Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

moleovaa
20. dub 2009

ahojte! moc nepíšu neb jsem večer už dost vyfluslá, ale chci podpořit kebu: keba nezoufej, náš mladý se rozlezl ve 14m, cvičili jsme od osmého. teĎ střídá plazení a lezení, a plazení je už ok střídavě. taky mě to deptalo, jak za sebou tahal nohu úplně rovně, pořád jsem si opakovala: hlavně už se hejbe... taky má hypotonii a nedávno mi dr povídala, že tenhle problém je dočasný a rozcvičí se.
možná opravdu potřebujete pauzu, nebo se zkus pozeptat jiného dr, jaký má názor

kokaka
20. dub 2009

tak u nás je to úplně stejné jako u keba, malá plazí se že tělo tahá rukama a jednou nohou se odráží a druhou tahá rovně, na kolínka se nevyhoupne , stavění a sezení taky nic, cvičíme od 8. měsíce ☹

andulka4
20. dub 2009

HOLKY rozhodně to chce i LTV, nejen Vojtu.
Můj syn má taky Hypotonii a to opravdu těžkou (hlavu držel až v 10m) ale od 9,5m už se houpal na kolínkách...což u nás je vlastně od 7,5m protože je nedonošený

dětem se může už od 6m nabízet vyšší poloha což znamená že je budete schválně dávat do šikmého sedu, dávat jim hračku na krabici a nutit je ať se o ní zapírají, schválně je houpat na 4ech atd atd.....LTV jsou vlastně motivační cviky pro lenochy....doslova žasnu že vám nikdo nic takového neukázal nebo neukazuje

zanys
20. dub 2009

keba, kokaka, vydržte!!!! To, že mně se malý plazil do 16 měsíců asi pro vás moc útěchou nebude, ta představa ještě několika měsíců bez lezení....Ale Vojtíkovi jde vše extrémně pomalu ☹ . Vy to určitě zmáknete rychleji! U malýho to je i tím, že je děsný negativista, vše odmítá, nic nechce, nic se mu nelíbí, vzteklounek a uplakánek. Při motivačním cvičení se nadřu víc já, než on 😝 , stejně se mi na to pak vykašle. Nikdy se mu nelíbila ani masáž, cvičení na velkým, malým míči, míčkování..., prostě nic. Je mu už 20 měsíců, ale minulý týden udělal kóóónečně prvních pár vratkých krůčků sám.
Už nevím, který doktor a kde psal, že tyhle děti mají v sobě stejně zakódovanou "aktualizační tendenci", tj. vůli, chuť mladého organizmu k růstu, vývoji, tendenci k neustálému vyvíjení se kupředu, i přes všeliké překážky a znevýhodnění, jen to trvá dlouho a dlouho.
Jinak, keba, přístupu a rozhodnutí vaší rehábky taky moc nerozumím. Co na to na neurologii?

zanys
20. dub 2009

andulka, s tímto přístupem jsem se setkala také. Na další možnosti cvičení jsem se na RHB ptala opakovaně, bylo mi řečeno NIC. Mně to tedy bylo dost divné, tak jsem se rozhodla pro luxus zavedení internetu (jsem s malým sama, ani mi nikdo nehlídá, nemohla jsem na veřejný) a začala shánět informace. Naše dvě rehábky jsou sice moc milé, ale asi už unavené starší paní... Na můj dotaz ohledně Bobatha mi zdělily, že to je jen pro starší děti. Mám výčitky, že jsem nereagovala dřív, ztratili jsme dost času.

keba
21. dub 2009

Holky díky za podporu a taky za nápady!!!!budu muset vyzkoušet jí víc motivovat,třeba ty hračky dát trošku víše atd.Ale je pravda že na rehábce mě nikdy nic neřekli!a dokonce tu taky Bobatha nějak neuznávaj...prostě si jedou svého vojtu a tím to hasne...taky mě výslovně zakázali ji jakkoli postavovat na nožky a posazovat!Takže jsem jí prostě nechávala na zemi at se hýbe jak jí to jde samotné...

zanys:jinak na neurologii jsem s malou ještě nikdy nebyla bylo mě řečeno že to není potřeba,že nám stejně doporučí cvičit pouze vojtovku...a o tom vztekání vím taky svý!Neli je děsnej vztekloun a lenoch takže jak píšeš ty kolikrát se snažím jen já a ona mě má na háku.. 😉

andulko:ještě jak píšeš že zkoušet houpat na 4ech,tak to je u náso ničem malá mě řve a prostě se mě rospláskne jak žába a kolínka nechce mít zkrčené... 😒 zkoušela jsem i trakař ale to se jí ručky podlomí a zase nic.. 😢

andulka4
21. dub 2009

HOLKY já chodila na Vojtu v místě bydliště ale k RHB lékaři jsem jezdila do RHB stacionáře do Ostravy (tam se David narodil) no a když jsem pořát peskovala že nevidím u Vojty pokrok tak nám Dr napsala soubor LTV cvičení....tam nás naučili jak Davida motivovat ať se víc hýbe

takže už když měl 9m/u nás 7m tak jsem ho měla dávat do šikmého sedu....v té době mi to přišlo úplně šílené protože ještě neudržel ani hlavu ale bylo mi řečeno že hypotonikům víc vyhovuje vyšší poloha...a heleme se co udělal za pár dnů a úplně sám

https://www.youtube.com/watch?v=rnHhtsfJ6Z4

čučela jsem jako puk jak vůbec tohle dokáže protože když jsem ho v té době zkusila jen normálně posadit.....prostě spadl jak hruška :(

jela jsem tedy znovu na další LTV tělocvik a tam nám řekli zkoušet houpat na kolínkách a dát mu bednu a na to hračky....a heleme se co udělal do týdne

https://www.youtube.com/watch?v=ftEXGgIMGf8https://www.youtube.com/watch?v=B_FQM7nsEN4

a pak to přišlo.....už lezl

https://www.youtube.com/watch?v=Z4sK6aDTZK0

za další týden se postavil

dodnes pouze obchází nábytek ale to už je pouze na něm kdy začně chodit....záda má pořát strašně slabá

holky musíte těm dětem prostě ukazovat jak ten daný pohyb mají udělat....za pár dnů se jim to do těch hlavinek dostane

Vojtova metoda je v tomto o něčem jiném

rohacka
21. dub 2009

Mne ked ukazali, ze malym napr. pohupovat ho na kolienkach, tak mi to prislo strasne divne, ze vraj dieta ma robit len to, co dokaze, tak preco ho mam davat na 4, ked sa tam neudrzi 😲 . Ale naozaj sa to jednoducho potom naucil - lebo napr. pri tom pohupovani na 4 cvicis presne tie svaly, ktore k lezeniu na styroch potrebuje. Ale naozaj je to o osobe rehabilitacnej sestry - my napr. chodime do rehabilitacneho centra, kde cvicia hlavne Vojtu, ale nasa rehabka nam dava aj ine rehabilitacne cviky, aj Bobatha - proste co nam treba precvicit, to nad da, vojtovka nie je na vsetko - zda sa mi, ze je hlavne na pretacanie, plazenie, lozenie, ale potom uz treba hladat alternativy. Aj dieta uz potom velmi nechce spolupracovat. Mam znamu, co cvicila do 2.5 roka vojtu a tusim 1.5 roka ziaden pokrok - ale je to dieta s DMO - lenze zacali cvicit Bobatha a za 2 tyzdne urobil pokrok!!!!! To je naozaj pripad od pripadu a od rehabilitacnej sestry k rehabilitacnej sestre. Nasa rehabka je dochodkyna a uci nas aj Bobatha a vidim, ze sa vyzna.
Andulka - mozno ta to povzbudi - mne hovorila rehabka, ze maju vyhodu deti, ktore sa ucia chodit na jar a v lete, lebo nie su zatvorene v byte, kde sa im velmi nechce, ako ked su vonku, okolo laviciek a tak - skor zbadaju nejaky zaujimavy objekt, za ktorym by sa mohli vydat pesi. A este nerovny teren pomaha na stabilizaciu panvy. Nam sa napr. velmi zlepsila chodza, odkedy sa oteplilo a chodime 2 x za den von, casto pesi, po travniku, po kopcekoch, trha si travicku, zbera konare.... Uz som z toho cvicenia Vojtu na nervy, ale taka prirodzena Bobathova metoda vonku ma celkom bavi... 🙂
Vela sily vsetkym cviciacicm mamickam aj detickam!

zelva
21. dub 2009

Ahojky,
tak se také přidáváme. Malému je 7,5 měsíce a neustále se ne a ne otáčet a lézt už vůbec ne. Otočí se na bříško jen minimálně, po zbytek času se plácá na zádech. Doktorka nám pořád říkala, že dobrý dobrý, že je jen líný a ty rehabilitace mi napsala na vlastní žádost. Dnes jsme byli poprvé. Má prý slabé prsní svaly a ramena, takže zatím máme cvičit jeden cvik 4-5x denně. Prý proč jsme nepřišli dříve, že už je velký. 😅

bibianka
21. dub 2009

čo to je LTV cvičenie?

petrach
21. dub 2009

andulko gratuluju Davidkovi,je moc šikovný..

jinak se taky přidavame,občas úpřijdu pro radu,začíame cvičit vojtu,4 x denne,občas je šílene to zvladnou 4x,protože pořad spí a budi se jen na jidlo,nebo bolestí bříška a to se pak cvičit neda,ale opravdu se snažíme,zatím mame jen jeden cvik na zadech,držím hlavičku a mačkam pod bradavkou
v utery jdem na neuro,jsem zvedava co mi řekne,zatim jsem s dr nemluvila,jen v nemocnici mi tlumočili a to řikali,že se libil,takže nic nevím

chci se zeptat jak to stíhate všechno skloubit?
jak daleko dojiždíte a jestli třeba nekdo jezdí te busem,ja neřídím a ted řeším jestli nekoho pořad otravovat,sice tchyne to odřídí když musí,ale jke mi to blbé,mužu tak brzo busem,mate skušenost?

julyb
21. dub 2009

Andulka, úplný súhlas mne sa tiež malý nechcel velmi dávat na 4 a potom som ho dala sama, začala som mu tlieskat, smiat sa, spievat hojda-pajda a teraz to robí úplne sám

Perfektné videá, malinký je rozkošný, a že vraj Vojtovka do kelu...

zelva
22. dub 2009

Holky,
prosím necvičíte některá tento cvik? Nevím zda to dělám dobře, ukázala mi to na rehabkách 2x a já si teď nejsem jistá: Malý je na bříšku, celým předloktím mu jistím zádíčka a dlaní hlavičku, která je mírně na stranu a mou druhou rukou držím jeho vzdálenější ruku, ta je ohnutá a mačkám bod jakoby u chrupavky. Jenže si nejsem jistá do jakého úhlu má být ta ručička a jestli vůbec mačkám správný bod. Prosím prosím jestli to některá cvičíte, poradíte?

vrn
22. dub 2009

Cvicime nieco podobne ale stlacam kosticku na lakti........

licina
22. dub 2009

Andulka, náš Kuba má taky problém s držením hlavy a je to jak kdy. Co Vám na to nejvíc pomohlo???

keba
22. dub 2009

želva:máme obdobný cvik,taky stlačujeme zonu na loktu,ale mám tlačit na jamku mezi kostí a chrupavkou,teda jestli mě chápeš nevímjestli jsem to dobře napsala..a jak zvládáš vtétopoloze malého udržet?asi už má taky dosti síly že? 😉

Holky chtěla jsem se vás zeptat jestli mají vaše dítka z cvíča i modřiny...já dnes ráno zjistila že jsem malé udělala!!!musím jí tak tlačit na záda jak ji držím že tam má až modrák,chuděra,tak přemýšlím jestli ji to opravdu ,to cvičení nebolí,myslím když na ni musím vyvíjet takový tlak že tam má až modřinu aby mě z té polohyneutekla.. 😒

andulka4
22. dub 2009

Licinko budeš se divit ale schválně jsem ho už pak tahala za ty ruky :( Víš co myslím...ten trakční test co se nesmí dělat :( Když jsme byli na 10m kontrole tak ho Dr přitáhla a jakžtakž jí tu hlavu přitáhl....mě se do té doby hroutil jak panenka :( byla jsem z toho něšťastná....a dr mi říkala že je potvora a že to dělá schválně :( Má dost velkou hlavu tak co by se namáhal

takže jsem ho aspoň 10x denně né že vyloženě přitáhla ale nabízela prsky a ať maká a přitahuje se....dodnes mu to dělá strašné problémy

zelva
22. dub 2009

keba:
no tak to bude ten samý cvik. A do jakého úhlu máš pokrčenou tu ručku? Mezi kostí a chrupavkou?Myslíš jako to místo hned jakoby nad loktem? Malého udržet vcelku jde, není to tak hrozné. Horší je ten řev a slzičky, nudličky a vše k tomu ☹

julyb
22. dub 2009

Andulka, odkedy si malému začala dávať topánočky, lebo môjmu ked dám hračku na gauč tak by sa už aj postavil len sa mu šmíka, aké ste kupovali topánky????

licina
22. dub 2009

Andulka4:
mě každej říká, ať to nedělám. Tak asi taky začnu. Jsem z toho taky nešťastná. A jak jsi psala, že jsi ho dávala i do sedu. To mi taky říkají, že dělat nemám. Prý, když dítě nesedí, tak má pořád ležet. Já ho tam ale chvilkama dávám. Jemu se ta poloha líbí, až na tu hlavu.....
A v kočárku, když mu trošku přizvednu záda, tak mu hlava lítá z prava do leva. Taky se Ti to stávalo?? Koukala jsem na videa a malý už s hlavou problém nemá, ne?? Krásně leze. To ten náš valibuk je línej a nic dělat nechce. Hračky ho taky nijak zvlášť nezajímají, tak nevím, jak motivovat.... Cvičíme Vojtu i Bobatha...

julyb
22. dub 2009

Inak tvoj synček je velmi šikovný, moj má zase problém že je ťažký a nevládze tú svoju váhu dvíhať...

licina
22. dub 2009

keba:
I my máme sem tam modřinu a já pak na doporučení rehabky ten cvik necvičím, dokud mu ta modřina nezmizí nebo aspoň trošku nevybledne. Prý to potom bolí. Ne ten cvik, ale to místo samotné.

vrn
22. dub 2009

Maminy ktore cvicite vojtovku aj Bobatha zaroven, v akom poradi?
U nas na rehabilitacii najskor odcvici s malou sestricka Bobatha a na zaver vojtovku a odchod, vacsinou mi v aute hned z vycerpania zaspi. Ako vas vsak citam tak by sa to nemalo cvicit pred spanim aby si dieta mohlo tie pohyby potom este zopakovat a precvicit......... cvicite to doma tak ze najskor vojtovku a potom bobatha? Dnes som to tak skusila tak uvidime ci to bude mat vacsi uspech......

vrn
22. dub 2009

A este otazka - viete mi poradit kde by som zohnala knihu Vojtuv princip?

lendy1
22. dub 2009

vrn, tu knížku seženeš v knihkupectví, nebo ti ji objednají. Já ji měla půjčenou z knihovny, ale byla hrozně moc odborná, není to na normální čtění.

zelva
22. dub 2009

Teda holky,
to je očistec a to jsme úplně na začátku. Ten cvik co cvičíme je děsnej, přijde mi, že mu snad lámu kosti. Musím ho při něm přidržovat oběma rukama+nohou 😝
Ještě že ty děti jsou takový bezelstný a nezanevřou na toho, kdo je tak "trápí"

romi73
22. dub 2009

holky, vidím, že většina z vás cvičí kvůli hypotonii. nemá tady někdo dítě s hypertonií? a záklonem a asymetrií?

já si tak nějak nemám s kým sdělovat dojmy. známí a příbuzní si už myslí, že to moc řeším, že malá vypadá přece pěkně a je veselá a spokojená, ale můj instinkt a neurolog jsou opačného názoru - že to v pořádku není. (CKP je naštěstí jen lehkého stupně). malá mi padala při pasení koníků na pravou stranu, což se už týden nestalo, tak mám z toho radost velikou. při pasení koníků má taky těžiště pořád na hrudníku a o ručičky se moc neopírá, občas je pouští a dělá letadlo, což je v jejím věku 5 měsíců ještě blbé. no a dneska ráno mi konečně připadlo, že se na nich jakoby nadzvedla a opravdu se o ně opřela - že je tam neměla jen na parádu, taky bylo vidět, že se jí váha přenesla trochu víc do pánve. ale to bylo v řádu vteřin. na boky a na bříško se už točí pěkně správně.

taky má levou pěstičku při pasení pořád ještě často zavřenou, ale i to se lepší. nemáte na tohle nějaký tip? mě se nechce věřit, že všechny tyhle problémy vyřeší 2 cviky z vojtovky (mačkání prsního bodu a tlačení do lopatky v poloze na boku). krom toho nám neurolog namaloval fixou na tělíčko 8 bodů, které mám 6x denně mačkat.

často se mi chce brečet když vidím, jak jí to nejde a neurolog má asi v popisu práce deptat matky... kdesi jsem to i četla, že vyděšená matka rovná se motivovaná matka. a tak střídavě se potýkám s depkou, že co když se to nespraví, a radostí z každého malého pokroku. ale to asi každá z téhle diskuse znáte sama...

lendy1
22. dub 2009

ježiš romi, ty body namalovaný fixou, nebyli jste náhadou u Živného? Pokud jo, tak od něj utíkej, co můžeš.

Na to otvírání pěstiček: zkus malé až si bude hrát a ležet na zádech dát do ruky takové střední míčky, aby musela ten míček chytnout otevřenou ručičkou. Taky na hypertonii pomáhají masáže kojenců a kup si takový ten míček s výstupky a přejížděj tím pomalu malé po rukách a nožičkách. Hodně nos v klubíčku, žádná svislá poloha. Dej malou i do nadýchaných péřových peřin, aby kolem sebe nic neměla a mohla se uvolnit.

romi73
22. dub 2009

lendy, jaks to uhodla? a já měla docela radost, že jsem se tam k němu dostala, vypadá, že ví co dělá, ale pokaždý mě zdeptal tak, že vidím budoucnost v nejhorších barvách. jestli se nepletu tak to jsi ty s tou mamkou neuroložkou? můžeš mi o něm kdyžtak napsat do ip? já bych fakt nerada ztrácela čas... no ale mám to pojištěné ještě z druhé strany, paralelně jsem se objednala k Luksíkové a ta se mimochodem v diagnózách s ním shoduje a půjdu s malou ještě na rehábku do Horáčkové na Prahu 4 - abych viděla, jestli nám poradí něco dalšího. ta rehábka od Živného právě s námi cvičí jen ty 2 popsané cviky plus poradila, že jí mám koulet na balónu. s tím klubíčkováním, koupáním v kýblu místo ve vaničce, to děláme. zkusím ji dát ještě na tu peřinu, to jsem nevěděla.

lendy1
22. dub 2009

romi, napíšu ti večer do IP, tady to nebudu rozebírat, ale jestli jezdíte k němu, tak fakt pryč od něj a raději si popojeď pár metrů dál k mamce od ronie-ta je úplně super, mají tam i skvělou rehabku a mě tam naučili i různé chvaty a způsoby nošení, aby David neměl šanci so prohýbat do luku a pod.

on totiž nikdo kromě něho (snad v celé republice) nemaluje ty blbé body na těle-je tím proslulý 😝 Já když jsem se dozvěděla, co je zač, tak jsem byla na sebe tak nasr..., že jsme tam vůbec jeli a ještě za to platili keš 😝
Nám třeba na ani ne 1/2 roce řekl, že má David DMO, s postižením na všech končetinách, no a David je v pohodě, žádné DMO nemá, navíc se to neurčuje na 1/2 roce. A můžu ti říct, že přesně vím, jak dokáže "zapůsobit" a oblbnout rodiče, že jedině on je ten jediný, co dokáže pomoci. Ježiš, mě je z toho úplně blbě, když si na to vzpomenu 😝