Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

zihadielko
27. kvě 2011

Ahojte, tak aj my sa pridavame do tejto temy. este sme nezacali cvicit ale na den deti zaciname. maly ma 8 mesiacov. narodil sa s nalomenou klucnou kostickou, vyvijal sa v poriadku, na brusku bol strasne rad, ked mal 5 mesiacov pretocil sa sam na brusko... sikula. 🙂 teraz sme na tom tak ze sa plazi ale len jednostranne. na poradni v 7.5 mesiaci si ho doktorka posadila a zdalo sa jej, ze ma slabsie svalstvo okolo chrbtice, tak nas poslala na rehabilitacie. no a tam nam naordinovali Vojtovku. som zvedava a aj sa trosku obavam co budeme cvicit a ako to budeme obaja zvladat.

sukubka
28. kvě 2011

@zihadielko my taky ještě nezačali cvičit v pondělí jdeme k doktorce a v utrý nám asi už ukáže nejaké cviky tak sem taky zvědavá!teda jak s ním jednou ta rehabilitační cvičila nedělalo mi to moc dobře ☹ hlavně aby u té doktorky dopadlo vše ok

tuliberka
28. kvě 2011

Ahojte holky, taky cvičíme 😉 Cvičíme něco přes 2 měsíce (2 cviky) a výsledky jsou vidět opravdu velmi brzo 🙂 Je to fakt efektivní a dítko to rychle nakopne správným směrem.

@sukubka neboj, to není nic vážného, jen lehká forma ... My máme něco podobného, a fyzioterapeutka chválila naši pediatričku, že něco takového řeší, že jiný pediatr by se tím nezabýval a nikam by nás neposlal. 😉

lysssa
28. kvě 2011

@kocka5 Moc děkuji za odpověď. Takže vy jste to neřešili na rehabilitacích,a le pomohli jste takto malému samy? Je fakt, že asi nesmím pospíchat, ale mám strašný strach, že se na to budou nabalovat další a další problémy a už jsem z toho šílená... nemlžu myslet na nic jiného - vše vidím černě... Já už přemejšlím, hnd, že to bude něco vážného... Když jí doktorka přitahuje za ruce do sedu, tak ona cpe nahoru bříško a hlavu zakládní vše dělá špatně... Vy aspoň víte, že za to mohli třmínky, ale co za to může u nás? Fakt je mi z toho všeho hrozně...
Kdyby aspoň na tu Vojtovku reagovala normálně.

maminky psali jste, že se Vám dítka prohýbala skoro všem a to přímo po tom cvičení a při něm? Mě se začla takto prohýbat až když jsme začli cvičit Vojtovku. Prý to může být buď tím, že se cvičí špatně a nebo, že tato metoda není rpo Eričku vhodná. Netušíte co jiného se dá cvičit na tak velké zpoždění jako je u nás? Bobath by prý nepomohl...

A maminky z Prahy neporadite mi nějaké dobré rehabky v Praze? Neříká Vám neco klinika MONÁDA, nemáte zkušenost? Bydlíme kousek od Benešova u prahy, tak rpsoím poradtě něco v okolí, kde jste byly spokojené... Děkuji

lysssa
28. kvě 2011

@tuliberka ahojky , gratuluji k dobrým výsledkům při cvičení !!!a na co prosím cvičíte? A jaké cviky? A jak mimčo reaguje naprohýbá se do luku při cvičení?

lysssa
28. kvě 2011

@sukubka úplně chápu tvé černé myslenky a strach co je s malým... Myslím, že jsme na tom stejně... Moc gratuluji ktomu, že už otáčí, o tom si já zatím nechám jen zdát, ale moc se na to těším a věřím, že již brzy to dokáže... Na neurologii jdeme ve čtvrtek tak držte s malým palečky... mám strašný strach co se dozvíme... Což asi chápeš, protože taky jdete na vyšetření... Budu Vám držet palečky ať je to ok... Věřím, že dkyž se přetočil, že to ok bude... A zvedá ti už nožky nad podložku ahraje si snima? Erička nožky zatím asi neobjevila a prto si myslím, že má ty svalíky ochablé a nedrží ani tu hlavičku ....

tuliberka
29. kvě 2011

@lysssa Daneček měl asymetrii, stáčel se víc k pravé straně nabříšku i na zádech ... a špatně používá levou ruku. Takovou má diagnozu. No a snad jako všechny děti, co cvičí Vojtu se taky prohýbal do luku. Naštěstí nás dr. poslala brzo na rehabky a luk už vymizel. On nešel chovat jako miminko schoulený, stále se napínal 😝 A pak se otočil na bok přes záklon, co vypadalo děsně. Ale toto otáčení začal dělat až v době, kdy jsme už cvičili.
Teď už se otáčí na bříško krásně, tak jak má sám. Po dvou měsících cvičení jsme byli na kontrole u neuroložky a už je téměř symetrický. Což mě fakt překvapilo, jak rychle to zabralo.
Máme 1. cvik - reflexní otáčení - na zádech mu mačkám bodík pod bradavkou a 2. cvik reflexní plazení - na bříšku, tlačím na bod na loktu. No při obou samo držím hlavičku. Při prvním cviku už nepláče, u druhého se vzteká.
A jak se ti při cvičení prohýbá do luku? Co máte za cvik? Jak máš staré miminko?
@marusch.mat opravdu super odkazy na fajn články, díky 🙂

lysssa
29. kvě 2011

@tuliberka Moc děkuji za odpověď a on se začal takto prohýbat taky až po tom cvičení? Já právě sem se bála, že Eričce cvičení nevyhovuje, když se tak prohýbá. Protože než jsme zači cvičit tak se neprohýbala.
Cvičit jsme začli původně kvůli predilekci hlavičky, ta se vyřešila a všimli jsme si asymetrie... te´d je vidět, že používá jednu ručičku víc a druhou méně když je na bříšku používá jen levou 😠
To otočení přez záklon - úplně vím o čem mluvíš a taky mě to dost polekalo...
Cviky mám úplně stejné 😉, když jsme začli cvičit bylo nám 2,5 měsíce, nyní nám sou 4 měsíce. Kolik je Vám? nejprve jsme dostali cvik, jak se mačká bodík pod prsíčkem (Reflexní otáčení) a po týdnu jsem jí nemohla donutit dát hlavičku na stranu... Když jsem ji chyta hkavu začla protestovat a silu jsem jí nechtěla tu hlavu na stranu lámat. Pak jsme týden necvičili, pak to bylo zase ok... Cvičili jsme a dostali nový cvik, reflefní plazení. A začlo to prohýbání asi 2 den po cvičení.Mě se prohýbá přímo při tom cvičení, někdy stačí když držím hlavičku a už to jí nastartuje a začne se prohejbat, jindy jízačnu mačkat bodík pod prsíčkem a začne se prohýbat do luku - hlva v záklonu, bříško ven ☹ Teď už jen když jí vysvlékám tak asi tuší, že jdeme cvičit a taky se začne prohýbat a brečet 😨

sukubka
29. kvě 2011

@lysssa malej je mi na bříško otočil jen 2x a to že měl nožičku zapřenou o hrazdičku jinak mu to ještě nejde 😒 nevím jestli na tu neurologii jdeme zítra nebe až v úterý protože v kartičce mám napsáno na oba dva dny to samé a jen mi řekla že s jednoho dne to bude neurologie tak nevím jestli v pondělí nebo v úterý 😒 každopádně dám hnedka vědět a tobě držím pěstičky vím jaký máš nervy stejný jako já!!!
Nejvíc se děsím aby mi třeba neřekla že máme nějakou obrnu nebo tak ....
pro hračky myslíš jestli se mi natahuje na bříšku nebo na zádičkach?na zádičkách ho dávám často pod hrazdičku a do hraček tak midlí jak divej ale na bříšku je rád že leží natož se pro něco natáhnout 😒

holky a co je to to propínání do luku?ta jako že má když je na boku hlavu zakloněnou?tak to mi dělá taky 😖 no děsím se toho zítřka ale snad nám ta vojtovka pomůže!!!!ale nevím jestli myslím to samé prohýbání přes záklon do boku jako vy není někde na netu fotka?

sukubka
29. kvě 2011

@lysssa a nožičky zvedá to jo ale ještě si je nechytne jako na kolínka si šahá ale na chodila ani náhodou!
@tuliberka tobě si už chytá nožky za chodidla a dává do pusinky??,

kocka5
29. kvě 2011

@lysssa my jsme chodili cvičit. Jak píšeš, já se taky děsila co se dozvím a viděla vše černě. A teď vím, že to bylo v klidu. Buď v pohodě..... snaž se cvičit a nelámej to přes koleno. Kdyby to bylo něco vážného..... tak by byl jiný frmol okolo 😎 . Náš se taky prohýbal u cvičení i normálně..... ale pak to přestalo. Až začal lézt.

Když jsem začala chodit na to cvíčo, zdál se mi malý trochu apatický.....tak jsem taky měla strach z obrn atd..............a teď to zvíře jen lítá, kecá a barák je mu malý😀

smecka
29. kvě 2011

Jak dlouho setrváváte u jednoho cviku? Rehabilitační mi řekla chvilku Já si doma zkusila, že napočítám max deset vteřin spíš míň.
Zkoukla jsem videa na youtube a tam maminky drtily mimča podstatně dýl. U jednoho videa mi bylo docela do breku, holčička to celé proplakala, hodně srdceryvně. Na to bych asi neměla nervy. 😔

Další dotaz - kolik cviků máte?
My zatím 3, z toho jeden opakujeme 2x.

Ještě by mě zajímalo, jestli jste se něčím takovým setkaly: cvičit jsme začali z důvodu zlomené klíční kosti při porodu a predilekce hlavičky na stranu zlomeniny. Na bříšku se ukázalo, že pravou ručku mnohem míň používá. Před cvičením měl levou dlaň otevřenou, pravou v pěstičku. Poslední týden, po 3 týdnech cvičení, pravou otevřel a levou má stále v pěstičku. Je to normální? Nemohla jsem mu něco cvičením provést? Asi ne, ale je mi to divný ... 😅

sukubka
29. kvě 2011

holky mě ještě na rehabce žádný cvik neukázala,zítra tam jdeme teprve podruhé,nevím ael jestli zítra nejdem náhodou k té doktore a až v úterý zase za tou rehab.sestrou,mám prostě strach že se ten cvik naučím nějak špatně a malému ublížím,ale ta sestra mi minule řekla že asi začneme jakýmsi cvikem že budu stlačovat jakejsi bod,myslím že ste o tom tady tak psali že to děláte na co ten cvik je?

přála bych si aby byla zítra ta návštěva u doktorky a né až v úterý abych už měla aspon jasno co teda malému je,nervy tojsou pěkný taky vidím vše černě.řekne mi ta doktorka hnedka co malému je a není?

tuliberka
29. kvě 2011

@lysssa mě se prcek u cvičení neprohýbal. Ale jinak skoro pořád, při přebalování, při chování, ... stále se napínal 😝 A jak došel do fáze, kdy se chtěl otočit na bok, tak to bylo přes záklon 🙄 Nemyslím si, že za to může cvičení. A už se to právě cvičením napravilo.
Cvičíme od 3 měsíců a má 5 a půl měsíce.
Jinak určitě si časem na cvičení zvykne a nebude to tak hrozné. Já mu povídám, zpívám, dělám opičky a nese to líp 😉

@sukubka neboj se, žádnou obrnu nemá! 😉 V klidu. To jsou jen drobné vady.
Tady je fotka, jak je špatné otočení na bok.. bříško: http://www.plavacek-deti.cz/menuobr/file/psycho...
Zatím šahá pořád taky na kolínka, ale teď o víkendu už i sem tam na špičky, ale do pusinky je ještě nedává 😉
Zítra držíme palce, nesmutni, nebude to žádná hrůza. A cvičením vše rychle napravíte. 😉

@smecka máme 2 cviky a každý cvičíme 2x levá a 2x pravá strana. Každý cvičím 5-6 minut, takže cca 1,5 minuty každá strana. Takže do 15 minut máme odcvičíno. 😉

sukubka
30. kvě 2011

@tuliberka no malej se mi sice na bříško přetočil jen 2x a to jen díky tomu že měl o nohu zapřenou hrazdičku,ale jak sem koukala na ten odkaz co jsi dala s tím chybným přetáčením tak nevím no malej takovou polohu jak to dítko na obrazku mívá ale pokud se snaží přetočit tak si nemyslím že takto ale boří hlavu do deky a jde vidět že by se mi už přetočil ale mu tam vždycky jaksi vadí ruka!dneska se na to optám jak mu pomoci aby se mu líp otáčelo,to mi poradí že?
tak na mě dneska mysli (teda snad jdeme už dneska k té doktorce.máme byt v tom rehab centru na 12:30 už aby to bylo)
já bych řekla že jak se mi malej chce otočit na bok zvdene nohy a otočí se ale třeba tedka na něj koukám a leží na dece přesně jak ten chlapeček v tom odkazu a kouká na TV

sukubka
30. kvě 2011

ahoj holky takže dneska ještě nebyla návštěva u té doktorky to je až zítra,dneska to bylo zase to cvičení ukázala nám to reflexní otáčení jinak říkala že si myslí že snad bude u doktorky cše ok protože jak s ním civčí vždy malej udělá co se po něm chce jako když stiskne ten bodík otevře dlaně zvedne nohy a po tom svičení pásl ukázkově jako by to uměl,takže snad to bude v pořádku ale říkala že pokud se na něj nepodívá doktorka 100% mi říct nikdy nemůže že je vše ok,tak se stejně toho zítřku bojím 😒 myslíte že by ta rehabilitační dneska poznala nějakou tu obrnu nebo něco vážného?díky holky.takže dneska začínáme taky už cvičit 3x deně mačkání toho bodíku

lysssa
30. kvě 2011

@sukubka Nemyslo na obrnu a podobné (vím, že je to těžké) , ale když čtu jak malého popisuješ, tak věřím, že to bude všechno dobré 😉 JInak mě si nesahá ani na kolínka, ona celkově většinou leží jak pecka, občas zvedne nohy, ale né až tak vysoko a když ano, tak je hnedka pustí - ale né pomalu, prostě jí spadnou... 😲 Kolikrát to jsou rány, že se bojím, aby si neublížila...

Jak malé pomoci, aby nožky prozkoumávala???

@kocka5 jééé, až závidím... Doufám, že už bude taky brzy s Eričkou vše v pořádku a bud jen vzpomínat jak to bylo fajn, když jen ležela a sotva se pohla 😀 A, když se ti prohla při cviku RO, mačkala jsi pořád bodíček? Ona je do luku a když mačkám dál tak vůbec nereaguje a jeden doktor mi řekl, že když se takto prohýbá, že by to mohla být náká patologie ☹ Nevím co tím, myslel... ale přišlo mi, že naznačuje, že by to mohlo být vážný... Je fakt, že musíme bejt v pohodě, páč nervama si nepomůžeme, ale ono to někdy nejde, zvlášt když na ní koukám, jak pase a je nahlá jen k jedn straně atd... Vždy sem z toho úplně neštastná...

A holky jak dlouho necháváte mimča na bříšku? Já vždy tak 5 minutek, není to málo? A dám ji tam tak 4 x denně...
@tuliberka nádherný odkaz, neměla by jsi odkaz i na mičo v 5 měsíci? Je tam vše suprově popsaný!!! A kdy se ti přestala prohýbat do záklonu a točila na bok normálně? Je super, že vám vpjtovka tak pomohla...

Dneska holky objednávám HACKA houpátko, sice se budu muset další měsíc hooodně uskromnit, ale je to prý super a mimčo je tam v klubíčku... Já jí totiž drobka jednoho skoro neunesu... jsem jak tintítko a ona má už 7,5 kg... po 5 minutách nošení mám dost.

sukubka
30. kvě 2011

@lysssa já bych malou pokládala co nejčasteji na přebalovaví podložku tak aby měla zadeček na konci té podložky a to ji bude nutit zvedat nožičky vyzkoušet to vždycky jak ji budeš přebalovat. a kolik má tvé miminko měsíců?

tak zítra na 10h jdeme k té doktorce tak sem zvědavá!
jinak mě ta terapeutka o prohýbání do luku nic neříkala ani o tom záklonu když se malej otáčí tak to asi je u něj v ohodě nebo mi to řekne až zítra ta doktorka 😒

sukubka
30. kvě 2011

už to čtu @lysssa máte 4 měsíce!

sukubka
30. kvě 2011

no holky já tedka s malím cvičila a byla sem v šoku nevím jestli to dělám dobře nohy u toho stlačení bodu teda zvedá nádherně ale vůbec nebrečí právě naopak se na manžela normálně smál,je pravda že málému vůbec nevadí jak mu někdo drží silou hlavu on je takovej že toho moc nenabrečí ale nevím no,zítra se musí na to znovu optat jestli to dělám dobře

lysssa
30. kvě 2011

@sukubka díky za radu, už jsem to zkoušela, ale ona nožky nechá klído vyset dolů ☹
A k tomu cviku, nemyslím si, že když nebrečí tak to děláš špatně... Mimčo brečet nemusí... A je super, že nebrečí - buď za to štastná 😉
Dokonce mi na rehabce říkali, že i když nereaguje na cvik obvykle (nezvedá nohy a neotevírá ručičku) tak to neznamená, že se cvik dělá špatně, prý tam ta reakce do mozku stejn probýhá,..

tuliberka
30. kvě 2011

@sukubka určitě to fakt nic vážného nebude 😉 Nemáš se čeho bát. A co najdou to vycvičíte. 🙂 Tal zítra podej info. Já když byla poprvé na rehabkách to tam odkývala, jasné, není problém. A doma jsem si vůbec nebyla jistá 😅 Tak za týden mi to ukazovala znova, já měla i foťák 😀 A pak to šlo. Je důležité si být u cvičení jistá, nejistotu mimčo vycítí. A plakat nemusí, mě už taky nebrečí a i se směje. Dělám u toho na něj opičky. 😉
@lysssa mě na rehabkách ukázala, normálně mu chytit nožky a dát před obličej, třeba nimi ťapkat o sebe a on si na ně začne šahat ... pak máme takové ponožky: https://www.modrykonik.cz/fotoblog/tuliberka/al... a když jsem to dělala s nima, tak po nich šahal. No a teď začal sám šahat na nožky, ještě máte čas. Ve 4 měsících jsem měla taky placku 😉

sukubka
30. kvě 2011

@lysssa ale to ti ty nožičky nebude zvedat hnedka tak nebud smutná malej je taky nezvedal hned jak jsem ho dala na konec toho přebalováku ale svaly zapojuje a jednou ti je pak zčne zvedat uvidíš musíš to dělat ale často!!!! a viděla jsi i takové ty ponožečky s kašpárkem oni miminku cinkají a mimčo je zvedavé tak začne zvedat nožičky? (my je nemáme lae kamarádka ano a zafungovalo to i u ní měla problém jako vy a civčí vojtovku a zpravilo se to neboj!!!)

@tuliberka moc děkuji za podporu,jsi hodná 🙂 my máme malého s umělého oplodnění na 5 pokus prostě náš vymodlenec a tedka do toho toto tak snad to bude dobré,cvičit s ním budu úplno naplno hlavně at je jinak v pořádku zítra podám hendka info!!!!

sukubka
30. kvě 2011

přesně ty ponožečky jak ukazovala tuliberka jsem myslela 🙂 ale kamarádka měla ještě takové víc kašpárkovské

tuliberka
30. kvě 2011

@sukubka kolikátého se vám Lukášek narodil? Mají teď stejně, podle tvé ikonky. 😉
Já taky cvičím poctivě a fakt se to vyplatilo. 🙂 Sice někdy je to náročnější, obzvlášť kdž je teď hezky a hodně trajdáme, tak tam musím ty cvíča zapasovat 😝

tuliberka
30. kvě 2011

Holky, i Lamaze dělá takové ponožky: http://www.4kids.cz/shop/productdetail.aspx?pk=... 🙂

sukubka
31. kvě 2011

@tuliberka narodil se nám 13.12
no to počasí tedka láká ven my taky sme pořád venku 😉

kocka5
31. kvě 2011

@lysssa Nepanikař......vzdyť kdy se malá narodila? Má 4 měsíce ne? Našemu taky visely nohy - úplně se mi zdálo že je mu to buřt.....zda visí či nevisí. A na mačkání toho bodu si vzpomínám.....nějaké extra reakce neměl. Jen trochu občas pokus. Jo a u pasení se taky nakláněl na jednu stranu..... úplně jsi mi to připomněla. Měl ruce v pěst obě..... pak jednu otevřel.....a pak ani nevím kdy už lezl jak o život. 😀

Já jsem vždy u přebalení s malým pocvičila tak 5 minutek...... zabalila ....a šup do kočárku a ven..... 😉

sukubka
31. kvě 2011

ahoj holky sme od doktorky doma byla to nějaká neonatoložka nebo cosi 😕

Malej ale nemá nic vážného,je naštěstí v pořádku jen sem ho prostě měla dávat víc na bříško a s toho se odvíjí i ty další věci co má naklání se k jedné straně ,jakási mírná asimetrie,lehký konvex trupu v pravo,eleva\ce pravé lopatky,kratší krk s elevací a protrakcé ramének na bříšku LHK zapojí minimálně do oprory,spéše extenze paží a ventální pánev v polohových reakcích bez známek tonusové poruchy,lehká lateralizace doprava,sociální kontakt odpovídá věku -častější pěst
Doporučuji: pokračovat v rahabilitaci,často polohovat na bříško a trénovat vzpřimování,nabízet hračky nenacvičovat sed nepoužívat chodítka.podrobovat pobyt ve volném prostoru'

Tak holky toto nám napsala

sukubka
31. kvě 2011

samozdřejmě ještě dalších x věcí ale to mi fakt popsala celou A4 no čučela sem jak puk