Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

bubba
23. led 2009

pedroma aj ja som raz videla relaciu ako cvicili asi so 4 rocnym chlapcekom a tiez pekne spolupracoval lebo vedel uz pochopit ze je to dobre pre jeho zdravie.a preco ste zacali opat rehabilitovat co sa stalo ako si nanom zbadala ze je to potrebne?

pedroma
23. led 2009

pre zle postavenie noziciek, a vlastne tym aj celeho tela.

bubinko83
23. led 2009

baby,kto vam ukazoval tie cviky?

tina78
23. led 2009

bubinko, tie cviky nás všetky učia na rehabilitácii vyškolení odborníci.... 😉

bubinko83
23. led 2009

aha,dakujem,Lebo moj maly nechce byt moc na brušku a ked je tak sa mu rozchadzaju ručičky a zatial sa vobec nepretača na bruško.Je narodeny o 5tt skor.A chodime aj do rizikovej poradne,tam nam povedali že je všetko ok.Tak neviem 😒 Rada by som tie cviky videla

tina78
23. led 2009

To sa musí cvičiť pod odborným dohľadom. A ver mi, budeš rada, ak to nebudeš musieť s malým cvičiť, nie je to sranda 😉

bubba
24. led 2009

pedroma a ako mal postavene nozicky?to akoze chodidla alebo cele nohy ci ako?teda ak som to spravne pochopila tak vy ste mali cvicit,zanedbali ste to a teraz cvicite uz kolko???teda oprav ma ak som to z kontextu nedocitala presne od istej doby tu necitam vsetko 😀
vies vypytujem sa hlavne preto lebo mne sa sem tam zda ze mala zle naslapi ale teraz neviem ci sa len nehra alebo co tak neviem to identifikovat ale podla mna to robi vedome tozive co sa jej pri hre odohrava v mozgu mozno tam ma nejaky dej co suvisi s divnym postojom 😀 😀

elisbet
24. led 2009

Ahoj děvčata,i já s moji 8 měsíční Barčou cvičím vojtovu metodu,zpočátku kvůli predilekci hlavičky a asymetrii a později nám diagnostikovali i hypotonii,cvičíme od 3 měsíce,nyní už "jen"kvuli hypotonii !Barunka ale stále jen válí sudy,nesedí,neleze,neplazí se ☹ ☹ připadá mi,že nedochází k žádnému zlepšení,ale na druhou stranu nevím,jak by jsme vypadaly,kdyby jsme necvičily 😝 Máte někdo podobné zkušenosti,dojde třeba potom k nějákému většímu pokroku?????????????

rohacka
24. led 2009

Elisbet - my cvicime od 5. mesiacov, teraz mame 21 a stale cvicime. Sme predcasniaci, maly ma centralnu tonusovu a koordinacnu poruchu - hypotoniu. Tiez som z toho bola casto znechutena, ze nerobi pokroky, ale nakoniec v 9. mesiacoch sa zacat otacat, v 11. mesiacoch plazit, v roku stvornozkovat + sediet, tusim od 13. mesiacov chodil popri nabytku a samostatne zacal chodit v 19. mesiacoch. Podla mna je dolezite, aky je vysledok neurologickeho vysetrenia. Ak nema zly nalez na mozgu, tak vsetko dobehne, len jej nechaj cas. Hypotonicke deti su slabucke, musia posilnit svaly, aby urobili nejaky pokrok. Len trpezlivost 😉

pedroma
24. led 2009

bubba...spicky chodidiel mu smeruju dovnutra + sa k tomu podpisuje nespravne drzanie tela a ochabnutejsie brusne svalstvo. Neviem, ci zrozumitelne popisujem...nie je to chodza na spickach! Doslapuje na celu nozicku, ale s vnutornou intrarotaciou.

...a cvicili sme uz od babetkovskeho veku (od 5.mesiaca), len som sa "nechala" od dr. ukecat, ze staci len do doby stvornozkovania, potom sa zevraj bude aktivnym lezenim precvicovat uz sam 🙄 Nestalo sa, a to behal po štyroch pomerne dlho. A tak sme pre celkovy zly postoj, pod hrozbou skracovania achiloviek a pod. museli znovu v dva a pol roku naskocit na RHB 😖

dorotka
24. led 2009

pedrmy mame stocene nozicky a zacali sme teraz doteraz sme len masirovali

mukky
25. led 2009

my cvicime este a hadam uz nie dlho ,tak to vyzera 🙂

pedroma
25. led 2009

dorotka...a s ktorou? Mladsou, ci starsou? ...drzim palce, nech to cvicenim poriesite 😉 Ja fakt lutujem, ze som sa vtedy nechala odbiť, že je všetko v norme a primerané jeho veku 😠 Si pamatam ako sme doma vecer "buchli" flasu na zdarne ukoncenie Vojtovky. Teraz by som tou flasou dala nemenovanému najradsej po hlave...

bubba
25. led 2009

pedroma 😀 😀 to nerob kto by potom cvicil s malym keby si sla do vazenia...ja viem ze sa to lahko hovori a tazsie realizuje a mozno to bude stat este vela usilia a cviku,ale urcite to zvladnete...drzim place 🙂

pedroma
25. led 2009

...to sa prejavili iba moje sadisticke sklony 😅 ...
CVicite tu niekto aj so starsim dietkom? A nebol niekto z vas aj na EMG vysetreni?

bubba
25. led 2009

my sme boli na emg 4x 😢 😢

pedroma
26. led 2009

bubba...prepaaaana! 😲 Ja viem, ze ked je to nutne... ale az ma striasa! Kvoli comu ste to absolvovali viackrat? Mozes kludne aj cez IP, fakt som zvedava 😒

bubba
26. led 2009

pedroma mas kludne IP 😉
podla mna stasrie dietatko aj lahsie zvlada tu emg babatkam to je velmi neprijemne 😅

petul.a
26. led 2009

Elisbet, vypadá to, jako bys psala o nás 😀 Taky máme osmiměsíční Barunku, akorát, že my od začátku cvičíme jednak kvůli predilekci a asymetrii (obojí je už naštěstí pryč) i kvůli hypotonii. Naše Barča tedy zatím ani neválí sudy, spíš se jí sem tam povede se přetočit, ale zato se zase snaží plazit. Jinak já na ní ty pokroky vidím - donedávna ani nepásla hříbátka, teď už pase krásně i ji to na bříšku baví; a vůbec celkově je taková zpevněná.

marusch.mat
26. led 2009

Pendroma cvičím s dcerkou bude mít 4,5 r a na EMG jsme z nožkama byli když jí bylo 14 měsíců.

bubba
26. led 2009

tak co je to potom to emg_ja som myslela ze elktromagneticka rezonancia malej to robili na mozog nie na nohy...a u vas to prebiehalo ako?

bubba
26. led 2009

aha uz som to nasla prepacte ospravedlniujem sa my sme boli na EEg mozgu 😅

marusch.mat
26. led 2009

EEG je Elektroencefalograf to se dávají na hlavičku snímací elektrody.
MRI je magnetická rezonance - snímkují se orgány
EMG je ElektroMyoGrafie za pomocí jehliček píchnutých pod kůži na nožkách, rukách, se zjišťuje jak nervy rychle vedou vzruch.
My jsme tam byli, protože Verunka tak nějak ignorovala, že má nohy, vůbec o nich nevěděla tak pro vyloučení neuropatie a myopatie (poruchy svalů a nervů v nožkách). 😉

euphoria
26. led 2009

Ahojte🙂
Chcela by som sa spytat na Vas nazor. Mam takmer patmesacnu dcerku, podla pediatricky sa vyvija v norme. No mne sa to nezda. Nerada lezi na brusku, koniky pasie len par minut, no potom jej ruky idu dozadu, nevladze sa zapriet a place.Kope pritom nozickami. Navstivila som fyzioterapeutku, odporucila mi cvicit vojtovku, pretoze je vraj mala slabucka, makkucka a treba ju zosilniet.budem chodit k nej a cvicit doma.Myslite ze som nieco zameskala? A co ked pediatricka tvrdi,ze je v norme? nebudem malu tym cvicenim zbytocne trapit?

pedroma
26. led 2009

bubbaaaaaaa, ja som Ti poslala trojstranovy epos o EMG do internej posty, a ty takto!! 😀 😀 Ale nevadi, hlavne, ze si to vyjasnila. 😎

marusch...aj my ju uz mame za sebou, a velmi dlho som toto invazne vysetrenie predychavala ☹ . Ale hlavne, ze v podstate nemame ziadny nalez. Pochopila som Ta spravne, ze opakovane vam ju uz nerobili? Ani sa vam "nevyhrozili", ze teraz sice nie, ale mozno este v buducnosti potrebne skontrolovat hybnost svalov? JA viem, ze kazdy pripad je iny 😖 ...

bubba
26. led 2009

pedroma 😅 😅 😅 sorryyyyyyyyy
no tak aspon popiste ako to prebieha to emg aby som vedela co nas mozno o chlp obislo 🙂

pedroma
26. led 2009

marusch - aku mate prognozu do buducnosti? a co teraz, vidis zlepsenie? myslim take adekvatne vynalozemu usiliu. neviem, ci som sa spravne vyjadrila; male babetka, kt. sa spravne nastartuju Vojtovkou majú väčšinou aj raketový štart v naprave nespravnych pohyb. vzorcov. u nas stimulovanie v neskorsom veku akosi stagnuje, aj ked si plne uvedomujem, ze "oducit uz nieco zabehnute" je beh na dlhu trat.

petul.a
26. led 2009

Euphoria, určitě to není zbytečné trápení, zvlášť když ti fyzioterapeutka řekla to, co ti řekla. Na druhou stranu si nemyslím, že bys něco zanedbala, i když samozřejmě - čím dřív se začne, tím líp.

marusch.mat
26. led 2009

Bubba to EMG Verunce prvně přiložili na nožičky takové snímací elektrody jedna vysílala vzruchy a druhá je měla zachytit - to byla kondukční EMG a druhá Jehlová EMG do nožky jí píchli do svalu jehlu, která vysílala do nohy slabý el náboj a kus nad to dají zas tu snímací elektrodu, která snímá, jestli se tím svalem ty el vzruchy vedou.

Pendroma já jsem začala s Verunkou cvičit až kolem 13m malá neseděla, nelezla, nechodila ( do 10 měsíce se vyvýjela normálně a dle tabulek) do 14 dnů se rozlezla, v roce a půl začala chodit. Má centrální hypotonický syndrom, takže jí ještě stále dělá problém chůze do schodů a ze schodů - bez opory jde s příšlapem, nožky střídá jen když ji držím já a druhou rukou se přidržuje zábradlí. Hodně rychle se unaví, takže na delší procházky ji vozím a nebo nosím. Tříkolku neušlápne, no taky vím, že to je běh na dlouhou trať, ale já to nevzávám, i kdybych s ní měla cvičit až do dospělosti, tak budu, vidím, že to pomáhá, že tam ty pokroky jsou. A kde jí není dáno pohybově má dáno v hlavince a v jemné motorice. Ve třech letech malovala na úrovni pětiletého dítěte, zaváže si mašličku na kalhotách, ještě jí nebyly 4 roky a už se uměla podepsat, nejraději by chodila do školy a učila se.

pedroma
26. led 2009

marusch - ano, tato akasi ...hmm... kompenzacia funguje aj u nas 🙂 Intelektovo je popredu, aj ked mame urcite problemy v reci. Nemyslim v slovnej zasobe, ale v zrozumitelnosti.

Ako babetko sme cvicili kvoli hypertonii, moznu hrozbu DMO, a vlastne doteraz to tahame s RHB pre mierne svalove problemy a ich nasledky. Uz som to tu niekde na fore spominala, že ja som výklad našej dr. pochopila tak, ze svalova hybnosť/tonus, ci uz vo forme hypo- alebo hypertonie nie je dg. ako taká. Je prejavom nespravneho svaloveho napätia, stanovuje sa predbežne,a hlavne spravnou a vcasnou napravou je možné predísť skutocnym diagnozam, ako napr. DMO,...Svalovonervové dys- funkcie (typu dystrofii) pre svoj progresivny priebeh vyzadujú neustalu aktivnu rehabilitačnú fyzioterapiu. Uf, mýlim sa??