Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

monnaa
1. dub 2010

Sisipetka, ja som tam včera volala, že chceme ísť na pobyt všetci štyria ako rodina v júli , pani bola boa veľmi zlatá a sĺúbila, že sa ozve. tak čakám.....

ivkaivka
1. dub 2010

no dnes som bola u novej rhb, tak mladucka a isla som prec s placom, no kvoli tomu, ze som za nou nesla uz skor. Chcela vidiet ako cvicime, ostala zdesena, ze co tak malu tlacim...ze sa to nesmie, ze ju to urcite boli (povedala som jej, ze predtym sme chodili domov s modrinami, tak len cudne pozrela),vraj jej zle vytacam hlavicku...no vsetko mi poukazovala, vysvetlila, cvicime bez tlacenia, ruku mam len jemne na nej opretu a mala maka ako diva 🙂 , dalej vravela, ze plienocku dole, aby bola volna, nie postlacana, aby nozicky mohli pracovat a ono to doma naozaj fungovalo- no tu predchadzajucu by som najradsej strieskala, kazala mi poriadne tlacit, este mi aj svojou rukou pomahala, takmer som mala pocit, ze malej prerazim rebra a vraj sa to tak ma a mala kvicala ako diva. Teraz place tiez, no uz to nie je take kvilenie. Najradsej by som sa nakopala, ze som hned od tej bosorky neodisla. Cvicit mame 4x denne a vraj ak zaberie staci aj 5 min. ak nie, tak max.10-je to individualne a cvicit mame vzdy, akurat horucky nad 38 su vynimkou, ale vravela, ze vzdy to necha na uvazeni rodica, napr.ked je nadcha.
Skontrolovala aj ako sa vie pretocit, tak to pochvalila (tamtu to ani nezaujimalo), vraj niektore deti sa pretacaju tak, ze urobia takmer mostik, alebo prilis zaklonia hlavku,no my to mame fajn. Tak sa celkom tesim, aj som na seba nazlostena, ze som neodisla skor.

monnaa
1. dub 2010

ivkaivka- tak to je super, že si našla dobrú rhb. Dobre si urobila ! A nemusíš sa na seba hnevať, veď si konala správne a bola si v ťažkej situácii, ja tiež nerada riešim takéto veci, ale pre zdravie našich drobcov urobíme čokoľvek 🙂 . A malá sa ti pretáča na obidbe strany, či len na jednu ?

My sme dnes tiež boli na rhb, veavela som jej o tom prste v ústach...tak nám pozmenila cviky, tk aby mal ručičku fixovanú . No tále máme slabé svaly trupu a ručičiek ☹

tinuskaha
1. dub 2010

ivka super ze si sa odhodlala. 😉 viem ako sa citis ja som tiez odchadzala s placom od novej rhb a stale si vycitam ze som ju mala skor zmenit,Dufam ze to nebolo neskoro a Alex vsetko dobehne.

ivkaivka
1. dub 2010

no ja sa tiez tesim. Monnaa ,tocime sa na obe strany. Vy sa pretacate? pytala som sa na pretacanie z bruska na chrbat, tak vravela, ze to sa ani v literature neriesi, vraj ked vie na brusko,tak je to o.k. a na chrbatik to vie, len na to musi prist.
tinuskaha, neboj urcite bude o.k. Vy aky problem vlastne mate?

tinuskaha
1. dub 2010

My mame hypotoniu uz je miernejsia ako bola ale stale tam je,a este k tomu bol dlho na ventilacii(86dni)a mozog sa pomaly spamatava ale chvala bohunemal krvacanie do mozgu

petrach
1. dub 2010

ivka to je práve ono,vojtovku u nas v republice cvičí rhb bez akreditace a takhle to dopadá 😠 my nepoznáme jak to má vypadat,ty za to nemužeš..bud ráda že jsi u jiné..
já prave ted chci skusit s malím taky jinou rhb jen na konzultaci..ted jsem to řešila s jednou známou,cvičila u obou detí a ta mi řekla ,že v 9 mesících zmenili rhb kvuli přestehovaní a jen zírala na ten rozdíl..
už pry to že jste v ordinaci 20 minut i s oblíkáním neco znamená..proste není vojtovka jako vojtovka a já jen doufám,že jsme ten rok necvičili blbe 😒

tinus u vás to bylo tou rhb,sama ted vydíš pokroky..Alůexek je hrozne šikovný,snaží se 😉

olgas
2. dub 2010

no s těmi akreditacemi mám taky strach, asi je lepší když jde spíš o prevenci necvičit, než cvičit špatně, že.

petrach
2. dub 2010

olgas ono to jde zjistit na netu,ale nevím kde to hledala ta známá,kd ji má a kdo ne a ta naše ji nemá 😒
skusím to zjistit a dám vedet

ivkaivka
2. dub 2010

tinuskaha, super, ze sa to lepsi, ani sa nenazdas a uz cvicenie nebude potrebne. Petreach, vy ste kolko min. u rhb?

orlik
2. dub 2010

Ahoj, dlouho jsem tu nebyla. Co se týče těch fyzioterapeutů, co to dělají špatně, je mi z toho nanic. Kamarádka má předčasně narozenou holčičku a začala s ní cvičit na neonatologii. Když se po 3 měsících přihlásila na rhb doma, byla taky zděšená, protože to celou dobu cvičila špatně. Nechápu, jak je to možné.

My jsme měli na rhb velké štěstí, fyzioterapeutka je skvělá. Cvičíme už 2 měsíce (nebo mám napsat teprve?) a Terezka je pohybově úplně jiné miminko. Koníky vesele pase, na bříšku se jí líbí, šmejdí tam a vzpíná se na ručičkách. Přetáčet se zatím moc nechce, když ji dám na bok, tak se přetočí na bříško, ale sama to celé zatím nezvládne. Dostali jsme velikou pochvalu a už víme, kdy přestaneme cvičit. Až Terezka začne lézt. 😀 vím, že to bude ještě nějakou dobu trvat, ale máme záchytný bod. I když se musím přiznat, že už nás to tak netrápí - máme hezky rozdělený den a Terka už je při cvičení naprosto v pohodě.

petrach
2. dub 2010

orlik u nás to je taky do nástupu lezení a malí to zřejme ví a dává si na čas 😀 😝 on už to přitom na krátké vzdalenosti umí,ale proste se bojí..jinak gratuluju k pokrokum 😉

ivka my 20 minut i s oblíkáním..málo kdy 30 minut..a známá říkala že oni u té jejich super rhb jsou pokaždé hodinu,že si malého vyšetří,necvhá ukázat co umí,obe zacvičí a ješte se domlouvají co dál..docela se desím co se dovím..ta naše je moc hodná,ale to nestačí ..tak doufám že se mílím no 😒

pacesova
2. dub 2010

Holky,tak já jsem u RHB někdy i 5 minut. Ona se vždy vyptá, zda nějaký problém při různých cvicích a pokud ne,tak prostě překontroluje ten poslední, který neustále vypilováváme.Tak já nevím, přišlo mi to OK. Jelikož chodíme pořád na kontroly k neurologovi a ony dvě jsou ve spojení, tak ho vyšetřuje málo. Zeptá se mne na pokroky. Někdy mu dá více prostoru, ale většinou se ani nerozkouká pořádně. Jezdíme každý týden, pokud máme nový cvik. Jinak si pamatuji, že přes vánoce nás 3-týdny nechala úplně.

betelgeuzz
2. dub 2010

Ivkai, to je dobře, že jsi s novou RHB spokojená, určitě teď budete dělat velké pokroky.

Orlik, Petrach, to vám závidím, že víte, do kdy budete cvičit. To je určitě velká motivace.

Petrach, jak jsi psala ,že být v ordinaci 20 minut něco znamená, to jsi myslela, že 20 minut je dobře, nebo je to málo?
U nás trvá RHB 20 - 30 minut. Sestra si malou prohlídne, poptá se, co už umí, jestli od minule něco nového, pak ji nechám ležet na zádech a zkoušíme, jestli se otočí. Už to umí na bok, ale moc se jí nechce, to ji musí něco extra zaujmout 😀 Pak buď zacvičím s malou já, aby mě zkontrolovala, nebo některý cvik zkusí ona sama. Řekne mi, na co si mám dávat pozor, kde se malá snaží uniknout apod. Když jsem dostala nový cvik, nejdřív mi ho popsala předvedla, pak jsem si ho zkusila na hadrové panence a pak na malé. RHB máme každých 14 dní. A RHB sestra byla vlastně první, kdo mi podrobně popsal diagnozu, kvůli čemu přesně cvičíme. Jinak neuroložka i RHB doktorka byly rychle hotový, sice mi něco řekly, ale pak mi daly papír s popisem, kterýmu jsem moc nerozuměla, ale bylo toho víc, než mi řekly. Jediný, co mi trochu vadí je, že mi říká mamko 😀

monnaa
2. dub 2010

My sme na rhb zhruba 30 minút. sestrička je celkom milá, len by som tiež rada vedela, či má certifikát, nakoľko mi nepovedla o cvičení bez plienky a bez dudlíka, čo sme tu nedávno rozoberali. Lenže ja si moc nemôžem vyberať, rhb je len jedna na 2 okresy ( neviem čo bude cez prázdniny a počas dovoleniek ...). Pre istotu si všetko ete naštudujem s tej múdrej knižky- Díte ve Vojtove terapii.

ivkivka- pretáča sa len na jednu stranu, na druhú sa snaží, ale ešte to nie na 100 %.

petrach
2. dub 2010

monna máš IP 😉 sehnala jsem ty stranky

betelgeuzz prave vyšetření by pry melo trvat dyl..ale zaleží podle rhb..ta vaše je třeba zrovna třída..
pacesova ale 5 minut je fakt málo 😕 to já cvičím pokaždé jedno kolo a druhé ona a ješte ho necháme si jako hrát a předvest se

aaronka
3. dub 2010

Holky mám takový dotaz. Když máme např. cvik na boku, kde se trénuje otočení na bříško a malá to začne dělat sama, když jí dám na bok a než se jí dotknu tak už je na břichu myslíte, že se ten cvik zruší, když už to vlastně umí?

petrach
3. dub 2010

aaronka ten cvik na boku je i na šikmý sed..takže težko říct

aaronka
3. dub 2010

petrach, my jsme ještě malí na to, aby si sedala, tak třeba aspoň na chvilku by nám ho rhb mohla zrušit, no, ale stejně umí to zatím jen na jednu stranu.

monnaa
3. dub 2010

aaronka - tak to je tvoja malá šikovnica šikovná 🙂 . Aj môj malý to robí podobne , kým si ho zafixujem, tak sa celý prevalí, nezbedník.

aaronka
3. dub 2010

monnaa no zatím jen na tu jednu stranu a z boku na bříško. Tak mi přijde zbytečné na tu jednu stranu to s ní cvičit, tak to vždycky jen tak odflákneme 🙂 Ale přetočit se ze zad na bok ani za boha 😖

pacesova
3. dub 2010

aaronka-tak mi se zas přetočíme ze zad na bok a pak už ne na bříško, přitom cvičení z boku mi to udělá, ale spontáně ne.Kolik Vám vůbec je aaronko? 😉

sisipetka
3. dub 2010

ahojky kocky,
Ivkaivka, tak to je uzasne, ze mate novu rhb a je super...tesim sa s Tebou 🙂
Monna, ked budes mat info o tej luznej, tak mi pls napis....tiez ma to zaujima a do 21.4 .je este daleko...

No k tomu pretacaniu, kedy sa vam deticky pokusali dostat aspon na bok. Nas Chrisko sem tam sa tak zhupne na bok a vybehne mu nozicka do hora, ale to je zatial vsetko....myslim, ze mame este cas...ze? 😵

... a inac pekne sviatky zelame 🙂

petrach
3. dub 2010

sisipetka máte ješte moře času..prumer je 6 mesícu 😉 nekdo dřív,nekdo pozdeji

monnaa
3. dub 2010

sisipetka- pretáčanie z chrbátika na bruško je ako petrach napísala normálne okolo 6 mesiaca. Môj Peťko sa začal na bok pretáčať od 5. mesiaca, z chrbátika na bruško od 6,5 mesiaca. Vy ešte máte kopec času 🙂 . O tej Lužnej zatiaĺ nič neviem, ale idem si vybavovať odporučenie od neurológa .

Aj ja sa pridávam k prianiu pekných sviatkov. Neviem ako vy ostatné, ale ja teda popri tomto všetkom zhone okolo detí nestíham vôbec nejak dôkladne upratovať , ani piecť....ani nič, čo je navyše v mojom do minúty rozplánovam dni 😉

aaronka
4. dub 2010

Pacesova, my budeme mít teď 11.4. 6 měsíců. No na rhb. mě uklidnila že průměr na přetočení je 6 měsíců a když to neudělá v 6, tak to udělá v 7 nebo ještě pozdějš. Je fakt, že jednou to udělat musí, hlavně když vím, že psychicky je v pořádku. No ale člověk má stejně pořád tendenci porovnávat výkony s ostatními miminy 🙂

pacesova
4. dub 2010

aaronka:no nám bylo 10 měsíců, to samé mi tvrdí i naše RHB. Já mám sestřenku, která rodila stejně jako já. Navštěvujeme se a taky pořád porovnávám. Ale oni byli v termínu, my o měsíc dřív. A taky porovnávám s bráškou. Moje RHB taky tvrdí, že je psychicky OK. Nechápu podle čeho tak soudí - je na to nějaký metr? 😝

aaronka
4. dub 2010

A tobě se zdá že něco není psychicky v pořádku? Já myslím, že to máma na svém mimču pozná, kdyby se něco dělo, teda spíš nic nedělo 😉 Třeba naše malá je chytrá jako 100 čertů - kam nedosáhne, nebo když něco potřebuje, prostě si zakřičí a ví, že jí někdo poslouží 🙂 Když to nejde tělem, tak jde na to zkrátka hlavou 😀

ivkaivka
4. dub 2010

moja sa pretocila na brusko presne na 7 mes. Kazde babatko sa pretoci, ked pride jeho cas-netreba porovnavat s inymi detmi-je to potom deprimujuce, niektore deticky su lenivsie a to je ten problem-moja je leniva ako cert-na brusko sa pretocit vie, no potrebuje neskutocnu motivaciu, aby dvihla prdelku a otocila sa.

monnaa
4. dub 2010

Áno, porovnávať rozhodne netreba. Ja som so začiatku malého porovnávala so staršou sestrou, ktorá bola motoricky veľmi šikovná, všetko robila o mesiac skôr ako boli tabuľky, ale bola som z toho v riadnej depke, fakt každé dieťa má proste svoje tempo.
čo ma ale stále vie vydesiť je, že i keď sa pretočí z chrbátika na bruško ( už na obidve strany ), hlavičku má stále labilnú, aj keď pasie koníkov, občas mu hlavička padne k zemi, akoby si ju nevedel dobre udržať :(