Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

ciernavila
16. čer 2013

@elana tak je to nick b.....i, vdaka, nasla som ju uz som sa registrovala a napisala jej.

buliznicek
18. čer 2013

tak nám vyměnili rhb sestru a máme novou naprosto super... je to o něčem jiném, vždycky nás za něco pochválí... hned je pak člověku veseleji, navíc se snaží cvik upravit na míru nám a ne se na mě tvářit jako ta předchozí, že jsem nemožná, když mi to nejde... a k tomu, jestli cvičit - určitě cvičit. My cvičíme s mladší už 3 měsíce a ještě dlouho budem, protože je jí 5 měs., ale stojí to za to, i když občas s velkým zapřením a depresí... někdy je ze mě naprostá hysterka
Jenže za mě opravdu ANO - starší se všem zdála ok, takže teď má ve 2,5 letech předpoklad skoliozy, spadlé kotníky a ploché nohy - a to jen díky tomu, že jsem byla neznalá a naivní a věřila doktorům, kteří nad tím mávli rukou, že má predilekci hlavičky, otáčí se jen doprava, otáčí se švihem.... je to boj, ale bojujem za tu menší a s tou větší budem zase muset začít - jenže jak píšete - mrně udržíte, ale dvouleté dítě vzdoruje, bojuje... nemáte někdo tip na posílení bříška u takhle velkého hrou? my zkoušíme stát na jedné noze, chodit po špičkách, střídavě se kolíbat z paty na špičku, "jezdit na kole", skákat ve stoje na míči, RHB té mladší radila pořídit trampolínu, tak asi budu muset zpracovat manžela 🙂 držte se!

mvmk
18. čer 2013

Ahojky, jen se chci zeptat, ci se tu najde maminka, ktera cvici se starsim ditkem, moje ma 3 roky, a budeme teprive zacinat 😝

elana
21. čer 2013

@ciernavila tak, jestli jsi to ještě neudělala, tak jí máš napsat 😅 Ahoj a hodně štěstí...

ciernavila
21. čer 2013

@elana uz som ...dakujem

briuska
9. črc 2013

také cvičíme Vojtovku, zatím teprve 3 týdny. Malý má rozestouplé břišní svaly. Jsou mu 3 měsíce. Stále si nejsem jistá, zda cvičit. Hrozně při tom pláče a ještě hodinu po cvičení naříká. Vždy ztratí hlasivky a jen skřípe. Mám strach, jestli mě bude mít rád, když mu dělám takové věci. Kouká tak zoufale a má skutečné slzy. Nejraději bych vůbec necvičila , nevím, jestli mu tím opravdu pomáhám ☹

sarkar
9. črc 2013

@briuska Ahoj, my od čtvrtka taky cvičíme Vojtovku. Doktorům se zdá, že Radunka (4m + 3t) pase koníčky jako 3m mimčo (nosí Frejkovu peřinku). Každopádně mě se nezdá, někdy pase tak, jak mi vysvětlovali, že by měla, někdy ne, asi záleží i na náladě a únavě. Nejen kvůli tomu ale doktorům přestávám věřit, přijde mi, že vše strašně moc řeší, vlastně už od jejího narození - např. čekám, kdy nás Dr. požene do nemocnice na vyšetření, že málo přibírá (jenže taky měla nízkou porodní váhu - 2700g a to byla ve 39t), taky možná zkusím jiného ortopeda protože si nejsem úplně jistá, že tu Frejkovu peřinku nemá jen preventivně atd. Nejsem sice doktor, ale jsou tu prostě nějaké náznaky které mě vedou k tomu, že si myslím, že dělají mnoho povyku pro nic. Takže být na tvém místě tak asi zkusím i vyšetření u jiného doktora, aby mi potvrdil, že je to cvičení nutné. A pokud jo, tak držím palce, abyste nemuseli cvičit moc dlouho!

briuska
9. črc 2013

@sarkar taky si teda užíváte 😖 .Mě čas od času přepadne depka a strach, jestli je to cvičení nutné, bojím se, jestli mi malý bude věřit, když mu dělám něco nepříjemného. Ale je fakt, že se zlepšil, po 3 týdnech cvičení už trošku nadzvedne hlavičku, předtím jí jen šoupal čelem po podložce. A jak má pást 3 měs. miminko? Štěpík měl taky menší porodní váhu ... 2820 g. Teď je mu 11 týdnů a má 4930 g (kojím, i když s velkým bojem). Ještě jsem slyšela o nějakém Bobathovi nebo tak nějak, asi je to podobné Vojtovce, ale šetrnější??

sarkar
10. črc 2013

@briuska Já myslím, že si to malej nebude pamatovat, takže bych se cvičení z tohoto důvodu nebála. A nevím jak Štěpánka, ale Radku to cvíčo nebolí, spíš se u toho vzteká. A on malý nezvedl hlavičku jo? Tak to asi fakt nebude jiná možnost než cvičit. Tu druhou metodu neznám 😒

mirkulik
12. črc 2013

Pekný deň, nevie mi niekto poradiť pri cvičení Vojtovky, ak dieťatko leží na boku, fixujem mu spodnú nožičku , spodnú rúčku ma mať vystretú a mám tlačiť lopatku alebo ako to má byť správne. Je to cvik na posilnenie bruška. Naša rehab.sestra je na 3týždň.dovolenke a ja neviem ako dalej a nerada by som prestala. A neviete nejaké cviky na fit lopte.Malý má 8,5mes., nelozí,nesedí,nedrží sa na brušku na rúčkach. Ďakujem za rady prajem krásny deň Mirka

priadka
12. črc 2013

@mirkulik ked chces stimulovat cez lopatku, tak je to lopatka horna, jej spodna vonkajsia hrana, prstami si pridrz horne ramienko (oblap ho) a tvojim palcom zaroven zatlac na tu hranu lopatky v smere akoby popred spodne rameno alebo bradu babatka. To oblapene rameno mozes jemne tahat dozadu a dolu (myslim v osi tela, akoby si chcela to ramienko vystriet). Daj pozor, aby ostali ramienka zvislo nad sebou, aby si nepovytiahla pri vystierani spodnej ruky aj to spodne ramienko. Hlavku nesmie zaklanat, tu som malej pridrziavala mojim kolenom, takze som stala iba na 1 nohe 😀 Daj vediet, ci vam to funguje...
A ked je na brusku, opiera sa o lakte, ale nevie ist do vysokeho vzporu na vystretych rukach? Alebo si nevie vytvorit ani oporu o lakte, vobec sa neoprie?

monnaa
15. črc 2013

@mvmk - ahojky, ja cvičím so synom stále od 4 mesiacov doposiaľ, teraz už len 2x denne 😉

monnaa
15. črc 2013

@mvmk mám syna 3 r a dcérku 7, neviem prečo mi v profile ukazuje 2 dcéry, nechápem....

miriambal
16. črc 2013

Dobry den, som fyzioterapeutka, Bobath terapeut v Ziline. Od 5.8 do 15.8. organizujeme Baby NDT Bobath kurz s lektormi zo zahranicia(Sarah Capelovitch, Sheri Rabino, Petra Mikeskova). Bude tam 24 fyzioterapeutov, resp. i logo zo Slovenska, Polska, Cypru i Palestiny. Tyto terapeuti su minimalne po zakladnom kurze NDT Bobath. Rada by som nasla ochotnych rodicov pre dvojtyzdovu terapiu ich deti, ktore nieje su starsie ako 11 mesiacou a maju neurologicky nalez. V pripade dalsich akychkolvek informacii ma prosim nevahajte kontaktovat: 0905 499 971, viac info o NDT Bobath terapii najdete na web. www.bobath.sk, alebo FB v skupine Bobath terapia sk. Dakujem a tesim sa za Vas zaujem.

monulicka
17. črc 2013

@miriambal skoda, ze len do 11 mes., my budeme mat v auguste 20 mes. ...

miriambal
17. črc 2013

@monulicka 😒

radunda
24. črc 2013

Holky, odmítla jste některá chodit s mimčem (pokračovat) na rehabilitaci?

mirkulik
24. črc 2013

1@priadka
Ďakujem za info, ....keď je na brušku opiera sa o lakte, ale tak ako píšeš, nevystrie vôbec rúčky.
Cvičenie je každý deň ťažšie, už ho neudržím, strašne sa vzpiera - vystrie sa tak, že mu nemôžem ohnúť ani kolienko. Už nevládzem. Počula som o Bobath koncepte, tak neviem či nevyskúšame aj to.
Ďakujeme pekný večer

miriambal
25. črc 2013

@monulicka 😢 skoda i pre nas. Na ten kurz potrebujeme surne deticky a vidite...... rodicia sa stazuju na NDT Bobath terapiu, ze sa musi platit a teraz ked je zadarmo so spickovymi lektormi nieje zaujem, smutneeee.

monulicka
26. črc 2013

@miriambal a preco to musia byt len take male deti? vidite, my zase potrebujeme cvicit Bobatha, nie Vojtu a toto by bola super moznost, co uz, skoda...

miriambal
26. črc 2013

Lebo to bude kurz kde sa budu terapeuti ucit ako pracovat s babatkami. 🙂 ale ked budeme robit Basic tak to isto napiseme na stranku alebo na FB do skupiny Bobath terapia sk.

kitlinka
26. črc 2013

Dobrý den maminky. mám dceru narozenou 8.2. o měsíc dříve. Od 4 měsíce jsme chodili na rehablitaci (nechtěla ležet na bříšku a pást)to se již nyní zlepšilo . Začla přetáčet na oba boky. A z bříška na záda. Naší dr. se to ale pořád zdá málo, a tak nám napsala další rehablitace. Cvičíme tam Vojtovu metodu, a mě to trhá srdce a doma to s ní cvičit tak dobře nezvládám..někdy se nám cvik nepodaří vůbec,ale co je hlavní, nezvládám to psychicky:(.Jen na bříšku je pozadu na zádech už si měsíc cucáme palec a to jak dr. tak rehablitační říkaly, že je to dovednost na 7. měsíc, takže si myslím, že je šikovná, jen je chyba v mé motivaci.Chci se zeptat, zda mám cvičit poctivě, protože je malá važně opožděná, jak tvrdí i rehabka i doktorka, nebo je to normální, že je prostě pomalejší a chce to jen čas??Když ji srovnám totiž s kamarádkama, co mají stejně staré děti, tak jsme pozadu:(. Jsem z toho smutná, protože u cvičení moc plačeme, obě:(.Děkuji za jakékoliv názory a rady.

elana
2. srp 2013

@kitlinka tohle je těžký...můj názor je ten, že pokud doktorka, rhb, ale zejména Ty sama, pozorujete opoždění, tak jediná rada je zatnout zuby a vydržet. Je jí korigovaně 5 měsíců jestli dobře počítám, to ještě není žádná tragédie, že se neumí přetočit na bříško (ta "dovednost" z bříška na záda, to není přetáčení, je to nestabilita, až se to jednou naučí, uvidíš sama, nakolik je ten mechanismus skutečného přetočení kojence jiný, než to, co předvádí teď), ale měla by na něm vydržet, on vlastně celý ten vývoj od toho 3. měsíce (kdy má dítě hezky pást) až do doby, než se naučí chodit, se pak už odehrává na bříšku (2. vzpřímení na dlaních, podsouvání kolínek a pérování, plazení, sed, lezení, postavení), takže to, že je dítě na bříšku opožděné, je jakoby závažná věc. Ale tohle fakt musíš posoudit sama...Nikdo necvičí rád, nikoho to nijak netěší se s dítětem místo hraní a mazlení takhle prát, ale prostě jestli to má pomoct, tak je to nejvíc, co pro ni můžeš jako matka udělat. Tak se drž 😉

vrtelka
3. srp 2013

Máme jit od pondělka na cvičení z Vojtovy metody,ale maly nesmí moc brečet kvůli srdeční vadě nevydycha to a začne promodrávat.Brečí děti u cvičení hodně.Karioložka řekla,když nebude moci tak přestat .

standu
3. srp 2013

@kitlinka aj my sme si poplakali. zatla som sa a cvicila. co som mala robit? nechat dieta tak a cakat ci z toho vyrastie?? vzdy som si pripomenula jeden pribeh, neviem, ci je realny, ani neviem odkial to mam, ale v skratke: na rehabke sa stretavali dve mamicky, jedna prestala. ked sa po par rokoch stretli opat, jeden z chlapvov chodil, druhy sedel na voziku. (hadaj ktory) nemala to srdce nechat ho plakat... stale som si len opakovala, ze ju to neboli, len jej to je neprijemne aj ked mi trhalo srdce...v 8mich mesiacoch som zacala cvicit s nou 4x denne doma. 7dni v tyzdni. to len lezala, drzala uz hlavku, nepretacala sa. v roku sme mali dietatko chodiace popri nabytku a loziace krasne koordinovane po styroch. tak si vyber...

mitote
3. srp 2013

@vrtelka no moje dcera zase nema ok plice a pri cviceni rve tak ze prosedava a neudycha to... rehabka rekla ze to neni dobre a tak stejne ve finale nam cviceni zkratila a snizila na minimum a cilem je aby se nezacala moc vztekat..

kitlinka
5. srp 2013

ale standu my se přetáčíme..jen to neděláme podle tabulek. už se přetočíme z bříška na záda na obě strany, ale ze zad na bříško ještě ne..a jelikož by to do 6. měsíců měla zvládnout, tak proto máme cvičit. 6- měsíců máme 8.8..takže tak

priadka
5. srp 2013

@kitlinka @elana to uz vyborne opisala: ta "dovednost" z bříška na záda, to není přetáčení, je to nestabilita, až se to jednou naučí, uvidíš sama, nakolik je ten mechanismus skutečného přetočení kojence jiný, než to, co předvádí teď.
Ak sa pretaca iba z bruska na chrbat a spat vobec, je to zrejme tzv. "prepadavanie".

vrtelka
6. srp 2013

@mitote Tak cvičíme druhy den a ted se teda vzteknul pořádně,že jsem musela přestat začal promodrávat .Uvidíme jestli to půjde nebo ne na rehabce ani moc neplakal ,ale ted doma řval jak pardál. ☹

kitlinka
6. srp 2013

mě doma víc plače..