jí to ublížit nemůže, tedy pokud by jsem ji teda nějak nekroutila. Každopádně proto se chodí na pravidelné kontroly na rehabilitaci, aby cvičitel(ka) doma cviky prováděla správně. Já cvičím 2 cviky už 3 měsíce a když příjdu na kontrolu vždy mi něco upraví. Ono se i dítě vyvíjí a reaguje jinak, tak je třeba na ty kontroly chodit. Pokud jde o doktorku, tak nevím.... třeba se spletla. Však ty víš nejlépe, zda malá dělá pokroky či ne.

smajlík, petul.a: díky za podporu, doufám, že se to pohne a já zas dostanu chuť pokračovat. Když dělala každý týden nějaký pokrok, tak mi ani ten řev nevadil, protože jsem viděla jak jde dopředu. Teď už je to ale už hrozně dlouho stejně a mě todeprimuje. Netěší mě, že máte taky depky, ale jsem ráda, že v tom nejsem sama 😅 .

smajlik
11. srp 2009

bene: přesně jak píše aleachim - důsledky "špatného" cvičení by byly jen pokud bys malou vyloženě kroutila nebo tlačila. Pokud vidíš že tělíčko reaguje jak má (nevím co máš za cviky, např. pokrčení nožky nebo tak), je vše v pořádku. A někdy stačí jen náznaky, třeba mě malá u jednoho cviku právě měla skrčit nožku, což dělala a najednou ze dne na den nic a už jí nekrčí. Přesto mi rehabilitační řekla že vše děláme dobře, a že můžu pozorovat takové napětí v nožce a to je taky správné ... takže pokud se ti něco nezdá tak se doktorky ptej ptej a ptej

elisbet
11. srp 2009

Ahoj holčiny,díky všem za gratulace 😀

Petul: A tobě a Barče take moc gratulací k sezení a počátkům lezení,jste šikulky,je to nádhera,když vidíš,že ta naše dřina má výsledky,vidˇ? 😉 Jiné mamči to berou jako samozřejmost,ale mi se z toho radujeme několikanásobně 😀
Jinak jsem četla zpětně a tvůj nápad na srazík je super,moc ráda bych vás poznala a strávila společný víkend ve společnosti malých "vojtilek a vojtíků" 😀 😀 Pokud budeš chtít nějak pomoci s organizací,klidně písni do IP a rozjedem to 😉 😀

Keba: I tobě s Nelinkou gratulace,jste šikulky a užívejte nevojtících prázdnin 😀

Jinak Barča chodí čím dál líp,dokonce už se přede mnou snaží utíkat 😀 Už máme za sebou i rozbitou bradu,když se na parkovišti běžela podívat na motorku 😝 Taky máme stále nevojtící prázdniny,ale na začátku září jdeme na rehábku předvést tu naší chůzi,tak uvidíme,zda nám zase šoupnu nějake cviky!Moc by se mi nechtělo do toho zase spadnout,ale jestli to bude potřeba,tak se zase vrátím do "klubu" 😀 vždyt´už jse skoro profík 😀 😀 😀

Andulko:A vy tedˇs Davídkem ještě něco cvičíte,kvůli chození nebo tak?

smajlik
11. srp 2009

holky můžu se zeptat - myslíte že plavání dětem s Vojtovkou pomůže zase trochu jinak se hýbat? Protože třeba moje doktorka říká že Simča tam může zbytečně nastydnout, a rehabilitační že si není jistá zda má plavání takový přínos jak se teď propaguje ... každopádně my budeme plavčit od 1. září :D , přeci jen budeme i v kolektivu a je prostě mi to přijde fajn

aleachim
11. srp 2009

smajlík, nám to rehabka naopak doporučila. Jelikož je malá takový spáč a po plavání (zatím jen vaničky) byla totálně tuhá, tak mi rehabka říkala, ať cvičení jednou vynechám, že se nic nestane. Tím samozřejmě nenabádám k necvičení, protože v pravidelnosti je síla. Každopádně byla to změna, že se smála a neplakala a svaly určitě posilovala taky.

zzuzca
11. srp 2009

holky, chcem sa opytat. kedy cvicite? niektore zdroje uvadzaju u starsich kojencov 15-30 min po jedle, u mensich tak cca hodinu po jedle. myslite ze to 'po jedle' je nevyhnutne? 😲 mozem cvicit proste ked je bdely a ked si myslim ze ma na to naladu - nie je uplakany, ospaly...necvicime pred vecernym kupanim. ako to mate vy?

aleachim
11. srp 2009

zzuzca, my cvičíme, když se mi zdá, že má Lucinka náladu a nebude jí to tolik štvát. Je to navíc docela spáč, takže dodržovat 15min po jídle, tak ji skoro pořád budím. Ale zda je to správně to nevím ☹

hanka128
11. srp 2009

smajliku my budeme taky od září plavčit a rehabka nám to fakt doporučuje, dobře to posílí zádové svaly i břišní. 🙂

hanka128
11. srp 2009

a já s maru cvičím jak se probudí tak jdem na to 🙂 pak se ji snažím nechat chvíli rozbalenou,ale to se né vždy podaří...a cvičíme i před večerní koupačkou.cvičení nám vychází tak na 3-5xza den a cvičíme vždycky před jídlem. u cvičení se taky pereme 😝 se obávám cviků na kolínkách-to bude hodně zajímavé.....a jako vím co má dělat,ale ne vždy se to podaří.....ale prostě je dobře když zvládne i jenom část cviku.
a vojtovka uškodit nemůže-to by se teda musela dělat nějak úplně šíleně,aby to něco udělalo....

makoush
11. srp 2009

ahojda devcata..mohla bych mit jeden, dva dotazy?
Nase malá, 2.5 měsíce otáčí hlavičku následujícím způsobem - popisu pohled z me strany: v bělém stavu doleva a levou ručičkou sahá po hrackach, pravá ručička občas sem a tam po necem hrábne, ale není to spojeno se zrakem a nejcasteji ji ma jen necinne polozenou u hlavicky. Potom,kdyz uz ji to nebaví, otočí hlavičku na druhou stranu - na pravou a začne si cucat palec te neaktivni ručičky. V poloze na bříšku si hlavicku vzdycky pretoci tak, aby jeji oblibeny cucaci palec byl v dosahu. Takze kdyz to shrnu, tak preferovanou stranu v bdelem stavu ma levou a ve stavu odpocinku stranu pravou.
Ted resim, jestli tohle chovani je normalni a nebo jestli je to znamka budouciho cviceni. Poradíte, pls?

smajlik
11. srp 2009

zuzzca: my cvičíme před jídlem, asi tak jako ty, když je malá v pohodě, pokud možno. Začínáme hned po probuzení v sedm ráno a končíme jak kdy, někdy malá neplánovaně usne, zdržíme se ve městě nebo tak, nejdéle máme cvíčo před koupáním v šest hodin večer

aleachim, hanika128: díky holky, hned mám z plavča dobrý pocit :D

makoush: my jsme to měli a vlastně máme podobně. U nás vede také levá strana, ale fyziologicky je malá v pořádku (vyšetřovala rehabilitační). Fígl je v tom, že to co dělá dítě na levou stranu, musí do 14 dnů udělat na pravou (nebo obráceně). Příklad - malá se točila jen na levý bok, teď si umí cucat paleček jen na levé noze ... vždycky mě nechá vycukat a udělá na druhou stranu to samé takový 13.-14. den :D ... pokud ale opravdu už dlouhoou dobu pozoruješ preferenci jedné strany, řekni to své obvodní doktorce a ona ti napíše doporučení na vyšetření

smajlik
11. srp 2009

tak si představte že Simča mi před usnutím udělala něco co mi hlava nebere. Zatím ještě ani nepronikla do tajů obracení se na bříško (jsme tedy na půlce cesty z boku :D ) a večer jsem jí dala do postýlky, najednou koukám a ona se jakoby přitahovala nahoru za hračku co máme na šprušlích u postýlky ... to nechápu, přeci není možné že se pokouší zvednout do sedu ne 😅 . Nebo že by se vyprdla na otáčení, válení sudů a plazení a rovnou si sedla? :D

bene
11. srp 2009

smilik nasa mala ma 2 mesiace a necely tyzden a ked ju dam lahnut na chrbatik a uz nechce tak zdvihne nohy a potom aj hlavu a polku trupu akoby sa cchela posadit. dokonca sajej raz podarilo aj zapriet lakte a uplne sa zdvihnut
tak sme pozerali na nu ze keby mohla tak sedi este ani hlavu nedrzi na 100percent a uz tu vystraja

makoush
11. srp 2009

smajlik..mam to chapat tak,ze kdyz si cuca palec na jedne ruce, ze by mela symetricky prejit i na ruku druhou? k dr. jdeme za 14dni a prvni tyden v zari na neurologii kvuli abnoe co mela nedavno, takze prave ted shrnuju informace, abych vedela na co se zamerit a co nas tak muze cekat. nevis kde bych takovehle figle (jako cos psala, ze na jednu stranu ma udelat do 14dnu to same stranu druhou apod.) najdu?

add vysetreni. To dela neurolog a nebo rehabilitacni? A nebo oba? resp. co na takovem vysetreni delaji? utz. hlavy? ach jo, omlouvam se za stupidni dotazy..my si to proste asi "vyžereme vsechno."

bene
11. srp 2009

baby a k tomu cviceniu, cvicime cvik na chrbatiku a pod bradavkou, a na brusku jeden s rucickou a jeden rucicka a nozicka na plazenie tusim.
a doktorka povedala ze na brusku cvicime dobre a pod bradavkou nam uteka hlavicka ze ten mame vynechat aspon na tyzden a skusit znova. tak neviem ale cvicili sme to rovnako aj predtym aj teraz tak fakt neviem ci sm jej poskodila ja alebo len sa jednoducho mala nechcela dvihat a ukazat ako jej to ide
dnes pritom mala asi 70percent dna hlavicku rovno alebo na opacnej strane ako zvykne drzat,
no som uz uplne zmatena z toho, zajtra ideme plavat do hubardu vane prvy krat tak dufam ze to je k niecomu.
jedine co musim doktorke uznat je ze tu hlavicku drzi tak trosku na bok ale inak zeby sa to zhorsilo ...
no neviem ale az do placu mi bolo ze co som za neschopnu mamicku ktora ublizuje svojmu babatku,
cvicime dalej tak uvidime o mesiac co nam povedia

bene
11. srp 2009

makoush neboj nie si jedina to sa urcite napravi, a najprv asik pojdes k neurologovi a potom k rehabilitacnej
obe vysetruju babtko
neurolog urobi vsetky reflexy a tak a rehabilitacna hlavne ten problem co napise neurolog,
ultrazvuk hlavicky asi nebude robit ak ste mali vsetko ok. teda si myslim skor len tie reflexy a pretacania a tak... a budes cvicit cvikyh na druhu stranu

smajlik
11. srp 2009

makoush: bohužel, já tyhle info čerpám přímo od rehabilitační, je opravdu vynikající a vysvětlí mi všechno co potřebuju abych to jako laik pochopila. Já byla bez sebe strachy že je malá na jednu stranu opožděná a ona mi řekla právě ten fígl 14 dní a opravdu - vždycky to Simča do těch 14 dní udělá (i když mě to přijde jako věčnost, ale když se zaměříš na ty dny tak to opravdu do dvou týdnů vyjde). A pochopila jsi to správně. U nás to bylo takhle - malá měla vrozenou pupeční kýlu, řvala na bříšku, nepásla koníky jen se prohnula jakoby do vaničky, ruce a nohy ke stropu a hysterák ... takže obvodní mi napsala rovnou doporučení na rehabilitace, a tam ta rehabilitační určila co a jak a právě nám dala tu Vojtovku