Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

petul.a
2. kvě 2010

Monnaa, Barunka se začala plazit v osmi měsících. Ona měla všecko docela dost posunuté - hlavičku udržela až v pěti měsících, otáčet se začala v osmi a vzápětí právě přišlo to plazení (asi dva dny po otáčení 😅). Pak dlooooouho nic a až v 15 měsících lezení a sezení (šikmý sed asi v 10 měsících).

lukza
2. kvě 2010

Ahojky holky tak nás v pátek čeká to první cvičení mám stoho strach že nezvládnu jak bude malí plakat 😖 ,ale musím se pochlubit že ještě než jsme začly cvičit tak už krásně paseme a i se u toho smějeme no jo malí asi potřebuje víc času hold není tabulkové dítko.ale je pravda že když ho chci zvednout za ručičky tak jako by hlavičku neměl prostě jí nechá uplně vzadu.a my jdeme teda hlavně cvičit skrz dlouhý pobyt KP a tím pádem točení hlavičky do prava spíš dává k tělíčku jak do strany.

furt vás tu čtu a mám velkou radost jak vám to pomáhá a všechny děláte pokroky doufám že to bude i náš případ a budeme tak šikovní jako všechny tady 😀

kaleilah
3. kvě 2010

Ahoj holky, před měsícem jsem začali cvičit taky, už snad nemusíme, ale přijde mi, že zhruba tou dobou si přestala Adrianka broukat. Dřív si povídala, brblala a teď vůbec. Nevydá ani hlásku, jen když se směje tak broukne a pak při pláči, ale úplně u ní zmizelo zo broukání a brblání při hraní. Setkala jste se s tím některá? a nemůže to být třeba cvičením? mě už fakt nic nenapadá,proč se takhle zastavila, a místo aby povídala víc, tak přestala úplně ☹

aleachim
3. kvě 2010

ahoj petul.a:-) a jaké pokroky jste udělaly teď? Dlouho jsem tu nebyla, tak nemám přehled, ale tipuji, že babu už běhá jako drak🙂.

My přestaly cvičit před vánocemi, to s Lucka rozlezla a vlastně leze do teď. Obchází nábytek, je si čím dál jistější, ale samotné se jí jít ještě nechce. Abych pravdu řekla tak teď už to vůbec neřeším, protože to co vyvádí teď bude asi jen odvar až se rozeběhne. 🙂 🙂

monnaa
3. kvě 2010

petul.a - možno tú hlavičku neudržala skôr preto, že ju mala väčšiu . Aj môj malý ju má väčšiu ako na svoj vek a máme podobný problém. Ozaj, a ako to máte teraz s hlavičkou ? Stále je zväčšená, alebo sa to upravilo ?

lukza- neboj sa cvičenia, určite dostanete na začiatok len jeden cvik si myslím, na chrbátiku, to nie je katastrofa, teda aspoň ten môj pri ňom vôbec neplakal zo začiatku, tiež som sa strašne bála cvičenia, ale človek si zvykne 😉 . Inak s tým prepadávaním hlavičky sme to mali tiež , no postupne sa to pri cvičení napravilo 🙂

kaleilah - pozerám, že máš malé vekové rozdiely medzi detičkami, prosím ťa, ako to všetko stíhaš ? Máš môj obdiv. S tým brblaním to podľa mňa bude tak, že znova malé začne, určite to nezabudla, možno má teraz iné problémy 😉 . U mojich obidvoch detí to bolo tak, že niečo urobili, ja som sa z toho vytešovala, ale zachvíľu to prestali robiť a za pár týždňov začali znova. Napr. dcéra začala v 5. mesiacoch rozprávať : ba-ba, ma-ma, ale len 2 týždne, potom nič, a znova ju to chytilo až v asi v 9-10. mesiacoch, takže si myslím, že je to normálne.

kaleilah
3. kvě 2010

monnaa díky za uklidnění, máme blbou praktickou doktoruku, je klasická tabulková, za týden jdu a Adrianku na půlroční prohlídku a už vidim, jak na mě kouká, že si malá nebrblá. Možná je to opravdu tím, že se teď namáhá cvičením 😉

pampuch333
3. kvě 2010

Ahojte, cvičíte niekto stuhnutý corticulis ?

monnaa
3. kvě 2010

pampucha333- myslíš asi torticollis , teda stuhnutý sval na jednej strane krku. My cvičíme kvôli tomuto tiež, ale hlavne pre hypotonický syndróm. Keby sme mali len torticollis, bola by som happy 🙂

kaleilah- a kvôli čomu ste cvičili ( cvičíte ) Vojtovku ?

kaleilah
3. kvě 2010

monn protože Adrianka byla hodně uplakaná, dráždivá, tak jsme měli rozepsaný 4 rhb, teď jsme byli na poslední, za 14 dnů jdeme na neurologii. Ona měla pořád sevřené pěstičky a stoupala si na špičky

pampuch333
4. kvě 2010

áno torticollis som myslela, blbo som to napísala. Malá drží hlavičku do strany.

lenocka84
4. kvě 2010

ahojte
tak vojtovku cvicime aj my,3x denne, po 2 serie, a maly je uplne ze super. tak sa tesim, za 2tt nas caka dalsia rehabka, a som zvedava ako to dopadne. neviete niekto co bude nasledovat?

maceek
4. kvě 2010

Ahojky holky,mi též již 5. den vojtíme - zatím 1 cvik 4x denně, příští týden prý přibude další cvik. Zatím snášíme dobře, tak doufám, že vydrží. Nemáte někdo odkaz na popis alespoň základních cviků - zatím jsem jej na netu nikde nenalezla.

monnaa
4. kvě 2010

maceek - popis cvikov na nete ani nenájdeš, ja som sa o to tiež pokúšala. Dobrá je knižka- díte ve Vojtove terapii ( dá sa objednať cez net ), tam je popísaný princíp metódy, jednotlivé cviky, čo je treba sledovať pri cvikoch, aké sú chyby a únikové reakcie pri cvičení , body ktoré treba stláčať atď. Len knižka je trochu náročnejšia pre laikov, ale vzadu sú vysvetlivky latinských názvov. Mne dosť pomáha pri cvičení.

lenocka84 - a prečo cvičíte ? Na kontrole na rhb pozrie sestrička, či malý dobre cvičí, či má dobré reflexy, držanie tela atď. Podľa nálezu budete buď pokračovať v cvičení tohto jedného cviku, alebo ho upraví, resp. pridá ďalší, všetko podľa aktuáneho nálezu. Držím palce 🙂

petrach
4. kvě 2010

Evik g moc moc gratulujuuu..vím jak moc máš radost,známe to tady všechny 🙂

Monna mi cvičili jak píšeš na každou stranu každy cvik a pak hned další kolečko to samé..např..na zadech v pravo-levo
na bříšku v pravo-levo,na boku v pravo-levo..a pal celé znova..šlo to celkem rychle..každy cvik-pohyb udelal 2-3x
a i tobe jsem chtela napsat že na malého vek je desne šikovný 🙂 a držím pesti..meli jste už to vyšetření?

lili máš doma šikulkuuuu 🙂

petul.a
4. kvě 2010

Ahojky

Aleachim, náš nejnovější úspěch je chůze do schodů 🙂 Sice buďto za obě ručičky anebo se jednou drží zábradlí a druhou mě (taťky, babičky... 😉), ale i to je úspěch. Jinak - uvnitř běhá jak tornádo, venku je to horší - na rovném povrchu celkem O. K., na hrbolatém to jde zatím hůř. Ale podle mě je to spíš o psychice. Koukám, že vy jste na tom suprově, Lucinka se za chvilku pustí a poletí 🙂 To je super.

Monnaa, co se týče hlavičky - její růst se zpomalil a postupně se ten poměr hlavička/tělíčko srovnal. Akorát fontanelka zatím nezarostla. Barunka oblíkne kloboučky, co nosila loni v létě 😉

lukza
5. kvě 2010

Ahojky holky

je supr jak máte šikovné dětičky 🙂))

My jsme včera po tom očkování a jsem ráda že nám to přehodily protože malí má teplotu a furt celý den spinká jen se zbudí na jídlo a zase vytuhne a to si nedovedu představit když jsme prvě měly hned druhý den jít na 1cvičení.
Takže v pátek nás čeká první cvičení jsem zvědavá jak to dáme ale když vy to všechny tak dobře snášite tak se přece nenecháme s Lukáškem zahambit že jo 😀

monnaa
5. kvě 2010

petrach - díky za vysvetlenie cvičenia, no to si sa musela ale narobiť, keď si malého toľkokrát dávala do rôznych polôh.....My cvičíme vlastne len jednu sériu cvikov, ale pohyb urobí 7-10 x, tak dúfam, že je to dobre. čo sa týka toho vyšetrenia, boli sme už na metabolickom vyšetrení, prvé výsledky sú orientačne negatívne, ale ešte čakáme na špecifickejšie krvné testy , ktoré budú až za 1-2 mesiace 😒 . Potom nás pravdepodobne čaká genetické vyšetrenie.

petul.a - dúfam, že s tou hlavičkou sa to aj u nás časom znormalizuje 🙂

monnaa
5. kvě 2010

lukza - držím palce, aby ste čo najlepšie odštartovali Vojtenie, neboj sa, postupne sa vám Vojtovka včlení do režimu dňa a príde ti to úplne normálne 😉 . My keď necvičíme ( napr. očkovanie, choroba ), tak mi deň pripadá akýsi " nevyplnený " a aj malý je nervóznjší, asi si už zvykol chudáčik na drezúru .... 😀

lukza
5. kvě 2010

monnaa to věřím že den je pak nevyplněný jsem zvědavá jak často pak budeme denně cvičit jo a prosím jak často se chodí na rebku vojt.my jsme obědnaní tedka v pátek pak hned další týden ve středu a pak další týden ve čtvrtek a to pak už se chodit nebude nobo jen to dál nenaplánovala ?

monnaa
6. kvě 2010

lukza- ono to je s tým chodením na rhb všade rôzne...Funguje to tak, že rhb ti dá cvik, ktorý si vyskúšate spolu a potom ho doma cvičíš. často sa stane, že na rhb ti to ide, zdá sa ti to jednoduché, ale doma zistíš, že to nejde, alebo máš neistotu či dobre cvičíš. Preto je vhodná čo najskôr kontrola a konzultácia s rhb. Ona posúdi, či drobec dobre reahuje, či ho dobre držíš a tak. Postupne bude podľa vývinu motoriky pridávať ďalšie cviky. My chodíme cca 1 x za 1-2 týždne na kontroly, ale u nás je naša rhb dosť vyťažená, lebo je sama na celé 2 veľké okresy :( .

sisipetka
6. kvě 2010

lukza, my chodime na rhb teraz 3 x do tyzdna a potom od buduceho tyzdna uz 1 - 2x za tyzden podla toho, ako budeme stihat.
A presne ako pise Mona, tam ta skontroluju, ci to robis spravne, zacvicia i oni s mimi, pridaju, pripadne upravia cvik. No a ked prides domov, tak zacnes filozofovat, ze ako to treba, kedze este nemas tak vycviceny hmat a dietko sa vzpiera. Pre mna osobne je to dost makacka, kedze christianko ma velku silu a do toho 8,5 kg 😝 😉 Tak drzime palceky, aby ste to co najlepsie zvladli 😵

mima22
6. kvě 2010

sisipetka ahoj,
ako sa vam cvici v luznej?
aj ja mam toho dost mala vazi uz 11kilov ,niekedy ju vobec nemozem tak udrzat

lukza
6. kvě 2010

Holky díky moc no u nás jsou právě jen dvě rehabil.sestry na celé město a okolí takže to má taky narvané proto sem neměla na výběr ani dny ani čas prostě co napsala to bylo.zítra valíme poprvé ale díky vám se toho nebojím ono to nějak pujde uvidíme.přece se nenechám před vámy zahambit že jo 😀

pipatko
6. kvě 2010

Pampuch 333 - ahoj, ano aj my to cvicime. Maly ma tri mesiace a stuhnuty sval. Cvicime to asi dva tyzdne a zda sa mi to neporovnatelne lepsie. Na brusku drzi hlavicku krasne hore a co je super - uplne rovno, vobec mu ju netaha do strany. A tak isto rucky ma pri sebe, predtym sa mu na brusku este jedna rucka smykala. Doktorka vravi, ze ma trosicku ochabnute svalstvo na jednej strane, ale podla mna je to uz omnoho lepsie. A co vy? Ako vam to ide? A kolko cvikov cvicite doma? Nam zatial kazali cvicit len dva cviky, jeden vyslovene na krk, druhy na brusne svalstvo.

lenocka84
6. kvě 2010

monnaa cvicime lebo sme boli predcasne a malemu sa nechcelo moc papat
ale uz je to ovela lepsie, tak sa tesim
uvidime co bude za 2tt, to mame ist na rhb, tak sa necham prekvapit

monnaa
6. kvě 2010

pipatko - aké cviky konkrétne máte ? Aký je ten cvik na krk ?

lenocka - super, že vám cvičenie pomohlo 🙂

lukza. potom daj vedieť, ako ste dopadli, držím palce !

lenocka84
6. kvě 2010

monnaa keby nepomohlo este dnes by sme boli v nemocke
sa uz pekne rozpapal tak sa tesim
uvidime co najblizsia rhb

sisipetka
6. kvě 2010

mima, cvici sa nam v celku dobre - su tam zlate fyzioterapeutky i doktorka 😉 Je to sice makacka dochadzat a kazdy den planovat, ale robim to pre synceka s radostou 😉

pampuch333
7. kvě 2010

Pipatko my cvičíme od dvoch týždňov a teraz máme 5 mesiacov. Dosť sa to zlepšilo. Krásne drží hlavičku, otáča do strán, telo už má v osi, len hlavičku drží ešte trošku nabok. Dúfam že to neni zvyk, lebo to by sa ťažšie odstraňovalo. Doma cvičíme dva cviky. Jeden na boku a druhý na brušku. Záleží či sa to stane pri pôrode, alebo v brušku. Vraj keď v brušku tak to dlhšie trvá než sa to rozcvičí. Vy to máte ako ?

lukza
7. kvě 2010

Ahojky hoky tak máme za sebou první cvičení rehabilitační byla užasná nejdřím si s malím hrála aby jí poznal pak koukala jak se chová když si hraje pak zkoušela ty strany a levou upřednostnuje víc ale říkala že to není tak zlé protože když si dává ručenky do pucsenky tak je dává záronev ale mámne zatím jeden cvik a máme cvičit 4xdenně každou stranu minutu.jinak cvičení vzal statečně samozřekně pak už plakal ale dalo se to on se spíš zlostit