Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

glueck
27. pro 2008

Ahoj mukky,takže najprv k tomu plakaniu.Emka plače,ale nie už tak strašne,najhoršie to je keď máme nový cvik a nepozná ho,alebo keď je strašne unavená,ale mali sme obdobia kedy neplakala.Tej sestričke držím palce,ale nemyslím si ,že to pôjde.Veď detičky neplačú pretože ich to bolí(a sami vieme,že nie),ale preto lebo ich držíme v určitej polohe.Veď čo robia deti,keď im len nosíky čistíme...... 🙂
A naše diagnózy:Centrálna hypotónia- má slabé svalstvo na celom telíčku ale najviac bruško.Keď mi to v nemoc.oznámili tak som nechápala,pretože celé tehot.mi robila snáď kotrmelce v brušku.Už aj keď detičky mali viac v brušku spať ona kopkala...Ale na Emke by si nič nepoznala,pokiaľ by si ju nechytila na ruky.Kopká nožičkami,hýbe sa ,prevaľuje...
Drobná stigmatizácia,no ako to jednoducho vysvetliť.Detičky s DS sa všetky na seba podobajú.Majú rovnaký výzor(stigmatizáciu).Tak isto aj Emka má nejaké rysy,na ktoré nás lekári upozornili.(nižšie položené ušnice,dlhší jazýček) Pozri tu je pár foto Emky http://www.mimibazar.sk/rodinne_fotografie.php?... jej robili testy na Prader Willy syndrom,ale nepotvrdil sa ,ale potvrdili že Emka patrí medzi mozaikové deti.To tá stigmatizácia.
A tým,že je hypotonická má aj výraznú hypermobilitu kĺbov.Pri cvičení máme niekedy dosť problémi,pretože nej stačí jeden pohyb a vymkne sa my zo zafixovanej polohy.A začíname od znova.Asi znej bude akrobatka.Pri kojení ma kope do brady 🙂
Dúfam,že som ti to všetko dobre vysvetlila.No a na genetike povedali ,že je celý tatino 🙂

marusch.mat
27. pro 2008

Tu hypermobilitu kloubů, má většina dětí s hypotonickým syndromem. Naše Verunka klidně udělá provaz a nebo si dá nohy k sobě a lehne si na ně a nebo dělá placku, tak jí říkáme, že z ní bude gymnastka 😀

andulka4
27. pro 2008

Ahoj Glueck
fotky jsou super malá je moc pěkná.A vůbec nechápu co to znamená Mozajkové dítě????,Vždyť má krásné tvářičky!!!!!

Jinak u nás už se leze stále lépe a lépe ale moc často se mu nechce 🙂 Plazení je pro něj rychlejší....plazí se už ale pěkně symetricky a zapojuje u toho celé tělo 🙂

No a ohledně cvičení to u nás teď je bííída....přes svátky jsem mu dala na 3dny pauzu a teď pro změnu horečkujeme :(

glueck
27. pro 2008

ahoj marusch.mat , ja viem,len som sa pítala lekárky či nemôže mať nejaké problémy a povedal,že teraz nie ale v dospelosti vraj potom ľudia majú.Ak bude taká vytrvalá ako doteraz ,tak možno aj nejaký šport robiť bude.A koľko má Verunka?

ahoj andulka4,mozaikové dieťa je preto,že aj keď nemá Prader Willy podobá sa na tie detičky.Ale to neriešim,ja viem že je moja 🙂

Ozaj užívate teda vaše detičky Pyridoxin a Thiamin?

mukky
28. pro 2008

glueck ahoj moj maly uziva Pyridoxin,mal tras bradickz od narodenia ale uz nema 🙂 ,mame ho vysadit o chvilu,berie necele 3 mesiace rano a vecer polku.Thiamin neviem co je.

marusch.mat
28. pro 2008

Mukky thiamin - je přímo vitamín B1. 😉

Glueck Verunka má skoro 4 a půl roku.

andulka4
28. pro 2008

Pyridoxin bereme až teď asi 3týdny 🙂 Zdálo se mi že když je večer D unavený tak přimrkává očička.Dr říkala že je to normální ale stejně nám ho napsala.Od té doby to nedělá...jen zřídkakdy 🙂

glueck
28. pro 2008

Aha,som z toho zmätená.Mne povedal neurolog,že obidva sú vitamíny a má ich na posilnenie svalstva.Emka sa doteraz plazila,že sa jednou rúčkou chytila druhej a pritiahla sa.Ale dnes sa začala pekne posúvať,jedna ruka druhá ruka.Supeeeeer.A začala veci držať medzi palcom a ukazovákom,a cumlík si pohojdáva na palčeku.Vždy sa na mňa pozrie,ako "Mami vidíš,čo dokážem?"

marusch.mat
28. pro 2008

Gueck, oni jsou to oba dva vitamíny Pyridoxin je B6 a Thiamin je B1.
Vitamín B1 prospívá funkci srdce, svalů, nervovému a trávícímu systému.
Vitamín B6 je důležitý pro tvorbu a obnovu svalů, při kožních a nervových onemocnění. Prospěšný pro oči a pleť. Snižuje brnění a křeče.

andulka4
28. pro 2008

Davisd se taky plazil asi 14dní tak že přitahoval jen jednu ruku :( Už se plazí ale perfektně. Taky leze....ale zatím jen tak max 3metry 🙂 Sice u toho pěkně střídá ruky i nohy ale není pořádně celou váhou na rukách 🙂 Nevím jak to vysvětlit 🙂 Měly to vaše děti taky tak?
No a jak jsem vám tu psala že si všude kleká a že jsem mu dala na hraní tu krabici ať u ní klečí....tak dneska už u ní stál 🙂

tina78
28. pro 2008

Ahojte maminy! Tak ja som tu už dávno nebola, ale nedá mi to a musíme sa vám pochváliť, že sme pred Vianocami úspešne ukončili cvičenie 🙂 🙂 🙂 Cvičili sme presne rok a tieto Vianoce sme dostali krásny darček, ked nám na RHB povedali, že už netreba cvičiť, bože to bola úľava! Tak vás týmto chcem všetky povzbudiť, aby ste vydržali a nevzdávali sa, lebo aj vy raz skončíte s cvičením, tak ako my..... 😉

andulka4
28. pro 2008

tááákhle lezeme 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=Z4sK6aDTZK0


Tina nám řekli že budeme muset cvičit do doby než odejde z ordinace po svých bez držení....a tak správně jak se má 🙂 No doufám že jen RHB a DR strašily 🙂

mukky
28. pro 2008

tina78 no super ze ste uz ukoncili cvicenie,tesime sa 🙂 andulka4 maly ti dal oneskorene vianocny darcek 🙂 a co si myslite o tomto....asi ored dvoma tyzdnami sme boli na rehabke,a ja som reh.sestre povedala ze odkedy bol maly ockovany ny pneum.,je ako ine dietatko,zaspava okolo 22hod i neskor,co pred tym o 20tej,a ona ze ma vela energie a ze ju musime vybit cvicenim Vojtu,cvicili sme 2 krat denne a ona ze tak cvicte 4krat 😠 ,myslim ze je to chore tak malemu dietatku vybit energiu cvicenim a placom,ma posudzovat jeho zdravotny stav a ten bol na 2krat denne..samozrejme ze 4krat necvicime a nebudeme koli spaniu.Je pravda ze je velmi zivy,zvedavy,vsetko ho zaujima,ale aspon viem ze je zdravy a usmievavy...ja by som aj rada nazor nejakej inej sestry,reh.sestra nam zakazala ho nosit na rukach,lezat na brusku,lezat v lehatku,chudacik a on tak kope on nechce lezat,ale davam ho do lehatka ked manzel neni doma a ja sa potrebujem najest max.na 15 min,vtedy je stastny a hraje sa krasne sam s hrackami a ani nepipne 😉 ,ved ako mam zistit co robi na brusku,minule som ho dala asi na 15 sek,mali ste vidiet tu radost a smiech a pretocil sa mi hned na chrbatik,ahojte a dakujem za nazor

andulka4
28. pro 2008

Mukky nechápu tvou RHB :( Proč by jsi ho měla mučit aby lépe spal :( No určitě to spaní není díky tomu očkování....to je jen souhra náhod...David mi taky chodil spát pozdě.

Jo a proč ho nesmíš dávat do lehátka? Na bříško? atd nechápu

mukky
28. pro 2008

andulka4 ahoj,no moze to byt aj nahoda aj nie,ale uz sa to upravuje,na brusko a do lehatka ho nesmiem davat koli tomu ze ma oslabene chrbtove svalstvo,ale podla mna to nie je az take zle ze tolko dovodov,nie?A tak cely den sme pri nom a nestiham velmi domacnost lebo musi len lezat ale to som ani u jednej mamky to necitala take opatrenia,ta sestra sa mi nepozdava,ale pojdem k neurol.a vsetko sa opytam

andulka4
29. pro 2008

Mukky to je dost divné protože David má záda neuvěřitelně slabé....tedy měl je strašně slabé a právě že jsem měla nakááázáno ho dávat co nejvíce na bříško ať trénuje a posiluje při pasení koníků svaly 🙂 To naprosto nechápu proč vám nakázala takovou hloupost...vždyť právě při tom že se otáčí nejvíc posiluje!!!!

brnka
29. pro 2008

ahojte, chcem sa vas opytat, ako riesite cvicenie, ked vase babo "strajkuje". v poslednej dobe mi maly nechce drzat hlavku pri cviceni na chrbatiku tak, ako potrebujem. ked mu ju otocim doprava, snazim sa pridrzat rukou, okamzite ju toci dolava a naopak. Mam to robit nasilu? niekedy sa uz bojim, aby som mu neublizila ☹

tina78
29. pro 2008

andulka, no aj my sme čakali na to, až začne malý sám chodiť a ked sme sestričke povedali, že začína a zvládne prejsť tak cca 1,5 m sám a pekne po celých chodidlách a nie po špičkách, tak povedala, že už netreba cvičiť, ale dala nám ešte kontrolu o mesiac, že ho chce vidieť, ked už bude hravo chodiť sám.Tak asi tak.

Mukky, tak to "vybíjanie energie" beriem s rezervou...to by museli cvičiť viaceré zdravé deti. Aj moj malý je od začiatku aktívnejší, aj naša sestrička si to všimla, aj nám to vždy vravela, že je dosť aktívny, ale nikdy to nebol dôvod zvyšovať intenzitu cvičenia, i ked na začiatku sme cvičili 4x, potom len 3x a postupne sme to zredukovali len na 2x denne.A pamatám si na časy, kedy mi zaspával až okolo polnoci a teraz sa to upravilo na 20.hod. No a podľa mňa by malému poloha na brušku mohla len a len prospieť, ved to je východisková poloha pre všetko a tak si rovnomerne posiluje bruško aj chrbát, tak neviem.... 😉

Brnka, my sme na takéto štrajkovanie dostali vždy nejakú novú fintu od našej sestričky, ona nám poradila, ako si ho chytiť, aby sa nemohol vyšmyknúť a pod. a tých fínt teda bolo neúrekom 🙂 Ja som mu hlavičku fixovala svojim kolenom a rukou, inak by som nemala proti nemu šancu, je to riadny bojovní, koľkokrát ma druhou rukou štípal a bil, len aby som ho pustila....ale vydržala som a dnes sme už bez cvičenia, lebo prinieslo želané výsledky a sme všetci spokojní 🙂

andulka4
29. pro 2008

Lendy, Marusch chtěla jsem se zeptat taky vám tak děti při lezení zavraceli hlavu dozadu? David když se chce kouknout nahoru tak tu hlavu staršně zavrátí....je to až neuvěřitelné jak to dovede :( A není vůbec pevná...jako by neměl vzadu na lopatkách svaly :(

lendy1
29. pro 2008

andulka, tak to myslím, že nedělal 😒
A nemůže to souviset s tím, jak tvůj Davídek dlouhu neudržel hlavičku při přitažení za ruce?

Jinak mi pořád bojujeme s chůzí 😔 David se děsně bojí. Když už odbourá strach, tak jde pěkně, už vůbec nepadá a taky umí z prostoru jít pěkně dolů na zem do kleku, ale vstávání v prostoru mu ještě nejde, to je pro něj náročný a evidentně sám neví, jak na to. Když mu podám i jen prst, tak nakročí a zvedne se, ale potřebuje tu minimální oporu, aby se dostal nahoru. Jinak pořád chodí dost ze široka a vyrovnává rovnováhu rukama. Neurolog říkal ještě tak 1-2měsíce a rozchodí se, musíme přijít ještě na kontrolu za 3měsíce.

andulka4
29. pro 2008

Leni myslím že už to nemusíš vůbec řešit 🙂 Tohle je už na něm a vůbec bych to nebrala jako něco špatného....naopak 🙂 Zřejmě to bude souviset tak trochu i s jeho povahou 🙂 Bude víc opatrný a nebude se do ničeho vrhat střemhlav ale bude rozvážný.Myslím že je třeba na tom hledat už jen ta pozitiva a ty myslím že už převyšují to že se "jen" bojí 🙂
Navíc vám nehraje do karet ani to že je velký a ani to že je mu už 18měsíců a má už rozum 🙂 Stejně je zima tak venku moc trajdat nebudete takže si to nechá pěkně na jaro(čili další pozitivum) No a tak bych mohla pokračovat do nekonečna až bych tě vlastně úplně přesvědčila že žádný problém vlastně nemáte 🙂 🙂 🙂

Jinak s tím zavracením máš pravdu je to tím že vůbec nezapojuje ty svaly okolo lopatek a za krkem :( Je to ař neuvěřitelné...zítra jdeme na RHB a musím se na to pořádně zeptat :( Protože když si sedne tak ho převáží velká váha hlavičky oproti tělu :( No zřejmě mi zase ale řekne že to chce čas a pořádně cvičit :( Dyť je to furt dokola :( :( :(

glueck
30. pro 2008

Tina tak to gratulujem,takéto úspechy sú niečo krásne a vy všetky určite viete ako to myslím.
Mukky mne sa to od vašej rehab.,zdá tiež troško viac divné.My máme centrálny hypotonus,ale jediné čo nám nedoporučili je pavúk a nemáme ju dávať sedieť,teda okolo nej poštáre a pod.Emka sa strašne rada plazí a dostane sa všade kam potrebuje.A náme aj polohovatelné lehátko kde ju mám keď varím alebo keď papá.Vôbec si neviem predstaviť ako by jej to mohlo ublížiť.
Chcela som sa spýtať ,kedy vám začali detičky ( hypotonické)sedieť.
Emka bude mať 2.1.-8 mesiacov a ani ju to nejako neťahá sedieť. ☹

brnka
30. pro 2008

tina, ty si s malym cvicila na zemi, ked si si ho fixovala kolenom? lebo my cvicime na stole a to si velmi neviem predstavit, ako by som tam to koleno vytrepala 😅

marusch.mat
30. pro 2008

Mukky já se spíš divím, že necvičíte 4x denně. Já cvičila 4x denně do 3 let a až pak nám to snížily na 3x denně.
Čím dítko menší tím častěji se totiž cvičí. Ne není to nesmysl, protože se sice cvičí víckrát, ale kratší dobu, takže když pak sníží cvičení na 3x tak to jedno cvičení rozdělíš do těch tří atd. A co vím já tak 2x denně cvičí až děti co navštěvují školu.

Glueck mě začala Verunka sedět až někdy kolem 14 měsíce.

Brnko, on se vždy nějaký způsob najde. Já občas taky vymýšlím kde co abych Verunku na stole udržela 😀

mukky
30. pro 2008

glueck vcera som sa objednala k mudr.ktora ma na sterosti rehabilitovane deticky,uz sme u nej boli asi pred troma mesiacmi a od nej sme nasledne isli k rehab.sestre ,tak ona asi nie je neurologicka,no neviem...Aj ona mi to lehatko zakazala,a ked som jej povedala ze maly je ale taky zvedavy a nechce mi lezat ,tak mi povedala ze to je Vas problem 😢 ,viete si predstavit ako asi stiham varit a to ostatne okolo maleho,asi nijak,lebo ked lezi v kuse tak stale mrnci,vyska,zaplace ,hracky mu obmienam,on od babatka malo spava a tak som stale pri nom,mne to ako nevadi ved som vedela ze pri dietatku to uz bude iny zivot ako predtym 😀 ,ale vadi mi stale ze lezi a keby ste videli aky je stastny na rukach ked je na odgrgnutie,alebo ho nadvihnem ci par sekund na brusku,len sa blazene usmieva 😅 ,ideme k mudr 7.1. a poprosim ju o vysvetlenie toho vsetkeho,ved maly bude mat uz 6 mesiacov a ak sa mi zacne prevracat na brusko co ho mam priklincovat podla nich alebo cooo?

andulka4
31. pro 2008

No já cvičím 3x denně už od začátku ale znám spoustu holek co mají hypotonii (ovšem ta se s naší nedá srovnat) a cvičí jen 2x 🙂

Včera jsme byli na RHB a povíšili jsme do vyššího levelu 🙂 Jakmile jsme řekli že leze.....museli jsme to jít ukázat do tělocvičny 🙂 Byli jsme pochválení....a cvičíme dál 🙂

marusch.mat
31. pro 2008

Andulko a ptala ses na to zavracení hlavičky?

mukky
31. pro 2008

andulka4 vy chodite aj do telocvicne...

andulka4
31. pro 2008

Mukky no do tělocvičny jsme šli prvně 🙂 ukázat jak leze 🙂 Pak tam měli takové zvláštní zařízení....jako by desku na řetízkách a D na ní měl vylézt.Je to pro děti co stojí a nemají stabilitu.Davídek se nám začal stavět a rhb říkala že ho máme nechat....ale nepostavovat neposazovat samého.Na kolenou už stojí pěkně ale je vachrlatý a bojí se pustit. Když sedí na patách vždy se musí někoho nebo něčeho držet.

Maruš myslím že je s toho sama na větvy :( Máme velkou hlavu a slabé svaly za krkem :( Ptala jsem se jí na to že je to divné co dělá ale jen pokrčila ramena a řekla že musíme cvičit a posílit svaly :(

tina78
1. led 2009

Brnka, nie, cvičili sme len na stole, takže som to koleno dvíhala hore, ale doma som cvičila na konferenčnom stolíku, tak to nebol problém a na rehabke som dvíhala nnohu vyššie,ale to lehátko nie je tak vysoko...
🙂