Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

iwuskaaa
23. srp 2011

Ďakujem za odpoveď @lubka8386 a @adra22 😉 .
Preto som sa pýtala, lebo raz sme boli nezávisle u jednej rehabilitačnej sestry a ona sa ma pýtala ako dlho cvičíme. Keď som povedala, že niekedy 10 min., niekedy 15 min., podľa toho ako zaberá, tak na mňa pozrela tak trošku nedôverčivo, že to asi flákam 😖 . Potom som jej ukázala naše cviky, v podstate sme si tam odcvičili a povedala, že máme veľmi šikovného synčeka, že najprv sa zľakla ako cvičíme, keď iba tak krátko. Ale vraj sme ju presvedčili, že síce cvičíme krátko, ale dobre 🙂 .
Preto som chcela vedieť ako dlho to trvá u vás 😉 .
Ona mi spomínala, že sa zvykne cvičiť aj podľa veku, napr. novorodenec cvičí minútku, polročné dieťa cvičí 15 minút, ročné dokonca polhodinu. To som si už nie istá, či by som to zvládla 😖

iwuskaaa
23. srp 2011

@adra22 ja počujem prvý krát niečo také ako reflexné otáčanie jednotku a dvojku....to čo znamená????

adra22
24. srp 2011

@iwuskaaa Tak to mám popísané že sa to volá jednotka je na chrbte stláčam bod pod bradovkou, a dvojka je na boku má dvíhat hlavičku a nakračovať nôžkou.

lubka8386
24. srp 2011

@iwuskaaa ano nam rehabilitacna tiez povedala ze je to rozne.... ze dokonca na niektore cviky musime dorast :D

adra22
25. srp 2011

Ahojte baby chcem sa opýtať dnes sme boli na RHB a zmenili nám cvik reflexné plazenie, cvičíme ho na zemi ja si k nemu klaknem on je na brušku jednu nohu mu dám ako keby pod bruško druhou sa ma akože odrážat hlavička celom opretá o zem a ruku držím za lakeť mali ste niektorá takýto cvik? Lebo tu nohu čo mu dám akože skrčenu po d bruško tak mi vždy ujde či mi neviete niečo poradiť? Ak nie tak zavolám RHB že ako to vlastne je sa mi ti zdalo v pohode ked to robila ona a teraz doma som z toho zufala lebo mi to vobec nejde.

kalo
26. srp 2011

@adra22 Vy tento cvik cvičíte na RHB na zemi??? Já ho znám tak, že se cvičí na stole a ta nožička visí ze stolu dolů...

kmoor
26. srp 2011

@adra22 my všechno cvičíme vejš, třebas na posteli, tu máme dost pevnou, jinak na rhb má speciální stůl...

monnaa
26. srp 2011

@adra22 - my sme cvičili vždy cvik na brušku / reflexné plazenie / na stole,ale v 10. mesiaci nám ho pozmenili na pobyte v Dun. Lužnej tak, že sme ho cvičili na zemi, zhruba ako to ty popisuješ. Ale lepšie som malého udržala na tom stole, takže na zemi sme cvičii len krátko. Neskôr mal aj jednu nožičku zvesenú zo stola. Teraz je syn už vačší a tento cvik cvičíme znova na zemi, lebo na stole ho už neudržím, ale teraz ho mám akoby preloženého cez koleno a druhou nohou mu pritláčam zadoček. No vo vašom veku by ti bolo lepšie asi na tom stole. Určite skontaktuj rhb sestru, ak ti uniká nožička, aby ti poradila niečo lepšie.

monnaa
26. srp 2011

jéééj, @kalo . moc gratulujem ku synčekovi, prajem vám véééľa zdravíčka !!!! Držte sa!

adra22
26. srp 2011

@kalo ahoj na RHB samozrejme na RHB stole ale doma na zemi( dám mu karimatku a tak),
@kmoor mne sa na posteli nedá máme ju mäkkú, a ináč cvičím na prebalováku len si neviem predstaviť ako by som si k nemu klakla na ten prebalovák 😲 nezmestila by som sa tam.

@monnaa no o zvesení nohy nám zatial nič nevravela, dnes to bolo lepšie, aj som volala RHB tak mi poradila ale aj tak mám z toho cviku nejaké blbé pocity, vlastne tu nohu mi pridržam tak že tlačím na zadoček aby si ju nevybral spod bruška a ja sa bojím či mu nemôžem ublížiť, ale dohodla som sa s RHB ak mi to nepojde tak v utorok mám volať a pojdeme tam znovu.

monnaa
26. srp 2011

@adra22 - no ono to vždy trvá nejaké 2 týždne, dokým si mamička zvykne na nový cvik, a zvlášť na takýto " zložitejší ", aspoň mne to vždy tak dlho trvalo . Pri tomto cviku je proste dôležité, aby bola tá jedna nožička pod bruškom, hlavička sa opierala o podložku cez tuber frontale / na čelovej kosti / a bola o ca 30 st. vychýlená od osi + ručička jedna fixovaná / aby sa o ňu dieťa nezapieralo / a druhá na strane kde sa je vytočená hlava natiahnutá dopredu. Chrbátik nesmie byť vytočený, ale v osi. Pri cviku vidíš, ako zaberajú svaly na celom chrbátiku + nakračuje nepokrčená nožička, naťahuje sa krk a podobne. Je super na posilnenie chrbátika.
A na stole si už cvičila cvik na brušku, či ešte nie ?
So zvesenou nožičkou zo stola sme my začali cvičiť až od cca 15 mesiacov.

adra22
27. srp 2011

@monnaa ano na stole sme už cvičili len tam mi RHB povedala že málo nakračuje tak mi ho preto zmenila na tento.

iwuskaaa
31. srp 2011

@adra22 ahoj 😉 ,
my tiež máme cvik reflexné plazenie. Ja ho cvičím na stole, ale nedávam nohu pod bruško, ale akoby do uhla 120. V podstate pripravená na plazenie. Chodidlo je v tej rovine ako je ritka, takže všetko v osi. Takto mu to nejde až tak dobre, veľa krát som z toho nervózna, ak mu to nechce ísť, tak cvičíme nožičkou "zo stola". To mu ide lepšie 🙂 .

adra22
31. srp 2011

@iwuskaaa ahoj a tu nožku čo dávaš do uhla ako držíš aby si ju nevystieral?
Ja tom mám tak že mojou nohou, a druhu nožku má zvesenú zo stola. A tou má nakračovať. No nám to ide len ja ho neviem dobre zafixovať tu pokrčenu nožku stále sa mi vyšmykuje. Ale hádam časom sa naučím.

iwuskaaa
31. srp 2011

@adra22 držím ju mojou nohou.
My sme sa zase dnes podvečer s týmto cvikom natrápili 😖 . Neviem, či ja robím niečo zle, alebo sa Tomáškovi nechce 😒 . Jednou nohou krásne nakračoval, mal to odcvičené raz dva, no tou druhou ani za svet 😠 . Tak som to vzdala a zvesila mu nožičku zo stola, potom to išlo krásne 🙂

anoli85
1. zář 2011

Ahoj, taky se Sofinkou cvičíme Vojtovku, ale srdce mi to trhá. Cvičíme na posílení krčku a zádíček - nebaví jí moc pasení koníků, ale když má náladu, tak pase pěkně, tak nevím, jestli to vůbec potřebuje.. Cvičíme tak, že leží na zádech,hlavičku držím na jedné straně a současně přidržuji ramínko na podložce a druhou rukou jakoby mačkám mezi žebrama pod prsíčkem, Pokaždé u toho řve jako tur a někdy to je docela boj a hlavně nevidím žádné pokroky..

blankarybka
3. říj 2011

Ahojte, jak to tady tak pročítám, tak z toho moc veselá nejsem ☹
Za týden jsme totiž objednaní na neurologii - malý má 9 a půl měsíce a jediné, co umí, je otáčet se na bříško a pást koníčky. Zpátky se neotočí, neleze, nesedí... Myslím, že budeme taky brzy cvičit ☹
Bojím se toho pláče. Vím, že mu to pomůže, ale co si bude myslet o tom, že mu takhle "ubližuje" jeho maminka? Snad kdyby to dělal fyzioterapeut, bylo by to lehčí...
Navíc jsme po operaci lebky, takže mačkat hlavičku nepřichází v úvahu 😔
Blanka

katka6211
4. říj 2011

blankarybka ahoj, no my na tom boli tak nejak podobne, maly dost dlho len pasol konicky, ani sa neplazil, ani nelozil ani nesedel 😒 ale vsetko sme to vycvicili 😉 takze ta idem povzbudit, ze ak budete cvicit, tak sa toho neboj. zo zaciatku som s nim cvicila vojtu doma, ale velmi mi to neslo, ani maly sa potom nevedel dlhsie ukludnit, tak sme zacali chodit tri krat do tyzdna k fyzioterapeutke a zacala s nim cvicit uz len ona 🙂 tak ak si nie si ista, ci to ty zvladnes a mate tam niekde po blizku moznost takto cvicit, tak ti to fakt odporucam.
my sme boli zase po operacii srdiecka, tak som s nim aj bala cvicit 😒
tak sa ozvi, ako ste dopadli u tej neurologicky, budem drzat palce

bobulik22
5. říj 2011

Ahojte dievčatá som tu ešte nová, aj ja cvičím s Adamkom Vojtovku, neviete kedy sa objavujú výsledky? Cvičíme už mesiac aj dačo a zdá sa mi že nič nenapreduje. Ručky ma v polohe na brušku v päsť, a nevie si chytiť hračku, ani si ešte nespája ruky nad hrudníkom.

jana1106
5. říj 2011

@bobulik22 a kolko ma adamko a aky mal problem?

bobulik22
5. říj 2011

Ma 4,5 mesiaca. Mali sme komplikovaný pôrod, a má ľahký axiálny hypotus a akrálny hypertonus.

jana1106
5. říj 2011

@bobulik22 napisala som ti postu.

marcet
5. říj 2011

@anoli85 ahoj,tenhle cvik také cvičim s Tomáškem,tam jde hlavně o to,aby zvedal nožičky a zadeček,což mu jde krásně.my jsme začali cvičit,jelikož malej stáčel hlavičku pořád doprava a má prostě jí na té straně "proleželou"Včera jsme byli na kontrole po týdnu a byli jsme moc pochváleni,že udělal velký pokrok,že je to na něm znát,tak mám velkou radost.Sestřička nám ukázala další cvik,tak poctivě cvičíme...sice občas brečí,ale nedá se nic dělat...

marusch.mat
5. říj 2011

@blankarybka Nesmíš se na to dívat jako na ubližování. Ono je to nebolí, jen se jím to nelíbí, že je nutíš k jinému pohybu než je zvyklé. Jen maličká rada, pokud by ti po cvičení plakala utěš si ji sama, nedovol aby ti ji uklidňovala babička, tatínek atd, pak by vznikla ta špatná vazba, že maminka ubližuje a to nesmíš dovolit. Jestli tě to uklidní, moje mladší dcerka v roce neseděla, nechodila, nestoupala, nelezla, jen se dostala na kolínka. Dnes jí je 7 let a chodí už do druhé třídy, sice stále cvičíme, ale je moc šikovná a co nemá ve svalech má v hlavičce.

@bobulik22 Mě se dcerka rozlezla během 14 dní cvičení. Jenže ono tím, že je menší a tak i ty normální pokroky jsou míň viditelné, je nemusíš spozorovat hned, ale zkus se zeptat fyzioterapeutky, určitě ti řekne, jak se jí jeví, jestli už je cítit víc záběr svalů a tak.

bobulik22
5. říj 2011

@marusch.mat Fyzioterapeutka sa skôr nás spýtala či mi vidíme nejaké výsledky. Tak nám potom povedala že to často príde zrazu že aj mesiac nič a potom poskočí no tak uvidíme..

blankarybka
6. říj 2011

@marusch.mat Díky za rady, sama jsem zvědavá, co nám na té neurolce řeknou. Ale včera jsme byli na kontrole s hlavičkou - jsme totiž po plastice lebky - a doktor nám z tohoto důvodu Vojtovku nedoporučuje. Říkal minimálně půl roku necvičit, aby se mu s tím nějak blbě nehnulo 😒
Tak to vypadá, že Přemeček si ještě na pokroky počká ☹

sarulinda
7. říj 2011

Ahojky všem, chtěla jsem se zeptat kdo už cvičí delší dobu vojtovku za jak dlouho jste viděli nějaký výsledek?? Synovi padá hlavička dozadu (ve 4. měs), taky dává hlavičku na jednu stranu a pasení nám už vůbec nejde. Cvičíme zhruba 14 dní, ze začátku cvik zona na zádek, to mu tlačím pod bradavku a teď nám přidali plazení
díky za rady 🙂

marcet
7. říj 2011

@sarulinda u nás byl pokrok vidět už za týden....a to jsme jí cvičili pouze ten týden....je pravda,že já jsem ten cvik dělala 5x za den a když se mě sestřička ptala,zda chvičíme alespon 3x..a když jsem jí řekla,že 5x..tak mi pak řekla,že je to vidět....ale ono každé dítě je samozřejmě jiné..tak držim palce....a můžu se zeptat,jak vypadá to plazení?

sarulinda
8. říj 2011

@marcet: a co jste měli za problém? My cvičíme 4x ty 2 cviky, to plazení je, že je malý na bříšku, drží se mu hlavička a zadeček, pak se na lokti a patě dráždí bod. Tonhle se mu vůbec nelíbí, cvíčíme ho od pondělka

bobulik22
9. říj 2011

Prosím vás pri reflexnom plazení má byť ruka ktorá je je na záhlavnej strane pozdĺž tela vystretá, po celú dobu cvičenia vystretá?