Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

betelgeuzz
23. čer 2010

@mmaattuuss Na sezení má ještě čas. Malá má 8, také sama nesedí. Těsně před 8 měsici začala lozit a to rehabka jásala, jak je napřed. Takže máte minimálně měsíc na to, aby se posadil a to by to zvládl, jako úplně zdravé dítě.

mmaattuuss
23. čer 2010

DAKUJEM PEKNE ZA ODPOVEDE🙂 ESTE SA CHCEM SPYTAT, KOLKOKRAT CVICITE ZA SEBOU TEN CVIK, CO VAM KAZALA REHABILITACNA SESTRA? MY CVICIME LEN JEDEN ALE RAZ NA JEDNOM RAZ NA DRUHOM BOKU, LEN SOM SA ZABUDLA SPYTAT, KOLKO RAZ TO MAM CVICIT. JA TO ZATIAL CVICIM SPOLU 10 KRAT - TO ZNAMENA 5 KRAT NA JEDNEJ STRANE A 5 KRAT NA DRUHEJ, STRIEDAM TO - RAZ TU, RAZ TU STRANU.

danzy
23. čer 2010

Ahojte , vsechny zdravime a jdeme k vam kouknout 😕
mmaattuuss - melo by se cvicit deset minut bez ohledu na pocet cviku ., kazde 3 hodiny ....ale musim rict, ze ja teda neznam moc naprosto zdravych deti, kteri by v 7mi mesicich sedeli, myslim ze se nemate ceho bat 😉

monnaa
23. čer 2010

Ahojte, tak my sme boli dnes konečne pochválení na rhb, taká som šťastná , že sa celý deň usmievam 🙂 . Peťko sa už celkom pekne plazí a tiež zdvíha zadoček a dáva sa na kolienka, každým dňom je to čoraz lepšie.

Pre mmaattuuss a bobacik-29 : tu je citácia z odbornej literatúry, čo má robiť dieťa v 6. mesiacoch : " Vie sa prevaliť z chrbátika n bruško, koníčky pasie na vystretých horných končatinách, vie sedieť samostatne tak , že sa opiera o horné končatiny, ale posudzovanie schopnosti sedieť nie je najdôležitejšie, nakolko sa pozoruje veľká variabilita- niektoré deti prakticky nesedia, hneď sa stavajú, či lzú, sedenie ich nezaujíma. najdôležitejšia je schopnosť prevracať sa na bruško a veľmi dôležitý je plynulý rozvoj chôdze-. najskôr plazenie ( bez pomoci končatín, viac trupom ), ktoré sa začína okolo 7. a 8. mesiaca , medzi 8-10 mesiacom prechádza v lozenie po štyroch. "

rohacka
23. čer 2010

Monnaa - super, blahozelam!!! Zasluzila si si to uz aj ty..... 🙂

monnaa
23. čer 2010

@petrach - vďaka za radu ohľadom tej cvičiacej žinienky, ja to asi skúsim podobne vymysleť 🙂 , super nápad !
A tá tvoja neurologička je správna ženská, také múdre slová povedala ....
ahoj @jajulinka , a od kedy cvičíte ? my máme tiež hypotóniu, taktiež slabý chrbátik a ručičky 😒 , len teraz sa začínam plaziť.
@mmaattuuss - neboj sa, cvičením sa všetko napraví 😉 . Inak ani ja som vo svojich plánoch nepočítala s cvičením, do práce som sa mala pôvodne vrátiť po 1. roku MD....no Peťko všetko zariadil inak a vyzerá to tak, že budem doma ešte dosť dlho. Ale urobím pre neho maximum čo sa dá, prioritiy sa úplne zmenili. Neviem, či je hypotónia dedičná , lebo u nás v rodine je nikto nemá, len náš Peťko. partnerovi vysvetli princíp metódy a hlavne to, že dieťa to nebolí, ono plače preto, že my ho dáme do určitej polohy v ktorej ho nasilu držíme ( napr. na brušku ). Zo začiatku je cvičenie ťažké, ale postupne si zvykneš, hlavne sa veľa pýtaj svojej rhb, ako má pri cvičení reagovať, čo máš sledovať a podobne. Cvičiť je idelálne 4x denne, maxim. 10 min. , cviky sa striedajú - napr. máš 3 cviky, tak každý odcvičíš na obidve strany . Niekto doporučuje ešte zopakovať v priebehu jedného cvičenia ďalšiu sériu cvičenia- napr.:
ranné cvičenia: cvik na chrbátiku - 1min. na pravú stranu, 1 min, na ĺavú stranu, cvik na brušku-1 min. na pravo, 1 min. naľavo, cvik na boku- 1 min. na pravo,1 min. na ľavo. Celkovo 6 min. A potom všetko ešte raz zopakovať, ale napr. po 30 sekúnd ( to by bolo 3 min ) , aby sme neprekočili tých 10 min. Celkovo by toto cvičenie trvalo 9 minút.

monnaa
23. čer 2010

@rohacka - ďakujem, veď už som si myslela, že sa tu ani nepochválim 😕

lullka30
23. čer 2010

ohladom podložky na cvičnie, ja mám na kuch.stole prilepenú karimatku, takže cvičíme na nej

monnaa
23. čer 2010

@lullka30 - hmm, aj to je dobrý nápad, len ja mám stôl nízko. Teraz cvičím tak, že mám na stole matrac a na ňom taký plastový obrus . A ako riešite pocikanie počas cvičenia ? Ja tak, že tie obrusy umývam a často kupujem nové.

lukza
23. čer 2010

@pagacovaola moooc gratuluji k postavení to je krásné číst takové zprávičky🙂)

@sisi27 cvik na bříšku je opravdu nároční a nejhorší určitě na to příjdeš chce to jen čas a je supr že máš figl na cvik na zádech a že máš s toho dobrý pocit. 😀

@mmaattuuss mě připadne že je to ještě brzo na sezení 😖

sisipetka
23. čer 2010

@monnaa - gratulujem za pokrok a pochvalu - len tak dalej a hlavu hore 😉

sisipetka
23. čer 2010

@mmaattuuss - suhlasim s Petrach, ze na sedenie je skoro....nam teraz na kontrole rhb dr. povedala, ze ho mame hlavne nechavat na brusku a co najmenej davat na zadocek a nozky...nech sa rozvija tymto sposobom. Aj ked sa mu tam niekedy nepaci, ale troska frustracie mu nezaskodi 😎 ....a to cvicenie je naozaj moc, co robis. Podla mna Ti staci 1 x prava a lava, dat pauzu cca 3-4 hodinky podla rezimu a opat to opakovat. Ked sa pridaju dalsie cviky, tak to bude trvat trocha dlhsie, ale pri takto malych detoch netreba prehanat a uplne im staci 10-15 minut.

lukza
23. čer 2010

@monnaa to je užasná zpráva mám z vás obrovskou radost a to že se směješ uplně chápu mě když pochválí tak sem taky jak sluníčko.ještě jendou moooc grtauluji a jen tak krásně dál 😀

Tak holky dneska máme za sebou kontrolu na Neurologii a doktorka měla z nás radost že jsme udělaly velké pokroky ale říkala at ještě cvičíme že si to dítka lépe zafixují že když se přestane brzo tak se rádi vrací k tomu co bylo špatně.jinak prý ještě někdy zapomene hlavičku v nesprávné poloze ale že to je už jen detail protže tělo má uplně srovnané a teda říkala že by měl už pást opřený o ručenky ale my paseme na předloktí a semtak na ručenkách ale spíš jen na jedné ale prý to je taky detail.ale co mě zarazilo že máme fontanelu už jen na špičku prstu,sice mě hned utěšovala že to vubec nevadí že pokud hlava roste jak má tak klidně muže zarust i o hodně dřív prý u rustu hodně záleží na tech bočních švech hlavy.
Jo a Lukášek mě začal dělat že při pasení si chce dát noženky pod prdelku ale samozřejmně mu to ještě nejde jo a říkala že na přetočení na bříško máme ještě čas do konce 6měsíce.my se točíme jen na boky.jen mě u té doktorky mrzí že na rehabilitaci vždy chce slyšet jen f´gestační věk to je o tři týdny méně ale na neurologii bere prostě kalendářní ,ale jinak je to zlatá doktorka protože Lukášek samozřejmně jen ležel a nechtěl nic dělat ale ona říkala že je to normální že děti prostě v cizím prostředí se necítí tkaže se ptala a my odpovídaly a ona nám věřila že to fakt dělá třeba chytání hraček on si je sám chytá a přendává s ručenky do ručenky a u ní jen na jí koukal a ani prstem nepohnul.
sice po chvíly se rozkoukal ale stejnak to nebylo jak když je doma 😀

lullka30
23. čer 2010

mne povedala na rehabilitácii, že mám cvičit max 7-8.min

lukza
23. čer 2010

@mmaattuuss my cvičíme 4xdenně 3cviky a každou stranu mám držet tak minutu.ale musím říct že spíš zvládáme 3xdenně protože je to u nás dost problém vychytat aby nespinkal a byl před jídlem ještě v takovém rozpoležení že není hned po probuzení hrpzný hlad.mě se totiž osvětšilo cvičit před jídlem a pak se mě hned krásně u papání uklidnil a rehbailitační říkala když nám to tak vyhovuje at tak cvičíme před jídlem.protože jiank se má cvičit tak hodinu po jidle a to mě ze začátku už většinou usnul jak byl ještě menší a tak se naučil cvičit před jídlem 😀

monnaa
24. čer 2010

@lukza - aj ja sa s tebou teším, že Lukáško krásne napreduje. Inak je podľa mňa veľmi šikovný, veď má len 4 mesiace a už sa prevracia na bok aj nožičky dáva pod zadoček, to je úžasné ! A pásť koníky na vystretých ručičkách- to má ešte myslím čas, norma je 6 mesiacov podľa mojej múdrej knižky 😉 , v tomto je tvoja neurologička podľa mňa trošku " prísnejšia ". Môj Peťko sa len nedávno začal dvíhať na ručičky, ale my máme hypotóniu, takže to je trošku iné. O malej fontalele som už veľa čítala ( tuším aj sisipetkin synček ju má ) , naozaj sa nemusíš toho báť , hlavé je to sledovať 😉 . Keď bol môj Peťko vo veku Lukáška, tiež som stihla maxim. 3x denne cvičiť kvôli režimu, teraz už stíham 4x, lebo spí menej . Keď máme ale perličky, tak cvičím len 3 x.

petrach
24. čer 2010

@monnaa gratuluju k pochvale..to se tak krásne čte,mám desnou radost s Tebou..už se Vám i s Petkem ta dřina a cvičení vrací..tak si to užívej 🙂 už bude líp a líp..a cvičo bude ubyvat,uvydíš..

@lukza my cvičili už od porodnice vždy před jídlem..nás to tak i učli..me bylo i líto že bych malého musela budit,takhle se budil sám a tech 10 minut to vydržel v pohode 😉
a to že se Ti točí na boky je super,to už je jen otázkou málo času a bude na bříšku..a nakonec fakt máte ješte moře času..myslím že Lukášek jede krásne podle kalendářního veku 🙂

silviamt
24. čer 2010

pls o radu, tiez chodime cvicit uz 4 mesiac, mala najskor stala az potom zacala stvornozkovat ale divnym sposobom. Lavu nozku ma spravne ale prave chodidlo si dava na zem ako keby sa chcela postavit a bojim sa aby si nespravila nieco s klbikmi. Robi to asi tyzden, cvicit ideme az buduci ako vam deticky stvorkuju

ralanka
24. čer 2010

@lulza aj nám kázali cvičiť péred jedlom ako ti písala @petrach lebo ako péíšeš aj nám malý zaspal a potom som mu musela dávať papať v spánku a už toľko nespal ako ked bol hore. My cvičíme cca od začiatku mája takže druhý mesiac a vidno pokroky malý otvára pästičky ked je na brušku už rotuje okolo svojej osi na brušku a posúva sa dozadu a snaží aj do predu ale ešte si nevie poriadne podložiť nohu pod seba. My sme vpred vo vývoji malý sa staval na nohy tak preto cvičíme , že sa najprv musia deti naučiť loziť až potom chodiť no neviem švagriná čo má obe baby tak hned chodili a až potom začali štvornožkovať a sú v poriadku a nič im nieje tak nechápem inak na svoj vek ako vravím vpredu vo vývoji aj sa obracal na boky už aj na bruško do jednej strany do druhej menej no len kôli tomu že nemá otvorené rúčky ked je na brušku tak preto cvičíme ale aj ked vidno pokrok zväčša si ich dá aj tak v päsť lebo sa mu tisnú zúbky čiže si obžúva päste 😒 . A ešte k tomu cvičeniu nám vraveli že by sa nemalo cvičiť viac ako 3x denne a po 10min. a najviac u detí do 1 roka do 18:00 aspon tak to vysvetľovali nám na pobyte

monnaa
24. čer 2010

@ralanka - a kde ste boli na pobyte ? my sa chystáme v júli do Dunajskej Lužnej
ahoj @silviamt , no my ešte neštvornožkujeme, tak neviem...ale malo by to byť symetrické a dieťa by malo striedať protiľahlé končatiny. Vojtovkou by sa to malo napraviť, tak držím palce, musí to byť ťažké udržať tak veľké dieťa....

janka79
24. čer 2010

chcela by som vediet, ake mate skusenosti s ockovanim, respektive s jeho vedlajsimi ucinkami...dcera sa konecne dostala z hypertonickeho syndromu a mame ist na povinne ockovanie....bojim sa, aby sa jej to zas nevratilo...na nete som sa o vedlajsich ucinkoch docitala take veci, ze mi bolo az zle z toho...nezhorsil sa vasim detom po ockovani stav?
pri predoslych ockovaniach som si nejake vedlajsie ucinky nevsimala, kedze som o nich nevedela... horucku nemala, iba miesta vpichu mala troska cervene...vdaka za odpovede

petul.a
24. čer 2010

@janka79, já bych ty informace z netu brala trochu s rezervou. Vždycky se člověk dočte ty úplně nej nej nejhorší věci (vlastní zkušenost). U nás se zatím žádné vedlejší účinky očkování neprojevily (hoooooooodně zaťukávám). Je teda pravda, že nám dětská mudra nastavila očkovací schéma individuálně, ani jsme neměli hexu, ale ten starší typ očkování. Barunka je hypotonik, takže trošku jiný problém než u vás, ale to asi nemá vliv.

lojzina
24. čer 2010

ahoj,po dlouhe dobe zdravim-my jdeme na ko k neurolozce pristi tyden-jsem mooooc zvedava co nam rekne a tak 🙂 .A nase dets.dr rikala ze se tam mame zeptat jestli uz muze Sebika naockovat,pac jeste nemame ani n 🙂

sisi27
24. čer 2010

Holky, dneska u nás hrůza, ten cvik na bříšku prostě nedáváme 😒 . A při cviku na zadíčkách mi už automaticky, i někdy než stisknu bod pod bradavkou dává nožičky nahoru, myslíte si, že je to o.k.?
Gabi, cvičíme kvůli hypotonii trupu ale podle dětské mudry má hypertonii dolních končetin a je dráždivější....ale neurolog uvedl jen hypotonii trupu, tak nevím.
Petrach, lukza....díky za povzbuzení
Jinak co se týká očkování, nevím jestli je to náhoda, ale po druhém očkování se malej začal více propínat, tak nevím..... 😒

lukza
24. čer 2010

holky mooc děkuji.
@sisi27 jj je to normální už malý ví co se po něm chce tak to dělá automaticky .mě Lukášek při cviku na zádech ještě než začneme tak zvedá nožičky a dává ručenku do pravého uhlu s otevřenou pěstičkou i na rehabce to předvedl a rehabilitační se smála a při cviku na bříšku dělá že ho ještě nedržím jen dám zatím jednu ruku dolu k tělu a už dělá noženkama že se plazí.

Holky dneska se Lukášek sám přetočil na bříško a já to neviděla 😖 byla sem mimi obyvák a Lukášek byl s manžou na zemy hrály si a Lukášek byl na boku a koukal na něho a manža zavřel oči a jak se otevřel tak Lukášek už pásl koníky a manža mě ani nezavolal a pak jen tak v mezi řeči když říkám Lukáškovy že by se mohl přetočit tak manža on se už přetočil odpoledne

petul.a
24. čer 2010

@lukza, tak hlavně, že se přetočil, uvidíš to napodruhé - třeba si to chtěl Lukášek natrénovat, aby ti to pak předvedl dokonale 😉 Ale chápu, že tě mrzí, že jsi to neviděla.

sisipetka
24. čer 2010

@lukza - my mame fontanelu na spicku prstu od 6 tyzdna, teda citala som to v spravach odkedy chodime po lekaroch - t.j.6 tyzdnove mimi. Teraz mame 6 1/2 mesiaca a stale mame fontanelu na spicku prsta. vyzera to ,ze je vsetko ok...hlavicka narastla od narodenia z 33 cm na 43 cm a je v priemere na 6 mesacne babatko.
Aj ja som bola vyplasena a hned zistovala, co vsetko sa potom robi...ale neboj, vacsinou hlavicka pekne rastie a babatka maju este tie kosticky makke, tak sa to umerne rozsiruje 😉 a gratulujeme k prvemu pretoceniu

@janka79 - my mame za sebou 2 ockovanie, v danom case sme mali hypertonus...a nezbadala som ziaden vedlajsi ucinok. Ale neviem odpovedat, ako to bude v 11tich mesiacoch 😅

@sisi27 - ten cvik na brusku vo vseobecnosti deticky neznasaju, lebo su tam velmi fixovane. Priznam sa, ja som tento cvik cvicila iba 2 x denne - vtedy, ked bol mm doma a musel cvicit so mnou, lebo som nezvladala maleho fixovat do polohy. vo dvojici to islo lepsie, aj ked ten rev bol dost silny 😝

lukza
24. čer 2010

@petul.a jj asi máš pravdu mě to pak ukáže v plné parádě🙂)

@sisipetka normálně když mě to doktorka řekla o té fontanele tak sem si hned spoměla na teba my jí měly furt na prst a pul pak na prst a tedka najendou na špičku prstu uvidím jak to bude dál ale jinak hlavičku máme 43,5cm tedka.ale i doktorka říkala že to ničemu nevadí že aji hodně zaleží na těch bočních šveh hlavy 😀

ralanka
25. čer 2010

@monnaa my sme boli u nás v MT v DD majú prenajatú časť nemocnica a tam sa chodí na rehabilitačné pobyty a chodia tam s celého slovenska a ty si odtiaľto z MT?

mmaattuuss
25. čer 2010

SilviaMT a este dalsie, ktore ste tu z MT, vy kde chodievate cvicit? Do detského sanatoria za Tatrabankou, alebo inde?