Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

tina78
9. čer 2008

Ked cvičím s malým ja,tak mi to tak nepríde, lebo mu rozprávam alebo spievam...ale ked nie som pri nom a počujem ho plakať, to nezvládam 😢

bubba
9. čer 2008

musim potvrdit zo zaciatku som ucila cviky manzela ze mi bude pomahat nakoniec to bolo vycerpavajuce,ale zvladala som to horsie ako ked som cvicila ja...tak som to hned zamietla 😀

harvyova
11. čer 2008

Prosím Vás o radu a Vaše zkušenosti. Na tříměsíční prohlídce dětská doktorka zjistila, že má dcera predilekční držení hlavičky doleva a asymetrii při pasení koníčků. Byly jsme u neurologa, který diagnózu potvrdil a doplnil ji o počínající tonusový hemisyndrom, přetrvávající asymetrické TŠR. Začali jsme chodit na rehabilitaci. Prvních 10 dní jsme cvičili jen cviky, kdy polohuji různě hlavičku. Už to mi připadalo hrozně těžké a měla jsem strach, že malé zlomím vaz. Včera nám fyzioterapeutka přidala první Vojtův cvik - Reflexní otáčení, kdy leží na zádech a mačkám ji bod pod bradavkou.

Prosím Vás o radu, kdo tento cvik cvičíte, jak poznáte, že ho cvičíte správně? Nemám pocit, že by to mělo nějakou odezvu, chci to cvičit 100% správně, abych ji neublížila a zároveň aby to bylo účinné, když už u toho obě můžeme ubrečet. ☹

kar.la
11. čer 2008

Ahoj harvyova.
V první co se týče refl. otáčení, tak asi nejlepší je přečíst si tento článek:
http://www.vojta.com/cgi-local/ivg_cz.cgi?id=106
Je tam krásně popsán celý cvik + reakce, jak má dítě reagovat.
Pokud si nejsi jistá, popros na rehabce, ať si před sestrou můžeš cvik vyzkoušet a aby sis byla jistá, že cvičíte správně. My když cvičili, tak na každé kontrole jsem si část odcvičila sama a sestra mi řekla co a jak...
Když mi řekla, že cvičíme na 1*, tak už teda nekontrolovala 😝 😀

Ale hlavně jsem ti chtěla napsat, že tím svou holčičku netrápíš, ale pomáháš ji, aby byla zdravá. Pokud budeš u cvičení plakat s ní, tak to bude o to horší, že z tebe vycítí nervozitu...
Takže ti radím, ať se obrníš. Jde to 😅 Uvidíš, že se bude hned cvičit lépe, rychleji... Hlavně si říkej, že ji netrápíš ale pomáháš!!!
Držím pěsti 🙂

martina46
11. čer 2008

neviem, kam by som napisala, ale mozno je dobre sem.
mala sa mi ochotne otaca iba na jednu stranu. na lavy book. neviem, ci to mam riesit, alebo to prejde. tiez si cumle iba pravu nozicku. ked jej dam podnet - hracku, navela sa otoci aj napravo a potom uz v pohode na brusko. a ked je na brusku, robi "hodiny" vacsinou smerom dolava.
poradte prosim, je to v tomto veku v pohode?

martina46
12. čer 2008

Haló haló, je tu niekto, kto mi poradí?

kar.la
12. čer 2008

Marti, myslím, že bys to řešit měla...
Určitě malou motivuj co nejvíce na tu lenivější stranu, děti by neměly preferovat jen jednu.
Je tady ale spousta maminek, které ti poradí lépe (viz. Lendy1 😵 ) my tady toto naštěstí neměli...
A pokud se ti zdá, že skutečně hodně preferuje jednu stranu, asi bych se vydala k Dr., která ti když tak dá doporučení dál příp. nějaké rehabky...

titkovamiriam
12. čer 2008

skusim poradit,treba zajst za neurologickou a ona poradi co dalej,marek bol natacany na pravu stranu a hlavne tak daval hlavicku,po par cviceniach to preslo 😀 ,rehabilitacna sestra nam poradila co a ako,treba sa tomu naozaj venovat a napravi sa to 😀

lendy1
12. čer 2008

marti, preferuje ti tu jednu stranu jen když se otáčí? Dřív to nedělala?
Jak dlouho se otáčí na bříško? Nezačala někdy nedávno?
Když je na bříšku tak dává hlavičku na obě strany a pozoruje, co se kde děje, otáčí hlavičkou úplně v pohodě a na obě strany stejně?
Když spí nebo leží na zádech, má danou hlavičku jen na jednu stranu nebo na obě strany ji dává stejně?

Malou motivuj co nejvíc z obou stran a z té lenivější víc-prostě u všeho z té druhé strany nebo střídej obě dvě: při spaní, koupání, krmení, hraní. Zkus ji nosit v nějaké poloze, kde bude mít přehled na obě strany stejný a ne jen na jednu (minimum svislého nošení)

Jestli tu jednu stranu preferovala už dřív nebo teď jednu stranu preferuje víc, tak možná predilekci má nebo nějakou asymetrii a to by jste museli řešit cvičením. Jestli to dělá jen u toho otáčení a začala se točit nedávno, tak se jistě brzo dokáže otočit i na druhou stranu bez pomoci a prostě ji to jde ze začátku na jednu stranu lépe než na druhou.

martina46
12. čer 2008

lendy,
ano, zacalo to, ked sa zacala otacat na brusko - nedavno. robi to iba pri pretacani, teda este to, co som pisala. ked spi, ma hlavicku na obe strany.
ked je na brusku, otaca nou rovnako dobre na obe strany.
s tym zvyslim nosenim je to problem. riesime reflux a ublinkava si viac, ked je chbto ku mne, preto ju nosim viac tavarou ku mne. je to taky zacarovany kruh. no a ked je chrbtom ku mne, dava sa sama do sedu, s tym sa neda nic robit 😒
tiez ju uspavam v babysatke - na zvislo - na lezato v koliske nechce byt a ani nemoze prave kvoli refluxu. to uspavanie je nevyhnutne, lebo zas kvoli kyseline z grcakania mi nechce jest inac, iba v polospanku a nezaspi mi cez den inac, iba v babysatke....

martina46
12. čer 2008

este som zabudla napisat, ze ked bola malinka, otacala viac hlavicku prave na tu stranu, na ktoru sa teraz menej otaca. to sme sa bali, ale upravilo sa to same, aj dr to videla ako v pohode.

titkovamiriam
12. čer 2008

u nas si to tiez nevsimla doktorka,ale moja sestra co robila na detskom-je zdravotna sestra 🙂

martina46
12. čer 2008

hm, tak to su take veci.... ze v com sa ja mozem na doktorku spolahnut???

lendy1
12. čer 2008

marti, tak podle mě je to v pohodě, jen se jí prostě otáčí na jednu stranu teď lépe a za pár dnů by měla bez potíží zvládnout i tu druhou stranu 😉 Když by to trvalo moc dlouho a pořád by se otáčela jen přez jednu stranu, tak být tebou, raději se poradím s mudr, ale jestli se na tu druhou stranu dostane a potřebuje k tomu jen větší motivaci, tak to bude dobrý, uvidíš 😉
s tím refluxem je to boj, no... ☹

lendy1
12. čer 2008

jéé, tak teď jsem ještě dočetla přídavek 😀
hm, tak to zase moc dobrý není, to možná nějaká malá predilekce tam opravdu je, jak píšeš s tou hlavičkou 😖
No, asi by to chtělo se poradit s mudr., aby vás někam poslala, když je to podle ní o.k. Ony někdy ty pediatričky moc tyhle potíže nepoznají a vše dobrý, dobrý a to se srovná a ono houby...
ona se někdy ta predilekce, když je malá upraví i sama, ale právě to může vést k potížím v dalším pohybovém vývoji, třeba s tím otáčením...

martina46
12. čer 2008

lendy, dakujem 🙂
ono, ked ju velmi motivujem, ide aj na druhu stranu. teraz sa snazim ju "tahat" iba na tu neoblubenu. budem to pozorovat, dufam, ze to bude ok.

martina46
12. čer 2008

Lendy,
ale ona predtým otáčala hlavičku na ľavú stranu a teraz je naopak na tú stranu lenivšia. To je problém? To mi nie je logické.

titkovamiriam
12. čer 2008

vzdy pre klud na dusi je lepsie to konzultovat s lekarom,neurologicka objavi vsetko co sa da 🙂

lendy1
12. čer 2008

no ono to je tak, že když má dítě predilekci, tak dává hlavičku na jednu stranu-třeba na levou a ono to má souvislost se svalama, takže pak je zároveň na tu stranu lenivější kam jí otáčela.
Dřív dávala hlavičku na levou stranu-takže ty svaly na levé straně měla povolenější a nataženější spíš na pravé části těla
teď, když se otáčí, tak se otáčí víc na levou stranu, jelikož ta pravá strany a svaly na pravé straně, které u toho musí použít jsou o.k, proto se jí otáčí lépe tak, že zapojí svaly na bříšku a na zádech na pravé straně a dostane se snáž na levý bok.
Snad jsem to napsala trošku srozumitelně 😉 😀

martina46
12. čer 2008

Lenže ona sa otáča ľahšie na pravý bok 😀

martina46
12. čer 2008

Čiže ešte raz. Takto to je. Najprv, keď bola malinká, otáčala viac hlavičku napravo. Potom to už bol ok. Teraz preferuje otáčanie na ľavý bok. Teda teraz sa otáča viac na tú opačnú stranu.

lendy1
12. čer 2008

marti, v tvým 1.příspěvku jsi psala, že to zvládne na levý bok, tak teď nevím 😀 😲

marti, tak prostě počkej pár dnů, jestli to zvládne se otáčet na obě strany stejně, snaž se ji teď co nejvíc motivovat z té línější strany a kdyby se ti to nezdálo, tak tlač na mudr., ať vás pošle na neurologii a tam by ti řekli víc a možná poslali na rehabilitaci. Držím palce 😉

martina46
12. čer 2008

Lendy, ja to strašne splietam 😀
Platí to, čo som napísala v pripevku zo 16.44 🙂
Budeme to teda skúšať a uvidím. Ďakujem za rady, dám potom vedieť.

martina46
12. čer 2008

este jeden detail, mohlo by to byt sposobene aj tym, ako sme malu zacali kvoli refluxu davat na vyvysene? predsa len sa tam vselijako kruti a hmiri a pada nalavo a napravo. zacali sme nieked pred 3 tyzdnami.

bubba
12. čer 2008

martina,urcite nie

tina78
17. čer 2008

No, pozerám, že tu už dávno nikto nebol, asi všetky poctivo s deťmi cvičíte, že?! 🙂 🙂

bubba
17. čer 2008

martina,urcite nie 😀

tina78
17. čer 2008

Bubba a ty čo? Opakuješ sa, vieš? 😀 😀

martina46
18. čer 2008

Tak, čo som tu písala, ako mi Táňka preferuje jednu stranu, dnes sme boli u neurologičky a že je to ok. Nič zvláštne nevidela, tak budem teraz sledovať ďalej a snažiť sa ešte inšpirovať na tú druhú stranu a keby to trvalo ešte dlhšie, tak to budem riešiť. Teda lekár 🙂
Ale, zlepšilo sa to! 🙂
Táňka už na tú "slabšiu" stranu nie je taká lenivá.

tina78
18. čer 2008

martina, tak to je fajn! Držte sa 🙂