Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

pacesova
12. dub 2010

monnaa-nechápu proč musíte být v celkové anestizi. Nám to dělali ve stejném věku jako jste vy a stačil sirup a i ta hospitalizace není opravdu nutná. Vsadím se, že kdybys to věděla a požádala je o to třebas z rodinných důvodů, že nemůžeš být přes noc pryč, tak by Ti měli vyjít vstříc.
simona815-co to je ten preliaceny hrudník? My máme jakoby jamku-můžeme hrát kuličky 😅
lili-gratulace,kéž by se nám to také povedlo.My pořád z bříška na záda.
monika-co to je svalovice? Myslela jsem, že po slovensky rozumím, ale už podruhé dnes tápu.

sisipetka
12. dub 2010

ahojte kocky,
gratulujem ku vsetkym uspechom 😉
Inac dnes som bola s Chriskom cvicit na babyfit-e a bola tam super pani cvicitelka. Vysvetlila mi jednu vec: pre hypertonicke deti je vojtovka velmi vzrusiva a nemalo by sa s nou prehanat, pripadne radsej robit vacsie pauzy. Ked si to zoberiete logicky, tak vojtovka ma stimulovat nervove vzruchy dietatka k tomu, aby zacal vykonavat nejaky pohyb a zapajal svaly (vynikajuce pre hypotonikov), ale az prilis vzrusive pre hypertonikov. Hypertonik ma sam o sebe prilis vzruseny nervovy system a svaly, pricom nepotrebuje stimulovat k pohybu, ale svalstvo ukludnit, aby ten pohyb vedel vykonat. Tym, ze ma telicko napate, tak ho boli (akoby svalovica) a nuti ho vlastne nepracovat. My ho sice vojtovkou vyprovokujeme k "akcii", ale zvysime tym tonus a jeho napatie dodanim novych vzruchov. Je to vlastne na zamyslenie...a ja osobne z pozorovania svojho syna, zacinam s tym suhlasit. Nehovorim, ze cvicit nebudeme, ale nebudeme to prehanat a radsej sa budem venovat masazi, hladkaniu, upokojovaniu hlasom a dotykmi.
Takze zaver z toho mam: prilis vela nestimulovat a hlavne byt kludna a davat lasku. Dnes aj na tom babyfite (cvicili sme hodinu), bol krasne kludny, uvolneny a na zaver mi na podlozke zaspal 😉
Aj ked nie som lekar, tak vidim co mu robi dobre a co nie. S mm sme sa rozhodli, ze cvicit budeme max 3xdenne do maja - vtedy mame ockovanie a potom dame jeho telicku zopar tyzdnov volno a uvidime ako zareaguje 😉

sisipetka
12. dub 2010

pacesova - bolest svalov/svalova horucka

lilili2
12. dub 2010

sisipetka: něco na tom co tady píšeš asi bude. Včera jsme byli na návštěvě, takže jsem s malým cvičila jen 2x a dnes se mi začal přetáčet 😀 . Odpoledne to zvládl ještě 6x. Lákala jsem jej na hračky a on se krásně otáčel. 😅 Ve čtvrtek máme kontrolu na neuru tak se na to zeptám.
pacesova: neboj určitě se dočkáš. Já jsem přišla na to, že aby se mi malý otáčel musí mít holé nožičky. V teplácích mi leží jak placka. Jakmile mu ty tepláky sundám tak je aktivnější. 😅

sisipetka
12. dub 2010

lili som zvedava, co ti povedia na neuro....a to je krasne, ze sa tak zacal pretacat.
A je pravda, ze ked su vyzleceni, tak im to ide lepsie.....aj nam viac beha po podlozke, ked ho masirujeme (vtedy je nahy)....a ked je obleceny, tak pekna gulata placka 😉

simonova815
12. dub 2010

sisipetka, ja mam podobny nazor ako ty. Ja som teraz skoro mesiac s malou necvicila, akurat co sme chodili na rehab, lebo boli zavierky a chodila som kazdy den do prace a mala bola s babkou. odchadzali sme rano o 7, chodili vecer domov o 8, no som bola rada ze sme baby ulozili spat, na cvicenie nebolo jednoducho kedy. A ja som to cvicenie zacala aj psychicky tazko znasat, nakolko cim je mala vacsia, tym ma vacsiu silu a drzat ju pri reflexnom plazeni mi dalo zabrat. Avsak som si vsimla, ze akoby sa jej stav troska zhorsil, mala aj torticollis (krivo hlavicku), najprv to bolo lepsie, ale teraz ju zas drzi nabok. Vycitky ma zacali zozierat, takze sme opat zaradili cvicenie, 3x denne. Protestuje hodne, ale snazim sa to predychavat....tak som zvedava. Tiez ju masirujem, hladkame sa, snazim sa obmedzovat pohyby kde si ruky krci, no som zvedava co z toho bude o tyzden dva, ako sa to bude vyvijat.
Takze drzme si palce, aby to nase deticky a my snimi zvladli 🙂

sisipetka
13. dub 2010

Simonka, ved praveze neviem co mam robit. V poslednej dobe je nervoznejsi, nevie mi spavat. uspavam vyse hodiny a ked sa podari, tak o 30 minut je hore. Samozrejme potom je uplakany, cvicenie je na prd...lebo bojujeme a mam pocit, ze je vyraznejsie krcovity ako predtym. Kedysi som ho zobrala na ruky, lahli sme si do postele a do 5 minut bol kludny, odisla som a on zaspal sam. Posledne 2 tyzdne je maximalne drazdivy a nic na neho neplati. Dokonca uz ani v kociku na balkone mi nevydrzi, po chvili sa zobudi a place a place a place. Zacinam byt z toho na nervy a este aj toto uzasne uprsane pocasie mi dava zabrat.
Buduci tyzden mam rhb v dunajskej luznej v tom ich stredisku, tak sa na vsetko popytam a potom uvidime ako dalej. A asi budem musiet zavolat aj na neuro, nejako sa mi to prestava cele pacit ...

pacesova
13. dub 2010

Sisipetka-my takhle bojkotovali spánek také v tomto věku, neboj přejde to, jsou to chvilkové věci. Bude líp.

simonova815
13. dub 2010

sisipetka - mna sa na toto pytala neurologicka ked sme boli na vysetreni. Ze ci nekludne spi, ci neplace zo spanku, nestrhava sa...Nasa spi celu noc v kuse(pri starsej sme si uzli cirkusov, takze tato mala je za odmenu 😉), takze som povedala ze je vsetko ok. ze teda ak je tak, nech cvici vojtovku nadalej. Takze urcite zavolaj neurologicke a opytaj sa, podla mna to uz ok nie je. ☹
ja tie pochybujem o spravnosti vojtovky pri hypertonii. Ajked ten clanok co si pridala pisal ze ano, ale neviem 😖
bola by som najradsej, keby sme nasli nieco menej drasticke, najhorsie je ,ze ja som v tomto hrozne neporiadna mater, ja vsetko vydrzim dodrziavat tak 3-4 dni, potom je to katastrofa. nemala by som sa asi takto verejne priznavat, ale ja mam aj sama problem dobrat antibiotika, lebo to jednoducho zabudnem ☹ U deti si sice davam pozor,ale s tym cvicenim je vzdy ku koncu tyzdna zle. Potom sa vzdy v nedelu spamatam a od pondelka si dam predsavzatie ze budeme usilovne tak ako nam kazu....kedy k nam kazdy den chodila sestricka, nehnevala by som sa....
Prosim napis co ste poriesili tam v Dunajskej. Ja som rozmyslala, ze by som skusila aj Harmoniu v Dubravke (teraz chodime na Donnerovu). Vy kam chodite?

kelila
13. dub 2010

Sisipetka,

netrúfam si Ti poradiť, pretože odborne môže Váš stav posúdiť len neurológ. Ale možno Ti pomôže moja skúsenosť. Môj malý sa narodil predčasne o 5 týždňov, a teda hneď nám neurológ odporučil rehabilitáciu Vojtovou metódou. Teda úprimne nie odporučil, vlastne naordinoval. No hold diagnóza predčasne narodeného bábätka. Cvičili sme od jeho 4 mesiaca štyrikrát denne. Dovtedy milé, usmievavé, prirodzene živé bábo sa zmenilo na uplakané ( ale až srdcervúce), apatické. Keď pred zahájením rehabilitácie krásne spal doobeda 3 hodiny a poobede ďalšie tri von v kočiariku, tak počas rehabilitácie to bolo doobeda nanajvýš hodinka a poobede na prechádzke spal v kočiariku maximálne 20 minút, a potom vrieskal a vrieskal, no nedal sa utíšiť. Tak sme sa každý deň vracali domov s obrovským plačom, ktorý vždy prešiel do hystérie, samozrejme malý bol na rukách a ja som tlačila v tej treskúcej zime kočiar bruchom... ☹ Ale čo bolo najhoršie pomaly váhovo prospieval. A to ma začalo dosť trápiť. On bol a je dojčený, a nechcela som ho sústavne vážiť pred a po dojčení, ale niekedy som ho odvážila a zjedol minimum, aj keď bol prisatý dlho. A nejedol menej pre nesprávnu techniku dojčenia, to sme mali odsledované laktačnou poradkyňou. Tak som sa na to opýtala rehabilitačnej sestry a neurologičky, ale rezolútne odmietli súvislosť medzi jeho neprospievaním a zmenou správania a cvičením, a odporučili ďalej cvičiť. Aj keď progres bol málo viditeľný. Neurologička mimochodom zareagovala tak, že si dávam do súvislostí veci, ktoré nemôžu spolu súvisieť ( že je to asi prechodné, možno aj zuby...bla- bla- bla) a pozerala na mňa ako na bláznivú. Tak sme pokračovali, ale pomohla nám synova choroba a necvičili sme asi 3 až 4 týždne. A z Ondra akoby zázračným prútikom sa stal usmievavý, pokojný a hravý chlapček, a spal mi v noci bez prerušenia ( okrem dojčenia) a žiadne zúfalé výkriky ( aj to bolo aj keď ojedinele ). Tak som vyhľadala inú rehabilitačnú lekárku, ktorá je mimochodom veľmi zanietená do cvičenia Vojtovou metódou, a tá mi po dôkladnom vyšetrení skonštatovala, že nesmiem s malým rehabilitovať, pretože na vojtovku Ondrík veľmi negatívne reaguje. Taktiež zdôraznila, čo som už mala prečítané dávno, že nie každému dieťaťu pasuje vojtovka, a treba brať ohľad aj na psychiku dieťaťa, ktorá ide ruka v ruke aj s motorickým vývojom. Sú deti, ktorým práve rehabilitovanie vojtovou metódou ublíži, a preto treba hľadať iné možnosti, a nie za každú cenu dieťa trápiť. Tým chcem len povedať, že rehabilitáciu vojtovou metódou treba dôkladne zvážiť vo všetkých súvislostiach.....

kalo
13. dub 2010

kelila a holky všechny! To, co píšeš, že toto cvičení není pro každé dítě, kvůli psychice, je možná pravda. Jen v některých případech je to jediná možnost pomoci /konkrétně u naší dcerky/. Když si máš vybrat mezi tím, že dítě bude psychcicky v pohodě bez cvičení a nebo že to bude boj a velkým pláčem,ale bude chodit, vyberu si ten pláč a prostě to musíme překousnout. Cvičíme od 3 měsíců pro silnou hypotonii a musíme cvičit i teď 4x denně. Je to, bohužel jediné, co můžeme dělat. Jiné možnosti posílení svalů není. /Nepočítám ty doplňující rehabky typu plavání, tříkolka, míče atd/.... Úplně nejvíc účinné je prý cvičení do věku do 3 let...tak makáme a makáme. Malá to nese taky velice těžce, bojuje, pláče, ale díky Vojtovce je na nohách!!!!. Zvyknout se na to nedá...Ale než si pak vyčítat, co jsem mohla ovlivnit v tomto krátkém čase... 😔 Hodně sil přejeme!!!!!!!!!!!!!!!!! 😉

lilili2
13. dub 2010

Holky před chvíli jsme se vrátili z rehabilitace. Byli jsme pochváleni, že se malý celkově zlepšil. 😀 Hypertonie sice přetrvává, ale vývojově už není pozadu a při těch jejich vyšetřovacích testech prokázal správné reakce 😅 . Jsem moc štastná a doufám, že to půjde takhle dál. Jinak na bříško na levou stranu se už přetáčí krásně a často. Přetočil se i přímo na rehabilitaci. 😅 . Teď ještě ta pravá strana, ale rehab. doktorka říkala, že tam to postupuje taky správně.
sisipetka: v tom období jak je tvoje mimčo začal i Domča špatně spát. Já jsem to spíše přisuzovala očkování hexa než vojtovce. Vojtovku cvičil od 10. týdne a do očkování nám spával nááádherně. Potom se to jako mávnutím kouzelného proutku pokazilo. Nyní se to zase začíná ťuk, tuk (musím to zaklepat) zlepšovat. Jsou dny kdy se budí co hodinu, ale už jsou i takové dny (jako např. dnes) co se vzbudil za celou noc jen 2x. Ale znám ze svého okolí mnoho dětí, které nemají žádný neuro problém a taky v tomto období mají problém se spánkem. Jinak na psychice mi přijde, že se to na Domčovi taky nijak nepodepsalo (tedy doufám).

pacesova
13. dub 2010

kalo-naprosto s tebou souhlasím, tak vy už chodíte - jste příklad toho, že cvičení je sic utrpení,ale má své výsledky. Vím, že i když se nerozchodíme, tak prostě mu budu moci říci-udělala jsem vše, co jsem mohla. Nebyly jste v lázních?
lili-s tím spánekm, jsme to měli stejně- vidím to u sisipetky jako chvilkové, my to také měli kolem 4. měsíce.

sisipetka
13. dub 2010

kocky dakujem za nazory.....uvidime ako sa to u nas bude vyvijat, len akurat mam zo synceka pocit, ze on ten spanok nebojkotuje....sucha si oci, je uplne mdly a stale place. Ked ho konecne ulozim, tak opat otvori oci a place. Dnes od unavy odpadol na rukach ako vrecko zemiakov po 5tich hodinach co bol hore.....
U nas akurat to, ze posilnit svaly nemusime, pediatricka sama povedala, ze maly je silnejsi/ pevnejsi ako deti v jeho veku. Potrebujeme uvolnit svalstvo....ale ako vravim, uvidime buduci tyzden na rhb a pripadne som rozmyslala aj nad bobathovou metodou...ale necham si poradit na rhb a uvidime ako bude dalej 😉

saronka
14. dub 2010

Ahoj holky..dlouho jsem tu nebyla mám super novinku..nemusíme už cvičit 🙂 Sofnka byla pochválená, vývoj podpovídá 6. měsící takže super 🙂 ještě se na nás podívají až budeme na kolíkách.. už se začíná pídalit tak snad to bude brzo a máme padla 🙂 uf uf jsem ráda..

monnaa
14. dub 2010

saronka. moc s s tebou teším, musí to byť super pocit , gratulujem k úspechom: Môžem sa spýtať kvôli čomu ste cvičili ?

sisipetka- aj ja som si prečítala článok a zistila som, že môj malý má zmiešanú tonusovú poruchu - axiálny hypotonus a akrálny hypertonus. On má totiž ručičky stále v pästičkách a hlavičku zakláňa dozadu, ale telíčko je celkovo ako handrička. Trochu ma prekvapilo, že by sme deti nemali nechávať dlho na brušku, kvôli zakláňaniu tej hlavičky ( čo môj malý teda robí ). Veď on sa mi aj v polohe na brušku hnevá, síce sa pretočí z chrbátika, ale naspäť mu to nie vždy ide, tak ho musím vracať na chrbátik ja. No a čo sa týka spania- môj malý spí cez deň dohromady tak 40 minút, ale ja to prikladám injekciám cerebrolyzýnu 😒

lilili- gratulujem k úspechu, tá pravá strana sa čoskoro určite tiež napraví !

kalo- máš môj veľký obdiv, si super mama, pre dcérku robíš fakt maximum.

pacesova- tú celkovú anestéziu nechápem ani ja, ale robí sa to štandardne takto stále, bohužiaĺ, tu platí asi " iný kraj, iný mrav ", len by tie mravy mali byť viac šetrné k deťom....Malý mi akurát chytá virózu od staršej sestry, tak mám zase stres, či nám to vyšetrenie vôbec urobia 😒 ...termín sme si totiž vybavili všelijak po známostiach a neradi by sme o ňon prišli

monnaa
14. dub 2010

simonova815- moja strašia dcérka má preliačený hrudník, ale to som si všimla iba prednedávnom, keď sa vytiahla do výšky, zatiaľ to nejak neriešime.

licina- ďakujem ešte raz za podporu, muselo to byť pre vás ťažké obdobie, ale človek musí stále veriť a veriť...ty si super silná matka, prajem vám veĺa zdravíčka 🙂

pacesova
14. dub 2010

monnaa-nesmí mít ani rýmu, kašel nic..... Bylo nám řečeno, že by se něco mohlo uvolnit a následky by mohly být tragické. Nám to posunuli o týden, o to jsme měli jen rýmu. Snad Vás vemou. My jdeme v pondělí na EEG na neurologii - čekám, že nám na kontroly opět vypíše magnet a oční potenciály. Už teď se děsím s čím příjdeme a hlavně jak vzládneme to EEG.

ralanka
14. dub 2010

ahojte chcem sa opýtať aké sú to cviky s tou Vojtovou metodou?
náš syn je vývojovo práve zrelší ako na ten vek čo má ale je akokeby stále stuhnutý také krčovité pohyby robí ručičkami akoby sa srdila rýchlo v krči nimi chcel všetko vyjadriť a pritom je veselý tak nám odporučila DR. rehabilitáciu a tam sa cvičí vojtovka.Ideme tam budúci týždeň ale ked píšete že nemá byť chorí? no nie je chorý on má prosto stále hlieny ale nekašle nemá horúčku ani sople iba ked plače sa mu urobia ale to každému kto plače ale má hlieny to sa tiež nemôže s ním ísť?Ďakujem za poradenie

monnaa
14. dub 2010

ralanka- my sme mysleli vyšetrenie NMR mozgu, kde nemá byť dieťa choré kvôli celkovej anestéze . Tvoj synček má pravdepodobne hypertonus predpokladám...ale to by ti bližšie určil skôr neurológ alebo rehabilitačná sestra, resp. lekár. Tie cviky sa nedajú naučiť cez internet, vysvetlí ich rehabilitačný pracovník pri osobnom kontakte a po vyšetrení dieťaťa . V princípe ide o to, že dieťa dáš do určitej polohy a tlačíš pár minút na konkrétne body na telíčku, pri čom sa aktivujú určité svalové skupiny a dieťa vykoná podľa toho daný pohyb. Takto keď sa to opakuje viackrát, mozog si zapamätá správne hybné vzorce.

lilili2
14. dub 2010

Holky zdravím vás, chtěla jsem se vás zeptat jestli jste taky cvičili ten cvik na boku jak se tlačí na lopatku a zároveň na kyčel i když se vám začalo už dítě přetáčet. Doktorka nám totiž ten cvik upravila na variantu podle nějaké Čápové, že jej musím na tom boku za tu kyčel držet asi 20 sec. a on se snaží dostat na to bříško. Nechápu proč to musíme cvičit když už se přetáčí. Sice na pravou stranu se ještě nepřetočil, ale vypadá to že to snad doufám bude za chvíli (pořád se o to snaží). U této upravené verze řve jak tur a zdá se mi že se mu tím akorát ta hypertonie zvyšuje. Už nám hezky otvíral ruce a teď je má zase zaťaté. Jo a musím podotknout, že na tu levou stranu se otáčí ukázkově (úhel spodní ruky 120 stupňů, nožky u bříška, pěkně si našlápne - no prostě nádhera 😀 ).
monna: my jsme měli taky axiální hypotonii ale přešla nám v trupovou hypertonii, přesto nám doktorka říkala, že máme co nejčastěji dávat na bříško ať malý posiluje zádové a šíjové svalstvo (dělal pořád jako by to letadlo).
ralanka: to vypadá, že možná máte asi to co my hypertonii (zvýšené sval. napětí).

luccii
14. dub 2010

lilili, nam je 10 m a ten cvik stale cvicime - neni jen na jednu vec, ale treba i na posilovani briska - proto ho cvicime my 😉 to, ze dosahnete pokroku, neznamena, ze prestanete cvicit cvik, ktery vam k tomu pomohl - my vlastne cvicime vsechny cviky, ktere jsme se postupne naucili... ikdyz teda uz cvicime jen jednou denne, protoze sama uz maleho neudrzim 😔

rohacka
14. dub 2010

Lilili - my to tiez cvicime a maly ma uz 3 roky a chodi od 19 mesiacov. Ten cvik cvicime s malymi obmenami uz viac ako 2.5 roka. Zakladom vojtovky su 2 cviky - reflexne otacanie a reflexne plazenie, ale to neznamena, ze ked sa dieta zacne otacat alebo sa plazit, tak sa ma prestat. My mame ten cvik kvoli posilneniu bruska a chrbta a proti plochym noham.

sisipetka
15. dub 2010

ahojky kocky,
Ralanka, my sme ten isty pripad....maleho nam neurologicka klasifikovala ako zrelsieho na svoj vek, avsak stuhnuteho akoby v krci. Ide o centralnu tonusovu poruchu - hypertonus - zvysene svalove napatie, kde sa dietatko nevie uvolnit a stale mava ruckami, napina nozky a pri tom sa normalne smeje. Problem je ale v tom, ze on potrebuje uvolnenie a preto ti odporucili RHB. Aj my sme zacali pred vyse mesiacom cvicit vojtovkou, ale bohuzial zatial na to syncek reaguje velmi drazdivo - menej papa, nevie spinkat a cele dni place (pri cviceni neplace, ale da to zabrat...dat ho predtym do takeho psychickeho kludu, aby sme mu cvicenie urobili hrou a neplakal pri tom - najnovsie ukludnujem tak, ze sedim na fitlopte s malym na rukach a knisame sa).
Kedze je syncek hrozne podrazdeni, tak som bola vcera za pediatrickou a ona mi sama vysvetlila, ze nie pre vsetky deti moze byt vojtovka vyhodna...ze mam teda na chvilu prestat, pockat do buduceho tyzdna, ked ideme na rhb a porozpravat sa nad alternativou, pripadne nasadenie kupelou, masazi a pod.
Ak je syncek dost stuhnuty, tak si kupte olivovy olej a vecer pred kupanim mu vymasirujte nozky a rucky, pripadne aj chrbatik ak to zvlada. Ja som si zakupila knizku masazi od Hasplovej, je to velmi dobre a odporucili podla toho masirovat. Teraz je to vyrazne lepsie a uz nemame take krcovite pohyby stale....

simonova815
15. dub 2010

sisipetka. kde si kupila tu knihu? asi si kupim aj ja, ide leto, masaze budu idealne
moja peta ma najma stuhnutu pravu stranu, ked s nou cvicim reflexne plazenie, tak si pravnu nohu nezohne asi za ten svet, ani na silu ☹ ale ostatne je podla mna v norme, chyta si nozicky, na brusku sa zacina plazit, chyta si hracky, posuva sa za nimi, podla mna normalne pre 7mesacne babatko....
rohacka-to fakt tak dlho cvicite? a maly neprotestuje, v pohode ho udrzis v tej polohe? lebo u nas je toto mega problem.
dnes som malej precvicovala aj hlavicku, zas ju troska drzi na lavo a tak ma odkopavala, ze sa mi to podarilo asi na piatykrat a aj to som vyfasovala riadny kopanec do brucha, ale aspon som jej natocila hlavku. 😒

ralanka
15. dub 2010

sisipetka díky za rady pojdem kuknúť tú knihu a simonova815 ked si dáš do googlu Hašplová Jana tak ti tú knihu vyhľadá aj kde ju kúpiš cez net 😉

kelila
15. dub 2010

Sisipetka to som chcela naznačiť svojim príspevkom, že nie pre všetky deti je rehabilitovanie Vojtovou metódou vhodné, samozrejme ako to nie je to jediné, čo dieťaťu môže pomôcť. A všetkým maminkám, ktoré cvičia držím palce, pretože je to veľmi náročné. Aj nám pomohli masáže od Hasplovej, kniha sa dá kúpiť v martinuse.sk, ale pomohla strašne aj fit lopta na uvolnenie svalstva. A deti majú masáže radi veľmi, malý sa naťahoval a tak slastne usmieval pri masáži, ale teraz už nechce, ako začal loziť a štverať sa po nábytku a objavovať všetko 😀 Už mi dáva najavo, že ho obťažujem. Tú knihu som kúpila preto, že je zhodná s metódou, podľa ktorej postupovala moja inštruktorka masáži dojčiat, ktorá má certifikát. Odporúčam ...

sisipetka
15. dub 2010

knihu mam tiez cez net martinus.sk - a presne od Hasplovej si robia maserky kurzy dojciat, takze je to len s dobrymi odporucaniami.
My sme tiez na 4m podla mna ok, dokonca sa mi uz na brusku sem tam naciahne za hrackou a tvari sa, ze sa chce plazit. No a ked lezi v lehatku, tak mu dam hracku na brusko a chvilu sa vyhra...len stale nevie pochopit, ze sa to neda cele natlacit do pusy 😵
Kolienka si zacal chytat ....tak uvidime, kam sa dostaneme, nakolko uz mame skoro 8kg a tym padom je lenivsi nas macko 😎
A neviete mi poradit, ze co to moze znamenat, ked si palcek tlaci do pusy, ale nesaje...dava ho do stran, kde bude mat raz stolicky a kuse...Dokonca i ked ma dudlik, tak ho vytlaca do stran na kuskanie....hadam uz mu nechcu ist stolicky 😕

ralanka
15. dub 2010

sisipetka náš malý tiež všetko dáva do úst a myslí si že tam natlačí všetko a dáva si ruky do úst od 2 a 1/2 mesiaca ale že to trvá niekedy aj 3 mesiace kým sa zuby prerežú a ono ich to svrbí tak si tam furt pchajú ruky a kadečo 😀 😀 😀

sisipetka
15. dub 2010

...najlepsi je, ked chyti moju ruku a tlaci si aj moje prsty na ochutnanie. Posledne dni ako vela place, tak ho mam narukach a zacina mi ozuzlavat krk 😀 No len ked mi tam urobi flak, tak to budem asi tazko doma vysvetlovat 😝