Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

aleachim
20. lis 2009

Holky, blahopřeji k úspěchům a přeji, abyste, co nejdříve cvičit nemusely. Novým cvičitelkám a jejich cvičencům přeji pevné nervy a rychlé pokroky ať mužete brzy s cvičením skončit.

Chtěla bychse zeptat Vás, co cvičíte nebo jste cvičily na jadnom koleni. Nevím, jak jí tam tu nohu srovnat. Ona si na ní jakoby sedí, což zřejmě nebude správně. Myslím, že by jí měla mít rovně. Nemáte někdo nějaký trik jak jí tam tu nožku udržet? Buď si na ní sedí nebo ji vytáhne úplně, tak nevím.....

ronie
20. lis 2009

kolka neurol.vyšetření je opravdu dobré ne-li nutné, tam kde jsou dobří tak bez doporučení a spolupráce s neurol. nevezmou...Neurolog pozná zda jsou v pořádku i věci které rehabka poznat nemůže-reflexy atp. Vyšetření vypadá jako taková celkem náročná gymnastika pro neurologa-dělají se testy reflexů, kdy se napřílkad zvedá miminko za jednu nohu hlavou dolů 😀 atp.nic nebolí, většinou to děti baví, udělá se pořádná anamnéza a neurolog by měl hlídat vývoj dál, v průběhu cvičení chodíte na kontroly 😉

sayast
20. lis 2009

jezis,za nozicku hlavou dolu 😕 . tak to tam radsi poslu manzu protoze bych z toho mela smrt za ni 😅 😀 😀 😀

ronie
20. lis 2009

😀 😀 nic to není, dětem se tyhle blbiny líbí, mamča je vymakaná jak z posilovny, já nechápu jak to může několikrát denně i třeba s 8kg dítětem zvládnout 😝

sayast
20. lis 2009

ronie,me se bracha uz ted smeje ze mam vymakane ruce 😀. a kdyz si julcu nekdo chova,tak mi ji rad brzo vraci 😀
je fakt tezka 😝

u nas je neurolog zenska,tak ta musi byt taky namakana 😀. bych se bala teda na jejim miste 😝

ronie
20. lis 2009

tak ono to nebezpečné není, hlavičku jednou rukou stále jistíš a dělá se to těsně nad podložkou 😉 😀

sayast
20. lis 2009

stejne 😀. neblinkaj potom? 😀 😀 😀

ronie a vy cvicite? proc,muzu se zeptat?

ronie
20. lis 2009

say, neblinkaj, je to jen mžik. My už necvičíme, Julinka měla od narození silnou predilekci, diagnoza levostranný(nebo pravostranný?🙂 hemisyndrom, hodně stáčela pánev, byla hodně hypertonická. Cvičili sme od 2 měsíců do cca 4 měs. velmi intenzivně-jezdili sme na rehab.každej týden a rehabka tam sní cvičila ještě spoustu dalších cviků, které bych sama nezvládla. Pořád u ní přetrvává lehce asymetrie, pořád upřednostňuje pravou stranu(ruku při plazení atp) tím, že se nám podařilo rozlézt(což asymetricky nejde) tak snad už to je vcelku dobré, akorát si stále sedá jen přes pravý bok, tak to ještě budem muset asi potrénovat,ale cvičit už nejspíš nebudem 😉

aleachim
20. lis 2009

ronie, já se snažím dělat ty cviky, co jsi mi poradila, ale nějak nám to pořád nejde. Z vojtovky už šílím, pořád to je, ještě to vydržte a mě už to fakt nebaví. Hlavně nevidím žádné výsledky, tak jsem dost demotivovaná...Navíc doktror na rehabilitaci tvrdí, že cvičit má a neuroložka, že ji nemám zbytečně trápit a rehabilitační samozřejmě, že cvičit bych ještě měla, ale je to na mě. Kam si chodila na rehabku??

ronie
20. lis 2009

aleachim já chodila na červený vrch na Prahu 6-je to vedle ordinace moji mamči, rehabka je tam k nezaplacení, kdybys chtěla a měla možnost dojet za námi(bydlíme na Praze 9-kousek od rajské zahrady, takže jesi bydlíš Kutná hora, tak to je na kraji Prahy), ukázala bych ti ty cviky tady a kdybys přijela ve středu buď ráno mezi 9-9.30 nebo mezi 13-14h, tak by se na Lucinku mohla juknout i mamina a něco vám poradit, každou středu je u nás. Já ti můžu ukázat co znám a vím,určitě je potřeba abys to viděla naživo, pokud vám to nejde. A prosímtě vy ste na tom jak-ona teda neleze? A diagnoza?

mama08
20. lis 2009

Severine: Taky cvičíme na rotaci pánve už 4 měsíc. Začli jsme teda pozdě až skoro v 11 měsících. Zatím žádný výsledky. Ale chtěla jsem se zeptat, jak se vám ta pánev projevuje. U nás se to projevuje tak, že když jí dám nohy k sobě tak tu jednu má o trochu jakoby kratší a prý je to tou rotací pánve. Cvičíme cvik na břiše na kolínkách a to je teda mazec, je to honička ji tam udržet. Zkoušela jsem tento cvik cvičit s 6tiletým synem a ten řval že ho to bolí. Tak už se nedivím, že malá u toho tak vyvádí.

andy24
21. lis 2009

Ahoj holky
jestli mužu tak se k Vám přidám.Dočítám postupně není časík.V pátek jsme byly u dr.na neurologii,malá se narodila ve 34tt.tak jednou za 3 měsíce chodíme na kontrolu.Do tet jsme na žádným cvičení nebyly.Malý je 7m.na bříško se ještě nepřetočí.Dr.říkal že je strašně šikovná,hlavně na ručičky ale se zádama něco musíme udělat.Tak nás poslal na rehabilitaci.Ve zprávě máme napsáno cviky na vzpřímování.Nevíte náhodou co je to za cviky,něco mluvil i o balonech.Jo a mám počítat že bude o2-3měsíce opožděná.Holky jsem ztoho docela na nervní,v uterý jdem na rehabku a docela se bojím co nás čeká ☹

severine
21. lis 2009

mama08: mně přišlo, že - když byl synek na bříšku - tak se mu páteř kroutila do obloučku, namísto aby byla rovná. a navíc se stále díval nalevo (pozdějc zas jen napravo) řekla jsem to na preventivní prohlídce pediatře, ta mě poslala za rehabilitační doktorkou a ta říkala, že má lehce zrotovanou pánev a že kdyby to dítě bylo její, tak s ním cvičí. mně v tý době hrozně vadilo, jak se dívá jen na jednu stranu, tak jsem do toho šla. semtam se mi synek furt prohejbá do toho stejnýho obloučku, ale vidím pokroky velikánský - když sme začínali (cca ve 2,5 měsících), tak ani pořádně nepásl, teď už má chvílema ruce napnutý .. ale k tý doktorce máme jít až v lednu, na přezkoumání, achjo, ještě minimálně 2 měsíce ta hrůzka potrvá

petrach + ostatní, co cvičíte patičku na reflexním plazení - není to fakt někde na internetu nakreslený, já s tím tak hrozně bojuju, že mám pocit, že to nedělám dobře (když je ke mně levou stranou, držím levou rukou pravý loket a pravou rukou levou patičku zvnějšku a tlačím směrem dolu a do kyčle - je to tak? uch!)

co je to prosím pěkně hypertonie v téhle souvislosti? mně k neuroložce neposlali, že prej je ta rehab. doktorka tak dobrá, že na neuro chodit nemáme (a dělala ty vyšetření, co tu popisujete, za nožičku apod.) a ta nic takového něříkala.

iva009
22. lis 2009

Ahoj, Vojtovku jsme cvičili od 3 do 14 měsíců a nesnášeli jsme to oba a někdy i všichni tři. Průběh jako všude, řev, řev, řev. Tak to bych jako příspěvek do diskuze nepovažovala.
Ale pak jsme se přestěhovali o 200km a proto změnili fyzioterapeutku. Synovi bylo už 14 měsíců a pořád lezl. Změnili jsme terapii na Bobathův koncept s tím, že je syn už velký jak fyzicky tak mentálně a tudíž Vojtovka nemá smysl. Kdybychom se nepřestěhovali, tak ho cvičíme Vojtu dodnes. Máte někdo podobnou zkušenost?

sayast
22. lis 2009

ronie,tak to jste si taky uzili co 😝 . ale co by clovek pro ty drobky neudelal 😵

petrach
22. lis 2009

severine.. levou rukou pravy loket,levá ruka podel tela...pravou rukou levou nohu,pokrčenou,tlačíš na bod na pate..musí stahnou zadek k sobe..pulkama..protahnout pravou nožičku,tu co nedržíš,jakoby vypnout ale nesmí zvedat pánev...

na netu jsem to nenašla,leda to nafotit,ale ted je manža v praci,tak jedine až dojede že bych to dala do alba..
možna bodou vedet holky..
myslím podle popisu,že to deláte dobře,já občas u novych cviku taky tápám,vetšinou me opravuje rhb jen maličkosti 😉

iva009 možne tu nekdo bude mít skušenost,vím že bobatha cvíčí hodne holek z porodky..
andy bud budete cvičit vojtovku,nebo vám ukáže rhb jen nejaké cviky bud z bobatha,nebo jíné spíš formou hry,prave ty balony atd.neboj nebude to nic tak hrozného,držím pesti 😉

kasenka228
22. lis 2009

Ahoj holky, jsme tu uplne nove. Terezce budou za tyden tri mesice a z neurologie nas posilaji na rhb cviceni Vojtovou metodou kvuli predilekci hlavicky doprava a hypertonii. Navic nepaseme ani konicky. Vubec jsem vas nedocitala, prominte, je toho moc, to se neda.... mohl byste mi nekdy rict co nas ceka? Mam z toho docela hruzu, protoze nase Terezka je docela urvanek, tak se bojim, ze uz nebude ani chvilka klidu a ze to bude jeste horsi....jednu dobu jsem si rikala, ze se problem vyresi sam, docela hezky uz tocila hlavicku na obe strany, ale najednou jakoby to zapomnela a zase je prilepena na jednu stranu.... 😒 Diky moc.

andy24
22. lis 2009

Petrach,já mám nejvíc strach s toho že si to tam ani nezapamatuji a budu to dělat blbě.V uterý písnu jak jsme dopadly .Když jsem se tam odědnávala byla tam tak protivná bába a měla strašně kecu.Že malou určitě nedávám na břicho atd.Naštěstí kní nejdem.Kdyby tam byla ona tak bych tam snad nechodila 😒

petardice
22. lis 2009

Ahoj holky, předem sem musím vyklopit, jak se Lůca pochlapila. Cvičíme 3 týdny, původně pro preferenci jedné strany (vleže na zádech dávala hlavu na jednu stranu a na jednu stranu se taky dívala) a velké zaklánění hlavičky (v leže hlavu vrazila do pravého úhle k páteři, když jsme ji drželi v náručí, kladla velký tlak na ruku a snažila se tu hlavu prostě narvat kamsi do kšá). Ve středu jí byly 4 měsíce (gestačně je ale téměř o měsíc mladší) a v pátek se nám poprvé přetočila na bříško 😀 Myslela jsem si, že to byla náhoda, ale od té doby nám to předvedla už tolikrát, že není pochyb 😉 Zatím se teda přetáčí jen přes levou ruku, tak ji budu muset nějak namotivovat i na druhou stranu, každopádně jsem z toho byla docela vedle 🙂 Při poslední kontrole nám rehabilitační řekla, že se od posledně hodně zlepšila - ona totiž necelý týden poté, co jsme začli cvičit, začala držet hlavičku a přestala ji tolik zaklánět, ale zase objevila něco jiného - na boku ležela do luku a pak si lehala do luku i v leže na zádech a při pasení kobyl, takže se jí tam udělaly docela slušný varhánky. No a právě ty už tam při poslední kontrole tolik neměla a ležela jakž takž rovně. Teď už se mi zdá, že se snaží zvedat hlavičku, ale furt to ne a ne klapnout 🙂 Ale docela mě to nakoplo k dalšímu cvičení, když vidím, že to začíná přinášet ovoce 😅

Pilotka: nám malá zakláněla hlavičku už od narození. V porodnici mi tehdy řekli, že je to normální, že si každý dítě vybere oblíbenou polohu. Jenže ona si to upevňovala a upevňovala a pak, když jsem na to upozornila dětskou, že se mi to už moc nelíbí, poslala nás na neuro a na RHB. Teď (po 3 týdnech cvičení) už po zaklánění není prakticky (občas dělá kraviny nebo se začne vztekat a pak se prohne do luku a tu kebuli prostě vrazí dozadu) ani památky. Sice jsem byla trochu skeptická, ale ono to asi fakt pomáhá 😀

Kasenka: naše Lucka při cvičení řve jak tur, děkuju Bohu, že nejsme v paneláku, páč už by u nás asi zvonila sociálka, že týráme dítě 😀 Ale docvičím, pochovám (chováme i během cvičení, když hodně pláče) a během pár vteřin už se na mě culí a hází na mě poťouchlý úsměvy, takže to asi taková trága není 😉 Prostě je jen nucená používat svaly, který není zvyklá používat a držím ji v poloze, která jí není dvakrát moc příjemná. Jsou i děti, které nejen, že při cvičení nepláčou, ale dokonce se i smějou.

Andy: Z vlastní zkušenosti doporučuju vzít s sebou foťák nebo kameru. My to poprvé neudělali a než jsme dorazili domů, najednou jsem nevěděla, jak mám držet a kterou rukou mám držet, kde mám tlačit a kterou rukou mám tlačit... prostě jsem měla v hlavě takovej maglajs, že jsem pak pátrala, jak to má vlastně správně být. A osobně nechápu, co dělaj takoví, jako dáma, o které píšeš, na jakémkoli oddělení, kde se pracuje s dětma. My teď byli na proplachu slzných kanálků a já odtamtud odcházela s pocitem, že jsem naprosto neschopná matka a že něco takového jako já, si snad dítě ani nemělo pořídit 😖 Přiznávám, že u nás doma to vypadá jak po výbuchu, teď žehlím prádlo, co se nám tu nastřádalo snad za 1,5 měsíce, vařím spíš sporadicky. Všechen čas totiž věnuju malé (a odstříkávání mlíka, hlavně první měsíc byl nářez, odstříkávala jsem pravidelně po 1,5 hodině 😀) - hrama se ji snažím motivovat k tomu, co potřebujeme vypilovat - otáčení hlavičky na obě strany, správné držení páteře a hlavičky při pasení, snažím se ji podle chytrý knížky podporovat hrama ve vývoji, každou chvíli jsem kontrolovala, jestli neleží pokřivená jak paragraf, pokud jo, tak jsem ji rovnala (to snad samo odeznělo od pátku, kdy se začala přetáčet na bříško, páteř má relativně v rovině jak v leže na zádech, tak v leže na břiše). Takže asi tak. Ale sestra měla zřejmě pocit, že jsem naprostá , protože mám malý dítě a gelový nehty. Když jsem doktora upozornila na to, že po ustavičném masírování slzných kanálků má malá modřinku u kořene nosu (nemůžu vědět, jestli se něco u toho očíčka neděje), bylo mi řečeno, že je to otázkou priorit - buď bude mít dítě modřinu u kořene nosu nebo bude mít neprůchodný kanálky. Připadala jsem si jak absolutní blb. A sestra měla zřejmě pocit, že jsem naprostá , protože mám malý dítě a gelový nehty (jasně, není to úplně nejideálnější, ale aspoň něco je na mě trochu upravený a mám je zakrácený tak, aby byly max milimetr nad bříška). Hmmmm...znám spoustu lidí, co ty nehty nemají, ale dítěti se nijak zvlášť nevěnují a nechají ho růst jak dříví v lese, protože mají pocit, že s ním zatím dělat nic nemusí.

dm1
22. lis 2009

kasenka mi mame tiez hypertonicky syndrom a tiez sme mali na zaciatku hlavku viac na jednu stranu. cvicime asi od 5m a nie je to take hrozne ako som si to predstavovala. maly tiez zacal past koniky neskor tusim 3,5m ale ked sme zacali cvicit uz vtedy sa aj otacal na brucho aj na chrbatik a nechapala som preco mame cvicit. rehabilitacna mi ale vysvetlila ze nezalezi na kvantite toho co robi ale na kvalite a ze to nerobi vsetko tak ako by mal. najskor sme tlacili bol pod prsickom to sme teraz nahradili polohou na boku - ta sa malemu paci najviac to vobec neplace a tiez mame na bruchu ale zatial bez kolienok.... to nam teraz ukazovala a malemu sa to vooobec nepacilo no neviem ako to budem robit aj rehab.mala problem ho udrzat ☹ . povedala ze to nam da az tak za 2tt ked tam prideme

inak ked som na rehabilitacii povedala ze chodime s malym plavat tak povedala ze tie dni cvicit len 1x rano a potom uz nie lebo by to bolo na drobca vela. aku mate vy skusenost? tiez tak?

katy2
23. lis 2009

Ahojte vojtacky 🙂
My ideme dnes na kontrolu. Cvicime od 5.tyzdnov, teraz ma mala 24 tyzdnov. Som strasne zvedava, ako dopadneme. Hanka ma torticollis, je hypotonicka a ma naznak skoliozy. Ale u je to na pohlad uplne v poriadku, pretaca sa v pohode na brusko, tak uvidime, co nam povie pani Dr. Najradsej by som uz s cvicenim skoncila, hoci je fakt, ze vojtovka robi zazraky....
Drzte sa a nevzdavajte to... Prajem vela sily a vytrvalosti v cviceni... Ani mne sa uz nechce, ale ked vidim vysledky, nemam srdce prestat.... (Kym to neukonci Dr.)

marusch.mat
23. lis 2009

Andy neboj to bude dobré. Jo a to opoždění se asi bude týkat toho vzpřimování. A to nic to se cvičením dožene. Verunka měla retardaci vzpřimování o 1,5 trm což je vlastně o 4 a půl měsíce a dohnala to. 😉

jmisa
23. lis 2009

Tak jsme byli u rehábky, odebrala nám ten cvik - mačkání bodíčku pod prsíčkem, protože malej ho jako bojkotuje, dává si nohy křížem apod.
Cvik na břiše nám nechala a přidala cvik na boku, takový "ždímání", snad si ho dobře pamatuju a až budem cvičit si ho vybavím, protože teď si nejsem jistá, jestli jde pánev dopředu a rameno dozadu a nebo obráceně 😀
A už prý stačí cvíčo jen 3x za denm hurá.
Kdyby se Alex nezakláněl u pasení, tak už je snad OK.

katy2
23. lis 2009

Tak my sme doma z kontroly. A uz nemusime cvicit!!!!!!! Huraaaaa!!!! Dr. bola velmi spokojna, mala je uplne v norme...... Strasne sa tesime.....
Vsetkym prajem vsetko dobre a vela trpezlivosti pri cviceni.... Stoji to za to... 😵

marusch.mat
23. lis 2009

Jmiso, to my to ždímání děláme tak i tak, takže jednou jde dopředu pánev pak zas ramena.

Katy2 moc gratuluji 😉

petardice
23. lis 2009

Tak jsme dnes byli na kontrole na neurologii a já jsem zase nohama pevně na zemi 😒 Mé nadšení z přetáčení na bříško vystřídaly lehké deziluze. Přišlo mi, že přetáčení na břicho doktorka přešla téměř bez mrknutí oka (na druhou stranu je i ve zprávě uvedeno, že to zaklánění hlavy je výrazně zmírněno) a závěr ve zprávě máme mimo jiné: hraniční tonus - fr. hypertonie akrálně, s ax. hypotonií (nález v rámci lehké CTP, CKP), psychomot. vývoj v širší normě - s kvalit. nedostatky.
Škoda je, že to, co píše, nám neříká, takže se to dozvím až ze zprávy. Během vyšetření se tvářila celkem spokojeně, ale ten závěr mi tedy moc uspokojivý nepřijde, ale přiznávám, že mu 100%ně nerozumím. Netušíte někdo, co tím chce říct? ☹ Případně si počkám na příští týden, až půjdeme na RHB a zeptám se tam.
Taky jsme se dozvěděli, že je Lucka malá cíťa, protože byla mrzutá a chvílema při vyšetření i natahovala na pláč. Těžko vysvětlovat, že je normálně vážně naprosto pohodový dítě, a že teď je rozmrzelá, protože od pátku, kdy jsme byli na proplachu slzného kanálku, má tak ucpanej frňák, že pořád odsáváme a už toho má asi taky plný kecky 😨 Ach jo...

petardice
23. lis 2009

Katy2: moc gratuluju a tiše závidím 😅

petrach
23. lis 2009

katy super,gratuluju..
petardice my meli lehkou CKP a už je pryč,to se krasne rozcvičí..vím jak ti ted je,ale nedes se toho nálezu,ja se taky vždycky hroutila a ted vydím,že jsem si mohla ušetřit spousty nervu..vážny nález to není,to by ti i dr řekla...

pitrisek
23. lis 2009

Ahoj holky!! Mohla bych se k vám přidat??
Vojtovku cvičím s dcerkou asi už pátý měsíc. Začala jsem už v porodnici. Anička se narodila ve 29tt. Cvičíme tři cviky. Prsní zónu, plazení a takový ten cvik na boku, kde se máčká pánev a pod lopatkou. Anička pase koníčky. Ted mi začala zvedat hlavu jakoby do sedu. KOrigovaně má 14 týdnů. RHB parcovnice nás chválí, ale zítra jdeme na Obilňák na neurologii a mám docela strach. Minulý týden mi volala kamarádka, že tam byla se svým synem a řekli jí, že je o měsíc opožděný ve vývojí.
No a naše RHB sestra říkala, že měla dvojčata, které byly očividně přecvičené a neuroložka jim napsala to samé. Tak už se bojíííím ☹

petardice
23. lis 2009

Petrach: díky za uklidnění, nějak se mi nedaří nad tí nepřemýšlet. Vím, že se teď zeptám jak naprostý tatar, ale se zkratkami CKP a CTP jsem se nikdy nesetkala - co to, prosím, znamená?
Pitrisek: koukám, že rehabilitační mívají jiné názory než neuroložky ☹ Nás minulý týden rehabilitační pochválila (dokonce tam měla kolegyni, která byla překvapená, jak je Lucka šikovná) a dnes tohle 😒 Se z toho nějak nemůžu vzpamatovat. Ale na to, jak se Anička narodila brzy, mi přijde teda úžasný, že pase a zvedá hlavu do sedu. Kamarádčino zdravý dítě, narozený v termínu, ještě v půl roce leželo a nemělo tendende se jakkoli hýbat...