Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

divoska
26. lis 2010

@kablika asi bioptronova ked to tak kukam na nete

monnaa
26. lis 2010

@divoska - no preto som to sem napísala, lebo ja mám podobnú skúsenosť, zo začuatku mi na rhb toho moc nepovedali, všetko som si dodatočne pozisťovala z netu ( hlavne z tohto fóra od skúsenejších mamičiek ), z knižiek a tak.
Keby som ja teraz mohla vrátiť čas a mala terajšie skúsenosti, určite by som cvičila 4x denne, bez plienky, bez cumlíka, po cvičení nechala dieťa voľne ako som písala, + ďalšie také zásady- cvičiť hod. po jedle, po cvičení nedať dieťa určite spať, lebo potom nemá cvičenie význam, po cvičení nemasírovať aspoň 1 hodinu. Je to ťažké všetko skĺbiť s režimom dieťaťa, ale dá sa to, a hlavne u takýchto malých detí má cvičenie veľký význam, lebo čím skôr sa začne, tým je to lepšie. a ešte k tomu cviku- mne vraveli že je dôležité aj správne fixovanie hlavičky , hlavne keď sa cvičí kvoli tortikollis, hlavička by mala byť otočená cca 30 st. smerom k tej strane, kde sa tlačí na rebrá.

lsx
26. lis 2010

Ahoj holky, jdu si k vám pro morální podporu. Malýmu ( 3 měsíce) zjistili asymetrii šíje, tak jsme dneska byli prvně na cvičení. Vím, že mu to určitě pomůže, ale je to pro mě drsný ho takhle vidět, jak ho svým způsobem trápím. Taky mám obavy, abych mu někde něco nemačkala špatně při cvičení. Zatím máme jen jeden cvik na správné přitahování nožiček a uvolnění ruček.
Jinak jsem si četla v příspěvku nahoře, že se děti nemají po cvičení dávat spát? Můžu se zeptat, proč? A ještě: kde a na čem v bytě cvičíte.

pacesova
26. lis 2010

Ahoj holky!
@divoska- to Vás nahřejvají na RHB nebo máš tu lampu doma? Moc by mne to zajímalo, zkusili jsme všechno,jen toto ne.@monnaa - vy taky nahřejváte?????
Jinak my se vracíme pomalu k cvičení. Anti dobereme v neděli.

snowy
26. lis 2010

Omlouvám se, že vpadám do Vaší diskuse, ale potřebovala bych zhodnotit naši situaci někým, kdo něco podobného zažil nebo zažívá.
Malému je teď přesně 7 měsíců, vždy byl a je velmi klidné a spokojené miminko. Narodil se císařem pro konec pánevní, měl 3100g a 50cm, žádné komplikace. Když se narodil, vypadal hrozně hubeňoučký, skoro jako by neměl žádné svalíky, ale doktoři mě ujišťovali, že je to OK. Plně jsem kojila, teď už 14 dní zavádíme příkrmy, s přibíráním jsme na dolní hranici, stále mezi 3. a 10. percentilem, tedy přibírá relativně málo, ale rovnoměrně, teď má 7,27kg a 70cm. Už vůbec nevypadá hubený, přesto mi přijde pořád hodně slabý. Na 6-ti měsíční kontrole jsem s doktorkou začala řešit, že mám pocit, že začíná být nějak pozadu. Poslala nás na RHB, takže nyní už měsíc cvičíme 3 cviky z Vojty (na zádech, boku a bříšku) + nácvik přetáčení - dle fyzioterapeutky je malý o 2-3 měsíce opožděn v PMV, nyní čekáme na první neurologii, byl nám doporučen dr. Severa.
Nás vývoj: první úsměv 8t, zvedání hlavičky na bříšku 10t, koníci na 3,5m, 4,5m - hraje si s hračkami, vyndá/zandá dudu, otáčí se na bok. 5m - v leže na zádech chytá nožičky. 5,5m - první přetočení na bříško. A pak jako by se hrozně zpomalil, zaseknul, možná i vrátil zpátky.
6 měsíců - první RHB - při testu držení v podpaží vůbec nenese váhu na nožkách, nepropíná je, nemá tendenci se s nimi dotknout podložky, při testu v horizontálním bočním držení za ruku a nohu se neopírá o podložku spodní rukou, při testu zvedání do sedu sám hlavičku nepřitáhne, většinou ji ani nenadzvedne, pokud ano, drží ji pouze v prodloužení zad a to jen chvíli.
Celkově se zdá se hodně líný, nechce se moc hýbat, sám se nechce otáčet na bříško, pokud výjimečně ano, je to přes záklon, na bříšku na konících vydrží jen chvíli, pak si položí hlavičku, občas se sám přetočí na bok, ale vůbec se nesnaží se otočit, poměrně málo se směje, nahlas téměř vůbec, vůbec nic nežvatlá, žádné náznaky slabik, pouze mručí, z bříška na záda výjimečně (přepadává pasivně), při chování svisle v náručí má stále problém udržet hlavičku, chvíli ji drží, pak si jí buď opře o moji hlavu nebo se mu mírně rozkmitá (jako takoví ti pejsci s pohyblivou hlavičkou).
7měsíců - RHB - při testu držení v podpaží stále příliš nenese váhu na nožkách, nepropíná je, pokud má výjimečně tendenci se "postavit", tak jen na špičky, při testu v horizontálním bočním držení za ruku a nohu se začíná opírat o spodní ruku, při testu zvedání do sedu sám hlavičku stále nepřitáhne k hrudníku, ale bez problémů ji drží v prodloužení zad.
Přibližně po 14 dnech cvičení si začal hodně hrát v leže na boku, začal se občas otáčet, na začátku hlavně přes levou ruku, po přetočení má problém z pod sebe ruku vytáhnout, z bříška zpět stále pasivně, na bříšku si pod sebe začal strkat kolínka, začal si cucat nožičky, na boku i na zádech. Nyní cca po měsíci cvičení se bez problémů přetáčí přes pravý bok na bříško, přes levý bok ani jen na levý bok se neotáčí prakticky vůbec, nenamotivují ho ani hračky. Stejně tak pokud se dá hračka na bříšku před něj a nedosáhne na ni, dál to nezkouší. Z bříška na záda se otáčí cíleně bez problémů na obě strany, občas válí sudy. Kolínka pod sebe vůbec nedává. Při chování svisle je už podstatně pevnější, hlavičku drží pevně, přesto má tendenci si ji za čas opřít, jako by byl unavený. Na bříšku začal nyní napínat ručky, už se neopírá jen o předloktí. Nožičky si za zádech chytá, ale do pusinky je nepřitahuje. Stále se příliš nesměje, sám od sebe vůbec, pouze se na mě usměje zpět, pokud se na něj zasměju já, je problém ho rozesmát nahlas, to dělá výjimečně, hlavně když ho rozesmívá jeho sestřička, kterou stále hodně sleduje. Slabiky ani jiné žvatlání nevydává, občas pouze zamručí. Hodně si hraje s hračkami, pod hrazdičkou s věcmi nad sebou i na boku, hračky přendává z ruky do ruky, cucá je. Pokud ho zkusíme posadit, bortí se, neudrží pevná záda.
Moc a moc se omlouvám za dlouhý příspěvěk. Byla byste některá tak hodná a napsala mi, co si o tom myslíte? Vím, že dokud neprojdeme kompletními vyšetřeními, jsou to všechno dohady, ale myslíte, že se dá říct, že je malý jen líný a nebo je to spíš hypotonie nebo jiné postižení? Dá se Vojtovkou to tělíčko opravdu dost naposilovat?
Děkuju moc!

vafle
26. lis 2010

@lsx Ahoj...máme měsíce dva a cvičit poprvé jsme byli ve středu protože má svoji oblíbenou stranu vlevo a do prave se koukat nechce....dostali jsme taky zatím jeden cvik myslím že stejný 🙂 Takže jsme na tom hodně podobně. Chtěla jsem cvičit na přebalováku ale to se prý nemá protože si ty dvě procedury spojí takže cvičíme na posteli..ale budeme se příští týden stěhovat a nebudeme mít nějakou dobu nábytek tak to fakt nevím jak budu řešit asi se tomu přebalováku nevyhnu...
O tom spaní jsem neslyšela...po cvičení se pomazlíme napapáme a jdeme spinkat...tak malé dítě stejně moc dlouho nevydrží a nevím co bych s ním měla jiného dělat

Taky mám strach že ho blbě mačkám a že mu polámu žebra....ani nevím jak bych to poznala :(

benne
26. lis 2010

@snowy áno, vojtovka veľmi pomáha a povedala by som, že sme na tom boli podobne, akurát, že som sa s malým dostala na rhb už ked mal 4m a stále s ním cvičím. Vtedy zaostával cca mesiac, dobehol to v 6m, jednoznačne cvič, ved vidíš sama, že už to zaberá. Držím palce!!!

monnaa
26. lis 2010

@lsx - my sne cvičili keď bol Peťko malý na kuchynskom stole, na ktorom som mala deku + nepremokavú podložku. Teraz cvičíme rôzne-. na zemi, na posteli, aj na stole. S tým spánkom- my sme začali cvičiť od 4 m., vtedy mi rhb povedala, že: " po cvičení ho nechajte len tak ".....moc som tomu teda nerozumela, až neskôr som vyčítala, že dieťa by sa nemalo baliť napr. do zavinovačky, ani nosiť, čičíkať a podobne, ale nechať aspoň minimálne 20 min. na podložke, aby mohlo mať voľný pohyb. To všetko preto, lebo pri cvičení sa aktivujú určité nervové dráhy ( prepája sa mozog a svaly ) a po cvičení táto aktivácia stále pretrváva a mala by sa využiť, dieťa vlastne bude postupne využívať správne pohybové vzorce, ktoré cvičením aktivujeme, napr. postupne sa bude z polohy na chrbátiku pretáčať na bok a neskôr na bruško.
@pacesova my nenahrievame, ani lampu dom nemám, ale nahrievali sme chrbátik na jednom rhb pobyte .
@snowy - ja si myslím, že malý bude OK, len teda trošku bude zaostávať v motorike, ale cvičením určite všetko doženiete. Prečítala som si podrobne tvoj príspevok a cvičenie mu určite moc pomohlo. Po mentálnej stránke je podľa mňa tiež OK, veď sleduje hračky, sestričku, chytá hračky...to sú dôležité veci. Inak je super, že si dáva (/ dával ) nožičky do úst, aj tá polohová reakcia podľa Vojtu nebola najhoršia, neboj sa, postupne zapojí aj nožičku, veď má len 7 m 😉 . Trakčná skúška je podľa mňa tiež nie najhoršia na daný vek. Mysím, že môže byť lenivý + je tam aj náznak hypotónie. Držím palce na neurológii a potom daj vedieť, ako ste dopadli. No a jednoznačne s ním cvič ďalej 🙂

monnaa
26. lis 2010

@lsx - ešte som zabudla jednu vec s tým spánkom, takéto malinké deti by sa nemali na cvičenie budiť, tu treba rešpektovať "potrebu mozgu odpočívať " a cvičiť až keď sa bábo samo prebudí.

divoska
27. lis 2010

@monnaa 4x denne sa mi za tento tyzden nepodarilo ani raz, stihame tak 2-3 ale snazime sa. bez plienky mi povedali, my latkujeme, to mu robi balik na zadku takze aj tak by musela dole asi, doma mu nechavam ponozky nech neni uplne nahatko. po jedle mi tiez povedali, ale hodina u nas nehrozi, to by sme necvicili nikdy 😀 s tym nechanim po cviceni mi nepovedali. a striedaju sa tam maminy jak na beziacom pase takze si to ani neviem predstavit. ale doma ho na vase rady nechavam uz chvilu v klude. a mate pravdu inak, doteraz mi cez den nespaval vobec, teraz uz schrupne aj cez den, asi ich to fakt vytazuje. uz tak pritom nekrici, niekedy je uz aj ako tak v pohode, ale ten prvy den prespal cely co sa tam vysilil placom. hlavicku mu taham smerom k sebe, ale vzdy ju nejak dokaze vytocit ze sa mi to nezda
@pacesova nahrievaju nas tam, ved len kvoli tomu by som tam chodila ;) pozerala som tie lampy na nete, je to sialene drahe

jada11
27. lis 2010

ahoj holky, cvičili jste některá kvůli chození na špičkách? A jaký cvik a za jak dlouho to pomohlo? Díky

ivka1603
27. lis 2010

@snowy
Ahoj snowy.....čítala som tvoj príspevok a zdalo sa mi, akoby som si čítala naše problémy...náš Rastík mal skoro všetky tebou spomínané problémy... začala som ho dávať častejšie na bruško, aj keď sa mu tak vôbec nepáči a plače, častejšie ho dávam do sedu a podoprieť a cvičíme vojtovku pár dní, čo sme vlastne ešte len začali 🙂 A zistila som, že toto všetko spomínané malému aj pomáha, aj keď to robím proti vôli malému a všetko si odplače ☹ Posielam ti fotku malého 🙂

monnaa
27. lis 2010

@ivka1603 - pozor na sedenie, dieťa by malo sedieť až vtedy, keď sa vie samo posadiť. A to dvojnásobne platí u detičiek, ktoré zaostávajú v motorike . Je to kvôli chrbtici, sed je totiž strašne " namáhavá " poloha pre chrbticu a dieťa môže mať neskôr v dospelosti problémy s chrbticou.

karmenta
27. lis 2010

ahoj, můžu se zeptat - malá se narodila ve 30tt, ted je jí měsíc. Ptala jsem se na Vojtovu metodu v nemocnici doktorky zda bude potřeba, když ano tak kdy začít atd. a řekla mi že to nám řekne až neurolog při propuštění, že během hospitalizace se cvičit určitě nebude.. Já právě myslela že se má začít co nejdřív, jsem to asi špatně pochopila :( jak to bylo u vás? díky

bufina
27. lis 2010

@karmenta Ahoj, malej se narodil v 34tt a po propuštění z porodnice jme byli obědnaní asi za měsíc na neurologii. Doktorka zkoušela reflexy atd., což kolikrát sem jí ho chtěla sebrat a utéct, co s ním tam nacvičovala a pak jsme tam chodili asi vždycky po třech týdnech na kontrolu. rehabilitační sestra na něho vždycky koukla co už umí a naštěstí vojtovka potřeba nebyla. S dcerkou jsme teda cvičili, tak su ráda že s malým nemusím. Chodili jsme na neonatologii na Obilňák.

divoska
27. lis 2010

@ivka1603 to s tym bruchom a ostatnym detto. najprv bol stale prezraty ze bol teda furt na chrbte, plus sme nakoniec aj nasiroko museli 😖 takze nemal moc slobodu pohybu, a teraz ked ho na to brucho svacnem tak tam strasne trpel, nechcel ani len hlavu dvihnut, teraz uz konecne vydrzi aj dobrych par minut, obcas aj relativne v pohode nalade, ale vytaca ho na stranu a prehodi ho to niekedy aj o 180 na chrbat.... tak ho vzdy chytam ze som z toho striehnutia pomaly viac unavena jak on 😀 ale uz sa to lepsi. neviem si vsak predstavit co mi doktorka hovorila ze vzdy ked je hore na bruchu.... absolutne nemozne u nas

ivka1603
27. lis 2010

@divoska
u nás je tiež veľký problém ostať aspoň 5min na brušku a bez plaču ☹ Malý má trocha vzadu zležanú hlavičku - z toho, že chcel ležať len na chrbátiku ☹ Momentálne "trénujem" malého, aby sa naučil zaspávať v postielke a nie len na rukách...to si vieš predstaviť, ako plakal a nariekal 🙂 už aj v noci sa mi budil na to, že nechce spať v postielke, tak som ho niekedy brávala k sebe do našej postele, no katastrofa....nik z nás sa normálne nevyspal 🙂 Tak som s tým musela seknúť a začať ho "privykať" na jeho vlastnú postielku 🙂

monnaa
29. lis 2010

Ahojte, ja sa s vami na 2 týždne lúčim, odchádzame na rhb pobyt, mali sme ísť až v januári, ale uvoľnilo sa miesto, tak odchádzame zajtra. Prajem všetkým cvičiteľkám veľa trpezlivosti pri cvičení, čo najmenej plaču a hlavne pokroky u detičiek. 🙂 Idem sa baliiiiiťťťťť.......

divoska
29. lis 2010

@monnaa uzite si a nech padne na uzitok potom povypravas co ste stvarali @ivka1603 jo viem si predstavit. tiez sa ho snazim az teraz polohovat. sice je najma na boku maximalne, ale lepsie dlho na boku nez 5 minut na bruchu

ivka1603
29. lis 2010

@divoska
Ahoj.....dnes na podiv vydržal Rastík na brušku cca 15minút, potom sa prevrátil na chrbátik a hral sa ďalej....a už zaspáva v postielke sám a ja mám konečne čas si porobiť, aj oprať, aj poupratovať a ešte aj SAMA sedieť na MK 🙂

ivka1603
29. lis 2010

@monnaa
Ahoj...tak trošku vám závidím, že vypadnete z domu...ale v dobrom.....Užite si to pekne 🙂 A kam cestujete, ak to nie je tajomstvo?

divoska
29. lis 2010

@ivka1603 aj nam sa to ako tak lepsi, niekedy vydrzi dlhsie niekedy kratsie. co je vsak horsie ze ho to stale kyve na tu jednu stranu a casto sa ide cely prekoprcnut cez jednu nohu na chrbat a hlavu. coz ja nechapem jak sa mu dari ale dari. hadam sa to casom vycentruje tym cvicenim.
dalsia vec ked lezi na bruchu zacal sa viac otacat na bok a strasne sa prehyna dozadu. moze to byt ten luk ako sa tomu nadava? cely je zahnuty, hlavu ma v takom zaklone ze cakam kedy ho zlomi... neviem co s tym okrem toho ze ho vzdy vraciam naspat na chrbat..
inak odkedy cvicime tak spava aj cez den. doteraz tahal cele dni vkuse a spaval az v noci. dufam ze nam to nocne vydrzi aj nadalej 🙂

macka78
29. lis 2010

@monnaa Cvičili sme Bobatha v kombinácii s Vojtovkou. Začali sme Vojtovkou. No, nešlo to zas až tak rýchlo, cvičiť sme začali v 4 mesiacoch, v 7 sa začala pretáčať, ale len na jeden bok, v 8 aj na druhý, v 10 začala loziť, teraz budeme mať rok a už sedíme.

macka78
29. lis 2010

@karmenta Ahoj. S niektorými bábätkami sa cvičí už v inkubátore. My sme začali cvičiť až od 4 mesiacov, keď doktori zistili, že zaostávame v motorike a máme hypertonus. Ale čím skôr začnete, tým lepšie. Skoro všetky predčasniatka musia cvičiť, bez toho to nejde. Vidieť pokroky, len treba vydržať, je to náročné na čas aj na psychiku. Moja malá už má rok a ešte stále cvičíme, ale už na fitlopte. A odporúčam plávanie. Perfektná vec! Predčasniatkam to veľmi pomáha. Inak, klikni na www.predcasniatko.sk. Tam sa dozvieš tiež nejaké infošky. Prajem veľa zdravíčka a trpezlivosti. Macka.

karmenta
29. lis 2010

@bufina @macka78 díky moc za odpovědi.

janicka.slunicko
29. lis 2010

Ahoj holky jdu na skok,snad jste nikdo nikde nezapadl a jste zdraví,..
Mi dneska mely na rehabko ale musela jsem nas preobednat,Ríša o víkend horečku a kašel a dneska Valča ,tak jdeme za tyden..
Mejte a koulujte se.pa

lucia81
29. lis 2010

@jada11 Ahoj, ja mám 3,5 ročnú dcérku, ktorá začala chodiť po špičkách v roku, stále som behala na odporučenie k súkromnému ortopédovi. Vždy ma odpinkal, že to je normálne. Dnes chodí na denné rehabilitácie a nosí ortopedické topánky. Určite sa nedaj odbiť u lekárov a pýtaj sa na rehabilitácie. Tvoje dieťa je ešte maličké a ešte má veľké šance napraviť si nôžky bez trvalých následkov, ktoré sú u nás. Keby som tak mohla vrátiť čas.

jada11
30. lis 2010

@lucia81 A dcerka chodí pořád po špičkách? Jaké vám zůstaly problémy jestli se můžu zeptat? No my cvičíme cvik z vojtovky, ale on má už takovou sílu že ať dělám co chci neudržím ho v tom. A vy na to cvičíte jaký cvik? Snažila jsem se o tom chození na špičkách dost najít a názory se různí, někde píšou že je to opravdu ze začátku normální, někde ne. Dokonce mám i kamarádku od které holčička napřed tak chodila a pak přestala.

lucia81
30. lis 2010

Najprv som jej musela rozmasírovavať achillovku, lebo ju mala stiahnutú, nepoužívala ju. Keď sa podarilo ju ako tak uvoľniť začala síce stúpať na celú nohu, ale viac na vnútornú stranu, kvôli tomu jej idú kolená do X, ochabnuté brušné svalstvo, jedno rameno nižšie ako druhé a začínajúca skolióza. Cvičí v sanatóriu, zatiaľ ja nemám s ňou cvičiť. Jediné čo ja doma robím, že stále naťahujem tie achillovky a masírujem vonkajšiu stranu šľapy. Keby jej včas predpísali aspoň ortopedické topánky, nebolo by to také vážne, ale verím, že to zvládne. Aj napriek tomuto je fyzicky zdatná, začala bicyklovať a to je to najlepšie na celé telo pre deti. A aký cvik cvičíš s malým. Ja mám ešte synčeka (8mesiacov) a s ním cvičím Vojtovku, on je hypertonik, ale s ním je to omnoho jednoduchšie a má krásne výsledky, je šikovný.

amunet
30. lis 2010

Ahojte idem k vam po radu a pomoc, moj maly sa narodil 38tt bez komplikacii, zdravucky, nedavno som si u neho vsimla ze sa krcovito pritlaca k podlozke, napne rucicky, nozicky a hlavicku, dviha brusko napriklad ked ho prebalujem inak je dobrunky pokojny, krasne pasie koniky, upozornila som dr. ta nas poslala neurologovi a ten na rehabil. zaciname o tyzden.
Co to moze byt mate s tym skusenost!!!. Nie su deticky po vojtovke viac uplakane, neviem ci to zvladnem ☹
diagnoza v papieroch:
vyssi tonus s vyraznejsim zaklonom hlavicky,popisovane udaje(strhavanie)v dosledku zvysenia celkovej neuromuskularnej drazdivosti.

co to znamena je to nieco vazne ☹