Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

andulka4
9. lis 2008

to Rea:
No vzhledem k tomu že je syn tvé třetí dítě tak ti věřím že jsi si všimla něčeho divného.Doktorovi bych se o tom určitě zmánila.Já třeba jako prvorodička zjistila co je ta hypotonie až později....okolo našeho 2korigovaného měsíce.

Co se týká těch článků co čteš tak to bych nebrala vůbec vážně....hypotonie i v těžké formě jakou máme my se dá vycvičit.Byla jsem u někojika RHB a každá mi potvrdila že hypotonii má asi 75%lidí.....mají skoliozu a buh ví co ještě. Je pravda že je Davídek měkký a že budeme nejspíš neohrabaný celý život ale bude to i tím že je po manželovi který je hrozně vysoký.

rea71
9. lis 2008

Ahoj Andulko, diky za povzbuzeni, moc ho potrebuju....jak se projevoval Davidek po porodu a benem prvnich mesicu? JA jsme si jeste na Alexovi vsimla, ze ma vvelike brisko, je to sice po nakojeni, ale ma takovou desnou bouli pod hrudnim kosem, takze vypada jako africky miminko. Omlouvam se, ale priznavam, ze zacinam byt paranoidni, urcite se vse zlepsi, az budu vedet na cem jsem....a zacnu s tim neco delat....Jak je Davidek stary? Jak dlouho cvicite? Vitam veskere informace 🙂 ajeste jednou se vsem omlouvam, ze takhle blbnu 😝

andulka4
9. lis 2008

to Rea:
No Davídek má 9měsíců a narodil se 2měsíce předčasně takže nám byla Hypotonie diagnostikována až když mu byly 3měsíce....tedy vlastně 1měsíc 🙂 Cvičila jsem vojtovku od jeho 7dne života....tehdy preventivně/dr nám rehabilitace nenapsala/ jelikož předčasně narození v Ostravě cvičí všichni no a pak už po těch 3měsících nám rovnou RHB napsala.To už bylo jasné že tu hypotonii má byl neuvěřitelně měkký v zádech.....úplně jako hadrová panenka

Takže cvičíme už 9měsíců a myslím si že tam zlepšení je ale né díky cvičení. Přelom nastal až v době kdy se začal otáčet. V 7mi měsících na bříško a v 8mi na záda. Má tedy jako by 7měsíců a zatím jen válíme sudy....je celkově ochablý a na své vrstevníky co mají 7měsíců rozhodně nemá.....myslím si ale že to dožene.

Jak se ti jeví tvůj syn? Psala jsi že špatně kope nožkama.....to může být hypotonie ale taky nemusí

raději na internetu nehledej další info....protože zblbněš....nech to na 6ti týdenní prohlídku a o tvých pocitech se dr zmiň

Já jsem se permanentně těch prvních 6měsíců jen stresovala a myslím si že to stejně nezměním "prostě je Davídek takový"

zanys
9. lis 2008

Ahoj maminy, také mám dítě s hypo. syndromem. Je mu 15 měsíců, jmenuje se Vojtíšek. Od 5 měsíců cvičíme Vojtovu metodu (výsledky nic moc), teď bych chtěla zkusit hipoterapii. Nemáte některá s touto rehabilitací zkušenosti? 😉

lendy1
9. lis 2008

zanys, no moc dobře si nedovedu představit svého téměř 17.měsíčního hypotonika na koni 😀 Zkušenost nemám a asi bych do toho v tomto věku nešla, dle mého je ještě moc brzy.
A co Vojtíšek umí na svůj věk?

rea71
9. lis 2008

ANdulko, Alex nekope nohama,teda kdyz lezi tak sotva"drbe"nohoma o podlozku, kdyz mu zdvihnu kycle (pritahnu stehynka k sobe, tak se snazi zvedat nozicky od kolinek nahoru, ale aby zvedal celou nozicku, to ani nahodou,Jinak je velmi bdely, leduje se zajmem veci okolo sebe, rucickama taky pohybuje(jednu ma ale vic podel tela a druhou nahore...nekde jsem cetla pojem Sermirska poloha (on tak skutecne vypada)..no odpo skocime k ty Health nurse a uvidime, co na to rekne, sice to neni zadna pediatricka, ale s miminkama ma zkusenosti, tak mi snad poradi, ale myslim ze fyzioterapii se nevyhnem...MMCH jak dlouho se to musi cvicit? Je nadeje, ze deti s hypo dozenopu sve vrstevniky? JA vim, ze zalezi na mire postizeni....
A jake byky Davidkovy pokroky, napr, kdy zacal drzet hlavicku, apod, Alex nesnasi polohu na brisku, rve a vubec se nesnazi hlavu jen na vterinku zvednout, ale asi to musim trenovat casteji.............. HOlky moc diky za tuhle disuzi, clovek si aspon pokeca, postezuje..🙂 Krasny den vsem 😎

rea71
9. lis 2008

Jiank zanys, pri hledani na netu jsem narazila na diskuzi, kde maminka doporucovala pro sve MIMINKO hippoterapii, mozna to bylo na Rodina.cz v rubrice psychomotoricky vyvoj dokonce uvadela webovku, ja se pokusim to najit, pokud mi to Alex casove dovoli...kdyz je vzhuru tak jak magor mu zvedam nozocky a jsme stastna kdyz pri pritahovani u nej citim nejakej odpor (v nohach, samozrejme 😉

marusch.mat
10. lis 2008

Zanys na koníka asi až bude větší, tam je důležité a by se sám snažil udržet pomocí svalů, né že ho tam posadíš a budeš držet. 😉
Reo, hypotonici doženou své vrstevníky, ale většina z nich je i po té, ochablejší a podobně ( začala jsem cvičit s dcerkou v 13 měsících a v 18 jsme zvládli chodit). Jak dlouho se musí cvičit? Nevím jestli myslíš dobu jednoho cvičení, nebo jako výhledově do budoucna. Já už cvičím s Verunkou přes 3 roky a stále budeme dičit dál.

zanys
10. lis 2008

Ahoj, děkuji za odpovědi. Já jsem našla občan. sdružení, které se specializuje na hipoterapii pro děti už od 1 roku. Mají pro ně speciální sedla, nemusí se ani držet sami. Děti, které nesedí můžou ležet na nějakých zvláštních deskách. Spíš se obávám, že se toho bude malý bát. Ze začátku bysme jen ,,okukovali", aby si zvykl. Jinak Vojtík začal v 1 roce sedět, ale jen tzv. pasivní sed. Lézt nezačal, zůstal u plazení po bříšku. Teď v 15 měsících si umí kleknout na čtyři a o nábytek se přitáhnout do stoje. Je to pro něj ale dřina. Většinou si hraje vleže na zádíčkách.
Všem maminkám přeji moře trpělivosti a optimismu. Ignoruji někdy netaktní poznámky jiných maminek se zdravými dětmi, např. jak jsou jejich děti strašně živý, a že já se mam, protože mi malý nikam neuteče atd. Jsou někde jinde než my. Ale my to s těma prckama zvládnem, že jo!! Rodičovství s hendikepovaným dítětem má jiný rozměr a (i když to zní to možná divně) já věřím, že v jistém smyslu bohatší.

andulka4
10. lis 2008

Rea koukni na toto video....toto je trakční test a ten nám jde o něco málo lépe než novorozenci

https://www.youtube.com/watch?v=0v_ARjAghdY
andulka4
10. lis 2008

Já žádnou terapii na koních podstupovat nebudu 🙂 Nemyslím si že by to pomohlo.....stejné je když necháš dítě lozit a skákat po tvém těle.

AD HLAVA: to myl u nás neuvěřitelný problém....hlavu nedržel ani v 6ti měsících. Jak jsem psala již dříve přelom u nás nastal až když se začal přetáčet. To bylo přesně v jeho 7mi měsících a válet sudy začal přesně v 8mi.Páteř se mu posílila tedy tím že se stále otáčí a pivotuje.Letadlo dělá asi od 6ti měsíců.Hračky drží asi tak od 6.5měsíců.

AD TRAKČNÍ TEST: hlava nám jde stále do záklonu ale není už tak hadrový jak to novorozeně ovšem pro laika by to vypadalo stejně kdybych natočila Davídka :(

Jinak myslím si že cvičit budeme do doby než odejdeme s RHB po svých a to ještě správně....bez vtáčení nožiček atd. Takže počítám že to u nás bude asi dlouho.

Mé postřehy z Vojty už tu ani nebudu psát.....to už se tu rozebíralo každopádně si myslím že to hypotonikům nepomáhá ale CVIČIT SE MUSÍ

rea71
10. lis 2008

Andulko, dik za ten odkaz,ja debil jsem jsem se podivala na to dite z hypotonii, to je DESny!!!

andulka4
10. lis 2008

REA NEROZUMÍM....NA JAKÉ VIDEO?
To co jsem posílala je trakční test novorozence a přetrváva tak do 2-3měsíce pak už dítě tu hlavičku pěkně drží v ose páteře. Davídek jí ale stále takto zavrací.

Přitom koníky, otáčení,pivotování....vše zvládá jen toto prostě néééé

rea71
10. lis 2008

na tom u tube byly i Related videos, po prave strane a ja to prolitla a nasla to tam, fuj desny, dnes v noci jsen vubec nemohla spat, taky z toh duvodu, ze jsem vcera videla stejne stare skoro 5ti tydenni mimi a jak sebou mrskalo a kopalo, az jsem mela slzy v ocich a pro zbytek dne a noci depku.....Alex ani nechce drzet hlavu, kdyz ho mam na sobe a stojim,ma ji zaborenou do meho ramenea rve, a kdyz ho zvedam, tk ma ruce podel tela, podle me hypotonik jak vysitej ☹ je vubec nejaka nadeje, ze se bude vyvijet normalne????/

lendy1
11. lis 2008

rea, sorry, ale myslím si, že celkem fakt zbytečně plašíš a nervuješ se 😖
Už ti tu holky i já psaly, že hypotonie není nic s čím by se nedalo žít a děti jsou v pořádku jen mají nějaké menší omezení vyplívající z oslabení svalů a taky dost záleží jak velká ta hypotonie je. Takže vývoj je normální, pokud se nic nezanedbá, cvičí se a dělá se vše pro to, aby se hypotonii co nejvíc snížila.
Já i Andulka4 náme dost velký hypotoniky od narození, v albech můžeš vidět, jak se kluci vyvýjí 😉 a nemyslím si, že by se vyvýjeli nějak nenormálně, jsou akorát trošku pozadu, ale to je i spousta dětí bez hypotonie.
Nechápu, proč koukáš na ty příšerný videa (předpokládám, že jsi si pustila ty nejhorší záběry těch indických dětí s kterými tam samozřejmě nikdo nic nedělá a jejich péče o takové děti je asi nulová), proč se zbytečně stresuješ...máš hypotonii potvrzenou? Nemáš, tak to nech být, užívej si Alexe a buď v klidu, ten svůj stres akorát přenášíš na něj. Co myslíš, že by měsíční dítě mělo umět? Aby ti ukázkově pásl koníky, to asi těžko... Když ho máš na rameni je normální, že ti zaboří hlavu do ramene, protože nemá dost vyvynuté svaly, aby tu hlavu udržel a rozhodně to nemusí vůbec souviset s hypotonii.
Počkej na tu kontrolu u mudr. nebo tam určitě máte i nějaké RHB nebo dětské neurology, tak se zkus objednat u nich, ti by ti řekli nejlépe, jestli je u malého nějaký problém.
Nás už v porodnici upozornili na to, že tam nějaký svalový problém je, ale na 100% jsme ji měli potvrzenou až ve 3.měsíci, kdy už bylo vidět, že je to opravdu problém a ve 3.měsících byl David na úrovni 6-týdenního miminka.

Zanys, aha, tak to jsem vůbec netušila, že to jde i takto s těmi malými dětmi. Každopádně náš strašpytel by se tam zbláznil, on je děsně bojácny.
A můžu se ještě zeptat, jaké prognozy má Vojtík dál? A jak k hypotonii vůbec přišel, má ji od narození?

andulka4
11. lis 2008

Jojo Lendy má naprostou pravdu.Davídek je jinak velmi čilé a krááásné dítě. Podívej se do mého alba 🙂 Pravdou je že je opožděný ve vývoji ale vzhledem k tomu že je skoro o 2,5měsíce narozený dříve má na to nárok.....a mne už dneska vůbec nezajímá kdy bude dělat to nebo ono.....ale hlavně to aby to dělal.

To že bude nějaký problém jsem už tušila v porodnici....ostatní i víc nedonošení sebou v inkubátoru a později v postýlkách mrskali a Davídek víc jak 2měsíce jen ležel.Vůbec se nehýbal.....nechce se mi na to vůbec vzpomínat :(

Prostě neplaš a nech to na doktorech.Respektuji že už máš nějaké zkušenosti s 2ma dětma ale takhle se stresovat je vážně hloupé....

rea71
11. lis 2008

AHojholky, diky zase za zpravy, sla jsme dnes k GP doktorce, ta malyho prohlidla s ucebnici v ruce, protoze hypotonika jeste nevidela, zjistila, ze malej nema zadny reflex, jako chuze, rozhozeni rucickama, potvrdila moje podr\ezreni na hypotonika a odeslaal nas k pediatrovi-neurologovi ve ctvrek rano....uz se nemuzu dockat,az se neco zacne dit, dozvme se neco novyho, a zaroven se desne bojim..Steve, manzel si na netu precet ze hypotonie je mozkva zalezitost a ze malej bude postizenej duzevne, tak to bych asi taky nerozdejchala ☹

rea71
11. lis 2008

Omlouvam se, ze se stresuju, ale po dvou zdravych detech nevim, co muzu cekat, nevim, jestli jste taky predtim nevysilovaly, nez jste se dostaly do tehle faze, kdy uz vice mene vite na cem jste a jak rikate..neni to tak strasne, deti se Vam "chytly"....moc Vam dekuju, ze me sem chodite uklidnovat!!! 😵

andulka4
11. lis 2008

http://www.youtube.com/user/andulka4

podívej se na moje video jak se Davídek směje a má sociální kontakt.....na žádné duševní opoždění vůbec nemyslím není ani důvod

Hypotonie postihuje svaly......jde o tzv. snížení svalového tonu a s IQ to nemá co dělat

petul.a
11. lis 2008

Andulka4, Davídek je úžasný. A jak se směje 😀

marusch.mat
11. lis 2008

Andulko já s tebou souhlasím a dodávám jen, že hypotonici jsou sice trošku pomalejší ve vývoji, ale zas často bývají nadaní něčím jiným - Verunka mi od tří let malovala na úrovni 5 letého dítěte. Před 4 narozeninama se naučila podepisovat atd. A chce být doktorka ( s toho jsem byla paf, já v jejích letech chtělá být princezna).

Reo když se koukneš na můj profil ( mám ho na jiném serveru) http://www.lide.cz/marusch.mat a koukneš na tu mladší - poznala bys, že je hypotonik?

marusch.mat
11. lis 2008

Reo ono je to mozková záležitost pouze v tom, že je v mozku ten nižší svalovej tonus nastvenej, jinak to nemá nic společného s poruchou mozku nebo tak podobně.

lendy1
11. lis 2008

reo, přesně jak píšou holky: Náš David je hrozně šikovný na jemnou motoriku, mluvení (už spojuje slova), rád si začíná kreslit na papír, když chce, nají se lžičkou sám, prostě psychicky je na úrovni i vyšší než jeho vrstevníci, takže to, že je silný hypotonik a ještě nechodí se projevilo zase do plusu někde jinde 😉
Prostě z něj žádný sportovec nikdy nebude, ale doufám, že bude mít nadání pro jiné věci 😉
Pak písni, jak jste dopadli a z těch reflexů si nic nedělej-Davidovi se některé neprojevovali nebo velmi málo a některé měl zase i když už je mít neměl 😅

Marusch-holky jsou kočky 😵

Dneska nám přišla pozvánka do poradny pro rizikové nedonošence, si na nás po roce vzpomněli, tak jsem zvědavá, co tam zase povedou za řeči 😀

andulka4
11. lis 2008

Lendy co je to ta riziková poradna? Já chodím jen k pediatrovi a na neurologii :(

marusch.mat
11. lis 2008

Lendy dík 😉
Verunka taky měla rozšířenou zonů primitivních reflexů a přetrvávali u ní mnohem dýl.

andulka4
11. lis 2008
https://www.youtube.com/watch?v=XVDpz9MSxK4



to je video ze včerejška a myslím si že spíš můj manža by potřeboval psychologa 🙂

lendy1
11. lis 2008

Andulka, to je o ničem, alespoň u nás 😠
Myslela jsem si, že když je to "riziková poradna pro nedonošence", tak že tam poradí s čímkoliv, co může být u nedonošenců jinak: očkování, vývoj, jídlo, na co si dát pozor, co víc sledovat...atd. A ono houby. Za celou dobu jsme tam byli 1x, vede si to přímo primář z dětského odd. a přišli jsme tam a on ho jen zkouknul od stolu, kouknul do průkazky, zeptal se jak se máme a šli jsme. Jo a ještě měl řeči, jak díky jejich RHB péči je na tom D. dobře a že mu v podstatě nic není 😖 . Když jsem namítla, že jezdíme do Prahy, kde se nám neuroložka a RHB věnují víc, tak pomalu vyletěl jak čertík z krabičky, co jsem si to dovolila jet někam jinam a nedůvěřovat jeho podřízeným 😝 Takže se zase na pana primáře moc těším 😀 Myslím, že to bude mít stejný průběh a nemít nemocnici přímo naproti, tak mě tam nikdo nedostane-je to ztráta času.

andulka4
11. lis 2008
https://www.youtube.com/watch?v=QAnTClWyGY8


No a tohle jsem nahrála speciálně pro Reu..... 😀

lendy1
11. lis 2008

andulko, teda čučím na to poslední video a Davídek je děsně šikovný 😵 😵 😵

Hodím jsem ještě něco o hypotonii:
tady jsou vysvětlené varianty hypotonie, když jsem to přelouskla, tak máme asi tu 1.variantu:
http://www.radost.sk/kniznica.php?action=fullte...

a ještě jeden článek:
http://www.radost.sk/kniznica.php?action=fullte...

cmilka
11. lis 2008

andulka, pozrela som video, maly je perfektny, sikovny. nas filip j e o mesiac mladsi, ale toto ani zdaleka nedokaze 🙂 🙂
lendy- tie clanky su dobre, uplne jasne 🙂 🙂