Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

lukza
26. kvě 2010

Holky věděly jste že u nás tato metoda byla dlouho odmítaná viděla jsem o panu Vojtovy pořad a u nás tenkrát českoslovenku tuto metodu prostě braly za nepřístupnou ale Votka se nevzdal a šel stím do Německa kde jí uznávaly a začala se všude cvičit s velikýma uspěchala vlastně se to prvně cvičilo hlavně na dětskou obrnu a on byl jediný kdo dokázal už v utlém věku poznat jestli bude trpět obrnou a až roku 1991 to konečně prosadil u nás a začaly ho tady uznávat a zarověn cvičit tuto metodu.to jsem vubec nevěděla

olifcek
26. kvě 2010

my cvicit nemusime, a keby jo, vyberam si bobatha....

monnaa
26. kvě 2010

olifcek - tak to máš vyriešené, keď nemusíte cvičiť. Bobath je tiež fajn, ale podľa viacerých názorov na Vojtu zďaleka nemá. Poznám v okolí jedno dieťa, ktorého mamička si platila drahé kurzy na Bobatha, ale keď ani po roku cvičenia nebolo vidno výsledky, predsa sa dala celá zúfalá zo syna nahovoriť na Vojtovku a stav sa začal rýchlo upravovať, a to i napriek tomu že chlapček mal už vyše roka. Bobath je podľa mňa lepší pre väčšie deti , keď sa napríklad nedajú udržať v nejakej polohe, alebo ako doplnok ku Vojtovej metóde.

lukza- o tom som aj ja počula, vraj v Nemecku to bolo hotový prevrat v liečbe DMO.

Ozaj, už som to tu dávnejšie spomínala, ale napíšem znovu ( na podporu nás cvičiacich mamimičiek 🙂 )- Detičky, ktoré cvičili v detstve Vojtovou metódou sú údajne vnímavejšie, učenlivejšie, skôr sa naučia na nočník...a to všetko preto, lebo cvičením sa vlastne zasahuje pozitívne do mozgových činností. Niečo na tom bude, lebo aj deti "USA celebrít a hollywoodských hviezd " ju cvičia, a to i vtedy ak nemajú na to neurologickú indikáciu. To sa mi ale zdá už trochu prehnané.....

miselar
26. kvě 2010

dievcata vojta bol genius ale vojtova metoda sa ma cvicit s detmi ktore su postihnute a zaostavaju moja dcera ma tortocoliis co je skrateny krcny sval pokial viem tortocoliis sa nema cvicit vojtovou metodou ale strecingovou gymnastikou.dneska si doktori vsetko ulahcuju a posielaju deti na rehabilitacie aj ked to v mnohych pripadoch nieje nutne nieje dobre ak vojtovu metodu vam daju cvicit len preistotu a navyse ja mam svoj nazor dietati mozno nieje prijemne v tej polohe ale keby vas niekto dal na brucho a laktou vam tlacil tvar dole do strany a pridrzal ruku neviem ako by ste sa citili vzite sa do dietatka ktore je na svete a este len sa uci svetu okolo seba a zrazu ho niekto tlaci po chrbte aj hlave no tolko moj nazor mozno vojtova metoda funguje ale myslim si ze pokial moja dcera ma trosku zlezabu hlavicku a napokon ju otaca aj do lavej aj pravej strany tak tato terapia nieje nutna je vela cvikov ako ukazat dietatku na co ma rucicky a naco ma nozicky.

petka28
26. kvě 2010

miselar náš Kája měl taky torticollis cvičili jsme vojtovku celých 7 měsíců.... hrozila mu skolioza dnes je rovný jak páratko a není na něm nic znát🙂) hrozně nám to pomohlo

petka28
26. kvě 2010

můj syn neotáčel hlavičku na jednu stranu vůbec....

monnaa
26. kvě 2010

miselar- aj môj malý mal tortikolis, zistili mu to v 3. mesiacoch a keď mi MUDRa oznámila, že budeme musieť cvičiť Vojtovku, skoro som odpadla . Mesiac som s ním cvičila tie rôzne strečingové cviky, ale tortikolis pretrvával, preto sme začali od 4. mesiaca cvičiť Vojtovku. Inak tortikollis je jednou z indikácií na cvičenie. Ale ty máš asi svoj názor na cvičenie, ktorý mi ti tu nevyvrátime. Je to ťažké, ja viem, každý deň cvičiť 4 x a pozerať sa na plačúce dieťa, ale keď bude to dieťa väčšie a zdravé, určite si človek povie, že to stálo za to a že sme preňho urobili maximum.

sisipetka
26. kvě 2010

ahoj kocky,
ja som vojtovku tiez zo zaciatku odmietala a nechapala som preco nam ju hned predpisuju a necakame kym sa syncek nezacne sam postupene rozvijat......Chcela som to bojkotovat, najma ked som videla ako place.
Teraz uz sme zohrati a place len vtedy, ked sa mu prida novy cvik a nevie sa v nom uvolnit. Nas problem je hlavne v tom, ze sa nevie uvolnit a ked ho dostavame do nejakej polohy, tak ju placom bojkotuje. 2 cviky z 3 uz su perfektne a vobec pri nich neplace, pekne spolupracuje a dokonca sa na tatu dokaze pri tom aj usmievat. Nemam pocit, ze by som ho mrzacila alebo mu ublizovala. Vacsinou, ak nema svoju chvilu a vidim, ze to bude viac o placi, tak ho necham na pokoji a radsej zvolim fitloptu a inu stimulaciu.
Je na kazdej mamine pre co sa rozhodne a ako to ma pomoct jej dietatku. Ano, vojtovka ma byt aplikovana hlavne na tazke pripady a teda i DMO. Ale, ak vam v tom presvedcenie nebrani, tak by som to skusila a potom si pripadne vytvorila iny system ako dietatu pomoct.
Nam sa celkom dari a okrem vojtu chodime na babyfit, zaciname plavat a doma vela stimulujeme formou hry. PRed 2 mesiacmi, ked sme zacinali, bol Christianko nesmierne tuhy, uplakany, vobec nevedel pracovat s rucickami a nozky mu lezali akoby neboli jeho. Teraz sa krasne hra s hrackami, priam ich likviduje, miluje plastikove flase, vrti sa o 106 a posledne dni si pekne chyta nozky a o chvilu sa nam i pretoci. Hodnotim to tak, ze vsetky nase stimuly + jeho vyvin sa pricinili o jeho napredovanie. Je neskutocne vnimavy, vsetko krasne sleduje a stale sa usmieva......aj, ked nie vzdy je to cvicenie uplne super, ale konecne si nasho synceka i uzivam a nemyslim si, zeby som mu ublizovala.

Drzkajte sa a riadte sa svojim srdcom a presvedcenim.... 😉

evi21
26. kvě 2010

sisipetka: súhlasím s tebou, aj u nás pri tej hypertonii sa zdá, že to má podobný priebeh, malý už nie je taký dráždivý, viac sa sám zahrá, čo predtým vobec nedokázal, tak dufam, že to tak pojde ďalej....
Aj ked ešte máme problémy so spánkom a uspávaním, to je stále boj, a nemá rád ani kočík, takže sa veľmi neprejdeme ☹
Tebe spí malinký celu tu noc do rána ? Cvičíte 3 či 4x denne ...podla toho tvojho rozvrhu sa mi zdalo, že trikrat..
Ako popri tom všetkom stíhaš ešte tie dalšie aktivity ako plávanie, atd ?

olifcek
26. kvě 2010

ja mam na vojtovku tazke srdce kvoli pruhu malej, ktory budeme musiet riesit operativne...

olifcek
26. kvě 2010

no my sa uz tie takmer pretacame, hracku drzime jednou, druhou alebo oboma ruckami, krasne pasieme, uz sa i dopredu ako husenka dostavame na brusku, nacahuje sa za hrackami na brusku...

takze i ked sme predcasniaktko, je sikulka x;o))

tak ja tu uz ale nebudem pisat, nie, pokial nazor nezmenim, pretoze tema vznikla na podporu vojty, a nie na jeho bojkot...

prepacte preto prosim, len som chcela napisat svoju skusenost a svoj nazor...

petul.a
26. kvě 2010

@olifcek, a co přesně je ten pruh? 😕 To mi neříkej, že ji tlačili tak silně, až tam vznikl nějaký otlak 😠 To by tedy byla síla. A myslím, že psát sem klidně můžeš, však tu nejsme nějaké fanatičky, co by tě vyštípaly, a téma je spíš o diskusi maminek cvičících vojtovku, ale i jiné metody 😉 Jenom prostě ten, kdo si vlastní pohodlnost ospravedlňuje zpochybňováním vojtovky, tu nemá úspěch 😅 To ty ale evidentně nejsi 😉

Jinak k tomu, jestli jsou "vojtíšci" v něčem napřed - možná ano. Barunka má úžasného pamatováka. Např.: Babička jí na procházce ukázala kytku a řekla, že se jmenuje tavolníček. Ona si to od té doby pamatuje. Nějaké pampelišky či sedmikrásky, to ji absolutně nerozhází, to poznává běžně 😀 I pár písmenek si už pamatuje, řekne i "A - Alík, B - Barborka" 😅 Moc ji to ale neučíme, nechceme z ní dělat "zázračné" dítě 😉 Kolik už umí básniček a písniček ani nepočítám, pamatuje si všechny knížky, co čteme (klasická říkadla nebo leporela typu "Krtek a..."). No prostě - hubu nezavře 😀 S nočníkem to tedy až taková sláva není, teda něco do něj udělá už dlouho, ale aby si řekla, to udělala prvně dneska. Je ale fakt, že to je i o mně - nenechávám ji bez plen a neposazuju třeba každou půlhodinu, to je podle mě zbytečný dril pro dítě i pro matku.

olifcek
27. kvě 2010

@petul.a je to hernia, ci hermia. Tak sa zlostila, ze si to vytlacila placom , fnuk. Ved ked cvicila mala byt este v brusku. Inak, moja sestra ma dvojicky, chlapcov, uz 1na zakladke, nikdY cvicit nemuseli, pocitaju a citaju od 5rokov, v skole vynikaju...nik sa im speci nevenoval,ani ich neucili citat...

evi21
27. kvě 2010

olifcek: možno máš len tú smolu, že tú herniu máš spojenú s Vojtovkou, lebo vtedy k tomu došlo. Ale ak vznikla hernia, muselo to byť už na podklade menejcenosti vaziva v tej oblasti, nie je to sposobené len plačom, lebo to by mali už všetky deti...
Takže si myslím, že u vás by k tomu mohlo dojst aj bez Vojtovky, napr. pri plači pri kolike, etc....

olifcek
27. kvě 2010

@evi21 ved to, ze mohlo, ale nemuselo....oliv koliky nemala a teda neplakala...oliv plackala len po kupkani, ci pri prewbalovani, ale nebolo to take hrozne ako pri vojtovke...oliv bola mala na take proste...kebyze pockaju, jednak by nebolo nic treba, nechpem, preco sa preventivne cvicilo, aaa...i kebyze cvicime napriklad teraz, bolo by to v pohode...otocila by som to na srandu s malickou a neplackala by mi...

k tym nocnikom...mam 3 surodencov, vsetci ked mali rok, uz chodili a taktiez na nocnik uz sadali. plieky uz pocas dna nemali, len na noc este po dobu 3 mesiacov, potom uz nie. ja az do 14 mesiacov, prvorodena no...

sestra ma 4 deti, z toho prve tri boli na tom podobne. a to sa jej chlapci narodili v 7 mesiaci, 1600g a 1800g. to posledne este plienocky nosi i ked ma uz rok a pol x;o)

tak neviem...asi vojtovka nemoze za sikovne dieta, je to bud v genoch, alebo ja neviem...

oliv neviem kedy budem ucit na nocnicek, neriesim...hlavne ju budeme motivovat tak, aby vsetko robila sama a dobrovolne x;o) nech ma zo vsetkeho radost 😵

sisipetka
27. kvě 2010

@evi21 cvicime 3 x denne (v papieroch mame napisane 2 -3 x), pricom ked ideme na babyfit, tak vynechame jedno cvicenie a tym padom cvicime iba rano na podvecer. Teraz zaciname i plavat okolo obeda, takze opat vynechame 1 cvicenie a budeme iba rano a vecer. Niekedy nam to casovo nevyjde s tretim cvicenim, tak si dame napr. troska fitloptu a tak. Pytala som sa na to rehabilitacnej doktorky a ona mi to plne schvalila a povedala, ze robime velmi dobre....lebo na druhej strane nesmieme ho velmi prestimulovat a tiez je nazoru, ze ked robime vsetko zodpovedne, tak nie je treba to prehanat.
Co sa tyka spania, nam Christianko spinka od 19.30 do 5tej bez prestavky uz od 3.mesiaca - akurat mal jeden tyzden taky, ze sa budil o 2hej, ale papat som mu nedala, troska sa pomrvil a po 30 minutach sam zaspal. Vecer on zaspava uplne sam, vymasirujeme, okupeme, napapame a dame do postielky. Niekedy sa este chvilu sam rozprava a potom zaspi 😉 - dufam, ze mu to ostane 🙂
Cez den mame so spankom aj my problemy, spat vie, ale nefunguje mi klasicke polozenie do postielky ako vecer. To ho musim bud uspavat skakanim na fitlopte alebo idem von a nosim ho v manduce (ergonomicky nosic), kde mi zaspi. V kociku mi tiez jednu dobu velmi plakal, teraz uz to zvlada - trocha si pomrnci, ja mu dam moju ruku, on si ju prituli a do 5tich minut haja. Akurat to vyzera dost divne, ked stojim na ulici s kocikom, jednu ruku dnu a cakam 😀

Oficek, mam dost znamych, ktorych dokonca obidve deti mali pruh a necvicili vojtovku. Mali slabsie brusne svalstvo, velmi vela plakavali (uplakanejsie deti) a hups, uz to tam bolo. Spajas si to asi preto, lebo sa pri tom place a jej to zrovno mozno dopomohlo k tej hernii, kedze brusko mala oslabene. 😔

betelgeuzz
27. kvě 2010

Petula, pruh je podle mě v češtině kýla.

olifcek
27. kvě 2010

@sisipetka ano, ja viem, ze to znamena oslabene brusne svalstvo, ve dje predcasniatko...ja len viem, ze keby nemusela este v nemocnici cvicit, ze by to nebolo, lebo oliv inak nie je placlive dietatko x;o((( vojtovkou jej k tomu dopomohli...tym, ze strasne plakala....viem, ze keby cvicila uz silnejsia, tak by to bolo ok...pruh ma vela deticiek, najpa pupocnikovy, nam ale prepada vajickovod 😖

olifcek
27. kvě 2010

@sisipetka ,,Spajas si to asi preto, lebo sa pri tom place a jej to zrovno mozno dopomohlo k tej hernii, kedze brusko mala oslabene. ,, presne tak....

lukza
27. kvě 2010

Ahojky holky prosím mám dotaz při cvičení za zádech mě malý krásně zvedal nožičky a ručenku pěkně dával do pravého uhlu a otevírat pěstičku.ale tedka dva dni mě při cvičení furt krásně zvedá nožičky ale tu ručenku prostě bojkotuje hled mě chytne za ruku co mám na hrudníčku a nechce se pustit.nevím zda něco dělám špatně ale dřív my tak krásně cvičil až tedka ta ručenka prostě naposlouchá nebo jak píše chytne mě a nechce pustit.prosím o radu jak na to?děkuji

blueapple
27. kvě 2010

lukza : hlavně, že zvedá nožičky, to je hlavní z těch všech reakcí na stisknutí bodu. (Tedy jestli cvičíš ten cvik bod pod prsíčkem) U nás to bylo tak, že točil hlavičku, ručka otevírala prstíky, ale čekala jsem vždy, než 3x zvednul nožičky. Vojtovku cvičíme kvůli pupeční kýle. Proto nám fyzioterapeutka řekla, že pro nás je nejdůležitější, aby zvedal nožičky ! Na to máme počkat, ostatní není tak důležité.

Cvičíme od 2. měsíce a na 5měsíční kontrole u pediatra, MUDR konstatovala, že kýla je pryč. Cvičíme dál, máme 3x denně, přiznám se, že nejsem tak moc důsledná, že nestihneme každý den odcvičit poctivě všechny cviky, malému je 6 měsíců, točí se na bok, ale ještě se nepřetáčí sám na bříško, ale čekám to každým dnem. Hlavně, že kýla je pryč !!! Holky, vydržte, Vojtovka opravdu pomáhá, když si vzpomenu, jaké měl žabí (vypouklé bříško do stran) a vystouplý pupíček, chce se mi plakat. Teď už štěstím, že je to fuč !

Prý budeme cvičit až do roka...aby správně začal chodit... 🙂

Cvičení zdar !

janka79
27. kvě 2010

moja dcera ma tiez hypertonicky syndrom, ale nemala som s nou nikdy problem, ze nechcela spat...do troch mesacov, spavala skoro stale, prespala celu noc...teraz uz neprespi celu noc, ale to pripisujem tomu, ze je dojcena...a je velmi kludne dieta
zaujimalo by ma este, kedy je torticolis vylieceny?...hlavicku ma uz pekne rovno, len ked sedi, zda sa mi, ze jej ide niekedy do strany...ale to som si vsimla aj na inych zdravych detoch...uz mam z toho asi deformaciu, lebo si vzdy vsimam ci ma niekto hlavu rovno 😒

pipatko
28. kvě 2010

Lukza - nic si z toho nerob, mne maly pri tomto cviku uplne prestal spolupracovat, proste si spustil nozicky pozdlz stola a len kludne lezal, dokonca ani neplakal - a to nebolo u neho zvykom. Pytala som sa rhb sestry a ta povedala, ze ak mu pracuje brusne svalstvo (co sa da na pohlad vidiet, dviha sa mu brusko) tak je to OK. Pri dalsom cviceni uz znova dvihal normalne nozicky dohora.

Janka 79 - my sme cvicili vojtovku len jeden mesiac, maly mal tiez torticolis, vcera ho vysetrila lekarka a povedala, ze je to uz OK a ze uz netreba cvicit 😀 . Maly ma 4 mesiace, nechcel otacat hlavu do strany (podotykam nechcel, nie nevedel), ked lezal na brusku tak mu hlavku naklanalo na jednu stranu. Teraz ked lezi na brusku, hlavu ma vzpriamenu, drzi ju pekne rovno a chrbatik ma pekny rovny. Takisto ked lezi na chrbatiku hlavicku ma pekne rovno. Inak, ja som dospela zena a tiez hlavu nakladam trosicku do strany - ale len zo zvyku, mozno je to u tvojej malej tiez len zvyk 🙂

janka79
28. kvě 2010

pipatko, to je super, ze uz je maly zdravy 🙂
malej to tiez neurologicka na poslednej kontrole uz nepisala do diagnozy, velmi som sa potesila, ale na lieceni jej to zacali pisat zas...tak neviem, ale cvicime stale

lukza
28. kvě 2010

Pipatko to je supr že už jste v pohodě.

tak sem volala na rehabku a vezme nás o týden dřív aby kukla na to cvičení ale poradila at zkusím najed né pod bradavku ale až uplně do boku a zabralo to sice né 100% ale už tu ručičku tam aspon sem tam dá a otevře pěstičku 😀 tak mám stoho zase dobrý pocit

pipatko
28. kvě 2010

Dakujem baby 🙂 Ja sa z toho tak tesim 😀 (len aby som to nezakrikla, o mesiac mame ist este pre istotu na kontrolu)

Lukza - ja som od zaciatku tlacila na miesto medzi rebrami, skoro az na boku (hned na zaciatku mi to tak bolo ukazane) a vzdy to fungovalo.

seb
29. kvě 2010

ahoj maminy, tak se k vám taky přidáváme s adámkem, zdravím lukzi 🙂, nám dneska při posledním cvičení se stalo to samé, malej jen občas zvedl nožičky, jinak jen koukal, ani nebrečel ani ručičku neotevíral, tak sme nechápali, říkám si, jestli mačkám ten bod u cecíku na správném místě, si myslím, že jestli to je jen bod, tak stačí o jeden centimetr třeba dát palec vedle a už to třeba není ono, co myslíte ? a ještě se chci zeptat, jak hodně na ten prst tlačíte ?

lukza
29. kvě 2010

Papitko mě učila jak když bod pod bradavkou ale trochu do boku a nikdy nebyl problém krásně spolupracovat až jednoho dne se rozhodl že už nebude spolupracovat a tak my poradila jít víc do boku a trochu to pomohlo ale není to uplně ono jsem ráda že nás vezme už v uterý a aspon kukne na to sama protože Lukášek se rozhodl že mě bude sabotovat i cvik na boku krásně u toho zvedá hlavičku pěstičky si teda začne baštit cos´š by neměl ale my si je tedka baštíme teda furt aji ve vaně atd.a když zatlačím i na páven tak mě vubec nechce klást odpor prostě lážo plážo a je spokojený muže to být tím že se my už začal točit na oba boky a proto mu ten cvik na boku už nedělá žádné problémy co myslíte.už aby bylo uterý a šly na tu rehabku.

Seb ahojky 🙂)) no já si mylsím že to tak bude já vždy zkouším hledat ten bod a je pravda že jak ho zmáčku přesně tak hned dá malý ručenku do praévho uhlu a ptevře pěstičku ale udělá to třeba jen jednou a pak hned mě hytá ruku kterou mu držím hlavičku a hrozně se my směje 😀 a já talčím tak přiměřeně tak aby to cítíl ale zase aby to nějak moc nebolelo prost tlačím dokud tam nedá tu ručenku a jak jí dá tak vím že ten tlak je dobře i když my to pak už sabotuje

.v uterý nám přibude ten cvik na bříšku muže my prosím někdo říct na co se dává ten cvik na bříšku.

monnaa
30. kvě 2010

lukza - čo sa týka toho cviku na chrbátiku, aj mne sa to pri cvičení stalo, že ručičkou chytal všetko možné okolo seba alebo si ju dával do ústočiek kvôli zúbkom ( nám vyšiel prvý zub v 4,5 mesiaci ). Rhb mi cvik upravila tak, že tou rukou, ktorou fixujem hlavičku, si zachytím zároveň aj túto ručičku a tlačím vlastne na lakťový bod. No po čase ( asi v 6.-7. mesiaci ) som ho už ani takto nemohla udržať , lebo sa vedel pretočiť na bruško, tak sa vykrúcal, alebo vypínal bruško, preto teraz cvičím tento cvik na zemi - ručičky si obidve fixujem svojimi stehnami a mám tak obidve svoje ruky voľné, jednou rukou fixujem hlavu a druhou tlačím na prsný bod. No dúfam, že to iekto po mne pochopil... 🙂 .
Cvik na brušku je " reflexné plazenie ", stimulujú sa tým svaly , ktoré sa aktivujú pri plazení. Dieťa leží v určitej polohe na brušku , táto sa mu moc nepáči, lebo stráca prehľad o situácii ( hlavičku má položenú na podložke smerom dole ). Tento cvik je pre mňa doposiaľ najhorší z našich 3 ( máme na chrbátiku, brušku, na boku ). Dôležité je, aby bola tá hlavička správne položená. Držím palce ! Inak ja som mala z tohto cviku zo začiatku chaos, na rhb mi to šlo, ale doma katastrofa .

seb- vitaj medzi nami ! Tá prsná zóna je dosť veľká, takže si myslím, že ju určite tlakom neminieš. Mne rhb ukázala tlačiť bod, ktorý je cca 3 cm pod bradavkou a tlačiť smerom k opačnému ramennému kĺbu, Má to byť ale mierny tlak, nesmie to spôsobiť bolesť. Mne konkrétne to ukázala sestrička na mojej ruke, kde trošku zatlačila.

sisipetka - čítala som celý tvoj článok v blogu, veľmi pekne si to napísala. Naozaj ste si prežili veľa smútku :( , normálne sa mi hrnuli slzy do očí.....

sisipetka
30. kvě 2010

Monnaa, ten treti cvik na plazenie ani mne nejde a je uplne najhorsi 😅 Zatial ho cvicime 2x denne, kym sa maly troska viac pri tom uvolni, ale musime ho robit spolocne s muzom. On fixuje nozku a drzi zadocek, ja fixujem hlavicku, rucku a tlacim spustaci bod. Vtedy naozaj vyzerame ako rodicia teroristi 😝
Na chrbatiku, ked mu visia len tak nozky, tak nam rhb ukazala ako mu mam jedno kolienko este pritahovat a ja mam pocit, ze som ako hadia zena...ruky mam vsade, hrudnik na maleho hlavicke a on ked ma dobry den, tak zacne okusavat prsnik - normalne mi je to niekedy do smiechu.

Seb, tiez Ta vitam a neboj, casom sa naucis tie cviky spravne a pojde to pekne od ruky 😉