Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

tichackova
12. lis 2012

Ahoj holky, tak se musím někomu pochlubit🙂 Byly jsme s Eliškou na kontrole a byly jsme pochválený, jak jsme se za posledních 14 dní zlepšily🙂 Eliška se začala točit na bříško, nejdřív jí to šlo jen na pravou stranu a teď už se točí jak profík na obě, začala se na bříšku točit dokola jak vteřinová ručička, chce došáhnout na všechny hračky co vidí a když nedošáhne, tak se rozčiluje😀, zvedá se na ručičkách až k pupíku a někdy se jí to podaří až na kolínka, takže vypadá, jak když chce dělat dámský kliky...🙂 Mám veeeelkou radost, juchůůůů.....😵 😵 😵

elana
13. lis 2012

@tichackova to je bezvadný. Ty kliky (pérování) bude dělat čímdál častěji, je to taková legrační fáze 😅 , osvojí si tak hezky polohu na čtyřech a později se z ní rozleze.

my jsme byli včera na neurologii a už se čeká opravdu jen na chůzi a budeme vyřazeni, tak jsem taky ráda 😉

tichackova
13. lis 2012

@elana No tak to je paráda! Snad se taky někdy dočkáme...🙂 Nepamatuješ si, za jak dlouho se ti malej rozlezl, když začal s tím pérováním...?

elana
13. lis 2012

@tichackova pamatuju a ani se neptej...pérovat začal někdy v březnu, ale lézt až na den dětí 😝 (a to jen první dva polezy, doopravdy se rozlezl do konce června). Už jsem myslela, že se snad nikdy nepřestane plazit. Jestli se malá neplazí, ale jen takhle hezky pivotuje (to jsou ty hodiny na bříšku) a péruje, tak třeba fázi plazení úplně přeskočí, bylo by to fajn, není oč stát.

tichackova
13. lis 2012

@elana Jejda, tři měsíce pérování? A já myslela, že lezení nebo alespoň plazení je za rohem😀 😀 No já si právě myslím, že se plazit vůbec nebude, že rovnou začne lézt, tak jsem zvědavá, kdy to přijde🙂

elana
13. lis 2012

@tichackova nojo, tři měsíce...ale tak můj prcek je případ 😀 (teda byl, on opravdu měl ten nález hroznej, CKP III. stupeň, fakt nic hezkýho. No a vojtovka pomohla a pomáhá pořád, vidíš, jaký pokrok udělal, cvičíme 8m a krom toho, že zatím nechodí, tak je ok). Jestli se Eliška nebude plazit, tak jen dobře, neumíš si představit tu šílenost jak špinavý jsou bodíčka na rukách a na břichu...přijdeš si jak šmudla, i kdybys vytírala 5x denně, tak dítě vypadá jak kominík 😀 Neboj, většinou od pérování k lezení uteče jen pár týdnů.

kkomtesa
14. lis 2012

Ahoj všichni,
chci napsat svoji zkušenost s cvičením od tří měsíců do asi 16 měsíců. O cvičení jsem si řekla sama. Přišlo mi, že se mrňous zlepšuje, cvičili jsme poctivě. Myslím, že Vojta je geniální věc.
Avšak v srpnu mrňouse viděl jeden výborný fyzioterapeut, Honza Maryška, tehdy ještě malý sice sedal, ale málo a radši klečel. Od dvou měsíců měl látkové plínky na novosklad a asi od 15-4-15 ti měsíců na draka. Honza řekl, že je to moc velký balík a moc široké a brání mu to v lepší psychomotorice. Také, že má být co nejvíc nahatý. Svléknutí šlo zrealisovat hned - a hned ten den bylo značně vidět a i následně, jak se najednou hrozně zlepšil (ale musím říct, že v dřívější době, co třeba jen se plazil nebo lezl, bych ho od pasu dolů svlečeného nechat nemohla, byl by každou chvíli mokrý, teď už to šlo, protože tričko a svetřik si počůrá jen občas). Plínky jsem začala dávat jen jednu a úzkou (posléze jsem musela na ven přejít na papírové, protože už to nevydrželo ani hodinu, látkovou má občas doma, ale většinou je nahatý). Samozřejmě pokakání pak znamená většinou prát i kaťátka. Rozdíl je nesrovnatelný. Takže pokud by mi tohle někdo řekl dříve, tak si myslím, že bychom třeba vůbec nemuseli cvičit. (Dg. rehabilitační lékařky byla centrální porucha koordinace). Jaké dáváme plínky a jak to vypadá u nás doma - tak to s námi nikdy na rehabilitaci ani lékařka ani fyzioterapeut neřešili. Jen jednou si lékařka všimla, že vnitřní plínku skládám víckrát pod pindíka /tak mě to naučila kamarádka/, tak řekla, ať to nedělám, že pak se mu špatně leží na bříšku, tak jsem to tak skládat přestala, a počůrání bylo vlastně stejné.
Minulý týden jsme byli u Maryšků - naše dětská lékařka mi řekla, že malý když dává nožičky při chůzi víc do strany (levou už skoro srovnal), tak by mohl pak chodit po vnitřní hraně, a že asi bude mít ploché nožičky. A ať mu dávám doma kotníčkové botičky. Tak jsme šli k Maryškům, a řekli mi, že je to blbost. Ať je dál hodně svlečený, co nejčastěji masírovat nožičky, a dát doma různé povrchy (chystám se mu ušít deku plnou kamínků a chodí doma - moc rád - po ťuplíkované karimatce). Že se nožička teprve vyvíjí a potřebuje co nejvíc podnětů (propriocepce).
Vojta je výborná věc, ale zaměření terapeutů by nemělo být jednostranné.

biba321
14. lis 2012

@nat28 ahoj,prosim ta to kde si citala o tej kombinacii axialny hypotonus a hypertonus na DK?? my mate to iste 😠 tie nozicky strasne vystiera,ani nosit sa mi neda..
ale to som nepocula o DMO,nam zatial nic nepovedali,maly ma 9 mesiacov,6 korigovane,no neotaca sa..
ale sedi ako 7 mesačny

biba321
14. lis 2012

@elana CKP 3. stupen,to vam neurolog urcil? ja som citala kartu,nam tam vobec nepisu aky stupen CKP.... ale nozicky prepina uplne strašne

biba321
14. lis 2012

baby myslite si prosim,ze latkove plienky babetko zbrzdia v motorike? ja som zacala davat latkove plienky.. tak sa bojim aby to malemu neuskodilo dokelu... ☹ ☹ 😖

elana
15. lis 2012

@biba321 tak tak, neurolog to určil v těch 9m...bylo hrozný tu zprávu číst, skoro všechny ty reflexy, co už mít neměl, tak se vybavily, brrr 😝 Oni píšou buď CKP III. stupeň nebo středně těžká, to je totéž. Těžká je IV. stupeň, lehká II., nejlehčí I. Potom (resp. předtím, když jsem začala od konce) je už asi jen hypotonie (hypotonický syndrom), ale bez CKP. Aspoň takhle se to zlepšovalo u nás, ten h.s. má psaný stále a prý to zřejmě bude mít do konce života (to mi řekla i rhb a teď naprosto nezávisle na ní neuroložka taky), že je to v podsatě vrozená záležitost a takový děti mívají třeba sklon k vadnému držení těla, takže doporučuje nějaký vyvážený sport později. Já to mám upřímně řečeno zřejmě taky, byla jsem jako kojenec taky poměrně pomalá a dost možná, že dnes bych musela cvičit taky. Jinak jestli malý nožky propíná, tak to není nutně známka hypertonu (ač mi to přijde logické a taky jsem si to myslela), protože Ondra to dělal taky a ještě i teď, když blbne, tak se úplně natáhne...a hypertonik teda není.
@biba321 a látkovky: já je dávám od narození (červen 11) a kolem Vánoc loni jsem je dávat přestala, protože jsem si taky vsugerovala, že za jeho problémy mohou (to jsem ještě netušila, že má CKP atd., "jen" se v tom svém půlroce tehdy ještě neobrátil na bříško). Ale podle mě na vině nebyly, protože už teď od května je celý den zas jen v látce a zlepšoval se kontinuálně, jjakmile jsme začali vojtit, tj. březen-květen papír; květen-dosud látka, nepozoruju rozdíl. Takže klidně látkovky dávej, je to super volba 😵 , já jsem do nich úplně zamilovaná a skoro je mi líto, že spíš už pomalu bych měla myslet na odplenkování 😅

nat28
15. lis 2012

@biba321 ahoj, neviem uz kde som to citala, videla som snad 100 clankov v posl dnoch takze ozaj netusim. My v sprave nemam ani zmienku o ckp, len to ze lahky axialny hypotonus a tendencia DK na hypertonus. Cele sa to zacalo tak, ze ked bola malicka v pritahu do sedu jej zapadala hlavicka, takze vtedy urcili retardaciu vzpriamovania a axialny hypotonus. Same sa to spravilo bez cvicenia ked mala 4 mesiace. A prave v tom obdobi zacala sponovat tie nozky. Dovtedy na nich hypertonus nemala. To az teraz. Citala som ze priznaky dmo su oneskoreny motoricky vyvoj a hypertonus. No a to mame my. Tak som z toho uplne na prasky, nespim, uz som z toho aj ochorela. Idem sa zblaznit. Zajtra ideme na kramare na rhb na vstupne vysetrenie, pocitam minuty co nam tam zas povedia. Co som ale citala, min do 1.roku sa dmo urcit neda, dovtedy len tie vyssie spominane priznaky ho mozu do buducnosti znamenat 😢 No som z toho uplne v prd..., co ti budem hovorit.
Inak dcerka sa zacala otacat ked mala presne 8 mesiacov a odvtedy co je posl 10 dni sa zacala plazit dozadu, odraza sa rukami. Aj sa zacala na brusku tocit okolo vlastnej osi. Takze ja tam vidim pokrok za posl dni, len co na to povedia zajtra... 🙄

mvmk
15. lis 2012

Ahoj, hypotonie s CKP u starsich deticek, resi to tu nekdo?
Moje mala ma 28mesicu a dost velke problemy s rovnovahou. Budu rada za kazdou radu nebo zkusenost.

biba321
15. lis 2012

@elana takze hypotonie je este horsia ako CKP?
a ako skusal neurol.tie reflexy? nam tam pisu hyportonus na Dk,TAKze to mame...
ano latkovky su uplne super,aj ja som do nich zamilovana,ale ja iba zacinam,necely mesiac latkujem,ale sa bojim,je to riadny balik aj spredu aj zozadu taky buchroško v nich je 😝

biba321
15. lis 2012

@nat28 ano ze DMO najskor az po 1.roku urcia,niektori neurologovia-ti skusenejsi sa mi zda,ze az tak po 2 rokoch,ze dietatko sa stale vyvija atd..
tak vy mate len tendenciu na hypertonus DK? my tam mame hypertonus napisany..
ale retardaciu vzpriamovania tam napisane nemame,ale rovnake problemy,no to s hlavinkou je uz ok
len ma strasne slabucky chrbatik,takze sa este neotača..

tulipaki
15. lis 2012

Ahoj maminky, můžu se k vám přidat? Taky jsme začali cvičit - až teď. Malý je hypotonický, na bříšku vydrží tak pět minut, pak padá na bok a vůbec se mu tam nelíbí. Máme cvičit 4x denně cca 2 minuty. Je tu někdo, kdo měl podobný problém? Za jak dlouho jste viděly nějaký posun? 😉 Díky!

nat28
15. lis 2012

@biba321 no u nas bola chyba ta, ze som ju nedavala na zem. mali sme v byte velkeho psa a tak dcerka bola stale bud na posteli alebo som ju nosila na rukach. Psika uz nemame a tak sme kupili penove puzzle na dlazku no a par dni sa dostavil efekt. Zacala sa pretacat a to hned vo velkom, otocila sa minuly pondelok a odvtedy sa nonstop pretaca, plus zacala lozit dozadu. Takze ja si myslim ze to my sme ju brzdili v motorickom vyvoji tym ze nebola na zemi ☹ Ja strasne dufam ze sa to cele teraz rozbehne. Inak som sa zamyslala nad tym, ved vela deti ma poruchy tonusu, neurolog povedal ze je to velmi caste. Takze je mala sanca ze sa z toho rozvinie dmo. Aj ked ma to mata. Inak tvoje babo robi take veci ze chytanie noziciek, dava si ich do pusinky, natahuje sa za hrackami a vie si ich prelozit z ruky do ruky? Nasa toto vsetko robi uz cele mesiace, tak si vravim, hadam to nebude az take zle 😅

biba321
15. lis 2012

@nat28 nie moj to nerobi
moj je velmi skore predčasniatko,začali sme cvicit velmi neskoro,takze nam to pojde pomalsie
ale šikovny je,ja mu verim ze bude všetko ok 😅

tichackova
15. lis 2012

Holky, prosím prosím, jak je to s očkováním? Vím, že v den očkování se necvičí, ale někde jsem slyšela, že radši ani den po tom...?

nat28
15. lis 2012

@tichackova my sice dcerku neockujeme, ale viem ze tyzden po ockovani by sa nemalo cvicit vojtovku. Tak vravela fyzioterapeutka

tichackova
15. lis 2012

@nat28 Dokonce týden, jo?😕 😕

nat28
15. lis 2012

@biba321 a ty si s nim ako dlho cvicis? Preco ta poslali cvicit neskoro? Ale vela deticiek zacne s rhb neskor a krasne to dobehnu 🙂 si zober nas, mame 8 m a este sme sni nezacali 😅

nat28
15. lis 2012

@tichackova no tak mi bolo povedane. Ale nazory sa lisia

tichackova
15. lis 2012

@nat28 No mě právě někdo říkal ten den očkování že by se nemělo cvičit a někdo ještě den po tom. No tak uvidím, jak se Eliška bude citít....

biba321
15. lis 2012

@nat28 a inak tvoja malicka je šikovna,nečitaj diagnozy z netu,ved vam nič take lekari nepovadali,sa zbytocne stresuješ j
nas je na tom horsie ako tvoje babenko a tiez nam ziadnu takuto strasnu diagnozu nepovedali,to sa uvidi časom,ale verim ze budeme v poriadku,aj vy 😉
moj sa narodil strašne skoro,a kvoli zdravotnemu stavu nemohol zacat cvicit skor
keby sme cvicili,urcite je na tom lepsie motoricky,ale jednoducho nemohol-operacie boli dolezitejsie,takze tak 🙂
ked som bola tehotna vsade na nete a v casopisoch sa pisalo ze hladkajte si brusko vela,dietatko to citi a tesi sa-to je mozne,ale ked to pred gynekologom v nemocnici spomenies,tak sa nahneva,ze to sa nema robit,ze to moze v rizikovom tehotenstve kontrakcie slabe vyvolavat atd
vidis,uz necitaj tie clanky,len sa vystresujes,ved mala je sikulka,neboj 🙂

biba321
15. lis 2012

@nat28 inak si nemyslim ze by to bolo tym ze si ho na zem nedavala
som sa na to pytala 2 fyzio.. ze ho nechavam na brusku na posteli,co to je ok. ani ja som mojho na zem nedavala,ze na posteli sa viac namaka dieta,neda sa mu tak dobre zapriet ako na puzzloch,to by sa tym nepokazilo. ale na puzzloch je to dieta ovela pohyblivejsie
myslim ze maloktora mamina dava male babenko na puzzle,hadam az starsie deticky

elana
15. lis 2012

@tichackova mně řekla rhb 3 dny necvičit...teď v sobotu dostal malý poslední Prevenar a cvičit začal poprvé v pondělí v poledne (měli jsme před kontrolou na neurologii, tak jsem ho chtěla trošku "protáhnout") a dobrý.
@biba321 ne, hypotonie je lepší než CKP, asi jsem to nenapsala srozumitelně. Hypotonii má spousta dětí, upřímně řečeno, málokterý kojenec je ideálně normotonický. Hypotonie se ale musí sledovat, protože je-li závažná, provází někdy mentální retardaci (není její příčinou, spíš následkem, nebo prvním příznakem nebo jak to říct...např. děti s Downovým syndromem jsou velice často těžcí hypotonici). Ve valné většině ale není potřeba ani cvičit a upraví se to samo nebo teda neupraví, ale prostě dítě to dožene (jak jsem psala, já jsem velice pravděpodobně byla jako dítě taky hypotonická, na břicho jsem se otočila asi v 8mi měsících a celkově jsem byla dost pomalá, ale jsem normální a zdravá). Jaké látkovky používáš? Jestli se Ti zdá, že má moc velký balík na zadečku, tak mu pro teď dávej nějaké spíš AIO plenky, tam je přece jen ten objem vkládaček hodně zredukovaný.

tichackova
15. lis 2012

@elana Ok, díky za odpověď😉

biba321
15. lis 2012

@elana nas ma "axialny hypotonus" - ze ma slabucky chrbatik
a hypertonus na dolnych koncatinach
ja pouzivam hlavne od handricky.eu vkladacky bambusove,super save,dobre su,aj klasicke stvorce a dovypcham,a nohavickove plienky mam zatial 3, +2 objednane,ale tie su bachrate,tie len na noc budem davat
a 1 wonderoo-super su,ale bachrate
najlepsie su b biex max bambou tie mam 4,este by som dokupila,ale sa mi zda ze mu budu cochvila male 😝
poradis nejake super,ktore nie su take tucne? este potrebujem aj volne gumicky,maly je baculko,vsetko ho otlaca 😠