Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

jada11
1. pro 2010

@lucia81 Já myslím že to s malou bude dobré, myslím že i tím ježděním na kole nebo ostatními sporty se to určitě spraví, my bysme taky potřebovali posílit břišní svaly, malý našlapuje taky všelijak, já myslím že na rehabilitaci by skoro na každém něco našli. Cvik z vojtovky máme že dám malého do kleku a snažím se ho tlačit na podložku, tak aby šel hrudníček ke kolínkům a hlavička k podložce, nevím jestli to jde z toho pochopit. Ale udržím ho jen výjimečně, pořád se zvedá a taky nevím, jak to může pomoct proti tomu chození na špičkách. My jsme začali cvičit kvůli tomu že upřednostňoval levou stranu, to už je dávno dobré, ale na rehabilitaci chodíme pořád a vždycky si něco najdou. Myslíš že by na ty špičky trochu pomohlo kdybych mu koupila ortopedické sandálky? Většinou všichni říkají když se staví a obchází tak boty nedávat, ale někde jsem zase četla opak, tak nevím.

camilla_1
1. pro 2010

Ahojte kocky
Vie mi niekto poradit? Syncek sa nam narodil v 39tt a uz v porodnici ma upozornili na to,ze uprednostnuje pravu stranu ze sa stale otaca s telickom na pravu stranu.Vraj kvoli tomu lebo v brchu bol tak otoceny 😅 .... Uz v porodnici s nim cvicila sestricka a od kedy sme doma cvicime tiez no nie stale sa nam to dari .... Mal to niekto s babetkom tiez ? Nabuduci tyzden ideme 1x do poradne tak uvidime,ale moze to byt vazne? stretol sa s tym niekto? ☹

benne
1. pro 2010

@camilla_1 ahoj, môj má diastázu brušných svalov, ale tiež uprednostnoval jednu stranu, ľavú ako keby nemal 😒 cvičením sa to v pohodke upravuje ... mal aj hodne zležanú hlavičku, ale teraz ju má krásne veľkú a guľatú a holú ... ale to s tým nesúvisí 😀 Držím palce, nášmu vojtovka krásne pomáha vo všetkých smeroch

lucia81
1. pro 2010

@amunet Pozri pojem Hypertonus

lucia81
1. pro 2010

@jada11 malému dávam topánky od 6. mesiaca, keď sa začal stavať, dáva krásne celú nôžku na zem, rovnomerne ju rozloží. Ak máš možnosť, objednaj sa u ortopéda na odporúčanie rehabilitačnej doktorky. Vystaví mu predpis a bude mať šitú topánočku na mierku. Neviem ako to u vás funguje. Dala by som mu spraviť sandálky v ktorých bude doma loziť a chodiť. Tie topánočky šité na mieru sú omnoho pevnejšie, ako tie čo sa bežne predávajú.

sisi27
1. pro 2010

Ahoj holky, tak jdu za vámi s novinkou. Dneska se Táda přitáhl v postýlce a postavil se na pár vteřin, vrávoral teda hrozně, ale postavil se🙂. Ale lezení je bohužel stále v nedohlednu, snad to ještě vypilujeme.
Mějte se všichni moc hezky a vítám nové tváře
Camilla 1 . cvičením se vše spraví, držím palce

trpaslikg
2. pro 2010

ahoj, prosim Vás pošlete tento odkaz kam můžete...děkuji moc
Kaňka je denní stacionář a ZŠ speciální pro děti s postižením....

ivka1603
2. pro 2010

@sisi27
Ahoj Sisi.....niektoré detičky vôbec nelezú, po sedení sa začínajú stavať na nohy a potom rovno chodia a štádium lezenia preskočia......aj moje dve baby nelozili, ale hneď chodili 🙂) Nič si z toho nerob, každé dieťa je iné....

sisi27
2. pro 2010

ivka1603 - No Táda ale ještě nesedí, tak jsem zvědavá, jak to vymyslí 😕

ivka1603
2. pro 2010

@sisi27
Ahoj Sisi.....tvoj syn má 11 mesiacov a ešte stále nesedí? Ja na tvojom mieste by som to povedala detskej lekárke a vyžiadala by som si vyšetrenie u neurológa, či je malý v poriadku po neurologickej stránke.....mne povedala lekárka, že do 9 mesiaca max. by malo dieťa sedieť už bez opory 😉 Daj mi potom vedieť, ako si s malým pochodila, OK? Môj malý má 7 mesiacov, už začína miestami sedieť aj bez opory, ale je to tak chvílkami, miestami sa stále ešte opiera o vankúš a tak......ešte stále má čas....

strasska
2. pro 2010

@camilla_1 ahoj my to mame tiez a tiez sme uz zacali cvicit v nemocke...neboj chvilu to trva, kym uvidis vysledky, ale zlepsi sa to.

strasska
2. pro 2010

@ivka1603
@sisi27 moj syn sa posadil sam az na 11 mesiacov a to uz popri nabytku chodil par tyzdnov...takze to nemusi byt automaticky zle

ivka1603
2. pro 2010

@strasska
😨 to som ešte nepočula, ale beriem...každé dieťa je "individualita" a vyvíja sa svojím tempom 😵

astonka
2. pro 2010

@camilla_1 ja som mala podobny problem pri synovi tie uprednostnoval len jednu stranu ale to bolo tym že som ho dojčila len s jedneho prsnika,začali sme vojtovku a do týždny sa mu krsne svalstvo upravilo....neboj bude dobre vojtovky sa netreba bat-moja dcera je predčasne narodena tak stou som sa nacvičila až až...nie je to take hrozne to cvičenie ako to vypada napohlad..len to mamička tak zle znaša...držim palce

strasska
2. pro 2010

@ivka1603 🙂 si zlata...ale bolo to na nervy, lebo tym padom som ho nedavala sediet a bolo to velmi nepohodlne pre mna...
tak dufam, ze dcera bude v tomto zdatnejsia 😉

rohacka
2. pro 2010

@ivka1603 s tym sedenim do 9 mes. max. by som teda nesuhlasila. Teda pokial nedava mamicka sediet dieta pasivne. Aktivne by si dieta malo sadnut same napr. zo sikmeho sedu, ktory zvycajne nasleduje tesne po chodeni po styroch, takze je uplne normalne, ze ked chlapcek sisi27 este nestvornozkuje, tak ani nesedi. Nas maly zacal stvornozkovat cca v 11-12 mesiacoch a nasledne si zacal sam sadat. Samozrejme, ked ide o zdrave dieta, asi naozaj u vacsiny plati, ze do tych 9 mesiacov uz same sedi, ale vtedy zvykne uz aj stvornozkovat. Ale ked dieta z nejakych dovodov meska v psychomotorickom vyvoji, tak by som tabulky nezovseobecnovala.

ivka1603
2. pro 2010

@strasska
Neboj sa, bude aj horšie 😀 Budú aj horšie problémy - so škôlkou, detskými chorobami, nástupom do školy, prvými detskými láskami a pubertou.....to posledné bude najhoršie na nervy 😅

ivka1603
2. pro 2010

@rohacka
Ja dávam malého sedieť s podporou od 6.mesiaca, aby si zvykol a nebol stále v jednej polohe - v ľahu 😉
Nie všetky deti automaticky štvornožkujú.....moje dcéry sedeli samé od 7.mes. a potom sa rovno stavali na nohy a začali chodiť popri nábytku, pokiaľ sa samé nepustili chodiť.....začali štvornožkovať len tak z pasie, keď mali už vyše roka, ale to už dávno sedeli aj chodili 😵

divoska
2. pro 2010

@sisi27 nove tvare dakuju za privitanie. znie to dobre inak drzim palce 😉

inak holky, vy ako stihate s deckami chodit von ked sa 4x denne cvici? najma s malymi detmi - cize spolu s kojenim, prebalovanim a nejakym kludom alebo spankom. plus teraz zima, cize dlhe obliekanie a brodenie sa snehom, takze za 5 minut otocka domov 🙂 ... mam pocit ze nehrozi absolutne, alebo hrozi ale to odcvicime len 2 ci 3x za cely den. niekedy stihneme len 3 a to nikam ani nejdeme... toto nejak nestiham, vzdy som bola workoholik, takze nie ze by som bola leniva a nesedim tu cely den na riti, ale mam pocit ze bud sa s dietatom cvici, chodi von, alebo ja neviem, nejak mam pocit ze sa to neda sklbit. prve mesiace som vkuse kojila a prebalovala, ale teraz uz zacinam mat fakt zle svedomie ze ked chvilu vydrzi aj najedeny mali by sme ist von a proste neni kedy, pretoze ho radsej dam trapit sa na brucho nech cvici a potom zas aj tak nervaci ci pyta jest zachvilu a tak dokola 😒

ivka1603
2. pro 2010

@divoska
Ahoj......ja mám ten istý problém 😀 Už som nad tým premýšľala aj ja, ako to skĺbiť dokopy.....Takže buď cvičíme, inhalujeme poctivo aj 3x za deň (prednedávnom sme sa vrátili z nemocky kvôli zápalu priedušiek, tak preto) alebo ideme von, keď je krajší čas, svieti slniečko, alebo je bezvetrie a tak....Niekedy cvičíme každý druhý deň....Tiež nestíham prať a žehliť každý deň....periem asi tak 1x do týždňa a žehlím raz za dva týždne, lebo častejšie nestíham 😠 Starším deťom a mužovi periem 2x do týždňa....ako kedy, niekedy decká našpinia viac, inokedy menej 😉

ivka1603
2. pro 2010

Ozaj, kúpila som malému na podporu imunity sirup Imunoglukan.....Poznáte to niekto, či to aj pomáha???

divoska
3. pro 2010

@ivka1603 ozaj sa tesim ze nie som sama, no kazdopadne ty mas 3 ja len 1 🙂 takze sa hanbim 😀 na druhu stranu periem kazdy bozi den co sa mi nikdy nesnivalo, lebo latkujeme, a medzito sa snazim ostatne nase pradlo. a kedze nie som posadnuta sterilizovanim vsetkeho, tak aspon castejsie menime uteraky aj postelne pradlo, kedze spi s nami a tak, tak sa toho nazbiera. plus fakt ze domacnost ako taka, varenie uplne bojkotujem momentalne. zehlim az sa mi nazbiera megakopa a najnovsie sa snazim zapriahnut aj muza 🙂 no netusim jak to vymyslime s tym chodnim von, dnes idem do skoly na 2 skusky, cize cvicit aj tak zas zacneme az poobede. ale aspon bude mat vzduchu trochu.
pozname, drahy to dostal pri poslednej zlej chorobe. kazdopadne sa mi to zda zbytocne drahe. na imunitu cloveku stci aj ccko. idealne kupit v dm das gesunde plus -kyselina askorbova v prasku a davat si vyssie davky. je tu o vitamine c aj samostatna tema.

vafle
3. pro 2010

@divoska já to mám tak stejně taky látkujem a máme skoro stejně staré dítě 🙂 a do toho se stěhujeme....naposledy mi stěhováci odváželi přebalovák když jsem nebyla doma a odvezli mi ho se všema věcma pro malého co byly v šuplících....takže teď přebaluju na zemi a nemám tu skoro nic.... 🙂
Cvičit se snažíme 4x a když se nezadaří tak dvakrát..na malém jdou strašně vidět pokroky a jelikož budeme jezdit na kontroly přes sto kilometrů máme zájem na tom ať jsme co nejdříve ok
A procházky? To tak maximálně na parkoviště k autu......zato máme dlouhé projížďky 🙂

rohacka
3. pro 2010

@ivka1603 fuha, tak davat dieta sediet, aby si zvykalo 😕 😕 😕 no tak to je fakt sila, nehnevaj sa.... Dieta ma byt co najviac na brusku, ked je v bdelom stave - to je pre neho vhodna poloha na posilnovanie aj na vyvoj - aj pre zmenu 😉. Toto je tema o cviceni Vojtovou metodou, takze predpokladam, ze tu chodia mamicky s detmi, ktore maju nejaky problem, inac by asi vojtovku necvicili. Zvlast u takychto deti, ktore potrebuju cvicit a maju problem, je velmi nevhodne davat dieta pasivne sediet! Dieťatko môže začať sedieť, až keď má dostatočne silné chrbtové svalstvo, preto je zbytočné a dokonca škodlivé, ak rodičia dieťa dávajú sedieť skôr, než to zvládne samé. Je to veľká záťaž na chrbticu, a predčasné sedenie môže spôsobiť deformácie.
A k stvornozkovaniu -dieta, ktore je cvicene Vojtovou metodou, musi prejst vsetky vyvojove stupne, t.j. otacanie, plazenie, stvornozkovanie, atd. -lebo 2 zakladne cviky vo Vojtovke su reflexne otacanie a reflexne plazenie - a od plazenia je len krocik k stvornozkovaniu. Vojtovkou ako keby organizmus donutime to robit, lebo tak to ma byt. Niekedy ked dieta vynecha stvornozkovanie (a mamky sa tym casto chvalia, ze ake je ich dieta sikovne, ze preskocilo stvorkovanie a rovno na nohy) - ma dieta potom ine problemy, pridu az casom, niekedy az v puberte - jednoducho moze (ale nemusi) sa to prejavit. Viem o chlapcovi, ktory trpi dysgrafiou, a po vyluceni vsetkych moznych dovodov dosli na to, ze vynechal stvornozkovanie. Stvornozkovanie je velmi dolezite, kedze ide o skrizeny vzor, kedy sa zapajaju rovnomerne obe mozgove hemisfery a je to az zdrave na chrbticu. Nas rehabka stale velmi nabadala, ze ho mame co najviac nechat stvornozkovat. Dokonca teraz, ked ma maly 3.5 roka, stale mame stvornozkovanie ako jeden z cvikov co cvicime....

ivka1603
3. pro 2010

@rohacka
nemôžeš všetky deti "hádzať do jedného vreca", pretože každé dieťa preferuje niečo iné,tak v polohe, ako aj v jedení , vyvíja sa iným tempom...poznám dieťa, ktoré chodí samé už v 10 mesiacoch a poznám aj dieťa, ktoré sa pustilo samé až v 15 mesiacoch....o sedení platí to isté......niektoré sedí už v 5-6 mesiacoch a niektoré takmer v 1 roku.....dve deti som už "vypiplala", prešli sme si aj cvičením vojtovky.....je veľa cvikov vojtovky, každý je zameraný na iné časti tela, mala som o tomto debatu s rehab.sestrou......

miska333
3. pro 2010

ahojte , chcela by som sa vas spitat ci na tej vojtovke je nejaky cvik ktory pomoze dietatu aby sa samo posadilo a stvrnozkovalo?

rohacka
3. pro 2010

@ivka1603 ja praveze nehadzem vsetky deti do jedneho vreca, ze maju sediet max. do 9 mesiaca. Ja tym chcem povedat, ze naozaj nemozem natlacit dietatu, ze ma sediet a teda ho davat pasivne sediet, ked to same nedokaze. Zvlast dietatku, ktore ma problemy, kvoli ktorym cvici vojtovku.
Ano, je vela cvikov vojtovky, ale vsetky vychadzaju z 2 zakladnych cvikov - refl. plazenie a refl. otacanie, este je tam tzv. 1. pozicia - tie sa obmienaju a prisposobuju, co prave treba dietatu vycvicit. My cvicime uz 3 roky, tiez mam uz toho prestudovaneho dost, aj konzultacii s roznymi rehabkami vsade mozne na Slovensku. Ziadna z nich by ti urcite neodporucala davat dieta do pasivneho sedu.

kvetik
3. pro 2010

@rohacka naprosto souhlasím.

dominikaaa
3. pro 2010

@ivka1603
neda mi to nezapojit sa do diskusie, ako @rohacka pise, pasivne posadzovanie nie je vhodne pre ziadne dieta a uz vobec nie pre tie , ktore musia cvicit... ☹ V nicom im to nepomaha, akurat moze uskodit...
Kuk sem:
http://www.mamaaja.sk/index.cfm?module=ActiveWe...

Inak baby, hoci sem neprispievam, citam vas a vsetkym vam fandim 😉
Cvicit Vojtovku je narocne a kazdu maminu, ktora to zvlada si strasne vazim.
Nas maly sa narodil skor a mali sme vseliake problemy. Cvicili sme poctivo Vojtovku od 2,5mesiaca, aj na rehabilitacnom pobyte sme boli a vysledky sa dostavili 😵

Vsetkym vam drzim palce a prajem , nech su vase deticky cim skor v poriadku 😉

divoska
3. pro 2010

@vafle dlhe projizdky to je vyztizne, to mame tiez 😀 akurat si pripadam jak svina matka ze vsetci sa vonku milion hodin kocikuju a my dokopy nic alebo minimalne. no jo. hadam zmakneme aj to casom. ale nezlahcuje mi to maly aj tak v tom kociku dlho nevydrzi. v satke a manduci tiez nie 😒 ale to som minuly tyzden objavila ameriku ze mozno ze kvoli tomu krku a drzaniu tela, alebo si musi zvyknut a furt si nezvykol. tak ci onak, skusame dalej.
@rohacka mas aj nejake materialy k vojtovke? ja by som sa rada k nejakym dostala, lebo tam mi len ukazu a co sa nepytam neviem, a taketo info som zatial nikde nenasla. hocijake voditko alebo odkaz potesi.
inak k tomu pasivnemu sedu. tym sa rozumie aj to ked ho vypodlozim vyssie po jedeni? ci vyslovene sed v nejakom 80-90 stupnovom uhle? hracie lehatko je inak v pohode ma tak napadlo medzicasom? maly v nom je rad a mne to obcas velmi pomoze ked ho tam mozem po najedeni supnut nachvilu nech mu to nejde krkom a ja mozem odbehnut rychlo na wecko or tak 🙂

inak vcera som skoro infarkt dostala na rehabke. robili tam zrovna baby skusky, takze s nami cvicili na skuskach. najprv sme nemali ist ale nakoniec mali malo deti tak sme im boli aj my uvrestani novacikovia dobri 😀 no kazdopadne, k tomu medzicasom uz ako tak znesitelnemu tlaceniu na bod a tahaniu hlavy co robime doma na co si uz ako tak pri mne zvykol, ho ta holka zdiagnostikovala ze este nieco a este nieco, a tlacila mu aj na nejaky bod nad zadkom kym lezal na boku, a nakoniec este dalsi ze ho polozila, vytocila mu hlavu, nejak divne sa krizom oproti nemu zaprela a mne skoro oci vypadli ze mu vaz zlomi.... 😖 😀 ani teraz neviem ci sa rehotat alebo mi ma byt smutno, tie pocity v tu chvilu, x ludi v miestnosti, ja nevedela ci ju zastavit alebo sa nieco pytat, alebo ze co. ja viem ze mu nemozu ublizit, a bola strasne zlata, ale ked som to videla.. a jezis ten vreskot to bola hruuuza.... a hlavne si neviem predstavit take robit doma.. ani tak vysoky stol nemam nikde. ale vraj ze klidek ze mozno to nebudeme potrebovat... mozno 🙂 netusim co to bolo ale asi to budem este predychavat.