Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

yesu
5. bře 2013

Ahoj mamči cvičitelky, chci se zeptat...vojtu cvičíme asi dva měsíce, docela poctivě 4krát denně, byla zima a nikam sme nechodili, ale teď jak začíná být teplo, chodíme třeba na celý odpo ven a nechce se mi domů vracet jen na cvičení, jak to řešíte? Co až bude ještě větší teplo? To budem kvůli cvičení muset být doma? 😕 ☹

priadka
5. bře 2013

@yesu ...nuz co ti na to odpovedat 😀
My sme von nechodili. Kym bola dcerka malinka, tak som ju vysupla von na loggiu, nech sa aspon nadycha cerstveho vzduchu. A druhe leto, ked uz mala vyse roka, sme chodili raz za den poobede aj von, ale iba na hodinku, max. dve, aby sme po vychadzke stihli este raz odcvicit 😝
Tuto sezonu uz nebudem s vojtovkou taka prisna... okrem toho sme zacali cvicit aj Bobatha - to zvladneme aj vonku pod stromom na deke...

imzadi
6. bře 2013

@yesu za me ti reknu ze to nehrotim...mam druhe dite ktere potrebuje ven a proste se kvuli cviceni nezblaznim...asi zalezi co cvicenim resite, kdyby to bylo neco vazneho s hrozicimi silenymi nasledky jako nechozeni apod. Tak bych to nejak zkusila zkloubit ale jinak si myslim ze cerstvy vzduch a pobyt na nem je taky terapie..a tak ted cvicime jen 3x denne😉

elana
6. bře 2013

@yesu rozhodovala bych se podle diagnozy...tím se snadno stanoví priority. Moje dítě vylezlo v 9m z neurologie z diagnozou středně těžká CKP, což mohlo teoreticky progredovat do těžké a DMO, kdyby se s tím nic nedělalo. Takže moje priorita byla v tu chvíli jasná: MUSÍME cvičit 4x denně kdyby hrom na hromu jezdil...na výlety, procházky, návštěvy...můžem chodit celý život, ale chci-li, abychom CHODILI, ne abych ho tam vozila na vozíku, tak teď se bude cvičit. A podařilo se. Syn od 19m běhá jako čamrda, neurologický nález je již naprosto v normě (až na lehkou hypotonii, která ale přetrvá celý život, ostatně tak jako já sama jsem lehká hypotonička), takže jsme bez cvičení a na to jedno léto, kdy jsme se vraceli po dvou hodinách z venka domů odcvičit, už si ani nevzpomenu 😉

roozarka
6. bře 2013

🙂 Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu se špatným mluvením.Chodíme na logopedii již 2 roky, cvičíme i doma, ale stále se nám nedaří dostat jazýček tak kam má. Malý je dost paličatý,nechce spolupracovat. Slovní zásobu má, ale bohužel ta výslovnost,není mu stále moc rozumět, už jsem bezradná a nevím, jak mu pomoci, aby dal jazyk kam má a konečně byl pokrok.Děkuji za typy, rady, odkazy. ☹ Sám se moc raduje, když se mu daří 🙂

imzadi
6. bře 2013

@elana souhlas!! My zatim resime "drobnosti "takze na to trochu prdim a cvicim jen 3x 😅

yesu
6. bře 2013

@priadka hmm tak mě malej na balkoně nespí, takže ven jít musíme, ale sme zvyklý jezdit chodně na chalupu, na chatu, kde máme bazén a tak, v červnu jedeme na dovču...

@imzadi nejsem si jistá, ale myslím, že Kubí ani žádnou diagnozu nemá, spíš je lenošnej a prostě trošku pomalejší, max má ochablejší svaly, takže teď když je krásně taky cvičíme jen 3krát, ale až bude úplný léto nevím nevím 😖

@elana nejsem si jistá, ale myslím, že Kubí ani žádnou diagnozu nemá, spíš je lenošnej a prostě trošku pomalejší, max má ochablejší svaly, takže teď když je krásně taky cvičíme jen 3krát, zítra jdeme na rhb tak se na to poptám a na konci března na neuro, tak tam to chci taky s dr. probrat, jestli je cvičení vůbec nutný a není Kubík jen lenošnej a má na všechno svůj čas!

elana
6. bře 2013

@yesu třeba Vám do léta zruší cvičení úplně 🙂 jinak dovolená na chatě atd. podle mě není problém, stůl na cvičení se snad najde všude 😉 Ale zatím bych na to nemyslela, léto je daleko, může do té doby lítat jak šůs.

yesu
6. bře 2013

@elana kéž by, ale moc tomu nevěřím, jde to pomalu a stejně si myslím, že to Kuba až tak nepotřebuje a prostě má na všechno svůj čas. Koncem měsíce jdeme na neuro, tak sem zvědavá, co tam na něj řeknou.

silvie_z
7. bře 2013

@roozarka ahoj, nevím, jestli jsi ve správné diskuzi. vojtovka trochu na tyhle věci pomáhá, ale pokud vím, tak na logopedii spolu s další rehabilitací se zaměřuje spíš bobath terapie. zkus mrknout na internetu, možná by poradil pediatr nebo spíš neurolog

ivushqa
7. bře 2013

ahojte, my cvičíme vojtovku z dôvodu CTP , dcérka je extrémny nedonosenec (26 tt.) doteraz sme cvičili na prebaľovacom pulte, ale malinká narástla a už sa mi tam nezmestí. Ako to riešite? Kde s detičkami cvičíte?

yesu
7. bře 2013

Holkyyyy zrušili nám dneska vojtovku, takže sme dostali jen spoustu motivačních cvičení. Jsem šťastná jak blecha!!! 🙂

elana
7. bře 2013

@yesu no vidíš...a je to 24h ani ne, cos psala jako pesimista 😀
@ivushqa já jsem cvičila na jídelním stole...deku, přebalovací podložku na to...a už to jelo. Plno maminek cvičí prý na kuchyňské lince (říkala mi rhb sestra), že jim vyhovuje výška.

yesu
7. bře 2013

@elana já to dneska vůbec nečekala!! 🙂

roozarka
7. bře 2013

@silvie_z je velká omluva, přispívala jsem to dvou témat, ale s vojtou mám také zkušenosti, mohu jen doporučit, syn se narodil s těles. vadou a vojtu jsme cvičili hned od narození, byl to boj, cvičení denně min. 5x, ale zvládli jsme to a úspěch se dostavil, po dvou letech cvičíme opět voj. metodu znova, opět špatné držení těla, syn je větší, moc se mu nechce, ale je to spojeno ještě s jinými problémy a to právě s řečí. Dobrou noc 😉

priadka
7. bře 2013

@ivushqa ...aj my sme cvicili na jedalenskom stole. Daj si predpisat od rhb lekarky molitanovu podlozku potiahnutu kozenkou, mozes si zvolit rozmer na mieru stola, dokonca aj farbu potahovej kozenky. Vyraba to firma Mirbach plus z Bratislavy a u lekara je to na poukaz ciastocne hradene zdravotnou poistovnou (doplacali sme okolo 12 EUR):
http://www.sukl.sk/buxus/generate_page.php?page...
Najdes tam sice rozmery 200x100x3cm, ale naozaj sa da do firmy zavolat a dohodnut iny rozmer, idealne ked je to uz na ystavenom poukaze od rhb lekara. Potom tam este niekde dopis, aku farbu chces. Na cvicenie je to skvele, babo to neprecika, dcere som len pri cviceni dala pod ritku latkovu plienku, aby to netieklo zo stola dolu 😀 a hotovo. Hlavne sa to nesmyka a je to tak akurat makke - mozes dietatko v ziadanej polohe aj trosku pevnejsie "pritlacit" do podlozky.
A chodte si zacvicit aj na rehab pobyt do D. Luznej alebo Martina - staci na to odporucanie neurologa, ortopeda alebo rehab lekara (iba napisat do lekarskej spravy "vhodny rehabilitacny pobyt v D. Luznej").

silvie_z
7. bře 2013

@roozarka není proč se omlouvat 🙂 jen sem chodím už víc než půl roku a o logopedii se tu myslím nikdo moc nezmiňoval, tak proto jsem psala spíš o tom bobathovi

ivushqa
8. bře 2013

@priadka ďakujem za rady 🙂 tú podložku budem mať predpísanú od neurologičky, fyzioterapeutka mi doporučila cvičiť aj na zemi, tak uvidíme,teraz máme týždeň pauzu kvôli očkovaniu. Pobyt v Lužnej-no uvidíme, detská neurologička je zatiaľ s Nelinkou spokojná a vraj to ani možno nebude potrebné, ale keď bude treba, tak určite pôjdeme 😵

roozarka
8. bře 2013

@silvie_z neznám ale brzy se podívám
😉

mogo
11. bře 2013

Ahoj, prosim moc vsechny o radu ohledne pracoviste na Ortenove namesti na Praze 7. Muzete tam prosim nekoho doporucit? Musim zacit vojtovku s chlapeckem 3,5 mesice starym a nerada bych menila a menila a menila...Moc diky!

luatko
19. bře 2013

Ahoj chtěla bych znát váš názor. Mám 3 měsíčního chlaepčka. Porod i porodní váha byly v normě, vypadalo to,že se vyvíjí skvělě... ale v 2 měsící asi v polovině nás poslala doktorka na neurologii, nezapásl u ní, ale doma jo a také konstatovala, že má zatnuté pěstičky. neuroložka to zhodnotila jako mírný hypertonický syndrom, což by opravdu bylo možné. Začali jsem chodit na rehabilitaci, ale zdá se mi to trochu drastické. Josu mu 3 měsíce, ručky má sice většinou zatnuté, ale povoluje je, umí uchopit hračku.. Zatnutý je bohužel i při pasení a moc se neopírá o předloktí. Minulý týden jsem začala dle fyzioterapeutky cvičit - mačkala bod na hrudi, nesnáší to, ale ještě to jakž takž šlo, ale pak nám přidala další polohu a to já fakt nezvládám - mám ho zvednout bříškem dolů vodorovně s podložkou, ohnout hlavu, položit, zalehnout žebry aby zůstal v této poloze a snažit se mu formovat ruku a protilehlou nohu a mačakat určené body. Malý u toho řve jako tur a má takřka záchvat, já jsem úpkně spocená a stejně nevím jesti mačkám co mám.. Chtěla bych vědět, jestli je toto opravdu nutné, ráda bych konzultovala diagnozu s nějakým odborníkem popř s jiným fyzioterapeutem.. zdá se mi to cvičení na opravdu mírný hypertonický syndrom trochu přehnané

priadka
19. bře 2013

@luatko ...to, co sa deje u vas pri cviceni reflexneho plazenia, je uplne bezny obraz zaciatkov Vojtovej terapie v domacom prostredi. Vrestiace miminko a spotena mamina cvicitelka. A k tomu patri aj ten pocit bezmocnosti a neistoty, ci cvicis vobec spravne...
Daj na svoje instinkty - ak to tak citis, urcite konzultuj diagnozu s nejakym dalsim odbornikom, pripadne fyzioterapeutom. Uvidite, mozno by stacilo cvicit nieco jednoduchsie a prijemnejsie 😉

elana
20. bře 2013

@luatko úplně přesně jak popisuje Priadka. Pročti si, až budeš mít čas, tuhle diskuzi pár stran nazpátek...všechny jsme tím prošly a všechny jsme ten cvik zvládly, popravdě?..ještě na něj budeš možná vzpomínat 😝 , jsou mnohem horší a krkolomnější, tento je z té kategorie, co se prostě časem poddá, zvykneš si Ty, prcek i Tvoje ruce (já si na tomhle cviku skoro zničila šlachy na pravé ruce, strašně to bolelo, vzala jsem za kliku u dveří a myslela jsem, že omdlím, jaká brnící bolest mi projela rukou). Tak vydrž...uvidíš, že to půjde.

imzadi
20. bře 2013

@luatko ahoj..tez je mala hypertonicka a cvicime od 6m...reflexni otaceni 1 a ted 2 a i reflexni plazeni...a stejne jako ty mam vniteni pocit ze je to zbytecne...s neurologem jsme domliveni na kontrole v 7m a uvidi se...vidim ze kazda kontrola u rhb je hledani much...prvni syn necvicil a nikdo jsme nic nezkoumali a je v pohode...ted napr. Se resi ze se mala pretaci hlavne napravou stranu a na levou prdi...a syn to delal taky...a ke cviceni neboj, to se podda..rekni si o dalsi kontrolu at ti poupravi drzeni!

luatko
20. bře 2013

@imzadi
no přesně rozumím, mně nejvíc vadí, že nevím jestli je tohle nutné a jestli je správné právě tohle cvičení... při první návštěvě mi paní řekla že mimo jiné malý málo zatíná bříško a ted po 14 dnech to najednou bylo skvělý, ale já to cvičení pěkně flákala, nejdřiv jsem byla nemocná já, pak malý, takže jsem tomu cvičení moc nedala a najednou ta spokojenost, jak se bříško zlepšilo...takže se to vyrovnalo samo nikoliv tím lámáním v kole, co po nás chtěli...pěstičky už taky hodně povoluje, takže ještě chybí ta opora o předloktí při pasení... doufám, že to půjde vyřešit jinak, než tímhle hororem... budu asi muset změnit fyzioterapeutku, což je mi nepříjemné, ale tahle mi nic nevysvětlila - proč se to cvičí, jen jsem tam přišla s doporučením z neurologie, položila malýho na bříško, řekla jasně, jasně a nasadila nám ty šílený cviky... nejsem přece úplně hloupá, takž bych chtěla vysvětlit v čem má malý přesně problém, jak to to cvičení řeší, abych aspoň věděla proč s ním ty hrůzy dělám

luatko
20. bře 2013

@priadka díky za podporu.. to je děs, že to je běžný stav, tajně doufám, že to není tolik potřeba..to mi nejvíc vadí u lékařů, že se neobtěžují pacienotvi nebo v tomto případě rodiči pacienta vysvětlit, proč léčbu přesně zvolili...když už mám své dítě trápit - fyzioterapeutka tvrdí,že to není bolestivé, ale i kdyby nebylo, tak je to stresující pro mě i pro dítě (to mi nikdo nerozmluví - srdce mu tluče šílenou rychlostí a řve ještě pět minut po cvičení až nemůže popadnout dech) - tak tedy, když už je to tak náročné, chci vědět proč to dělám, jestli není jiná možnost... já bych např. raději klidně cvičila něco jiného déle i častěji, jen kdbyby se malý u toho netrápil

ivkasendy
21. bře 2013

@luatko ahoj, uplne presne ta chapem... Moja dcerka mala nedavno 4 mesiace. Na poradni v 3 mesiacoch som sa sama spytala doktorky ci vsetko ok ohladom polohy na brusku, lebo mala vtedy vobec nedvihala hlavicku (predtym ano, potom prislo obdobie ze sa jej nechcelo), ani sa poriadne nepritahovala do sedu. Dr.nas poslala na rehabilitaciu na vysetrenie, kde sme sa dostali az po mesiaci. Medzitym som ju doma castejsie davala na brusko az zacala hlavicku opat sama dvihat. Na tom rehab.vysetreni po vyse hodinovom cakani bola mala hladna, unavena, dr. ju tam ponatahovala, poprevracala, napisala spravu a poslala nas objednat sa na cvicenie. A tak sme pred tyzdnom dostali cvik reflexne plazenie, ktory popisujes... Prvy den co som s nou cvicila sama, som plakala spolu s nou 😢 To bolo v piatok, cez vikend som sa na to vykaslala a v pondelok odcvicila 1x, kedze v utorok sme sli na kontrolu. A tam som na sestricku "vybalila" vsetky tie pocity ktore popisujes - ci je to cvicenie ozaj potrebne, v com presne je problem u malej, ci sa to neupravi samo vyvinom a ci sa neda cvicit inak (hrou), aby sa mala netrapila... 😖 Bola zlata, povedala ze je to na mne, no nikto nezaruci ci sa vsetko upravi samo. Vysvetlila mi aj tie latinske nazvy od dr. U nas je teda problem asymetricke drzanie tela, zatate pasticky v polohe na brusku (ale tie uz postupne uvolnuje aj bez cvicenia, a na fotkach mnohych rovnako starych deti vidim to iste a nikto to neriesi) a slabsie svalstvo (v sede este nedrzi poriadne hlavicku). Tak ma presvedcila, ze ok, budeme cvicit... Mame cvicit 3-4x denne minutu na obe strany, tak zatial davam len 3x - dnes bol este len 2.den co som s nou cvicila, ach jaj, neviem dokedy to vydrzim...
Tak nam obom zelam, aby sa nase deticky cim skor dali "do poriadku", aby si mohli uzivat detstvo bez trapenia, a nech to trapenie aspon prinesie zelane ovocie... 🙂

alex1983
22. bře 2013

@ivkasendy ahoj, akoby si pisala o mojej mladsej dcerke. Mala mala tendenciu davat hlavku len v lavo a tak nas nasa dokina poslala neurologicke a ta na rehabku, ze mala ma torticollis 1dx lahky stupen. Rehab.sestra nam dala 1.cvik ze stlacam bod pod prskom a mala ma roztvarat zatate pasticky. Min.tyzden nam pridala 2.cvik ze aby sa mala zacala otacat. Priznam sa ze este ten 1.cvik som s nou cvicila, ale druhy nie. Aj na rehabke som povedala sestre ze sa mi zda ze ju to chcu silou mocou naucit a ze moja starsia sa tiez nepretacala v 4.mesiacoch 😝 Dnes sme boli na rehabke a ze to stale neni ono a bud.tyzden nam prida 3.cvik na stimulovanie plazenia. Ze mam s malou cvicit 4x za den, ale to nestiham ked chceme ist aj von... No ze ked to nebudem cvicit ze mala moze mat problemy ako skolioza, zle drzanie tela, problemy pri chodzi... A ze ked pojdem na kontrolu k neurologicke, ktora je o mesiac, ze urcite nam este da dalsie rehabky.... Ja som z toho taka znicena... Proste zo zdraveho babatka sa neviem tesit, stale na nu prikukam a tak... 😒 A sama so sebou bojujem ci s nou budem cvicit ci nie. Tiez nemozem zniest ten hrozny plac 😔

maudn
22. bře 2013

holky má někdo stejný problém jako my, že dítko leze s rozčapenýma nohama?

silvie_z
22. bře 2013

@maudn malá taky lezla tak rozplácnutě, ale podle mě to spravila sama od sebe, je to stádium. měly jsme na to cvičit, ale byla nemocná a mně se to moc nezdálo, tak jsem na to kašlala. a na další kontrole sama rhb konstatovala, že se hodně zlepšila. záleží na tom, jak dlouho tak lozí a jestli se to zlepšuje, taky jaký je vlastně důvod, ale to asi posoudí spíš odborník