Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

priadka
26. bře 2013

@verini presne takto to treba robit, lenze na to sa da prist az dlhsou materskou praxou 😵 Rodic by sa mal podla svojho najlepsieho vedomia, svedomia a rodicovskeho instinktu rozhodnut a popritom sa poradit s lekarom ci fyzioterapeutom. Samozrejme zohladnit vaznost situacie, zdravotneho stavu.
Dodnes nechapem, preco mamy u pediatra rozoberaju znacku umeleho mlieka alebo prikrmy, spankovy rezim atd. ... ved z toho len zbytocne prekaracky vznikaju.
A co sa tyka reflexnej Vojtovej terapie, ak babo nema poskodeny mozog, zvacsa sa mu da pomoct aj inymi cvikmi, nielen reflexne... alebo mu dat cas...

verini
26. bře 2013

priadka - presne tak..

kocurko1
26. bře 2013

@verini
@priadka suhlas.
Ja som sa spociatku bala nezavolat rehabilitacnej lekarke. Ale ratala soms tym,ze ak mi zavolaju, vynadam im za tie vydierania. Hlavne ked babo sedelo este pred rovesnikmi.
Moja kamaratka mi napriklad povedala,ze u jej 3. zdraveho dietatka mali chodit s 1rocnym babom do vyskumaku v Blave merat lebku pre vedecke ucely. Ona tam tiez nezavolala a viac tam nesli. Obe mame zdrave deti, nevynechali sme ziadnu poradnu, nase pediatricky su spokojne 🙂

luatko
26. bře 2013

@priadka to jejsem si oddechla za tuto zprávu.. malý se zdál pediatričce a následně i neuroložce "trochu zaťatý" už ve 2 měsící je udivilo, že si ještě udržuje pěstičky a že se správně neopírá o předloktí, když pase....nahnali nás na ultrazvuk mozku -čímž mě pěkně vystreslovali, ale naštěstí vše ok - bez patologického nálezu... tak jsem to cvičení velmí flákala, protože malý přitom má záchvaty vzteku. a já si taky zdravým rozumem řekla, že jestli má mozeček v pořádku, tak se to snad spraví samo... teď je mu 3 měsíce a 3 týdny, pěstičky dost povolil, často nechává ruku otevřenou, sahá po hračkách, při pasení se začal opírat o předloktí, tak čekám, co řekne neuroložka - tam, jdeme za týden. A jestli řekne, že se to zlepšilo, tak tím cvičením to určitě být nemohlo...

verini
27. bře 2013

@luatko. presne je to tak, ak dieťa sa nespráva presne podľa ich tabuliek je zle, ja sommala šťastie, že dr. to až tak presne nesledovala. lebo z toho je iba stres a nič iné. matka má dosť so sebou to badať, nie to ešte tie ich vízie. viem o čom hovorím..

kamimik
27. bře 2013

@luatko Já bych zase ze zkušenosti cvičení určitě nevynechávala☹ Že začal povolovat pěstičky neznamená,že ostatní svaly pracují stejně a to cvičení má určitě svoje důvody. Bohužel znám případy, kdy se na to maminky vykašlaly a následky nejsou zrovna růžové☹ A cvičení s 3 měsíčním je slast proti cvičení s ročním,takže bych určitě cvičila poctivě teď, ono se to opravdu vyplatí...A vzteká se každé dítě, holt se mu nelíbí, že se nemůže pohnout jak chce...

priadka
27. bře 2013

@kamimik reflexne cvicenie ma naozaj zmysel v tych pripadoch, ked je poskodeny mozog, alebo sa stal uraz pocas porodu (napr. pareza brachial plexus - poskodenie nervoveho tkaniva koordinujuceho pohyb v ramene). Ked to prosto inak nejde a treba nakopnut software.
Lahke asymetrie sa daju pekne rozcvicit inak. Lahka hypertonia ruk a noh casom povoli, takisto lahka axialna hypotonia - svaly naopak spevneju. To nie je ani tak zalezitost mozgu, ako nezrelosti nervovej sustavy, nastavenia organizmu. Priklad - dlhsie pretrvava zovretie pasticiek, ale to ma pre rozvoj nervovej sustavy svoj vyznam, netreba za tym vzdy hladat patologiu... pokial je teda jasne, ze mozog nie je poskodeny.
Polohovanie dietatka, spravna manipulacia s ohladom na nevyvazeny svalovy tonus, dojcenska gymnastika, Bobath, plavanie s babatkami...

lauricka
27. bře 2013

ahojte, ak niekto zhana knihu o Vojtovej metode, ozvite sa mi 🙂

dankako
27. bře 2013

Prečítala som dosť vašich príspevkov...Ja na VM nedám dopustiť, či sa má už cvičiť z banálnejšieho dôvodu alebo závažnejšieho, tak by som cvičila, tak ako fyzioterapeut káže. Každopádne VM nikomu neubližuje a len a len POMÁHA...a to vo všetkom. Ja som cvičila poctivo 3x denne, rok, a vidím na malej, že všetko malo zmysel. Žiadne hľadanie náhrady podľa seba neuznávam. Ako doplnok áno, napr. plávanie, ale základ je poctivo Vojtovať. Tie, ktoré poctivo cvičíte, tak držím palce a verte, že keď uvidíte čo i len náznak zlepšenia, tak to je pre vás výhra a uvidíte, že VM má niečo do seba a hlavne, že to má zmysel a uvidíte ako vás to bude nakopávať dopredu. Veľa zdaru... 😉

kamimik
28. bře 2013

@dankako naprosto souhlasím🙂 Taky nemáme nic extra závažného, ale cvičit bych nepřestala....asi bych si to potom v budoucnu nikdy neodpustila,kdyby měl malý díky tomu nějaké následky 😒
@priadka Mozek poškozený nemáme, cvičíme od 6 týdnů (začalo to právě zatnutýma pěstičkama) a když vidím, jak třeba malý krásně rovně sedí, prošel všechny fáze hezky postupně, tak jsem za cvičení hrozně vděčná. Teď čekám, kdy se sám rozejde, ale stejně pořád cvičíme. Jen už je to teď cvičení formou hry, ale pořád Vojtovka.

dankako
28. bře 2013

@kamimik no presne ako pises, aj malinka si presla pekne sama vsetkymi fazami, najskor dvihanie hlavicky, potom prevalovanie, sedenie, lozenie, stvornozkovanie a napokon chodenie a to samulinka sama, vysportovali sme telicko a normalne ma aj take malinke svaly na ramenach 🙂 . Mne hned fyzioterapeutka povedala, ze ucit sediet dieta pomocou vankkusov alebo chodit pomocou pavukov je riadna a este raz riadna blbost. Ze to dieta na vsetko pride samo a vytrenuje sa k tomu samo 🙂 . My sme zacali cvicit asi od 2-3 tyzdna a som vdacna p. MUDr., ze ma hodila rovno do stredu mora, nelutujem a mamicky nevzdavajte sa. Hovori sa, ze Vojtovanie sposobuje aj to, ze dietatko je potom nadmerne inteligentne...ale to len tak bokom...hlavna je pohyblivost...

visage1974
28. bře 2013

my sme cvicili tiez malemu to pomohlo mal pol roka ked sme zacali boli casy ked aj pri tom plakal aj sa smial a pomohlo mu to keby mi povedala doktorka ze zas musim ist idem bez reptania cvicte a nevzdavajte to drzim Vam palce.

valika_val
28. bře 2013

ahojte babule, moja dcerka ma takmer 2,5 mesiaca a po poslednej poradni som sa dozvedela nieco take, ze studene rucky a nozky (aj vlhke) mozu myt znakom nejakeho neurologickeho problemu. okrem toho ma dverka stale rucky zovrete do pästicky a celkovo je dost silna a tuha. moze to byt hypertonus?
pediatricka tiez spomenula, ze "uvidime o mesiac na dalsej poradni" a ze mozno bude treba cvicit vojtovku. pytala som sa dalej, ale nic viac mi nepovedala a ja som tak ostala v nevedomosti a takej hlupej neistote.
preto sa pytam vas, dufam, ze mi poradite - o co vlastne ide?
co mozem za ten mesiac do dalsej poradne urobit / pomoct?
dakujem za vase skusenosti.

valika_val
28. bře 2013

@kamimik ahoj, ako vam zistili, ze mozog poskodeny dietatko nema?
dakujem za odpoved a prajem vela zdaru!

kamimik
28. bře 2013

Byli jsme na neurologii,tak udelali vysetreni. Hned vedeli,ze jde o hypertonii, tak jsme zacali okamzite cvicit. Ja myslim,ze kdyz si nejsou jisti,tak odesilaji na rozsahlejsi vysetreni,ale u nas to byl jasny svalovy hypertonus

kamimik
28. bře 2013

@valika_val viz vys🙂

brita
28. bře 2013

@valika_val Ahoj, vobec sa neboj, lekari strasne radi strasia aj prehanaju. Pasticky sa postupne otvoria same. Ja neviem, co by uz od tych chceli, ved vsetko ma svoj cas. Aj nam hovorili, ze su tuhi, ze maju slabe svaly na krku, torticollis, kifozu, nedvihaju poriadne halvku, to vsetkov tretom mesiaci. Kazali nam cvicit vojtovku, co je u nas nemozen, kedze ja mam dvojicky a trikrat denne s oboma cvicit je utopia a tak sme necvicili. Ja som ale deti zacali davat an zem an deky, aby sa zacali dvihat a pocilovat svaly a cuduj sa svete, zacat nenoramlen rychlo postupovat a teraz mi uz aj lezu, stvornozia od siesteho mesiaca a primarka povedala, ze: vyborne, uz necvicte, maju krasne silne chrbatiky a su dokonca popredu. To som jej ale nepovedala, ze sme necivicili. 😀 😀 😀 Inak udrzat nasho Petrika pri cviceni nedokazal ani fyzioterapeutka a bol to horor. Tak ako yb som cvicila s nim ja sama??? Neboj sa, urcite to mate v poriadku.

valika_val
28. bře 2013

@brita dakujem za povzbudenie, ale nemam rada take "neboj, urcite je to ok" 😀
ja sa radsej presvedcim sama.
samozrejme viem, ze pasticky a nozicky su to najmensie zlo, len som chcela byt trosku informovana, ze co z toho vyplyva, alebo co by mohlo alebo co vsetko si mam vsimat a pod. 😉

dufam, ze niekto este poradi, co by som mohla za ten mesiac do poradne s malou robit, aby som pomohla trosku ten svalovy tonus zniczit. ona mi inak pasla konicky uz v porodnici 😒 ja som to neriesila, kamosky mi neverili a nakoniec uz aj viem, ze preco dvihala hlavku... 😠 😒
najviac mi vadia tie pasticky, lebo ona ani pri obliekani nevyrovna ruku, je to boj, a aka je silna!
a nechce sa kupat - kazda poloha v lahu je pre nu utrpenim, takze aj cez den sa chce len nosit a nosit a cela je tuha. je to moje druhe dietatko, tak ma zaraza, ze aki su so starsim rozdielni.
no a este aj nechce poriadne papat, malo pribera a pripisujem to tomu, ze ona nedokaze poriadne nasiroko otvorit pusinku, taha len ako vtacik cez slamku. z toho potom plynu problemy s udrzanim laktacie, atd... 😖

pedroma
28. bře 2013

@valika_val ja som s prvym synom cvicila pomerne dlho vojtovku, a ak sa Ti malá zdá naozaj velmi tuha/pevna je lepsie ten svalovy tonus "povolit" cvicenim, na rehabke vas uz usmeria akou metodou. V nasom okrese sa preferuje len Vojta.

Inak, zovrete pasticky su jednym z prejavov novorodeneckeho hypertonusu, kazde dieta sa s nim narodi a par tyzdnov pretrvava, je to fyziologicke... Pri zvysenom sval. napati je dobre nosit malú v naruci, v takom klbku, nie vystretu, tak isto nie je Ok poloha zvisla, ked je dieta chrbtom k tebe. Uvolnuje aj plavanie, a hlavne masaze. Tie sme si s malym doslova uzivali. Cez den daj malú sem-tam spať do perin, resp. na makku perinu. Nemyslim dat jej vankus pod hlavu, ale celu ju polozit do makkych perin, a polohuj...tvrde podlozky neprosievaju hypert.

medi
28. bře 2013

@valika_val: odpisala som IP, chcela som vediet viac tak som ta prisla precitat este sem.. Suhlas s prispevkom @pedroma, odporuca sa nosit babo v naruci, v klbku, plavanie, masaze.
Inak u nas to bolo s kupanim rovnake, mala to vyslovene neznasala. Doktorka na rehabke to vysvetlovala tym, ze pri poruche koordinacie pohybov sa dieta citi v otvorenom priestore neisto a je z toho nervozne a naopak v klbku sa upokoji.
Je pravda ze po nejakom case cvicenia uz vodu znasala lepsie, ale ci to bolo cvicenim, alebo si jednoducho zvykla na vodu? ..kto vie.
A zas narozdiel od vas, mojej malej sa past koniky nechcelo ani v tych 3 mes.
Posl. poznamka, tonus svalov sa ciastocne aj dedi, to tiez moze zohrat ulohu. Napr MM dodnes spi so zatatymi pastami a ani ma nebije,ani s nim necvicim🙂
Ale samozrejme to nechcem zlahcovat, ja by som poradila dat na svoj materinsky instinkt, ak sa ti mala nezda v poriadku, urcite by som vysetrenie na rehab. riesila cim skor. Drzim palce!

brita
28. bře 2013

@valika_val Samozrejme, chapem a drzim palce, aby sa tieto problemy vyriesili a mala bola v poriadku. Prajem vsetko dobre.

valika_val
28. bře 2013

dakujem kocky!
@pedroma no - s tym nosenim to je tazke - lebo mala neznesie inu polohu ako "nastojaka" celom do miestnosti - cize ja si ju chytim pravou rukou zhora cez cele telo, a dlanou mezdi nozickami a takto ju prevlacam po byte. lavou rukou sa snazim co - to porobit, alebo obhospodarovat starsieho syna...
ona nechce byt v naruci, ani v klasickej koliskovej polohe, ani v manduce 😖 ach jaj.
ale velmi pekne dakujem za rady, skusim, len vidim, ze sa toho vela neda robit.

starsi syn urcite nebol taky tvrdy, i ked ani on neznasal mojkanie, klbko, ci kolisku, masaze a pod... kupanie ale miloval hned od narodenia. no a pretacal sa strasne skoro, ako 2,5 mesacny a ako 6,5m uz stal 😖 no ktovie, ako to bude s mladsou dcerkou - hlavne nech pusti tie pasticky, lebo sa s nou neda ani hrat, ani nic robit, ked je stale v takom krci. a rucky a nozky studene a spotene, to musi byt take neprijemne...
nastastie ked spi, tak je uvolnena, tak si hovorim, ze to DMO hadam nebude... 😒
inak ked pasie konicky, tak je tiez v krci, stuhnuta. ale chvilku vydrzi a ked sa jej nepaci, tak sa prevali taka stuhnuta nabok a ryci... 😅

a co este si mam vsimat?

valika_val
28. bře 2013

@brita, nemyslela som to v zlom (ak to nahodou tak vyznelo). a dakujem, napodobne aj vam!

brita
28. bře 2013

@valika_val Ved ja viem, to je v poriadku 😉 , naozaj chapem, co si napisala. Netusila som, ze tych problemov je viac. Drzim palce, nech ste zdravucki. 😉

petrusska6
28. bře 2013

@valika_val nam popri cviceni veli pomohli aj masaze podla Hasplovej - to bolo vidno tyzden po tyzdni ako da zrazu malemu uvolnuju ruky, od toho dna, co som ho zacala masirovat. A takemu celkovemu uvolnenu hned v zaciatkoch ked mal mesiac - dva nam hodne pomohlo nosenie v satke v uvaze koliska - strany treba striedat.

jjjajjjkaxs
28. bře 2013

@valika_val ahoj ak ti povedia ze mas s malou cvicit vojtovku tak by si ju mala cvicit moze vam to len pomoct ja som s malou cvicila asi od troch mesiacov tiez zatinala pesticky a prehybala sa do opacnej strany myslim tym chrbatik mala strasne slabe svali a nebyt vojtovky neviem ako by mi zacala chodit mali sma super sestricku simovu s pd a cvicili sme tri krat do tyzdna a vacsinou tri krat denne plakali sme pri tom obe ja som to tiez neniesla moc dobre a este ked niekto utrusil poznamku ci ju zase idem trapit skoro mi puklo srdce cvicili sme takmer rok no nelutujem nic malej spevneli svaly a dobehla vsetko takze za mna ti mozem poradit ak budes musiet cvicit tak zatni zuby a vydrz to stoji to zato 🙂

pedroma
28. bře 2013

@valika_val nosenie sa - aj nas velmi obluboval čelom vpred 😎 , daj si teda tu jednu ruku pod zadocek a druhou pridrziavaj nozicky. Tak aby neviseli volne dolu, ale v cca 90st. uhle oproti drieku s mierne pokrcenymi kolienkami, nie vystretymi, to je dolezite. Akoby bola v tureckom sede, len nie s prekrizenymi nozkami.

valika_val
28. bře 2013

@pedroma jeej, tak toto robievam, intuitivne 😉 akurat je to taky zaberak na ruky, ze som vcera vecer mala svalovku na oboch predlaktiach 😒 babulka vazi vyse 5kg...

@petrusska6, dik, idem si vygooglit

ivkasendy
1. dub 2013

ahojte, mam otazku, ci mozem s malou cvicit, ked vcera mala zltozeleny soplik a dnes trochu akoby hnis v ocku... zajtra s nou mozno pojdem k dr., este uvidim ako to bude vyzerat... no v stredu mame ist na kontrolu na rehab.cvicenie, tak ci tam vobec mam s nou ist alebo len zavolat ze je chora a preobjednat sa... od minulej stredy som s nou aj tak necvicila lebo bola ockovana a mali sme aj horucky 2 dni, teraz uz ok, ale zatial necvicime, chcela som zacat od zajtra, no teraz ked sa mi zda chora tak neviem...

masamiky
3. dub 2013

Ahoj všem, chci se zeptat, zda někdo začal cvičit vojtovku s 10ti měsíčním miminkem.My budeme teprve začínat, budeme mít 10 měsíců (9kilo a 73cm) a aktivně se plazíme tak měsíc,byli jsme vždy tak cca měsíc se vším pozadu,jen koníčky jsme pásli předpisově 🙂 to lezení nám vůbec nejde,navíc u RHB sestry jsme zjistili, že ani nemá snahu na ty čtyři a do vzporu na rukou (je jen na loktech) a do kleku a na lezení se stavět, jinak se přitáhne i k vyšším předmětům,ale jen z lehu, proto doporučuje rehabilitaci, říkala, že je možné, že se malá nikdy nerozleze a začne rovnou chodit, (otec miminka sám taky nikdy nelezl a pak začal v 10ti měsících chodit a přeci jen ten pohyb je geneticky naprogramovaný ☹ ) ale máme to zkusit a minimálně posílit záda a ostatní svaly, které se u lezení zapojují. Máte někdo podobnou zkušenost? a jak to dopadlo dál? Děkuji za odpovědi 😉