Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

alu78
4. čer 2009

ahojte maminky,
pekne vas tu citam, ako sa borite vojtovou metodou.
Nam bola tiez doporucena po vysetreni nasho maleho, lebo nezdviha hlavicku.
Vcera sme boli 1x a v tom rychlom zmätku ako to rehabilitacna sestra povazovala za samozrejme, som si poriadne nezapametala cvik s tlacenim pod bradavkou. Viete mi prosim niektora popisat ako ho cvicite???

petul.a
4. čer 2009

Ahojky 🙂

My jsme byli v úterý na kontrole na RHB. Barunka je zatím ve fázi - excelentní plazení, šikmý sed, houpání na kolínkách. Cvičíme právě ten cvik na kolínkách, rehábka nám ho samozřejmě ponechala, takže vlastně žádná změna. Taky máme dál cvičit na míči. Barča dostala pochvalu za to, jaké je šídlo (a to teda je, přebalit ji začíná být nadlidský úkol 😝 😀) a že má skvělou jemnou motoriku. S lezením a sezením nemáme spěchat, máme ji nechat plazit v co největším prostoru, aby si přirozeně naposilovala svalíky. Ona má sice hypotonii jen lehkou, ale má nevýhodu v dlouhém, štíhlém tělíčku a velké hlavičce (v roce má 80 cm, 9200 g a obvod hlavičky 48 cm). jsem fakt ráda, že naše rehábka je sice důsledná, ale rozumná a zbytečně nás nestresuje. Je vidět, že se každému dítěti věnuje individuálně - vymýšlí pro nás i jiné cviky než jen vojtovku (viz to cvičení na míči) a když jí třeba zavolám, okamžitě ví, o koho jde - a to je nás se stejným příjmením víc, kdo k ní chodíme 😉 Taky se mi líbí, že si na každého vyčlení dost času - málokdy se stane, že bychom si tam podávali dveře s jinou maminkou, a to tam býváme třeba půl hodiny i víc. Jo, a taky bere v potaz dědičnost - když můj manžel si sám sedl v 15 měsících a já taky chodila později než v roce, no tak asi těžko můžeme čekat, že naše dítě bude chodit v 11 měsících, že 😉 Jo, tuhle jsem se pobavila na www.mojedite.cz. Je tam diskuse, jejíž zakladatelka se ptá, jestli jsou chlapečci pomalejší. Na tom by nebylo nic divného, ale ona tvrdí, že jí dcera chodila v 6 (!) měsících a pozastavuje se nad tím, že kluk jí v 9 měsících ještě nechodí!!! Tak to mi přijde buďto jako hloupý vtip nebo jako nějaká fantasmagorie.

andulka4
4. čer 2009

Peti u nás víška a váhy byla a je taky problém....v roce jsme měli 9,8kg, 79cm a OH 49cm jenže to nám bylo jako by o 10týdnů méně takže v tom pravém roce už měl 83cm, OH 50cm a 10,2kg.....hubený a dlouhý 🙂

jinak jsem mooooc ráda že jste taaaak šikovní

elisbet
4. čer 2009

Ahoj holčiny,zdravím všechny cvičitelky a malé cvičence 😀 hlásím se po delší době se zprávami z domova/byli jsme na chatě a tam nemám internet 😒 /Slavnostně vám oznamuji,že jsme před týdnem oficiálně skončili s CVIĆENÍM VOJTOVY METODY 😀 😀 😀 Rehábky byla s Bárou moc spokojená,leze souměrně/to se taky kouká jestli se dělají při lezení stejně dlouhé kroky 😝 /k nábytku si stoupá se správným nakročením nohy/i je střídá/ a zatím při chůzi/kolem nábytku samozřejmě 😉 /našlapuje na celou nohu a nešpičkuje!Takže nám řekla rehábka,že tedˇnení žádný důvod ke cvičení,at´nechávám Barču co nejvíce lézt,nejlépe ji "podrážet nožky" až tak do 15 měsíců 😀at´si namaká svaly a pak at´si klidně začne chodit 😝 Máme zakázené veškeré kočárky a chodítka,prostě věci kterých by se Barča mohla držet a za nimi pochodovat,jenže ona je to potvůrka vynalézavá a doma si vezme podnožník a už to za ním štráduje 😀 na chatě zase tlačí bednu a chodí za ní,tak nevím jestli to mám přisuzovat přirozenému vývoji a nechat jí a nebo ji vrazit zpátky na kolínka a koukat na její smutný výraz 😒 ?
Jinak i nadále s ní dělám procvičování na míči,to ji nevadí,bere to jako hru,protože rehábka už mě rovnou připravovala na to,že tak ve 2 a půl letech budem ještě cvičit na břišní svaly,to už prý ty děti i spolupracují,já bych se tomu ráda vyhla,ale jak už tu jednou někdo psal,když tě chytí vojtovka do spárů,tak už tě nepustí 😀 Jediné co se totiž rehábce nelíbilo,že Barča sedí s kulatými zády,takže je asi vidět,že ty břišní svaly pořád nic moc,no snad to tím lezením naposiluje 😉 další náštěva na rehabilitaci až začne Barunka samostatně chodit,tak snad až za hoooooooooodně dlouho 😀

andulka4
4. čer 2009

Eli no to je bááááááááječnééééééé 🙂 my tak taky zkončili......ale chodítko nám pak v 14měsících (to už ale 3měsíce chodil kolem nábytku) zase doporučili.....nemyslím ale normální chodítko myslím tím vozíček nebo kočárek aby dostal poňetí o tom že se dá jít i do prostoru no a do 3týdnů chodil sám 🙂 Takže ještě počkej a pak jí kupte ten kočárek i s panenkou 🙂 🙂 🙂

MÁM Z VÁÁÁÁS OHROMNOU RADOST

gartneroval
4. čer 2009

Alu 78:

určitě sis všimla, že s tím taky bojuju, byli jsme s malou poprvé. Tam mi to celkem šlo, ale doma najednou nevím, kde co zmáčknout a kam až mám otočit tu hlavičku, když mě malá moc nechce pustit. Já jednou rukou tlačím tak centimetr pod prsíčkem směrem k protějšímu rameni, aby byla vlastně pořád zádíčkama na podložce a u druhé ruky dám ukazováček za ouško a palec před ouškou a snažím se jí tu hlavičku tlačit ke mně, ale nedaří se mi to, asi to nedělám dobře, už se těším až zase půjdeme, protože to chci znovu vysvětlit. Ty víš přesně kde je ten bod za ouškem a jestli se má na něj nějak tlačit? Jak to provádíš ty?

elisbet
4. čer 2009

Andulko díky 😉

elisbet
4. čer 2009

Andulko a co Davídek,jak mu jde chození a stoupání v prostoru,už je to lepší?Barča se zatím bez opory ve stoje neudrží,když ji pustím tak se hned rozplácne 😉 a kolem nábytku chodí zatím měsíc a týden a za těmi věcmi jak jsem psala výšše asi tak týden,tak si bude muset na kočárek ještě počkat 😀 A kdy ti začal Dáda třeba na chvilku stát sám?

andulka4
4. čer 2009

Eli začal stát sám ve 14měsících. Předtím to dělal spíš náhodně že o tom nevěděl když něco držel. Opravdu dobře to zvládl až když začal chodit tedy den před 15m. Jinak v prostoru si sám stále stoupnout neumí.....ale možná je chyba i ve mě páč já ho hned zvednu. Doma to problém není tam má plno záchytných bodů a zvedne se ale venku na zemi je tro horší.....to by lezl po chodníku 🙂 Jinak zohnout se a zvednout třebas malý kamínek to mu jde to se zvedá krásně 🙂

alu78
4. čer 2009

gartneroval:

ja si jeho hlavicku otocim k sebe, ale netlacim na ziadny bod za uskom, to mi nekazali 😒
a neviem co mam robit s jeho rukami, viem ze tu ktoru ma ohnutu s tou tlacim na bod pod bradavkou medzi rebrami. Len mam problem co s rukami.
A navyse mam knihu dieta vo vojtovej terapii a tam nie je tento cvik spominany.

elisbet
4. čer 2009

andulko to je paráda,je fakt k neuvěření jak to Dáda s tak silnou hypotonii všechno krásně zvláda,teda hlavně taky ty, jak si to s ním vycvičila 😀 Doufám že Barča to do těch 15 měsíců taky zvládne 😉 A ješte jeden dotaz,sedne si ti Davídek z lehu na zádech?Barča totiž tohle vůbez nezvládá,sedá si pořád ze čtyřech a nebo z boku,já tedy nevím jestli to zvládají i nehypotonické děti,ale asi jo,ne? 😕

marusch.mat
4. čer 2009

Holky tak Verunka měla v roce 81cm a 10,40 kg OH 44,5 ( při narození 53cm, 4,18kg OH 35), ale starší měla v roce 81cm 11,21kg a OH 47 ( při narození 51cm, 3,40 kg OH 35) a problém neměla žádný

Elisbet, i děti nehypotonické si sedají ze čtyřech šikmo do sedu, tak je to totiž vývojově správně, oni se nedokáží přitáhnout jen bříškem, to dělají děti až mnohem později. 😉

kokaka
4. čer 2009

elisbet: taky gratulujeme k pokrokům a k ukončení cvičení, jste šikulky
malá začala konečně trošku pérovat na kolínkách, ale když se chce někam dostat, tak plácne na bříško a plazí, a začala si u mě stoupat a jednou i v postýlce, ale je to takové chatrné stání, je vidět, že je pořád slabá, ale během 3 dnů jakoby chtěla vše dohnat, tak musíme posilovat a snad to bude už jen lepší 🙂

elisbet
4. čer 2009

marusch-díky za vysvětlení,já jen jestli mám Barče strhnout body 😀
Kokaka:tak vidíš jak je malá šikovná,za chvíli všechno dožene,Barča je při stání i chůzi taky pořád věchýtek a to už leze 3 měsíce,takže hlavu vzhůru a vydržet 😉

andulka4
4. čer 2009

Elisbet jojo vím přesně co myslíš a to David stále nezvládne.....ALE POZOOOOOOOOOR POZOOOOOOOR MÁME OBROVITANANÁÁÁÁNSKOU NOVINU 😀

"DNESKA SI STOUPL SÁM V PROSTORU" 🙂

a je to možná i má chyba že tak pozdě....páč já ho stále zvedala když spadl ať neničí kalhoty na škváře, asvaltu a chodnících 🙂

dneska to ale udělal doma, na trávě, na písku i na cestě....

Elisbet cvičila jsem přesně rok a to 3x denně a za celou dobu jsem vynechala cvičení MAXIMÁLNĚ 10X 🙂
Dále jsem chodila na Bobatha, na balony a na masáže kojenců....ale myslím si že ta Vojtovka je nejlepší to mi tady nikdo nevymluví....moc dobře vím že to pro hypotoniky není zas až tak účinné ale jeho mozkovna pracuje úplně úžasně a rozhodně odpovídá dětem co se narodili stejně jako on a není o těch 10týdnů pomalejší.....to ani náhodou 🙂 Myslím si že Vojtova metoda velmi napomáhá intelektu takže i když ty pohybové věci u nás nebyli zas až tak čupr rozhodně se motivoval k aktivitě svou zvídavostí sám

proto maminky makejte protože to cvííííčo je i o tom mozku a intelektu atd atd

a kdo semnou nesouhlasí ať to tu nepíše protože celá tato diskuze je o podpoře maminek a dětí a né o polemizování jestli to dětem škodí

táááák a jsem se vykecala 🙂 to zas bude hrubek....

elisbet
4. čer 2009

Andulko,moc gratulujem,Davídek je pašák 😉 I já jsem velkým zastáncem vojtovy metody a i když jsem kolikrát žehrala,že už cvičit nebudu a jaká je to hrůza,tak dneska jsem ráda,že tato metoda existuje a Barča díky ní dneska je tam kde je 😀 😀

andulka4
4. čer 2009

holky koukněte na toho mého pomocníka

https://www.youtube.com/watch?v=MslXu4qPJAQ


zatím to máme bez vody ale to vypilujeme 🙂

andulka4
4. čer 2009

Eli a ptala jsi se na to Dr proč se ti malá nezvedá? Myslím z toho lehu :( asi to budeme mít podobné tu hypotonii :( nebo spíš na stejném místě :( a tvoje malá je přece donošená tak proč to máte?

elisbet
4. čer 2009

Andulko,neptala jsem se,já nemám pediatričku nic moc,ta to se mnou vůbec neřeší,ale rehábku mám skvělou a ty říkala,že má Bára pořád slabé břišní svalstvo,proto sedí i s kulatými zády 😒 Ale Maruška tu psla,že to nedělají ani děti co nemají hypotonii,prý až mnohem později to dokážou utáhnout jen břichem 😉 vývojově je to dobře přes ten šikmý,tak jsem se uklidnila 😝 A Barča je donošená,porod bez komplikací,prostě vše jak má být,tak se mě snaží přesvědčit,že je to dědičné a má to prostě po někom v genech ☹ jen nevím pokom,protože já chodila v 11 měsících a manžel roku taky utekl,oba jsme lezli,atd,takže asi nějaká prbabička 😀 😀 Stejně se mi tomu nechce moc věřit 😕

andulka4
4. čer 2009

Maruško u nás je hlavně problém ve velké hlavičce 🙂 vy jste jí měli 44,5cm a to měl Davídek v 6ti měsících (vlastně ve 4ech)

elisbet
4. čer 2009

andy,jinak jsem zase zkoukla všechny videa od prvních krůčků a Davídek je fakt hrozně roztomilej a hlavně šikovnej,ty slepičky jak krmil 😀 Když to vidím,tak už se hrozně těším,až bude Barča taky capkat,ty děti jsou k sežrání 😀 A co problémy s rovnováhou,neměl Dáda?Většinou straší,že hypotonici s ní mají velké problémy,hodně padají atd 😒

flow333
4. čer 2009

Ahoj mamky, nasla som tuto diskusiu a chcem sa spytat, ci ste sa niektora nestretla s podobnym problemom ako mam ja...moja mala niekedy dava do kriva hlavicku, konkretne do lava ako keby si odpocinula...davala som ju malo na brusko, podla mna to ma z lehatka v ktorom bola od narodenia skoro stala...prosim ak mate podobny problem poslite mi ip

gartneroval
5. čer 2009

Holky a máte některá miminko se sleželou hlavičkou? Mě to hrozně trápí, sice se cvičením teprve začínáme, ale mám pocit že se to nikdy nespraví, pořád na to myslím. Když malá leží pořád jí otáčím hlavičku na druhou stranu, ale stejně za chvíli přijdu a má ji zpátky. Nejhorší je to v noci, to jí nemůžu hlídat a nějaké podkládání nemá cenu, posune se. Snad to cvičení zabere, ale zatím nevidím ani minimální výsledky. Pokud jste s tím měli problém, spravilo se to? ☹

petrach
5. čer 2009

gartneroval me rehabka taky řikala,jen tu hlavičku přidržet,ono jakmile stlačíš ten bod pod bradavkou,tak si ji trochu sama pootočí,ten cvik ji donutí..neboj my taky bojujem,než se zajede novy cvik,ale to každy,duležite je to nevzdat a vydržet,jak píšou holky,stojí to za to a prckum to pomuže

andulka4
5. čer 2009

Holky tak u nás křivá hlavička nehrozila 🙂 byla jsem posedlá polohováním a dokonce jsem si to i psala na kterou stranu ho polohuju ať na to nezapomenu......takže já pravidelně polohovala co 3hodiny a pak jsem taky točila postýlku od okna a k oknu atd atd

hlavičku máme krásnou 🙂

Eli jo problémy s rovnováhou máme obrovské....stačí sebemenší nerovnost na zemi nebo když do něj někdo drcne a letí k zemi :( Bohužel nespadne jako ostatní děti na zadek ale tíha hlavy a slabé lopatkové svaly ho neudrží a tak hned po tom co gecne na zadek spadne i na hlavu :(
Není den aby sebou někde nešvihl a já jsem už z toho docela hodně unavená :( ale snad se to někdy naučí 🙂

belanka
5. čer 2009

prosím vás ten bod pod bradavkou je nejak presnejšie určený?mne povedala rehab.setra len,že asi 2cm pod bradavkou medzi rebrami.gartneroval aj my máme trolinku zležanú hlavičku.staršia dcérka tiež uprednostňovala 1stranu,ale vtedy to nikto nejak neriešil.upravilo sa jej to našťastie samo.

gartneroval
5. čer 2009

Mě taky říkala tak 1 cm pod bradavkou, ale mám strach, že tlačím blbě. Příští týden jdeme na rehabilitaci, tak to zjistím přesně, tam mi přišlo, že všechno vím a sotva jsem měla cvičit doma, tak ouvej. Už se radši budu pořádně ptát.

marusch.mat
5. čer 2009

gartneroval zkus si pořídit něco takového, to ji v poloze udrží http://www.bezpecnost-pro-kojence.cz/zbozi-pro-...

Jinak holky z vlastní dnešní zkušenosti můžu říct - Vojtovka nebolí. Teta Jája (naše rhb setra) mi chtěla na mě ukázat co má děla svalstvo Verunky. Príma, jen nedokážu zrelaxovat svalstvo, tak jí nešlo narvat mě do polohy 😀

elisbet
5. čer 2009

gartenoval:malá měla taky pořád hlavičku na jedné straně,pořád jsem ji otáčele,podkládala atd,ale nic platné 😒Ty válečky co doporučuje Maruška jsem zakupila až ve 2 měsících a jsou fakt super,bohužel nám už nepomohli ☹ hlavička se nějakým zázrakem nezploštila,ale tělíčko měla k jedné straně a byla jak písmenko"C" ☹ z toho důvodu jsme taky začali cvičita za 3 měsíce byla rovná jak pravítko 😀 cvik mačkání pod bradavku+ ještě 2 další nás z toho dostaly 😉 Pak bohužel přišli ještě na to,že má malá hypotonii a cvičení pokračovalo dál,ale to už se vás vůbec nemusí týkat 😝 Jinak jsem taky vždycky na rehábce přesně věděla kde mám jaký bod zmáčknout a doma jsem byla úplně vygumovaná 😀 ,ale časem se do toho zaběhneš,uvidíš 😉

Andulko,tak to se mám s Barčou tedy na co těšit,je totiž hrozný střeštiprdlo a nemá vůbec žádný pud sebezáchovy 😲 Na plavání jako jediná skáče z desky po hlavě do vody,sedí na kraji přebalováku a volá na mě hop a skáče mi do náruče apodobně 😀 Asi ji koupím nějaký skafandr,aby jsme nebyli pořád po nemocnicích 😉

gartneroval
5. čer 2009

No, mi jsme koupily fixační podložku, která stála skoro 500,-, poctivě jsem jí do ní v noci dávala, ale ona se i v ní přetočila skoro na záda, nebo byla divně pokřivená, je to potvůrka, ale ty válečky možná budou lepší. Prostě budeme poctivě cvičit a není možné, aby se to nespravilo, pořád tady čtu, že díky cvičení se to spraví, tak doufat, ale díky... 😅