Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

kytykenka
15. čer 2012

@monulkab ahoj podla mna nieco robis zle lebo necvicit asi to nejde mne rehabilitacna povedala ze ked dobre necvici tak musim nieco zle robit a veru aj tak biolo boli sme na dvoch pobytoch a teraz viem vsetký triky na nich 🙂

jarkalada
15. čer 2012

@kytykenka ale když tři týdny cvičím stále to stejné, stále stejně, si myslím a najednou pár dnů "nedělá nic".. ?

jarkalada
15. čer 2012

@monulkab nevím, já poradit neumím 😎 Taky jsme jeden čas cvičili pět cviků, to bylo na palici. Teď máme tři a stačí to taky (pro mně 😀 ) A taky mi u toho malá občas usnula - ale je fakt, že to byla ještě malinkatá a spala skoro pořád, tak bůhví..
Ale myslím, že celá ta sestava by se měla cvičit vždy najednou, nevyčlenit si jeden cvik na jindy

kytykenka
15. čer 2012

@jarkalada my sme najpr chodili na rehabilitaciu u nas v PN a tam mi rehabilitacna povedala ze oni cvicia aj ked necvicia ze ja to nevidim a verila som tomu potom sme isli na pobyt 2 tyzdne sme boli a tam na 100% cvicenie ja neviem skus popisat ake mate cvicenie? boli ste niekde? ste hypotonici?

jarkalada
15. čer 2012

@kytykenka nene, nebyli. My cvičíme jen kvůli povolenýmu bříšku a preventivně jako nedonošenci.
Cvičíme stále na otáčení, na plazení - u toho mi teď kouká "do blba" - jedna noha svěšená ze stolu, hlavička otočená ke mně a ručička u hlavička - mačkám bod na lokti. A pak cvik na boku s pokrčenou nožičkou, ale u toho spolupracuje hezky.
Přesně to mi řekla taky - že cvičí, i když já to třeba nevidím

monulkab
15. čer 2012

@kytykenka dcera má hypotonii, a jak píše jarkalada, měsíc a půl jsem cvičila 3 cviky, a protože byla odezva dobrá, přidala nám fyzio další dva, a teď se mi prostě začínají s prominutím srát ty reakce na ty původní cviky, dcera fakt krásně reagovala, a pak najednou přestala, tak nevím

kytykenka
15. čer 2012

@jarkalada no ano to sme cvicili ale uz mame ine cviky no skus vytiahnut viac hlavicku myslim ze to býva hlavne alebo skus vymenit rehabilitacnu lebo aj mne to povedali a ked to poculi profesionali v rehabilitacnom pobyte skoro odpadli ze co som to z ust vypustila...

kytykenka
15. čer 2012

@monulkab 5 cvikov????? mate ?

lipetra
15. čer 2012

Holky,kdy zacali sedet a lezt vasi mrnouskove? Ten nas ne a ne lezt ani sedet,je mu osm mesicu. Toci se dokola na brisku,vali sudy a plazi se tak metr,vic ne a dela letadlo, natahuje se po hrackach, dava nohy pod brisko. Babicky remcaji,ze je liny a delaji s nim takove to zvedani za rucicky do sedu a to se mi nezda.

jarkalada
15. čer 2012

@lipetra máme taky 8měsíců - Luk.začal lézt a sedět 7měs., ale Anetka ani ty sudy nedělá, jen umí na bříško, točí se kolem osy, natahuje jak může pro hračky, houpe na kolinkách - takže každej je jinej. Na babičky nedej 😎

jarkalada
15. čer 2012

@kytykenka nojo, jenže jak vím, komu věřit, že. Snad to tam už nějak doplácáme a zbavíme se toho. Snažím se cvičit fakt poctivě 3 x denně, aby byli brzy ok a už tam nemuseli

elana
15. čer 2012

@monulkab tyjo, tady se to rozjelo 😕 😅 , Vojtovi zdar. Monu, mě se zdá, že na vině je hlavně rhb, nevím kam spěchá, ale přidat naráz dva cviky a nutit dítě aby cvičilo 4xdenně 5 cviků, to je fakt záhul, ani se nedivím, že vypíná, ten mozek z toho musí mít guláš. My cvičíme čtvrt roku, cviky máme tři a na léto máme slíbený čtvrtý s tím, že nám možná odebere reflexní plazení. Jinak ale ano-když jsme dostali ten cvik na boku, tak přestal hezky odpovídat na to plazení, ale když se zajel ten nový cvik, tak se to zlepšilo. A teď je to spíš že máme dny, kdy se nedaří, ale dva týdny netrvají, to už je opravdu asi na pováženou. Jinak nestyď se za to, že když malá necvičí, tak jsi až hrubá...myslím že takhle reaguje podle povahy plno maminek (i já), někdo je kliďas, někdo cholerik a já to mám taky tak, úplně se zoufalstvím zatnu, křičet na malýho nemůžu, tak křičím do sebe a nožičku mu mačkám silou. Ale zjistila jsem, že to nevyvolá kvalitnější odpověď, navíc pokroky dělá i s těmi pauzami, kdy se mu nedaří, takže teď už to tak tragicky neberu. Já si myslím že se v nich něco odehrává i když my tu odpověď nepozorujem, prostě nejhorší je přestat. Ale až tam budeš příště, tak se určitě ujisti, zda to děláš správně, nechi si přesně popsat požadovanou odpověď, podívej se, zda rhb malá odpovídá (pokud ano, tak někde je chyba v Tobě-jakoby) a hlavně se zkus dommluvit, jestli je opravdu nutný takhle to do ní prát. Čím déle se cvik dělá, tím míň dítěti vadí-dneska rhb a sestra žákyňka koukaly, jak se na ně syn směje zatímco já s ním cvičím, a odpovídal hezky. A je to cvik, který když jsme dostali, myslela jsem, že na nás sousedi zavolají sociálku a já skončím v blázinci.

kytykenka
15. čer 2012

@jarkalada jej veru ano aby boli ok a nemuseli cvicit .... aj ja cvicim podstivo zi zaciatku to bolo 4 x denne s dvoma detmi teraz 3 x denne a niekedy si myslim ze cvicim ja a nie oni 😀 ale vydrzime a bude lespie urcite

jarkalada
15. čer 2012

@elana taky zavírám okna, když jdem cvičit 😀

jarkalada
15. čer 2012

@kytykenka mám taky dvojčátka, takže 3x denně a mám toho fakt dost. Jsem pak více spocená a udýchaná jak oni 😎

kytykenka
15. čer 2012

@jarkalada 🙂 ach jaj tak to poznas aj ty 🙂 mne sa oje narodili veeelmi skoro a su sikocnici z nich ale len vdaka cviceniu velmi dlho cvicime a tesim sa na den ked poviwe neurolog ze uz nemusime 😀

kytykenka
15. čer 2012

a baby cvicite aj bobatha?

monulkab
15. čer 2012

@elana díky moc za tvou odpověď, napsala jsi mi to z duše, jen to slovo hrubá jsem se styděla uvést, ale je to tak jak píšeš, s těmi cviky, vím že naše fyzio říká že má tendence hnát moc dopředu a že se jí pak děcka někdy bloknou, tak myslím že jsme ten případ...zkusím asi zvolnit, ale nevím jestli mám cvičit jen 3x nebo zůstat u 4x s menším počtem cviků...je fakt že když jsme cvičili jen ty 3 cviky tak to dcera bez problému 4x denně zvládala, tak asi uberu ty cviky...

jarkalada
15. čer 2012

@kytykenka tak to jsou šikulové, jen tak dál 🙂

monulkab
15. čer 2012

@kytykenka ano, 5, prsní zónu, bok, plazení a pak ještě dva cviky kdy má dcera pod sebou vždy jedno kolínko pokrčené, druhou nohu nataženou a mačká se jakoby pod lopatkou a podepírá se lokýtek

kytykenka
15. čer 2012

@monulkab tak tto mate co robi my mame len dva pretacanie a vyskove plazenie

monulkab
15. čer 2012

@kytykenka no je to záhul, a docela naprd že nemůžu s dcerou pořádně nikam vyrazit ven, protože vždy spěchám domů na cvičení...4x denně je fakt náročný nejen na fyzičku, ale i na čas

kytykenka
15. čer 2012

@monulkab no veru aj my sme predtym 4 x denne a ja cvicim s dvoma detmi uz rok teda viem o com to je a tiez niakam nejdeme lebo papame 5 x denna cvicenie nam zabera dost casu a ked chcem niekam ist tak to je katastrofa

elana
17. čer 2012

@monulkab tak bych to udělala taky...jako můžeš se i na diskuzních fórech dočíst, že rhb říkají cvičit 4x, protože ví, že maminky budou cvičit 3x 😕 ...to já teda si tím tak jistá nejsem, řekli mi naopak 3x, cvičím 4x a to proto, že jsem se dočetla v literatuře, které věřím (Dítě ve Vojtově terapii, doporučuju), že 4x je optimální počet, víc nemá smysl a míň...je prostě míň. Takže to děláme 4x a jak píšeš, je to otrava, člověk spěchá domů, nepřipadá v úvahu celodenní výlet, už teď přemýšlím, jak to uděláme v létě na dovolené (no jak, budem prostě blízko penzionu, no 😖 ), ale když výjimečně se to fakt nehodí, tak z toho nestřílím a cvičíme ten den 3x. Pořád si říkám, že je to jen otázka pár měsíců, snad ne let a vynahradíme si výletování pak...kdežto kdybych ho zanedbala teď, tak nebude mít z cestování nic po zbytek života.

eficenka
17. čer 2012

@lipetra
nevím jestli na Vás někdo reagoval, ale rozhodně babičkám zakažte zvedání za ručičky do sedu!!!!!!
stagnujou tím jeho vývoj!!!!!!!!!
Moje neteřinka, je jí 8 měsíců se začíná zvedat na kolínka a pérovat.... Doby kdy se říkalo, že děti mají v 6ti měsících sedět jsou utvořeny z předčasného posazování..... Je ještě norma, když Váš malý začne sedět do 10ti měsíců, jsem fyzio na dětské léčebně ,tak mi věřte!!!
hlavně to prosím babičkám zakažte, vůbec tím netrénují svaly coby měli, naopak tím doopravdy uškodí, prosím!'!!!

jajinka80
17. čer 2012

@monulkab On dělal vše podle tabulek. Kdyby zaostával, tak bych cvičila. Jenže on dělal vše jak má, takže i proto ta motivace nebyla a přišlo mi to jako zbytečné trápení. On je opravdu trochu větší "hadrák", ale je hubenej, má méně svalové hmoty. Přijde mi, že potřebuje normální cvičení a nikoliv reflexní.
Od 8 měsíců lezl, v 9 si stoupl, v 10 už obcházel nábytek a chodil po bytě a tlačil přes sebou stoličku..

monulkab
17. čer 2012

@jajinka80 aha, tak to máš štěstí...já doufala že to je nějakej zázrak ..

monulkab
17. čer 2012

@elana rehabka mi říkala ze začátku 4x, teď mi řekla že když bude malá unavená, tak stačí 3x, ale jak píšeš, raději to zkusím dohnat teď než to potom dohánět roky...je ta knížka srozumitelná?četla jsem názor že je to spíše pro lidi z oboru, taky jsem uvažovala že bych si ji pořídila

monulkab
17. čer 2012

@elana jo a na dovolenou nikam nejedeme, z důvodu kterej píšeš, nevím jak bych to dělala, a jestli by nás nevystěhovali po prvním dnu...

elana
17. čer 2012

@monulkab ta knížka je spíš pro lidi, co už nějakou dobu cvičí řekla bych...rozhodně to není učebnice vojtovky, to ne, navíc je fakt, že je to spíš taková teoretická příručka, mě to nevadí, ráda vím, jak a proč věci dělám (líp se mi pak cvičí, takže např. na rhb se vždycky ptám, jakou skupinu svalů atd. právě tímto cvikem posilujem, líp se mi potom vedou ty tlaky). Ale je tam vzadu docela dobrá kapitola nejčastějších otázek a odpovědí. Jestli jsi (a teď prosím to neber osobně!!) s biologií skončila v 9. třídě, tak Ti asi přijde zbytečně složitá, možná bude lepší si ji jen půjčit na prolistování a uvidíš, jestli v ní najdeš něco pro sebe, fakt je, že stovku zrovna nestojí, tak kdybys ji neměla využít, jsou to vyhozený peníze. Já si ji koupila než jsme začali s cvičením a nedozvěděla jsem se tam naprosto nic. Teprve teď postupně, jak vím CO vlastně čtu, tak si tam nacházím souvislosti.

tu dovolenou, my jsme se nakonec rozhodli, že letos pojedem (dovolená po třech letech), ale jak jsem psala, u nás se to s tím cvičením docela dá, mívá dny, kdy to zkouší a ječí...ale většinou je v pohodě a povídá si. Jestli to malá fakt nedává, tak bych to asi taky ještě odložila.