Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

nemesiss
13. črc 2011

Veniko určitě na předpis!Vůbec to bez předpisu nezkoušej a ani kdyby jsi měla možnost ho náhodou "jen tak" sehnat.To,co pomáhá jednomu dítěti, nemusí pomáhat druhému,i když by logicky mělo(jsem zdrav.sestra).Určitě se domluv s pediatrem,obzvlášť,když má tvůj malý hydrocephalus.Ten by mu měl dát medikaci přímo na tuhle diagnózu.Cvičíte Vojtovku?

venika86
13. črc 2011

@nemesiss ano, cvičíme od 3. měsíců. Zkusím se tedy domluvit a uvidíme, jestli by to bylo vhodné. My ani žádnou medikaci nemáme ...

janka79
13. črc 2011

@titania1 my sme s cvicenim zacinali takmer od narodenia...verim, ze to je narocne zacinat s tym teraz....ja som si velakrat poplakala, ale uvidis, ze to prinesie svoj vysledok
v luznej sme boli dva tyzdne a videla som, ze sa tam napravili take veci, co dovtedy nie
pri prichode vas ubytuju, daju rozpis procedur, po tyzdni nam rozpis menili...my sme chodili raz za den cvicit, uz si nepamatam kolko sme mali masazi, kupelov...a tusim kazdy den sme sa nahrievali na bioptrone(ci tak nejak sa to volalo)...troska ma miatlo to ine cvicenie, trvalo kym som si zvykla a ked som dosla domov, so sestrickou sme sa dohodli, ze ostaneme pri starych cvikoch...boli vlastne tie iste, len iny sposob drzania
ale byt na lieceni je nieco ine ako cvicit len doma, je to tam ovela intenzivnejsie
a postretas ine mamicky, mozno aj s vasim problemom a povymienate si skusenosti, povzbudite sa 🙂
mne sa tam pacilo

titania1
13. črc 2011

@janka79 velmi pekne ti dakujem za odpoved a povzbudenie. najhorsie je, ze on je uz predsa velky a vzpiera sa. pri cviceni bol problem ho udrzat v pozadovanej polohe. a este k tomu ten plac, no mala som potom co robit sama so sebou. hikal este pol hodinu potom, ked sme cakali na autobus domov. ja si tiez myslim, ze bude lepsie, ked budeme v luznej aj preto, ze ako pises, bude cvicit pravidelne a intenzivne. dufam, ze nam to naozaj pomoze. este raz ti velmi pekne dakujem. 🙂

matat
14. črc 2011

Ahojte baby, my ideme 17.7. do Luznej...aj sa bojim, ako tam bude mala plakat,,,ale aj sa tesim,,,a dufam, ze jej to pomoze,,,neviete o niekom kto ide v tento termin?,??

hajanka
15. črc 2011

ahojte, neterka (4m) cvici mesiac (torticollis a hypotonia), absolvovala 7 cviceni v centre a vysledky su uzasne! 🙂 krasne sa sama drzi, hlavicku otaca (akurat ostala zlezana), taha sa do sedu, krasne sa pretaca na bok, snazi sa aj na brusko, uzasne 🙂 Prajem aj vam nech vasi drobcekovia rychlo napreduju!

ella1980
15. črc 2011

dobry den, chcela by som sa opytat, niektora mamicka tu pisala, ze si vyrobila podlozku na cvicenie na stol z protysmikovej podlozky na yogu...hladam na nete ale nachadzam len take za 50 eur, tak by som sa chcela opytat, ci nemate tip na lacnejsiu???

vdaka moc.

janka79
15. črc 2011

@titania1 nie je zaco dakovat 🙂
my sme prestali cvicit, ked mala dcera rok, tiez to bolo tazke ju udrzat, tak som bola uz aj rada, ze sme s tym prestali...mozno ked sa uz maly nebude dat udrzat tak budete cvicit na lopte

lullka30
15. črc 2011

@ella1980 ja som používala obyčajnu karimatku prestrihnú na polovicu

zahrika
15. črc 2011

caute kocky, ja mam taku otazocku, maly je hypotonik, zistili mu to v 7mes, podla mna velmi pozadu nie je, ale mame rehabilitovat...mame zatial 1 cvik z Vojtovky, tlacit medzi rebra z boku kusok pod bradavkou a on ma dvihnut nohy do hora a do opacnej strany ich tahat...mne sa ale zda ze ten tlak na rebro je nenormalny, ta sestricka mu tam tak tlacila, ze som myslela ze puknu.. ma sa tak silno tlacit ??? poradte mi, bojim sa ze ho to moc boli ☹

hajanka
15. črc 2011

@zahrika neterka mala presne rovnaky cvik na hypotoniu, ako citam, tak je velmi casto vyuzivany, no ako presne funguje neviem...
ale co citam, tak sa je to vzdy trochu ine, jej vraveli zatlacat pod bradavkou medzi rebierka, ma pri tom zdvihnut nozky a pokrcit v kolienkach a "hlavicku" otacat do opacnej strany (opacnej od toho miesta kde tlaci).
Ty pises, ze ma dvihat nozky a tahat "ich" do opacnej strany.
... a tomu som nerozumela uz predty... ze ako to vlastne ma byt. Ja som so sestrou a jej malou bola na cviceni iba raz, tak neviem presne ako jej to pani vysvetlila, len viem ako mi to povedala sestra.
Ja som sa tu uz raz na to tusim pytala, ale asi nikto neodpovedal. Mozno sa najde niekto skusenejsi kto bude vediet vysvetlit 🙂
Inak, nie je to silny tlak, neboli to, neterka zo zaciatku pri tom plakala, ale to asi len preto ze sme s nou robili nieco co sa jej nepacilo, nie preto zeby ju to bolelo.

ollako
16. črc 2011

ahojte zacali sme s cvicenim pred troma dnami, no cvik ktory mame som tu opisovany nenasla a ani na inych strankach...mozno keby hladam cely den...cvicime na boku, s tym ze spodne ramienko je pod telickom s tym ze laket nie a rucicka je v pravom uhle, vrchnu ruku mu dam za chrbatik a prilahnem ju, potom drzim nozicky za lytka v pravom uhle v bedrovom aj kolennom klbe,vlastne ako ked sedime na stolicke... syncek sa narodil s prilahnutou nozickou, s tym , ze priehlavok sa mu dotykal nohy, tam kde je pistala, reakcia by mala byt , ze by mal urobit misticku, dufam,ze som to pochopitelne napisala...mate tu niektora podobny cvik?? niekedy mi vobec neplace a dokonca vcera pri tom aj zaspal, tak nie som si ista ci to robim spravne, no skor myslim, ze ano, len nie som si ista ako dlho s nim mam zotrvat v tej polohe, ked neplace a v klude lezi, nevzpiera sa, to potom asi je to cvicenie bez efektu 😕

tinuskaha
16. črc 2011

Holky nejde nikto v oktobri na 2 tyzdnovy rhb pobyt do Martina???

zahrika
16. črc 2011

@tinuskaha
ja stale este cakam... ako dlho ste cakali na urcenie terminu nastupu?

tinuskaha
16. črc 2011

ja som tam zaciatkom maja volala a primarka mi dala volny termin az v novembri,ale chcela aby som jej poslala papiere(prepustaciu z nemocnice,neurologicke,rhb)a potm mi volala ze sa uvolnil jeden termin od 10.10.a ze keby sa este nieco uvolnilo tak sa mi ozve ked nie mam volat este zaciatkom oktobra asi ohladom ubytovania a dohodnutia dalsich veci

adra22
16. črc 2011

@tinuskaha ahoj tak to ideš na pobyt miesto nás 🙂 My sme mali tento termín ale boli sme teraz od 4.7. lebo sa uvolnilo miesto. 🙂

tinuskaha
16. črc 2011

@adra22 vazne ??ja stale este dufam ze mi to este o par tyzdnov posunu skor 😉 Ale nevadi ani ten oktober🙂a ako sa vam tam pacilo??ako to tam funguje??Boli ste 1x??My ideme 1x

adra22
16. črc 2011

@tinuskaha Ano ja som tam bola v maji na vyšetrení a vtedy mi dalo ten termín 10.10. a potom mi dr. volala že sa uvolnilo miesto a išli sme teraz. Ano boli sme 1x. Mne sa veľmi páčilo. Som spokojná malý urobil pokroky začal sa tam otáčať na bruško. Na izbe si sama. Personál je tam uplne perfekny všetci sú tam hrozne zlaty. Doobeda su procedury a poobede ešte cvičenie s RHB. A potom máš volný program, možeš isť von a tak. Mne sa tam hrozne páčilo. Dali nám termín na január ale tiež s tým že ak sa niečo uvolní skorej tak nás zavolaju.

adra22
16. črc 2011

@tinuskaha ak chceš vedieť niečo viac a konkretne tak kludne napíš aj IP.

ella1980
16. črc 2011

@lullka30 ja mam zatial len deku a na nej plienku, maly ma len 3 mesiace tak sa mi to moc nesmyka, nema este tu silu, len som chcela do buducna, asi budeme dlho cvicit...vam sa to nesmykalo? vdaka za tip

@zahrika my mame tiez ten cvik a co ma maly robit je zdvihnut nohy ale hlavne tlacit pliecko na podlozku a otvorit rucicku - taky obluk robit. Hlavicku mu pevne drzim, aby ju nedal na stranu odo mna (ako pise hajanka, len jej neter to ma urobit a ja tomu mam branit) ani do zaklonu - on mi nou tlaci do tej mojej ruky. Ma tendenciu ju zaklanat, tak aby sa mu ten krk tak uvolnil tak na to je ten cvik tiez dobry. Ale medzi rebierka teda rozhodne netlacim velmi silno, len trochu. Zeby sa vekom ten cvik trochu menil aj jeho odozvy? Mozno ak 7 mes. babatko tam ma medzi rebrami viac tuku mozno preto sa ma viac tlacit ja neviem...nas tam zatial vela tuku nema...inak nas si nan tak zvykol, ze sa pri tom usmieva od ucha k uchu 😉

taella
16. črc 2011

@tinuskaha 😉 my sa na vás s Karolínkou tešíme v októbri

tinuskaha
16. črc 2011

@taella ved aj ja sa tesim aspon niekto koho pozname 😉

zudka
16. črc 2011

@titania1 .....viem presne ako sa citis, tak dufam, ze ta tato sprava trochu potesi a aj tie ktore zacinate....my mame za sebou "uz" tri tyzdne 2 cvikov Vojtovky, a aj napriek tomu, ze ma na tuto "drasticku" metodu pripravili (priatelova teta to uspesne pred 18-timi rokmi zvladla-chalanisko je futbalista za Zilinu 😀 ) som si na zaciatku aj ja poplakala, maly sa totiz aj hodinu tak dusoval a usedavo nariekal, ze mi islo srdce prasknut....neboj po par dnoch to zacnes zvladat v pohode (ak uz sa tak nedeje) a ked si tu precitas len par stranok, co vsetko títo malí Vojtový bojovníci dokazu a budes to vidieť aj na svojom, bude ta to hnat vpred
....nas malicky (22 tyzdnovy-narodeny v 30tt) ma hypertonus celeho tela, okrem lavej rucicky, kde ma hypotonus, slabe krcne svalstvo, kraniotabes (robi prehnutie ako luk), kratko fixuje a ine specialitky...ale uz po 3 tyzdnoch cvicenia vidiet u neho take pre mna ako laika uzasne pokroky, ze sa z toho tesim ako mala....dokonca som si vsimla, ze ako vedlajsi efekt cvicenia ma pokojnejsi spanok, lepsie papa, a od kedy cvicime tak dzavoce a to su len tri tyzdne....
....neviem, ci to niekomu pomoze, ale ja som zistila na nasom, ze ked po cviceni si ho otocim chrbatikom k sebe a tvarickou k svetu, tak sa trosicku postazuje a je kludny, pred tym mi nariekal tvarov tvar aj hodinu....a samozrejme musime hopsat (ako keby na fitlopte)....
@haruka a co ti ma pri tom urobit, lebo nas maly ma otvorit dlan a prsteky a zatiahnut nozicku kolenom k sebe a spravit vejarik z prstov na nohe....uz sa mi stalo, ze mi pri tejto polohe len tak lezal a nerobil nic....rehab.sestra mi poradila, ze deticky su velmi citlive na hlavicku, tak ho treba bud pohladit, alebo znova chytit za hlavicku, on sa znova zaktivuje

zudka
16. črc 2011

@tinuskaha my mame ist 15.8-26.8.....tak potom ti napisem ako tam bolo, ale citala som zatial len samu chvalu

zudka
16. črc 2011

@zahrika ...neviem podla coho to urcuju, ale nam dali termin hned ako sme tam prvy krat prisli, dokonca doktorka bola taka zlata, ze nam ten termin aj vymenila, totiz krížil sa nam pobyt z mojimi skuskami do skoly....skus sa radsej popytat, ja som si tu na MK precitala, ze cosi take ako pobyty existuju a hned ako sme tam prisli som sa na to zacala vyzvedat...tak mozno aj to pomohlo 😀

monnaa
17. črc 2011

ahojky @lilin , to je super správa, že sa už malá otáča, moc sa tomu teším, viem, že to máte zaslúžené, ste šikuľky obidve 🙂 a len tak ďalej !!! A už vám trochu zredukovali tie cvičenia?
Ja sem už kuknem len občas, nič nestíham..., preto píšem až teraz

Ostatným cvičiacim maminkám prajem véééľa trpezlivosti 🙂

nadenkaaa
17. črc 2011

kocky my cvicime s malym od prichodu z nemocnice je hypotonicky momentalne ma 3 mesiace korigovane pekne pasie koniky ,vidim zlepsenie premyslam o tom ze zavolam tej primarke do martina kvoli tomu pobytu 😅 ale zaciatky s cvicenim boli tazke najma ten jeho plac -teraz sa sice jeduje ale uz tolko neplace a da sa pekne utisit ale sice ma 4 mesiace 6800g a veru mam niekedy co robit aby som ho udrzala 😝 😝 😝

lilin
18. črc 2011

@monnaa ahoj, děkujeme, já právě taky nemám moc času, navíc ted je krásně a snažíme se co nejvíc být venku, nebo často jezdíme k našim. cvičení máme pořád stejně, spíš víc, ale asi to sama upravím... malá je ted hrozně unavená.... prokřičí to, děs, schválili nám lázně, tak jsem zvědavá kdy pojedeme a snad malou trošku nakopnou k dalšímu vývoji... ted jsem se na posled s RHB bavila že máme cca rok na to aby jsme ji dostali na nohy... že prý děti co se do tří let postaví v pohodě chodí.... tak musíme v lázních pečlivě cvičit na kolínka aby lezla a pak šup a chodit!!!!
a co u vás? jak se vám daří?

terka_85
18. črc 2011

Ahoj holky, prosím o radu. Cvičím se synem (9.7. mu bylo půl roku) asi 3 měsíce Vojtovku - má lehkou trupovou hypotonii. Malý zatím sám nesedí, jen s oporou (vím, že se nemá posazovat, dělám to opravdu jen minimálně). Chtěla jsem se zeptat, kdy ho mohu dát to sporťáku, když cvičíme tu Vojtovku. Asi až bude opravdu sám sedět? Druhá věc je, že se mi syn už do hluboké korbičky skoro nevejde, je hrozně dlouhý... Sporťák máme polohovací, dá se sklopit do úplného lehu.
Ještě se chci zeptat, zda je tu někdo, jehož děti měli také lehkou trupovou hypotonii - jak dlouho jste cvičili, než se to spravilo? Moc děkuji!

marusch.mat
18. črc 2011

@terka_85 v půl roce je opravdu hodně brzy na posazování, neposazuj ho ani z oporou, tam jde o to, že tíha těla dítěti křivý páteř, protože svalstvo kolem páteře není pevné a netvoří oporu a páteř se bortí do sebe. Do sporťáku ho můžeš klidně už dát, ale vozit opravdu jen v poloze v leže, dokud si sám nebude schopen sednout. Já vozila dcerku v leže ještě po roce.