Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

andulka4
21. zář 2009

Lendy jojo máš pravdu a hlavně těžko soudiit přes internet.

Můj David je sice taky hypotonický ale za to svou urputnou povahou to dorovnává....
je daleko víc běhavý než ostatní děti no a to že víc padá nevadí protože oni taky padají a on se bez breku postaví a běží dál

s tou školkou jsi mne nahlodala ale přiznám se že to teď nechci řešit....je brzo

nám teď strašně pomohlo odrážedlo a na jeho nožkách jde vidět a hlavně cítit zpevnění....na tom Enduru jezdí jak střelený a to jeho kamarádi (v termínu kdy se měl narodit) nezvládají ani náhodou

taky daleko lépe mluví ale co už......každý má prostě něco 🙂 a s tím se musíme smířit

petul.a
22. zář 2009

Ahojky

Barčí děkuje za gratulace 😵

Keba, to je super, že se Nelince plavčo líbí 😵 My budeme chodit od listopadu, ale na rehabilitační cvíčo ve vodě (jak jsem psala), tak jsem zvědavá. Bára je vodomil po mamince 😀 Posledně, když jsem s ní byla v bazénu, tak jsem si gratulovala, že mě napadlo se nenamalovat, páč cácorka přišla na to, že největší prča je cákat na mámu 😀

Aleachim, pro mě taky je vždycky povzbuzující, když si tu přečtu příběhy ostatních, zejména teda těch, kdo mají děcka starší - že to měli taky jako my 😉 A moc mě těší, že i my takhle můžeme pro někoho fungovat. Něco podobného jako teď ty mně jsem nedávno psala Andulce 🙂

Petrach, on ten vývoj je u pomalejších dětiček v takových jakoby skocích - několik měsíců nic a pak během týdne třeba dvě věci najednou. U nás to tak bylo - v 8 měsících se začala Barunka otáčet a rovnou i plazit. V 15 měsících si sedla a začala lézt. Teď si stoupá u nábytku, zkouší nakračovat a strká kolínko nahoru jako že chce vylézt.

Co se týče řeči, asi na tom taky nebudeme zle, už teď má slušnou vyřídilku 😀 Musím to zaťukat, abych to nezakřikla 😉 Ovšem rozumím jí hlavně já, to je jasné 😀 Co byste řekli, že je například takový "eík"? U našeho žrouta to nemůže být nic jiného než rohlík 😀 Když zmerčí v krámu pečivo, křičí "eííííík, eííííík", dokud ho nedostane 😀 Další perly - žába je "háta", kachna je "kááá", láska je "ákka"... a plno jiných. Umí taky spoustu zvířátek. Ale jak je chudák zblblá z toho, že se jí furt ptám "Jak dělá pejsek (slepička, kuřátko...)?", tak jednou, když viděla kočku, zvolala: "Haaafff!!!" 😀 Jo, ale nejfrekventovanější slovo je stále "kyký" (= kytí). A taky doplňuje některé jednoduché písničky. Např.: Já: "Mámo, táto, v komoře je...", ona: ... "Ich" 😀 (samozřejmě myš). Totéž slovo použije na konci, kde to ale znamená "nic" 😅 Jóóó, a taky spolu zpíváme tuhle: Já: "Když jsem šel...", ona: "...uf" (= z hub), já: "... ztratil jsem...", ona: "...uf..." (= zub), já: "...našla ho Jóóóhana s dlouhejma nóóóhama, já na ni...", ona: "... uf..." (= dup), já: "... Dej sem ten...", ona: "... uf..." (= zub), já: ... "nebo ti vyyytrhnu z drdolu...", ona (řehtajíc se): "...ufff!!!" (= chlup) 😀

petrach
22. zář 2009

petuli díky za povzbuzení 😉
a hrozne jsem se nasmála když jsem četla ten slovník,to tak mají všechny deti,že jim rozumíme zezačatku jen my 😉

katka2808
23. zář 2009

ahoj holky
nechodievam do tejto temy, tak neviem, ci mi niekto pomoze. hladame nejake miesto, kde sa cvici Vojtovka v Kosiciach. poslali nas na Obrancov mieru, ale to je pre nas daleko. vie niektora z vas poradit? 😉

petul.a
23. zář 2009

Ahojky

Katka, zkus se podívat o pár stránek dál, jsou tu kočky ze Slovenska, třeba by věděly 😉

katy2
23. zář 2009

katka, zavolaj do novej nemocnice dr. Molcanovej a objednaj sa... Netreba k tomu ani vymenny listok od pediatra. Ona ta nasmeruje, co a ako.... A musim povedat, ze je spickova..... My tiez chodime do novej a som max. spokojna, dokonca tam chodime aj plavat..... tiez cez nu.... 🙂

beatka11
23. zář 2009

ahoj maminy děkuji za rady 🙂 tak jsme nakone zatím ten nový cvik na kolínkach nedostali,maminy ted jsem ,koukala na ten odkaz od lendy myslím a docela zajímavé tam je napsáno,že se má cvičit dvě minuty na každou stranu,my cvičíme na tři serie tak máme cvičit na každou tu stranu 2min nebo dohromady sečtené minuty té serie?? 😨 😨

luccii
23. zář 2009

holky, diky za rady - ruce me boli stale stejne, mozna i vic... ☹ pritom manzel mi hodne pomaha 😒 na ortopedii mi hrozi sadrou na obe ruce! 😕 to bych se o Vojtika asi nedokazala postarat 😢

ludva
23. zář 2009

ahoj luccii, kamarádka měla před lety stejný problém. Dostala ze cvičení zánět šlach a dostala opravdu sádru 😠 . Držím ti palce, abys tak nakonec nedopadla.
Koukám, že máme skoro stejně staré kluky 😀 , co cvičíte? My mačkáme pod bradavkama a pak cvik na bříšku (jakoby na lezení). Malý byl doteď naprosto v pohodě, ale u tohohle cviku strašně pláče a vůbec si nejsem jistá, jestli ho cvičíme správně. Začínám být z toho zoufalá. Naše fyzioterapeutka má dost narváno, takže nás objednala za dva týdny. Docela hloupý, když si člověk není jistý. Potřebovala bych si to vždycky vyzkoušet víckrát. Pokaždé od ní odcházím s hlavou, jako pátrací balón. Ani se nedivím, že tam spousta maminek chodí i s tatínky.

myky
23. zář 2009

Ahoj holky,
chci vám napsat, že jsem byla zpočátku z Vojtovky bezradná a trvalo mi tak tři měsíce, než jsem se naučila těch našich pár cviků a opravdu jsem byla ráda, že jsme chodili cvičit třeba každý den. Dnes, už moc ani nemusíme, ale cvičíme dle možností.
Ludva možná bych zkusila změnit rehábku, protože pokud si nejsi jistá, tak by tě každopádně měla vzít. Protože pokud cvičíš špatně (a to si nemyslím), tak je to jako kdybys necvičila. Jinak ono každý nový cvik je pro děťátko nepřirozený a proto pláčí především, když je cvik dobře prováděný. Tudíž, než si na něj zvykne, je dobré znamení, že pláče. Vlastně zjednodušeně řečeno je to tak, že pláče proto, že ho nutíš do něčeho, co on si normálně zjednodušuje jinak. A ty mu napřed cvikem zrušíš jeho špatný návyk a učíš ho správný postup pohybu. Proto hodně pláčou a postupem času se zklidní, až v podstatě spolupracují 😵 . Je to vlastně tak, že jim překódováváme špatné pohyby na správné. Takže přeji hodně trpělivosti nám všem a víru v to, že to pomáhá našim nejmilovanějším dětičkám 😉 .
Jo a ještě. Snad ani není důležité jak dlouho cvičíme, který cvik, ale frekvence cviků. Tj já pochopila, že důležité je cvičit tolikrát denně, kolikrát mi rehábka řekne. Dostat tam ten cvik na 100% třeba 4xdenně a jsem spokojená. Jestli 2 nebo 5 minut, na tom už nestvím. To bych se zbláznila. Jde o to, aby si tělíčko zapamatovalo, jak je to správně. A to mu umožní prvě ta četnost cviků.

blandik
24. zář 2009

ahojte,

přesně tak - důležitá je frekvence, aby se zaktivovaly svaly a takto zaktivované, aby miminko ještě samo vlastním pohybem použilo. Ale tělíčko zapomíná a tak se mu ty cviky musí opět připomenout.

My jsme cvičili asi 1,5 měsíce, pak už jen kontroly na vlastní žádost kvůli ekzému. Tedy po 1,5 měsíci jsme přestali cvičit. Malý se začal plazit v 7M, v 11,5M se začal stavět, sedět a lézt. Nakonec to sám všechno dohnal.

petrach
24. zář 2009

ludvo skus si ten cvik natočit bud na kameru,nebo i na digi fotaku to jde..ja to u novych cviku tak delám a doma přehrávám 😀

dvojka
25. zář 2009

Ahojky holky.

Budu mít netradiční dotaz,prosbu.

Vlastně ani nejde o mě,mé dítě,ale o dítě mojí sestřenky nebo spíš ,,prasestřenky."No to neni až tak podstatné.
Moje sestřenice rodila jako já v33tt,od porodnice měla nařízeno cvičit s malou vojtovku,avšak cvičila,aspon co mi říkala jen první tři měsíce 😖 .Pak sprdla rehab.sestru,že si nennechá týrat svoje dítě i v rizikové poradně vyhrožovala doktorům že je pobije,ale že dál už cvičit nebude,že je to týrání.
Nyní ma malá 11 měsíců,ale proč píšu.Už na první pohled je její malá jakoby úplně stuhlá,když vidim jí a pak se kouknu na mojí malou,tak to úplně bije do očí.Ona sice leze,to ano,ale nohami vlastně ani nehýbá,jen je má skrčený a tahá je za sebou nebo nevim jak bych to nazvala.Přijde mi prostě celá taková v křeči.Sama o sobě neudělá pořádný pohyb,ke všemu jí musí navést její mamča.Když jí má v kočáře,kde sedí tak má ručičky nahoru jako malé mimčo a má je sevřené v pěst.Já jsem se zatim neopovažovala si jí pochovat.
Doktorka jí upozornovala,že jí malá nebude ani chodit a když bude,bude to něco hroznýho.
Holky,já tomu teda moc nerozumim,ale chtěla bych jí nějak rozumně domluvit,že to cvičení asi bude malá potřebovat a že se jí doktoři snaží pomoct a né jí ublížit.
Poradíte mi jak jí domluvit,co všechno může tímhle,,Lajdáctvím"malé způsobit.
Sotva jí můžu něco říkat,když tomu nerozumim.Děkuju

ludva
25. zář 2009

myky, naše rehábka se nachází ve speciální školce, takže mudr cvičí hlavně s dětičkama, které tam chodí. Je dobrá, ale má úplně narváno. Jsem moc ráda, že k ní můžu chodit.

Chtěla jsem se ještě zeptat, jestlli je nůtné mít cvičení pravidelně rozložené po celý den.
Snažím se s malým cvičit pravidelně, ale přece jen nám to vždycky nevyjde. Někdy cvičíme 3x za dopoledne (kdy jsem s Matýskem sama doma a mám na něj čas) a pak ještě navečer. Někdy 2x dopolka a 2x odpolka. Tak nevím, jestli to není špatně. Některé dny mají velké děti odpoledne kroužky, tak je musíme doprovodit a tak. Snažím se, aby to prostě vždycky 4x vyšlo, tak snad to tolik nevadí.

Dvojka, některé maminy jsou takhle sobecké.
Máme v příbuzenstvu taky jednu takovou. Kluk byl taky jen ztočený doprava, nedávala ho ani pást hříbátka, protože u toho plakal. Měla s ním vojtit a vyprdla se na to. Dneska chodí do první třídy a je celý zkroucený. Hlavičku má chudinka nakřivo, takže i špatně kouká, špatně se mu běhá protože nedrží rovnováhu, nesmí dělat žádný jednostranný sport a tak. Zřejmě ho čeká operace.

Vždycky, když mi Matýsek u cvičení pláče, tak si na něj vzpomenu a snažím se malého neslyšet.
Jo a nejhorší jsou tokový ty kecy od starší generace, že za nás se taky necvičilo a všichni jsme vyrostli 😠 😠

katka2808
25. zář 2009

petula a katy2, dakujem 😉 skusim.

zelmirka1
25. zář 2009

ja pridam svoju skusenost s cvicenim, mali sme cvicit vojtovu metodu pretoze maly v 2 mesiaci nedrzal hlavicku ked ho rehabilitacna tahala do sedu, postupne nam povedali ze ma slabe svaly na chrbatiku, potom aj brusko a vlastne ze je cely hypotonicky. Kedze velmi plakal pri cviceni zacala som sa zaujimat o vojtovku a kedy sa vyuziva, studovat vela informacii a tiez som intuitivne citila ze maly je v poriadku a nemozeme predsa brat deti podla tabuliek kedy maju co robit a hlavne ma nepresvedcili ze preventivne cvicenie je dobre, lebo prave ten stres moze zanechat nasledky. Takze som sa rozhodla necvicit vojtovku, cvicili sme rozne posilovacie cviky formou hry ktore ma naucila sukromna rehabilitacna sestra a maly lezie do 7,5 mesiaca, od 8 mesiaca sedi a dnes ma rok a zacina chodit. Boli sme na kontrole u neurologicky ktora povedala ze maly je uplne super sikovny a vojtovka nam zrejme pomohla. Nechcem nikoho odradzat od vojtovky, v niektorych pripadoch naozaj dokaze velmi pomoct, ale nie je dobre ju ordinovat automaticky ako sa robi v SR a CR pretoze ide o velmi narocnu metodu ktora musi ma spravnu indikaciu, bola vyvinuta pre deti s DMO a hlavne nemusi byt v kazdom pripade idealne riesenie.

petrach
25. zář 2009

ludvo melo by se to rozložit do celého dne,pokud cvičíš 3x dopoledne,tak ho hodne zatežuješ a nemá to ten efekt..takhle mi to vysvetlovala naše rhb..ale chapu te ře s více detma to da zabrat,vše se točí podle tohoto režimu..bohužel

dvojko je težko neco jí říkat,když neposlechne doktory..možna se zeptat jestli jí nevadí že bude jiná než ostatní deti,a pokud jí hrozí že nebude chodit tak jiná bude ☹
kamaradka ma znamou a ta se v roce vykašlala na vojtení že malí moc plakal a jejich chlapeček,předčasne narozeny nechodí ☹ a kamaradka cvičila do 3 a pul roku poctive a vydřeli si,že je jejich malí v pořadku,taky jim neuroložka řekla že nebude chodit a chodí,sice až od 2 pul roku,ale to ted nikdo nepozná

zelmiro ono fakt zaleží na tom proč se začne cvičit..ve 2 mesících držet hlavičku neumí každe díte,zalleží na obvodní dr..ta naše nás nechavá od začatku v klidu,že na vše je čas,všechny deti se do tabulek nevlezou a přitom jsou v pořadku

katka2808
25. zář 2009

ahoj kočky,
chcem sa spytat... my sme vojtovku este len zacali cvicit, malicky nie je sice predcasne narodeny /40. tyzden/, ale nepasie koniky dost dobre /ma 4 mesiace/ a ma ochabnute chrbtove vrchne svaly. no, zacali sme cvicit ten cvik, co sa tlaci bod pod bradavkou. sestricka nariadila cvicit 3 x denne po minute na oboch stranach. malicky mi pri tom zatial neplace /dufam, ze to robim dobre/, je strasne zlaty, tak mi napadlo, ze ci nemozem cvicit aj castejsie. ved sme aj tak cely den doma... asi by mu to len pomohlo, nie?

ludva
25. zář 2009

Petrach, moc ti děkuju, zní to logicky. Budu se snažit (a snažím se) rozložit cvičení do celého dne.
Některé dny, to ale prostě nevyjde.

Katka2808, tak my ten cvik cvičíme 4x denně, ale každá rehábka to má asi jinak.

ludva
25. zář 2009

Petrach, jukla jsem ti do albíčka. Máš krásný dětičky.
Šimonek je pěknej smíšek a Nelinka krásná modroočka.
Vůbec si nedokážu představit postarat se o tak malilinkatý miminko. Takový maminky obdivuju.

dvojka
26. zář 2009

ludva,petrach-díky.

Ono je to těžký,oni jí nejdřív říkali že malá nepoleze,jenže začla lézt,takže ona má prostě v sugerováno,že když začla bez Vojtovky lézt,začne i chodit.
Myslela jse,že by na mě mohla dát a zkusim jí říct,že by mohla teda začít chodit,ale né dobře.Když jí dá třeba do chodítka,tak vidim jak špatně tam chodí-tomu se nedá říct chození,to je baletění 😖 ,chodítko jsem se jí snažila vymluvit,řekla,že jí tam bude dávat jen na chvilku,ale nevim nevim 😒
Mě je tý malinký opravdu líto,už na první pohled se liší a mrzí že pro ní nemůžu nic udělat ☹

lendy1
26. zář 2009

dvojka,
to co popišuješ je jasná hypertonie, ne-li už spasticitida, což mají děti s DMO. Jestli nechce cvičit, její věc, možná tím té malé zkazí život, co k tomu dodat. Je alespoň stále pod neurologickou kontrolou, chodí třeba s malou alespoň plavat, masíruje je pro uvolnění toho napětí? Nebo jí to je prostě jedno? A jak je na tom malá psychicky? Protože to jde většinou jedno s druhým-hrubá motorika, jemná motorika, intelekt...

K tomu lezení a následné chůzi. Ano, říká se, že pokud dítě leze, že chodit bude, ale myslí se tím správně lezení, to jest střídavý pohyb nohou rukou, to, že tahá nohy za sebou rozhodně správné lezení není.

Já bych na takovouhle "maminu" šla tím nejtvrdčím argumentem-DMO

zkopčeno:
15. Jaké následky by byly, kdybych s dítětem necvičil?
Následek zanedbání je samozřejmě také zcela individuální a závisel by na typu a stupni poruchy. Centrální středně těžké a těžké koordinační a tonusové poruchy se nejčastěji vyvinou do některého typu dětské mozkové obrny. Dětská mozková obrna je závažná vývojová porucha motoriky pohybového aparátu, do které dítě „uzraje“ bez včasné diagnostiky a následné intenzivní terapie. Existují samozřejmě velmi závažné, nejčastěji kombinované poruchy, které i při dobré péči mají špatnou prognózu, ale jde naštěstí o velmi vzácný výskyt.
Velmi lehké a lehké poruchy mají tendenci narušit tzv. „automatiku řízení těla“ a u těchto dětí dochází k poruchám patrným při stoji a také při chůzi, kdy bývá narušen chůzový stereotyp vnitřní rotací kyčelních kloubů se současným vtáčením špiček nohou. Častým následkem bývá narušení správného vývoje podélné i příčné nožní klenby. Další závažné vývojové poruchy, které se zanedbáním časné péče následně objevují, jsou defekty v držení těla:
- vtáčení špiček nohou dovnitř
- vnitřní rotace koleních kloubů (nohy do „X“)
- předsunutí pánve
- zvýšené prohnutí v bederní oblasti
- ochabnutí a vyklenutí břišní stěny, často kombinované s rozvolnění střední šlašité spojky přímých břišních svalů a náchylností k pupeční a břišní kýle
- odstáváním lopatek a vtáčení ramen vpřed
- poruchy konfigurace hrudníku, nejčastěji jeho vpáčení a následné poruchy koordinace dechového stereotypu
- bočivost páteře - tj. skoliotický vývoj
- předsun hlavy
- poruchou držení dolní čelisti ve smyslu poškození automatického dovírání úst, kdy současně vzniká posunem dolní čelisti na zad zapříčiňující falešný předkus a poruchu skusu zubů s jejich zvýšenou kazivostí - děti pak často preferují dýchání ústy,
Jde tedy o celou řadu vývojových poruch, které se manifestuji postupně v průběhu růstu.
Mimo těchto poruch tzv. hrubé motoriky se někdy následně projevují i poruchy vývoje koordinace jemné motoriky. Sem patří potíže se psaním, čtením (špatná koordinace očních svalů a mluvidel), manuální neobratnost např. při výuce hry na hudební nástroje. Velmi pravděpodobně se vývojové poruchy hrubé a jemné motoriky podílejí také na vzniku a následném udržování tzv. „lehkých mozkových dysfunkcí“.

dvojka
26. zář 2009

Lendy-z toho jde mráz po zádech 😖 😔
No byla na neurologii nedávno.Samosebou jí řekli,že cvičit musí(ona to moc nerozebírá),řekla jim,že cvičit nebude.
Na rehabilitace už nejezdí vůbec a do rozikovky řekla,že půjde až začne malá chodit,aby jim vytřela zrak 😖 ,tam chtěla dát doktorovi pěstí 😅 😔 😔 .Říkla jsem jí,že by chtělo malou aspon masírovat po koupeli,aby se ty svaly uvolnily,ale tvrdí mi že malá při masáži pláče 😕 .

A psychicky?Čoveče,to je taky hodně zajímavý.Ono se to těžko popisuje takhle,ale mě přijde,že je hodně zabržděná,hodně tichá,neumí se projevit,prostě úplně jiná než ostatní děti.Už když se jí člověk podívá na obličej,tak vidí,že tady něco nehraje,ale já nejsem doktor,takže třeba to nemá s tím nic společného.
Jo a tatínek malé,měl jako dítě taky potíže,tušim,že je disgrafik a dislektik a sestřenka je dislektička

petul.a
26. zář 2009

Ahojky

Dvojka, tak to je smutné 😔 Hele, a myslíš, že by si sestřenka nemohla přečíst něco z této diskuse? Nenechala by se k tomu ukecat? 😕 😅 Obzvlášť poslední příspěvěk od Lendy by ji mohl nahlodat. Sice neposlouchá doktory, ale tady jsou mámy, které mají své zkušenosti, vlastně sem psal i patnáctiletý kluk, kterému vojtovka dost pomohla. To by ji mohlo zajímat 😉

petrach
26. zář 2009

katko mužeš cvičit i 4x,tím jí neublížíš určite,jen to rozlož do celého dne ☹

ludvo naše rhb prave ted řešila že jedna maminka cvičila 3x dopoledne,aby to meli z krku a malí pak byl přetaženy,začal se protačet do luku a pry to šlo poznat..pry aspon 3x denne je nutnost no

dvojko tohle fakt nechápu ☹ ja bych nikdy neriskla zdraví dítete,radši lapím doma a cvičím a že to omezuje 😒
to víme všechny,ale jednou to skončí a musí se to vydržet..sestřenka je podle me sobec

marusch.mat
26. zář 2009

Dvojka tady je každá rada drahá. Bohužel jsou maminy, které jsou líné a tím, že nechtějí týrat dítě si jen hledají výmluvu pro svoji lenost a pohodlnost. No nevím, jestli to lze, ale aby se jednou nedočkala toho, že ji malou vemou, pro zanedbání péče, což by se tak dalo brát, když opětovně nedbala rad lékařů a rehabilitačních pracovnic, pokud by se prokázalo, že kdyby cvičila a dodržovala rady lékařů, byl by její vývoj mnohem lepší a že tedy tím, že s malou necvičila zavinila zpomalení vývoje atd.

dvojka
26. zář 2009

sobec a blbec co si budem povídat... 😠

Petrach-to neni vůbec marný nápad.Oni sice net nemaj,ale až přijde k nám,tak jí dám přečíst aspon to,co tu zveřejnila lendy a třeba jí to nakopne.
Nějak nevěřim,že jí jde až tak o to,že by jí vadilo malou ,,trápit,"ale v tomhle případě jde spíš o pohodlnost a o to uznat,že by mohl mít někdo jiný pravdu,bohužel na úkor zdraví svého dítěte. 😒
Včera mi zdělila,že nekape ani vigantol,že dřív taky nic takovýho nebylo a žijeme 😅 😕
Ona je to hodná holka to jo,ale v tomhle případě jí nechápu

dvojka
26. zář 2009

marusch-Mluvíš mi z duše,mě je právě divný,že s tím nedělá nic její pediatrička.Tady naše doktorka,když někdo něco zanedbal,tak hned kontaktovala sociálku a to v nejednom případě.
Nebo snad tohle neni až na sociálku?

kocicinka
26. zář 2009

Omlouvám se, že vám lezu do diskuze, ale myslím, že jste moc tvrdé. Volat sociálku, protože maminka nechce cvičit vojtovku? 😕 To snad ne...(píšu to proto, že jsem sama "sociálka") Já jí taky měla s Jonáškem dle jedné neuroložky cvičit a necvičím... a místo toho jsem si našla jinou doktorku, která mi řekla, že to u Jonáška vůbec potřeba není...at masírujeme. ríkala, že Dr. Vojta tuto metodu cvičil pouze s těžce postiženými dětmi a dnes to doktoři předepisují jak vitamíny.Ono každé díte je jiné, někdo začne lézt dříve, někdo později...Některé děti jsou holt línější, ale většinou se to spraví vývojem. DMO je už něco jiného, tam to asi smysl má, ale cvičit proto, že se dítě nevejde do škatulek... 😔 Můj názor je ten, že k čemu mu bude, že bude mít mé dítě záda jak voják, když bude mít celoživotní truma z toho, jak ho máma trápila 😔

lendy1
26. zář 2009

milá kocicinka, tvoje poslední věta 😝 😠 Chceš tím říct, že všechny, co tady cvičíme budeme mít dítě s celoživotním traumatem a že své děti trápíme? To snad nemyslíš vážně...jde vidět, že jsi opravdu necvičila a o vojtovce moc nevíš 😠

línější děti a děti s CTP a CKP to je sakra velký rozdíl. A DMO pokud není hodně zřejmé hned po narození se může právě rozvinout z CTP, CKP a pokud se to včas neřeší, pak je na nějaké cvičení už většinou pozdě nebo se cvičí velmi obtížně a výsledky nejsou tak dobré, jako když se cvičí od narození. Dětský mozek se nejvíc vyvýjí první rok, proto je do 1.roku cvičení nejvíc efektivní.

Znám se z netu s jednou maminkou, které synek ještě v 8.měsících pořádně nepásl, neotáčel se, měl CKP a CTP hodně těžkého stupně, byl strašně hypertonický, nožky měl spastický, byl pořád v záklonu, hlavičku vyvrácenou, prstíky roztažený a napnutý, celý byl ztuhlý, napnutý, nešel ani oblíkat, protože mu nemohli pokrčit nožky a ruce. Byl cca o 1/2 roku opožděný. Diagnozy měli příšerný a budoucnost hodně nejistou. Mamina se však nedala, cvičili 5xdenně vojtovku, pořídila si spoustu speciálních pomůcek, i se 2 dalšíma dětma dělala vše proto, aby její klučík byl jako ostatní. A jak to dopadlo? Malý se postavil v 15.měsících a na 18.měsících lítal jako ďábel. Teď na 3 rokách je jako ostatní děti, jen má potíž s řečí a je hyperaktivní, ale jinak pohybově naprosto v normě a to je díky vojtovce. Kdyby se na nějaké cvičení vykašlala, tak věřím tomu, že její syn nechodí ani teď.