Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

tilickova
30. kvě 2016

@mopypopy Ahoj moc děkuji za odpověď. Už jsem se smířila s tím, že mi nikdo neodpoví. Každopádně za tu dobu od napsání příspěvku se toho docela dost změniloKaždopádně teď už mohu říct, že Amálka se neskutečně rozhýbala. Teď už se koulí sem a tam. Jen to skávkování jí vydrželo dodnes. Takže když chci dokázat, že něco umí, musím jí natočit na mobil..... 🙂 To, jak u cvičení pláče mi sice rve srdce, ale má to výsledky, takže to musí prostě vydržet. No a zpívání už nepomáhá. Jsem zvědavá, jak to za 14 dní vyhodnotí neuroložka. Možná nám řekne, že na hrb už nemusíme, ale jsem rozhodnutá s ní pak ještě chvíli cvičit. Možná do konce měsíce. Když jsem četla Tvůj příspěvek, myslím že moje cvičení cca 3 měsíce je prkotina proti tomu, jak dlouho jsi musela cvičit Ty. Klobouk dolů! My mámy prostě musíme vydržet všechno

tilickova
30. kvě 2016

@tilickova mám v příspěvku blbost. Ne na hrb, ale na hrb čili rehabilitaci 😊

mopypopy
31. kvě 2016

@tilickova Tak tak, ale tatinkovia pomahaju tiez. Bez jeho pomoci by som to tiez nedala 🙂 My uz sice Vojtu necvicime, ale cvici dodnes, takze to ti je odmenou kazdy den a bude tie vysledky. A vekom sa to tiez meni, dnes uz je jej to jedno a cvici s radostou fakt! Deti su kuzelne, ako sa zmieria so vsetkym.
Prajem skore uzdravenie a vela peknych chvil 🙂

milena_v
1. čer 2016

Maminky, mám další dotaz. Kdy nejdříve a kdy nejpozději přes den cvičíte? Abychom cvičili alespoň 3x - 4x denně a nemusela malého budit, tak musíme cvičit hned ráno po probuzení (cca v půl sedmé) a aby to nebylo spojené s koupáním, protože to chci, aby si užíval, tak cvičíme nejpozději v pět odpoledne. Jak to máte vy?

marfuska1987
1. čer 2016

@milena_v my cvičíme před poledním spinkáním, tak zhruba kolem 9-půl 10, pak odpoledne kolem půl 2-2, a večer před koupáním asi v 7...cvičím s oběma dvojčaty,takže časově je to náročnější, ale snažím se, aby to vycházelo když mají jít spinkat,ale ještě nejsou úplně ospalí...táta když už je doma tak cvičí taky....s jedním mimčem bych to taky tak dělala,ale záleží jak to vyhovuje tobě a mimču...

milena_v
1. čer 2016

@marfuska1987 Já mám šestitýdenního chlapečka, který spinká prakticky ještě pořád. Dnes na kontrolní rhb nám fyzioterapeut řekl, že můžeme cvičit od půl sedmé/sedmé a naposledy prý tak, aby to nebylo spojeno s koupáním, které by mělo dítě brát jako relax a završení dne. No, měli bychom cvičit 4x, ale zvládáme to tak 3x, protože maličký spí 3,5 - 4 hodiny a prostě nám to nevychází, když koupeme kolem půl sedmé/sedmé večer.

mopypopy
1. čer 2016

Mne sa osvedcilo cvicit vzdy po prebudeni. Je to na nic na skazenie nalady, ale dieta ovela lepsie spolupracuje, ako ked je unavene. Tak vacsinou cvicenie a potom mlieko. Cca do roku spala 2x za den, tak to sa dalo aj 3x, vecer najneskor tiez o tej 5, zalezi kedy chodia spavat.
Teraz cvicime 2x, lebo odkedy spi raz denne a ma vela pohybu, uz je to zase ine som vdacna, ze to vobec ide. Niekedy nastane aj obdobie vzdoru, vtedy je dobre chvilu vynechat, hlavne ked dieta silnie. Ale vzdy sa mi osvedcilo ju oblbnut, bud hrackou, teraz rozpravkou, proste nech si to nevsima...

jbzirafa
1. čer 2016

cvičila jsem čtyřickát denně, poprvé po probuzení ráno (také mezi pul sedmou, sedmou), pak jednou dopoledne - po probuzení, protože po jídle to nejde a nastupovala už únava .později když malý spal jed odpoledne tak jsem cvičila před obědem. další dvě cvičení byly po odpoledním probuzení a před koupáním (mezi šestou a sedmou, po sedmé hodině by se už cvičit nemělo). vždy hned když se malý vzbudil, pak dostal najíst a pak únavou často opět spal. vyhovovalo mi spojit to dvakrát denně s činnostmi, kdy se dítě svléká, kvůli úspoře času, měli jsme hodně cviků a celá procedůra byla celkem náročná.

marfuska1987
2. čer 2016

@milena_v tak to závidím,mě dvojčata spali akorát první dny...v 6 týdnech jen chvíli 🙂 tak každá máma si to přizpůsobí časově tak aby to vyhovovalo mimču, ale je mi jasné že když spí tak ho přece nebudeš budit a navíc by se mělo cvičit tak půl hodky po jídle aby se nepozvraceli...

gnozka
4. čer 2016

My cvičíme . První rano po probuzení . Pak po 10 hod po dopoledním spani . A pak po 14 hod po odpoledním spani . Cvičíme 3x denne protoze pak jsme venku a cvicit se nema hod a pul
Před tim nez jde dite spát vecer .

nellyses
14. čer 2016

Ahoj mamče ,minulý týden jsem byla u Mudr na neurologii a ta mi řekla že mám s malým cvicit Vojtovu metodu..hlavičku drží krásné nijak nepadá,na boky se prevaluje ale prej když ho zataha za ruky nahoru tak hlavičku nezveda a tahá za sebou..úplně se vojtovky bojím že bude pořád jen řvát a nic nezacvicime..nevíte jaké cviky se cvičí kvůli tomu..?

tilickova
15. čer 2016

@nellyses nemám představu jaké cviky. Musím ale říct, že sama jsem se bála a nechtěla jsem na rehabilitace chodit. Oddalovala jsem první návštěvu jak to jen šlo a kdybych věděla to, co dnes, běžím tam okamžitě. Vojtova metoda je opravdu účinná. Moje holčička se neuvěřitelně rozhýbala a dohnala vývoj. Byla zpožděná o cca dva měsíce, měla v zádíčkách hypertonii a ještě v pěti měsících se nechtěla vůbec otáčet. Raději by si vykloubila ramínko při natahování ruky za hračkou, než aby se překulila na bříško. Díky těm cvikům přišla na to, že je zábavné se hýbat. Dneska je jako drak. No a ten pláč..... je to nepříjemné, ale cvičení má výsledky. A po třech měsících docházení na rehabilitaci a cvičení doma už máme jen lehce cvičit a chodit nikam nemusíme. Takže hlavu vzhůru a držím palce!

verunka_korunka
15. čer 2016

@nellyses neboj se křiku dítěte. Malá mi řvala strašně, ale věděla jsem ze to cvičení potřebuje a ze ji pomůže. Navíc to ze křičí není že by je to bolelo, jen prostě je nutíme něco dělat a jim se to zrovna nelíbí. Byly i dny, kdy to cvičení šlo i bez breku. A potom když křičí, tak po nějaké době se otupis a už ti to nebude rvát uši, ale hlavně si říkej, nebolí je to a pomůže to 😉 a co budete cvičit? Hmmm tipla bych reflexní otáčení, tím se pěkně posílí, ale třeba je i něco jiného. A věř, že když budete cvičit správně a často (min. 6x denně), tak to bude brzy v pořádku a cvičení se zbavíte 😉

verdos
15. čer 2016

@nellyses V tom asi bude víc než jen že nezvedá hlavičku při přitahování ne? Moji starší kluci to nikdy nezvládli a ten nejmladší jen trošku, dle doktory to není ideální, ale neřeší to a u těch starších se to taky neřešilo. Asi má ještě i něco jiného špatné, ne?

nellyses
25. čer 2016

@verdos tak chodíme na rehabky a sestricka mi řekla že je šikovný že jedině co dělá je to že když pase tak má dlaně v pěst na stojáka a mají být dlaně směrem k zemi a nejideálnější by bylo kdyby je měl otevřené..jinak nic

pampalin
26. čer 2016

@nellyses Kolik je prckovi?

nellyses
27. čer 2016

@pampalin ke jim zitra šest měsíců 🙂 dvojčátka páreček..

alikam
22. črc 2016

Ahoj holky, už tu zase otravuju🙂 Ale chtěla bych se zeptat, zda máte někdo zkušenost, že by mimčo fakt těžce tu fyzioterapii neslo? Nemyslím doma, ale přímo když s ní cvičí fyzioterapeut. Doteď tam malá plakala při cvikách fakt hodně, doma je víc v klidu - a tolik mi u toho neřve. Ale teď jsme přišli, ani jsem jí nesvlíkla - jenom položila na ten stůl na cvičení. Malá se chvíli rozhlížela, začala se tvářit strašně ustrašeně. A pak to začalo, plakala úplně jako smyslů zbavená - ne vztekle, ale lítostivě. Ale předem, to jsem jí ani nestihla svlíknout. Doteď vždycky hulákala pouze při těch cvicích, teď jsme prakticky stejně ani necvičili - protože malá byla úplně mimo. Jinak je klidné a hodné miminko, nikdy jsem ji takhle neviděla. Doma takhle nešílí už u cvičení, občas se mi u toho i směje.. 🙂 Takhle ani ta terapeutka nepozná jestli děláme pokroky, malá nešla vůbec uklidnit. Přetažená ten den nebyla určitě. Chodíme každý týden. Malá přestala vždy plalat pouze když jsem jí vzala do náruče. Ale jak fyzio promluvila, a malá slyšela její hlas, tak začala zase šíleně plakat. Nemůže mít z toho nějaké trauma tam? Doma takhle nešílí, docela hrozný zážitek.

gnozka
23. črc 2016

@alikam ahoj . Mala tohle dělala pak taky . Hrozne rvala jen rehabka vesla do dveří 🙂) a kolikrát prorvala celou dobu . Ale pak to zase přešlo 🙂 ted je ji 8 mes a usmívá se na cele kolo . Jen kdyz jdeme cvicit place a kolikrát uz ani pri cviceni neplace 🙂 ja k tomu zacala přistupovat sportovně. Proste musíme cvicit a neda se nic dělat . Hlavne ji nesmíte litovat !!! Deti to cítí . Hodne ji fandete jak je šikovna jak ji to jde . Docela i zabíralo ze jsem ji vždycky zatleskala po cviků a dělala Hip Hip hura 🙂) a ona se zacala smát 🙂

kocvarovas
23. črc 2016

Ahoj, taky známe. U nás byl kolikrát řev, jenom jsme vešli do místnosti. A když jsem ji dala na stůl, tak to řvala už vždycyky. Natož, když přišla a promluvila sestřička. Plakala tak, že rudla a úplně se zadavovala. Sklidnila se vždy, až jsem si ji mohla vzít do náruče. Byla jsem vždycky zpocená a nešťastná víc, jak ona. Možná, že vycítila i ten stres ze mě. Doma to totiž bylo docela v klidu, ale jak jsme přišly tam.. Mívala jsem hrůzu z toho, co tam zase bude už den dopředu.. Každopádně ty pokroky za to stály. Teď už chodíme na RHB jen cvičit na balon a malá se celou dobu směje jako sluníčko. Se sestřičkou je kamarádka největší..

alikam
23. črc 2016

@gnozka
@kocvarovas
Díky holky, no já to beru jako nutné zlo, doma už je to lepší. S pláčem tak nějak počítám. Doma jí zpívám a povídám, že to zvládáme docela hezky..🙂 Občas se i směje, protože jí to nejdřív lochtá.. 😀 Ale úplně mě šokovalo tentokrát, jak malá byla nepříčetná už jen z toho, kde je. Tam je to šílený, taky se vždycky až dáví, jak řve. Hodně se to zhoršuje to jak to malá snáší (spíš nesnáší) tam. Ale koukám, že nejsme jediní..;) A díky za povzbuzení, to, že u vás se to lepšilo mi dalo naději.. 😀

gnozka
23. črc 2016

@alikam zvládnete to ! Jednou mi nekdo řekl ze kdyz se smíri maminka s Vojtovkou tak se s ji smíri i dite 🙂 a moje holka ma kolem oci i cervene tečky po rehabilitaci 🙂 ale kdyz vidim ty vysledky vim ze je to pro ni dobre . Na zacatku jsem byla i u více Dr abych mela srovnání a všichni mi rekli ze cvicit musíme . Tak jsem to vzala a proste cvičila . A to je nase reha sestra fakt drsná 🙂) s malou tam hází na zinence jak nejaky judo. Takže mala je úplne mimo . Ale je to 15 min za tri týdny takže to zvládáme 🙂 držím palec !!!!!!

alikam
25. črc 2016

@gnozka Díky za povzbuzení, jsi moc hodná 🙂 Já právě výsledky zatím nevidím, což je trochu deprimující, ale uvidíme 🙂 To u nás to až takový akční teda není, ale zase tam chodíme každý týden.. No, zase kdo může říct, že se věnoval bojovým sportům už takhle brzo, jako vy.. 😀

gnozka
26. črc 2016

@alikam to je fakt 🙂)) Ale Dr mi rikala ze deti co cvičí Vojtovku jsou disciplinovanejsi a otrlejsi protoze jsou zvyklý na nepříjemný věci . Taky zajimavy . Ja vysledky taky nejdriv neviděla . Porad jsem frflala ze by k tomu treba došla sama . Ale jednou jsme byli pryc a ja necvicila tyden a mala buch ho . Jakoby úplne zapomněla co se naučila takže me to přesvědčilo ze to asi ma neco do sebe . Ted uz cvičíme jen na jednu stranu aby se udržela na lokti a fakt musím říct ze za 14 dni se suprove zlepšila . A u nas to ma jeste jedno pozitivum . Lip spí 🙂)) pac je hotova . Je to pry pro ne jako kdyz jdete do fitka 🙂

alikam
26. črc 2016

@gnozka No takhle, já byla nadšená ze začátku - po pár dnech vojtovky mi přišlo, že se hrozně zlepšila pohybově. Jenomže my máme dva cviky, a s jedním mám takový problém - malá na něj vůbec nereaguje - sice relexní terapie, ale i u fyzio je ta odpověď na ten jeden bod absolutně minimální.. Takže jsem to jednu dobu fakt vzdala. To, že s ní ten cvik prostě nic nedělal, mi prostě přišlo fakt k ničemu to cvičit. A během téhlé mé "stávky", se malá naučila otáčet na bříško.. 🙂 Takže to mě v tom pochybování ještě utvrdilo.. Jenomže o té doby zase potkrok žádný - takže jsem se do toho zase poctivě pustila, ale teď pokrok nevidím zatím.. Teď nám nově přidala i cviky na míči - cvičili jste taky s míčem? To mě připadá že spí stejně. Tak to má malá tu fobii asi po mě - já se fitku vyhýbám totiž obloukem.. 😀 😀

mopypopy
26. črc 2016

@alikam @gnozka tiez suhlasim s nazorom, ze deti su od cvicenia otrlejsie a pristupuju inak k rezimu vobec...nehovorim, ako je to vseobecne, ale moja skusenost je taka. Stane sa z toho casom zivotny styl.
Nasa Kali tiez paradoxne nikdy nereaguje na tu vec presne, pre kt to robi (co je frustrujuce pre rodica), ale je to vidno v celkovom meradle. To znamena, ze ma rovne postavenie, pekne chodi, beha, proste je tam celkova disciplina i ked Vojtu uz nerobi, no cvici stale. Ostatne da sa to prirovnat k akemukolvek cviceniu, len miminka to maju inak. Drzim palce!

gnozka
26. črc 2016

@alikam
@mopypopy jj taky se nam to stávalo te mala vubec nereagovala . Jednu dobu se i smála a absolutne se nehla a to jsem ji ja zalehla pomalu svým tělem 😀 Ted zase jak je starsi tak ma sílu ze je to fitko i pro me 🙂 ja taky neviděla nejaky supr vysledky jak nekdo popisuje . Ale asi v globálu to bylo lepsi a lepsi protoze kolem 5 mes uz zacala dělat vse na svůj vek . Jen jak je trochu vycurana tak proste používá jsme to je pro ni snazší . Takže ji musím prave motivovat i na tu stranu kam se ji nechce .

alikam
26. črc 2016

@mopypopy
@gnozka Hm tyjo, a to jsem myslela bůhví jaká nejsme výjimka.. 😀 To je ale strašně deprimující, když mačkám jako šílená - mám docílit toho, že se má cosi (ruka, noha) někam pohnout, a ono nic.. :-O Takže výsledek je ten, že prostě mačkám jako šílená. A to přitom vím, že to dělám správně - dvě rehab. mě pochválily.. :D Takže - mačkám jako šílená, a dobře k tomu. Ale to je celý. Já spíš mám i dost tendenci ji sledovat, ač se snažím sebevíc si to zakázat. Měla jsme těžký porod a tak - a občas mám takové špatné období, kdy mi tam zahlodá "co když třeba je něco špatně a není jenom líná". A začnu projíždět tabulky, pak tady vidím mimča co se v půl roce postaví - a panikařím jako blázen. Moc mi to ta moje potvůrka neulehčuje. Možná, jsem asi ve skrytu duše trochu doufala, že vojtovka bude zázračný lék - a najednou doženeme. Uvidíme ještě no. Zítra nás čeká další akce.. 😀

gnozka
27. črc 2016

@alikam úplne si takove veci výmaz z hlavy !!!! Deti co se v pul roce stavi tak to je spatne ! A na tabulky kašli fakt! Ja to úplne přestala řešit . Pro me je podstatně aby to všechno dělala spravne a ne kdy v jakým mesici . Jde o to jim připravit správný podklad na dobre držení tela do budoucna a aby vsechny svaly dělaly to co maji ! A jestli začne lézt az v roce no tak začne az v roce . Dulezite je aby to delala dobre 🙂 a od toho je prave vojtovka 🙂 ano nekteré deti jsou rychlejší ale ...... Treba proto ze je rodiče ženou nekam na co jeste nejsou deti připravené . Napr vodeni za ruce kdyz jeste dite neobchazi nábytek apod . Fakt kliiiid . A my taky vždycky prijdem na reha a jednou nas pochvali jednou nam rekne no tak to dela blbe a kdesi cosi .

mopypopy
27. črc 2016

@alikam nechcem posobit depresivne, no sledovat ju budes este dlho. Ale vobec na to nemysli, aspon sa snaz. Nasa Kali zacala chodit v 17.mesiacoch a vsetko robi ovela neskor, no nepomoze mi sa porovnavat. Najprv lozila dozadu, potom dopredu, potom si sadla a uplne nakoniec sa pretocila...
Porovnavanie nerob, ani keby bolo uplne vsetko super...tie tabulky ach 🙂

@gnozka ja som svojho casu snad vsetko konzultovala s fyzio a spravne. Kolkokrat ti doktor povie presny opak. Doktorov zaujima predovsetkym vyvoj kosti, rehabilitacnych vsak celkovy vyvoj a drzanie tela. Je to narocne, no prinasa to vysledky a snad pozitivne 🙂 Treba ich kombinovat a pouzit vlastny mozog!