Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

martina48
20. led 2009

Ahojte som objavila túto tému,ešte som si ju neprečítala celú... mám ročného syna a nevie sa ešte sám posadiť,nevie sa plaziť a ani liezť,nie to ešte chodiť .....pravidelne od narodenia chodievame k neurológovi.Každá návšteva spočívala samozrejmím vyšetrením,a skončila len pri cvičebných radách doktora,ktoré sme mali doma praktizovať..chodili sme každý druhý mesiac na kontroly a naposledy sme mali prísť až o 3 mesiace,tak som si myslela,že asi je všetko poriadku,tak ako má byť...tak som neskoré Viktorové sedenie pripisovala k lenivosti,potom neskoršie začal pekne sedieť,tak som si myslela že to bude aj s lozením a chodením,ale ešte stále je na tom istom,jedine sa v poslednej dobe snaží sám posadiť,pričom by to mal vedieť už dávno ...mali sme ísť na kontrolu v novembri,ale podarilo sa nám ísť až tento mesiac,kvôli zdravotným problémom a sviatkov ..keď sme prišli na kontrolu,tak chcel vydieť malého v akcii,tak sme ho mali dať na koberec a nechať ho čo bude robyť,mali sme ho zabávať s hračkami ktoré tam boli..on tam len sedel a pozeral na ne..my sme doktorovy povedali že nevie loziť ani plaziť sa...tak po vyšetrení nám oznámil že má hypotonický syndróm(viazne vývin hrubej motoriky,plazenia) a hneď nás dal na rehabilitáciu na Vojtovu metódu...Keď som išla Viktora zapísať na rehabilitáciu,každý či sestrička ktorá bude Viktora rehabilitovať,alebo doktor ktorý vypisoval papiere na rehab. mi z hrozením povedali že s rahabilitáciou sme mali začať už dávno,už vtedy keď sme boli na kontrole v auguste keď ešte poriadne nesedel....som z toho rozčúlená,vďaka nemu by možno Viktor nebol na tom tak,ako je 😠 😠 ...podla Vás tá rehabil.mu pomôže? doženie to?nebude mať toto rehabilitačné omeškanie dopad na jeho zdravie?

bubba
20. led 2009

jasne ze dozenie,i ked cim skor sa zacne tym rychlejsie sa to da napravit...ale radsej neskoro ako nikdy 😉 drzim ti plce zvladnes to!!!

pedroma
20. led 2009

ach jaj - večný to spor: Vojtit, či Nevojtiť...

Ja s malym RHB-jem podla Vojtu, necitim potrebu to zdôvodňovať. Ale možno ma raz vedomostne, faktami, a predovšetkým vnútorne presvedčia aj iné dostupné formy na zlepšenie nášho zdr. problému...a potom sa pripojím k ostatným matkám-aktivistkám. Bez urážky, nekonkretizujem, práveže obdivujem 😉

mukky
20. led 2009

dolinka myslim ze kazda mamka chce to najlepsie pre svoje dietatko,a preto skoro kazda chnapne po pomoci ako topiaci sa po slamke..ak nam lekari ponukli Vojtu a nic ine sme nepoznali,siahli sme po tomto a verili sme ze nam to da sancu mat zdravsie dietatko...ak mi ponuknu nieco ine,zoberiem aj to lemn nech nam pomozu...ak mi poradis co mam cvicit a ako,tiez to skusim..Nepaci sa mi ale ako si reagovala na bubbu...ze trati cas internetom 😠 a pritom sama jej radis nech googli ine stranky o cviceni a ze sa jej dieta zatial hra..ty nevidis ci nespi,ci nie je s nim ocko a podobne..ja mam net len mesiac a travim tu dlhy cas ale skor po nociach,ked maly spi a aj do tretej rana lebo cerpam skusenosti a vedomosti a nepopieram ze ak maly lezi a pekne sa hra s hrackou v ruckach,ze net nezapnem...zapnem,precitam kto mi co napisal a som s malym dalej..nam cvicenie evidentne pomohlo,hoci necvicim uplne poctivo lebo mi je luto ked place ale ak najdem nieco prospesne a bez placu,dam to vediet celemu svetu a daj nam presne vediet co si robila aj ty ak chces,ahoj

marusch.mat
21. led 2009

Petul.a tak to je perfektní gratuluii.

Andulko a na tom malém overbalu tu pohupování cvičíte, vím že už ti malej leze, ale že když má podepřená ta zádíčka , možná by to trošku na ty svalíky pomohlo. Pak už jen ten cvik co vám nejde bohužel, jinej nevím. ☹

Martino48 neboj dožene to. V roce na tom byla moje Verunka hůř jako tvůj syn, neseděla, nelezla nechodila. Během prvních 14 dní cvičení vojtovkou se nádherně rozlezla a v roce a půl už chodila. Sice cvičíme stále, ale jen proto že je hodně ochablá a má zvýšenou únavnost. Držím palečky aby i vám to cvičení pomohlo. Určitě dej časem vědět, jak se daří 😉

katrin21
21. led 2009

bubba suhlasim s tebou-...

moja dcera sa narodila hypertonicka... traja lekari mali odlisne nazory.. jedna neurologiska hovorila, ze jej nie je nic, dalsia ze je.. pediatricka tiez... tak sme ju posluchli..mala mala stale zavrete pasticky, a ked bol ana brusku, tak po chvilke si dala ruky vedla tela, nechcela sa zdvihat na nic a past baranky... toto si nasa detska vlastne vsimla... my ani nie..
Zacali sme chodit do Bojnic k uzasnej pani Janke.. hrozilo, ze Kika by chodila po spickach, alebo by nemusela sediet, otocit sa... ktovie... mala tri mesiace , ked sme zacali cvicit.. jasne, ze ravala, ale uz po mesiaci sa jej stav zlepsil, a po troch sme mohli s vOjtom prestat... vyvojovo sa dostala totalne dopredu, v 8 mesiacoch drzala ceruzku normalnym, nie pinzetovým uchopom... doktorka nechapala... v dvoch rokoch poznala celu abecedu... mame to aj na videu, akurat rozpravat nerozpravala dobre, lebo sa jej tvrdohlavo nechcelo po nas opakovat.. proste to enpovazovala za dolezite... vedela povedat, co potrebovala to jej stacilo... potom sa sama rozhovorila v troch rokoch...
Takze Vojtu urcite odporucam... nam pomohlo, ze sme zacali tak skoro... kamoska to zanedbala... vsimla som si jej syna, ze chodi po spickach, skoro ma prizabila... teraz ma 8 rokov, a asi mu budu operovat slachy, elbo uz s ato rozchodit neda... hoci svicit chodi... ale uz je velky... takze moj nazor je jasny a zdovodnený.. nie je to trapenie, dieta sa len jeduje, uvolnuje a stimuluje mu sto svaly, iste ho to trochu taha, ked to ma stuhnute, ale 10 min denne nie je tak vela.... lepsie nez mat problem neskor..

petul.a
21. led 2009

Katin, díky za názorný příklad 😉 Super, že Kristínka je takhle v pohodě. I s tím mluvením je to naprosto v normě (mám srovnání - dvě neteře, synovec, plno dětí v okolí, každé začalo mluvit v jiném věku 😉).

Koukám, že jsme možná jediní, komu dítě při cvičení nepláče 😅 No Barunka je fakt totální pohodářka. Ta se směje, i když s ní cvičí rehábka. My ale máme rehábku skvělou, vždycky si i popovídáme, minule vtáhla k sobě i moji maminu, ať vidí, jak Barča spolupracuje a ať taky slyší vše, co RHB říká (reprodukované ode mě to už není ono 😉). Akorát teda u nás to není 10 minut denně, ale dohromady spíš tak přes dvě hodiny, protože cvičíme 5x denně a pokud Barunka nespolupracuje, trvá jedno cvíčo i půl hoďky. Ale ve srovnání s tím, že bychom mohli něco zanedbat, je to naprostá prkotina. Jo, a neurolog říkal, že tu hypotonii bude mít pravděpodobně dědičnou, páč podle příznaků, co měl manža v dětství, to vypadá, že ji měl taky. Jenže tehdy s tím nikdo nic nedělal, i když máma všude hlásila, že ještě nesedí, neleze at. A dneska z toho má problémy s páteří - výhřez 8 mm, v důsledku špatného svalstva. A to celý život sportuje!!! No ještě, že jsme to tomu neurologovi řekli, řekl, že bude Barunce páteř kontrolovat.

Marti, vůbec se neboj, všecko bude dobré 😉 Uvidíš, jakmile se Viktor rozchodí, všechno "opoždění" se smaže a pak už nikdo nic nepozná. A my budeme vzpomínat na dobu, kdy jsme měli "ležáčky" 😀 No teď si samozřejmě dělám srandu; vím, že to pro mámu není jednoduché. Nejlepší jsou takové ty blbé otázky typu "A ona ještě nesedí (neleze, nechodí...)?" 😠 To bych vraždila. To je asi stejné jako když jsme se delší dobu snažili o miminko a lidi mi pokládali dotazy jako "A co vy?" 😠 No co asi - bylo mi 30, byla jsem 2 roky vdaná, byt zařízený, kariéristka zrovna nejsem... Jako někdy lidi fakt položí otázku a nepřemýšlí, že by tím mohli ublížit.

katrin21
21. led 2009

petula: moja svokra ked videla ako s malou cvicim, mi vynadala, ze ju trapim... nechapala, ze je to pre jej dobro... ona ju nemohla pocut ani zaplakat.. ale to preto, ze jej prvy syncek zomrel ako 3,5 roc. na leukemiu... a placu pocula vela, ked mu vrali kostnu dren a tak... takze ona to aj takto zdovodnila, ze neznesie ju pocut plakat.. ale na to sa ja mozem vies co... mala je dne s v pohode.Nemusim sa s nou ani ucit do skoly !!! sama sa pripravuje, uci na jednotky, cita neskutocne dobre, hra na klaviri, jazyky jej elkom idu.. a pod.. a hlavne, nebeha po spickach !!! toho som sa bala najviac. ine ani tak velmi nehrozilo.. a sestricka , co nas mala , bol skvela a mila... mala sa jej tam vzdy od jedu pocikala 🙂 hehe

katrin21
21. led 2009

petula : este sonm chcela k tym poznamkac, ze dieta este nesedi, nechodi....
no vies, niekedy je to aj dobre povedat... lebo niektore lekarky nie su take pozorne a nechavaju to tak a mamicka , ked ma prve dieta a ziadne skusenosti, tak neviem, co a ako sa má.. teda nevie porovnavat... ine je , ked uz vieme, ze je nieco zle, tak vtedy to zle padne.. ale naopak niekedy takato poznamka moze trochu otvorit oci.... v dobrom... 😉

mucha
21. led 2009

Ahojte,
moja skusenost s cvicenim Vojtovky.
Zacali sme tak, ze Samko otacal hlavu len do jednej strany. Dr nas poslala na vysetrenie, odtial na rehabilitaciu... Lenze tam nas objednali az za dva tyzdne, tak som sa rozhodla, ze dovtedy to so Samkom zvladneme aj sami. Problem s jeho otacanim hlavicky bol totiz taky, ze spinkaval na svojej oblubenej strane, tak, aby ma z postielky videl a aj ked som ho nosila na rukach, tak vzdy tak, ze sa zase dival do tej jednej strany, co som si uvedomila az potom. Tak som ho otocila v postielke, aby sa na mna musel divat do tej druhej strany, nosila som ho na druhej ruke, vsetko som mu ukazovala do tej druhej strany a za dva tyzdne, ked sme prisli na rehabilitaciu dr skonstatovala, ze je to ok, ale ze ked sme uz tam, ze bude cvicit na chrbatik, lebo ze sa hrbi... To som nechapala, lebo on mal vtedy 4 a pol mesiaca, to predsa dieta este nema sediet, ani vediet sediet... Takze nam ukazali brutalny cvik, ktory som s nim cvicila asi 2 krat, vrieskal ako besny, tak som prestala. Ved bol este maly, nemal este vediet sediet preboha... Nechala som to na nom. No tak sme necvicili, ked sme prisli na kontrolu v 6 a pol mesiacoch, rehabilitacna sestra povedala, ze sedi krasne (to si myslela, ze sme cvicili) ale dala nam zas cvik na lozenie, skoro ma porazilo... Jasne, ze som s nim necvicila, ved lozit mal cas az do 9-tich mesiacov. No a zacal sam, ked mal 8 a pol... Tak som tam prestala chodit... Povedala som aj doktorke, ze samko nepotrebuje rehabilitovat, ze nechapem preco nas tam drzia... Zeby mali malo roboty, tak tam drzia aj takych, co nemusia?
Tot moja skusenost.

beruberu
21. led 2009

ahoj holky,
já jsem taky s Lucinkou cvičila Vojtovku, na roce neseděla ani nelezla, jen se plazila. Doktorka ani neuroložka na ní nenašlly nic "špatného", jen že je asi !líná" a tak cvičit, cvičit, cvičit. Jenže Lůca silně nesnáší manipulaci, takže se vždyckypři cvičení vztekala a já někdy s ní. Cvičily jsme asi od 11měsíců do 14měsíců. S přestávkama, když jsme z toho byly obě psychicky zdeptaný. Na 15m začala sedět, na 16 lézt, 18m-chodit za obě ruce, 21m chození za jednu ruku a před týdnem!!! to je teda skoro 26m začala chodit úplně sama!!!! zatím teda jen doma a když má dobrou náladu 😀
Já si teď nejsem vůbec jistá, jestli nám cvičení pomohlo. Někdy mám dojem, že mohlo i uškodit. že to narušilo naši vzájemnou důvěru. Fakt nevím. Nikoho bych od cvičení rozhodně neodrazovala, každé dítě reaguje jinak. Přeju všem, kdo cvičíte, ať to jde. A na "blbé poznámky" se vykašlete. Každý dítě přece nemusí bejt podle tabulek. Je to vaše dítě a vy nejlíp víte, jaký je.
Martino, na roce určitě není pozdě, cvič s ním a na poznámky dortorek se taky vykašli. My jsme taky dostali pěkně vynadáno na neurologii, že jsme přišli až v 11m. Ale co, je to tak, a to, že ti doktorka vynadá ti nejspíš moc nepomůže. ☹

dolinka
21. led 2009

bubba.. tvoje IP adresovane mne je zalostne...
kludne si to napis sem na forum aj do vsetkch inych for a jediny koho budes sudit budes ty sama.. stale si stojim za svojim ze som vyjadrila len svoj nazor a nemozem za to ze sa nestotoznujeme..
nemam volu sa s niekym kto s tak primitivne vyjadruje hadat ani cez forum ani cez ip a uz vonkcom sa nebudem obhajovat voci urazkam..

Bolo by fajn, keby si svoju antipatiu voci maminam ktorych nazory to nevyhovuju ventilovala inak ako hrubostou a osocovanim a potrebou komentovať každe jedno ich slovo acitala to co pisu a nie to, co sa ty domnievas zue ja za tym skryte
.. nepovysujem sa nad nikoho kolko cudzich jazykov viem, lebo mnohi vedia viac, napisala som ti len aby si skusila googlit v inych jazykoch ako v slovencine ci cestine..

.. nemam potrebu si ventilovat ziadne komplexy.. ake??? ze neuznavam vojtovu metodu, a ze som ta v reakcii na tvoje nasledne agresivne vyjadrenialen podpichla o sedeni na nete? nakoniecsa mi po precitani aj tvojich inych vyrokov z inych for javi ze komplexy mas ty.
... niekto ma odvahu sam seba nazyvat "prikladna mamina", niekto sa snazi tak chovat a nema odvahu to o sebe tvrdiť

dolinka
21. led 2009

bubba. posledne vyjdrenie
.... nie je to tema na konflikt ,ale na vymenu skusenosti s vojtovou met.

Nech sa tebe aj dietaku v zivote dari a ver ze som presvedcena ze si naozaj dobra mamina

bubba
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
andulka4
21. led 2009

Holky nestačím se divit co se tady děje ☹

přeci každý má svůj díl pravdy a každá tady chce to nej pro své dítě

lendy1
21. led 2009

holky, nechte toho 😉

dolinka-rozepsala bych se, ale nemá to cenu...některé tvé výroky ale opravdu nejsou na místě-např. že prof. Vojta je úchyl, co týral děti a pod.
Myslím, že jsi svoje názory zde už vyjádřila a díky tvým příspěvkům je v této diskuzi jen "blbá nálada" 😝 😠

Už mě to tu nebaví ani chodit číst natož přispívat 😝

katrin21
21. led 2009

podla mna Vojtova metoda pomohla v skutucne vaznych pripadoch... ak niekto len zaostava vo vývoji, alebo ma nejaky iny maly problem, mozno sa da aj bez nej.... ale su deti s DMO a podobne, ktore by bez Vojtovej metody nemali sancu ani nic chytit do ruky... to su roky praxe a skusenosti tych, co sa tomu venuju....
keby to nefungovalo, tak sa to nerobi....

dolinka
21. led 2009

dievcata ospravedlnujem sa vam,

.. lendy... za toho uchyla tiez, priznavam nebolo to namieste a uprimne lutujem..

.. bubba nemam dovod nic cenzurovat kludne si to sem prilep.. je to tvoja vizitka

aji81
22. led 2009

Ahoj holky, prosila bych o radu. Mám čtyřměsíční holčičku a nevím zda s ní také nebudu muset cvičit "Vojtovku". Jako u doktorky zvládla koníčky dobře a doktorka byla moc spokojená ale doma vydrží správně koníčkovat jen chvíli. Je špatné, že se jí ručičky jakoby rozjíždí do stran? hlavičku má většinou rovně. A příjde mi divné, že když leží na zádech a začíná se mírně vztekat tak se prohybá jakoby do "luku". Mám strach, aby mi případně doktorka něco nezanedbala. Jak se k "Vojtovce" dostanu? je na to nějaká speciální doktorka? neurolog? Děkuji moc Alča

lendy1
22. led 2009

aji, může to něco znamenat, co píšeš, ale taky nemusí 😉 . Zkus ji ty ručičky při pasení dávat do správné polohy, aby se o ně opírala. To prohýbání do luku může být vztekem nebo že ji bolí bříško, ale taky to může být i známka opistotonusu nebo hypertonie.
Mrkni ještě na tento článek:
http://sedmikraska.mb-net.cz/view.php?cisloclan...

určitě být tebou bych to nejdřív vše konzultovala s pediatričkou a popř. si u ní vyžádala doporučení k neurologovi, který je přece jenom odborník. Někde se můžeš objednat na neurologii přímo bez doporučení od mudr. Neurolog to pak posoudí jestli je nebo není vše o.k. a řekne jestli cvičit vojtovku nebo ne a řekne ti, kam na RHB 😉

katrin21
22. led 2009

s tym lukom by som nic nerobla, to deti robia...
skor tie rucicky... to bol prejav u nasej malej... hlavu aj zdvihla, ale ked som jej dala ruky pred seba, zachvilku ich mala vedla seba.pri tele... a to bolo zle... bol aHypertonicka, teda mala zvýsené svalové napätie ( tonus)... takze potrebovala uvolnit svaly... nic vazne.,. 3 mesiace cvicenia a bolo po probleme 🙂))
A ano, je na to neurolog... posle ta pediater 🙂

romana6
22. led 2009

Ahoj holky. Můžu se k vám přidat na pokec? Malý se narodil ve 31 týdnu, tedy o 2 měsíce dříve, 1300g, má 10 měsíců, pase koníky, převaluje se jen na oba boky, ne na bříško a co mě trápí nejvíc je, že sám ještě neudrží hlavičku. Na neurologii diagnoza - hypotonie. Zajímalo by mě, zda jste některá měla problém s držením hlavičky a kdy se to upravilo. Pomohla Vojtovka nebo jiné cviky?

mukky
22. led 2009

dolinka pisala som Ti hore svoj nazor a ak mas zaujem a chut a cas podel sa s nami o to,ako si cvicila ty so svojim dietkom a co povedali lekari na jeho stav,dakujem. andulka..a ostatne co poznate nasu problematiku,rh sestra nam povedala ze ak sa maly zacne plazit,za asi take 2mesiace,snad i skor,uz vraj nebudeme musiet cvicit lebo si chrbatik bude posilovat sam...no mudr ktora pozera rehabi.deticky povedala ze este min.3 mesiace cvicit budeme..hmm tak neviem...chcem sa opytat dala nam cvik co musi mat spustene obe nozky,urcite viete..myslite ze ho mozem vynechat a cvicit iny co minule,a tiez precvicoval tu cast chrbatika???pri terajsom je mi z neho smutno,velmi place,tak cvici len manzel teraz,ja nemozem ☹

andulka4
22. led 2009

Mukky já vlastně nikdy nerozuměla tomu proč máme cvičit ten a ten cvik proč tamten už vynechat atd
Ten cvik o kterém píšeš jsme cvičili trochu jinak.Měl mít jednu nohu dole a druhou pokrčenou pod sebou...prý ať umí nakročovat....což u nás problém není

tento cvik nám má posílit ty lopatky....jenže buďto nic nedělá a jen laxně leží a trucuje a nebo má takovou sílu že se mi pokaždé vysmykne

cvik necvičím už vůbec

nám řekla RHB že jejich pravidlem je že se cvičí až do doby než odejde po svých...ale já chodím k jiné neuroložce než k té co spadá pod ní má RHB takže uvidíme začátkem února co bude (jedeme na neurologii)

jinak nám ten cvik hooodně pomohl takže doporučuji ho cvičit :( Nakročuje pravá noha zabírá levá ruka....křížové pravidlo pro lezení

aji81
22. led 2009

díky holky za radu. Musím to říct pediatričce, a nebo se zeptám zda mě vezmou u neurologa bez doporučení pro jistotu, furt lepší když odejdu s tím že je to vpořádku než takhle přemýšlet abych něco nezanedbala. Jsou to stejně starosti s tím dítětem co??. Dneska se jí zase vůbec nechce spát, pač jí tlačí bříško. Ublinkává a kroutí se jak paragraf, chuděra. No, musím jí zítra koupit Baby calm, ten jí pomohl. Tak pa holky, dobrou

mukky
22. led 2009

andulka4 hmm dakujem,no si predstavte dnes vobec neplakal a aj zaberal 😲 🙂 tak sme cvicili stary i novy cvik,ano ten s jednou nozkou spustenou,ten s dvoma sme minule,,,len mrncal a vydaval zvuky na znak nesuhlasu 😀 ale neplakal 🙂 😲

petul.a
23. led 2009

Hoj, kočky 🙂

Takhle paseme s Barunkou spolu 😵: https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...

bubba
23. led 2009

barunka je sikulka 😵 😵

pedroma
23. led 2009

ja sem nakuknem len obcas...ale tiez cvicim so svojim takmer 4roč. synom. A úplne súhlasím s cvicenim az do prvých krokov. Nám sa práve toto vypomstilo, a od dva a pol roka RHB-tujeme opätovne.

pedroma
23. led 2009

a este ked citam spätne niekolko prispevkov dozadu...nas maly pri cviceni neplace, väčšinou spolupracuje. Presný opak ako ked bol babetko! Po case teda usudzujem, ze tie cviky su v pohode, len samozrejme, pre male dieta su v danom momente neprirodzené a nanútené, sprevadzane velkym placom a vzdorom.